گوگل ادوردز چیست؟

گوگل ادوردز

معرفی گوگل ادوردز

گوگل ادوردز ( تبلیغات گوگل ) یک سیستم تبلیغاتی است که شرکت گوگل از سال ۲۰۰۷ در اختیار دارندگان وب سایت گذاشته تا با استفاده از آن بتوانند سایت خود را در صفحه اول گوگل قرار دهند. یعنی هر سایتی می تواند با تبلیغات گوگل مشتریان بالقوه خود را (که کلمات کلیدی مرتبط با کالا و خدمات مرتبط را در گوگل جستجو می کنند) جذب کند. این کار با معرفی چند کلمه کلیدی (یا اصطلاحاً keywords) به اکانت گوگل ادوردز صورت می گیرد. عملکرد کلمات کلیدی به این صورت است که هنگامی که کاربران اینترنتی کلمات کلیدی معرفی شده در گوگل ادوردز را در گوگل جستجو کنند،آگهی گوگل ادوردز برای آنها نمایش داده خواهد شد که با کلیک بر روی آن به یک صفحه از سایت هدایت می شوند. در واقع با گوگل ادوزدز می توانید بهینه ترین جایگاه را برای خود در گوگل به دست آورید. پرداخت در تبلیغات گوگل به صورت پرداخت به ازای هر کلیک (PPC) می باشد یعنی به ازای هر کلیکی که از سوی کاربران اینترنتی دریافت می کنید هزینه ای تقریبا مشخص پرداخت میکنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد پرداخت، می توانید مقاله پرداخت کلیکی را مطالعه نمایید. حال تعریف گوگل ادوردز را به صورت تصویری شرح می دهیم:

در ادامه خواهیم آموخت که چگونه مشتریان خود را با گوگل ادوردز پیدا خواهید کرد.

تبلیغات گوگل ادوردز در کجا نشان داده خواهد شد؟

تبلیغات گوگل قابلیت نمایش در سایت گوگل، یوتیوب و سایت های مرتبط با گوگل را دارد. یعنی کاربرانی که در موتور جستجوی گوگل کلمات کلیدی را سرچ می کنند و یا اینکه در یوتیوب فیلم تماشا میکنند، تبلیغات وب سایت شما را بصورت هدفمند مشاهده میکنند. از این نظر هدفمند که موضوع تبلیغ با کلمات کلیدی سرچ ششده و یا فیلم در حال تماشا همخوانی دارد.

چه چیزهایی را میتوان در گوگل تبلیغ کرد؟

تمامی سایت ها (حتی سایتهای با دامنه ir)، وبلاگ ها، کانال های تلگرام، صفحه اینستاگرام و شبکه های اجتماعی دیگر را میتوان در گوگل تبلیغ کرد.

تبلیغات مورد نظر در کدام رتبه گوگل نمایش داده خواهد شد؟

تبلیغ گوگل که در نتایج جستجوی گوگلظاهر می شود، با توجه به شاخصی تحت عنوان امتیاز کیفیت تبلیغ گوگل و هزینه اختصاص داده شده برای هر کلیک می تواند در لینک اول، دوم، سوم و… در صفحه اول گوگل قرار گیرد. یعنی تبلیغ شما می تواند بالاتر از تمامی سایت های دیگر برای مخاطبینتان نمایش داده شود.

گوگل ادوردز چگونه کار می کند؟

در ادامه روند کار گوگل ادوردز را با یک مثال شرح می دهیم تا با روند کار آن آشنا شوید:

فارنا قصد دارد محصولات خود را که گل است، به فروش برساند و می خواهد این کار را از طریق گوگل ادوردز انجام دهد.

در ابتدای امر، او هدف خود را فروش گل در فضای مجازی قرار می دهد.

گوگل ادوردز چیست

سپس مشتریان خود را که از عمدتاً قشر جوان جامعه هستند انتخاب می کند.

تبلیغ گوگل

حال او با توجه به درآمد حاصل از فروش هر عدد گل، بودجه ای که میخواهد در هر روز صرف کند را تعیین می کند. یعنی اینکه برای بدست آوردن مشتریان هدف خود، هر روز چه میزان هزینه خواهد کرد. که در اصطلاحات گوگل ادوردز به آن بودجه روزانه گفته می شود.

بودجه کمپین

فارنا تبلیغ خود را که کاملا مرتبط به کسب و کار او است را ساخته و فعال می کند. از این لحظه به بعد مشتریانی که به دنبال خرید گل هستند و در گوگل کلماتی نظیر “خرید گل” ، “سفارش گل” ، “قسمت خرید گل” ، “خرید تاج گل” و… را وارد می کنند، تبلیغ او را در صفحعه اول گوگل مشاهده می کنند.

تبلیغ در گوگل

در اکانت گوگل ادوردز این قابلیت وجود دارد که کاربران مورد نظر خود را فیلتر کنید. فارنا با استفاده از این قابلیت مشتریان هدف خود را افراد بین ۲۰ تا ۳۰ سال قرار می دهد که در از نظر موقعیت مکانی در اطراف فروشگاه او ساکن هستند و از آنجا وارد گوگل شده اند.

نکته: متاسفانه به دلیل تحریم های گوگل علیه ایران، این قابلیت فعلا در دسترس نیست.

هدفمندی تبلیغات گوگل

همچنین او مایل است تا کسانی که از موبایل استفاده می کنند تبلیغ او را بیشتر ببینند تا  افرادی که با کامپیوتر ولپ تاپ وارد گوگل شده اند، پس تنطیمات مربوط به آن را انجام می دهد.

افزونه تبلیغ گوگل

مشتریان جوان با جستجوی کلماتی نظیر “خرید گل” و یا کلمات کلیدی مرتبط با خرید گل، تبلیغ فارنا را می بینند و ممکن است از او خرید می کنند.

خرید اکانت گوگل ادوردز

مقالات زیر می تواند برای شما مفید باشد:

مزیت های تبلیغ در گوگل (گوگل ادوردز)

اهمیت گوگل ادوردز

فرق تبلیغ در گوگل و سئو

آیا گوگل ادوردز واقعاً مفید است؟

با توجه به اینکه سیستم تبلیغات گوگل بصورت پرداخت هزینه به ازای هر کلیک است، تنها زمانی از شارژ اکانت گوگل ادورز شما کسر میشود که مشتری روی تبلیغ کلیک کرده و وارد سایت شود. و این بزرگترین نقطه قوت گوگل ادوردز و وجه تمایز آن با سایر روش های تبلیغات اینترنتی می باشد.

همچنین می توانید برای تبلیغات خود زمانبندی مشخصی تعریف کنید تا طبق جدول زمانی مورد نظر شما تبلیغتان نمایش داده شود و خارج از آن خاموش شود.

موارد فوق و بسیاری دیگر از مزیت های گوگل ادوردز هستند.

اما نکته ی بسیار مهم در مورد کسب و کارهای نوپا:

گوگل ادوردز یک پیشنهاد بی نظیر برای کسانی است که کسب و کار خود را تازه شروع کرده اند و یا سایت خود را به تازگی راه اندازی کرده اند و جایگاهی در صفحه ی اول گوگل ندارند. این افراد و شرکتها تنها با اتکا به این روش تبلیغاتی به راحتی می توانند جایگاهی مناسب در صفحه ی اول گوگل برای خود بدست آورند و سهمی از بازار هدف بدست آورند.


کانال تلگرام تاپ ادورت

با عضویت در کانال تلگرامی تاپ ادورت علاوه بر آموزش مطالب مفید، از آخرین اخبار و تخفیفات باخبر شوید.

عضویت

رضا محمدی
رضا محمدی
فارغ التحصیل دانشگاه خواجه نصیر بوده و مدیریت سایت تاپ ادورت رو عهده دار هستم. نزدیک به 3 سال هست که به صورت تخصصی در حوزه تبلیغات در گوگل فعالیت میکنم و این افتخار رو دارم که در کنار کارفرمایان بسیاری برای انجام تبلیغ در گوگل باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × یک =