گوگل ادوردز چیست؟
  • گوگل ادوردز چیست؟
  • هزینه انجام تبلیغات در گوگل چقدر است؟
  • تبلیغات گوگل چگونه انجام می شود و برای چه کسب و کارهایی اثرگذار است؟
  • تنظیمات بهینه و درست گوگل ادوردز به چه صورت است؟
  • چرا گفته می شود که تبلیغات در گوگل ادز بسیار کم هزینه است!؟!!
  • چگونه کاربران بیشتری جذب می شوند؟
  • با استفاده از پنل گوگل ادز در چه جاهایی می توان تبلیغات را نمایش داد؟

معرفی گوگل ادوردز

گوگل ادوردز چیست؟ گوگل ادوردز (تبلیغات گوگل) یک سیستم تبلیغاتی است که شرکت گوگل از سال 2007 در اختیار دارندگان وب سایت گذاشته تا با استفاده از آن بتوانند سایت خود را در صفحه اول گوگل قرار دهند. یعنی هر سایتی می تواند با تبلیغات گوگل مشتریان بالقوه خود را (که کلمات کلیدی مرتبط با کالا و خدمات مرتبط را در گوگل جستجو می کنند) جذب کند.

تبلیغ گوگل (گوگل ادوردز) گونه ای از تبلیغات اینترنتی و یکی از امکانات فوق العاده گوگل است که شما در دنیای تبلیغات می توانید از آن به عنوان یک ابزار بسیار سودآور استفاده کنید.

تبلیغات گوگل به صورت هزینه به ازای هر نفر و مزایده ای عمل می کند، یعنی شما به ازای هر نفری که وارد سایت شما شود، مبلغ ناچیزی را به گوگل پرداخت خواهید کرد.

سیستم مزایده ای آن به این صورت است که تبلیغ شما با سایت های رقیب (سایت هایی که کلمه ی کلیدی مشابه کلمه کلیدی تبلیغ شما دارند و این کلمه کلیدی جز یا کل عبارتی است که کاربر جستجو کرده است) در یک مزایده قرار خواهد گرفت و هر تبلیغ که امتیاز کیفیت تبلیغ بالاتری داشته باشد، جایگاه بهتری را در گوگل دارد و بالاتر نشان داده خواهد شد.

تبلیغات گوگل ادوردز در کجا نشان داده خواهد شد؟

تبلیغات گوگل قابلیت نمایش در سایت گوگل، یوتیوب و سایت های مرتبط با گوگل را دارد. یعنی کاربرانی که در موتور جستجوی گوگل کلمات کلیدی را سرچ می کنند و یا اینکه در یوتیوب فیلم تماشا میکنند، تبلیغات وب سایت شما را بصورت هدفمند مشاهده میکنند. به این معنا که موضوع تبلیغ با کلمات کلیدی سرچ شده و یا فیلم در حال تماشا، همخوانی دارد.

البته به این موضوع نیز توجه کنید که تبلیغات بنری گوگل و تبلیغات افزایش نصب اپلیکیشن در گوگل پلی و اپ استور نیز از طریق پنل گوگل ادز می تواند انجام شود.

تبلیغات شما در کدام رتبه گوگل نمایش داده خواهد شد؟

تبلیغ گوگل که در نتایج جستجوی گوگل ظاهر می شود، با توجه به شاخصی تحت عنوان امتیاز کیفیت تبلیغ گوگل و هزینه اختصاص داده شده برای هر کلیک، می تواند در لینک اول، دوم، سوم و… در صفحه اول گوگل قرار گیرد. یعنی تبلیغ شما می تواند بالاتر از تمامی سایت های دیگر برای مخاطبینتان نمایش داده شود.

رتبه تبلیغ (Ad position) در گوگل چیست؟

جایگاه و یا همان رتبه تبلیغ در گوگل به جایگاه تبلیغ در صفحه نتایج گوگل گفته می‌شود. این رتبه بر اساس حداکثر هزینه پیشنهادی هر کلیک و امتیاز کیفیت مربوط به صفحه فرود و متن نوشته شده تبلیغ تعیین می‌شود. لازم به ذکر است که میانگین رتبه تبلیغات نمایش داده شده شما در گوگل ادوردز به صورت Avg Position نمایش داده می‌شود.

چه چیزهایی را میتوان در گوگل تبلیغ کرد؟

تمامی سایت ها (حتی سایتهای با دامنه ir)، وبلاگ ها، کانال های تلگرام، صفحه اینستاگرام و شبکه های اجتماعی دیگر را میتوان در گوگل تبلیغ کرد.

نکته مهم دیگر این است که گوگل با سایت هایی که فروش محصولات جنسی ، دارو ، اسلحه و … را انجام می دهند همکاری نداشته و اجازه تبلیغ به این سایت ها را نمی دهد. به جهت آشنایی بهتر با قوانین گوگل ادز پیشنهاد میکنیم صفحه قوانین گوگل ادز را در خود گوگل مطالعه کنید.

ساختار گوگل ادوردز چگونه است؟

به صورت کلی در گوگل ادوردز با این موارد زیاد مواجه خواهید شد. البته قسمت های تخصصی تری هم مطمئنا وجود دارند که جزو نکات تکمیلی محسوب می گردند.

1. حساب کاربری (account)

2. کمپین (campaign)

3. گروه های تبلیغاتی (ad group)

4. تبلیغ (ads)

5. کلمات کلیدی (keywords)

اینکه ترتیب هر کدام از این موارد دقیقا به چه صورت است در مقاله بررسی ساختار گوگل ادز میتوانید به صورت دقیق و مفصل مطالعه کنید.

گوگل ادوردز چگونه کار می کند؟

تبلیغات در گوگل ادز به این صورت است که کاربر کلمه کلیدی مورد نظر خود را جست و جو میکند و سایت های مختلف بر اساس الگوریتم های گوگل مرتب شده و به وی نمایش داده می شوند. توجه داشته باشید که پرداخت در تبلیغات گوگل به صورت پرداخت به ازای هر کلیک (PPC) می باشد یعنی به ازای هر کلیکی که از سوی کاربران اینترنتی دریافت می کنید هزینه ای تقریبا مشخص پرداخت میکنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد پرداخت، می توانید مقاله پرداخت کلیکی را مطالعه نمایید.

ساخت کمپین (campaign)

شما برای اینکه بتوانید وب سایت خودتان را با استفاده از پنل گوگل ادز تبلیغ کنید بایستی یک اکانت گوگل ادز داشته باشید. در ادامه بایستی که یک کمپین با در نظر گرفتن تمامی تنظیمات درست و بهینه بسازید.
ساخت و راه اندازی یک کمپین به صورت درست و اصولی

تنظیمات اد گروپ (Ad Group) و متن آگهی (Ads)

پس از ساخت کمپین نوبت به تنظیمات اد گروپ ، کلمات کلیدی و متن تبلیغ است. در این مرحله شما می توانید قیمت های مورد نظر خودتان را نیز برای کلمات کلیدی مختلف تنظیم کنید.
بودجه کمپین

تعیین جامعه هدف

نکته بسیار مهم این است که شما در گوگل ادز به طرق گوناگون می توانید جامعه هدف خود را دقیق تر کنید تا بتوانید به افرادی که شانس مشتری شدنشان بالاست تنها تبلیغ خود را نمایش دهید. به طور مثال شما می توانید مشخص کنید که سن مخاطبان شما در چه بازه ای قرار داشته باشد؟
هدفمندی تبلیغات گوگل

نمایش تبلیغ در دستگاه های مختلف

می توانید مشخص کنید که تنها افرادی که با موبایل سرچ انجام میدهند تبلیغ شما را مشاهده کنند و یا افرادی که با سیستم کامپیوتری جست و جو انجام می دهند هم بتوانند تبلیغ شما را مشاهده کنند.
افزونه تبلیغ گوگل

تنظیم مکان و محدوده نمایش

شما حتی می توانید مشخص کنید که به طور مثال افرادی که در کشور ایران وجود دارند تنها تبلیغ شما را ببینند و کاربران تاجیکستانی و یا افغانستانی که با زبان فارسی جست و جو میکنند تبلیغ شما را نبینند.

افزونه های تبلیغاتی

شما حتی می توانید از افزونه های تبلیغاتی در تنظیمات پنل گوگل ادز خود استفاده کنید. این افزونه ها به افزایش کیفیت نمایش تبلیغ شما و در نتیجه کاهش هزینه های شما کمک بسیار زیادی خواهند کرد.

اگر به دنبال این هستید که تمام مزایای تبلیغ در گوگل ادز را بدانید پیشنهاد میکنیم حتما این مقاله را مطالعه کنید.

امتیاز کیفیت (Quality Score) در گوگل ادوردز چیست؟

امتیاز کیفیت (Quality Score) به متن تبلیغاتی نوشته شده توسط شما ، مرتبط بودن کلمات کلیدی با متن تبلیغ انتخاب شده . نرخ کلیک یا همان CTR (نسبت کلیک به نمایش تبلیغ) است. توجه داشته باشید که امتیاز کیفیت تبلیغ عددی بین 1 الی 10 است.

هزینه و قیمت در گوگل ادوردز

گوگل ادوردز برای رتبه بندی آگهی هایی که در صفحه نتایج جست و جوی گوگل ظاهر می شوند از یک سیستم مزایده ای استفاده می کند.

مرحله اول: مرحله اول، نوشتن آگهی و معرفی کلمات کلیدی به آگهی است. سپس شما برای هر کلمه کلیدی، نرخی را معرفی می کنید، یعنی به ازای هر فردی که وارد سایت شما می شود، باید مبلغی پرداخت کنید.

مرحله دوم: تعیین رتبه آگهی توسط گوگل، با توجه به آگهی و نرخ کلیک آن، انجام میشود. که معیار سنجش مزایده در گوگل ادوردز است. یعنی معیار مهم برای گوگل، رتبه آگهی است، صرفا بالا بردن نرخ کلیک موجب افزایش رتبه در گوگل نمی شود لذا مدیریت حساب ادوردز نیاز به مهارت بالا دارد تا با بهینه ترین قیمت و بهینه ترین جایگاه در گوگل کسب شود.

مرحله سوم: گوگل تبلیغ هایی که مربوط به کلمه کلیدی سرچ شده است را در کنار هم قرار می دهد و براساس رتبه آگهی، آنها را به ترتیب نشان می دهد. یعنی هرچه رتبه آگهی بیشتر باشد جایگاه تبلیغ در گوگل بهتر است و در جایگاه های بالاتر نشان داده خواهند شد.

یک مزیت عالی مزایده در گوگل ادوردز

یک مزیت عالی گوگل ادوردز (google adwords) این است که شما می توانید مقدار هزینه را بر روی هر دستگاه خاص مانند موبایل تبلت و رایانه، یا مکان خاصی مانند شهرهای مختلف، استان یا استان های مختلف یک کشور و حتی مکان های مختلف یک شهر، و یا روزهای مختلف هقته، ماه، سال و حتی ساعات مورد نظر در طی شبانه روز را کاهش یا افزایش دهید. به طوری که درصد نمایش در دستگاه های مختلف به گونه ای باشد که باعث جذب بیشترین مشتری شود.

چرا تبلیغات گوگل گاهاً رایگان تلقی می شود!!!

دلیل اینکه تبلیغات در گوگل را تبلیغات رایگان خطاب می کنند این است که به ازای نمایش تبلیغات در صفحه اول گوگل از شارژ اکانت گوگل ادوردز هیچ هزینه ای کسر نمی شود. یعنی تا زمانی که کاربر بر روی آگهی کلیک نکرده و وارد سایت نشود کسر هزینه صورت نمیگیرد. این موضوع باعث شده تا برخی افراد تبلیغات گوگل را رایگان عنوان کنند.

اما موضوعی که وجود دارد این است که کارشناسان تاپ ادورت مخالف این بحث هستند و آنرا تایید نمی کنند. چراکه عبارت تبلیغات در گوگل رایگان تداعی کننده این مطلب است که صاحبین مشاغل بدون صرف هزینه می توانند به جذب مشتری بپردازند در حالی پیرو مطالب فوق الذکر این بحث بدون شک، مردود است.

آیا گوگل ادوردز واقعاً مفید است؟

با توجه به اینکه سیستم تبلیغات گوگل بصورت پرداخت هزینه به ازای هر کلیک است، تنها زمانی از شارژ اکانت گوگل ادورز شما کسر میشود که مشتری روی تبلیغ کلیک کرده و وارد سایت شود. و این بزرگترین نقطه قوت گوگل ادوردز و وجه تمایز آن با سایر روش های تبلیغات اینترنتی می باشد.

همچنین می توانید برای تبلیغات خود زمانبندی مشخصی تعریف کنید تا طبق جدول زمانی مورد نظر شما تبلیغتان نمایش داده شود و خارج از آن خاموش شود.

نکته بسیار مهم در تبلیغات گوگل ادز این است که مشتریان شما تنها در حالتی شما را انتخاب می کنند که کلمه کلیدی مورد نظر شما را جست و جو کرده باشند. در نتیجه جامعه زیادی که مشتری شما نخواهند شد بر روی تبلیغ شما کلیک نکرده و از بودجه شما هزینه ای کسر نخواهد شد.

گوگل ادز در یک کلام!!!

گوگل ادوردز یک پیشنهاد بی نظیر برای کسانی است که کسب و کار خود را تازه شروع کرده اند و یا سایت خود را به تازگی راه اندازی کرده اند و جایگاهی در صفحه ی اول گوگل ندارند. این افراد و شرکتها تنها با اتکا به این روش تبلیغاتی به راحتی می توانند جایگاهی مناسب در صفحه ی اول گوگل برای خود بدست آورند و سهمی از بازار هدف بدست آورند.

شما با تنظیم کلمات کلیدی ، متن تبلیغ ، زمان نمایش ، افزونه های تبلیغاتی و سایر امکانات موجود در گوگل ادز می توانید به سادگی افرادی که به دنبال خدمات و یا محصول شما هستند را پیدا کرده و فرایند فروش خود را انجام دهید.
به منظور مشاهده تمامی مقالات آموزشی گوگل ادز به صورت دسته بندی شده پیشنهاد میکنیم حتما از صفحه آموزش مقالات گوگل ادز دیدن کنید.

منبع اول مقاله

منبع دوم مقاله

اشتراک
Notify of
guest
10 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
بهروز حبیب نژاد
بهروز حبیب نژاد
2020-02-24 4:24 ب.ظ

سلام از کجا باید بدونم که گوگل ادوردز به درد کسب و کار من میخوره یا نه؟

لیلا سرابی
Editor
2020-02-24 4:39 ب.ظ

پاسخ این سوال بسیار بسیار ساده است. تمامی کسب و کارهایی که نیاز دارن تا دیده بشن می تونن از گوگل ادز استفاده کنن!!! با یک جست و جوی ساده شما می تونید ببینید که کسب و کارهایی از باربری ، لوله بازکنی و تعمیرات لوازم خانگی گرفته تا شرکت های هواپیمایی و تورهای گردشگری همه و همه از تبلیغات گوگل ادز استفاده می کنند.

مریم عشقی زاده
مریم عشقی زاده
2020-02-24 10:58 ب.ظ

با توجه به محتوای این مقاله میشه به این نتیجه رسید که با استفاده از گوگل ادوردز به درآمد خوبی میشه رسید. اگه ممکنه آموزش گوگل ادوردز هم توی سایتتون قرار بدید تا بتونیم کار رو شروع کنیم.

مریم داورزنی
Admin
2020-02-25 11:20 ق.ظ

در وبلاگ سایت تاپ ادورت مقالات آموزش گوگل ادوردز بصورت کامل و با بیان ساده ارائه شده که بصورت رایگان در اختیار کاربران گرامی این وبسایت قرار داده شده است.

حسین
حسین
2020-02-25 2:47 ب.ظ

سلام وقت شما بخیر. برای استفاده از تبلیغات گوگل حتما باید سایت داشته باشم؟

مریم داورزنی
Admin
2020-02-26 9:56 ق.ظ
Reply to  حسین

سلام خیلی ممنونم وقت شما هم بخیر
خیر میتونید از تبلیغات گوگل برای تبلیغ صفحه اینستاگرام، تلگرام و یا تبلیغ در یوتیوب استفاده کنید. یا حتی برای افزایش نصب اپلیکیشن در اپ استور و یا گوگل پلی استفاده کنید

امیرعلی جعفری
امیرعلی جعفری
2020-02-26 10:44 ق.ظ

با سلام
اگر به این صورت که شما میفرمایید باشه، خب ممکنه یک نفر پشت سرهم برروی تبلیغ کلیک کنه و شارژ اکانت هدر بره!!!!!

عباس رضایی
عباس رضایی
2020-03-03 7:03 ب.ظ

عالیه! فقط یه سوال، امکانش هست که توی گوگل ادوردز، تبلیغم توی ساعات خاصی نشون داده بشه؟

مریم داورزنی
Admin
2020-03-04 7:53 ب.ظ

سلام. بله این امکان وجود داره که شما تبلیغ خودتون رو طوری زمان بندی کنید که در روز های خاص و ساعت های خاص مد نظر شما نمایش پیدا کنه. برای آموزش زمانبندی تبلیغات گوگل کلیک کنید.