انواع کلمات کلیدی در تبلیغ گوگل

انواع کلمات کلیدی

کلمات کلیدی در تبلیغ گوگل:(keywords)

مهم ترین بخش تبلیغات در گوگل، کلمات کلیدی می باشد، چون مشتری را کلمات کلیدی به سمت سایت شما هدایت می کند، پس شناخت انواع کلمات کلیدی مهم و ضروری می باشد. لذا ما در این مطلب به معرفی انواع مختلف کلمات کلیدی در تبلیغ گوگل پرداخته ایم.

انواع کلمات کلیدی در تبلیغ گوگل:

کلمات کلیدی در تبلیغ گوگل از نظر انطباقشان به پنج دسته ی زیر تقسیم می شوند:

1. کلمه کلیدی Broad Match (انطباق گسترده)

2. کلمات کلیدی Modified Broad Match (انظباق گسترده اصلاح گر)

3. کلمات کلیدی Phrase Match (انطباق عبارت)

4. کلمات کلیدی Exact Match (انطباق دقیق)

5.کلمات کلیدی منفی Negative Keywords ( انطباق منفی )

حال به معرفی تک تک انواع کلمات کلیدی در تبلیغ گوگل می پردازیم و نحوه ی عملکرد آنها را شرح می دهیم.

انواع کلمات کلیدی در گوگل ادز

1- کلمه کلیدی Broad Match (انطباق گسترده)

این نوع انطباق، وسیع ترین دامنه ی کلمات کلیدی می باشد و گوگل به صورت پیش فرض این حالت را برای کلمه کلیدی در نظر می گیرد. وقتی یک کلمه ی کلیدی به عنوان Broad Match تعریف می کنید، گوگل کلمات نزدیک به کلمه ی کلیدی شما را هم به سمت سایت شما هدایت می کند، از جمله مترادف ها، هجی های نادرست و عبارت هایی که کلمات شما در آن وجود دارد (بدون رعایت ترتیب).

برای مثال، اگر برای کلمه کلیدی بافت مردانهاز Broad Match استفاده کنید، تبلیغ شما برای کاربرانی که عبارات بافت زنانه یا پوشاک مردانه“ را جستجو می کنند نیز نمایش داده می شود. به علاوه، ممکن است گوگل، تبلیغ‌تان را برای جستجوهای مشابه نیز به نمایش بگذارد. به طور مثال اگر کسی دنبال جستجوی عبارت “بافت چیست؟“ باشد ممکن است که تبلیغ شما به او نمایش داده شود، در حالیکه این کلمه در کلمات کلیدی شما نیست.

این حالتل، ترافیک زیادی را به سمت سایت شما هدایت می کند در حالی که مقدار کمی از آنها تبدیل به سفارش یا خرید می شود، این یعنی آنکه هزینه زیاد در مقابل سود کم.

2- کلمات کلیدی Modified Broad Match (انطباق گسترده اصلاح گر)

نوع دوم از انواع کلمات کلیدی Modified Broad Match، می باشد که این حالت از حالت قبل محدودتر می باشد و به همراه + در اول هر کلمه تعریف می شود. کلمه ی دقیق و عبارت های خیلی نزدیک به کلمه را به سمت سایت شما هدایت می کند. در این حالت نیز ترتیب مهم نیست.

مانند: +موبایل+کارکرده

عبارت های موبایل لمسی کارکرده، موبایل کارکرده، موبایل کارکرد و … را به سمت سایت شما هدایت می کند.

انواع کلمات کلیدی

3- کلمات کلیدی Phrase Match (انطباق عبارت)

نوع سوم از انواع کلمات کلیدی، Phrase Match است که این حالت با گذاشتن نقل قول در طرفین کلمه ی کلیدی ایجاد می شود مانند: “موبایل کارکرده” . در این حالت سایر کلمات مورد جستجو اگر قبل و بعد از کلمه ی کلیدی قرار بگیرد افراد را به سمت سایت شما هدایت می کند.

برای مثال اگر در متن تبلیغ خود از کلمه کلیدی بلیط قطار استفاده بکنید، تبلیغ شما برای کوئری‌های جستجوی خرید بلیط قطار یا بلیط قطار رجا نشان داده خواهد شد. با این حال اگر کوئری جستجویی شامل کلمات “بلیطیا “قطار باشند، اما ترتیب قرار گیری‌شان متفاوت باشد تبلیغ، نمایش داده نخواهد شد.

پرسش؟؟

دو مورد دیگه هست که مهمه ولی تا الان ذکر نشده. چه قیمتی برای کلمات انتخاب کنیم؟؟ از کجا بفهمیم نمایش داره یا نه؟؟!!!
به دلیل گسترده بودن موضوع جواب پرسش را در مقاله ای دیگر آورده ایم که می توانید آنها را مطالعه کنید.
1- تعیین قیمت تبلیغات گوگل

2- وضعیت کلمات کلیدی در گوگل ادز

4- کلمات کلیدی Exact Match (انطباق دقیق)

نوع چهارم از انواع کلمات کلیدی انطباق دقیق می باشد که در این حالت جستجو کنندگان باید کلمه کلیدی مورد نظر را جستجو کنند تا به سایت شما هدایت شوند، ولی باز هم تغییرات خیلی کوچک را گوگل لحاظ نخواهد کرد. اگر کلمه کلیدی مورد نظر “موبایل کارکرده” باشد تبلیغ شما برای کوئری های “موبایل کار کرده” و “موبایل کارکرد” نمایش داده می شود، در این حالت با گذاشتن براکت اطراف کلمه ی کلیدی، فقط کلمه کلیدی جستجو شده نمایش داده می شود[موبایل کارکرده].

5- Negative Keywords (کلمات کلیدی منفی)

یک امتیاز بزرگ گوگل ادوردز، امکان استفاده از کلمات کلیدی منفی در تبلیغات در گوگل، است. کلمات کلیدی منفی عباراتی می باشد که با وارد کردن آنها به لیست کلمات کلیدی دیگر کاربرانی که آن عبارات را جستجو می کنند، تبلیغ شما را نخواهند دید. در نتیجه افراد اضافی به سایت شما وارد نمی شوند تا هزینه ای برای شما ایجاد کنند، زیرا می دانید که کاربرانی که این عبارات را جستجو می کنند مشتری شما نخواهند بود. ادوردز به شما اجازه می­ دهد تا از کلمات کلیدی منفی به عنوان راهی برای حذف کردن کلمات کلیدی که بازدهی خوبی برای محصول شما ندارد، استفاده کنید.

کلمات کلیدی منفی

برای مثال، اگر شما صاحب یک فروشگاه الکترونیکی خرده فروشی که شامل کفش­های زنانه است، می باشید ولی در فروشگاه خود کفش های ورزشی ندارید. پس شما نمی ­خواهید که تبلیغ شما برای جستجو عبارت ” کفش ورزشی زنانه” نشان داده شود, ولی می­ خواهید برای جستحوی عبارت “کفش زنانه” تبلیغ شما نشان داده شود. بدین ترتیب, شما می­ توانید “ورزشی” را به عنوان یک کلمه کلیدی منفی قرار دهید, در نتیجه تبلیغ شما برای جستجوهایی که عبارت آنها شامل کلمه ­ی “ورزشی” باشد نشان داده نخواهد شد.

نحوه استفاده از کلمات کلیدی منفی

کلمات کلیدی منفی با کلیک روی “Negative Keywords” در زیر لیست کلمات کلیدی کمپین شما و یا گروه آگهی، معرفی می شوند.

کلمات کلیدی منفی هم در کمپین و هم در سطح گروه تبلیغ می­ تواند قرار داده شود. بنابراین, اگر یک کلمه باید تنها از یک گروه آگهی خاص کنار گذاشته شود, می­ توانید آن را در سطح گروه حذف کنید, اما اگر می ­خواهید آن را از کل کمپین حذف کنید, این کار را می توانید به راحتی انجام دهید.

کلمات کلیدی منفی سه نوع می باشد که شامل:

Negative Exact: تنها زمانی نمایش داده نمی‌شود که کلمه کلیدی انتخابی، همان کوئری جستجو باشد.

Negative Phrase: تنها زمانی نمایش داده نمی‌شود که کلمه کلیدی انتخابی با ترتیب مورد نظر در کوئری جستجو وجود داشته باشد.

Negative Broad: زمانی نمایش داده نمی‌شود که عبارت کلیدی مورد نظر با هر ترتیبی در کوئری جستجو وجود داشته باشد.

نحوه تغییر نوع کلمات کلیدی در تبلیغ گوگل:

ممکن است زمانی بخواهید نوع کلمات کلیدی در تبلیغ گوگل را تعویض کنید و از نوع دیگری برای تبلیغات گوگل استفاده کنید. برای اینکار باید وارد کلمات کلیدی خود شوید و مطابق تصویر زیر برروی کلمه مورد نظر کلیک کنید.

کلمات کلیدی تبلیغات گوگل

حال به دو صورت می توانید نوع کلمه کلیدی در تبلیغ گوگل را عوض کنید.

1- کاراکترهای تعریف شده قبل و بعد کلمه را عوض کنید. به عنوان مثال برای فریز کردن کلمه (گوگل ادز) باید، [گوگل ادز] را به “گوگل ادز” تبدیل کنیم.

2- در کادر بازشده نیز می توانید نوع کلمه کلیدی را انتخاب کنید و کاراکترها به صورت خودکار عوض می شوند.

کلمات کلیدی تبلیغ گوگل

رضا محمدی
رضا محمدی
فارغ التحصیل دانشگاه خواجه نصیر بوده و مدیریت سایت تاپ ادورت رو عهده دار هستم. نزدیک به 3 سال هست که به صورت تخصصی در حوزه تبلیغات در گوگل فعالیت میکنم و این افتخار نصیبم شده که در حد توانم به آموزش گوگل ادوردز و شناساندن آن به وبمسترها و صاحبین مشاغل کمک کرده باشم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خط ویژه پشتیبانی
۰۲۱-۶۶۴۰۲۹۴۲
تیم پشتیبانی زنده تاپ ادورت

موقعیت مکانی شرکت در گوگل مپ