برند خودمان نیاز به تبلیغات کلیکی گوگل دارد؟

برند خودمان نیاز به تبلیغ در گوگل دارد؟

تبلیغ کلیکی چیست؟

تبلیغ کلیکی یا ppc مخفف کلمه Pay Per Click به معنی “پرداخت در ازای کلیک” ، همان تبلیغات در گوگل و مدلی از تبلیغات اینترنتی است و یکی از امکانات فوق العاده گوگل در زمینه تبلیغات اینترنتی به حساب می آید.

در این مدل تبلیغات، هزینه تبلیغ بر اساس قیمت کلیک محاسبه می شود. به طوری که شما به ازای هر کاربری که وارد سایت شده و از آن دیدن می کند، مبلغ اندکی پرداخت می کنید تا گوگل سایت شما را در صفحه اول گوگل نمایش دهد. با تبلیغ کلیکی می توانید تعداد مشتری بیشتری جذب کنید و سود زیادی را سمت کسب و کار خود هدایت کنید. در واقع این ویژگی که به ازای هر مشتری مبلغی پرداخت کنید، موجب شده است تا تبلیغ کلیکی جایگاه ویژه ای در دنیای تبلیغات به دست آورد و صاحبان کسب و کار را به سمت خود جذب کند.

شناخت رقبا در تبلیغ کلیکی

اگر بخواهیم بازاریابی مؤثری در تبلیغات اینترنتی داشته و درآمد اینترنتی مناسبی کسب کنیم باید به تحلیل رقبا و تحقیقات مناسب در مورد آن ها بپردازیم. در واقع تجزیه و تحلیل رقبا در بازاریابی و مدیریت استراتژیک به عنوان یک ارزیابی از نقاط ضعف و قوت رقبای فعلی شما در حوزه دیجیتال مارکتینگ می باشد. توسط این اطلاعات به راحتی می توانید فرصت ها و تهدید را شناسایی کنید.

تجزیه و تحلیل رقیبان خود بخش مهمی از طرح بازاریابی به شمار می رود که از طریق آن می توانید فروش خود را افزایش داده و مشتری های جدیدی جذب کنید. در نتیجه درک و شناخت رقبا می تواند خطر شکست کسب و کار را کاهش دهد.

چگونگی شناخت رقبا در تبلیغات کلیکی

برای شناخت هر چه بهتر رقیبان، شما باید جواب سؤال های زیر را به طور کامل و دقیق بدانید:

  • باید بدانید رقبای اصلی تبلیغات گوگل (google adwords) شما در بازار چه کسانی هستند؟
  • استراتژی فعلی آنها چیست؟ و چگونه تبلیغ می­ کنند؟
  • در حال حاضر صفحات آنها چگونه ظاهری دارد؟
  • از چه کلمات کلیدی استفاده می­ کنند؟ نقاط قوت و ضعف هر یک چیست؟
  • رقیبان فعلی شما در حوزه دیجیتال مارکتینگ چه فرصت های بالقوه ای را می توانند در اختیارتان قرار دهند؟

به عنوان مثال خود را جای مشتری قرار دهید و بینید کدام تبلیغ بیشترین کلیک را می­ خورد. سپس سایت رقبا را بررسی کنید (البته این کار را با iSpionage  انجام دهید تا از حساب رقبا بابت کلیک­ های شما هزینه ­ای کسر نشود) و با سایت خودتان مقایسه نمایید تا متوجه شوید چه تفاوتی با آنها دارید.

تبلیغ کلیکی

کدام صفحه جذاب­ تر است؟ اگر جای مشتری بودید کدامیک را انتخاب می کردید؟ چند یادداشت تهیه کنید و آنچه را که با آنها می­ توانید صفحات خود را بهبود بخشید، کشف کنید. این که آیا باید تغییراتی دراکانت ادوردز داده شود؟ ساختار کمپین ­ها و گروه های تبلیغاتی خود را درست کنید؟ به طراحی بهتری برای سایت نیاز دارید؟ در انتخاب کلیدواژه های مناسب برای تبلیغ ،ضعف دارید؟ بسنجید که در کدام زمینه ضعیف و در چه جاهایی قوی­ تر هستید؟
با ایجاد این اصلاحات می توانید تبلیغات در گوگل خود را تقویت کرده و در بازار موفق ­تر از قبل ظاهر شوید.

اهمیت شناخت رقبا در تبلیغ کلیکی

دلیل اهمیت بسیار زیاد شناخت رقبا این است که تبلیغات کلیکی در گوگل به صورت مزایده ای عمل می کند، به این معنی که شما و رقیبانتان در یک مزایده اینترنتی شرکت کرده اید و هر تبلیغ که رتبه تبلیغ گوگل بالاتر کسب کند جایگاه بالاتری نسبت به سایرین پیدا خواهد کرد. در این مزایده قیمت ها و نحوه عملکرد رقبا بسیار مهم است. اگر شما رقیبی نداشته باشید با پایین ترین نرخ به ازای هر کلیک به راحتی به جایگاه اول می رسید ولی اگر رقبای زیادی داشته باشید قیمت پیشنهادی شما برای هر کلیک افزایش خواهد یافت و باید آن را بهینه و مدیریت کنید.

بنابر آنچه در بالا بیان شد تجزیه و تحلیل رقبا به دو صورت شکل می گیرد:
♦ به دست آوردن اطلاعات مهم در مورد رقبا
♦ پیش بینی رفتار رقبا با استفاده از اطلاعات به دست آمده

در هر جایگاه و زمانی باید همیشه حواستان به رقبای خود باشد و آنها را زیر نظر داشته باشید. این کار بسیار ساده است اما شما باید برای آن زمان بگذارید، اندازه گیری کنید و برای مقابله با آن ها استراتژی های مناسبی را اتخاذ کنید.

تبلیغات پولی گوگل

تبلیغات پولی گوگل همان تبلیغات گوگل است که افراد به ازای ورود مشتری به سایت هزینه پرداخت خواهند نمود و این ورود افراد کاملا هدفمند می باشد یعنی تمام افرادی که وارد سایت شما می شوند، به دنبال محصولات و یا خدماتی هستند که سایت شما ارائه می دهد. به عنوان مثال شخصی صاحب سایت و یا کانال تلگرام و یا هر صفحه ی اینترنتی می باشد که کسب و کار او فروش تلفن همراه می باشد، اگر از تبلیغات گوگل (گوگل ادوردز) استفاده نماید تنها افرادی وارد سایت و یا شبکه ی اینترنتی او می شوند که به دنبال خرید تلفن همراه هستند.

مزیت عالی تبلیغات پولی این است که به ازای هر مشتری هزینه پرداخت خواهید کرد و بر روی همه ی شبکه های اجتماعی، سایت و وبلاگ قادر به تبلیغ خواهید بود. برای اطلاعات بیشتر مقاله مزیت های گوگل ادوردز را مطالعه کنید.

آیا تبلیغات کلیکی گوگل برای هر برندی مناسب است؟

برندها و کسب و کارهای مختلف از نظر شهرت به دو دسته تقسیم می شوند که برای تبلیغ در گوگل هر کدام از آنها عملکرد مشخصی دارند.

برندهای شناخته شده

این برندها به دلیل اعتباری که در سالیان متمادی کسب کرده اند، مشتریان خود را دارند و در پی گسترش کسب و کار خود هستند. در نتیجه مشتریان برای ورود به سایت آنها، نام آنها را سرچ کرده و اولین گزینه ظاهر شده در صفحه اول گوگل را انتخاب می کنند. این یک اتفاق معمول است که برای برندهای بزرگ ممکن است هزاران بار در روز رخ بدهد. نکته حائز اهمیت در این سناریو سوءاستفاده از نام واعتبار برندهای شناخته شده است. به این صورت که برندهای کوچک با استفاده از  گوگل ادوردز و کلیدواژه نام برند بزرگ، بالاتر از نتایج طبیعی گوگل (سئو) قرار گرفته و مشتریان را به نوعی فریب میدهند و آنها را راهی سایت خود می کنند.

حال راه حل چیست؟ برای جلوگیری از این موضوع این برندها که از لحاظ تامین مالی مشکلی نخواهند داشت و ریسک مالی کمتری دارند، اقدام به تبلیغ نام خود در گوگل خواهند کرد و به این ترتیب خسارت ناشی از فریب مشتریان قدیمی خود توسط رقبای کوچکتر تا حدی تقلیل می یابد.

تبلیغ کلیکی گوگل

برندهای ناشناخته

برندهای نوپا که تازه قدم به بازار اینترنتی گذاشته اند برای راهیابی به بازارهای بزرگ و رقابت با رقبا نیازمند تبلیغات و شناخته شدن هستند. بدیهی است که وقتی در جایگاه های طبیعی گوگل جایی ندارند، نیازمند جذب مشتریان اینترنتی، از طریق تبلیغات گوگل هستند.

اما مشکلی که برندهای بزرگ بابت سوء استفاده از نام خود توسط برخی کسب و کارهای نوپا دارند، عموماً متوجه آنها نخواهند بود. زیرا آنها ماهیتاً بزرگ و معتبر نشده اند و خطری برای نام آنها فعلا وجود ندارد. اما در مجموع  استفاده از تبلیغات کلیکی گوگل برای آنها بسیار ضروری است. زیرا در کمترین زمان به صفحه اول گوگل می روند و به کاربران معرفی می شوند. همچنین در ابتدای تجارتشان مشتریان متعددی را جذب می کنند که سبب تسریع در امر رشد برندشان می شود.

توصیه: در بسیاری از موارد مشاهده شده است که بیشترین نرخ تبلیغ در گوگل (google adwords) شامل برند خودتان می باشد. دلیل این است که افرادی که برند شما را جستجو کرده اند، بیشترین احتمال برای خرید را دارند. با این وجود چنانچه بخواهید در برند خودتان اولین باشید، مجبور خواهید بود هزینه زیادی صرف کنید.

 

سوالات متداول

1تبلیغات برای هر پلن چند روز نمایش دارد؟
دقیقا شما می توانید هزینه های تبلیغات کلیکی گوگل ادوردز را مشابه با سیم کارت اعتباری بدانید. اینکه به هر میزان شما استفاده کنید ، شارژ شما زودتر به اتمام خواهد رسید.
2فعال سازی و شارژ تبلیغات در گوگل چقدر زمان می برد؟
این فرایند در حدود 10 الی 30 دقیقه زمان بر خواهد بود. البته این نکته الزامی است که در تمام مسیر انجام تبلیغات در کنار شما هستیم.
3بلد نیستم! چگونه این کار را انجام دهم ؟!
در تمام طول فرآیند انجام تبلیغات ما در کنار شما هستیم و به شما مشاوره خواهیم داد. حتی تنظیمات لازم را نیز برای شما انجام میدهیم.
4از کجا بدانم هزینه من واقعا برای تبلیغات استفاده شده؟
شما به اکانت اصلی گوگل ادوردز دسترسی خواهید داشت، شما می توانید مشاهده کنید که اکانت شما به چه میزان شارژ شده است. چه تعداد کلیک دریافت کرده اید و به چه میزان شارژ شما مصرف شده است.
5برای تبلیغات در گوگل حتما باید سایت داشته باشم؟
باید بگوییم خیر !!! شما می توانید از کانال تلگرام ، صفحه اینستاگرام و مواردی از این قبیل استفاده کنید.
 
رضا محمدی
رضا محمدی
فارغ التحصیل دانشگاه خواجه نصیر بوده و مدیریت سایت تاپ ادورت رو عهده دار هستم. نزدیک به 3 سال هست که به صورت تخصصی در حوزه تبلیغات در گوگل فعالیت میکنم و این افتخار نصیبم شده که در حد توانم به آموزش گوگل ادوردز و شناساندن آن به وبمسترها و صاحبین مشاغل کمک کرده باشم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


۰۲۱-۶۶۴۰۲۹۴۲
شماره تلفن همراه خود را وارد کنید تا با شما تماس بگیریم.