رتبه آگهی در گوگل

رتبه سایت چیست؟

تعیین رتبه تبلیغ گوگل

رتبه‌ واقعی که برای یک تبلیغ در گوگل در نظر گرفته می‌شود، با شاخص “رتبه آگهی” تعیین می شود. زیرا گوگل بر اساس مزایده عمل می کند. سیستم مزایده در تبلیغات در گوگل ( گوگل ادوردز ) به گونه ای است که زمانی که شخصی عبارتی را در گوگل سرچ می کند، آن عبارت را با کلمات کلیدی مختص آن عبارت تطبیق می دهد. در نتیجه سیستم مزایده باید هزاران تبلیغی که شامل این کلمات کلیدی می باشد را دسته بندی کند. این دسته بندی با کمک رتبه تبلیغ گوگل، صورت می گیرد. به طور کلی یعنی در هنگام سرچ، شما و رقیبانتان در یک مزایده  اینترنتی قرار می گیرید و تبلیغی که رتبه تبلیغ گوگل بهتری داشته باشد، جایگاه بهتری در نتایج نسبت به رقبا پیدا خواهد کرد.

رتبه تبلیغ گوگل

پیشنهاد CPC چیست؟

CPC حداکثر قیمتی است که شما در تنظیمات به هر کلمه کلیدی اختصاص می دهید. این مقدار، هزینه ایست که شما حاضرید به ازای هر کلیک بر روی تبلیغ گوگل خودتان پرداخت کنید؛ اما قیمت نهایی پرداخت شده نیست. با توجه به کیفیت تبلیغ و همچنن کیفیت سایت این قیمت می تواند کاهش پیدا کند. به عنوان مثال برای یک کلمه قیمت 30 سنت را قرار داده اید، ولی براساس گزارشات می بینید که به ازای هرکلیک 25 سنت کم شده است. این کاهش عامل دیگه ای هم می تواند داشته باشد. اون عامل پاک کار کردن گوگل می باشد. یعنی رقمی که گوگل از شما کم می کند، کمی بیشتر از رقم رقیب بعدی می باشد. به عنوان مثال برای یک کلمه 40 سنت قمت پیشنهاد داده اید و رقیب بعدی شما رقم 25 سنت را پیشنهاد داده است. در اینجا گوگل به ازای هر کلیک 40 سنت از شما کم نخواهد کرد، بلکه عددی کمی بیشتر از 25 سنت را از حساب کسر خواهد کرد.(مانند 26 سنت یا 27 سنت).

نمره کیفیت چیست؟

نمره کیفیت توسط گوگل مشخص می شود و معیار آن براساس مرتبط و مفید بودن تبلیغ برای جستجو کننده است. نمره کیفیت براساس سه عامل مختلف تعیین می شود.

  • نسبت کلیک به نمایش (میزان افرادی که وقتی تبلیغ را ببینند بروی آن کلیک نمایند)
  • مرتبط بودن کلمه کلیدی به تبلیغ (کلمات کلیدی مورد جستجو در متن تبلیغ وجود داشته باشد)
  • مرتبط بودن کلمه کلیدی به صفحه فرود (وقتی کاربر وارد سایت شد حس کند که سایت را درست انتخاب کرده است)

هرچه این عوامل بیشتر و پررنگ تر باشد، امتیاز کیفیت تبلیغ گوگل بالاترخواهد بود و در نتیجه رتبه تبلیغ گوگل نیز بهبود خواهد یافت و در لینکهای بالاتری نمایش خواهد داشت.

رتبه آگهی چیست؟

معیاری می باشد که رتبه و جایگاه تبلیغ را مستقیما تعیین می کند، همانطور که در تصویر بالا ملاحظه می کنید رتبه آگهی از حاصل ضرب CPC در نمره کیفیت آگهی به دست می آید.

نکته مهم و قابل توجه این است که شما بابت هر کلیکی که دریافت می کنید هزینه می پردازید، نه تعداد بازدیدها.

محاسبه هزینه واقعی پرداخت

رتبه آگهی در گوگل

در واقع در اینجا یک عدد به عنوان CPC واقعی معرفی می شود که از مقدار CPC، که شما وارد نموده اید کمتر می باشد، در واقع آن عددی که شما به عنوان CPC وارد کرده اید ماکزیمم مقدار هزینه ای است که شما به ازای هر کلیک پرداخت خواهید کرد.

روشهای دیگر مزایده:

1. CPM: براساس نمایش می باشد.

2. CPA: براساس اقدام به عمل می باشد یعنی مثلا اگر خرید انجام شد.

منبع : Google Ads basics

رضا محمدی
رضا محمدی
فارغ التحصیل دانشگاه خواجه نصیر بوده و مدیریت سایت تاپ ادورت رو عهده دار هستم. نزدیک به 3 سال هست که به صورت تخصصی در حوزه تبلیغات در گوگل فعالیت میکنم و این افتخار نصیبم شده که در حد توانم به آموزش گوگل ادوردز و شناساندن آن به وبمسترها و صاحبین مشاغل کمک کرده باشم.

2 دیدگاه ها

  1. ناشناس گفت:

    چند درصد از بحث کوالیتی اسکور به خود سایت برمیگرده که چه میزان کیفیت داشته باشه؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


خط ویژه پشتیبانی
۰۲۱-۶۶۴۰۲۹۴۲
تیم پشتیبانی زنده تاپ ادورت

موقعیت مکانی شرکت در گوگل مپ
پشتیبانی زنده تاپ ادورت