عملکرد کلمات کلیدی در گوگل ادز

عملکرد کلمات کلیدی

کلمات کلیدی در گوگل ادز چگونه عمل می کنند؟

کلمات کلیدی نقش اصلی را در تبلیغات در گوگل، برای جذب مشتری ایفا می کنند. پس قبل از شروع کار با گوگل ادوردز باید شناخت کامل از کلمات کلیدی داشته باشید تا در کسب و کار خود نهایت سود را بدست آورید. کلمات کلیدی عباراتی می باشد که کاملا مرتبط با کسب و کار شما بوده و راه یافتن شما توسط مشتری، این عبارات می باشد. به عنوان مثال کسب و کار شما تعمیر لوازم خانگی می باشد، کلمات کلیدی که باید تعریف کنید می تواند گزینه های زیر باشد:(این کلمات ساده ترین نوع کلمات کلیدی می باشند که در ادامه انواع مختلف آنها را توضیح خواهیم داد).

 • تعمیر لوازم خانگی
 • تعمیر ماشین لباسشویی
 • تعمیر کولر گازی
 • نمایندگی ماشین ظرفشویی
 • و …

اطلاعات و پایه مزایده در گوگل ادز کلمات کلیدی و قیمت کلمات کلیدی می باشد. به عنوان مثال وقتی فردی کلمه “تعمیر لوازم خانگی” را جستجو می کند، گوگل تمامی کسب و کارهایی که کلمه “تعمیر لوازم خانگی” جز کلمات کلیدی آنها هست را در کنار یکدیگر قرار می دهد و هرسایتی که قیمت بالاتر و کیفیت بهتری داشته باشه را بالاتر از بقیه نمایش خواهد داد. رتبه تبلیغ ارتباط مستقیم با امیتاز کیفیت تبلیغات گوگل دارد. نمونه ای کلمات کلیدی را در تصویر زیر مشاهده می کنید.

کلمات کلیدی گوگل ادز

اهمیت کلمات کلیدی چه مقدار می باشد؟

پیشنهاد میکنم قبل از خواندن از پاراگراف حتما مقاله انواع کلمات کلیدی که در بالا  لینک شده است، را مطالعه کنید. کلمه کلیدی بسیار اهمیت دارد چون ارتباط مستقیم با میزان سود یا ضرر کمپین شما دارد، بنابراین در انتخاب کلمه ها باید بسیار دقت کرد و کلماتی را انتخاب کنید که بیشترین جستجو در گوگل و بیشترین ارتباط را با تبلیغ شما داشته باشد. به طور مثال در کسب و کار فرضی بالا، اگر کلمه “لوازم خانگی” را تعریف کنید کسانیکه که عباراتی همچون “فروش لوازم خانگی” و “خرید لوازم خانگی” را جستجو کنند، تبلیغ شما را خواهند دید که دو حالت ممکن است رخ دهد:

1-  اگر وارد سایت شما شوند که فایده ای برای شما نخواهد داشت و صرفا هزینه می باشد.

2- اگر وارد سایت نشوند موجب کاهش امتیاز کیفیت تبلیغ خواهند شد که نتیجه ی آن گرانتر شدن هزینه ی هر کلیک برای شماست.

عدم گروه بندی کلمات کلیدی یک اشتباه بزرگ!!!

عدم گروهبندی کلیدواژه ها یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که شرکتها و اشخاص مرتکب می شوند. اجازه بدید کاملا شفاف برای شما توضیح بدهم، اگر خاطرتان باشد در قبلا ساختار گوگل ادز را برای شما معرفی نموده ایم. هنگامی که استراتژی های پرداخت گوگل ادز، تنظیم زمان نمایش تبلیغ،  نمایش گوگل ادز در دستگاه های مختلف محصولات شما یکسان است ولی دسته بندی آنها با هم فرق می کند، باید از چند گروه آگهی در یک کمپین استفاده کنید.

به عنوان مثال تاپ ادورت می خواهد تبلیغ کند، چهار دسته خدمات ساخت اکانت ادوردز، شارز اکانت ادوردز، مدیریت اکانت گوگل ادوردز و تبلیغات در بینگ را می خواهیم ارائه دهیم. در اینجا ما باید از چهار گروه آگهی مختلف استفاده کنید و کلیدواژه مربوط به هر دسته خدمات را درون آن گروه اگهی قرار دهید.

افزایش گروه آگهی موجب افزایش امتیاز کیفیت می شود که نتیجه ی آن افزایش امتیاز کیفیت تبلیغ گوگل و کاهش هزینه های تبلیغات در گوگل می باشد. توجه داشته باشید که ویزگی تبلیغاتی محصولات باید یکی باشد به عنوان مثال اگر زمان نمایش مختلف باشد، باید در کمپین های جداگانه ساخته شود.
عدم گروه بندی کلمات کلیدی گوگل ادز

با وجود این اشتباه چیزی که اتفاق می افتد این است که، محصولات و خدماتی به کاربر نمایش داده می شود که شاید مقصود و هدف او برای خرید آنها نباشد. کمپین های تبلیغاتی جهت نظم دادن به مجموعۀ تبلیغات های شما ارائه شده اند. باید توجه داشت که وقتی برای هر دسته از محصولات یا خدماتتان یک کمپین تبلیغاتی جدا تعریف می کنید، مدیریت این کمپین ها و گروههای تبلیغاتی و کلید واژه های مربوط به آنها  هم باید به صورت مجزا صورت گیرد.

راهکار مناسب برای گروه بندی کلیدواژه

از گروه های تبلیغاتی حتما استفاده نمایید زیرا در این صورت تبلیغ هایی از سایت شما به کاربر نشان داده می شود که آن را جستجو کرده اند و همچنین برای مدیریت اکانت بسیار مفید است زیرا دارای دسته بندی مناسب است و می توانید دقیق تر آمار را تحلیل نمایید. این کار علاوه بر کاهش هزینه، افزایش نرخ تبدیل (نسبت کلیک به میزان نمایش)  را نیز برای شما به دنبال خواهد داشت.

ساخت گروه آگهی و کلمات کلیدی در گوگل ادز

در این مقاله توضیحات کامل در مورد ساخت گروه تبلیغاتی را خواهید خواند.

در این بخش سه اطلاعات باید وارد کنید:

 • نام گروه آگهی
 • هزینه کلیک پیش فرض
 • کلمات کلیدی مد نظر خودتون

گروه آگهی گوگل ادز

بعد از پرکردن اطلاعات لازم است تا برروی دکمه SAVE AND CONTINUE کلیک کنید. اگر نیاز به گروه آگهی های بیشتری داشته باشید کافیست بر روی NEW AD GROUP کلیک کنید و گروه آگهی های مورد نظر خود را اضافه کنید. حال نوبت می رسد به نوشتن آگهی که در مقاله های بعدی می توانید مطالعه کنید.

آموزش مرحله قبلساخت کمپین گوگل ادز

آموزش مرحله بعد – ساخت تبلیغ گوگل ادز

رضا محمدی
رضا محمدی
فارغ التحصیل دانشگاه خواجه نصیر بوده و مدیریت سایت تاپ ادورت رو عهده دار هستم. نزدیک به 3 سال هست که به صورت تخصصی در حوزه تبلیغات در گوگل فعالیت میکنم و این افتخار نصیبم شده که در حد توانم به آموزش گوگل ادوردز و شناساندن آن به وبمسترها و صاحبین مشاغل کمک کرده باشم.

2 دیدگاه ها

 1. نوید گفت:

  سلام
  اگه کلمات کلیدی همپوشانی داشته باشن مشکلی وجود داره؟ یعنی امتیاز تبلیغ پایین میاد

  • رضا محمدی گفت:

   همپوشانی کلمات کلیدی موجب می شود تا خودتان رقیب خودتان شوید. یعنی دو کلمه یکسان تعریف کرده اید که باهم در رقابت هست و موجب افزایش هزینه های شما خواهد شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


خط ویژه پشتیبانی
۰۲۱-۶۶۴۰۲۹۴۲
تیم پشتیبانی زنده تاپ ادورت

موقعیت مکانی شرکت در گوگل مپ
پشتیبانی زنده تاپ ادورت