عملکرد کلمات کلیدی در گوگل ادز

Share on whatsapp
واتس اپ
Share on linkedin
لینکدین
Share on telegram
تلگرام
Share on email
ایمیل
عملکرد کلمات کلیدی
فهرست محتوی

کلمات کلیدی در گوگل ادز چگونه عمل می کنند؟

کلمات کلیدی نقش اصلی را در تبلیغات گوگل، برای جذب مشتری ایفا می کنند. پس قبل از شروع کار با گوگل ادوردز باید شناخت کامل از عملکرد کلمات کلیدی داشته باشید تا از تبلیغات گوگل نتیجه مطلوبتان را دریافت کنید.

کلمات کلیدی عباراتی می باشند که کاملا مرتبط با کسب و کار شما بوده و راه یافتن شما توسط مشتری، این عبارات می باشد. به عنوان مثال کسب و کار شما تعمیر لوازم خانگی می باشد، کلمات کلیدی که باید تعریف کنید می تواند گزینه های زیر باشد (این کلمات ساده ترین نوع کلمات کلیدی می باشند که در ادامه انواع مختلف آنها را توضیح خواهیم داد).

 • تعمیر لوازم خانگی
 • تعمیر ماشین لباسشویی
 • تعمیر کولر گازی
 • نمایندگی ماشین ظرفشویی
 • و …

اطلاعات و پایه مزایده در گوگل ادز کلمات کلیدی و قیمت کلمات کلیدی می باشد. به عنوان مثال وقتی فردی کلمه “تعمیر لوازم خانگی” را جستجو می کند، گوگل تمامی کسب و کارهایی که کلمه “تعمیر لوازم خانگی” جز کلمات کلیدی آنها هست را در کنار یکدیگر قرار می دهد و هرسایتی که قیمت بالاتر و کیفیت بهتری داشته باشه را بالاتر از بقیه نمایش خواهد داد. رتبه تبلیغ ارتباط مستقیم با امیتاز کیفیت تبلیغات گوگل دارد. نمونه ای کلمات کلیدی را در تصویر زیر مشاهده می کنید.

کلمات کلیدی گوگل ادز

انواع کلیمات کلیدی در گوگل ادز

قبل استفاده از کلمات کلیدی باید با انواع مختلف آن آشنا شوید تا بتوانید بهینه ترین و هدفمند ترین کلمات کلیدی را برای تبلیغ انتخاب و سودآوری تبلیغات را به حداکثر برسانید. در این قسمت میخواهیم انواع کلمات کلیدی که میتوانید در گوگل ادز استفاده نمایید را معرفی کنیم:

انواع کلمات کلیدی گوگل ادز

1. Broad: این نوع گسترده ترین نوع کلمات کلیدی در گوگل ادز می باشد. با تعریف این نوع کلمات کلیدی، گوگل تبلیغات را به تمامی افرادی که این کلمه و مترادف های آن در عبارت جستجو آنها باشد، نمایش خواهد داد. به عنوان مثال وقتی کلمه تعمیر یخچال را معرفی کنید تبلیغ برای عبارات زیر نمایش خواهد داشت:

 • تعمیر یخچال
 • تعمیر یخچال فریزر
 • تعمیر یخچال سامسونگ
 • آموزش تعمیر یخچال
 • تعمیر فریزر
 • تعمیر تخصصی یخچال
 • نمایندگی تعمیر
 • و …

این نوع کلمه ارزان ترین نوع کلمه در گوگل ادز می باشد ولی همانگونه که می بینید دامنه ی گسترده ای از کلمات را در برخواهد گرفت. معمولا برای کسب و کارهای مناسب است که تمامی خدمات آن حیطه را انجام دهند مانند کلمه ی چارتر برای آژانس های هواپیمایی.

2. Phrase: برای محدود کردن دامنه عبارات مورد جستجو می توان از نوع فریز استفاده کرد. وقتی کلمه ای به صورت فریز تعریف شود، هر عبارتی قبل و بعد از آن اضافه شود، تبلیغ نمایش خواهد داشت و دیگر سراغی از کلمات مترادف نخواهد بود.به عنوان مثال یک کلمه به صورت “تعمیر یخچال” تعریف شده است. نمونه عباراتی که اگر جستجو شوند تبلیغ نمایش خواهد داشت را می توانید ملاحظه کنید. این نوع کمی هزینه ی بالاتری نسبت به نوع broad دارد.

 • تعمیر یخچال
 • تعمیر یخچال فریزر
 • تعمیر یخچال سامسونگ
 • آموزش تعمیر یخچال
 • تعمیر فریزر
 • تعمیر تخصصی یخچال

عجله نکنید راهی برای فیلتر کردن کلمات اضافی وجود دارد که در نوع پنجم کلمات کلیدی مغرفی خواهیم نمود.

3. Broad match modified: ممکن است بگویید که کلمه ی تعمیر تخصصی یخچال مفید است ولی در حالت فریز نمایش ندارد، حال چه کنیم؟ در اینجا باید نوع سوم کلمات کلیدی را معرفی کنیم. در این نوع همانند فریز عمل می شود ولی دیگر ترتیب مهم نیست، یعنی کلمات می توانند در عبارات مورد جستجو جابه جا شوند. این نوع کلمه کلیدی به اختصار به صورت bmm نمایش داده می شود به این صورت تعریف خواهد شد: +تعمیر +یخجال . با تعریف این نوع کلمه، تبلیغ برای نمونه عبارات زیر نمایش خواهد داشت.

 • تعمیر یخچال
 • تعمیر یخچال فریزر
 • تعمیر یخچال سامسونگ
 • آموزش تعمیر یخچال
 • تعمیر فریزر
 • تعمیر تخصصی یخچال

4. Exact:  گاهی اوقات ممکن است خدمات محدود باشد و فقط بخواهید برای یک کلمه ی خاص نمایش داشته باشید. معمولا برای عبارات یک کلمه ای از این نوع استفاده می شود. این نوع کمترین دامنه کلمات را دارد ولی بیشترین هزینه نسبت به انواع دیگه. در این نوع کاربر حتما باید همان کلمه ای که تعریف شده است را سرچ کند تا تبلیغ نمایش داده شود: به عنوان مثال: [تعمیر یخچال] با تعریف این نوع کلمه، تبلیغ برای نمونه عبارات زیر نمایش خواهد داشت.

 • تعمیر یخچال
 • تعمیر یخچال فریزر
 • تعمیر یخچال سامسونگ
 • آموزش تعمیر یخچال
 • تعمیر فریزر
 • تعمیر تخصصی یخچال

5. کلمات کلیدی منفی: برای فیلتر کردن کلمات ورودی باید کلمات کلیدی منفی تعریف کرد تا از ورود کلمات نامرتبط جلوگیری نمود. لیست کلماتی که مایل نیستید وقتی کاربر آنها و عبارات شامل آنها را جستجو می کند، تبلیغ را مشاهده کنند را تهیه کنید و مانند زیر عمل کنید. از نوار بالا برروی گزینه Negative Keywords کلیک کنید.

کلمات کلیدی

 

حال برروی یکی از آیکون های + کلیک کنید. کلمات کلیدی را می توانید برای کل کمپین و یا برای هر گروه آگهی تعریف کنید. لیست کلمات را وارد کنید و برروی save کلیک نمایید. به عنوان مثال می توانید نام شهرهایی که ارائه خدمات ندارید و همچنین برندهایی که جز خدمات نیست را وارد کنید.

کلمات منفی گوگل ادز

عدم گروه بندی کلمات کلیدی یک اشتباه بزرگ!!!

عدم گروهبندی کلیدواژه ها یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که شرکتها و اشخاص مرتکب می شوند. اجازه بدید کاملا شفاف برای شما توضیح بدهم، اگر خاطرتان باشد در قبلا ساختار گوگل ادز را برای شما معرفی نموده ایم. هنگامی که استراتژی های پرداخت گوگل ادز، تنظیم زمان نمایش تبلیغ،  نمایش گوگل ادز در دستگاه های مختلف محصولات شما یکسان است ولی دسته بندی آنها با هم فرق می کند، باید از چند گروه آگهی در یک کمپین استفاده کنید.

به عنوان مثال تاپ ادورت می خواهد تبلیغ کند، چهار دسته خدمات ساخت اکانت ادوردز، شارز اکانت ادوردز، مدیریت اکانت گوگل ادوردز و تبلیغات در بینگ را می خواهیم ارائه دهیم. در اینجا ما باید از چهار گروه آگهی مختلف استفاده کنید و کلیدواژه مربوط به هر دسته خدمات را درون آن گروه اگهی قرار دهید.

افزایش گروه آگهی موجب افزایش امتیاز کیفیت می شود که نتیجه ی آن افزایش امتیاز کیفیت تبلیغ گوگل و کاهش هزینه های تبلیغات در گوگل می باشد. توجه داشته باشید که ویزگی تبلیغاتی محصولات باید یکی باشد به عنوان مثال اگر زمان نمایش مختلف باشد، باید در کمپین های جداگانه ساخته شود.
عدم گروه بندی کلمات کلیدی گوگل ادز

با وجود این اشتباه چیزی که اتفاق می افتد این است که، محصولات و خدماتی به کاربر نمایش داده می شود که شاید مقصود و هدف او برای خرید آنها نباشد. کمپین های تبلیغاتی جهت نظم دادن به مجموعۀ تبلیغات های شما ارائه شده اند. باید توجه داشت که وقتی برای هر دسته از محصولات یا خدماتتان یک کمپین تبلیغاتی جدا تعریف می کنید، مدیریت این کمپین ها و گروههای تبلیغاتی و کلید واژه های مربوط به آنها  هم باید به صورت مجزا صورت گیرد.

راهکار مناسب برای گروه بندی کلیدواژه

از گروه های تبلیغاتی حتما استفاده نمایید زیرا در این صورت تبلیغ هایی از سایت شما به کاربر نشان داده می شود که آن را جستجو کرده اند و همچنین برای مدیریت اکانت بسیار مفید است زیرا دارای دسته بندی مناسب است و می توانید دقیق تر آمار را تحلیل نمایید. این کار علاوه بر کاهش هزینه، افزایش نرخ تبدیل (نسبت کلیک به میزان نمایش)  را نیز برای شما به دنبال خواهد داشت.

ساخت گروه آگهی و کلمات کلیدی در گوگل ادز

در این مقاله توضیحات کامل در مورد ساخت گروه تبلیغاتی را خواهید خواند.

در این بخش سه اطلاعات باید وارد کنید:

 • نام گروه آگهی
 • هزینه کلیک پیش فرض
 • کلمات کلیدی مد نظر خودتون

گروه آگهی گوگل ادز

بعد از پرکردن اطلاعات لازم است تا برروی دکمه SAVE AND CONTINUE کلیک کنید. اگر نیاز به گروه آگهی های بیشتری داشته باشید کافیست بر روی NEW AD GROUP کلیک کنید و گروه آگهی های مورد نظر خود را اضافه کنید. حال نوبت می رسد به نوشتن آگهی که در مقاله های بعدی می توانید مطالعه کنید.

 

وضعیت های مختلف کلمات کلیدی گوگل ادوردز

در تنطیمات گوگل ادوردز، هر کلمه کلیدی می تواند وضعیت های مختلفی داشته باشد که در این مقاله آن ها را شرح می دهیم. برای مشاهده وضعیت کلمات کلیدی گوگل ادوردز ابتدا وارد اکانت گوگل ادوردز خود شوید و مانند تصویر زیر بر روی  keyword کلیک کنید. حال مانند تصویر زیر وضعیت هر یک از کلمات کلیدی گوگل ادوردز را میتوان در مقابل آن و در ستون status، مشاهده کنید.

کلمات کلیدی گوگل ادز

1- Campaign paused

این حالت زمانی رخ می دهد که کمپینی که کلمه کلیدی زیر مجموعه ی آن می باشد، متوقف شده باشد. متوقف یا فعال کردن کمپین های گوگل ادوردز دست خود شما می باشد.

2- Campaign pending

کلمات کلیدی غیرفعال هستند زیرا کمپین شما برنامه ریزی شده است که از یک تاریخ در آینده شروع شود و هنوز تبلیغات را نشان نمی دهد.

3- Campaign removed

کلمات کلیدی غیرفعال هستند زیرا شما کمپینی را که حاوی این کلمات کلیدی است را حذف کرده اید.

4- Campaign ended

کلمات کلیدی گوگل ادوردز غیرفعال هستند، زیرا کمپین شما از تاریخ برنامه ریزی شده گذشته و غیر فعال شده است.

5- Ad group paused

کلمات کلیدی غیرفعال هستند زیرا شما گروه آگهی خود را متوقف کرده اید. اگر گروه آگهی خود را متوقف کنید، سپس کلمات کلیدی در آن گروه آگهی، متوقف خواهد شد.

6- Ad group removed

کلمات کلیدی غیرفعال هستند زیرا شما گروه تبلیغاتی خود را حذف کرده اید. اگر گروه تبلیغی خود را حذف کنید، پس کلیدواژه در آن غیرفعال خواهد شد.

7- Paused

کلید واژه غیر فعال است چرا که شما آن را متوقف کرده اید. توقف موقت کلمات کلیدی به این معنی است که تبلیغات مربوط به آن کلمه کلیدی را نشان نمی دهد و یا هزینه های جدید را تجمع نمی کنند تا زمانی که دوباره راه اندازی شوند.

8- Removed

کلید واژه غیر فعال است زیرا شما آن را حذف کرده اید. حذف یک کلمه کلیدی به معنای آن است که تبلیغات مربوط به آن کلمه کلیدی گوگل ادوردز را نشان نمی دهد.

9- Approved

کلید واژه بررسی شده است و واجد شرایط برای نشان دادن تبلیغات آن است.

10- Eligible

کلمه کلیدی فعال است و می تواند تبلیغات را نشان دهد. در بعضی موارد، کلمه کلیدی شما ممکن است به عنوان مناسب باشد، حتی اگر در حال حاضر تبلیغ شما را نشان نمی دهد به این دلیل است که امتیاز کیفی تبلیغ گوگل پایین است.

11- Under review

سایت گوگل در حال بررسی برای تایید تبلیغ گوگل می باشد.

12- Below first page bid estimate

میزان cpc (پرداخت کلیکی) پایین تر از حدی است که تبلیغ در صفحه اول گوگل نمایش داده شود.

13- Disapproved

تبلیغ مورد تایید گوگل قرار نگرفته است.

14- Site suspended

کلید واژه غیرفعال است و تبلیغات را نشان نمی دهد چرا که تبلیغات در گروه آگهی کلیدی به یک سایت اشاره می کنند که یک یا چند خط مشی تبلیغاتی گوگل را نقض کرده است.

15- Low search volume

کلمات کلیدی دارای میزان سرچ پایینی در گوگل می باشند.

16- Rarely shown due to low quality score

کلمه کلیدی برای نمایش تبلیغات به دلیل کم بودن امتیاز کیفیت تبلیغ گوگل، واجد شرایط نیست.

17- Few page matches

کلمه کلیدی به طور موقت به حالت تعلیق درآمده است زیرا با تعداد بسیار کمی صفحات منطبق است و نشان می دهد که این عبارت در محتوای Display Network رایج نیست.

فیلم آموزشی ساخت گروه آگهی و معرفی کلمات کلیدی

فیلم آموزشی بخش ادگروپ

 

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (اولین نفر باش که امتیاز میده به این مقاله)
Loading…

مقالات آموزشی
6
دیدگاه بگذارید
avatar
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی ترین محبوب ترین
Notify of
نوید
کاربر مهمان
نوید

سلام
اگه کلمات کلیدی همپوشانی داشته باشن مشکلی وجود داره؟ یعنی امتیاز تبلیغ پایین میاد

رضا محمدی
Admin
رضا محمدی

همپوشانی کلمات کلیدی موجب می شود تا خودتان رقیب خودتان شوید. یعنی دو کلمه یکسان تعریف کرده اید که باهم در رقابت هست و موجب افزایش هزینه های شما خواهد شد.

reza radmanesh
کاربر مهمان
reza radmanesh

سلام خیلی ممنون بایت مقاله ی مفیدتان
سوالی که داشتم این بود که آیا می توان از ترکیب انواع کلمات کلیدی استفاده کرد؟ یعنی هم فریز باشه و هم bmm

ali
کاربر مهمان
ali

سلام وقت بخیر
چطور میتونم کلمات مناسب کسب و کار خودمو پیدا کنم، یعنی ابزاری هست که بهم پیشنهاد بده چه کلمه کلیدی مناسب من هست؟ ممنونم

مریم داورزنی
Admin

سلام و درود به شما کاربر عزیز
بله در خود پنل گوگل ادوردز ابزاری به نام keywords pllanner وجود داره که با توجه به کلمه کلیدی مد نظر شما، پیشنهادات خودش رو عرضه میکنه. البته سایت تاپ ادورت هم ابزار پیشنهاد کلمه کلیدی رو به صورت رایگان در اختیار شما قرار داده.