حذف کلی سایت از گوگل با Removal

حذف سایت از گوگل وب مستر تولز به چه صورت ممکن است؟
چطور می توان اطلاعات سایت کش شده را از داخل وب مستر حذف کرد؟

برای حذف دائم سایت از نتایج گوگل باید چه کرد؟

در این مقاله صحبت خواهد شد که حذف کامل ایندکس سایت از گوگل وب مستر تولز و یا حذف یک آدرس خاص به چه صورت ممکن است و به چه نکاتی در حین انجام این کار باید توجه داشت تا به سایت ضربه ای وارد نشود. همچنین خواهیم دانست که به چه صورت می تواند اطلاعات کش شده در گوگل را نیز پاک کرد.

حذف سایت از گوگل وب مستر تولز

ابزار Removals یکی از گزینه های کاربردی گوگل وب مستر تولز است که استفاده از آن نیاز به دقت بسیار زیادی دارد. در این گزینه شما می توانید کل وب سایت و یا لینک به خصوصی از وب سایت خود را حذف کنید. به عبارت دیگر شما با استفاده از این گزینه می توانید اقدام به پاک کردن ایندکس سایت خود کنید.

حذف کلی سایت با گزینه removals search console

پس از انتخاب گزینه Removal و انتخاب گزینه NEW Request صفحه ای برای شما باز می شود. در تب “Temporarily Remove URL” شما می توانید اطلاعات یک آدرس خاص و یا تمام اطلاعات مربوط به یک آدرس را از گوگل پاک کنید.

Remove this URL only: در این گزینه تنها آدرس درج شده حذف شده و یا کش آن پاکسازی خواهد شد.

Remove all URLs with this prefix: در این گزینه تمام آدرس هایی که با پیشوند این آدرس وجود دارد حذف شده یا کس آن پاکسازی خواهد شد.

 • نکته اول: انجام درخواست های این بخش طی یک یا چند روز انجام خواهد شد و بلافاصله تغییرات انجام نخواهد شد.
 • نکته دوم: پس از ثبت درخواست شما می توانید درخواست خود را کنسل کنید.
 • نکته سوم: درخواست ثبت شده شما به صورت دائمی نیست و تنها طی مدت 6 ماه معتبر خواهد بود. به منظور حذف دائمی باید صفحات مورد نظر خود را به صورت No index به گوگل تعریف کنید.

حذف کل صفحات سایت از گوگل

به منظور حذف کل سایت از گوگل کافی است که آدرس دامنه را در حالتی که گزینه Remove all URLs with this prefix انتخاب شده است را درخواست کنید. پس از بررسی و تایید نهایی تمام اطلاعات وب سایت از گوگل پاک خواهد شد.

حذف کش سایت از گوگل – Clear cached URL

شما در این گزینه می توانید اطلاعات کش شده در سیستم موتور جست و جوگر گو’ل را نیز از حافظه گوگل پاک کنید. با انتخاب تب “Clear Cached URL” شما می توانید اطلاعات کش شده در گوگل را پاک کنید تا در خزش یا همان کراول بعدی گوگل اطلاعات صفحه شما را مجددا بررسی نماید. به عبارت دیگر این گزینه زمانی به کار شما خواهد آمد که اطلاعات صفحه را به طور کلی تغییر داده اید و مد نظر دارید که گوگل صفحه شما را مجددا تحلیل و بررسی نماید.

در صورت پاک کردن کش یک url ، آن صفحه از نتایج گوگل حذف نخواهد شد بلکه تنها اطلاعات ذخیره شده از آن سایت در دیتابیس گوگل حذف خواهد شد.


منبع مقاله:
When NOT to use the URL removal tool

معیارهای gtmetrix

معیارهای جی تی متریکس نسخه جدید

در این مقاله معیارهای مختلفی که در جی تی متریکس مورد بررسی قرار گرفته، تشریح شده است. این معیارها عبارتند از:

 • معیار اول: شاخص سرعت (Speed Index)
 • معیار دوم: نمایش اولین محتوی (First Contentful Paint)
 • معیار سوم: Largest Contentful Paint
 • معیار چهارم: Time to Interactive
 • معیار پنجم: Total Blocking Time
 • معیار ششم: Cumulative Layout Shift

جی تی متریکس در آبدیت 2020 خود تغییرات زیادی را انجام داده. چنانچه با این تغییرات آشنا نیستید ، ابتدا مقاله “آبدیت جدید جی تی متریکس” را مطالعه کنید و در ادامه به مطالعه همین مقاله بازگردید.

فهرست مقاله

معیار اول: شاخص سرعت (Speed Index)

شاخص سرعت یا همان Speed Index (SI) ، معیاری برای عملکرد مناسب یک سایت است که سرعت لود شدن و سرعت کامل شدن صفحه وب سایت را اندازه گیری میکند. این معیار به سایز پورت مرورگر شما نیز بستگی دارد و بر خلاف معیارهایی نظیرFirst Contentful Paint (FCP) یا Largest Contentful Paint (LCP) در timeline لود صفحه شما نمایش داده نمی شود.

در واقع می توان گفت شاخص سرعت نتیجه محاسباتی است که منعکس کننده تجربه کاربر بازدید کننده از صفحه سایت است. این موضوع با تجزیه و تحلیل فریم به فریم از شیوه لود شدن صفحه سایت مشخص می گردد. در واقع این معیار را می توان یکی از مهم ترین ملاک های سنجش سرعت سایت نامید که از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار است.

شاخص سرعت چگونه اندازه گیری می شود؟

معیار شاخص سرعت درواقع یک زمان مصنوعی است که محاسبه می شود ، اندازه گیری نمی شود. محاسبه این معیار با استفاده از تفاوت های دیداری فریم به فریم بین لحظات لود سایت انجام می شود.

به طور مثال به شکل زیر توجه کنید. تصویری که به کاربران نمایش داده شده است لحظه به لحظه در حال تکمیل شدن است. در هر مرحله زمان طی شده و همچنین درصد تکمیل صفحه محاسبه می گردد. صفحه هرچه سریع تر تکمیل شود شاخص سرعت در وضعیت بهینه تری قرار دارد.

شاخص سرعت را می توان به عنوان یکی از بهترین شاخص هایی در نظر گرفت که تعداد زیادی از سایر شاخص ها را در دل خود جای داده است و تنها به بیان یک عدد نهایی بیان می کند. در واقع این معیار اطلاع دقیق و عملی خاصی در اختیار شما قرار نمی دهد اما می تواند مشخص کند که بهینه سازی برای وب سایت شما انجام شده است و یا خیر.

چنانچه مایل هستید بیشتر در این رابطه اطلاعات کسب کنید پیشنهاد میکنیم مقاله ” محاسبه شاخص سرعت ” را مطالعه کنید.

محاسبه شاخص سرعت

تأثیر شاخص سرعت بر روی امتیاز عملکرد شما (performance)

شاخص سرعت 15٪ از امتیاز عملکرد را به خود اختصاص می دهد که نشان دهنده اهمیت نسبتاً بالای آن است. به ازای عدد SI پایین تر می توان گفت که محتوی بیشتری در زمان کوتاه تری به کاربران سایت شما نمایش داده شده و باعث ایجاد تجربه کاربری خیلی خوبی برای بازدید کنندگان وب سایت شما خواهد داشت.

حد و حدود شاخص سرعت

GTmetrix شاخص سرعت محاسبه شده را در چند ثانیه نمایش می دهد. زمان کمتر نشان دهنده بارگیری سریعتر صفحه وب است. حدود SI به شرح زیر است:

 • SI=1311 میلی ثانیه و یا کمتر >->-> خیلی خوبه – کاری برای انجام دادن نیست !!!
 • SI بین 1311 الی 1711 میلی ثانیه >->-> خوبه – باید کمی بر روی بهبود وب سایت خودتون کار کنید.
 • SI بین 1711 الی 2300 میلی ثانیه >->-> بیش از حد توصیه شد و بد – باید حتما روی بهبود وب سایت خودتون کار کنید.
 • SI بیشتر از2300 میلی ثانیه >->-> خیلی بد – باید خیلی خیلی روی بهبود وب سایت خودتون کار کنید.

چگونه شاخص سرعت را بهبود ببخشیم؟

توجه داشته باشید که نکات خاص ذکر شده در زیر، بیشترین تأثیر را در SI شما دارند. با این حال ، شاخص سرعت صفحه شما ممکن است تحت تأثیر نکات و بهینه سازی های دیگری باشد که در اینجا ذکر نشده است.

به طور کلی ، اکثر بهینه سازی های عملکردی (performance optimizations) که منجر به سریع تر شدن FCP (First Contentful Paint) و LCP (Largest Contentful Paint) می شوند، احتمالاً منجر به سرعت سریعتر لود صفحه نیز می شوند.

بهینه سازی های انجام شده در لیست کدهای جاوا اسکریپت و CSS ها می تواند تا حدود زیادی باعث سریع تر لود شدن صفحه وب سایت شما شود. جهت اطلاعات بیشتر می توانید به لینک های زیر مراجعه کنید.

 1. Reducing JavaScript execution time
 2. Minimizing main-thread work
 3. Removing unused JavaScript
 4. Reducing the impact of third-party code
 5. Replacing large JavaScript libraries with smaller alternatives

منبع : Lighthouse: Speed Index

 

معیار دوم: نمایش اولین محتوی (First Contentful Paint)

نمایش اولین محتوی یا همان First Contentful Paint (FCP) معیاری عملکردی است و اندازه گیری می کند که چقدر سریع بازدیدکنندگان می توانند محتوی اصلی صفحه را ببینند. محتوایی همچون متن ، تصاویر ، ویدئو و …

این مورد در ورژن قبلی جی تی متریکس نیز وجود داشت و اندازه گیری میشد که می توانید اطلاعات آن را در این صفحه مشاهده کنید.

در واقع می توان گفتFCP صفحه شما ، کل زمان صرف شده از ابتدای بارگیری صفحه تا نقطه ارائه هر محتوا در صفحه است. در نتیجه هرچه این زمان کمتر باشد تجربه رابط کاربری نیز مثبت تر ارزیابی خواهد شد.

First Contentful Paint چه چیزی را اندازه گیری می کند؟

به گفته گوگل:

بعد از اینکه کاربر به صفحه شما وارد شد، برای ارائه اولین قطعه محتوای DOMبه مرورگر زمانی صرف خواهد شد. تصاویر، آیکون ها وفایل های SVG موجود در صفحه به عنوان محتوای DOM در نظر گرفته می شوند. البته به شرط آنکه داخل iframe گنجانده نشده باشد.

FCP یک معیار مهم و کاربر محور برای اندازه گیری عملکردی است که قابل درک باشد. به این معنی که اولین محتوایی که به کاربر نمایش داده شده و وی می تواند از آن استفاده نماید. برای درک بیشتر این موضوع در مقابل FCP، زمان نمایش اولین تغییر (First Paint Timing) نقطه ای را نشان می دهد که هر چیزی روی صفحه نمایش داده می شود. به عنوان مثال، یک رنگ زمینه، یک حاشیه و غیره که این موارد کمتر مفید بوده و چندان مورد استفاده کاربر قرار نمی گیرد.

سنجش FCP

تأثیر FCP در امتیاز عملکرد شما

این معیار 15٪ از کل امتیاز عملکرد را به خود اختصاص می دهد ، که اهمیت نسبتاً بالای آن را نشان می دهد. بهینه سازی صفحه برای بهبود FCP معمولاً دستاوردهای قابل توجهی در زمان بارگذاری صفحه و درک کاربر از عملکرد سایت شما به همراه دارد.

حد و حدود FCP

حدود FCP به شرح زیر است:

 • FCP در حدود 934 میلی ثانیه و کمتر = حالت خوب و ایده آل است و نیاز به انجام کاری نیست.
 • FCP بین 934 و 1205 میلی ثانیه = خوب است اما کمی نیاز به بهینه سازی دارد
 • FCP بین 1205 تا 1600 میلی ثانیه = بیشتر از مقدار قابل قبول است و نیاز است که اصلاحات اندکی انجام شود.
 • FCP بیشتر از 1600 میلی ثانیه = اصلاح وضعیت خوبی نیست و باید تغییرات بیشتر انجام شود.

چطور FCP را بهبود ببخشیم؟

توجه داشته باشید که موارد ذکر شده در زیر بیشترین کمک را به بهینه سازی FCP شما می کنند. با این حال ، ممکن است FCP صفحه شما تحت تأثیر موارد دیگری باشد که در اینجا ذکر نشده است.

مورد اول : کاهش زمان پاسخ سرور

بدون شک کاهش زمان پاسخ سرور کمک می کند تا یک زمان FCP سریع در صفحه وب سایت شما ارائه شود. برای این منظور می توانید از شبکه CDN استفاده کنید ، مقدار ریدایرکت های موجود را کاهش دهید و یا از راه حل هایی که در مقالات زیر ارائه شده است استفاده نمایید.

مورد دوم : حذف منابع مسدود شده

منابع مسدود شده (render-blocking resources) در واقع فایل هایی هستند که شما تصمیم می گیرید تا بعد از لود اولیه وارد پروسه لود شوند. در واقع می توان گفت شما فایل های غیر ضروری را دیرتر لود میکنید تا صفحه وب سایت شما به سرعت برای کاربر نمایش داده شده و به مرور تکمیل گردد.

به منظور مطالعه بیشتر در اینباره حتما مقاله زیر را مطالعه کنید

مورد سوم : به حداقل رساندن تعداد درخواست (request) و سایز آنها

تعداد درخواست و سایز آنها را تا حد ممکن کم نگه دارید ، تا منابع سریع بارگیری شوند و مرورگر زودتر شروع به ارائه محتوا در صفحه شما کند. برای این منظور شما باید فایل های CSS و جاوا اسکریپت خود را علاوه بر یکسان سازی ، بهینه سازی کنید و موارد غیر ضروری را از آنها پاک کنید. همچنین تا حد امکان کاری کنید که کد های هر صفحه تنها در همان صفحه لود شود. این موضوع نیازمند تخصص نسبتا بالاتر و همچنین صرف زمان و دقت خاصی است. در نتیجه پیشنهاد میکنیم حتما با یک متخصص مشورت کنید.

همچنین برای حل این مشکل در وب سایت های وردپرسی می توانید از افزونه های بهینه ساز همچون راکت استفاده کنید.


منبع : Lighthouse: First Contentful Paint

معیار سوم: Largest Contentful Paint

Largest Contentful Paint یا همان LCP معیار عملکردی است که در سال 2020 توسط Lighthouse برای سنجش بهتر تجربه بارگیری قابل درک برای کاربران ارائه شده است.

درواقع ، LCP اندازه گیری می کند که چه مدت طول می کشد تا بزرگترین “عنصر محتوا” (به عنوان مثال ، تصویر قهرمان ، متن عنوان و غیره) در صفحه شما در صفحه نمایش بازدید کننده شما قابل مشاهده باشد.

LCP یکی از معیارهایی است که Google’s Web Vitals را تشکیل می دهد.

Largest Contentful Paint چه چیزی را اندازه گیری می کند؟

با توجه به گفته گوگل:
” LCP یک معیار کاربرپسند برای اندازه گیری بهتر سرعت بارگیری وب سایت است؛ زیرا هنگامی که محتوای اصلی صفحه بارگیری می شود ، نقطه ای را در جدول زمانی بارگیری صفحه نشان می دهد – یک LCP سریع ، حس اعتماد را در کاربران افزایش می دهد.”

LCP میزان مصرف محتوای قابل توجه در صفحه وب شما توسط بازدید کنندگان را اندازه گیری می کند. فرض کنید که بزرگترین عنصر محتوای صفحه خود را بارگذاری کنید، LCP اندازه گیری می کند که بزرگترین عنصر محتوای صفحه با چه سرعتی بارگیری می شود. هر “عنصر محتوا” از عنصر HTML است ، مانند:
• یک عنصر تصویر
• یک عنصر ویدیویی
• عنصری که تصویر پس زمینه از طریق تابع URL بارگیری می شود (به جای اعلام آن در CSS)
• عناصر سطح بلوک مانند < h1> ، <h2> ، <div> ، <ul> ، <table> و غیره

largest contentful paint example

GTmetrix اندازه گیری می کند که چگونه بزرگترین عنصر محتوای بالای صفحه بر روی صفحه شما به سرعت قرار میگیرد. وب سایت هایی که ساختار مشابه دارند، ممکن است در معیار LCP امتیازات بسیار متفاوتی داشته باشند زیرا بزرگترین عنصر محتوایی از صفحه ای به صفحه دیگر متفاوت خواهد بود.

درک معیار LCP بسیار آسان است زیرا همه آنچه شما باید انجام دهید این است که به صفحه وب خود نگاه کنید ، بزرگترین بلوک متن یا تصویر را شناسایی کنید و سپس زمان بارگذاری آن را بهینه کنید.

تأثیر Largest Contentful Paint’s در امتیاز عملکرد

جی تی متریکس بیان می کند که LCP ، مقدار 25٪ از امتیاز بهینه سازی Web Vital را به خود اختصاص داده و یکی از مهمترین معیارهای بهینه سازی است. در حالی که معیارهای دیگر مانند First Contentful Paint (FCP) یا (Time-to-First-Byte (TTFB همچنان وابسته به سرعت متن صفحه هستند ، LCP نمایانگر انتظار بازدید کنندگان شما در دنیای واقعی به هنگام بررسی وب سایت شماست.

fast vs slow lcp

به طور مثال وب سایت سبز از نظر بصری از ثانیه ۰.۲ کامل می شود در حالیکه وب سایت قرمز این فرآیند را طولانی تر طی می کنند. این بدان معناست که، بهینه سازی LCP شما می تواند بیشترین پیشرفت را در عملکرد وب سایت شما از نظر امتیاز بهینه سازی و هم از نظر عملکرد بازدیدکنندگان ایجاد کند.

حدود Largest Contentful Paint

 • خوب ، کاری برای انجام دادن نیست = LCP برابر 1200 میلی ثانیه یا کمتر
 • بد نیست ، اما میشه بهترش کرد = LCP بین 1200 تا 1666 میلی ثانیه
 • جالب نیست و بیشتر از حد توصیه شده = LCP بین 1666 تا 2400 میلی ثانیه
 • اصلا وضعیت خوبی نیست و باید درست بشه = LCP بالاتر از 2400 میلی ثانیه

Largest Contentful Paint Element در تب Structure

آنچه را GTmetrix به عنوان بزرگترین عنصر محتوای صفحه شناسایی کرده است ، می توانید در تب Structure مشاهده کنید. در فهرست بررسی عبارت “Largest Contentful Paint Element” ذکر شده است.

چگونه Largest Contentful Paint را بهبود ببخشیم؟

توجه داشته باشید که بررسی های خاصی که در زیر ذکر شده بیشترین کمک را به LCP شما می کنند. با این حال ، ممکن است زمان بندی LCP صفحه شما تحت تأثیر بهینه سازی های دیگری باشد که در اینجا ذکر نشده است. در اینجا برای نمونه چند نمونه مثال می زنیم :
1. کاهش زمان پاسخ سرور: کاهش زمان پاسخ سرور به بارگیری سریعتر منابع و تحویل سریع LCP در صفحه کمک می کند. می توانید با کاهش زمان پاسخ اولیه سرور و یا استفاده از شبکه تحویل محتوا (CDN) می توانید این بهینه سازی را انجام دهید.

2. از بین بردن رفتار render-blocking: از بین بردن رفتار render-blocking در صفحه شما بارگذاری منابع را در سریعترین زمان ممکن تضمین می کند.

3. بهینه سازی عکس ها و ویدئو ها: تصاویر و فیلم ها را در صفحه خود بهینه کنید تا زمان بارگیری کاهش یابد. برخی از کارهایی که می توانید انجام دهید شامل موارد زیر است:

 • اندازه مناسب تصاویر
 • فرمت مناسب تصاویر
 • ترکیب تصاویر کوچک با استفاده از Sprites CSS
 • استفاده از قالب های ویدئویی برای محتوای متحرک

توجه: برخی از بررسی ها با هم دارای اشتراکاتی هستند که بهبود یک عنصر از اجزای سایت باعث بهبود سایر گزینه ها نیز خواهد شد.


منبع :  Largest Contentful Paint

معیار چهارم: Time to Interactive

Time to Interactive یا همان TTI اندازه گیری می کند که چه مدت طول می کشد تا یک صفحه کاملاً قابلیت تعامل با کاربران را پیدا کند. یعنی مدت زمان بین اولین Contentful Paint (FCP) و آخرین long-task در main-thread را اندازه گیری می کند و نقطه ای را نشان می دهد که مرورگر قادر به پاسخگویی مطمئن به کاربر است. به زبان ساده ، TTI سریع به شما اطمینان می دهد که صفحه قابل استفاده برای کاربران است.

به عنوان مثال ، همه ما شرایطی را تجربه کرده ایم که عناصر یک وب سایت به سرعت قابل مشاهده هستند. در عین حال زمانیکه می خواهیم روی آنها کلیک کنیم یا ضربه بزنیم ، اتفاقی نمی افتد. این سناریوها بیشتر توسط برخی اسکریپت ها ایجاد می شود که باعث جلوگیری از نهایی شدن لود سایت شده و در نتیجه TTI شما افزایش می یابد.

کاهش TTI برای عملکرد وب شما بسیار مهم است ، به ویژه در دستگاه های تلفن همراه که این موضوع از اهمیت بالاتری برخوردار است.

اثر Time to Interactive بر روی امتیاز Performance

معیار TTI مقدار 15٪ از کل امتیاز عملکرد (Performance Score) را به خود اختصاص می دهد ، که اهمیت نسبتاً بالای آن را نشان می دهد. توجه داشته باشید که TTI معیاری است که با زمان مسدود کردن کل (TBT) در کنار هم هستند، و این دو معیار اطلاعات بیشتری در مورد پاسخگویی صفحه شما به کاربر ارائه می دهند.

حدود قابل قبول برای Time to Interactive

 • TTI برابر 2468 میلی ثانیه یا کمتر = خوب است و نیاز به بهبودی ندارد
 • TTI را بین 2468 تا 3280 میلی ثانیه = خوب ، اما نیاز بهبودی دارد
 • TTI بین 3280 تا 4500 میلی ثانیه = بیشتر از حد توصیه شده و کمی بهینه سازی لازم دارد
 • TTI بالاتر از 4500 میلی ثانیه = خیلی بیشتر از حد توصیه شده و حتما باید فکری به حال سایت خودتون کنید

چگونه زمان تعامل را بهبود ببخشیم؟

توجه داشته باشید که بررسی های خاصی که در زیر ذکر شده اند بیشترین کمک را به TTI شما می کنند. با این حال ، TTI صفحه شما ممکن است تحت تأثیر بهینه سازی های دیگری باشد که در اینجا ذکر نشده است.

1. بهینه سازی اجرای جاوا اسکریپت: برای کاهش main-thread blocking time، اجرای JavaScript خود را بهینه کنید و اطمینان حاصل کنید که صفحه شما سریع به ورودی های کاربر پاسخ می دهد.

 • کاهش زمان اجرای جاوا اسکریپت
 • به حداقل رساندن کار main-thread
 • حذف جاوا اسکریپت استفاده نشده
 • جایگزینی کتابخانه های بزرگ JavaScript با گزینه های کوچکتر

2. ارائه درخواست های کوچک: اطمینان حاصل کنید که تعداد درخواست ها در کمترین حالت خودش باشد. به همین ترتیب ، از chaining critical requests برای تسریع در بارگذاری منابع اصلی ، خودداری کنید.

3. استفاده از Preconnect to required origins ، این مورد یک مورد تخصصی است.


منبع: Time to Interactive

معیار پنجم: Total Blocking Time

Total Blocking Time یا همان (TBT) ، یکی از معیارهای عملکردی lighthouse است که در سال 2020 معرفی شد. این معیار میزان پاسخگویی صفحه شما را نسبت به ورودی کاربر مشخص می کند. به عبارت ساده ترTBT کل زمان مسدود بودن صفحه وب شما را اندازه گیری می کند. منظور از مسدود بودن در این عبارت زمانی است که کاربر نمی تواند با صفحه شما تعامل داشته باشد.

این معیار جایگزینی برای معیار field-only First Input Delay (FID) است که در PageSpeed Insights مشاهده می شود.

Total Blocking Time چه چیزی را اندازه گیری می کند؟

بر اساس بیانات گوگل :

TBT زمان کل بین First Contentful Paint (FCP) و Time to Interactive را اندازه گیری می کند. یعنی دقیقا زمانی که main-thread به حالت مسدود قرار گرفته و از پاسخگویی نسبت به کاربران جلوگیری می کند.

main-thread، جایی است که مرورگر اکثر موارد مرتبط با بارگذاری صفحه را مانند رندر یا چاپ محتوا (rendering/painting) و مدیریت تعاملات کاربران ، پردازش می کند. اساساً ، مرورگر از main-thread ، برای تجزیه HTML ، ساخت DOM ، اجرای CSS و JavaScript ، پردازش رویدادهای کاربر و انجام سایر کارهای مهم استفاده می کند.

وقتی انجام هر یک از این کارها بیش از 50 میلی ثانیه زمان ببرد، main-thread “مسدود” در نظر گرفته می شود زیرا مرورگر نمی تواند یک کار در حال انجام را قطع کند. و اگر main-thread مسدود یا بلاک شده باشد ، صفحه شما نمی تواند به اطلاعات ورودی کاربر مانند ضربه زدن روی صفحه ، فشار صفحه کلید یا کلیک ماوس پاسخی دهد.

زمان بیش از 50 میلی ثانیه ، زمانindividual blocking آن درخواست در نظر گرفته می شود و مجموع تمام این زمانهای مسدود شده ، کل زمان مسدود کردن صفحه شما یا Total Blocking Time است.

main thread timeline tbt

به عنوان مثال ، در تصویر بالا ، 5 وظیفه یا مورد در main-thread وجود دارد که 3 مورد از آنها Long Tasks هستند ، زیرا مدت زمان لازم برای انجام هریک از آن ها بیش از 50 میلی ثانیه است. زمان مسدودی هر یک از این long taskها به شرح زیر است:

 • Task A – 220 ms
 • Task B – 70 ms
 • Task E – 145 ms

TBT در این سناریو برابر با 435 میلی ثانیه است. اما بهرحال اگر main-thread فقط یک مورد داشت که 500 میلی به طول می انجامید، TBT نیز برابر 500 میلی ثانیه میشد.

مقایسه Total Blocking Time و Time to Interactive

Time to Interactive (TTI) معیار دیگری است که به تعامل صفحه شما مربوط می شود. TBT و TTI مکمل یکدیگر هستند اما در عین حال جنبه های کاملاً متفاوتی از تجربه کاربری صفحه شما گزارش می دهند.

TTI مدت زمانی را بیان می کند که طول می کشد تا صفحه شما کاملاً تعاملی شود. TBT به طور خاص به شما می گوید که کدام یک از موارد جاوا اسکریپت طولانی ترین زمان را برای اجرا شدن صرف کرده است.

درصورتی که main-thread ، حداقل به مدت 5 ثانیه آزاد باشد، TTI صفحه را کاملا تعاملی فرض می کند.

سناریوهای زیر را در نظر بگیرید:

tbt example

الف) سه کار 60 میلی ثانیه ای در یک دوره 5 ثانیه ای انجام شده

ب) یک Long Task به مدت 5 ثانیه

هر دو سناریوی فوق TTI را به یک اندازه افزایش می دهند. سناریوی A در طول بارگذاری صفحه تا حد زیادی تعاملی است ، چرا که هیچ long task یا کار طولانی ای در آن اتفاق نیفتاده و وقت مرورگر را نمی گیرد.

اما این دو سناریو از نظر کاربر بسیار متفاوت هستند زیرا TBT در سناریوی اول فقط 30 میلی ثانیه و در سناریوی دوم 4950 میلی ثانیه است.

سناریوی A در طول بارگذاری صفحه تا حد زیادی تعاملی است ، چرا که هیچ long task یا کار طولانی ای در آن اتفاق نیفتاده و وقت مرورگر را نمی گیرد.در حالی که در سناریو B هنگامی که مرورگر مشغول انجام Long Task است ، به هیچ وجه به کاربر اجازه تعامل با صفحه را نمی دهد. همین ویژگی باعث میشود TBT ، هم بعنوان یک معیار مستقل و هم با بکارگیری آن همراه TTI، مفید باشد.

مقایسه Total Blocking Time و First Input Delay

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، TBT جایگزینی برای First Input Delay (FID) است که یکی از معیارهای Vital Web است. این داده های واقعی کاربر از طریق گزارش های تجربه کاربری Chrome (CrUX) – پایگاه داده رفتاری مرورگر Chrome که از کاربران سرتاسر دنیا جمع آوری شده است، به دست می آید. اما GTmetrix از این معیار در سنجش ها استفاده نمی کند. GTmetrix، به جای First Input Delay ، Total Blocking Time را گزارش می دهد. بنابراین جی تی متریکس، TBT را به جای FID گزارش می کند چراکه همان بهینه سازی ها را به شما توصیه می کند.

tbt web vitals

تاثیر Total Blocking Time بر نمره عملکرد یا performance

TBT به عنوان یک معیار Web Vital ، 25٪ از امتیاز performance را به خود اختصاص داده و همین مسئله این معیار را به یک معیار مهم برای بهینه سازی تبدیل کرده است. به عبارت دیگر، بهینه سازیTBT می تواند موثرترین پیشرفت را در پاسخگویی وبسایت شما ایجاد کند.

حدود Total Blocking

 • TBT=150 میلی ثانیه یا کمتر ، عالی ، این حالت ایده آل است و TBT شما نیازی به بهینه سازی ندارد
 • TBT بین 150 تا 224 میلی ثانیه = این حالت خوب است اما بهینه سازیTBT را انجام دهید
 • TBT بین 224 تا 350 میلی ثانیه = کمی بیشتر از حد توصیه شده که نیاز به بهینه سازی دارد
 • TBT بالاتر از 350 میلی ثانیه = خیلی بیشتر از حد توصیه شده است و نیاز حتمی به بهینه سازی دارد

چگونه Total Blocking Time را بهبود ببخشیم؟

Total Blocking Time با عملکرد جاوا اسکریپت ارتباط زیادی دارد و هرگونه پیشرفت در اجرای جاوا اسکریپت ( بهینه سازی هایی که باعث بهبود TTI می شوند) TBT شما را کاهش می دهد.
برخی از این بهینه سازی ها عبارتند از:


منبع مقاله: Total Blocking Time

معیار ششم: Cumulative Layout Shift

Cumulative Layout Shift (CLS) معیار عملکردی است که در سال 2020 توسط Lighthouse معرفی شده است تا میزان ثبات بصری یا ظاهری صفحه را اندازه گیری کند. به عبارت ساده تر CLS ، تغییر مکان غیرمنتظره عناصر صفحه را هنگام بارگذاری اندازه گیری می کند. در واقع نمره CLS، مجموع همه امتیاز های layout shift در صفحه است.

اساساً ، هر زمان که یک صفحه بارگیری می شود ، برخی از عناصر صفحه به طور غیرمنتظره ای جابجا می شوند و این امر بر نحوه تعامل کاربران با صفحه وب تأثیر می گذارد.

با بارگیری صفحه ، تصاویر قرمز باعث جابجایی سایر عناصر شده و به یک امتیاز بد CLS می انجامد. این عناصر تغییر کننده می توانند دکمه ها ، فرم های تماس ، تصاویر ، فیلم ها ، فونت ها یا انواع دیگر محتوا باشند. یک وب سایت با مقدار CLS پایین دارای ظاهری پایدار است که عناصر آن جابجا نمی شوند و بارگیری تمام محتوای آن به شکل ثابت، منظم و قابل پیش بینی انجام می شود.

کاهش صفحه CLS امری بسیار مهم است زیرا صفحاتی که عناصر آن درحین بارگیری جابجا می شوند میتوانند منجر به تجربه منفی کاربری شوند (به ویژه در دستگاه های تلفن همراه).

به عنوان مثال، برای همه ما اتفاق افتاده است که منتظر بارگیری صفحه ای شده ایم، دکمه ای را که قصد داشتیم از طریق آن، با صفحه تعامل برقرار کنیم، پیدا کرده ایم. اما درست زمانی که روی آن کلیک کرده ایم، عناصر جابجا شده و ما روی دکمه یا عنصر دیگری (غالباً یک تبلیغ) کلیک کرده ایم.

تفاوت Layout Shift غیر منتظره و مورد انتظار

توجه به تفاوت بین شیفت های مورد انتظار و غیر منتظره امری مهم است که در ادامه بصورت کامل بیان شده است:

یک Layout Shift، زمانی موردانتظار محسوب می شود که در پاسخ به ورودی کاربر اتفاق افتاده باشد. به عنوان مثال وقتی با کلیک بر روی نماد جستجو ، یک قسمت برای گرفتن واژه جستجو از کاربر، باز می شود، یک Layout Shift مورد انتظار اتفاق افتاده است.

از طرف دیگر ، Layout Shift یا تغییر طرح غیر منتظره معمولاً توسط تصاویری که طول و عرض آن ها مشخص نشده یا سایر محتوای پویا ایجاد می شود.

به عنوان مثال ، هنگامی که یک تبلیغ به طور ناگهانی ظاهر می شود و یک تصویر یا عنصری دیگر را به پایین صفحه هل می دهد، Layout Shift غیرمنتظره اتفاق افتاده است.

GTmetrix با استثنا درنظر گرفتن Layout Shift هایی که در عرض 0.5 ثانیه از ورود کاربر رخ می دهد ، بین Layout Shift های موردانتظار و غیر منتظره تفاوت قائل می شود.

تأثیر Cumulative Layout Shift در امتیاز عملکردی شما

حتی اگر تأثیر مستقیم CLS در امتیاز عملکرد نسبتاً کم باشد (5٪)، نباید فراموش کنیم که این مورد یک کمک بزرگ به حاصل شدن یک تجربه کاربری مطلوب است تا بتوانید تجربه ای روان و بدون تأخیر را به بازدیدکنندگان خود ارائه دهید. در حالی که برخی دیگر از معیارهای نمره عملکرد صفحه مستقیماً با سرعت بارگیری صفحه ارتباط دارند ، CLS بر بررسی کیفیت تجربه کاربری صفحه شما متمرکز است.

حد آستانه Cumulative Layout Shift

توجه کنید که CLS یک امتیاز است و نه مقداری بر پایه زمان. و مقدار آن عددی بین 0 تا 1 است.

 • CLS برابر 0.1 یا کمتر = خوب ، نیازی به بهینه سازی وجود ندارد
 • CLS بین 0.1 تا 0.15 = خوب ، اما میتوانید آن را بهبود بخشید
 • CLS بین 0.15 تا 0.25 = بیشتر از حد توصیه شده اما بهتر است بهینه سازی انجام شود
 • CLS برابر 0.25 یا بالاتر = خیلی بیشتر از حد توصیه شده و نیاز به بهینه سازی دارد

چگونه Cumulative Layout Shift را بهبود ببخشیم؟

توجه داشته باشید که اقدامات خاص ذکر شده در زیر، بیشترین تأثیر را در میزان CLS شما دارند. اما ممکن است نمره CLS صفحه شما تحت تأثیر بهینه سازی های دیگری باشد که در اینجا ذکر نشده است.
1) تعیین ابعاد تصویر: همیشه ، عرض و ارتفاع را برای عناصر تصویر و فیلم وبسایت خود مشخص کنید تا از فاصله ای مناسب برای تصاویر و فیلم ها استفاده شود. همچنین میتوانید این کار را با مشخص کردن نسبت ابعاد باکس ها در CSS انجام دهید.

2) برای کاهش تغییرات چیدمان ناشی از تبلیغات ، embed و iframesها ، اقدامات زیر را را انجام دهید:

 • قبل از بارگذاری کتابخانه تبلیغات ، اندازه شیار تبلیغات (ترجیحاً بزرگترین) را رزرو کنید.
 • تبلیغات را به پایین صفحه یا خارج از ویوپورت انتقال دهید.
 • وقتی هیچ تبلیغی برای نمایش در دسترس نیست ، از نگه دارنده فضا یا placeholder استفاده کنید.

3) از درج مطالب جدید با محتوی پویا بالاتر از مطالب موجود خودداری کنید


منبع مقاله: Cumulative Layout Shift

تصویر شاخص حل مشکلات جی تی متریکس

بررسی اشکالات جی تی متریکس

حل مشکلات GTmetrix با بررسی مورد به مورد در این مقاله بیان شده است.

 • حل مشکل Reduce initial server response time
 • حل مشکل Avoid an excessive DOM size
 • حل مشکل Enable Keep-Alive
 • حل مشکل critical request chain
 • حل مشکل Avoid long main-thread tasks
 • حل مشکل Use a Content Delivery Network (CDN)
 • حل مشکل Avoid large layout shifts
 • حل مشکل Minimize main-thread work

فهرست مقاله

حل مشکل کاهش زمان پاسخ اولیه سایت

مشکل کاهش زمان پاسخ اولیه سایت – Reduce initial server response time

زمان اول بایت ارسالی یا همانTime to First Byte (TTFB) ، در واقع به عنوان زمان پاسخ سرور شناخته می شود. در واقع این زمان، زمانی است که مرورگر درخواست خود را برای سرور ارسال کرده و اولین بایت ارسالی از طرف سرور را دریافت می کند.

کاهش TTFB برای تجربه کاربری صفحه بازدید کنندگان شما بسیار مهم است چرا که بر روی دریافت هر درخواست (request) ارسالی از طرف وب سایت شما اثر گذاشته و مستقیما بر مدت زمان بارگیری صفحه اثرگذار خواهد بود.

چنانچه TTFB کند باشد ، بازدیدکنندگان شما ممکن است فقط صفحه خالی را مشاهده کنند در حالی که مرورگر منتظر پاسخ از سرور است. بدون شک این نکته باعث ایجاد حس نامطلوبی در کاربران می گردد.

به عنوان یک بهینه سازی پر اهمیت ، کاهش TTFB می تواند عملکرد وب سایت شما را به طور قابل توجهی بهبود بخشد.

تاثیر زمان پاسخگویی (server response time) سرور بر عملکرد صفحه (page performance)

وقتی کاربر وارد سایت شما شده و درخواست لود صفحه از طرف مرورگر ارسال می شود، این درخواست باید به سرور ارسال شده ، سرور پاسخ مناسب را ایجاد کرده و کدها و منابع صفحه وب سایت شما را ارسال کند.

نمودار پاسخ سمت سرور برای سرعت سایت

TTFB به عوامل مختلفی بستگی دارد ، اما عمدتا عملکرد نشان داده شده در مرحله 2 مد نظر است.

کل فرایند به عوامل مختلفی مانند سرعت انتقال شبکه ، عملکرد کد نویسی های نوشته شده و عملکرد سرور بستگی دارد. به زبان ساده ، اگر هر یک از این عناصر کند باشد ،TTFB شما تحت تأثیر قرار می گیرد. انتظار بیش از حد کاربران برای لود شدن صفحه حتی ممکن است منجر به ناامید شدن آنها و ترک صفحه شما شود که امری بسیار فاجعه بار است.

TTFB سریع ، به این معنی است که بازدیدکننده شما در صورت شروع انجام درخواست ، سریع پاسخ می دهد. هرچه سریعتر بایت اول از سرور به مرورگر برسد ، بقیه منابع صفحه شما زودتر پردازش شده و به کاربر نمایش داده می شوند.

توجه داشته باشید که تعاریف زیادی برای TTFB وجود دارد. جی تی متریکس (GTmetrix) ، TTFB را مجموع مدت زمان ارسال درخواست ، مدت اتصال و مدت زمان بازگشت می داند.

محاسبه زمان gtmetrix-ttfb

در شکل فوق زمان محاسبه شده برای TTFB نمایش داده شده است.

مقدار قابل قبول GTmetrix برای این پارامتر چقدر است؟

حد ایده آل در نظر گرفته شده برای این موضوع برابر 600 میلی ثانیه بوده و اگر زمان پاسخگویی اولیه سرور بیش از 600 میلی ثانیه ، باشد این مورد از دیده جی تی متریکس و گوگل عملکرد نامناسبی ارزیابی خواهد شد.

چگونه زمان پاسخ سرور را کاهش دهیم؟

حال زمان پاسخگویی به این سوال مهم رسیده است. برای این کار 3 راه حال وجود دارد.

راه حل اول: بهینه سازی کدهای داخلی وب سایت به ویژه درخواست های پایگاه داده (Database)

البته این مورد نیازمند دانش تخصصی زیادی بوده و ما اکیداً توصیه می کنیم که از متخصصین درخواست کمک کنید چراکه در صورت انجام اشتباه ممکن است ضربه سختی به وب سایت خود وارد کنید. برای این منظور می توانید کدهای داخلی دیتابیس را تا حد امکان ساده سازی کرده و آنها را دسته بندی کنید تا در بلوک های خاصی اجرا شوند. همچنین می توانید کد های غیر ضروری را پاک کنید.

در صورتی که از سیستم مدیریت وردپرسی برای مدیریت وب سایت خود استفاده می کنید می توانید با استفاده از افزونه های بهینه ساز این کار را انجام دهید البته تغییرات خاص و پیچیده ای را نمی توانید اعمال کنید که ما هم پیشنهاد میکنیم چنین کاری را انجام ندهید.

راه حل دوم : اجرای حافظه پنهان سرور یا همان سیستم کش (server-side caching)

حافظه پنهان (حافظه کش) روشی است که به جای پردازش در سرور و تولید صفحه در صورت درخواست کاربر، از نسخه پیش ساخته صفحه ، در هنگام درخواست استفاده می شود. برای حل این موضوع می توانید از پلاگین های وردپرسی زیادی استفاده کنید. (پلاگین های بهینه سازی کش) پیشنهاد ما برای انجام این کار استفاده از یکی از 3 پلاگین زیر است.

البته توجه داشته باشید که میزبان و هاستینگ شما ممکن است از قبل در حافظه کش سمت سرور این مورد را در نظر گرفته باشد. بنابراین برای روشن شدن موضوع حتماً با آنها تماس بگیرید.

راه حل سوم: به روزرسانی سخت افزار سمت سرورCPU یا RAM قوی تر

معمولا شرکت های هاستینگ سیستم های مختلفی را برای ارائه به مشتریان خود تدارک دیده اند که با قیمت های مختلفی این ارائه انجام می شود. پیشنهاد می کنیم در صورتی که بودجه شما اجازه می دهد حتما از سیستم های قوی تر و سریع تر استفاده کنید. برای این موضوع حتما با شرکت خدمات هاستینگ خود مشورت کنید.

توجه: اگر کدنویسی وب سایت شما بسیار ناکارآمد باشد ، تمام منابع سخت افزاری در جهان نیز باعث کاهش زمان بارگیری نمی شوند!!! پس حتما در مرحله اول بهینه سازی کدهای داخلی وب سایت خودتان را انجام دهید. در نهایت برای انجام اصلاحات این مورد حتما با کارشناسان با تجربه در تماس باشید. در این مسیر کارشناسان تاپ ادورت با افتخار آماده پاسخ گویی به سوالات هستند.


منبع: سایت جی تی متریکس

حل مشکل Avoid an excessive DOM size

قبل از هر چیزی لازم است تا تعریفی در رابطه با المان های DOM ارائه کنیم.

المان Dom چیست؟

DOM یا همان Document Object Model در واقع یک مدل و ساختار درختی از تمام عناصر HTML درون یک صفحه وب است. که در آن عناصر HTML (همان تگ‌های HTML) به عنوان اشیاء در نظر گرفته می‌شوند. DOM در واقع یک API یا همان رابط برنامه نویسی برای جاوا اسکریپت است که به برنامه نویس اجازه کارهای زیر را می دهد:

 • حذف ، اضافه یا تغییر تگ‌های (عناصر) HTML
 • حذف ، اضافه یا تغییر خصیصه‌های attribute) HTML)
 • حذف ، اضافه یا تغییر استایل‌های CSS
 • واکنش به رویداد‌های Event) HTML)
 • حذف ، اضافه یا تغییر رویداد‌های HTML

صفحه html دارای کد هایی است که هر کدام از این کد ها در یک بلوک قرار گرفته و این درخت که معروف به درخت DOM است را می سازد.

المان Dom

بدیهی است که هرچه این درخت بزرگتر و پیچیده تر باشد ، محاسبات و پاسخگویی طولانی تر خواهد شد. در واقع هر زمان که شما تغییری در ظاهر سایت خود ایجاد میکنید باعث می شوید که این ساختار درختی تغییر پیدا کند. با توجه به نکته بیان شده می توان گفت اجتناب از اندازه بیش از حد DOM به نفع صفحه شماست و باعث بهبود تجربه کاربری صفحه می شود.

یک درخت DOM بزرگ چگونه بر عملکرد صفحه تأثیر می گذارد؟

هر زمان که یک صفحه بارگیری می شود ، مرورگر قبل از اینکه شروع به ساخت درخت Document Object Model (DOM) کند، HTML آن صفحه را دانلود و تجزیه می کند. این درخت DOM تمام عناصر HTML را، که شامل ساختار و محتوای صفحه وب میشود، دربرمیگرد.

حال یک درخت بزرگ DOM می تواند به روش های زیر بر عملکرد صفحه شما تأثیر منفی بگذارد:

مورد اول: افزایش غیرضروری تعداد بایت های منتقل شده

این افزایش به دلیل گنجاندن چندین گره که در ابتدا با بارگذاری اولیه قابل مشاهده نیستند، اتفاق می افتد و بر کارایی شبکه و عملکرد بارگذاری صفحه شما تأثیر می گذارد. این به معنی حجم بالاتر داده و بارگذاری کند و آهسته صفحه برای کاربران شما است. در نظر بگیرید که هرچه درخت DOM بزرگتر و پیچیده تر باشد تعداد کدهای بیشتری رد و بدل خواهد شد و این موضوع باعث تبادل اطلاعات بیشتری خواهد شد.

مورد دوم: کاهش بیش اندازه سرعت رندر صفحه

به دلیل اینکه مرورگر دائماً نیاز به محاسبه مجدد موقعیت و استایل دهی گره های مختلف دارد، سرعت رندر صفحه کاهش می یابد. این عامل هنگام ترکیب با قوانین پیچیده استایل دهی و کدهای css شدیدتر می شود و بر عملکرد زمان اجرای صفحه شما تأثیر می گذارد.

مورد سوم: تخریب قدرت Ram سیستم کاربران

این تخریب به دلیل تعاملات گسترده با کوئری های جاوا اسکریپت اتفاق می افتد. بهینه سازی اندازه DOM عملکرد زمان اجرا را بهبود می بخشد ، سرعت ارائه صفحه را افزایش می دهد و به شما کمک می کند یک تجربه کاربری مناسب و مثبت به کاربران خود ارائه دهید.

GTmetrix چگونه این گزارش را آماده کرده است؟

GTmetrix مجموع عناصر DOM را برای یک صفحه ، حداکثر عمق DOM صفحه و حداکثر عناصر فرزند (Child elements) را گزارش می دهد. بسته به تعداد عناصر DOM، نمره گزارش GTMetrix صفحه شما تغییر می کند.

اگر اندازه DOM صفحه شما بیش از 818 عدد باشد ، این عامل بعنوان یک مشکل به شما گزارش داده می شود.

چگونه از اندازه بیش از حد DOM جلوگیری کنیم؟

جلوگیری از اندازه بیش از حد DOM برای صفحه وب شما کار آسانی نیست چراکه نمیتوان یک عدد را بعنوان سایز مناسب برای همه صفحات اعلام کرد. اما یکی از روش های جلوگیری از افزایش سایز DOM این است، هنگامی که وب سایت خود را می سازید ، فرآیندهای خاصی را در گردش کار خود ادغام کنید تا وب سایت شما با مشکل اندازه بیش از حد DOM روبرو نشود.

به عنوان مثال: اگر برای ساخت وب سایت خود، از CMS یا سیستم مدیریت محتوا استفاده می کنید، باید به پوسته و افزونه های استفاده شده توجه کنید نمایید چرا که ممکن است عناصر زیادی به صفحه تزریق کنند که به عملکرد سایت شما ارتباطی نداشته باشند.

در بسیاری از موارد ، این ویژگی ها به صورت پنهان شده در وبسایت وجود دارند و باعث می شوند فکر کنید هیچ کدی وجود ندارد. در صورت امکان ، کدهای ناخواسته ای را که به کارایی سایت بی ارتباط است حذف کنید.

به یاد داشته باشید که هرچه صفحه شما پیچیده تر باشد ، احتمالاً اندازه DOM صفحه شما بزرگتر است.

توجه: این یک بهینه سازی تخصصی است و فقط به متخصصین با تجربه توصیه می شود که این عامل را اصلاح کنند.


منبع: GTmetrix – Lighthouse: Avoid an excessive DOM size

حل مشکل Enable Keep-Alive

تذکر: این ملاک توسط خود جی تی متریکس ارائه شده است.

برای درخواست های HTTP/1.1 ، فعال کردن Keep-Alive تاخیر را کاهش داده و عملکرد صفحه شما را بهبود می بخشد.

ممکن است مرورگرها از چندین اتصال TCP برای بازیابی فایل های موجود در صفحه شما از سرور استفاده کنند، چرا که احتمالا با تحویل فایل اولیه اتصال اصلی قطع شده است. این اتصال چندگانه باعث افزایش تاخیر مدت زمان بارگیری صفحه شما می شود.

فعال کردن Keep-Alive این امکان را فراهم می کند تا از یک اتصال TCP برای انتقال چندین فایل استفاده شده و در نتیجه بارگیری صفحه سریعتر انجام می شود.

فعال کردن Keep-Alive چه تاثیری بر عملکرد صفحه دارد؟

فعال کردن Keep-Alive تضمین می کند که از یک اتصال TCP برای انتقال چند فایل، از سرور به مرورگر استفاده شود و از آنجایی که با این اتصال دیگر مرورگر برای بازیابی تمام منابع صفحه شما نیازی به برقراری اتصال دیگری ندارد، به صفحه شما کمک می کند تا سریعتر بارگیری شود.

به طور کلی ، مرورگر یک اتصال TCP را با یک سرور برقرار می کند تا بتواند منابع صفحه شما را بازیابی کرده و محتوای صفحه را نمایش دهد.

با درخواست های HTTP/1.1 ، مرورگر می تواند اتصالات TCP را پس از دریافت فایل خاصی از سرور، ببندد. اگر چندین اتصال برای بازیابی فایل های صفحه شما برقرار شود، تأخیر غیرضروری شبکه را افزایش داده ، در نتیجه بارگیری صفحه کند انجام می شود.

فعال کردن Keep-Alive به صراحت به مرورگر اعلام می کند که با دریافت فایل از سرور ، نباید اتصال را قطع کند. توجه داشته باشید که این اقدام فقط برای درخواست های HTTP/1.1 قابل اجرا است. وب سایت هایی که بر پایه درخواست های HTTP/1.1 عمل می کنند، می توانند چندین اتصال TCP با یک سرور برقرار کنند تا منابع صفحه را دریافت کنند. در حالی که بسیاری از وب سایت ها به HTTP/2 منتقل شده اند و یا برخی از سرورهای وب به طور خودکار پرونده ها را از طریق یک اتصال TCP منتقل می کنند. البته ممکن است این موارد برای برخی از کاربران صدق نکند.

GTmetrix چگونه این گزارش را آماده می کند؟

GTmetrix پاسخ منابع صفحه شما را ارزیابی می کند و درخواست هایی را که اتصال Keep-Alive ندارند پرچمگذاری می کند. اگر حداقل یک منبع از این دست وجود داشته باشد، این عامل هشدار داده می شود.

این در حالی است که Lighthouse بررسی می کند آیا صفحه وب شما از HTTP/2 استفاده می کند یا خیر و فعال بودن Keep-Alive را در سرور وب شما را بررسی نمی کند.

GTMETRIX معتقد است که کاربران باید از این تنظیم ساده که می تواند باعث بهبود عملکرد صفحات وب آنها شود آگاه شوند. به همین دلیل این عامل را در گزارش های خود گنجانده است.

چگونه Keep-Alive را فعال کنیم؟

بسته به وب سرور مورد استفاده خود ، دستورالعمل های زیر را دنبال کنید:

1) سرورهای Apache :Apache به صورت پیش فرض اتصالات Keep-Alive را فعال می کند. با این حال ، می توانید با افزودن خط زیر به فایل ” httpd.conf ” آن را فعال کنید. اما توجه داشته باشید اگر وبسایت شما روی یک هاست اشتراکی قرار دارد، احتمالاً به httpd.conf دسترسی نخواهید داشت و بنابراین مجبورید تنظیمات پیشفرض ارائه دهنده فضای میزبانی خود کنار بیایید.

 KeepAlive On

هشدار مهم درباره htaccess: ممکن است منابع دیگر به شما پیشنهاد کنند تا با افزودن کد زیر به فایل htaccess ، اقدام به فعال کردن keep alive کنید. اما بر خلاف آنچه این وب سایت ها پیشنهاد می دهند ، افزودن کد فوق به فایل htaccess در واقع اتصالات Keep-Alive را فعال نخواهد کرد بلکه باعث می شود اطلاعات نادرستی درباره قابلیت های سرور به مرورگرها ارسال شوند.

 Header set Connection keep-alive

2) سرورهای Microsoft IIS : کد زیر را کپی و در خط فرمان جایگذاری کنید:

 appcmd set config /section:httpProtocol /allowKeepAlive:true

3) سرورهای NGINX :حالت Keep-Alive به صورت پیش فرض در سرورهای NGINX فعال است.


منبع : Lighthouse: Enable Keep-Alive

حل مشکل critical request chain

critical request chain، درواقع یک سری درخواست های دنباله دار وابسته به یکدیگر هستند که برای ارائه صفحه ضروری هستند. این کار توسط یک روند مشخص ارائه می شود که ترتیب درخواست های تجزیه و اجراکردن را تعیین می کند.

درخواست های ضروری زنجیره ای طولانی (به خصوص آنهایی که منابع زیادی دارند) می توانند زمان بارگذاری صفحه شما را که به render-blocking شناخته می شوند، افزایش دهند. با کاهش تعداد critical request chains می توانید سرعت لود صفحه خود را بالا ببرید.

render-blocking در واقع این موضوع را بیان می کند که ابتدا باید فایل خاصی لود شود تا فایل بعدی که در صف قرار دارد وارد پروسه بارگزاری شود.

critical request chain چه تاثیری روی سرعت لود صفحه دارند؟

وقتی مرورگر در ابتدای فرآیند بارگیری صفحه HTML را تجزیه می کند ، درخواست های مهم را بر اساس اولویت اختصاص داده شده پردازش می کند.

در صورتیکه مشخص نشوند، کدهای HTML معمولا دارای الویت اول هستند. بعد از آن CSS ها ، عکس ها و JavaScript ها به ترتیب الویت بندی می شوند. البته توجه داشته باشید این در صورتی است که خود شما اولویت بندی خاصی را تعریف نکرده باشید. چراکه در اینصورت اولویت با تنظیمات و توالی هایی است که شما انجام داده اید.

تشکیل critical request chain طولانی ، باعث به وجود آمدن تاخیر در لود صفحات سایت شده و زمان بارگذاری صفحه شما را افزایش می دهند.

حداکثر تاخیر critical path ، مجموع کل زمان صرف شده برای بارگیری همه منابع در طولانی ترین critical request chain است.

با به حداقل رساندن تعداد منابع بوسیله به تعویق انداختن لودینگ ، حذف کامل آنها ، یا کوتاه کردن طول critical path می توان باعث افزایش عملکرد وب سایت و بهبود تجربه کاربری بازدید کنندگان شد.

GTmetrix بر چه اساسی این گزارش را آماده می کند؟

یک critical request به عنوان یکی از درخواست های زیر تعریف می شود:

 • Render-blocking
 • Not preloaded (بارگیری نشده)
 • Declared with a medium, high, or very high priority (اعلام با الویت متوسط ، بالا ، یا خیلی زیاد)

بررسی این مبحث در صورتی آغاز می شود که حداقل یک critical request chain وجود داشته باشد.

برای شروع کردن بررسی ، GTmetrix طولانی ترین critical request chain را با جزئیات نمایش می دهد و به شما اجازه می دهد هر درخواست را مشاهده کنید.

همچنین حداکثر critical path latency نمایش داده می شود.

چگونه این بررسی را انجام دهیم؟

به طور کلی ، ارزیابی کنید که چه منابعی در صفحه شما بارگیری می شود و سعی کنید زمان را برای بارگیری صفحه خود را به حداقل برسانید. چند استراتژی وجود دارد که می توانید برای بهینه سازی طول critical request chain استفاده کنید، چند نمونه برای شما معرفی کرده ایم:

 1. بارگیری درخواست های کلیدی: برای سرعت بخشیدن به اجرای منابع مهم ، درخواست های کلیدی (مانند: اسکریپت ها ، صفحات وب ، صفحه های سبک و غیره) را از قبل بارگیری کنید ، این کار باعث صرفه جویی وقت در زمان بارگیری صفحه می شود.
 1. کاهش تعداد critical resources: برای کاهش تعداد critical resources مورد نیاز (یعنی منابع مورد نیاز برای نمایش محتوای با ارزش) بوسیله به تأخیر انداختن بارگیری non-critical resources یا در صورت امکان از حذف کامل آن ها استفاده کنید. این کار تضمین میکند که مرورگر زمان کمتری را برای بارگیری منابع غیرضروری صرف کند. به عنوان مثال: تصاویر کم ارزش ، کدهای جاوا اسکریپت ، استایل های CSS برای محتوای غیر مهم.
 1. استفاده از ویژگی font-display: از ویژگی font-display برای بهینه سازی بارگیری فونت وب سایت و تجربه صفحه بازدید کنندگان خود استفاده کنید.

توجه: این یک بهینه سازی در سطح پیشرفته است. پشتیبانی بوسیله متخصصین این کار اکیدا توصیه می شود.


منبع: GTmetrix-Lighthouse: Avoid chaining critical requests

حل مشکل Avoid long main-thread tasks

رویدادهایی مانند تجزیه HTML/CSS ، تجزیه/اجرای جاوا اسکریپت و سایر موارد “task” هایی هستند که بر روی رشته اصلی اجرا می شوند (به طور پیش فرض).

زمانیکه هر یک از این task ها در طول زمان بیش از 50 میلی ثانیه اجرا شود (به عنوان “task های طولانی ” نیز شناخته می شود) ، می تواند هم برای First Paint و هم زمانی که برای تعامل کامل صفحه شما لازم است تأخیر ایجاد کند.

حتما از main-thread tasks طولانی تا آنجایی که ممکن است، جلوگیری کنید، تا بازدیدکنندگان سایت شما یک تجربه کاربری خوب داشته باشند.

main-thread tasks طولانی چه تاثیری بر عملکرد صفحه دارند؟

هر بار که صفحه شما بارگیری می شود ، مرورگر از main-thread برای مدیریت بیشتر کارهای مربوط به ارائه محتوای صفحه استفاده می کند.

Avoid long main-thread tasks

فایل جاوا اسکریپت که مدت طولانی در حال اجرا است (A ، B ، E در بالا) ممکن است main-thread را برای مدت طولانی مسدود کند و از اجرای سایر فایل ها توسط مرورگر جلوگیری کند و در نتیجه در بارگزاری کلی صفحه شما تأثیر بگذارد. main-thread task های طولانی مانع از این می شوند که مرورگر با سایر فرآیندهای ضروری در بارگیری صفحه شما روبرو شود.

به عنوان مثال ، یک فایل جاوا اسکریپت که مدت طولانی در حال اجرا است ، مرورگر را از پردازش هر کار دیگری متوقف می کند تا زمانی که تجزیه و اجرا شود.

کاهش تعداد main-thread task طولانی با به حداقل رساندن کارmain-thread ، عملکرد کلی صفحه شما را بهبود می بخشد. این برای بازدیدکنندگان سایت شما به این معنی است ، ممکن است محتوا را سریعتر در صفحه شما ببینند و زودتر با آن ارتباط برقرار کنند.

GTmetrix چگونه این عملکرد را بررسی می کند؟

این بررسی با معیار زمان شما برای تعامل (TTI:Time to Interaction) ارتباط زیادی دارد. با کلیک بر روی این گزارش مشخص می شود که کدام یک از فعالیت های اجرا شده اصلی بیش از 50 میلی ثانیه بوده است.

چگونه از انجام main-thread task جلوگیری کنیم؟

این بررسی تمام وظایف طولانی را که در بخش اصلی انجام می شوند، لیست می کند.

برای برطرف کردن این مشکل شما باید توالی موجود بین فایل های اجرا شده را تغییر داده و لود شدن فایل ها و کدهایی که اهمیت کمتری دارند را به تعویق بیاندازید.

توجه: این یک بهینه سازی تخصصی است. فقط به متخصصین با تجربه توصیه می شود که این بررسی را بهبود ببخشند.


منبع: Lighthouse: Avoid long main-thread tasks

حل مشکل Use a Content Delivery Network (CDN)

استفاده از “Content Delivery Network(CDN)” می تواند عملکرد سایت شما را در مناطق مختلف جهان بهبود بخشد. CDN اساساً شبکه ای از سرورها است که در سراسر جهان پخش شده است. هر CDN “گره” ایست که در منطقه دیگری قرار دارد و محتوای ثابت صفحه شما مانند تصاویر ، پرونده های CSS / JavaScript و غیره را ذخیره می کند.

هنگامی که یک کاربر از صفحه شما بازدید می کند، منابع از نزدیکترین گره CDN به جای سرور مبدا ارائه می شوند ، تاخیر را کاهش می دهد و باعث می شود که بازدید کنندگان از هر مکان که قرار دارند لود یک صفحه سریع را تجربه کنند.

استفاده از Content Delivery Network (CDN) چه تاثیری بر عملکرد صفحه دارد؟

Content Delivery Network با ذخیره کردن منابع ثابت صفحه شما در سرورهای مختلف جهان ، تأخیر در زمان لود شدن فایل های سایت شما را کاهش می دهد.

بسته به محلی که بازدید کنندگان شما در آن قرار دارند ، محتوای صفحه شما از نزدیکترین سرور / گره CDN ارائه می شود.

GTmetrix چگونه عملکرد آن را بررسی می کند؟

GTmetrix پاسخ درخواست های لود صفحه شما بررسی می کند و مواردی که از CDN شناخته شده ارائه نمی شوند را شناسایی می کند.

اگر صفحه شما دارای منابع ثابتی است که روی CDN شناخته نشده است ، GTmetrix عملکرد آن را بررسی می کند. رتبه این بررسی به این بستگی دارد که چه تعداد منابع از CDN شناخته شده تأمین نمی شود. توجه داشته باشید که این موضوع تأثیر کمتری در رتبه ساختار سایت شما دارد و به احتمال زیاد روی عملکرد شما تأثیر می گذارد.

استفاده از Content Delivery Network (CDN) در اصل در لیست بررسی پیش فرض Lighthouse موجود نیست.

به هر حال ، با توجه به تأثیر بالقوه آن بر عملکرد سایت به اندازه کافی مهم است که در GTmetrix در نظر گرفته شده است.

CDN ها به طور کلی عملکرد قابل توجهی را برای بازدیدکنندگان فراهم می کنند. مهم نیست که بازدید کنندگان شما از کجا هستند ، CDN می تواند با ارائه منابع ثابت از نزدیکترین گره سرور ، عملکرد ثابت را تضمین کند.

البته می توان گفت که تمامی وب سایت ها به CDN احتیاجی ندارند. و در نتیجه استفاده از Content Delivery Network (CDN) به عنوان یک عامل منفی برای وب سایت شما مانند گذشته به حساب نمی آید ؛ اگرچه هنوز هم تا حدی بر رتبه آن تاثیر می گذارد.

چگونه این بررسی را انجام دهیم ؟

اولاً ، CDN ها برای عملکرد وب سایت شما ضروری نیستند. اگرچه آن ها می توانند عملکرد وب سایت شما را در مکان های مختلف جغرافیایی به طور قابل توجهی بهبود ببخشند ، اما این سوال که آیا شما باید از یکی از آن ها استفاده کنید به مخاطبان هدف و اهداف عملکرد شما بستگی دارد.

حالات زیر در نظر بگیرید:

 • CDN های شناخته شده: اگر از CDNهای محبوب (به عنوان مثال Cloudflare ، Netflify ، Amazon CloudFront ) برای ارائه منابع صفحه خود انتخاب کنید ، ممکن است GTmetrix از قبل این CDN را تشخیص دهد. در این صورت ، با شروع استفاده از CDN ، بررسی این پارامتر باید درست شود.
 • CDN های شناخته نشده: اگر از CDNهایی استفاده می کنید که نادر هستند می توانید با جی تی متریکس تماس بگیرید تا برای شما بررسی کنند.
 • من به CDN نیازی ندارم: اگر احساس می کنید که نیازی به استفاده از CDN ندارید (به عنوان مثال مخاطبان محلی ، وب سایت کوچک و غیره) ، می توانید این بررسی را با افزودن دامنه خود به قسمت نام های میزبان CDN در قسمت Analysis Options در حساب خود دور بزنید!!!

می توانید دامنه / نام هاست ، خود را به قسمت Hostnames CDN در تنظیمات کاربر اضافه کنید.

پس از انجام این کار ، GTmetrix وب سایت شما را به دلیل عدم استفاده از CDN امتیازی از شما کسر نخواهد شد. با این حال ، توجه داشته باشید که امتیاز عملکرد شما تغییری نخواهد کرد.


منبع: Lighthouse: Use a Content Delivery Network (CDN)

حل مشکل Avoid large layout shifts

مشکل Large layout shifts می تواند تجربه بسیار بد و نا امیدکننده ای را برای بازدیدکنندگان شما ایجاد کرده و باعث شود صفحه شما از نظر بصری نامناسب به نظر برسد. چرا که عناصر صفحه به طور ناگهانی ظاهر شده ، حرکت می کنند و بر نحوه تعامل بازدید کنندگان شما با صفحه تأثیر می گذارند. اجتناب از Large layout shifts در ایجاد یک تجربه کاربری مناسب برای بازدیدکنندگان ضروری است.

Layout Shift چگونه بر عملکرد صفحه تأثیر می گذارد؟

هنگامی که یک کاربر از صفحه وب شما بازدید می کند ، معمولاً در نظر دارد تا از طریق دکمه ها ، فرم تماس ، تصاویر ، فیلم ها یا انواع دیگر محتوا، با صفحه تعامل برقرار کند. گاهی اوقات ، درست زمانی که کاربر می خواهد روی قسمتی کلیک کند، صفحه به سمت پایین حرکت کرده و کاربر برای کلیک کردن با مشکل مواجه می شود.

به طور مثال: فیلم زیر را مشاهده کنید که با بارگیری صفحه ، تصاویر قرمز باعث جابجایی و تنظیم سایر عناصر شده و باعث ایجاد یک تجربه کاربر بد می شود.

و یا این فیلم را مشاهده کنید:

این “تغییر طرح” بر نحوه تعامل کاربران با وب سایت شما ، به ویژه در دستگاه های تلفن همراه تأثیر می گذارد. نمره پایین CLS نشان می دهد که صفحه شما از نظر بصری ناپایدار است. با اینکه CLS روی نمره عملکرد تأثیر زیادی ندارد (فقط 5٪)، درج آن در Web Vital نشان دهنده اهمیت آن به عنوان یک معیار مفید است که تجربه صفحه شما را منعکس می کند.

چگونه می توان از Large layout shifts جلوگیری کرد؟

شما می توانید با استفاده از روش های زیر ، از Large layout shifts جلوگیری کنید:

راهکار اول: تعیین ابعاد تصویر: همیشه ، عرض و ارتفاع را برای عناصر تصویر و فیلم سایت خود مشخص کنید تا از فاصله ای مناسب برای تصاویر و فیلم ها استفاده شود. همچنین میتوانید این کار را با مشخص کردن نسبت ابعاد باکس ها در CSS انجام دهید.

راهکار دوم: کاهش layout shift ناشی از تبلیغات ، embed ها و iframe ها:

 • قبل از بارگذاری کدها و فایل های تبلیغات ، اندازه محل تبلیغات را بزرگترین حالت انتخاب کنید.
 • پیشنهاد می شود تبلیغات را به پایین صفحه یا خارج از ویوپورت انتقال دهید.
 • در گام بعدی وقتی هیچ تبلیغی برای نمایش در دسترس نیست ، از نگه دارنده فضا یا placeholder استفاده کنید.
 • از درج مطالب جدید بالاتر از مطالب موجود خودداری کنید
 • سعی کنید از درج محتوای پویا (به عنوان مثال ، آگهی ها ، فرم ها و غیره) در بالای محتوای موجود خودداری کنید ، مگر اینکه در واکنش یا نتیجه تعامل کاربر با صفحه باشد.

راهکار سوم: جلوگیری از Flash of Invisible Text (FOIT) : مسئله Flash of Invisible Text (FOIT) می تواند CLS صفحه شما را تحت تأثیر قرار دهد. با preload کردن فونت ها و یا استفاده از ویژگی font-display، اطمینان حاصل کنید که متن شما هنگام بارگیری فونت وب نیز قابل مشاهده است.

توجه: این بهینه سازی در دسته اقدامات پیشرفته قرار می گیرد بنابراین توصیه می کنیم از یک متخصص کمک بگیرید.


منبع مقاله : GT metrix – Lighthouse: Avoid large layout shifts

حل مشکل Minimize main-thread work

main-thread محلی است که مرورگر قسمت اعظمی از دستورات مربوط به بارگذاری صفحه شما را پردازش می کند. مانند ارائه / چاپ محتوا یا مدیریت تعامل کاربر. در واقع main-thread فرایندهای بارگیری صفحه شما را کنترل می کند. سرعت بارگیری صفحه شما به میزان کارهایی که main-thread باید انجام دهد بستگی دارد. شما باید که اطمینان حاصل کنید main-thread برای مدت طولانی مشغول نباشد.

برخی از کارهای مرورگر که در main-thread اجرا می کند شامل موارد زیر است:

 • دست زدن به طرح بندی ها
 • تجزیه CSS و HTML
 • ساخت Document Object Model (DOM)
 • اجرای تمام JavaScript ها

main-thread را به عنوان پیشخدمت یک رستوران در نظر بگیرید. وظیفه پیشخدمت گرفتن سفارشات ، پرداخت هزینه ، تحویل غذا ، پر کردن نوشیدنی و غیره است. اگر پیشخدمت با کاری مانند طولانی شدن زمان پردازش سفارشات گرفتار می شود (مثلاً مشتری سفارش پیچیده ای دارد که هنوز نمی توانند انتخاب کند.) ، آنگاه پیشخدمت نمی تواند به کارهای دیگر خود رسیدگی کند.

با به حداقل رساندن کار main-thread ، مرورگر شما صفحه را برای انجام کار های ضروری آزاد می کند.

main-thread به چه مواردی بستگی دارد؟

بسته به طولانی بودن مدت main-thread در هنگام بارگیری صفحه ، GTmetrix این بررسی را آغاز می کند و زمان صرف شده را در دسته های مختلف طبقه بندی می کند ، از جمله:

 • ارزیابی اسکریپت
 • سبک و چیدمان
 • رندر گیری
 • تجزیه HTML و CSS
 • تجزیه و تدوین اسکریپت
 • مجموعه Garbage

در هنگام مشاهده گزارش جی تی متریکس با کلیک بر روی هر کدام از اشکالات مطرح شده در گزارش جی تی متریکس ، زمان صرف شده برای رویدادهای مختلف در main-thread مشخص می شود.

Minimize main-thread work

main-thread رویدادهایی مانند تجزیه HTML / CSS ، اجرای جاوا اسکریپت و غیره … را برای انجام مدیریت تعامل کاربر یا انجام کارهای دیگر مسدود می کند.

اجرای جاوا اسکریپت معمولاً قسمت عمده ای از main-thread را تشکیل می دهد. به همین دلیل سایت هایی که از جاوا اسکریپت های زیادی استفاده می کنند کمی با کند شدن اجرا همراه هستند. به طور کلی ، هرچه JavaScript صفحه شما بیشتر باشد ، فرایند تجزیه / جمع آوری طولانی تر است.

جاوا اسکریپت با اجراهای طولانی (A ، B ، E در بالا) ممکن است main-thread را برای مدت طولانی مسدود کند و از اجرای سایر کارهای لازم برای چاپ اولین صفحه شما جلوگیری کند. دوباره به مثال پبشخدمت برمی گردیم ، کاهش کارهایی که پیشخدمت باید انجام دهد ، به سرعت بخشیدن خدمات و بهبود تجربه کلی رستوران کمک می کند. 
Minimize main-thread work

چگونه main-thread را به حداقل برسانیم؟

به حداقل رساندن کار main-thread حتما باید توسط یک فرد متخصص انجام شود. برای برطرف کردن این مشکل باید فعالیت های زیر را انجام داد:

 • کاهش زمان صرف شده در ارزیابی اسکریپت ها
 • به حداقل رساندن محاسبه مجدد استایل ها و طراحی ها
 • کاهش زمان صرف شده در تجزیه CSS / HTML / JavaScript
 • جلوگیری از تأخیر در ارائه پیکسل های صفحه

برخی از استراتژی های مورد استفاده برای دستیابی به موارد فوق عبارتند از:

 1. بهینه سازی third-party JavaScript :کد third-party وب سایت خود را بررسی کنید و مواردی را که هیچ ارزشی برای وب سایت شما ندارند را حذف کنید. با به تعویق انداختن اسکریپت های غیر مهم اسکریپت های دیگر را بهینه کنید، ایجاد ارتباطات اولیه با دامنه های مهم third-party ، بارگذاری آهسته عکس ها (lazy-loading) محتوای جاسازی شده در third-party ، و بهینه سازی هاست.
 2. استفاده از web workers :برای دور نگ داشتن جاوا اسکریپت از main-thread و بهبود عملکرد صفحه خود ، از web workers استفاده کنید. (مطالعه برای کسب اطلاعات بیشتر)
 3. کاهش زمان اجرای جاوا اسکریپت:با تقسیم کد ، کوچک کردن و فشرده سازی کد جاوا اسکریپت ، حذف کد استفاده نشده و پیروی از الگوی PRPL ، از میزان حجم JavaScript خود کم کنید. (مطالعه برای کسب اطلاعات بیشتر)
 4. کاهش زمان تجزیه CSS :با کم کردن یا به تعویق انداختن CSS غیر ضروری یا حذف CSS بدون استفاده ، زمان تجزیه CSS را کاهش دهید.

منبع مقاله : Minimize main-thread work

mobile usability

Mobile Usability در سرچ کنسول وبمستر

 • قابلیت استفاده موبایل Mobile Usability در کنسول وب مستر چیست و به چه میزان اهمیت دارد؟
 • خطای Mobile Usability در وب مستر تولز شامل چه مواردی می شود؟
 • چگونه بایستی خطای Mobile Usability در کنسول وب مستر را برطرف نمود؟

در این مقاله به صورت کامل خطای Mobile Usability در کنسول وب مستر رو مورد تحلیل قرار میدیم و راه حل برطرف کردن این مشکل رو بررسی میکنیم.

قابلیت استفاده موبایل – Mobile Usability

استفاده روز افزون از تلفن همراه بدون شک بر کسی پوشیده نیست. برای دونستن اهمیت این موضوع کافیست بدونید که گوگل اولویت نتایج جست و جو رو بر اساس دستگاه های موبایلی قرار داده و در ادامه نتایج سیستم های کامپوتری برای گوگل دارای اهمیت هستش. یکی از مهم ترین آموزش هایی که در رابطه با آموزش کنسول وب مستر تولز باید بهش اشاره کنیم آموزش برطرف کردن خطاهای Mobile Usability هستش.

وب سایت شما حتما باید به صورت mobile friendly یا همون رسپانسیو باشه و برای کاربران نمایش خوب و مناسبی داشته باشه. دکمه های وب سایت شما باید به صورت تنظیم شده باشن تا به راحتی بشه از اونها در دستگاه های تلفن همراه استفاده کرد.

mobile useability in webmaster

برای تست این موضوع که آیا وب سایت شما از دید گوگل موبایل فرندلی هست و یا نه کافیه وارد لینک ” بررسی وضعیت mobile friendly از دید گوگل ” بشید و لینک صفحه مورد نظر خودتون رو وارد کرده و بررسی کنید. اگه صفحه شما مشکلی نداشته باشه پیغام سبز رنگی به شما میده و صفحه شمارو تایید میکنه در غیر این صورت با اخطار قرمز رنگ به شما میگه که باید اشکالات وب سایت خودتون رو برطرف کنید.

 • Status (وضعیت) : که با Error برای خطا و یا Valid برای صفحات سالم به شما نشون میده این سری از مشکلات رو دارید و یا نه.
 • Type(نوع) : در این قسمت گوگل به شما میگه که نوع مشکل صفحات شما از چه نوعی است.
 • Pages (صفحات): و در نهایت در این قسمت تعداد صفحاتی که قابلیت استفاده با موبایل رو ندارن و یا استفاده از اونها با مشکل مواجه میشه.

خطاهای موجود در Mobile Usability

شما در این قسمت با چند دسته خطا مواجه خواهید شد.

 • text too small to read : زمانی که متن ها و نوشته های سفحات وب سایت شما اندازه خیلی کوچیکی داشته باشه به صورتی که نشه اونهارو خوند و از دید گوگل به خصوص کوچک تر از حد استاندارد باشن این ارور برای شما نمایش پیدا میکنه.
 • Clickable elements too close together : با داشتن این ارور یعنی المان های استفاده شده در وب سایت شما خیلی به هم نزدیک هستن و در موبایل این امکان وجود نداره که به راحتی بر روی اونها بشه کلیک کرد.
 • mobile friendly pages : در این قسمت صفحات وب سایت شما که به صورت موبایل فرندلی هستن و تایید شدن رو به شما نمایش میده
 •  Uses incompatible Plugins : شما از پلاگین هایی برای سایت خودتون استفاده کردید که سازگار با موبایل نیستن.
 • Content wider than screen : این خطا به این معناست که محتوی وب سایت شما بزرگتر و بیشتر از صفحه نمایش دستگاه هاست.
 •  Viewport not set : در واقع view port کادری در نمایشگر هست که سایت ها در اون نمایش پیدا میکنن.
 •  Viewport not set to device-width: این ارور هم بدان معناست که دستگاه ها و موبایل های مختلف که دارای اندازه های مختلفی هستند نمیتونن تا سایت شمارو در ابعاد مناسبی نمایش بدن.

برای حل هردوتا مشکل بالا کافیه که در قسمت Head سایت قبل از فراخوانی کدهای CSS کد زیر رو وارد کنید تا این مشکل برطرف بشه:

<meta name=”viewport” content=”width=device-width, initial-scale=1″>

موبایل وبمستر تولز

اعتبارسنجی با Validation بعد از رفع مشکل

نکته مهمی که باید به اون اشاره کینم این هست که بعد از برطرف کردن مشکلاتی که در بالا توضیح داده شد حتما باید به گوگل اعلام کنید که شما این مشکلات رو برطرف کردید. البته اگه این کار رو هم انجام ندید و اعلام نکنید گوگل در خزش های بعدی متوجه این موضوع خواهد شد. اما اعلام شما به گوگل باعث میشه که مشکلات زودتر برطرف بشه و گوگل ببینه که شما به سایت خودتون اهمیت زیادی میدید.

در صورتی که شما همه اشکالات رو برطرف کرده باشید با پیام fixed مواجه میشید. یعنی اینکه اشکالات وب سایت شما برطرف شده. البته این نکته رو در نظر داشته باشید که گوگل تا 90 روز اون صفحه رو بررسی مجدد میکنه و بی خیالش نمیشه تا مطمئن بشه که اون خطا حتما از بین رفته. به طور کلی پروسه بررسی گوگل برای بررسی اشکالات صفحات وب سایت شما مدت زمانی طول میکشه که شما باید صبور باشید.

مشکل coverage در وبمستر

خطای Coverage در وب مستر

 • انواع خطای Coverage در وب مستر چه خطاهایی هستند؟
 • چه زمانی خطای Coverage در کنسول وب مستر ایجاد می شود؟
 • راه حل برطرف کردن خطاهای Coverage در وب مستر تولز چیست؟
 • بازبینی مجدد صفحات از طرف گوگل به چه صورت بیان می گردد؟

خطای Coverage در وب مستر

در این قسمت از مجموعه آموزش کنسول گوگل وب مستر تولز ، به اشکالات coverage میرسیم. یكی از زبانه‌های فنی تر اما بسیار ارزشمندتر در كنسول جستجوی گوگل، زبانه‌ی Index>Coverage است. این بخش نشان می‌دهد كه چه تعداد صفحه از زمان آخرین به روزرسانی در شاخص گوگل قرار دارند و چه تعداد صفحه این طور نیستند. همچنین نشان می دهد که چه خطاها و هشدارهایی موجب دشواری شاخص‌گذاری گوگل می‌شوند.

ایمیل های خطایی که از طرف وب مستر برای شما ارسال می شود و غالبا با عنون ” New Index coverage issue detected for site site.com ” هستند. این ایمیل ها بیان می کنند که در نتیجه خزش ربات گوگل در وب سایت شما ، مشکلاتی رخ داده که گوگل به شما پیشنهاد داده است که این مشکلات را برطرف کنید. با ورود به وب مستر خود باید مشخص کنید که کدام بک از صفحات وب سایت شما دچار مشکل شده است. برای این موضوع وارد قسمت Index >>> Coverage بشوید.

Index Coverage

در این بخش 4 مورد بسیار مهم نمایش داده شده است.

 • Error: لیست صفحاتی که دارای خطا هستند و ممکن است از نتایج گوگل حذف شوند.
 • Valid with warnings: صفحاتی که در نتایج گوگل نمایش داده می شوند ، مشکل حادی ندارند اما دارای مشکلاتی هستند که بهتر از هرچه سریعتر برطرف شود.
 • Valid: صفحاتی که بدون مشکل از طرف گوگل بررسی شده اند.
 • Excluded: صفحاتی که ریدایرکت شده و یا متاتگ نوایندکس دارند که بدین معناست که شما خزش گوگل را در این صفحات مجاز نمی دانید.

بهتر است این زبانه را به طور منظم بررسی كنید تا ببینید كدام خطاها و هشدارها در وب‌سایت شما رخ داده است. با این حال، وقتی گوگل خطاهای جدیدی را پیدا كرد، ممكن است اخطارهایی در این زمینه دریافت كنید. می‌توانید خطاهای ایجاد شده در زمان مثلاً عدم كاركرد صحیح، ریدایرکت جدید یا یافتن یك كد شكسته و یا صفحات خطا در تم وب سایت شما توسط گوگل، را پیدا كنید.

باكلیك بر روی پیوند، می‌توانید خطا را با جزئیات بیشتر تحلیل كنید تا متوجه شوید كه كدام URLهای خاص، تحت تأثیر قرار گرفته‌اند. وقتی خطا را رفع كردید می‌توانید را به عنوان ترمیم شده علامت بزنید تا مطمئن شوید كه گوگل بار دیگر URL را بررسی می‌كند:

Index-Coverage-2

ارورهای متداول در Coverage

در این قسمت شما با چندین ارور مختلف ممکن است که مواجه شوید. این خطاها عبارتند از:

خطاهای کد 5 – Server error (5xx)

وب سایت شما دارای خطاهایی با کد پنج از سمت سرور است.

 • ارور 500 Internal Server : بدترین نوع ارور که در آن مشخص نیست دقیقا خطا به چه علتی رخ داده. ممکن است مشکل از کد نویسی وب سایت شما ، سیستم کش و یا افزونه های وب سایت شما باشد. برای رفع این خطا باید تمام ارور های کد 5xx را برطرف کنید.
 • ارور 502 Bad Gateway: ارور سرورهای اینترنتی که خارج از کنترل شماست.
 • ارور 503 Service Unavailable: سرویس دهنده سیستم هاستینگ شما دچار مشکل شده ، شلوغ است و یا به علت تعمیرات یا به روزرسانی از دسترس خارج شده است.
 • ارور 504 Gateway Timeout: پاسخ از سمت سرور در زمان مناسبی ارسال نشده است که این مورد نیز از کنترل شما خارج است.

اگر چنانچه با اینگونه ارورها به تعداد دفعات زیادی مواجه شدید پیشنهاد میکنیم حتما شرکت هاستینگ خود را تغییر دهید.

خطاهای ریدایرکتی – Redirect error

زمانیکه این ارور را مشاهده کردید ممکن است که ریدایرکت شما طولانی بوده و لود نهایی زمان زیادی را طول کشیده باشد. یا اینکه ریدایرکت شما در یک loop یا چرخه بی انتها قرار گرفته باشد. البته در نظر داشته باشید که این مورد ممکن است به دلیل اختلال در سیستم هاستینگ شما نیز رخ داده باشد. که به صورت موقت است.

با استفاده از ابزار GTMetrix هم می توانید این ارورها را در صفحات وب سایت خود مشخص کنید.

بلاک شدن صفحات وب سایت شما – Submitted URL blocked by robots.txt

این خطا بدان معناست که شما در فایل robots.txt اجازه خزش به ربات گوگل را برای برخی صفحات بسته اید که این موضوع از دید گوگل خوشایند نخواهد بود. با کلیک بر روی test robots می توانید فایل روبوتس خود را بررسی کنید و از صحیح بودن آن اطمینان کسب کنید. البته گاها هم مشاهده شده که این خطا نامربوط بوده و پس از گذشت مدتی از کنسول گوگل شما حذف خواهد شد. چنانچه در این مسیر با مشکلی مواجه شدید حتما با کارشناسان مجموعه تاپ ادرت تماس بگیرید و از مشاوره رایگان تیم ما استفاده کنید.

ایندکس نکردن صفحات در نتایج جست و جو – Submitted URL marked noindex

این ارور زمانی رخ می دهد که شما در فایل robots.txt به گوگل بیان کرده اید که برخس صفحات را در صفحه نتایج گوگل نمایش ندهد. این مورد باید به دقت و با وسواس خاصی از طرف شما انتخاب گردد. حتما از مشاوره با یک کارشناس حرفه ای برای تنظیم فایل روبوتس (robots) خود استفاده کنید.

توجه داشته باشید که در وردپرس با استفاده از افزونه یاست می توان این کار را انجام داد و برخی صفحات را مشخص کرد که در صفحه نتایج گوگل نمایشی نداشته باشند. حتماااا توجه داشته باشید که چنین موردی برای صفحات تقریبا بی ارزش شما باید که تنظیم گردد و صفحات مهم به هیچ عنوان نباید از نتایج گوگل حذف شوند.

حتما توجه داشته باشید که صفحات Noindex را از قسمت نقشه سایت یا همان sitemap خود حذف کنید چراکه در غیر این صورت با ارور New Index coverage issue detected مواجه خواهید شد.

در صورت استفاده از افزونه ووکامرس (woocommerce) مربوط به فروشگاه وردپرس است، برخی صفحات مانند صفحه cart و صفحه checkout آن باید که noindex باشند. اگر چنانچه با ارور برای این صفحات مواجه شدید آن را نادیده بگیرید.

ارور 404 نرم – Submitted URL seems to be a Soft 404

بدان معناست که صفحه ی مذکور دارای محتوی بسیار ضعیفی است یا اصلا محتوی داخل آنها وجود ندارد و یا ممکن است مشکلات دیگری داشته باشید. توجه داشته باشید که این ارور با ارور 404 not found کاملا متفاوت است.

Submitted URL returns unauthorized request (401)

در صورت مشاهده این ارور که به ندرت اتفاق می افتد گوگل به شما می گوید که صفحه قابل بارگذاری نیست و مگر اینکه در ابتدا با یک شناسه کاربری و رمز عبور معتبر ، وارد سایت شوید (Login).

Submitted URL not found (404)

معروف ترین خطای سری خطاهای با کد 4 ، بدین معناست که آدرس url ذکر شده وجود ندارد که یعنی صفحه شما یا پیش نویس است و یا از لیست صفحات شما حذف شده است. همچنین ممکن است که آدرس ذکر شده دارای اشتباه تایپی در کاراکترهای url خود باشد.

Submitted URL has crawl issue

در صورت بروز این خطا یعنی ربات گوگل در نتیجه خزش در وب سایت شما با مشکلی مواجه شده که دلیل آن را نمی داند. پیشنهاد میکنیم با استفاده از ابزار url inspection این مشکل رو بررسی کنید.

بیان رفع اشکال به گوگل

بعد از برطرف کردن ارورهای ذکر شده باید مراحل زیر را برای اطلاع رسانی به گوگل به منظور رفع اشکال انجام دهید.

در ابتدا به این مسیر بروید :قسمت Index سرچ کنسول >> coverage

sitemap coverage issue

در ادامه به قسمت ارورهای رخ داده بروید و بر روی آنها کلیک کنید. در ادامه بر روی گزینه validate fix کلیک کنید. در ادامه گوگل ایمیلی با این محتوی برای شما ارسال میکنه We’re validating your fixes for Index coverage issues و بیان میکنه که بیان رفع اشکال از طرف شمارو گوگل دریافت کرده. البته با کلیک بر روی INSPECT URL می توانید یک بررسی LIVE از صفحه خود انجام دهید که پیشنهاد میکنیم حتما این کار را انجام دهید.

sitemap coverage issuesitemap coverage issue

سخن آخر

خطای Coverage در وب مستر نکته بسیار مهمی است که نباید از کنار آن بدون توجه عبور کرد. چند نكته وجود دارد كه باید در زمان بررسی گزارش‌های پوشش همواره مدنظر داشته باشید:

 • اگر محتوای جدیدی می‌نویسید، صفحات شاخص شده‌ی شما باید یك عدد افزایشی ثابت باشند. این دو مورد را به شما می‌گوید: گوگل می‌تواند سایت شما را شاخص‌ كند و سایتتان را با افزودن محتوا، زنده نگه داشته‌اید.
 • مراقب افت‌های ناگهانی باشید! این یعنی گوگل در دسترسی به (تمام) سایت شما دچار مشكل شده است. چیزی ممكن است گوگل را مسدود كرده باشد، آیا txt تغییر یافته یا سرور از كار افتاده: باید به دنبال آن باشید!
 • افت‌ و خیزهای ناگهانی (و غیرمنتظره) در نمودار می‌توانند به این معنی باشند كه مشكلی در مورد محتوای مضاعف (مثل www و غیر www، معیارهای اشتباه و…)، به طور خودكار صفحاتی را ایجاد كرده یا حتی هك كرده است.

پیشنهاد ما این است كه این شرایط را از نزدیك بررسی كرده و خطاها را به سرعت رفع كنید چرا كه تعداد زیاد خطاها می‌توانند به معنی كیفیت پایین (نگهداری ضعیف) برای گوگل باشند.


گوگل ادسنس چیست

گوگل ادسنس چیست؟

 • گوگل ادسنس چیست و چگونه کار میکند؟
 • چگونه گوگل ادسنس را راه اندازی کنیم؟
 • چگونه می توانیم گوگل ادسنس را به وب سایت خود اضافه کنیم؟
 • گوگل ادسنس برای چه کسانی مناسب است؟
 • چگونه میتوان با گوگل ادسنس درآمدزایی کنیم؟
 • چگونه محل قرار گرفتن تبلیغات ادسنس در سایت خود را انتخاب کنیم؟
 • اقداماتی که باید در گوگل ادسنس از آنها خودداری کنیم، چیست؟
 • چگونه پول خود را از گوگل ادسنس برداشت کنیم؟

در مقاله “گوگل ادسنس چیست؟” ، به تمامی سوالات فوق پاسخ می دهیم و گام به گام درآمد زایی از Adsense را بررسی میکنیم.

فهرست مقاله

گوگل ادسنس چیست؟

آیا تا به امروز درآمد مورد انتظارتان را از وبسایت خود کسب نکرده اید؟ شاید وقت آن رسیده است که با گوگل ادسنس آشنا شوید. مهم نیست که وبلاگ یا وب سایت خود را چه مدت است که راه اندازی کرده اید؛ هم چنین مهم نیست که مبتدی هستید یا حرفه ای! درهر حالت می توانید یاد بگیرید که چطور با استفاده از گوگل ادسنس کسب درآمد کنید و به کمک آن درآمدزایی خود را به حداکثر برسانید.

گوگل ادسنس به علت یادگیری نسبتا راحت، یکی از محبوب ترین پلتفرم های تبلیغاتی دنیاست. اما، این بدان معنی نیست که می توانید بصورت آنی در این برنامه ثبت نام و از آن استفاده کنید. بنابراین، اگر تا کنون از گوگل ادسنس استفاده نکرده اید ، باید قبل از شروع، نکات مهمی را بیاموزید.

پیشنهاد ویژه
30% تخفیف
همین امروز با شارژ اکانت گوگل ادوردز خود از ما 30 درصد تخفیف بگیرید.
تنها تا پایان مهرماه فرصت دارید با انتخاب شارژ اکانت 300 دلاری از 30 درصد تخفیف ویژه ما استفاده کنید.

برای آغاز استفاده از گوگل ادسنس ، قبل از این که اولین تبلیغ خود را روی وب سایت بگذارید، باید وبسایت شما توسط گوگل ادسنس تایید شده باشد!

شاید دریافت این تاییدیه برای برخی از دارندگان وب سایت مشکل ساز باشد؛ اما اگر متوجه باشید که گوگل ادسنس به دنبال چه مواردی است، نباید در این مرحله با مشکل روبرو شوید. فقط در این صورت است که می توانید تبلیغات خود را روی وب سایت بگذارید و در نهایت درآمد خوبی را کسب کنید. همچنین لازم است بدانید که کسب درآمد با گوگل ادسنس کاری آسان نیست و نیاز به تلاش فراوان دارد. ساختن یک وب سایت مفید و درآمدزا نیز پروسه ای بسیار طولانی و زمان بر است. بنابراین، برای دیدن نتایج مفید باید صبر و تحمل داشته باشید.

در ادامه با ما همراه باشید تا با زیر و بم های برنامه گوگل ادسنس آشنا شوید. علاوه بر این، در ادامه به سوالات رایج کاربران که ممکن است برای شما هم ایجاد شده باشد، پاسخ می دهیم.

با گوگل ادسنس چقدر می توان  کسب درآمد کرد؟

Google AdSense چگونه به درآمدزایی منفعلانه شما کمک میکند؟ این بستگی به نحوه تبلیغات شما دارد. با دریافت کلیک می توانید درآمد بیشتری نسبت به بازدید داشته باشید ، اما دریافت کلیک معمولاً دشوارتر از افزایش بازدید است. پرداخت کلیک تبلیغات نیز در هر تبلیغ متفاوت است. برخی بیشتر از دیگران برای هر کلیک پرداخت می کنند.

برای این که درآمد خود را با گوگل ادسنس افزایش دهید، بهتر است از کلید واژه های بسیار مناسبی استفاده کنید تا توجه بازدیدکنندگان را به محتوای خود جلب کنید. هر ماه جایگاه تبلیغات خود را تغییر دهید تا در نهایت بهترین و موثرترین جایگاه را پیدا کنید.

گوگل ادسنس چگونه کار میکند؟

اگر بخواهیم به ساده ترین شکل ممکن گوگل ادسنس را تعریف کنیم باید بگوییم که این پلتفرم نوعی کسب درآمد از وبسایت است که به ازای کلیک و مشاهده تبلیغات توسط دیگران، به شما پول پرداخت میکند. بلگذارید با یک مثال توضیح دهیم. زمانی که به یک وبلاگ سری می زنید، ممکن است شاهد تبلیغات مختلفی در گوشه و کنار صفحات وبلاگ باشید.  قطعا این تبلیغات همیشه تبلیغات مربوط به گوگل ادسنس نیستند؛ اما این برنامه همچنان یکی از محبوب ترین بسترهای تبلیغاتی برای دارندگان وب سایت است.

گوگل ادسنس قوانین بسیار سختی دارد که برای استفاده از این برنامه حتما باید این قوانین را رعایت کرد. اما، می تواند برای افرادی که تمایل به یادگیری آن و کسب درآمد منفعلانه دارند،  یک روش ساده و قانونی برای کسب درآمد از یک سایت باشد . منظور از کسب درآمد منفعلانه، درآمدی است که شما بدون اینکه تلاشی کنید، درآمد کسب کنید.

چه کسانی میتوانند از گوگل ادسنس استفاده کنند؟

همه افراد بالای 18 سال که صاحب وب سایتی مطابق با استاندارد های موجود هستند می توانند برای کسب درآمد از طریق گوگل ادسنس ثبت نام کنند. به عبارت دیگر ، سایت شما باید دارای محتوای اصلی باشد اما به هیچ وجه خشونت آمیز ، نفرت انگیز یا بزرگسالانه نباشد. در این صورت میتوانید حتی اگر وبسایت شما، سایتی نوپا و جدید هم باشد میتوانید واجد شرایط آن باشید.

چطور با گوگل ادسنس درآمدزایی کنیم؟

حالا باید در مورد این موضوع صحبت کنیم که گوگل ادسنس چگونه به درآمدزایی وب سایت ها کمک می کند؟ برای کسب درآمد با گوگل ادسنس دو راه وجود دارد که عبارتند از:

 • کلیک ها: یعنی با هر بار کلیک کردن کاربران بر روی تبلیغات موجود و ارتباط برقرار کردن آن ها با وب سایت تبلیغ کننده، شما می توانید درآمدی به دست آورید.
 • بازدیدها: به ازای تعداد بازدید از صفحاتی از وبسایت شما که تبلیغ در آن ها وجد دارد، حقوق دریافت می کنید.

شما به عنوان ناشر تبلیغ وارد پنل یا داشبورد گوگل ادسنس می شوید. سپس کدی تهیه می کنید که به واسطه آن سایز و اندازه و محل قرار گرفتن تبلیغات شما مشخص می شود. تکنولوژی ادسنس ابزاری بسیار هوشمند است که تبلیغات شما را با توجه به علایق مخاطبانتان به آن ها نشان می دهد. شما این کد را باید درست همان قسمت از وبسایت خود بگذارید که می خواهید تبلیغ نمایش داده شودبع از آن مابقی کارها توسط گوگل انجام می شود.

از آنجایی که هرکدام از بازدیدکنندگان وبسایت شما، تبلیغات مرتبط به علایق خودشان را میبینند، احتمال کلیک کردن آن ها روی تبلیغ نیز زیاد است و این کلیک ها یعنی کسب درآمد شما :)

اما اگر کاربر روی تبلیغ کلیک نکند باز هم می توانید درآمد کسب کنید اما نه آنقدر که از کلیک کردن تبلیغ عایدتان می شود.

هر چقدر میزان بازدید صفحه و یا مقاله ای که کد ادسنس در آن قرار گرفته بیشتر باشد، قطعا درآمد بیشتری هم کسب خواهید کرد. فراموش نکنید برای اینکه درآمد خوبی از گوگل ادسنس داشته باشید، داشتن مخاطبان وفادار ، محتوای درجه یک و سئوی قوی وبسایتتان میتواند بسیار کمک کننده باشد.

اهمیت جستجوی کلید واژه

بدون شک یک سئوی خوب توجه کاربران را به سمت محتوای شما جلب می کند و همین موضوع در نهایت به افزایش میزان بازدید از صفحه شما می انجامد. یکی از اصول مهم سئو، استفاده دقیق و درست از کلید واژه های مختلف است. فراموش نکنید که همه کلید واژه های شما در برنامه گوگل ادسنس نمی توانند باعث کسب درآمد شوند. به عبارتی همه کلید واژه ها فرصت مناسبی برای درآمدزایی ایجاد نمی کنند.

برای کسب درآمد عالی از گوگل ادسنس حتما باید نکات مهمی را رعایت کنید؛ باید از طریق جستجوی کلیدواژه های هدف، واژگان کلیدی مناسبی را پیدا کنید که به افزایش درآمد شما کمک کنند. هم چنین باید مخاطبان خاص خود را بشناسید و بدانید که آن ها برای پیدا کردن محتوا هایی مشابه محتوای شما ممکن است از چه کلیدواژه هایی استفاده کنند. مثلا اگر وب سایت شما در مورد مبلمان است؛ ممکن است مخاطبان شما واژه هایی نظیر ” مبلمان دست ساز ” و یا ” مبلمان سفارشی ” را جستجو کنند. قطعا شناخت مشتریان و مخاطبان به شما کمک می کند تا بتوانید کلید واژه های خوبی را انتخاب و در نهایت توجه آن ها را جلب کنید.

سپس ، بر تولید محتوایی تمرکز کنید که نه تنها به شما امکان می دهد کلمات کلیدی خود را هدف قرار دهید ، بلکه باعث رشد و بازگشت مخاطبان شما می شود. وقتی از بهترین کلمات کلیدی برای هدف گیری مخاطبان خود استفاده می کنید ، وب سایت شما در Google رتبه بالاتری خواهد داشت و بازدید بیشتری دارد. وقتی صفحات و پست های شما با تبلیغات AdSense جذابیت بیشتری پیدا می کنند ، با تبلیغات سود بیشتری به شما می رسد. Long Tail Pro ابزاری است که با یافتن کلمات کلیدی سودآور به شما کمک می کند حدس بزنید که چقدر می توانید از هر کلمه کلیدی درآمد کسب کنید.

اهمیت محل قرار گرفتن تبلیغات گوگل ادسنس

اگر فکر می کنید میتوانید صفحات وبسایت خود را پر کنید از تبلیغات گوگل ادسنس تا درآمد بیشتری به دست آورید، کاملا در اشتباهید! چرا که قرار دادن تبلیغات به طور تصادفی می تواند تأثیر منفی در کسب درآمد شما داشته باشد.

جایگاه تیلیغات ادسنس

بهترین محل قرارگیری تبلیغات به طراحی وب سایت و نوع کسب و کار شما بستگی دارد ولی در اینجا به چند نکته بسیار مهم اشاره می کنیم:

 • آیا تبلیغات وبسایت شما را فرا گرفته است؟
  قرار دادن تبلیغات زیاد می تواند باعث نارضایتی بازدیدکنندگان و عدم بازگشت آنها به وبسایت شود. به علاوه، اینگونه جایگذاری تبلیغات، سایت شما را غیرحرفه ای به نظر میرساند.
 • آیا تبلیغات شما به خواننده کمک می کند؟
  تبلیغات AdSense نباید فقط برای کسب درآمد در وبسایت قرار گیرند بلکه باید موردعلاقه خواننده باشند و او را سرگرم کنند.تبلیغات را در مناطقی قرار دهید که احتمال جلب توجه مخاطب در آنجا بیشتر است.
 • آیا بازدید کننده شما برای یافتن تبلیغات باید کل وبسایت را بگردد؟
  در این صورت ، شما موقعیت تبلیغات خود را بهینه سازی نکرده اید. در حالت مطلوب ، باید حداقل یک کد تبلیغاتی جذاب و بصری در بالای سایت خود داشته باشید. به عبارت دیگر ، مخاطبان شما نباید برای پیدا کردن آن وبسایت را پیمایش کنند.

گوگل ادسنس برای هر یک هزار بازدید چقدر پرداخت می کند؟

فاکتورهای متعددی وجود دارد که همگی روی میزان درآمد شما از گوگل ادسنس تاثیر می گذارند. با این حال، یکی از بزرگ ترین و مهم ترین عوامل تاثیرگذار در این زمینه، CTR یا نرخ کلیک است. (نرخ کلیک درصدی از بازدیدکنندگان وب سایت شما است که در واقع روی آگهی در سایت شما کلیک می کنند.)
اکنون ، همانطور که قبلا اشاره کردیم ، Adsense به ازی تعداد کلیک و یازدیدها پول پرداخت می کند. CPM نشان میدهد که Adsense به ازای هر 1000 بازدید به شما پرداخت خواهد کرد.

CPM شما بسته به عوامل مختلفی نوسان خواهد داشت. اما صرف نظر از حوزه کسب وکار ، میانگین CPM معمولاً بین 1 دلار و 1.5 دلار در هر 1000 نمایش است.

همانطور که مشاهده می کنید ، Adsense به ازای هر بازدید هزینه زیادی به شما نمی پردازد. بنابراین ، برای کسب درآمد بیشتر، باید سعی کنید نرخ کلیک خود را (CTR) بهبود بخشید.

نحوه استفاده از گوگل ادسنس

Adsense چگونه به من پول پرداخت می کند؟ چگونه می توانم پول خود را از گوگل ادسنس برداشت کنم؟

همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم ، Adsense  به ازای هر کلیک یا هر 1000 بازدید پول پرداخت می کند. درآمد شما توسط رابط کاربری Adsense محاسبه شده و به شما نشان داده می شود تا بتوانید درآمد خود را کنترل کنید.

Adsense به کاربران خود این امکان را می دهد که ماهیانه یک بار درآمد خود را برداشت کنند، البته درصورتی که به آستانه پرداخت از پیش تعیین شده 100 دلار رسیده باشند.

مراحل لازم برای برداشت درآمد خود از حساب Adsense عبارتند از:

ابتدا وارد حساب Adsense خود شوید و به صفحه اصلی Adsense بروید.

روی تب “Home” کلیک کنید و سپس گزینه “Payment Settings” را انتخاب کنید ، سپس تنظیمات پرداخت شما روی صفحه نمایش داده می شود.

گزینه “Add New Bank Account” را انتخاب کنید. سپس میتوانید روش پرداخت جدیدی را اضافه کنید.

در این قسمت باید اطلاعات کارت اعتباری یا حساب بانکی خود را وارد کنید که شامل نام دارنده حساب و شماره حساب و… خواهد بود.

اطمینان حاصل کنید که اطلاعات حساب خود را به درستی وارد کرده اید و سپس، روی “ذخیره” کلیک کنید تا اطلاعات وارد شده را ذخیره کنید.

اکنون لازم است بین 2 تا 5 روز منتظر بمانید تا Google به صورت آزمایشی به حساب بانکی شما واریز کند. این سپرده آزمایشی می تواند بین 0.15 تا 1.10 دلار باشد. پس از دریافت ودیعه آزمایشی ، مبلغ دقیق دریافتی را یادداشت کنید.

یک بار دیگر وارد Adsense شوید ، “Payment” و سپس “Payment Settings” را انتخاب کنید تا به صفحه تنظیمات منتقل شوید.
در اینجا ، اکنون باید با وارد کردن مقدار دقیق واریز شده به حساب خود ، گزینه “Verify Test Deposit” را مشاهده کنید. سپس ، برای تأیید اطلاعات حساب خود ، روی “Submit” کلیک کنید.

اکنون ، به محض اینکه حساب Adsense شما به آستانه 100 دلار رسید ، درآمد شما به طور خودکار ماهانه یک بار به حساب شما واریز می شود.

چگونه می توانم درآمد Adsense خود را افزایش دهم؟

همه ما دوست داریم وب سایت های ارزان قیمت طراحی کنیم ، چند تبلیغ روی آنها اجرا کنیم و فقط بنشینیم و سیلی از  پول تحویل بگیریم. اما واقعیت این است که کسب درآمد با استفاده از Adsense به تلاش زیادی نیاز دارد.

این بدان معنا نیست که اداره یک وب سایت بسیار سودآور غیرممکن است. در واقع ، افراد زیادی هستند که فقط از طریق فروش فضای تبلیغاتی درآمد یک شغل تمام وقت را کسب می کنند. با این حال ، کسب درآمد قابل توجه از یک وبسایت کار زیادی می طلبد.

بخاطر بسپارید که Adsense وقتی که مردم روی تبلیغات شما کلیک می کنند ، هزینه بیشتری پرداخت می کند ، نسبت به اینکه به سادگی فقط آن را مشاهده کنند. بنابراین ، برای افزایش درآمد Adsense خود ، لازم است افراد را قانع کنید که از وب سایت شما بازدید کنند و سپس بر روی تبلیغات را کلیک کنند.
این جایی است که یک چالش ایجاد می شود. این که تمایل کلیک کردن روی تبلیغات را در افراد ایجاد کنید همیشه کار آسانی است، به خصوص وقتی که بیشتر افراد دقیقاً می دانند یک تبلیغ چگونه است.

خوشبختانه چند کار وجود دارد که می تواند باعث افزایش درآمد شما از گوگل ادسنس شود.
اول از همه، باید اطمینان حاصل کنید که تبلیغات زیادی در سایت خود اجرا نمی کنید.

هیچ راهی بهتر از این وجود ندارد که برای آگاه سازی بازدیدکنندگان از تبلیغات، آن ها را در فوتر، هدر و سایدبار قرار دهید و محتوای خود را با آن ها به کار ببرید. خوب است که چندین تبلیغ در سایت خود اجرا کنید اما نباید بازدیدکنندگان خود را با تبلیغات طاقت فرسا خسته کنید.

وقتی بازدید کنندگان با اینگونه صفحات پر از تبلیغ روبرو می شوند، تمایلی به کلیک کردن روی آن ها نشان نمی دهند.

بهتر است همیشه حداقل دو تبلیغ در محتوای پست خود قرار دهید. و از آنجا که Google تبلیغات را بصورت هدفمند نمایش می دهد ، احتمالاً تبلیغاتی را که به محتوای پست وبلاگ مرتبط هستند ، در پست شما نمایان میشوند. این نمایش هدفمند بیشتربازدیدکنندگان را ترغیب می کند تا بر روی تبلیغات شما کلیک کنند چرا که این تبلیغات مشابه و مرتبط با آن چیزی هستند که برای مشاهده آن به پیت وبلاگ شما سر زده اند.

کارشناسان توصیه می کنند اولین آگهی شما مستقیماً بعد از پاراگراف اول یا دوم و آگهی دیگر بعد از کل پست قرار گیرد.

ما همچنین توصیه می کنیم که هم از تبلیغات متنی و هم تصویری در سایت خود استفاده کنید. این کار به تبلیغ دهندگان بیشتری اجازه می دهد تا در مزایده جایگاه تبلیغاتی شما شرکت کنند و هزینه هر کلیک را در سایت شما افزایش دهند.

در آخر ، مهم است که آمار خود را بررسی کنید تا ببینید تبلیغات شما در کدام قسمت ها بهترین عملکرد را دارد. می توانید از رابط کاریری Adsense استفاده کنید تا متوجه شوید ترافیک شما از کجا می آید و چرا بازدید کنندگان به صفحات وبسایت شما سر می زنند. از این اطلاعات به نفع خود استفاده کنید تا بفهمید کجا عملکرد خوبی دارید و کجا می توانید پیشرفت کنید.

چگونه می توان تاییدیه گوگل ادسنس را گرفت؟

هر شخصی که برای خود وب سایتی دارد، می تواند از گوگل ادسنس استفاده کند . ولی بسیار از صاحبان وب سایت های مختلف با گرفتن تاییدیه گوگل ادسنس مشکل دارند. این موضوع سبب می شود که فکر کنند سایت و محتوای آنها مشکل خاصی دارد. در این قسمت به شما کمک می کنیم تا بتوانید بدون هیچ دردسری به راحتی تاییدیه گوگل ادسنس را دریافت کنید.

برای شروع، مطمئن شوید که یک دامنه خوب برای وب سایتی که میخواهید در آن از ادسنس استفاده کنید، خریداری کرده اید.

وب سایت شما همچنین باید چند صفحه خاص داشته باشد که این صفحات خاص شامل یک صفحه درباره ، یک صفحه تماس و همچنین یک سیاست حفظ حریم خصوصی و صفحه شرایط و ضوابط است. اگرچه وب سایت های جدید هم می توانند از تأییدیه Adsense برخوردار شوند ، اما بهتر است حدود 10 یا 15 پست وبلاگ خوب و مفید داشته باشند.

در وب سایت خود حتما باید قوانین کپی رایت را رعایت کنید؛ در صورت عدم رعایت این نکات گوگل ادسنس وب سایت شما را رد می کند. بنابراین ، مطمئن شوید که فقط از تصاویر رایگان یا تصاویری استفاده کرده اید که سازنده آنها، اجازه استفاده از این تصاویر را داده است .

اگر در وب سایت خود تصویری دارید که از Google کپی و استفاده شده است ، بهتر است قبل از ارسال وب سایت برای بررسی ، آنها را از وبسایت خود حذف کنید.

سعی کنید که وب سایتی حرفه ای داشته باشید. طراحی وب سایت شما باید دقیق و عالی باشد. اگر این موارد را رعایت کنید می توانید به راحتی تاییدیه گوگل ادسنس را بگیرید.

نباید های گوگل ادسنس

اگر از گوگل ادسنس به خوبی و به طور صحیح استفاده نکنید، چه اتفاقی می افتد؟

در بهترین حالت، هیچ درآمدی نخواهید داشت. در بدترین حالت هم دیگر حق استفاده از گوگل ادسنس را نخواهید داشت.

برای دستیابی به بهترین نتایج، مسیر تبلیغات خود را دنبال کنید. معمولا این اتفاق نمی افتد ولی ممکن است با کلیک های مداوم بر روی تبلیغات شما سعی در ایجاد اختلال در سیستم داشته باشد. بنابراین اگر دیدید یک دفعه و به طور ناگهانی تعداد کلیک های شما افزایش پیدا کرد، حتما باید آن را پیگیری کنید.

فراموش نکنید که شما خودتان نباید روی تبلیغات خود کلیک کنید. این کار بر خلاف سیاست ادسنس است و نهایتا گوگل این موضوع را خواهد فهمید. همچنین نباید از دوستان ، آشنایان و خانواده بخواهید روی تبلیغات شما کلیک کنند، چرا که با این کار دیگر اجازه استفاده از گوگل ادسنس را نخواهید داشت.

همانطور که مشاهده می کنید ، Google AdSense یک روش عالی برای کسب درآمد منفعل از طریق اینترنت است، اما فقط اگر بتوانید از آن به درستی استفاده کنید.

البته جستجوی کلیدواژه ها یکی از مهم ترین موضوعاتی است که می توانید با کمک آن درآمد خود را افزایش دهید به جای اینکه همه کارها را خودتان انجام دهید ، از ابزاری مانند Long Tail Pro برای پیگیری رقابت کلمات کلیدی ، محاسبه سودآوری و موارد دیگر استفاده کنید.

Google Adsense یک پلتفرم فوق العاده است که به ناشران و دارندگان وب سایت اجازه می دهد تا به راحتی از وب سایت خود کسب درآمد کنند. به دلیل ساده بودن استفاده از آن، در دنیای آنلاین محبوبیت زیادی پیدا کرده است. با این حال ، ممکن است بسیاری از افراد هنوز سوالاتی در مورد چگونگی استفاده صحیح از Adsense داشته باشند.

سوالات متداول ادسنس

چگونه می توانیم گوگل ادسنس را به وب سایت خود اضافه کنیم؟

حال که با اصول اولیه و نحوه کارکرد گوگل ادسنس آشنا شدید وقت آن رسیده است که آن را به وب سایت خود اضافه کنید. برای افزودن گوگل ادسنس به وب سایت خود باید هفت مرحله بسیار ساده را طی کنید. این مراحل عبارتند از:

مرحله اول: راه اندازی وب سایت خود

قبل از شروع ، شما باید یک وب سایت داشته باشید. نمی توانید برای AdSense در یک سایت فرضی یا سایتی که میخواهید در آینده راه اندازی کنید، به گوگل ادسنس درخواست دهید. بنابراین اگر درحال ساخت یک وبسایت جدید هستید یایک لندینگ پیج “در دست ساخت” دارید ، باید صبر کنید تا راه اندازی آن انجام شود.

مرحله دوم: مطمئن شوید که وبسایت شما با قوانین گوگل ادسنس همخوانی داشته باشد.

حتما تمامی عناصر باید به دقت در کنار هم قرار بگیرند. باید متونی را انتخاب کرد که خواندنشان راحت باشد. سایت شما باید عملکرد خوبی داشته باشد.

گوگل ادسنس هر نوع وب سایتی را قبول نمی کند. وبسایت شما حتما باید با قوانین آن مطابقت داشته باشد تا درخواست شما بررسی شود.

وبسایت شما باید از یک منو (navigation) ساده و آسان برخوردار باشید. عناصر وبسایت باید به درستیکنار هم قرار بگیرند. متن قابلیت خوانایی خوبی داشته باشد. تمام عملکردهای سایت شما باید به درستی کار کنند.

گوگل ادسنس با وب سایت هایی که کالاهای تقلبی می فروشند کار نمی کند. وب سایت هایی که از گوگل ادسنس استفاده می کنند نباید از منابع مختلف و پولی ترافیک بگیرند.

گوگل در قبال تبلیغ کنندگان خود مسئولیت دارد. اغلب کسب و کارها نمی خواهند تبلیغات آنها با انواع خاصی از وبسایت ها مرتبط باشد ، بنابراین مسئولیت مرور محتوای وب سایت شما قبل از پذیرش بر عهده Google است. اینها چند نمونه از مطالبی هستند که نمی توانند در صفحات دارای تبلیغات گوگل قرار بگیرند:

 • محتواهای مناسب افراد بزرگسال و بالغ
 • محتواهای تکان دهنده
 • محتواهای بی ادبانه
 • بدافزار و یا تروجان
 • محتواهایی با تاکید بر مصرف مواد مخدر
 • محتواهای با عنوان فروش تنباکو، داروهای بدون مجوز، سلاح و یا مهمات
 • فعالیت های غیر قانونی
 • محتوای نفرت انگیز و یا تبعیض علیه دین، مذهب، نژاد، جنسیت و یا گرایش های جنسی

برای لیست کامل شرایط به eligibility requirements for AdSense مراجعه کنید. قبل از درخواست باید مطمئن شوید که سایت شما با تمام دستورالعمل ها مطابقت دارد. در غیر این صورت درخواست شما رد می شود.

مرحله سوم: ارسال درخواست به گوگل ادسنس

حال که وب سایت خود را راه اندازی کرده اید، می توانید از برنامه گوگل ادسنس کمک بگیرید. اولین کاری که باید انجام دهید، این است که سری به وب سایت گوگل ادسنس بزنید. از تب Home (خانه) می توانید روی گزینه sign up (ثبت نام) کلیک کنید تا روند درخواست شما آغاز شود.

داشبورد گوگل ادسنس

مرحله چهارم: پیکر بندی تبلیغات

اکنون شما باید تعیین کنید که کدام نوع تبلیغات می خواهید در وب سایت شما نمایش داده شود.

در سمت چپ داشبورد ادسنس خود روی گزینه content (محتوا) کلیک کنید، منویی برای شما باز می شود که از آن جا باید گزینه Ad units (واحد های تبلیغاتی) را انتخاب کنید.

پیکربندی ad units

اینجاست که مواردی مانند نوع آگهی ، اندازه آگهی ، سبک و سایر موارد مرتبط با فضای تبلیغاتی وبسایت خود را انتخاب می کنید تا تبلیغ کنندگان برای آن در مزایده شرکت کنند.
هنگام انتخاب اندازه، بهتر است یکی از گزینه های پیشنهادی Google را انتخاب کنید. گرچه انتخاب های متنوعی وجود دارد ، اما Google توصیه هایی را براساس محبوب ترین اندازه برای تبلیغ دهندگان به شما ارائه می دهد.
برای گزینه های سبک تبلیغ ، می توانید نحوه نمایش تبلیغات متنی در سایت خود را کنترل کنید. بهترین راه برای این کار مطابقت سبک آن، با طرح و رنگ وب سایت شماست.

مرحله پنجم: کپی و پیست کردن کد ادسنس روی وب سایت

یعد از اینکه پیکربندی تبلیغات خود را انجام دادید، به پایین صفحه مراجعه کنید. روی گزینه “save and get code” (ذخیره و دریافت کد) کلیک کنید. گوگل به طور خودکار کدی برای شما می سازد که می توانید آن را به وب سایت خود اضافه کنید. بعد از آن ، باید این کد را کپی و در وب سایت خود پیست کنید. اگر از وردپرس استفاده می کنید می توانید این کار را با استفاده از ابزارهای مختلف انجام دهید.

کد گوگل ادسنس

از داشبورد وردپرس سایت، به Appearance بروید و ابزارک ها را پیدا کنید. URL سفارشی AdSense را جایگذاری کنید، کد را در ویجت قسمتی که می خواهید تبلیغ در وبسایت شما نمایش داده شود کپی کنید.

ویجت ادسنس

متناوباً ، می توانید از افزونه هایی برای کمک به شما در مدیریت تبلیغات خود استفاده کنید. من پلاگین AdSanity را برای این کار توصیه می کنم.

مرحله ششم: به روز رسانی سیاست حریم خصوصی

زمانیکه گوگل ادسنس فعال شد ، باید حریم خصوصی برای وب سایت خود تعیین کنید. این کار به بازدیدکنندگان صفحه شما اجازه می دهد تا بدانند که در این وبسایت تبلیغات منتشر می شود.

مرحله هفتم: تایید ادرس

زمانیکه می خواهید از گوگل ادسنس کسب درآمد کنید ، توسط پست کارتی از گوگل دریافت می کنید. قبل از این که بتوانید درآمد خود را برداشت کنید، حتما آدرس شما باید تایید شود.

این کارت شامل پین مربوط به حساب AdSense شما خواهد بود. برای تأیید آنلاین پین ، فقط دستورالعمل های موجود در کارت خود را دنبال کنید.
پس از تأیید پین و آدرس ، هنگامی که حساب شما به آستانه پرداخت مشخص شده رسید ، می توانید درآمد ادسنس خود ا برداشت کنید.

در کل افزودن ادسنس به وب سایت شما کار بسیار راحتی است

شما می توانید گوگل ادسنس را با این هفت مرحله ساده به وب سایت خود اضافه کنید. هزاران هزار شبکه مختلف برای تبلیغات وجود دارد ولی قطعا گوگل محبوب ترین شبکه جهانی است که مخاطبان زیادی دارد. گوگل ادسنس برای ناشران تبلیغ رایگان است ، بنابراین به راحتی می توانید آن را امتحان کنید و از آن لذت ببرید.


منبع مقاله: longtailpro

محدودیت گزارش سرچ ترم ها

محدودیت گزارش سرچ ترم ها در گوگل ادز

در مقاله ” محدودیت گزارش در سرچ ترم ها (Search terms) ” به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد.

 • محدودیت جدید گوگل درقسمت search terms که در sep. 2020 اعلام شده است چیست؟
 • محدودیت گزارش سرچ ترم ها در گوگل ادز چه تاثیری بر عملکرد تبلیغات خواهد داشت؟
 • این محدودیت مفید است و یا مضر؟
 • چگونه می توان اثر این محدودیت را کم و کمتر کرد؟

محدودیت گزارش سرچ ترم ها در گوگل ادز چیست؟

اگر با گوگل ادز یا همان تبلیغات در گوگل سر کار داشته باشید، حتماً می دانید از قسمت Keywords>>Search terms می توانید کلمات و یا عباراتی که جستجو شده‌اند و تبلیغ شما به ازای آنها نمایش داده شده است، را مشاهده کنید.

تا پیش از این گوگل قسمت اعظمی از عباراتی که جستجو شده و تبلیغ شما به ازای آنها نمایش داده شده است، را برای شما نمایش می داد و شما می توانستید با منفی کردن کلمات نامرتبط از هزینه های بیهوده جلوگیری کنید. درادامه می توانستید عباراتی که پر تکرار هستند را به کلمات کلیدی خودتان اضافه کرده و با استفاده از آنها در جذب مشتری هدفمندتر عمل کنید.

اما بر اساس گزارش جدید گوگل این موضوع با محدودیت هایی همراه شده است. گوگل اعلام کرده است عبارتی که با حجم جستجوی کمی مواجه هستند را دیگر در نمایش نتایج جستجوی تبلیغ، نمایش نخواهد داد. بلکه تنها عباراتی که میزان جستجوی بیشتری دارند برای شما نمایش داده خواهد شد.

در بیان علت انجام این کار گوگل بیان کرده که هدفش حفظ حریم خصوصی کاربران است. در واقع هدف گوگل این بوده که تبلیغ کنندگان نتوانند از اطلاعات شناساگر فردی برای شناسایی یا دسترسی به اطلاعات کاربران استفاده کنند.

محدودیت جدید در گزارش ها چه تاثیری بر تبلیغات گوگل دارد؟

پیامد مالی

شما تا پیش از این می توانستید کلمات جستجو شده ای که مدنظر شما نیستند را از این راه شناسایی کرده و از تکرار مجدد آن ها جلوگیری کنید. ولی در حال حاضر با وجود محدودیت گزارش سرچ ترم ها، این امکان از بین رفته و شما قسمتی از جستجوهای انجام شده را نمی توانید مشاهده کنید و در نتیجه هزینه پرداخت شده از طرف شما افزایش پیدا خواهد کرد.

پیامد مالی محدودیت گزارش سرچ ترم ها

سخت تر شدن یافتن کلمات کلیدی منفی

با توجه به اینکه اطلاعات جستجو شده برای شما کمتر نمایش داده خواهد شد شما کمتر می‌توانید کلمات کلیدی نا مرتبط را شناسایی کرده و در نتیجه میزان تسلط شما بر کلمات کلیدی منفی کمتر از گذشته خواهد شد.

دشوار شدن بهینه سازی کمپین

بدون شک یکی از امکاناتی که می‌توان با استفاده از آن بهینه سازی کمپین تبلیغاتی گوگل را انجام داد مشاهده کلمات کلیدی جستجو شده و تصمیم گیری بر اساس آن هاست. شما می توانید عبارت های جستجو شده را مشاهده کرده و بر اساس آن ها اهداف تبلیغاتی جدیدی را مشخص کرده ویا در صورت نامرتبط بودن این عبارات اهداف تبلیغاتی خود را تغییر دهید. با محدود شدن این مورد امکان بهینه سازی کمپین ها برای شما دشوار تر از گذشته خواهد بود.

افزایش هزینه استخراج کلمات کلیدی

یکی از روش های یافتن کلمات کلیدی جدید راه اندازی کمپین های آزمایشی و کلمات کلیدی Broad است. با محدودیت گزارش سرچ ترم هاکه به تازگی اعمال شده و کاهش کلمات کلیدی و عبارات جستجو شده کشف کلمات کلیدی جدید نیازمند هزینه بیشتری خواهد بود.

یک خبر بد:  در کمپین های جدید دیگر شما قادر نیستیم عباراتی که جستجوی زیادی دارند ولی هیچ کلیکی دریافت نکرده اند را مشاهده کنید

افزایش هزینه های پیشنهادی و کاهش نرخ تبدیل

بدیهی است اگر کمپین ها به خوبی بهینه سازی نشوند، هزینه آنها افزایش پیدا کرده و در نتیجه میزان هزینه ما برای انجام تبلیغات افزایش پیدا خواهد کرد. این درحالی است که  میزان بازدهی کمپین ها کمتر شده و در نتیجه افراد رغبت کمتری به این موضوع پیدا می‌کنند که تبلیغات خود را در سطح گسترده ای انجام دهند. در نتیجه انجام این کار و کاهش هزینه ها میزان هزینه در نظر گرفته شده به ازای هر کلیک هم کاهش پیدا خواهد کرد.

کلام آخر درباره محدودیت Search terms

بر اساس گفته های گوگل ۱۵ درصد عبارتی که جست و جو می‌شوند جزو عبارات کم جستجو هستند. به عبارتی دیگر این کلمات برای اولین بار در گوگل سرچ می شود.

این یعنی برای تبلیغاتی که در صفحه نتایج مربوط به جستجو های جدید، اطلاعات کمتری برای کاربران نمایش داده می شود. شما می توانید با نگاهی به اکانت الکسای خودتان کلمات کلیدی غیر مرتبطی که جستجو می‌شوند را پیدا کرده و در قسمت عبارات کلیدی منفی وارد کنید.

این محدودیت جدید هرچند تاثیرگذار خواهد بود اما تاثیرگذاری آن به مقداری نیست که تغییر قابل توجهی در در تبلیغات گوگل ادز ایجاد کند.

همچنین استفاده از سیستم های پرداخت یا همان بیلینگ هوشمند در گوگل، می‌تواند به بهینه سازی اکانت شما برای سرچ ترم های پنهان شده کمک کند. هرچند این موضوع شامل هزینه اضافه تری شده و چندان از نظر مالی به صرفه نیست، ولی به مدت محدود پیشنهاد می‌شود که می‌توان از این مورد استفاده کرد.


حتما نظر و تجربه خود را با به اشتراک بگذارید.

گوگل تگ منیجر

نصب و راه اندازی گوگل تگ منیجر

 • گوگل تگ منیجر چیست؟
 • چگونه گوگل تگ منیجر را روی وبسایت نصب و تنظیم کنیم؟
 • نحوه ایجاد حساب تگ منیجر گوگل
 • چگونه کد کانتینر گوگل تگ منیجر را به وبسایت اضافه کنیم؟

گوگل تگ منیجر چیست؟

گوگل تگ منیجر یک ابزار حیاتی برای وب مسترها یا صاحبان سایت است و نقش مهمی را در مدیریت هر کدام از تگ های وبسایت ایفا می کند. این برنامه در بهره وری، فهم راحت تر و مدیریت سریع تگ ها، به افرادی که در زمینه کدنویسی تخصص ندارند، کمک میکند.

تگ ها همان اسنیپت کد یا قطعه کدهایی هستند که به هر کدام از صفحات وب سایت اضافه شده اند. آن ها طیف وسیعی از عملکردهای مختلف را دارا هستند. یکی از نمونه های آن، تگ کد جاوا اسکریپت است که در عملکرد گوگل آنالیتیکس نقشی حیاتی دارد. این تگ دیتایی را جمع آوری می کند که آنالیزگر برای تحویل گزارش ها به آن ها نیاز دارد. تگ های دیگر می توانند اطلاعات مختلف را استخراج و به پلتفرم هایی مثل گوگل ادز و بسیاری از پلتفرم های دیگر ارسال کنند.

مدیریت موثر تگ های سایت در بهبود آنالیزگر ها و عملکردشان در سایت بسیار مهم است. و باعث می شود که بهینه سازی سایت بهتر انجام شود. به همین دلیل است که باید این مقاله را بخوانید و یاد بگیرید که چگونه تگ منیجر به ساده تر شدن تولید و اجرای همه تگ های مورد نیاز در سایت شما کمک می کنند.

گوگل محصول تگ منیجر خود را به عنوان “سیستم مدیریت تگ” یا (TMS) شرح می دهد. این سیستم دقیقا کاری را برای تگ ها انجام می دهد که یک سیستم مدیریت محتوا یا CMS برای محتوایش انجام می دهد. پس دیگر مجبور نیستید که به صورت دستی کد ها را وارد کنید. به جای آن می توانید همه تگ ها را در رابط ایجاد کنید. تگ منیجر بعدا آن ها را برای سایت اجرا می کند و در واقع این یک راه مستقیم برای مدیریت است.

پیشنهاد ویژه
30% تخفیف
همین امروز با شارژ اکانت گوگل ادوردز خود از ما 30 درصد تخفیف بگیرید.
تنها تا پایان مهرماه فرصت دارید با انتخاب شارژ اکانت 300 دلاری از 30 درصد تخفیف ویژه ما استفاده کنید.

مزایای مدیریت کار با تگ ها از طریق گوگل تگ منیجر

 • از بین بردن فشار روی توسعه دهندگان(Developer)- در این حالت دیگر نباید نگران تنظیم کردن تگ های کد به صورت دستی باشید و میتوانید وقت زیادی را که صرف این کار می کردید، به کارهای دیگر مثل مدیریت محتوای وبسایت خود اختصاص دهید.
 •  دقت بیشتر- احتمال خطا در تگ هایی که توسط یک شخص کدنویسی می شوند بیشتر است. یک اشتباه تایپی یا کپی پیبست ساده ممکن است که مشکلاتی را ایجاد کند. اما تگ منیجر چنین خطاهایی را مرتکب نمی شود.
 • کنترل و تحت نظر قرار دادن مارکتینگ – رابط تگ منیجر کار را برای کنترل و پیگیری همه تگ ها راحت تر می کند. به این معنا که می توانید تگ های بیشتری را ایجاد کرده و استفاده کنید که مستقیما به اولویت های بازاریابی شما مرتبط باشد. راه آسان تر این است که تگ ها را تولید و اجرا کنید تا اطلاعات را برای فعالیت های بازاریابی خود جمع آوری کنید.
 • تگ منیجر ها به شما قدرت کنترل و مدیریت تگ ها را برای طیف وسیعی از پلتفرم های محاسبه گر و آنالیزگر می دهد. شروع کار با تگ منیجر یک راه عالی و آسان است اما رایگان نیست. اولین چیزی که باید انجام دهید ، تنظیم حساب تگ منیجر است.

چگونه گوگل تگ منیجر را روی وبسایت نصب و تنظیم کنیم؟

اگرچه که شاید این موضوع برای شما بسیار ساده باشد، اما به یاد داشته باشید که نکات دقیقی هستند که باید آن ها را به خاطر بسپارید. در این پست چند روش را برای چگونگی نصب گوگل تگ منیجر روی یک وبسایت به شما آموزش می دهیم و به مزایا و معایب هرکدام اشاره می کنیم.
فقط اگر حساب گوگل تگ منیجر ندارید، اول باید یک حساب تگ منیجر گوگل و یک کانتینر ایجاد کنید.

ایجاد حساب تگ منیجر گوگل

برای شروع ابتدا باید یک حساب GTM بسازید. وارد وبسایت رسمی گوگل تگ منیجر شوید و روی قسمت start for free کلیک کنید.

ساخت حساب گوگل تگ منیجر
مانند هر محصول دیگری از گوگل، میتوانید از یک حساب گوگل برای تگ منیجر نیز استفاده کنید. بنابراین اگر هم اکنون جیمیل ( گوگل ادز ، آنالیزگر گوگل و… ) دارید، می توانید به صورت اتوماتیک وارد گوگل تگ منیجر شوید. در غیر این صورت، اول یک حساب گوگل ایجاد کنید.
زمانی که وارد شدید ، از شما درخواست می شود که یک حساب تگ منیجر جدید گوگل و یک کانتینر جدید ایجاد کنید.

ساخت اکانت google tag Manager
حساب تگ منیجر گوگل مانند حساب گوگل آنالیتیکس کار می کند که معمولا برای کمپانی ، تجاری و مشتری است. در حالی که کانتینر معمولا برای یک وبسایت یا یک برنامه است. یک کانتینر جداگانه می تواند حاوی تعداد زیادی تگ ، تریگر(trigger) و متغیر (variables) باشد.
اگر چه ممکن است چند وبسایت در یک تجارت وجود داشته باشد که ساختار های مشابه داشته باشند، (علاوه بر آن احرای ردیابی آن ها نیز شبیه باشد). در این صورت، می توانید از یک کانتینر روی چند وبسایت استفاده کنید.

چطور می توانم کد گوگل تگ منیجر را پیدا کنم؟

تگ منیجر گوگل یک کد دقیق و دستورالعملی را که برای اضافه کردن به وبسایت نیاز دارید در اختیار شما قرار می دهد/ دو مکان وجود دارد که می توانید کد را از آن جا پیدا کنید:

 1. از طریق کلیک کردن روی لینک آی.دی کانتینر (که در کنار قسمت Publish and Preview است.)

کد کانتینر

یا از طریق رفتن به قسمت Admin > Account > Container > Install Google Tag Manager نصب گوگل تگ منیجر

هر کدام از این گزینه ها دستورالعمل هایی را روی چگونگی نصب کد تگ منیجر گوگل روی وبسایت و قطعه کدی که باید به سایت اضافه شود را در اختیار شما قرار می دهد.

کد افزودنی به وبسایت برای نصب google tag manager

اضافه کردن کد کانتینر گوگل تگ منیجر به وبسایت

دستورالعمل را دنبال کنید و کدی را که در تگ <script> قرار گرفته است بین تگ های <head> در وبسایت خود قرار دهید. این کد یک بخش کلیدی است و به صفحات شما می گوید کانتینر تگ منیجر را بصورت همگام بارگیری کند. این روش به این معناست که در همین حالت بقیه صفحه نیز، میتواند بارگیری را ادامه دهد.

در این قسمت نمونه ای از <head> وبسایت را می بینید که می توانید کد <script> گوگل تگ منیجر را به آن اضافه نمایید.

کد گوگل تگ منیجر در هد سایت

دومین کد گوگل تگ منیجر (noscript) باید بلافاصله بعد از باز کردن تگ <body> قرار داده شود. در واقع این مرحله شبیه به بکاپ کار می کند، و به شما اجازه می دهد کاربران را بدون جاوا اسکریپت ردیابی کنید.برچسب <noscript> به مرورگر می گوید اگر کاربر JavaScript را فعال نکرده است، یک نسخه iframe از کانتینر گوگل تگ منیجر را به صفحه ارائه کند.

مهم: در حالی که می توانید هر دو کد را فقط در بدنه یا <body> قرار دهید، اما هرگز نباید هر دوی آن ها را در <head> قرار دهید.وگرنه HTML وبسایت شما نامعتبر خواهد بود. همان طور که قبلا هم گفتیم، بخش <noscript> یک iframe ارائه می دهد که در <head> مجاز نیست.

بنابراین گزینه های پیش رو شامل موارد زیر است :

 • کد <script> به <head> و بعد <noscript> به <body> اضافه می شود.
 • هم کد های <script> و هم <noscript> به <body> اضافه می شوند.

نکته: استفاده از کد <noscript> ضروری نیست. تنها در صورتی که بخواهید بدون فعال سازی جاوا اسکریپت، بازدید کنندگان را ردیابی کنید یا درصورتی که بخواهید مالکیت سرچ کنسول سایت خود را ثابت کنید، به آن نیاز دارید.

چک کنید که آیا پلاگین های GTM در دسترس هستند یا خیر؟

اگر از یک سیستم مدیریت محتوای مشهور استفاده می کنید که می توان در آن ها از پلاگین استفاده کرد، چک کنید که آیا پلاگینی برای گوگل تگ منیجر ساخته شده است یا خیر! در این صورت کافیست بعد از نصب افزونه، آیدی یا شناسه کانتینر گوگل تگ منیجر خود را وارد کنید.

برای مثال در سیستم مدیرست محتوای ووردپرس میتوانید از GTM4WP استفاده کنید.

استفاده از پلاگین یا افزونه در زمان شما صرفه جویی می کند. همچنین بعضی از پلتفرم ها مانند WIX نیز، اجرای درون برنامه ای گوگل تگ منیجر را رائه می دهند.

اما اگر می خواهید که نصب و راه اندازی گوگل تگ منیجر را به صورت دستی انجام دهید به خواندن این مقاله ادامه دهید.

چرا باید کد تگ منیجر گوگل را داخل <head> قرار دهم؟

البته که انجام این کار 100 درصد نیاز نیست ، اما به شدت پیشنهاد می کنیم که کد <script> در <head> وبسایت جایگذاری کنید.

چرا؟ برای ردیابی بهتر است. هر چقدر که کد در قسمت بالاتری از صفحه قرار گرفته باشد، سریع تر بارگذاری می شود. در نسخه قدیمی تگ منیجر گوگل، پینشهاد می شد که این قطعه کد را داخل تگ بدنه یا body قرار دهید اما در آن صورت ممکن است کابرانی را که قبلا از بارگذاری بدنه یا <body>صفحه، آن را ترک کرده اند را جا بیاندازد (درصورتی که سرعت لود یا بارگذاری صفحه پایین باشد).

اگر وبسایت شما بسیار سنگین است، ممکن است بیش از چند ثانیه طول بکشد تا گوگل تگ مینجر طول بکشد در <body> شروع به بارگذاری کند اما در <head> این کار سریع تر انجام می شود، بنابراین بازدیدکنندگان بیشتری جذب می کنید و چگونگی رفتار آن ها را می بینید.

به یاد داشته باشید که، هر چقدر کد ها در قسمت پایین تری از صفحه باشند، دیرتر اجرا می شوند.

 انتشار کانیتنر گوگل تگ منیجر

زمانی که کد روی وبسایت شما قرار گرفت، وارد حساب گوگل تگ منیجر خود شوید و کانتینر را منتشر کنید. مخصوصا اگر خالی باشد.

چرا؟ چون یک کانتیر گوگل تگ مینجر منتشر نشده باعث خطا یا ارور می شود (قابل رویت در کنسول مرورگر).

404 not found for GET: GET http://www.googletagmanager.com/gtm.js?id=GTM-XXXXX

در صورتی که کانتینر را منتشر نکرده باشید، هنگامی که مرورگر شما از سرور های گوگل، درخواست دیتا می کند، هیچ دیتایی برای ارائه وجود ندارد.

این مسئله مشکل بزرگی نیست. اما اگر توسعه دهندگان شما در حال بررسی خطاهای جاوا اسکریپت با ابزارهای خاص مانند (TrackJS) باشند، این خطاهای 404  را در گزارشات مشاهده می کنند. این مورد ممکن است سک سیگنال مزاحم یا گمراه کننده برای آن ها باشد. (بله، می دانیم که می توانند از فیلتر استفاده کنند تا این گونه خطا ها را در گزارشات مشاهده نکنند، اما انتشار یک کانتینر خالی، که به هیچ کس و سایتی آسیب وارد نمی کند).

 چک کنید که آیا گوگل تگ منیجر کار می کند یا خیر؟

بعد از این که کد GTM روی صفحه اجرا شد، نیاز دارید که مطمئن شوید آیا واقعا درست نصب شده است یا خیر. گزینه های مختلفی را می توانید از بینشان انتخاب کنید ( همه آن ها با جزئیات توضیح داده شده اند):

 • روی پس زمینه وبسایت خود کلیک کنید و بعد View page source را انتخاب کرده و کد را پیدا کنید و دنبال به  gtm.js بگردید.
 • Preview و حالت debug را فعال کنید و ببینید که آیا روی صفحه ظاهر می شود یا خیر. روی گزینه preview، که در گوشه بالا و سمت راست رابط GTM است، کلیک کنید و سپس به وبسایت بروید، آن را رفرش کنید و ببینید که آیا preview و پنل debug در قسمت پایین صفحه ظاهر شده است یا خیر.
 • از افزونه Tag Assistant استفاده کنید و چک کنید که آیا وقتی گوگل تگ منیجر فعال می شود، نمایش داده می شود یا خیر.

*ترفند های بالا اصلی ترین موارد هستند که می توانید همین الان آن ها را امتحان کنید.

آیا به دیتای سفارشی روی هر صفحه نیاز دارید؟ پس از data layer استفاده کنید.

زمانی که کد گوگل تگ مینجر روی وبسایت قرار داده می شود، به صورت اتوماتیک ِک لایه دیتا می سازد.

دیتا لایر یا لایه اصلی وبسایت شماست که حاوی نقاط مختلف دیتا است (به همین دلیل این نام را به آن داده اند). با کمک دیتا لایر؛ گوگل تگ منیجر می تواند بخواند، پیش برود و دیتا را بین وبسایت شما و دیگر ابزار های ردیابی انتقال دهد.

اگر می خواهید دیتاهایی را هنگام بارگذاری صفحه در دیتا لایر بگذارید، باید آن دیتا را بالای کد گوگل تگ منیجر قرار دهید:

اگر مهارت های کدینگ ندارید، باید این کار را توسط یک توسعه دهنده(developer) انجام دهید (زیرا یک کپی پیست کورکورانه موثر نخواهد بود). پس باید به صورت منطقی کد ها را بنویسید که اطلاعات را به صورت داینامیک به دیتالایر اضافه کند (مثلا اگر یک کاربر وارد شد، نوع آن مشتری را به دیتا لایر اضافه کند.)

دیتا لایر یک مفهوم ساده برای تازه کاران نیست، بنابراین اگر در این بخش کمی گیج شدید، نگران نباشید. همه مثل شما هستند. در این قسمت منابع بیشتری را برای آشنایی بیشتر با دیتا لایر به شما معرفی می کنیم:

برخی از سوالات پر تکرار

خب، اکنون بهترین سناریو را برای نصب و راه اندازی گوگل تگ منیجر بر روی وبسایت شرح دادیم که شامل پروسه زیر است:

 1. قظعه کد <script> گوگل تگ منیجر را بعد از تگ <head> (قبل از تگ </head>) اضافه کنید.
 2. بخش <noscript> که بعد از باز کردن تگ <body> ایجاد می شود.

اما گاهی شرایط کمی از عالی بودن دور است و گاهی اوقات مجبور هستیم که با جریان های محدودی کنار بیاییم. در این بخش گزینه هایی (نه خیلی عالی) را در اختیار شما قرار می دهیم و نتایج ممکن را نیز به شما می گوییم.

 1. آیا می توانم بخش <noscript> را جایی بغیر از درست بعد از <body> قرار دهم؟

بله، می توانید. این اتفاق معمولاً هنگام کار با سیستم های مدیریت محتواهای محدود می افتد که اجازه دسترسی مستقیم به منبع وب سایت را به شما نمیدهد و فقط اجازه می دهد کدهای رهگیری را در یک فیلد اختصاصی جای گذاری کنید. سپس تمام محتوای آن قسمت در انتهای HTML وب سایت قرار می گیرد.

اگرچه این کار توصیه نمی شود ، اما می توانید تگ <script> و <noscript> را در قسمت بدنه قرار دهید ، همانطور که در زیر نشان داده شده است. اگر قصد دارید یا از GTM برای اجرای تست A / B استفاده کنید ،لازم است قطعه کد اول را در <head> قرار دهید تا مطمئن شوید آزمایشات شما به درستی انجام می شود. اما اگر برنامه ریزی کرده اید که فقط بعضی از گزارش های پایه ای گوگل آنالیتیکس را مورد استفاده قرار دهید، پس همه چیز خوب پیش خواهد رفت. اما به یاد داشته باشید که هرچقدر کد های ثبتی شما درقسمت پایین تری باشند، دیرتر به اجرا در می آیند.

 1. آیا می توانم بخش <noscript> را حذف کنم و فقط از <script> استفاده کنم؟

بله. اگر افرادی که جاوا اسکریپ خود را به طور کامل غیر فعال کرده اند، برایتان اهمیتی ندارند، می توانید بخش <noscript> را به طور کامل فراموش کنید. به یاد داشته باشید که نباید این کد را در head بگذارید زیرا این تگ از iframe پشتیبانی نمی کند. یا باید بخش noscript را در <body> قرار دهید یا به طور کامل از آن استفاده نکنید.

 1. من چند سال پیش GTM را نصب کردم، هم بخش <script> و هم بخش <noscript> در بدنه یا body هستند. آیا اشکالی دارد؟

خیر مشکلی نیست. همان طور که قبلا هم اشاره کردیم، اواخر سال 2016، پیشنهاد گوگل این بود که کل کد تگ منیجر گوگل را در بدنه قرار دهید که هنوز هم این مورد کارامد است. اما به یاد داشته باشید که ممکن است بعضی از دیتا های ثبت شده را از دست بدهید، زیرا GTM (موجود در بدنه) در مقایسه با کد تگ منیجر گوگل موجود در head کمی دیرتر بارگذاری می شود.
بنابراین اگر زمان و منبع دارید، قطعا پیشنهاد می کنیم که بخش <script> را به <head> انتقال دهید.

چگونه تگ منیجر گوگل را تنظیم و نصب کنیم: کلام آخر

توصیه و پیشنهاد ما بسیار ساده است: فقط دستورالعمل های گوگل را دنبال کنید.

پیشنهاد شده ترین راه برای چگونگی نصب کد تگ منیجر گوگل، این است که بخش <script> را در <head> وبسایت قرار دهید و بخش <noscript> در جایی مثل <body> قرار دهید (ترجیحا دقیقا بعد از تگ <body>).

این اقدام تضمین می کند که تگ های بازاریابی شما در GTM بدون هیچ کسری در دیتا در سریع ترین زمان ممکن اجرا می شود. کد پایین تر در تگ منیجر گوگل، نشان دهنده این است که تگ ها دیرتر اجرا می شوند. در نتیجه ممکن است مقداری از دیتا از دست برود.

اگر از یک سیستم مدیریت محتوای رایج برای اجرای وبسایت استفاده می کنید، (مثل وردپرس)، به دنبال پلاگین های آماده بگردید که به نصب تگ منیجر گوگل با دو کلیک کمک خواهد کرد.


هک رشد

هک رشد

در این مقاله قصد داریم در رابطه با هک رشد و عوامل موثر بر سرعت رشد و گسترش کسب وکار مطالبی را برای شما عنوان سازیم. امید است با مطالعه‌ این مقاله پاسخ سوالات خود را در زمینه‌ی growth hacking بدست آورید.

مفهوم عبارت هک رشد چیست؟

امروزه استفاده از تکنولوژی در استارتاپ‌های نوپا و شرکت‌های تازه تاسیس رواج زیادی یافته است و اکثر این نوع کسب و کارها در بستر اینترنت به صورت جدی به فعالیت مشغول اند.

وظیفه‌ی هکرهای رشد این است که بتواند با استفاده از تکنولوژی های موجود هم‌چون شبکه‎‌های اجتماعی، ایجاد وبسایت با سئوی خوب، تولید محتوای آموزشی و کاربردی در سایت و … سبب رشد و گسترش کسب و کار گردد.

اغلب این روش‌ها بسیار کم هزینه و پربازده اند به همین دلیل امروزه هک رشد مورد توجه قشر زیادی از مدیران قرار گرفته است. اپلیکیشن‌های بسیاری هم‌چون فیسبوک و اینستاگرام از این روش برای گسترش میزان تعامل با کاربر بهره گرفته اند.

پیشنهاد ویژه
30% تخفیف
همین امروز با شارژ اکانت گوگل ادوردز خود از ما 30 درصد تخفیف بگیرید.
تنها تا پایان مهرماه فرصت دارید با انتخاب شارژ اکانت 300 دلاری از 30 درصد تخفیف ویژه ما استفاده کنید.

 

تاریخچه‌ هک رشد

این مفهوم برای اولین بار در سال 2010 توسط سن الیس تعریف شد. او اولین پروژه‌ خود را با یک شرکت اینترنتی شروع کرد و توانست این کمپانی را به سرعت در بین سایر رقبایش پیشتاز کند. کم‎‌کم نام او در این زمینه پرآوازه شده و هرکس که برای کسب و کار اینترنتی خود نیاز به افزایش کاربر داشت به او مراجعه می‌کرد.

سن الیس با پیاده سازی استراتژی های اختصاصی خود کسب و کارها را به موفقیت های دور از انتظاری نزدیک می‌کرد. به طور کلی افرادی می‌توانند در این زمینه موفق باشند که هم در برنامه نویسی مهارت داشته باشند و هم علم بازاریابی را فراگرفته باشند.

هک رشد چیست

هکر رشد چه کسی است؟

هکر رشد به فردی گفته می‌شودکه بتواند استراتژی‌های مربوط به هک رشد در کسب و کار را تعیین کرده و سپس تمهیدات لازم جهت اجرایی ساختن آن را فراهم سازد. این فرد علاوه بر داشتن مهارت‌های معمول بازاریابی می‌بایست دارای خلاقیت و مهارت برنامه نویسی باشد.

هکرهای رشد برخلاف بازاریابان معمولی و سنتی که در پی شناخت بیشتر برند و ایجاد شبکه‌های روابط عمومی هستند، به دنبال روش‌هایی هستند که بتوان از طریق آن‌ها باعث رشد کسب و کار شد. اغلب این روش‌ها کم هزینه‌تر و به‌ صرفه تر از روش‌های سنتی اند.

تکنیک های هک رشد

در ادامه چند نمونه از استراتژی های بازاریابی رشد را عنوان خواهیم کرد. این موارد عبارت اند از:

تهیه‌ی آدرس ایمیل مشتریان

ایمیل مارکتینگ یکی از روش های موفق و جزء موثرترین راه‌ها در بازاریابی هک رشد به شمار می‌آید. میزان تاثیر گذاری پیام انتقال یافته از طریق ایمیل به مشتریان به عوامل متعددی بستگی دارد. به طور مثال عبارات به کار رفته عنوان ایمیل نباید به گونه‌ای باشد که از طرف مخاطب اسپم شناخته شود.

عبارات کلیشه‌ای مثل موفقیت در چند دقیقه اسپم شناخته می‌شوند. نکته‌ی مهم دیگری که در ایمیل مارکتینگ می‌بایست به آن توجه نمود، غربال‌گری لیست آدرس های ایمیل مشتریان است.

اگر در انتخاب لیست ایمیل دقت نکنید احتمال باز شدن ایمیل توسط کاربری که ایمیل را دریافت کرده است بسیار کم خواهد بود و در نتیجه میزان موثر بوده این روش نیز بسیار کاهش خواهد یافت.

برای ارسال ایمیل به لیست زیادی از مشتریان می‌توانید از وبسایت هایی همچون sender.net و hubspot .com استفاده نمایید.

ایجاد ارتباط با برندهای مطرح

استارتاپ‌ها و کسب و کارهای نوپا به دلیل تازه کار بودن اعتبار چندانی در بازار ندارند. توصیه می‌شود به هنگام شروع به کار خود با برندهای مطرح و شناخته‌شده همکاری کنید. این عمل سبب می‌شود نام شما در کنار آن برند مشهور قرار گیرد و اعتبار پیدا کند.

شما می‌توانید در وبلاگ و شبکه‌های اجتماعی خود نام آن برند مطرح را منتشر کنید تا میزان مطالب و محتوای ارائه شده توسط شما رسمیت یابد و بیشتر دیده شود.

توجه داشته باشید همکاری خود را با برندی آغاز کنید که حوزه‌ فعالیت آن برند با حوزه‌‌ی کاری شما ارتباط داشته باشد. به طور مثال اگر شما تعمیرکار سخت افزار و وسایل الکترونیکی هستید بهتر است با فروشنده های لوازم برقی و الکترونیکی همکاری خود را قوی‌تر کنید.

تنکنیک های هک رشد

شرکت در همایش‌ها

کسب وکارهای نوپا با حضور در کنفرانس‌ها و همایش‌های تخصصی در حوزه‌ فعالیت خود می‌تواند از بزرگان زمینه‌ی فعالیت خود دانش تخصصی را فرابگیرد و همچنین از طریق ارتباط گیری با آنها می‌تواند شبکه‌ی ارتباطی شما را گسترش دهد.

بهینه سازی وبسایت و صفحات فرود

یکی از مهم ترین استراتژی‌های هک رشد بهینه سازی وبسایت و ارائه‌ی مطالب با کیفیت در آن است. توصیه می‌شود که صفحات فرود به گونه‌ای طراحی شوند که جذاب باشند و نظر مخاطب را به خود جلب سازند.

آمار ها نشان می‌دهند که استفاده از طرح های مینیمالیستی و گرافیکی می‌تواند تا حد زیادی توجه کاربران را به خود جلب سازد. از دیگر راه‌های جذاب ساختن صفحات فرود، استفاده از گیمیفیکیشن یا همان بازی سازی است. با انجام این عمل مخاطب وارد چالش می‌شود و  برای حل چالش با ما همراه خواهد شد.

همیشه سعی کنید از آمار و ارقام سایت خود مطلع باشید. برای تحلیل سایت خود و سایت سایر رقبا می‌توانید از وبسایت های alexa و similarweb استفاده نمایید. این وبسایت ها آماری دقیق از وضعیت سایت شما ارائه می‌دهد و شما می‌توانید با رفع اشکالاتی که نمایش می‌دهد رنکینگ وبسایت خود را ارتقا دهید.

در نظر گرفتن رقبا

در کسب و کارهای نوپا یکی از روش‌هایی که در بازاریابی هک رشد از آن بهره گرفته می‌شود، تحلیل آماری رقباست. می‌توان با جمع آوری اطلاعاتی در رابطه با میزان فروش و در نظر گرفتن تجربه‌ی رقبا خود را به موفقیت نزدیک تر کنیم.

فعالیت در شبکه‌های اجتماعی

هر کسب و کار بسته به نوع و حیطه‌ی فعالیت خود از بین شبکه‌های ارتباط جمعی حداقل یکی را برمیگزیند. شبکه‌ ارتباطی لینکدین بین صاحبان مشاغل از اعتبار و محبوبیت بیشتری برخوردر است و توصیه می‌شود حضور فعال و موثر در این شبکه داشته باشید

به طور کلی فعالیت در هر شبکه‌ اجتماعی مثل توییتر، اینستاگرام، لینکدین و … می بایست سبب رشد و دیده شدن بهتر کسب وکار شما شود و اگر می‌بینید در حیطه‌ فعالیت شما امکان دیجیتالی کردن برخی موارد وجود ندارد روش‌های سنتی را ادامه دهید.

به طور مثال شغلی مثل سبزی فروشی امکان دیجیتالی شدن وجود ندارد.

چراکه ویژگی محصولات این کسب و کار به نحوی است که به سرعت فساد می‌یابد و استفاده کنندگان آن ترجیح می‌دهند از روش‌های سنتی نیاز خود را برطرف سازند. پس نتیجه می‌گیریم که یک نسخه‌ی کلی و جامع نمی‌توان برای همه‌ی کسب و کارها پیچید.

سعی کنید پس از هر کمپینی که در شبکه‌های اجتماعی برگزار می‌کنید میزان تعامل کاربران را در آن رویداد بسنجید. این کار از طریق کسب اطلاعات راجع به میزان بازدید ، میزان لایک، تعداد دفعات اشتراک گذاری بین کاربران و تعداد کامنت‌ها سنجیده می‌شود.

ارائه‌ی پیشنهادات تخفیفی به مشتری

در نظر گرفتن تخفیفات بر روی کالاها و یا ارائه‌ی هدایا به مشتریان باعث ایجاد حس مثبت در آن‌ها نسبت به برند خود می‌شود و می‌توان آن‌ها را به مشتری وفادار تبدیل نمود.

متخصصین حوزه‌ بازاریابی عنوان می‌کنند که بهتر است آفرها چیزی جدا از محصول ارائه شده باشد و یا زمانی که می‎‌خواهید تخفیفی ارائه دهید سعی کنید مناسبت ارائه‌ تخفیف را به مشتری یادآوری کنید.

چرا که اگر مشتری ببیند شما همیشه درحال ارائه‌ی تخفیف هستید ارزش نهایی محصول را کمتر از قیمت واقعی آن تصور می‌کند و گمان می‌کند شما همواره در حال گران فروشی هستید.

پس در این مواقع به جای این که تخفیف ارائه شده اثر مثبتی داشته باشد برعکس تاثیری منفی در ذهن مخاطب ایجاد می کند.

هک رشد

مزایای هک رشد

استراتژی های هک رشد به دلیل ارزان بودن نسبت به سایر روش‌های تبلیغاتی، می‌تواند نوعی صرفه جویی به شمار آید. یکی از دلایل مهمی که باعث می‌شود استارتاپ‌ها از استراتژی های هک رشد استفاده کنند همین به صرفه بودن است.

استراتژی های بازاریابی رشد همچون تبلیغات چریکی قادر است همه گیر شود و در مدت زمان کوتاهی جمع زیادی از مخاطبان را به دنبال کنندگان شما تبدیل سازد و به سرعت باعث رشد شما گردد.

در این نوع بازاریابی به دلیل انجام تحلیل‌های بسیاری بر روی دیتاها می‌توان جلوی بسیاری از خطاهای انسانی را گرفت و تا حد زیادی کنترل شده‌تر گام برداشت.

نیچ کارکتینگ

بازاریابی نیچ

در این مقاله قرار است درباره یکی دیگر از انواع مدل های بازاریابی یعنی بازاریابی نیچ مطالبی را برای شما عنوان سازیم. امید است با مطالعه این مقاله پاسخ سوالات خود را در زمینه نیچ مارکتینگ و ابعاد آن بدست آورید.

نیچ مارکتینگ چیست ؟

نیچ مارکتینگ ( NICHE MARKETING) و یا همان بازاریابی گوشه ای نوعی استراتژی کارآمد می باشد که در آن هدف تنها رفع نیاز بخشی از جامعه هدف می باشد و صرفا بر روی آن ها تمرکز می‌شود. این نوع استراتژی اغلب برای کسب و کار های کوچک و نوپا علی الخصوص استارتاپ ها بسیار مفید و کارآمد می باشند.

این کسب و کار ها با برطرف کردن نیاز بخش کوچکی از جامعه به حداکثر سود مدنظر خود می رسند. به عبارت دیگر در نیچ مارکتینگ شرکت تبدیل به یک کسب و کار بزرگ در یک بازار کوچک می‌شود. این نوع بازاریابی بسیار هدفمند است و نیاز مشتری را به خوبی می شناسد و پاسخ گوی آن است.

از همین رو بر روی متغیر ها و مولفه های تاثیر گذار بر میزان خرید مشتری تمرکز دارد و در امر قیمت گذاری و توسعه محصول بسیار هوشمندانه عمل می کند.

مراحل طراحی و اجرای بازاریابی گوشه ای

در ادامه قرار است در رابطه با مراحل و گام های پیاده سازی بازاریابی نیچ مواردی را عنوان سازیم. این مراحل عبارت اند از:

انتخاب جامعه هدف

در بازاریابی گوشه ای همان طورکه در تعریف آمد تولید کننده و یا توزیع کننده صرفا نیاز های بخش کوچکی از افراد نیازمند به آن محصول خاص و یا کالای خاص را تامین می کند. موقعیت جغرافیایی، طرفیت خط تولید، محدودیت زمانی و مکانی، جنس محصول و … همگی عواملی اند که سبب می شوند که کسب و کار با محدودیت مواجه شود و استراتژی بازاریابی نیچ را برگزیند.

درست است که تنها قشر کوچکی از جامعه هدف مخاطب ما قرار می گیرند اما تامین نیاز های همان قشر کوچک سود بسیاری را عاید کسب وکار می کند.

به طور مثال بوفه یک دانشکده فقط به دانشجویان همان دانشکده خدمت ارائه می دهد اما همین جامعه کوچک او را به حداکثر سود می رساند چرا که ظرفیت ارائه خدمات او تا همین حد را می تواند پوشش دهد و قادر نیست نیاز کل دانشجویان دانشگاه را تامین سازد.

بازاریابی نیچ

نکته مهم این است که ممکن است ویژگی هایی خاص در تولید کننده و یا توزیع کننده وجود داشته باشد که بازار او را گسترش دهد. به طور مثال یک سبزی فروش با قصد تامین نیاز یک محله شروع به فعالیت می کند اما ممکن است به دلیل ارائه قیمت های عادلانه و یا محصولات تازه و با کیفیت از نقاط دیگر شهر نیز مشتری داشته باشد.

تعیین اندازه بازار

تعیین میزان اندازه بازار کار ساده ای نیست و نیازمند صرف زمان زیادی است. انجام تحقیقات میدانی، تحلیل شرایط رقبا، برآورد حداکثر ظرفیت های تولید و پاسخگویی، میزان انعطاف پذیری با نیاز مشتری، تخمین تعداد مشتریان ثابت، آنالیز رقبای سابق در صورت نو ظهور نبودن خدمت و یا محصول و …

بررسی همه ی این موارد در تخمین و تعیین میزان اندازه ی بازار بسیار موثر و تاثیر گذار است. اغلب کسب و کار ها برای انجام این موارد  از تیمی تحت عنوان R&D و یا همان تحقیق و توسعه کمک می گیرند.

 

پیشنهاد ویژه
30% تخفیف
همین امروز با شارژ اکانت گوگل ادوردز خود از ما 30 درصد تخفیف بگیرید.
تنها تا پایان مهرماه فرصت دارید با انتخاب شارژ اکانت 300 دلاری از 30 درصد تخفیف ویژه ما استفاده کنید.

شناخت کانال های توزیع

بررسی و شناخت کانال های توزیع در امر رساندن محصول به مشتری واقعی بسیار مهم و ضروی است. کانال های توزیع مجموعه ای به هم پیوسته از شرکت ها و افرادی است که وظایف متعددی بر عهده دارند.

این موارد عبارت اند از: انجام تحقیقات و بررسی های بازار و جمع آوری نظرات از مشتریان بالفعل، تاثیر بر افزایش معروفیت برند مورد نظر، ارائه ی دستوراتی راجع به نحوه ی چیدمان کالا و بازیافت ضایعات و گرد آوری اطلاعاتی از قبیل شماره تماس و مکان جغرافیایی مشتریان.

اجرا

در استراتژی جا ویژه یا همان نیچ مارکتینگ به دلیل کوچک بودن جامعه هدف مرحله اجرا ساده تر از سایر مراحل انجام می گیرد. چرا که تمام تحقیقات لازم جهت اجرای هرچه بهتر در مراحل قبل صورت گرفته است. میزان دشواری پیاده سازی بازاریابی نیچ به نوع کسب وکار هم بستگی دارد.

به طور مثال اگر شما کالای خاص با ویژگی های خاص هم چون عینک مخصوص ورزش های زمستانی تولید می کنید بهتر است آن را در فروشگاه های مرتبط با لوازم تخصصی کوهنوردی توزیع نمایید.

تشخیص محل اجرای کار و توزیع کالا برای هر کسب و کاری متفاوت است و دقت در این امر سبب افزایش سود شما خواهد گردید.

طراحی و اجرای بازاریابی گوشه ای

ارزیابی

ارزیابی مرحله ای است که خیلی از شرکت ها در انجام آن سهل انگاری می کنند. انجام این مرحله یک دید جامع و یک شمای کلی از میزان اثر بخش بودن استراتژی های به کار رفته به شما خواهد داد. با مشخص شدن نقاط ضعف و قوت قادر خواهید بود کاستی ها را بر طرف ساخته و به صورت هدفمند تر گام بردارید.

مزایای بازاریابی نیچ

در ادامه به ذکر و توضیح چند مورد از مزایای بازاریابی گوشه ای خواهیم پرداخت. این موارد عبارت اند از:

شناخت نیاز واقعی مشتری

یکی از بزرگترین مزایای بازاریابی نیچ شناخت دقیق جامعه ی هدف و نیاز های آن هاست. این امر سبب می‌شود که به راحتی بتوان با مشتری واقعی ارتباط گرفت و با رفع نیاز کنونی او بتوانیم او را ترغیب به خرید از محصول خود کنیم.

در بازاریابی گوشه ای به دلیل کوچک بودن بازار و جامعه هدف به راحتی می توان میزان فروش و سود حاصل را تخمین زد و با دید دقیق تری به پیش‌بینی درآمد و هزینه پرداخت. ‌

وفادار کردن مشتری

در بازاریابی نیچ به دلیل این که دقیقا همان خواسته مشتری برطرف می گردد در دفعات بعدی و خرید های آتی مشتری تعامل بهتری برقرار می کند و به مشتری وفادار تبدیل می گردد.

به طور کلی تمرکز کردن در رفع یک نیاز مخصوص از شما یک تیم و یا شرکتی حرفه ای خواهد ساخت و همین باعث می شود افراد شما را با یک تخصص خاص بشناسند و به هنگام احساس نیاز هم اولین گزینه ای که به ذهنشان می رسد شما باشید.

وجود رقبای کم

بعضی از کسب و کار هایی که از بازاریابی نیچ استفاده می کنند استارتاپ هایی هستند که دارای یک محصول جدید با ویژگی های خاص اند. همین امر سبب شده است در زمینه فعالیت خود رقبای کمی داشته باشند و گاها ممکن است بدون رقیب باشند. این اتفاق هم یک نوع مزیت به شمار می آید و در عین حال نیز می تواند نوعی عیب شناخته شود.

چرا که بی رقیب بودن در هر حوزه ای ممکن است مشکلاتی که در محصول وجود دارند از سمت مدیران نادیده گرفته شوند و کسب و کار با رکود مواجه شود و هیچ گونه تلاشی برای بهبود کیفیت محصولات صورت نگیرد.

نیچ مارکتینگ

سود حداکثری در بازاریابی نیچ

در این نوع بازاریابی به دلیل اینکه تعداد رقبا اندک می باشند ، مشتریان بخش زیادی از نیاز های خود را از یک نفر تهیه می کنند. همین امر سبب می شود تقاضا برای محصول بالا رفته و در نهایت سود حاصله بیشترین میزان مورد نظر باشد.

 مشتریان مناسب برای اجرای بازاریابی نیچ

اغلب این نوع بازاریابی برای پاسخ به نیاز های خاصی از جامعه هدف مناسب است. این بخش کوچک از جامعه ممکن است از لحاظ موقعیت مکانی، میزان درآمد سالیانه، شغل، سطح رفاه و …. با هم شباهت داشته باشند.

باید گفت که بازاریابی نیچ صرفا مختص به رفع نیاز افراد یک منطقه جغرافیایی خاص نیست و حتی می تواند در سطح بین الملل و جهانی اجرا گردد.

به طور مثال تولید کننده یک داروی خاص می تواند متقاضیانی از سراسر جهان داشته باشد. درست است که جامعه ی هدف کوچک است و قشر کمی از جامعه نیازمند آن داروی مخصوص اند اما از لحاظ جغرافیایی دارای پراکندگی بسیاری است.

زمانی که محصول به گونه ای باشد که می بایست در بازار های عرضه شود بهتر است برای شناساندن بهتر محصول از وب سایت و یا  تبلیغات در دیگر شبکه های اینترنتی کمک گرفت. با تولید و انتشار محتوای بهینه در این فضا ها می توان تا حد زیادی سهم زیادی از بازار را از آن خود سازیم.

بازاریابی غیر مستقیم

بازاریابی غیر مستقیم

در این مقاله قصد داریم در رابطه با بازاریابی غیر مستقیم و مستقیم و تفاوت میان این دو مطالبی را برای شما عنوان کنیم. با ذکر مزایا و معایب این نوع از بازاریابی امید است پاسخ سوالات خود را در این زمینه دریافت نمایید.

بازاریابی غیر مستقیم چیست ؟

بازاریابی غیر مستقیم در زبان لاتین به indirect marketing  معروف است. در این نوع بازاریابی تبلیغات مربوط به برند و محصول به صورت عمومی نمایش داده می شود. این عمل ممکن است برخی از مخاطبین را به مشتری تبدیل کند و بر روی برخی دیگر هیچ تاثیری نداشته باشد. بدون شک این نوع از بازاریابی با بازاریابی های مستقیم که به صورت رو در رو با خود فرد مواجهه صورت می گیرد ، همچون بازاریابی دهان به دهان متفاوت است.

به طور مثال زمانی که شما تبلیغاتی از برند محبوبتان در تلویزیون مشاهده می کنید به آن توجه خواهید کرد اما ممکن است همان تلیغ بر روی شخص دیگری هیچ تاثیری نداشته باشد.

اغلب بازاریابی غیر مستقیم برای برند هایی صورت می گیرد که مشتری قبلا آن محصول را تهیه کرده است و در رابطه با ویژگی های آن اطلاعاتی دارد. در این روش به دلیل این که اغلب به صورت تبلیغات های آنلاین و آفلاین انجام می گیرد، ارتباط بین مشتری و مدیر کسب و کار یک طرف است.

بازاریابی غیر مستقیم چیست

انواع بازاریابی غیر مستقیم

همانطور که گفته شد هر نوع تبلیغاتی که به صورت آنلاین و آفلاین صورت می گیرد نوعی بازاریابی غیر مستقیم به شمار می آید. در ادامه به ذکر برخی از این موارد می پردازیم.

توزیع تراکت

به سادگی نمی توان برای تبلیغات به شیوه ی آفلاین که یکی از انواع آن هم توزیع تراکت است زمان دقیق تعیین کرد. هر کسب و کاری بسته به نوع و شیوه ی فعالیتش ملزم است از تبلیغات استفاده نماید. ممکن است این احتیاج به شناخته شدن در ابتدای شروع به کار باشد و یا این که با هدف زنده ماندن نام برند در ذهن مخاطب به وقع پیوندد. به هر حال وجود تبلیغات در مراحل، بازاریابی، فروش و برندینگ می بایست انجام گیرد.

برگزاری همایش

حمایت مالی از رویداد ها می تواند نوعی بازاریابی غیر مستقیم به شمار آید. حتما برند های بسیاری را مدنظر دارید که اسپانسر مالی برگزاری یک همایش خاص می شوند. در این مراسمات می توان با اختصاص دادن بخشی از مراسم به توضیح درباره کسب و کار به برندینگ و تبلیغات محصول جدید کمک کرد. و یا می توان با ساخت دکور هایی فضای مناسب جهت مصاحبه با بزرگان حضور یافته در همایش بحث و گفت و گو کرد و از طریق آنان صدای صاحبان محصول را به گوش مشتری رساند.

شرکت در نمایشگاه

شرکت در نمایشگاه ها نیز همانند همایش می تواند تاثیر زیادی بر برندینگ و فروش داشته باشد. هر چه میزان ارتباط حیطه کسب و کار با موضوع نمایشگاه سنخنیت داشته باشد احتمال این که تعداد زیادی از مخاطبان تبدیل به مشتری شوند بیشتر خواهد بود.

تبلیغات در شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی نیز بستری امن و مناسب برای اجرای تبلیغات گسترده به شمار می آید. چرا که امروزه دسترسی به آن ها برای هر فردی در هر سنی امکان پذیر است. ممکن است تبلیغات در این فضا ها گران تر از تبلیغات محیطی باشد اما اگر از رسانه ی مناسب کمک گرفته باشید، قطعا تاثیرات مشاهده شده بیشتر از روش های قبلی است.

نکته ای که به هنگام تبلیغات در شبکه های مجازی بسیار مهم است و به شما کمک می کند که جامعه هدف خود را به درستی نشانه بگیرید، این است که کشف کنید مخاطبان شما بیشتر در کدام یک از شبکه های مجازی مشغول به فعالیت اند. به طور مثال اگر شما محصولاتی دارید که مخاطب از طریق دیدن بیشتر ترغیب به خرید می شود بستر اینستاگرام را انتخاب نمایید. اگر محتوای شما متنی است وب سایت ها و وبلاگ ها پیشنهاد های خوبی هستند. برای ویدئو نیز آپارات و یوتیوب جزء گزینه های مناسب محسوب می شوند.

انواع بازاریابی غیر مستقیم

ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ نیز یکی از روش های موثر در برندینگ و فروش محصول به شمار می آید. در گذشته اغلب دیجیتال مارکتر ها از لیست های  آماده برای ارسال ایمیل استفاده می کردند. اما توجه داشته باشید مشتری راغب در هر کسب و کار متفاوت است. اگر بتوانید از طریق لندینگ پیج و یا راه های دیگر از خود شخص درخواست کنید که آدرس ایمیلش را وارد کند، آن گاه اثر ایمیل مارکتینگ تا چندین برابر افزایش خواهد یافت. همچنین با انجام این کار ایمیل شما اسپم شناخته نمی شود و مطمئن خواهید بود به دست مخاطب اصلی کسب و کار شما رسیده است.

میزان تاثیر گذاری بازاریابی غیر مستقیم

سنجش و ارزیابی این نوع بازاریابی بسیار سخت و مشکل است. چرا که حجم زیادی از فعالیت های ما برای شناساندن محصول را در بر می گیرد. به سختی می توان تشخیص داد مشتری که در حال خرید از ماست تحت تاثیر کدام یک از روش های بازاریابی و تبلیغات ما قرار گرفته و اقدام به خرید کرده است.

یکی از راه هایی که می توان میزان اثر گذاری را ارزیابی نمود استفاده از فرم ها و لیست هایی است که از مشتری خواسته می شود نظرات خود را در رابطه با سوالاتی که ذکر شده است بیان کند. این مستندات زمانی قابل اتکا هستند که جامعه آماری تا حدی بزرگ باشد و از اکثر اقشار مخاطب ما نظر سنجی شده باشد.

مراحل بازاریابی غیر مستقیم

تعیین هدف

در ابتدا می بایست هدف کلی از انجام طرح های تبلیغاتی و بازاریابی به شفاف مشخص گردند. این اهداف برای هر کسب و کاری متفاوت از دیگری است. ممکن است برندی یک محصول جدید به بازار معرفی کرده باشد و با رویکرد معرفی محصول به انجام تبلیغات بپردازد. برای کسب و کار دیگر هدف می تواند فروش بیشتر و کسب سهم بیشتر بازار باشد. کسب و کار دیگر می تواند با هدف ادای مسئولیت اجتماعی اقدام به کار های خیر خواهانه زند. همه ی این اهداف زمانی محقق می شوند که طراحی و اجرای طرح هم راستا باشند.

ارائه ی مطالب آموزشی در وب سایت

طراحی وب سایت به گونه ای که مطالب آموزشی حول محور موضوع کسب و کار ما ارائه شود و در واقع سایت علمی و محتوا محور باشد می تواند کاربران زیادی را به مشتری تبدیل کند. قرار دادن ویدئو های آموزشی و عکس های مرتبط با محتوای متنی باعث بهبود سئوی محتوا و ارتقای رنکینگ سایت در گوگل می شود. در این صورت احتمال دیده شدن شما توسط موتور های جست و جو افزایش خواهد یافت و در پیشنهادات اولیه برای کاربران نمایش داده خواهید شد.

برگزاری مسابقات و اهدای جوایز

برای برگزاری مسابقات هم می توانید از محیط آفلاین و هم فضای آنلاین کمک بگیرید و اشتیاق مخاطب را برای مشارکت با خود افزایش دهید. امروزه کسب و کار های زیادی در فضا هایی هم چون اینستاگرام مسابقات متنوعی را برگزار می کنند. آمار ها نشان می دهد نرخ تعامل مخاطبان زمانی که از مسابقه استفاده می کنیم بسیار بالا تر از زمانی است که از شیوه های قدیمی تر استفاده می کنیم.

بازاریابی مستقیم چیست؟

بازاریابی مستقیم یا به عبارت دیگر direct marketing نوعی از بازاریابی است که در نقطه ای مقابل بازاریابی غیر مستقیم قرار می گیرد. در این مدل از بازاریابی تبلیغات به صورت گسترده صورت نمی گیرد و بیشتر به جامعه هدف نمایش داده می شود و نه برای همه اقشار جامعه. به طور مثال اگر شما صاحب کسب و کاری هستید و می خواهید از طریق ایمیل مارکتینگ تخفیفی برای کاربران خود در نظر بگیرید بهتر است کد تخفیف را فقط برای افرادی که به حوزه ی کسب و کار شما مربوط می شوند ارسال کنید و نه این که پیام را برای یک لیست آماده از کاربران که از ذائقه ی آن ها اطلاعی ندارید ارسال کنید.

در این نوع بازاریابی تبلیغات در رسانه ی جمعی و شبکه های اجتماعی صورت نمی گیرد. بلکه به صورت مستقیم با یک کاربر ارتباط می گیرید و او را ترغیب به خرید محصول می کنید. میزان اثر بخشی این نوع بازاریابی قابل تشخیص و اندازه گیری است چرا که می توان با تقسیم تعداد افرادی که خرید کرده اند بر کل افرادی که با آن ها ارتباط گرفته اید و در رابطه با محصول توضیحاتی ارائه داده اید، نرخ اثر بخشی را محاسبه نمود.

روش نوین بازاریابی مستقیم

یکی از جدید ترین شیوه های بازاریابی مستقیم به این صورت  است که ابتدا شما در رابطه با یک محصول خاص جست و جو هایی در گوگل انجام می دهید. بعد از گذشت مدتی که دوباره مرور گر را باز می کنید مشاهده می کنید که تبلیغات هایی در رابطه با موضوعی که چند وقت پیش راجع به آن سرچ کرده اید نمایش داده شده است.

این اتفاق به خاطر این است که موتور جست و جوی گوگل اطلاعات جست و جوی شما را ذخیره کرده و مطابق با نیاز شما تبلیغات هایی را برایتان نمایش می دهد. نام دیگری که می توان بر مدل از بازاریابی مستقیم گذاشت ریتارگتینگ است. به طور مثال اگر صبح امروز کلمه ی لب تاپ را در گوگل سرچ کنید و تبلیغات چند برند را مشاهده نمایید، چند روز بعد که در حال وب گردی هستید تبلیغات هایی از انواع لب تاپ ها برای شما نمایش داده خواهد شد. اینستاگرام نیز فرایندی به این صورت دارد که پیج های محبوب شما را به عنوان پیشنهاد برای شما ارائه می دهید.

بازاریابی غیر مستقیم

مزایا و معایب بازاریابی مستقیم و غیر مستقیم

در بازاریابی غیر مستقیم به دلیل گسترده بودن حجم تلیغات میزان دقیق اثر گذاری به طور دقیق قابل محاسبه نیست اما در بازاریابی مستقیم این امر امکان پذیر است. در بازاریابی غیر مستقیم به دلیل نمایش تبلیغات به دلیل نمایش تبلیغات برای قشر زیادی از جامعه احتمال ایجاد مشتری جدید زیاد است چرا که ممکن است فردی به محصول ما احتیاج داشته باشد اما از کار ما مطلع نباشد. بازاریابی مستقیم به دلیل گستردگی دارای هزینه های بسیاری است. ریسک موثر بودن در این نوع بازاریابی بیشتر است در حالی که در بازاریابی غیر مستقیم این احتمال کم تر می باشد.