تخفیف ویژه برای کاربران قدیمی تاپ ادورت فعال شد

گوگل ادوردز چیست؟

 • گوگل ادوردز یا همان گوگل ادز چیست؟
 • هزینه انجام تبلیغات در گوگل adwords چقدر است؟
 • تبلیغات گوگل چگونه انجام می‌شود و برای چه کسب و کارهایی اثرگذار است؟
 • تنظیمات بهینه و درست گوگل ادوردز به چه صورت است؟
 • چرا گفته می‌شود که تبلیغات در گوگل ادز بسیار کم هزینه است!؟!!
 • چگونه کاربران بیشتری جذب می‌شوند؟
 • با استفاده از پنل گوگل ادز در چه جاهایی می‌توان تبلیغات را نمایش داد؟

معرفی گوگل ادوردز

گوگل ادوردز چیست؟ گوگل ادوردز یا همون گوگل ادز (تبلیغات گوگل) یک سیستم تبلیغاتی است که کمپانی گوگل از سال 2007 در اختیار دارندگان صاحبان کسب و کار قرار داد تا با استفاده از آن افراد دارای کسب و کار بتوانند مشتریان خود را پیدا و جذب نمایند. این نوع از تبلیغات از نوع پرداخت به ازای کلیک (ppc) بوده و این بدان معناست که شما به ازای نمایش تبلیغ هیچ هزینه ای پرداخت نخواهید کرد و هزینه تنها زمانی پرداخت خواهد شد که بر روی تبلیغ شما کلیک شده و کاربر وارد وب سایت شما شود.

در حقیقت در گوگل ادز شما در ابتدا یک اکانت ساخته و تنظیمات آن را انجام می‌دهند. در ادامه کلمات کلیدی و وب سایت و یا شبکه اجتماعی خودتان را به آن معرفی می‌کنید و زمانی که کاربران کلمه کلیدی مورد نظر شما را در گوگل جست و جو کنند، تبلیغ شما را مشاهده خواهند نمود. با کلیک بر روی تبلیغ شما وارد وب سایت شما خواهند شد. به عنوان یک نکته مهم همانطور که بیان شد تنها به ازای ورود هر مشتری هزینه از حساب کسر خواهد شد که این هزینه بستگی به رقبا و جایگاه دارد. در ادامه راجب هزینه تبلیغات گوگل adwords توضیحات کاملی خواهیم داد.

یک مثال از اهمیت گوگل adwords

حال با یک مثال و به زبانی ساده، ابتدایی ترین اقدام گوگل ادز برای یافتن مشتری را شرح می‌دهیم:

 1. فرض کنید شخصی به نام سهراب داخل آزادراه در حال حرکت بوده و به ناگهان خودروی اون خراب میشه و هیچ تعمیرگاهی در اطراف نیست. شما هم یک امداد خودرو حرفه ای هستید. اما نکته اینجاست که به چه صورت میتونید به سهراب اطلاع دهید که میتونید کمکش کنید!!!! نه سهراب شماره شمارو داره و نه اصلا شما سهراب را میشناسید!!!!
 2. قاعدتا سهراب اولین کاری که میکنه سریع میره تو گوگل و سرچ میکنه امداد خودرو.
 3. حالا تعدادی سایت برای سهراب نمایش داده میشه و اما چون عجله داره سریع از سایت‌های بالا یکی رو انتخاب میکنه و زنگ میزنه.
 4. پس اگه شما جز اون سایت‌های بالا نباشید مشتری از دستتون رفته و کماکان باید منتظر مشتری باشید که شاید فردی کنار شما دچار خرابی خودرو شد که بدون شک خییییلی کم پیش میاد.
 5. حالا ممکنه بپرسید خب چجوری میشه جز اون سایت‌های بالا باشید که سهراب دیده؟؟؟

نگران نباشید، ما بهتون میگیم و کمکتون میکنیم که جز اون سایت‌های بالا باشید.

تبلیغ گوگل (گوگل ادوردز) گونه ای از تبلیغات اینترنتی و یکی از امکانات فوق العاده گوگل است که میتوانید با استفاده از آن در سریع ترین زمان جز سایت‌های بالا در موتور جستجو گوگل باشید.

تبلیغات گوگل ادوردز در کجا نشان داده خواهد شد؟

تبلیغات گوگل انواع مختلفی دارد که پرکاربرترین آنها را خدمتتون معرفی خواهیم کرد. این دو مورد تبلیغ در موتور جستجو، تبلیغ ویدئو و افزایش نصب اپلیکیشن می‌باشد. تبلیغات گوگل قابلیت نمایش در موتور جستجو گوگل، یوتیوب، گوگل پلی و سایت‌های مرتبط با گوگل را دارد.

به عنوان مثال کاربرانی که در موتور جستجوی گوگل کلمات کلیدی را سرچ می‌کنند و یا اینکه در یوتیوب فیلم تماشا میکنند، تبلیغات وب سایت را بصورت هدفمند مشاهده خواهند کرد. به این معنا که موضوع تبلیغ با کلمات کلیدی سرچ شده و یا فیلم در حال تماشا، همخوانی دارد. البته به این موضوع نیز توجه کنید که تبلیغات بنری گوگل و تبلیغات افزایش نصب اپلیکیشن در گوگل پلی و اپ استور نیز از طریق پنل گوگل ادز می‌تواند انجام شود.

به عنوان نمونه وقتی در موتور جستجو گوگل “صفحه اول گوگل” را سرچ کنید تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد. سایت‌هایی که در کنار آدرس آنها “Ad” یا “تبلیغ” دارند، تبلیغات گوگل ادز بوده و سایر سایت‌ها به صورت طبیعی و سئو شده در جایگاه خود قرار گرفته اند.

توجه کنید که تبلیغات گوگل adwords آنی و به سرعت بوده و بلافاصله لینک اول را به شما هدیه خواهد داد. اینکه سایت رتبه چندم قرار بگیره بستگی به امتیاز کیفیت تبلیغ گوگل دارد.

چه چیزهایی را میتوان در گوگل تبلیغ کرد؟

فضاهای متعددی را میتوان با استفاده از گوگل ادوردز تبلیغ نمود که در ادامه نام برده شده است:

 • وب سایت (حتی با دامنه ir)
 • لینک کانال تلگرام و شبکه‌های اجتماعی دیگر
 • لینک صفحه اینستاگرام
 • اپلیکیشن
 • ویدئوهای یوتیوب
 • وبلاگ

توجه داشته باشید که گوگل adwords نصف راه هست و نصف راه دیگه محصول و خدمات است که باید به خوبی معرفی گردد. نکته مهم دیگر این است که گوگل ادز هم مانند تمامی شبکه‌های دیگر دارای قوانینی است. پیشنهاد میکنیم حتما در رابطه با قوانین گوگل ادز مقاله زیر را مطالعه کنید.

گوگل ادوردز چگونه کار می‌کند؟

شاید از خود سوال کنید که چگونه ممکن است که تنها کاربران مرتبط سایت را مشاهده کرده و برروی آن کلیک نمایند؟!

در اینجا نحوه عملکرد گوگل adwords را توضیح خواهیم داد تا مطمئن شوید که تبلیغات کاملا هدفمندی انجام خواهید داد و فقط مشتریان بالقوه را جذب خواهید نمود. اجازه بدید با یک مثال توضیح دهیم:

برای نمونه تصور میکنیم کسب و کار شما “امداد خودرو” می‌باشد.

برای شروع باید کلمات کلیدی تعیین شود تا با جست و جوی این کلمات کاربران جذب سایت شوند. یعنی کلماتی که کاربران با آن وارد سایت شما می‌شوند را خود شما تعریف خواهید کرد. کلمات کلیدی انواع مختلفی دارد که کم کم با آن آشنا خواهید شد.

توجه داشته باشید که پرداخت در تبلیغات گوگل ادز به صورت پرداخت به ازای هر کلیک (PPC) می‌باشد یعنی به ازای هر کلیکی که از سوی کاربران اینترنتی دریافت می‌کنید هزینه ای تقریبا مشخص پرداخت میکنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد پرداخت، می‌توانید مقاله پرداخت کلیکی گوگل ادز را مطالعه نمایید.
شما کلمه [امداد خودرو] را در پنل خود تعریف می‌کنید:

پس فقط افرادی که “امداد خودرو” را جستجو نمایند تبلیغ را مشاهده خواهند کرد.

امتیاز کیفیت در گوگل ادز چیست؟

امتیاز کیفیت (Quality Score) معیاری است که گوگل به وسیله آن میزان مرتبط بودن تبلیغات شما با آنچه کاربر جست و جو می‌کند را مشخص می‌کند. امتیاز کیفیت با 3 عامل نرخ CTR، مرتبط بودن متن تبلیغات و تجربه کاربر از حضور در وب سایت شما تعیین می‌گردد.

اگر شما متن بسیار جذابی را نوشته باشید که کاربران بر روی تبلیغ شما کلیک کرده و وارد وب سایت شما شوند نرخ کلیک شما افزایش پیدا خواهد کرد. هرچه میزان نرخ کلیک یا همان CTR (نسبت تعداد کلیک به تعداد نمایش) بالاتر باشد، QS شما نیز افزایش پیدا کرده و در نتیجه هم تبلیغ شما نمایش بیشتری خواهد داشت و هم هزینه شما کاهش پیدا خواهد کرد.

با افزایش زمان حضور کاربر در وب سایت شما، گوگل متوجه این موضوع شده که وب سایت شما برای کاربران جذاب بوده و در نتیجه وب سایت و تبلیغ شما ارزش بالاتری پیدا خواهد کرد.

پیشنهاد می‌کنیم حتما مقاله افزایش امتیاز کیفیت تبلیغات در گوگل ادز را مطالعه کنید. همچنین برای بهینه سازی صفحه فرود وب سایت یک مقاله بی نظیر به اسم 10 روش طلایی بهینه سازی صفحه فرود برای تبلیغات گوگل ادز برای شما نگارش شده است.

ویژگی‌های منحصر به فرد تبلیغات گوگل

نکته بسیار مهم این است که شما در گوگل ادز به طرق گوناگون می‌توانید جامعه هدف خود را دقیق تر کنید تا بتوانید به افرادی که شانس مشتری شدنشان بالاست، تبلیغ خود را نمایش دهید. و اما ویژگی‌هایی که گوگل ادز برای هدفمند کردن مخاطبان ارائه می‌دهد را به شما معرفی خواهیم کرد.

نمایش تبلیغ در دستگاه‌های مختلف

میزان نمایش در کامپیوترها (اصطلاحا Desktop)، موبایل و تبلت را می‌توان تعیین نمود. به عنوان مثال می‌توانید تعیین کنید که تبلیغات شما :

 • بر روی تبلت تبلیغ نمایش داده نشود و فقط روی رایانه و موبایل نمایش داشته باشد.
 • تبلیغ فقط روی یکی از سه نوع دستگاه نمایش داده شود.
 • درصد نمایش روی موبایل بیشتر از دستگاه‌های دیگر باشد و یا بالعکس.
 • و…

به عنوان مثال برای تبلیغ امداد خودرو بهینه ترین حالت نمایش بیشتر روی موبایل و تبلت می‌باشد که درصد آن در پنل قابل معرفی و تغییر می‌باشد.

انتخاب موقعیت نمایش تبلیغ گوگل

یکی از قابلیت‌های شگفت انگیزی که در تبلیغات گوگل وجود دارد اختصاص دادن موقعیت جغرافیایی خاص به تبلیغ است. اما متاسفانه ایران جز کشورهای لیست نیست. ولی برای کشورهای غیر ایران هیچ مشکلی برای انتخاب موقعیت مکانی هدف وجود ندارد. شما می‌توانید تعیین کنید که تبلیغات شما تنها در یک کشور، یک استان و یا تنها در یک شعاع خاص نمایش داشته باشد.

آموزش راه‌های کاهش هزینه گوگل ادز

استفاده از افزونه‌های تبلیغاتی

گوگل افزونه‌های فوق العاده ای را برای کاربران تدارک دیده است. این افزونه‌ها در افزایش بازدهی تبلیغات شما نقش مهمی را ایفا می‌کنند. به طور مثال یکی از افزونه‌های مناسب و مفید گوگل ادز، افزونه تماس است. با تنظیم افزونه تماس مشتری با کلیک برروی افزونه به طور مستقیم با شما تماس خواهد گرفت بدون نیاز به ورود به سایت.

زمانبندی تبلیغ گوگل

یکی از عالی تارین ویژگی‌های گوگل ادوردز این موضوع است که تبلیغات شما قابلیت زمابندی دارد. به طور کلی در هر بازه زمانی دلخواه می‌توان تبلیغ را انجام داد. به عنوان مثال:

 • شنبه تا چهارشنبه ساعت 10 صبح تا 2 ظهر و 4 بعداز ظهر تا 9 شب
 • پنجشنبه ساعت 9 صبح تا 12 ظهر

با استفاده از این موضوع به صورت دقیق می‌توانید تعیین کنید که تبلیغات شما در چه ساعاتی نمایش داشته باشد و در چه ساعاتی نمایش نداشته باشد.

هزینه و قیمت در گوگل ادوردز

گوگل ادوردز برای رتبه بندی آگهی‌هایی که در صفحه نتایج جست و جوی گوگل ظاهر می‌شوند از یک سیستم مزایده ای استفاده می‌کند.

مرحله اول: مرحله اول، نوشتن آگهی و معرفی کلمات کلیدی به آگهی است. سپس شما برای هر کلمه کلیدی، نرخی را معرفی می‌کنید، یعنی به ازای هر فردی که وارد سایت شما می‌شود، باید مبلغی پرداخت کنید.

مرحله دوم: تعیین رتبه آگهی توسط گوگل، با توجه به آگهی و نرخ کلیک آن، انجام میشود. که معیار سنجش مزایده در گوگل ادوردز است. یعنی معیار مهم برای گوگل، رتبه آگهی است، صرفا بالا بردن نرخ کلیک موجب افزایش رتبه در گوگل نمی شود لذا مدیریت حساب ادوردز نیاز به مهارت بالا دارد تا با بهینه ترین قیمت و بهینه ترین جایگاه در گوگل کسب شود.

به طور کل رتبه بندی تبلیغات به ۵ عامل بستگی دارد. در نتیجه این 5 عامل نمره “ادرنک” مشخص خواهد شد.

 • قیمت پیشنهادی
 • ad quality (کیفیت آگهی) در زمان مزایده
 • آستانه Ad Rank
 • رقابت در عبارت جستجو
 • تاثیر Ad extensions

مرحله سوم: گوگل تبلیغ‌هایی که مربوط به کلمه کلیدی سرچ شده است را در کنار هم قرار می‌دهد و براساس رتبه آگهی، آنها را به ترتیب نشان می‌دهد. یعنی هرچه رتبه آگهی بیشتر باشد جایگاه تبلیغ در گوگل بهتر است و در جایگاه‌های بالاتر نشان داده خواهند شد.

چرا تبلیغات گوگل گاهاً رایگان تلقی می‌شود!!!

دلیل اینکه تبلیغات در گوگل را تبلیغات رایگان خطاب می‌کنند این است که به ازای نمایش تبلیغات در صفحه اول گوگل از شارژ اکانت گوگل ادوردز هیچ هزینه ای کسر نمی شود. یعنی تا زمانی که کاربر بر روی آگهی کلیک نکرده و وارد سایت نشود کسر هزینه صورت نمیگیرد. این موضوع باعث شده تا برخی افراد تبلیغات گوگل را رایگان عنوان کنند.

اما موضوعی که وجود دارد این است که کارشناسان تاپ ادورت مخالف این بحث هستند و آنرا تایید نمی کنند. چراکه عبارت تبلیغات در گوگل رایگان تداعی کننده این مطلب است که صاحبین مشاغل بدون صرف هزینه می‌توانند به جذب مشتری بپردازند در حالی پیرو مطالب فوق الذکر این بحث بدون شک، مردود است.

آیا گوگل ادوردز واقعاً مفید است؟

با توجه به اینکه سیستم تبلیغات گوگل بصورت پرداخت هزینه به ازای هر کلیک است، تنها زمانی از شارژ اکانت گوگل ادورز شما کسر میشود که مشتری روی تبلیغ کلیک کرده و وارد سایت شود. و این بزرگترین نقطه قوت گوگل adwords و وجه تمایز آن با سایر روش‌های تبلیغات اینترنتی می‌باشد. همچنین می‌توانید برای تبلیغات خود زمانبندی مشخصی تعریف کنید تا طبق جدول زمانی مورد نظر شما تبلیغتان نمایش داده شود و خارج از آن خاموش شود.

نکته بسیار مهم در تبلیغات گوگل ادز این است که مشتریان شما تنها در حالتی شما را انتخاب می‌کنند که کلمه کلیدی مورد نظر شما را جست و جو کرده باشند. در نتیجه جامعه زیادی که مشتری شما نخواهند شد بر روی تبلیغ شما کلیک نکرده و از بودجه شما هزینه ای کسر نخواهد شد.

گوگل ادز در یک کلام!!!

گوگل ادوردز یک پیشنهاد بی نظیر برای کسانی است که کسب و کار خود را تازه شروع کرده اند و یا سایت خود را به تازگی راه اندازی کرده اند و جایگاهی در صفحه ی اول گوگل ندارند. این افراد و شرکتها تنها با اتکا به این روش تبلیغاتی به راحتی می‌توانند جایگاهی مناسب در صفحه ی اول گوگل برای خود بدست آورند و سهمی از بازار هدف بدست آورند.

شما با تنظیم کلمات کلیدی، متن تبلیغ، زمان نمایش، افزونه‌های تبلیغاتی و سایر امکانات موجود در گوگل adwords می‌توانید به سادگی افرادی که به دنبال خدمات و یا محصول شما هستند را پیدا کرده و فرایند فروش خود را انجام دهید.
به منظور مشاهده تمامی مقالات آموزشی گوگل ادز به صورت دسته بندی شده پیشنهاد میکنیم حتما از صفحه آموزش مقالات گوگل ادز دیدن کنید.


10 دیدگاه دربارهٔ «گوگل ادوردز چیست؟»

  • پاسخ این سوال بسیار بسیار ساده است. تمامی کسب و کارهایی که نیاز دارن تا دیده بشن می تونن از گوگل ادز استفاده کنن!!! با یک جست و جوی ساده شما می تونید ببینید که کسب و کارهایی از باربری ، لوله بازکنی و تعمیرات لوازم خانگی گرفته تا شرکت های هواپیمایی و تورهای گردشگری همه و همه از تبلیغات گوگل ادز استفاده می کنند.

   پاسخ
 1. با توجه به محتوای این مقاله میشه به این نتیجه رسید که با استفاده از گوگل ادوردز به درآمد خوبی میشه رسید. اگه ممکنه آموزش گوگل ادوردز هم توی سایتتون قرار بدید تا بتونیم کار رو شروع کنیم.

  پاسخ
  • در وبلاگ سایت تاپ ادورت مقالات آموزش گوگل ادوردز بصورت کامل و با بیان ساده ارائه شده که بصورت رایگان در اختیار کاربران گرامی این وبسایت قرار داده شده است.

   پاسخ
  • سلام خیلی ممنونم وقت شما هم بخیر
   خیر میتونید از تبلیغات گوگل برای تبلیغ صفحه اینستاگرام، تلگرام و یا تبلیغ در یوتیوب استفاده کنید. یا حتی برای افزایش نصب اپلیکیشن در اپ استور و یا گوگل پلی استفاده کنید

   پاسخ
 2. با سلام
  اگر به این صورت که شما میفرمایید باشه، خب ممکنه یک نفر پشت سرهم برروی تبلیغ کلیک کنه و شارژ اکانت هدر بره!!!!!

  پاسخ
  • نه به این صورت نیست. شرکت بزرگی مثل گوگل حتما راهکاری برای رفع این مشکل اندیشیده، راهکار به این صورت هست که اگر کسی چندبار برروی تبلیغ کلیک نماید گوگل شناسایی میکند و این چند کلیک را یک کلیک در نظر می گیرد. یعنی هر آی پی با هرچندبار ورود به تبلیغ فقط یک ورود لحاظ میشه. ولی نکته ای که وجود دارد این است که شارز اون لحظه از حساب کسر میشه ولی با شناسایی هرز بودن کلیک چند روز بعد به حساب شما باز خواهد گشت. همچنین می توانید با شناسایی آی پی های ورودی سایت، آی پی هایی که چندبار وارد شده اند را بلاک کنید تا دیگر نتوانند تبلیغ را مشاهده کنند.
   برای اطلاعات بیشتر راه های جلوگیری از کلیک اضافه را مطالعه کنید.

   پاسخ
 3. عالیه! فقط یه سوال، امکانش هست که توی گوگل ادوردز، تبلیغم توی ساعات خاصی نشون داده بشه؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید