تبلیغات سه بعدی

هدف ما از ارائه ی این مقاله توضیح در رابطه با تبلیغات سه بعدی می باشد. این نوع تبلیغات که یکی از انواع تبلیغات های امروزی است طرفداران بسیاری دارد. امید است با مطالعه این نوشته اطلاعات مفیدی در رابطه با تبلیغات سه بعدی کسب کنید.

تبلیغات سه بعدی چیست؟

تبلیغات سه بعدی نوعی خاص از تبلیغات خلاقانه است. قرار دادن طرح های گرافیکی خاص در مسیر عبور مردم سبب جلب نظر افراد می شود. این طرح ها از برخی زوایا به رنگ های مختلف دیده می شوند و جلوه ی خاص و جالبی دارند. تیم اجرایی تبلیغات سه  بعدی طرح های گرافیکی را در اماکن پر رفت و آمد و شلوغ هم چون فرودگاه، فروشگاه های زنجیره ای، مترو،اتوبوس، بازار ها و پاساژ های شلوغ و سایر اماکن عمومی دیگر نصب می کنند. به دلیل نصب این نوع تبلیغات ها بر روی دیوار های اماکن عمومی یا بر روی زمین احتمال دیده شدنشان نسبت به سایر تبلیغات ها بسیار بیشتر می باشد.

یکی از جدید ترین شیوه های تبلیغاتی که خلاقیت در آن سهم به سزایی دارد استفاده از طرح های سه بعدی در تبلیغات می باشد. برای ایجاد طرح های سه بعدی می توان از نرم افزار های مختلفی کمک گرفت. از جمله ی این نرم افزار ها می توان به اتوکد، تری دی ایکس مکس و …. اشاره کرد. کار با این نرم افزار ها به تخصص نیاز دارد و اندکی دارای پیچیدگی است. اما نسخه های جدیدی از این نرم افزار ها که کار با آن ها ساده تر است به بازار آمده است. این نرم افزار ها به صورت تحت وب قابل استفاده اند.

تبلیغات سه بعدی

یکی از بزرگترین مزایای تبلیغات سه بعدی این است که محصول مورد نظر از تمامی جهات برای مخاطب و بیننده عینیت می یابد. مخاطب با مشاهده ابعاد و اندازه اصلی محصول انتخاب دقیق تری برای خرید خواهد داشت و اگر تصمیم به خرید محصول کند قطعا آن را عملی خواهد کرد.

مزایای تبلیغات سه بعدی

از طراحی سه بعدی در علوم خاص و مختلفی از جمله مهندسی، مکانیک، هوا فضا و … استفاده می شود. اخیرا استفاده از این نوع طراحی ها وارد دنیای تبلیغات شده است. به دلیل جدید بودن استفاده از طراحی های سه بعدی توجه بسیاری از مخاطبان جلب این نوع ایده پردازی ها می شود. در ادامه ی مطلب به بررسی و ذکر برخی از ویژگی های تبلیغات سه بعدی می پردازیم. این موارد عبارت اند از:

جلب نظر بیننده

به طور کلی بشر علاقه به کشف نا شناخته ها است و هر چیز که از نظر او جدید به شمار آید توجه او را به خود جلب می کند. سطح شهر ها و معابر تمام دنیا را بیلبورد های عظیم الجثه فرا گرفته اند. تنوع و فراوانی این بنر های شهری آن قدر زیاد اند که دیگر مخاطب علاقه ای به صرف زمان برای مشاهده ی آن ها ندارد. آمار ها نشان می دهد که مخاطب فقط سه تا پنج ثانیه بر روی هر بنر تمرکز می کند. این عدد آن قدر کوچک است که اگر تبلیغات خاص و خلاقانه ای نداشته باشید، نخواهید توانست بر ذهنیت و رفتار مخاطب تاثیر گذار باشید.

ملموس برای مخاطب

از مهم ترین ویژگی های تبلیغات سه بعدی این است که محصول به وضوح و از ابعاد مختلف قابل مشاهده است. این امر سبب می شود که درک محصول برای مخاطب محسوس شود و او به راحتی با محصول ما ارتباط برقرار کند. یکی از حوزه هایی که استفاده از تبلیغات سه بعدی در آن بسیار مورد توجه قرار می گیرد حوزه ی کودک و نوجوان است. مخاطب هدف در این کسب و کار ها قشری هستند که درک سه فضایی خوبی ندارند و اجسام سه بعدی برایشان ملموس تر و جذاب تر است.

تبلیغات سه بعدی

خلاقیت

به طور کلی می توان گفت خلاقیت اصل جدایی ناپذیر بازاریابی در دنیای امروزی است. خلاقیت و داشتن ایده های نو همیشه مورد توجه مخاطب قرار می گیرد چرا که چشم مخاطب از دیدن الگو های همیشگی و آشنا سیر است. با داشتن کمی خلاقیت در طراحی و اجرای تبلیغات سه بعدی می توان یک پروژه فعالیت اجتماعی عظیم را گسترش داد. به دلیل نوین بودن این سبک تبلیغات حتما مورد توجه قشر زیادی از مخاطبان خواهد شد و این همان چیزی است که ما برای اجرای طرح های مسئو لیت اجتماعی  به آن احتیاج داریم.

محدویت نداشتن در اندازه ی تبلیغات

تبلیغات سه بعدی به دلیل نصب شدن در معابر، بر روی زمین یا دیوار ها دارای محدودیت ابعاد و اندازه نمی باشد. اما همان طور که می دانید باقی جایگاه های تبلیغاتی از جلمه بنر ها، بیلبورد ها و استنبورد ها دارای ابعاد مشخصی اند.

همه گیر شدن تبلیغات

تبلیغات سه بعدی را به نحوی می توان در دسته بندی تبلیغات چریکی یا همان تبلیغات پارتیزانی قرار داد. چرا که در این نوع تبلیغات نیز همانند تبلیغات چریکی با هزینه ی اندک می توان یک محتوا و پیام را بین قشر زیادی از مردم وایرال کرد. اگر طراحی تبلیغات خاص و خلاقانه باشد مردم با فیلم برداری و به اشتراک گذاری آن سبب دیده شدن بیشتر برند مورد نظر می شوند.

معایب تبلیغات سه بعدی

هر فعالیتی در کنار نکات مثتبی که دارد دارای ویژگی ها و ابعاد منفی نیز می باشد. تبلیغات سه بعدی هم از این اصل مستثنی نمی باشد و دارای معایبی است.

یکی از بزرگترین معایب این نوع تبلیغات نیاز مند بودن به دریافت مجوز های فراوان برای نصب در معابر شهری است. گرفتن این مجوز ها نیازمند تلاش بسیاری است چرا که اجازه نامه ها می بایست از سمت مراکز و نهاد های بزرگ هم چون شهرداری دریافت شود. معضل دیگری که این نوع تبلیغات با آن روبه رو است و دست و پنجه نرم می کند دیده شدن این ماکت ها در ساعت مشخص از روز می باشد. در شب به دلیل عدم وجود نور کافی و انعکاس مناسب ممکن است درک پیام مورد نظر را سخت کند.

از دیگر معایبی که تبلیغات سه بعدی با خود دارد این است که بسیاری از طراحان از پس طراحی آن بر نمی آیند و اغلب طراحی ها گنگ و نا مفهوم ارائه می شوند. ممکن است هزینه های بسیاری صرف شود تا در آخر به هدف مورد نظر و طرح دلخواه دست پیدا کنیم.

نمونه تبلیغات سه بعدی

دقت در نصب و اجرای تبلیغات سه بعدی افرادی متخصص و کار بلد نیاز دارد. چرا که اگر تبلیغات در جایگاه مناسب و زاویه دید درست قرار نگیرد مخاطب برداشت دیگری از مفهوم خواهد داشت و تصویری منفی از برند شما در ذهنش شکل می گیرد. عدم  شناخت زوایای دید و نکاتی هم چون میزان تردد، شلوغی معابر و… در موفقیت تبلیغات بسیار موثر وتاثیر گذار است.

تاثیر طراحی سه بعدی در شکل گیری هویت برند

لازم است گفته شود که طراحی سه بعدی تنها شامل پروژه های اجرایی بزرگ و کلان نمی باشد. شما با طراحی یک ساعت رو میزی برای مشتری خود و هدیه دادن آن می توانید یک طرح وتبلیغات سه بعدی را به اجرا در آورید. طراحی سه بعدی با موضوع هویت برند ارتباط تنگاتنگی دارد. شما با استفاد از طرح های گرافیکی جالب و جذاب برای نشان دادن لوگو و نام تجاری خود در محل کار و یا عرضه به مشتریان در واقع یک تبلیغات سه بعدی انجام داده اید.

اشتراک
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments