ایده های تبلیغاتی

هدف ما از ارائه ی این مقاله پرداختن به موضوع ایده پردازی است. مرحله ی ایده پردازی و رسیدن به ایده های تبلیغاتی مهم ترین گام در طراحی تبلیغات خوب به شمار می آید. امید است با مطالعه ی این متن دید گسترده ای درباره دنیای بزرگ تبلیغات بدست آورید.

لزوم وجود خلاقیت در تبلیغات

امروزه به دلیل نفوذ و گسترش زیاد اینترنت و در دسترس بودن آن بشر در تمام ساعات روز مورد هجمه طیف گسترده ای از انواع مدل های تبلیغاتی قرار می گیرد. در بین همه این تبلیغات ها تنها عده ی اندکی از آن ها مورد توجه اکثریت مردم قرار می گیرند. بی شک اگر محبوبیت و مقبولیت این قبیل تبلیغات ها را ریشه یابی کنیم، به یک تیم ایده پردازی قوی می رسیم. بزرگ ترین شرکت های تبلیغاتی دنیا بیشتر زمان خود را صرف ایده پردازی می کنند.

از نظر قوی ترین و خوش فکر ترین ایده پردازان خلاقانه ترین تبلیغات ها آن هایی شده اند که در ابتدا مورد تمسخر قرار گرفته اند اما پس از کمی چکش کاری به موفق ترین کمپین ها تبدیل شده اند. پس توصیه می شود در مرحله ی ایده پردازی به هیچ وجه مواردی که به ذهنتان می رسد را نادیده نگیرید.

ایده های تبلیغاتی خلاقانه

مراحل طراحی یک کمپین تبلیغاتی خلاقانه

در ادامه قرار است صفر  تا صد طراحی یک کمپین تبلیغاتی خلاقانه را برای شما بازگو کنیم. این مراحل عبارت اند از:

توجیه و بیان هدف

هدف گذاری اولین قدم در خلق و ایجاد ایده های تبلیغاتی به شمار می آید. در این مرحله می بایست هدف خود از تبلیغات را مشخص کرد. این هدف ممکن است افزایش فروش، معرفی محصول، آموزش استفاده و یا کاربرد محصول، رفع ابهامات و یا گمان های بد درباره ی محصول ارائه شده و …. باشد. توجه داشته باشید که در پایان این مرحله می بایست اهداف خود را اولویت بندی کنید و مهم ترین آن ها را انتخاب کرده تا بتوانید بیشتر تمرکزتان را بر روی عملی کردن آن ها بگذارید. گام برداشتن در راستای اهداف تعیین شده نیاز مند روشن بودن اهداف و داشتن یک تیم اجرایی منسجم است.

تولید ایده های تبلیغاتی

در این مرحله می بایست هر چیزی که در رابطه با هدف یا اهداف تعیین شده در مرحله ی قبل به ذهنتان می رسد را یاد داشت کنید. اغلب ایده های تبلیغاتی خوب و موفق در ابتدا بسیار ساده و پیش پا افتاده بودند و هرگز کسی تصور نمی کرد که پس از اجرا نتیجه ی مثبتی بگیرند. پس توصیه می شود در این مرحله هر چیز مرتبط و یا نا مرتبطی که به ذهنتان خطور می کند بر روی یک برگه بنویسید.

کمپین های تبلیغاتی معتبر در دنیا از یک تیم ایده پردازی استفاده می کنند. افراد این تیم در جلسات توفان فکری نظرات خود را ارائه می دهند و در نهایت به 300 الی 400 ایده اولیه می رسند.

برای داشتن یک تبلیغات موفق حتما لازم نیست یک کار جدید ارائه دهید. حوزه ی مورد نظر خود را انتخاب کرده و در سایت adeevee .comدسته و طبقه بندی مورد نظر خود را جست و جو کنید. سپس با مشاهده ی برترین تبلیغات های موجود در حوزه ی مورد انتخاب شما، ایده های تبلیغاتی خلاقانه ای برای کسب و کار خود جمع آوری کنید.

پرورش ایده و غربالگری

مرحله ی سوم مربوط به غربال گری و انتخاب بهترین ایده های تبلیغاتی است. در این مرحله می بایست تمامی ایده هایی که از مرحله ی قبلی جمع آوری شده اند بررسی نموده و بر روی آن دسته از ایده هایی که احساس می کنیم توانایی انتقال پیام مورد نظر ما را به مخاطب دارند انتخاب می کنیم. در مرحله ی غربال گری باید تمام جوانب را در نظر داشت. ممکن است یک ایده خیلی خلاقانه باشد اما با برآورد هایی که انجام می دهیم مشخص شود از لحاظ اقتصادی به صرفه نیست و نیازمند بودجه ای بیشتر از بودجه ی در دسترس ما می باشد. در نهایت می بایست دو یا سه ایده از تمامی ایده های موجود انتخاب شود و مرحله چهارم آغاز گردد.

نمونه ایده های تبلیغاتی جالب

اجرا

در این مرحله تیم ایده پرداز و تیم گرافیک می بایست با تعامل و هم فکری هم به یک ایده کاربردی و قابل اجرا دست یابند. در مرحله ی اجرای می بایست از افراد مجرب و با تجربه استفاده کرد چرا که اگر در این مرحله ضعفی وجود داشته باشد تمامی تلاش ها و هزینه های صرف شده در مراحل قبل به کلی هدر خواهند رفت.

برخی ایده های نه چندان خوب با یک اجرای درست و حرفه ای بسیار  به کام مخاطب شیرین آمده است و سبب جلب رضایت و مقبولیت او شده است. پس می توان گفت اهمیت مرحله ی چهارم اگر از مرحله ی اول بیشتر نباشد قطعا کم تر نیست.

تکنیک های مفید ایده پردازی

ایده پردازی فرآیندی است که علی رغم تصور خیلی از افراد دارای چارچوب است و می توان آن را تقویت نمود. در ادامه به ذکر چندین تکنیک جهت ارائه ایده های تبلیغاتی اثر گذار خواهیم پرداخت.

تکنیک scamper

این تکنیک توسط باب ابری طراحی شده است که برای تقویت قدرت ایده پردازی بسیار موثر است. کلمه ی scamper در واقع یک عبارت متشکل از سر واژه های هفت کلمه می باشد. کلمه ی s بر گرفته از کلمه ی substitution به معنای جانشین سازی می باشد. دومین حرف این عبارت از کلمه ی combine به معنای ترکیب کردن و مخلوط کردن گرفته شده است. حرف بعدی یعنی a از کلمه ی adapt به معنای سازگاری بر گرفته شده است. حرف بعدی یعنی m نشان گر کلمه ی magnify به معنی بزرگ نمایی می باشد.  عبارت بعدی کلمه ی put to other uses به معنای قرار دادن در سایر موارد می باشد. حرف بعدی که e می باشد، از کلمه ی elimination  به معنای حذف کردن آمده است. و در نهایت کلمه ی r هم از کلمه ی reverse به معنای معکوس سازی گرفته شده است.

مراحل اول این تکنیک تاکید بر نوشتن هر ایده ای دارد که به ذهن خطور می کند. هر چه این ایده ها نامتعارف تر باشند بهتر است. هم چنین می توانید از ترکیب دو ایده یک ایده  خلاقانه و جدید نیز بسازید. در مراحل انتهایی با حذف کردن برخی از ایده ها می شود به ایده ی نهایی دست یافت. طراحان خلاق برای بسیاری از ایده های تبلیغاتی جالب از این تکنیک استفاده می کنند.

تکنیک های ایده پردازی

تکنیک mind map

تکنیک نقشه ی ذهنی به این صورت است که شما در یک طرح گرافیکی می بایست مسئله و موضوع اصلی را در وسط صفحه یاد داشت کنید و سپس تمامی جوانب کار را بنویسید و با استفاده از خطوط فلش مانند آن ها را به هم وصل کنید. در این روش شما می توانید نتیجه ی هر فعالیت خود را مشخص سازید و راه رسیدن به هدف مورد نظر را تعیین نمود. برای اولین بار فردی به نام تونی بوزان از این روش برای حل مسائل خود استفاده کرده است. امروزه نرم افزار های بسیاری در این زمینه وجود دارند که به ایده پردازان بسیار کمک می کنند و در ساده سازی مسائل آن ها را یاری می کنند. یکی از این نرم افزار ها به اسم mind genius می باشد.  استفاده از روش نقشه ذهنی باعث می شود شما یک دید کلی و همه جانبه همانند یک خلبان به موضوع مورد نظر داشته باشید و بتوانید بهترین راه حل و ایده ی خلاقانه را ارائه دهید.

اشتراک
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments