تبلیغات در گوگل رایگان

تبلیغات رایگان ادوردز

 تبلیغات اینترنتی

قبل از پرداختن به دلیل ذکر عبارت تبلیغات در گوگل رایگان توسط برخی شرکتها، به طور مختصر اهمیت تبلیغات اینترنتی را شرح می دهیم. تبلیغات اینترنتی گونه ای از تبلیغات است که بر بستر فضای مجازی صورت می گیرد. تبلیغات اینترنتی اگر به صورت اصولی و صحیح انجام شود، می تواند سود فراوانی به همراه داشته باشد، به دلیل گستردگی اینترنت در اقشار مختلف جامعه، انواع تبلیغات اینترنتی می توانند مخاطبان زیادی را مورد هدف قرار دهند که بخشی از آنها مشتریان بالقوه شما خواهند بود.

فرض کنید که مشتری هدف به دنبال استفاده از خدماتی مانند باربری و یا تعمیر لوازم خانگی است، یک راه  این است که به خیابانها برود تا از روی تبلیغات بنری و یا محیطی شماره ی مرکز خدماتی مورد نظر خود را پیدا کند.راه دوم این است که تلفن همراه خود را برداشته و با سر زدن به گوگل و تماس با نتایج موجود در صفحه اول گوگل در سریع ترین زمان ممکن مرکز خدماتی خود را پیدا کند.

معرفی کوتاهی از تبلیغات در گوگل

تبلیغات در گوگل یا گوگل ادوردز ابزاری است کارآمد که کمپانی گوگل در اختیار دارندگان سایت ها قرارداده تا سایت خود را در صفحه اول گوگل نمایش دهند. با استفاده از تبلیغ در گوگل این امکان برای سایتها فراهم می شود که بیشتر دیده شوند، بازدیدشان افزایش پیدا کند و فروششان جهش یابد. تبلیغات در گوگل روشی نوین در عرصه تبلیغات بوده و نسبت به روشهای دیگر کارایی و بازخورد بهتری دارد و اتفاقا ارزان و به صرفه است.

طبق نظر بسیاری اهالی دنیای کسب و کار، پرسود و بهینه ترین نوع تبلیغات اینترنتی ، تبلیغات در گوگل می باشد. چرا که هزینه تبلیغات گوگل در مقایسه با سود حاصل از مشتری جذب شده معقول است. همچنین در هر لحظه می توانید آمار مشتریان و کاربرانی که وارد سایت شما شده اند را ببینید و پیوسته اکانت گوگل ادوردز خود را بهینه سازی کنید تا هزینه کمپینهای تبلیغاتی به تدریج کاهش یابد.

تاپ ادورت به عنوان پارتنر رسمی گوگل اقدام به آموزش تبلیغات در گوگل کرده و همچنین این سرویس را در شاخه های مختلف به مشتریان عزیز ارائه می دهد از جمله شارژ اکانت ادوردز ، مدیریت اکانت گوگل ادوردز ، خرید اکانت گوگل ادوردز و… .

چرا تبلیغات گوگل گاهاً رایگان تلقی می شود

دلیل اینکه تبلیغات در گوگل را تبلیغات رایگان خطاب می کنند این است که به ازای نمایش تبلیغات در صفحه اول گوگل از شارژ اکانت گوگل ادوردز هیچ هزینه ای کسر نمی شود. یعنی تا زمانی که کاربر بر روی آگهی کلیک نکرده و وارد سایت نشود کسر هزینه صورت نمیگیرد. این موضوع باعث شده تا برخی افراد تبلیغات گوگل را رایگان عنوان کنند اما موضوعی که وجود دارد این است که کارشناسان تاپ ادورت مخالف این بحث هستند و آنرا تایید نمی کنند. چراکه عبارت تبلیغات در گوگل رایگان تداعی کننده این مطلب است که صاحبین مشاغل بدون صرف هزینه می توانند به جذب مشتری بپردازند در حالی پیرو مطالب فوق الذکر این بحث بلاشک مردود است.

حال با فرض اینکه تبلیغات گوگل می تواند رایگان انجام شود، ادامه مقاله به بحث در مورد عوامل کاهش هزینه های گوگل ادوردز پرداخته شده است.

۱_ کلمات کلیدی مناسب (keywords)

استفاده از کلمات کلیدی مناسب، مهم ترین نقش را در تبلیغات گوگل دارند، چرا که عامل اصلی جذب مخاطب به سوی سایت، کلمات کلیدی هستند. برای مشخص کردن این کلمات می توان از ابزارهایی مانند گوگل ترندز استفاده کرد. در گوگل ترندز می توان نمودارها و الگوهای آماری میزان سرچ کلمات مختلف در بازه های زمانی مختلف از سال ۲۰۰۴ تا کنون را مشاهده کرد. نکته قابل توجه در استفاده از این ابزار این است که کلمات مناسب صرفا کلیدواژه هایی نیستند که بیشترین آمار سرچ را دارند. اگر تنها بیشترین سرچ را مدنظر قرار گیرد مفید نخواهد بود چرا که ممکن است به کمپین های تبلیغاتی هزینه مازاد (در ازای سود کم) تحمیل شود. پس باید سعی شود کلیدواژه های دقیقتر و هدفمندتر هرچند با آمار بازدید کم را استفاده کرد.

استفاده از کلمات کلیدی منفی پیشنهاد می شود زیرا در صورت استفاده از آنها، افرادی که به دنبال محصولات و خدماتی که ارائه نمی دهید هستند، تبلیغ گوگل شما را مشاهده نخواهند کرد. به عنوان مثال برای فروشگاه کفش مردانه، عبارت “زنانه” یک کلمه کلیدی منفی مناسب خواهد بود.

پیشنهاد ما به شما برای مطالعه بیشتر: معرفی انواع کلمات کلیدی

تبلیغات رایگان

۲_  انتخاب محدودۀ مشتریان

همچنین می توانید محدوده ای را که می خواهید تبلیغ شما در آن نمایش داده شود را تعیین کنید. به طور مثال اگر در شهر کرج فروشگاه کفش دارید می توانید با اعمال لوکیشن در تنطیمات ادوردز، تبلیغ خود را فقط به افرادی که در شهر کرج به دنبال کفش هستند، نمایش دهید. حتی محدودۀ شعاعی نیز می توانید تعریف کنید به اینصورت که به شعاع ده کیلومتر از فروشگاه شما هر کاربری عبارات موجود در اکانت گوگل ادوردز شما را سرچ کرد، تبلیغ برای وی نمایش داده شود.

البته این قابلیت به دلیل تحریمهای کشور آمریکا علیه ایران فعلا ملغی بوده و ممکن است تا زمان لغو تحریمها شرکت گوگل این ابزار کاربردی را برای کاربران ایرانی باز نکند.

۳_ انتخاب زمان نمایش تبلیغ

در هر روزی از هفته و در هر ساعتی از روز می توانید تبلیغ خود را فعال یا غیر فعال کنید و یا برای آن بازۀ زمانی خاصی تعریف کنید، یعنی برای آن جدول زمانبندی نمایش تبلیغ تدوین نمایید.

پیشنهاد ما به شما برای مطالعه بیشتر: معرفی مزیت های گوگل ادز 

۴_ امکان استفاده از افزونه ها

با افزونه های تبلیغات گوگل می توانید کارایی کمپینهای تبلیغاتی خود را افزایش دهید. به عنوان مثال با استفاذه از افزونه تماس تلفنی می توانید بدون اینکه کاربر وارد سایت شود، او را جذب کنید. این افزونه نقش بسزایی در تبلیغات گوگلی دارد.

۵_ امکان بررسی دقیق عملکرد کمپین های تبلیغاتی

اکانت گوگل ادوردز دارای امکانات کاربردی بسیاری است که با استفاده از آن می توان داده های آماری حاصل از نتایج عملکرد تبلیغ را موشکافانه، کاملا تحلیلی و کارشناسی شده بررسی کرد و تنظیمات اکانت را برای رسیدن به عملکرد بهتر و در نتیجه فروش بیشتر اصلاح کرد. این نتایج عبارتند از:

  • تعداد کاربر وارد شده
  • تعداد نمایش تبلیغ
  • نرخ بازکشت
  • نرخ تبدیل
  • مقدار شارژ مصرف شده
  • هزینه هر کلیک
  • و …

این آمار بسیار مهم است زیرا مدیریت اکانت گوگل ادوردز تاثیر بسزایی در هزینه تبلیغات گوگل و ارزان بودن آن دارد.

۶_ استفاده از شبکه های اجتماعی

نکتۀ کاربردی در مورد گوگل ادوردز این است که می توانید برای کانال تلگرام و هر شبکه ی اجتماعی دیگر نیز تبلیغ را انجام دهید. یعنی لینک کانال تلگرام یا هر شبکه ی اجتماعی دیگر در صفحه اول گوگل باشد.

پیشنهاد ما به شما برای مطالعه بیشتر: آموزش گوگل ادز 
رضا محمدی
رضا محمدی
فارغ التحصیل دانشگاه خواجه نصیر بوده و مدیریت سایت تاپ ادورت رو عهده دار هستم. نزدیک به 3 سال هست که به صورت تخصصی در حوزه تبلیغات در گوگل فعالیت میکنم و این افتخار نصیبم شده که در حد توانم به آموزش گوگل ادوردز و شناساندن آن به وبمسترها و صاحبین مشاغل کمک کرده باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.