تخفیف ویژه برای کاربران قدیمی تاپ ادورت فعال شد

هویت برند چیست؟

در این مقاله قصد داریم در رابطه با هویت برند (brand identity) و اهمیت برندیگ در معرفی بهتر یک محصول مطالبی ارائه دهمیم. امید است با مطالعه این مقاله پاسخ سوالات خود را در زمینه هویت برند به دست آورید.

برند چیست؟

برند یا نام تجاری عبارت یا علامتی است که بیننده با مشاهده آن متوجه تمایز بین آن کالا یا خدمت با سایر موارد مشابه به آن می‌شود. به عبارت دیگر می‌توان گفت برند احساسی است مشتری با دیدن آن کالا در وجود خود احساس می‌کند. هر نوع برندی دارای تعدادی ویژگی است که سبب می‌گردد رابطه احساسی بین کالا و مشتری ایجاد گردد.

محققان به این نتیجه رسیده اند که یک برند می‌تواند احساس وفاداری در یک مشتری را بر انگیزد و سبب شود مشتری نسبت به یک برند خاص متعهد شود. زمانی که چنین احساسی در مشتری شکل گیرد شما به عنوان تولید کننده دیگر نگران فروش محصول خود نخواهید بود. چرا که مشتری نمی تواند به خود این اجازه را بدهد که به محصولات رقبای شما فکر کند و از آن‌ها استفاده نماید.

اهمیت برندسازی یا برندینگ

به عمل ثبت شدن یک برند در ذهن یک مشتری عمل برندینگ گفته می‌شود. همین امر سبب می‌شود که شما از رقبای خود متمایز گردید. برندینگ و تبلیغات معمولا توسط کمپین‌های تبلیغاتی ایجاد می‌شود و به کاربران شناسانده می‌شود. کمپین‌های تبلیغاتی معمولا با در نظر گرفتن هویت برند تبلیغات هایی در یک قالب و تم خاص برای یک محصول خاص ارائه می‌دهند.

به صورت عملی متخصصان حوزه بازاریابی عنوان می‌کنند که برندینگ مجموعه اعمالی است که سبب توسعه و شناخته شدن بیشتر برند نسبت به سایر رقبا می‌گردد.

هویت برند را چه کسانی می‌سازند؟

هویت برند تمامی رنگ ها، المان ها، تصاویر و صدا‌های مربوط به یک برند است. مشتری با دیدن و شنیدن این علایم متوجه تمایز بین یک محصول با دیگر محصولات می‌گردد.

هویت یک برند قادر است در ذهن مشتری تصویری بسازد که او به هنگام دیدن و شنیدن برخی علایم مربوط به یک برند خاص فقط و فقط یک محصول در ذهنش شکل گیرد. زمانی که یک کاربر برای پشتیبانی از محصول خریداری شده با شرکت ارائه دهنده محصول تماس می‌گیرد، نحوه برخورد و نوع صحبت کارمندان به نوعی شکل دهنده برند آن محصول به شمار می‌آیند.

بسیاری از برند‌ها برای معتبر سازی و جلب اطمینان و اعتماد کاربران و مشتریان دست به اقدامات هم سو با حفظ محیط زیست می‌زنند. متخصصان بازاریابی این امور که منفعت عام مردم را نیز در پی دارد را جزیی از هویت یک برند به شمار می‌آورند. به عبارت دیگر انجام هر نوع کاری تحت عنوان مسئولیت اجتماعی به نحوی در شکل گیری و تقویت هویت یک برند موثر است.

هویت برند چگونه شکل می‌گیرد؟

مدیران، مسئولان و کارمندان هر نوع کسب و کاری باید برای شکل گیری هویت یک برند تلاش کنند و آگاه باشند که فعالیت آن‌ها می‌تواند در تقویت یک برند و معرفی آن به مشتری موثر باشد. شکل گیری هویت برند یک محصول امری مستمر می‌باشد.

شروع این روند مداوم و مستمر از همان روز‌های اولی که ایده یک کسب و کار به ذهن خطور می‌کند استارت می‌خورد و تا پایان عمر محصول ادامه می‌یابد. در این فرایند مداوم می‌بایست تلاش و تمرکز بسیاری جهت شناخته شدن و در ذهن حک شدن این نام تجاری صرف شود.

گاهی اوقات برخی از برند‌ها آنقدر بزرگ و مشهور می‌شوند که اغلب مخاطبان عام نام آن محصول را فقط به آن برند خلاصه می‌کنند. به طور مثال ریکا یک نام تجاری برای مایع ظرفشویی است. اما خیلی از افراد به مایع ظرفشویی ریکا می‌گویند حتی اگر مربوط به برند دیگری باشد.

مراحل طراحی هویت برند

اولین قدم جهت شکل دهی و تقویت یک برند، مشخص کردن اهداف کسب و کار می‌باشد. روشن بودن اهداف و سیاستی که قرار است مبنای کار قرار گیرد سبب می‌شود که مدیران و کارمندان بتوانند بهتر درک کنند که قرار است به کجا برسند. گام دوم مشخص کردن ارزش‌ها و هنجار‌های مهم و مدنظر ماست.

در واقع مشخص بودن ارزش‌ها و هنجار‌ها باعث می‌شوند که به طور شفاف مشخص شود که در مسیر پیش رو چه مواردی باید تقویت شود و چه چیز هایی لازم است که حذف گردد. در مرحله بعدی می‌بایست به برند به عنوان یک شخصیت نگاه کرد. یک برند همانند یک فرد دارای هویت و ویژگی هایی می‌باشد.

هر یک از این خصیصه‌ها و ویژگی‌ها هویت یک برند را شکل می‌دهند. در گام بعدی پس از مشخص شدن اهداف و ارزش‌ها لازم است که برند طراحی شود. طراحی باید به گونه ای باشد که هویت برند به خوبی نمود پیدا کند.

نکته ای قابل توجه در مرحله طراحی لوگو که در شکل گیری هویت برند بسیار اهمیت دارد این است که باید در تمامی اجزای مربوط به کسب و کار ما یکپارچگی و وحدت حس شود. به عبارت دیگر بهتر است کارمندان لباس‌های یکسان داشته باشند، نوشته‌های مربوط به آن کسب و کار با یک فونت و یک قالب خاص نوشته شده باشند.

یک برند حتی می‌تواند صدا داشته باشد. در انتخاب لباس کارمندان می‌بایست بسیار دقت کرد و توصیه می‌شود که حتما لوگوی محصول بر آن درج شده باشد. هر چه این وحدت و هماهنگی بین تمامی اجزا برقرار باشد، برند مشهور تر و معروف تر خواهد شد.

به طور مثال برندی مثل اپل لوگو خود را برای تمام کالا هایش استفاده می‌کند یا ایرانسل رنگ زرد را در تمامی بسته بندی ها، بنر‌ها و تبلیغات هایش مورد استفاده قرار می‌دهد. این برند حتی فونت مخصوص به خود را دارد.

ویژگی‌های یک برند خوب

برند یا نام تجاری تا آخر عمر یک محصول می‌بایست کارایی داشته باشد. از همین رو می‌بایست در انتخاب آن بسیار حساسیت به خرج داد و دقت کرد. در ادامه مطلب به ذکر چندین مورد از ویژگی‌های یک برند خوب و مناسب می‌پردازیم.

خوش آوا بودن برند

استفاده کردن از کلمات ساده و خوش آوا می‌تواند باعث شود که نام تجاری به سرعت در ذهن مخاطب حک شود. خوش ریتم بودن و روان بیان شدن یک برند به این معنا نیست که کلمات نا مرتبط با محصول فقط به دلیل اینکه از لحاظ آوایی به هم نزدیک اند برای نام برند انتخاب شوند. بلکه می‌شود با کمی خلاقیت و ایده پردازی در هر حوزه ای کلمات مرتبط و مناسب با جنس فعالیت انتخاب نمود.

قابلیت توسعه برند

یکی دیگر از ویژگی هایی که یک نام تجاری و برند می‌بایست دارا باشد این است که چشم انداز‌ها را توصیف کند و حتی بتوان از آن در آینده بهره برد. بعضی از نام‌های تجاری هستند که دارای تاریخ انقضا می‌باشند.

این نام‌ها اغلب بعد از گذشت مدت‌ها از سر زبان‌ها می‌افتند و یا به سادگی از یاد می‌روند. برای شکل گیری یک برند مناسب باید توجه داشت که استفاده از ترند‌ها و موضوعات داغ روز، به سرعت محبوبیت خود را از دست می‌دهند هر چند ممکن است مدت زمان کوتاهی هم برای همه جذاب باشد و آشناییت داشته باشد.

منحصر به فرد بودن برند

یک شاخصه اصلی که برند‌های خوب دارند این است که در نوع خود منحصر به فرد اند. برای انتخاب یک نام تجاری مناسب لازم است دقت کنید نام انتخابی شما نزدیک به یک نام تجاری معروف و شناخته شده بین مردم نباشد. گفته شده است که نام‌های تجاری نزدیک به برند‌های معروف اغلب فیک شناخته می‌شوند و نمی توانند جایگاه خوبی در نظر مخاطب پیدا کنند.

مخاطب بین نام تجاری معروفی که در ذهن خود دارد و برند شما مقایسه انجام می‌دهد و برنده این مقایسه نیز بی شک رقیب شما خواهد بود. پس بهتر است نام مخصوص خود را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید