تخفیف ویژه برای کاربران قدیمی تاپ ادورت فعال شد

کارشناس تولید محتوا کیست؟

چگونه محتوا نویس شویم؟

محتوا نویس تقریباً در همه جا وجود دارد، برندهای بزرگ و کوچک به وبلاگ ها و مقالات روی آورده اند تا محصولات خود را بهتر معرفی کرده و دنبال کنندگان بیشتری دریافت کنند. این بدان معناست که زمینه ی کاری زیادی برای نویسندگان محتوا وجود دارد، بنابراین اگر قصد دارید از نوشتن برای پول درآوردن استفاده کنید، بهترین زمان همین حالا است.

نویسنده محتوا کیست؟

نویسنده محتوا کیست

نویسنده محتوا کسی است که، در تولید محتوای مرتبط و جذاب برای وب سایت ها تخصص دارد. هر وب سایتی با توجه به مخاطبانِ هدف خاصی طراحی شده است، و برای ارتباط با آن مخاطب، نیاز به محتوای خوب، آموزنده و عموما با کیفیت بالا دارد.

به طور معمول، محتوایی که محتوا نویس تولید می کند، دارای کلمات کلیدی، با هدف افزایش بهینه سازی نتیجه ی نمایش سایت در موتورهای جستجو (SEO) است.

کلمات کلیدی،( کلمات/عبارات ) خاص و مرتبط با کسب و کار هستند، که کاربران اینترنت هنگام جستجو برای خدمات یا محصولات خاصی ممکن است از آن ها استفاده کنند. با هدف قرار دادن این موارد، نویسندگان محتوا شانس این را دارند که افراد، محتوای آنها را هنگام وارد کردن عبارات مربوطه در موتورهای جستجو پیدا کنند.

بازاریابی محتوا، زمینه ای است که اخیرا به سرعت رشد کرده است و به همین دلیل نویسندگان محتوا متقاضیان زیادی دارند. به گفته (CMI)، 78% درصد از افزایش موفقیت بازاریابان محتوا، در سال گذشته به تولید محتوا با کیفیت بالاتر نسبت داده شده است و %47 درصد از بازاریابان محتوا را برون سپاری می کنند.
در ابتدایی ترین سطح، محتوا همان اطلاعات است که در وب، می تواند انواع مختلفی داشته باشد، از جمله:
• پست های وبلاگ
• صفحات وب
• پست های رسانه های اجتماعی
• محتوای ویدئویی/صوتی
• اطلاعیه های مطبوعاتی
• بازاریابی ایمیلی

نویسندگان محتوا، در زمینه محتوای نوشتاری تخصص دارند و یک نویسنده محتوا خوب، مهارت نوشتن برای اکثر یا همه ی این رسانه های آنلاین را دارد. یک محتوا نویس خوب، درک عمیقی از، نوع خاصی از محتوا به منظور تولید اثری با کیفیت بالا خواهد داشت.
محتوا باید مخاطبان خاص و مشخصی را جذب کند که می توانند مشتریان فعلی، مشتریان احتمالی، ذینفعان، کارکنان یا سرمایه گذاران باشند.

محتوایی که به خوبی نوشته شده و با شیوه خلاقانه نگارش شده باشد، اگر با مخاطب مورد نظر ارتباط برقرار نکند، کاری که از آن انتظار می رود را انجام نداده است. و کاملا بی فایده است.

آنچه برای تبدیل شدن به یک نویسنده محتوا نیاز دارید

اول از همه، شما باید بتوانید بنویسید. حتی هنگامی که صفحه ای خالی و اطلاعات کمی برای ادامه به شما ارائه می شود، با برنامه ریزی درست می توانید راهی برای ایجاد محتوای درخشان و جذاب پیدا کنید.

این کار را با تحقیق درباره موضوع، سازماندهی افکار خود به صورت کلی، نوشتن نسخه اولیه و بررسی آن انجام دهید تا مطمئن شوید عاری از خطا است.

از آنجایی که اکثر مشاغل محتوا نویسی، نرخ ثابتی را در ازای ساعت تعیین شده پرداخت می کنند، اتلاف وقت در کل به معنای کسب درآمد کمتر است.

در حالت ایده آل، شما می خواهید بیشترین تعداد پروژه ممکن را بدون از دست دادن کیفیت انجام دهید. اگر از فکر تولید حجم زیادی از محتوا در یک برنامه فشرده خسته می شوید، ممکن است تبدیل شدن به یک نویسنده محتوای مستقل، کار مورد تمایل شما نباشد.

پیشنهاد می شود بخوانید:  30 نکته در تولید محتوا سایت

همچنین می توانید، در کلاس های محتوا نویسی ثبت نام کنید، یا برای بهتر نوشتن به دانشگاه بروید اما این کار الزامی نیست.بسیاری از مشتریان به سادگی می خواهند با نویسندگان محتوا قابل اعتماد کار کنند، که می توانند پروژه ها را در زمان تعیین شده تحویل دهند، درخواست بازبینی را بپذیرند و محتوای خوبی تولید کنند.با این اوصاف، تحصیلات و تجربه در نوشتن کمک می کند تا ثابت کنید که توانا، حرفه ای و جدی هستید.

ابزارهایی که برای نوشتن محتوا به آن نیاز دارید

  • یک لپ تاپ یا کامپیوتر رومیزی با اتصال به اینترنت قابل اعتماد و مطمئن.
  • Microsoft Word (برای بسیاری از مشتریان، مشکلات قالب بندی فایلهای دانلود شده از Google Docs قابل قبول نیست).
  • یک حساب اسکایپ برای تماس های مشتری و کنفرانس های ویدئویی.
  • یک Planner برای پیگیری تاریخ فاکتور و مهلت پروژه.

ابزار-های-تولید-محتوا

نویسنده محتوا به چه مهارتهایی نیاز دارد؟

نویسندگان محتوا باید همه کاره و جامع باشند و به اصطلاح، در دنیای نویسندگی “آچار فرانسه” باشند. این مهارت می تواند برای هرکسی که به دنبال ورود به این رشته است، دلهره آور به نظر برسد، اما تنها چیزی که برای استاد شدن در این ویژگی ها لازم است تمرین زیاد است. برای موفقیت به عنوان نویسنده محتوا، باید حداقل مهارت های زیر را داشته باشید:

• توانایی تحقیق سریع و موثر
• تسلط قوی بر املا، دستور زبان
• توانایی نوشتن سریع و مداوم با رعایت مهلت های تعیین شده برای پروژه
• توانایی نوشتن با بیان های مختلف، در طیف وسیعی از موضوعات و در زمینه ها و ساختارهای مختلف

همچنین دانش قوی در زمینه تخصص خود و داشتن خلاقیت برای ایجاد ایده در لحظه، به ایجاد محتوای تخصصی کمک می کند. بنابراین توانایی نوشتن محض، یک عامل کلیدی برای نویسنده محتوا است. اما به هیچ عنوان تنها مهارت مورد نیاز برای موفقیت نیست. خلاقیت، دانش و توانایی کار سریع، همه ضروری هستند.

چگونه می توان نویسنده محتوای آنلاین شد؟

بخش اول: ایجاد مهارت های خود

همانطور که رند فیشکین، یکی از بنیانگذاران Moz می گوید: “محتوای بهتر به محتوای بیشتر برتری دارد” بدین معنا که ضروری است کاری که تولید می کنید دارای استاندارد عالی باشد. تقویت مهارت های خود بهترین راه برای برجسته شدن از دیگران است.اینطوری می توانید شروع کنید.

مطالعه کردن

اگرچه مدرک تحصیلی برای تبدیل شدن به نویسنده محتوای آنلاین ضروری نیست، اما در بسیاری از موارد، می تواند کمک کننده باشد. انتخاب موضوعی مانند انگلیسی، روزنامه نگاری یا مطالعات رسانه ای به شما در ایجاد مهارت های قابل انتقال و دانش صنعت کمک می کند.

مهارت-مطالعه-کردن در محتوا نویسی

اگر به دنبال استخدام شدن به عنوان نویسنده محتوای آنلاین هستید، داشتن مدرک تحصیلی مفیدتر از اعلام فریلنسری است، زیرا بسیاری از مدیران استخدام به دنبال مدرک هستند، حتی در مورد موقعیت های سطح ابتدایی. با این حال، در نهایت کارفرمایان علاقه بیشتری به توانایی های نوشتاری شما خواهند داشت، بنابراین اگر دانشگاه برای شما مناسب نیست، می توانید از این مرحله عبور کنید.

مهارت های نوشتن

بهترین راه برای تقویت مهارت نوشتن این است که تا جایی که می توانید تمرین کنید. اما این بدان معنا نیست که نمی توانید کمک بگیرید.

مهارت-نوشتن-در-محتوا-نویسی

فارغ از داشتن مدرک تحصیلی یا نداشتن، می توانید از یک دوره آنلاین نوشتن یا وبلاگ نویسی بهره مند شوید. اگر شخصاً چیزی را ترجیح می دهید، گاهی اوقات کالج ها یا مراکز آموزشی محلی دوره های در دسترس را ارائه می دهند که بیشتر از یک مدرک کاربردی هستند.

SEO ، HTML و موارد دیگر

نویسنده محتوا آنلاین دیگر فقط مربوط به کلمات نیست، اگرچه مهمترین بخش همان است اما به طور فزاینده ای انتظار می رود که نویسندگان دیجیتالی در SEO و HTML هم آگاهی داشته باشند.
SEO ممکن است ترسناک به نظر برسد اما لازم نیست اینطور باشد، یادگیری بهترین شیوه های استفاده از کلمات کلیدی واقعاً به شغل شما کمک می کند.

html-and-seo در محتوا نویسی

از آنجا که SEO بسیار متغیر است، منابع مختلف متناقضی با یکدیگر خواهید یافت، بنابراین مکانی عالی برای شروع راهنمای مبتدی Moz است. این برنامه کاملاً رایگان است و تمام نکات و ترفندهایی را که برای پیشرفت لازم دارید به شما می دهد.

وقتی صحبت از HTML می شود، احتمالاً فقط باید قالب بندی اولیه مانند سرفصل ها، لیست ها و اضافه کردن پیوندها را بدانید. برخی از نویسندگان محتوای آنلاین ممکن است تصمیم بگیرند مهارت های خود را در CSS گسترش دهند، اما این برای اکثر افراد ضروری نیست.

با این حال، مفید است که بتوانید راه خود را در مورد موارد مشابه وردپرس و سایر سیستم های مدیریت محتوا پیدا کنید، زیرا بسیاری از شرکت ها از شما می خواهند که نوشته های خود را مستقیماً در سایت خود بارگذاری کنید.

بخش دوم: تقویت حضور شما

هنگامی که مهارت های مربوط به کار را کسب کردید، باید همه را در جریان آن قرار دهید و اگر فقط در یک دفترچه یادداشت بنویسید یا کار خود را در پوشه ای مخفی نگه دارید، نمی توانید کارفرمایان را در جریان قرار دهید.
مواردی که باید هنگام ایجاد حضور خود در نظر بگیرید عبارتند از:

نمونه کار

نمونه کارها احتمالاً موثرترین روش شما برای نشان دادن مهارت های شما و جذب مشتری یا کارفرما است چون به جای وعده های پوچ، نمونه های واقعی کار شما را به مردم ارائه می دهد.

چگونه باید در مورد ایجاد نمونه کارها پیش بروید؟ متأسفانه در ابتدا، نمونه کارها از نوشتارهایی تشکیل می شود که برای آن دستمزد دریافت نمی کنید، اما همه اینها بخشی از این روند است.

با ایجاد وبلاگ شخصی خود، ارسال مهمان و معرفی نشریات شروع کنید. همه این موارد نه تنها رزومه‌ی شما را ایجاد می کند، بلکه پیچیدن آوازه‌ی کار شما نیز می‌افزاید.

شبکه های اجتماعی

در کنار نمونه کار، حضور در رسانه های اجتماعی نیز به پیشرفت حرفه ای شما کمک می کند. استفاده از توییتر و لینکدین برای ارتباط با نویسندگان دیگر و اظهار نظر در مورد موضوعات مرتبط با صنعت به شما کمک می کند تا مورد توجه قرار بگیرید.

همچنین شما را به عنوان فردی که در پیشرفت حرفه ای خود جدی است، جلوه میدهد. اطمینان حاصل کنید که همه پروفایل ها و وبلاگ خود را به هم پیوند داده اید تا یک حضور منسجم و حرفه ای ایجاد کنید.

بخش سوم: یافتن کار

اکنون که مهارت ها و نمونه کار برای حضور قوی دارید، زمان آن رسیده است که به دنبال کار پولی باشید.
چند روش برای انجام این کار وجود دارد:

ثبت نام در آژانس های آنلاین

ثبت نام در یک آژانس آنلاین مانند virgool.io یک راه آسان برای شروع است، زیرا مشاغل نویسندگی به صورت مستقل ارائه می شود و کار سختی برای یافتن مشتریان خود انجام نمی دهید.

شما قادر خواهید بود برای طیف وسیعی از مشتریان در موضوعات مختلف بنویسید و به شما این امکان را می دهد که نقاط قوت خود را کشف کرده و تصور بیشتری از اینکه در چه زمینه ای می خواهید تخصص داشته باشید به شما ارائه دهد.

دور کاری برای یک شرکت

اگر می خواهید نویسنده محتوای آنلاین با شغل معمولی 8 ساعتی باشید، نویسنده داخلی برای یک شرکت مناسب است.یافتن این مشاغل شکل سنتی تری به خود می گیرد و شامل تهیه رزومه و نامه های معرفی و شرکت در مصاحبه های حضوری می شود.

هنگام کار در یک شرکت خاص، شما مسئول این خواهید بود که مطمئن شوید تمام محتوای آنلاین آنها با برند شان مطابقت دارد، که می تواند شامل مشاهده وبلاگ، خبرنامه های ایمیل و پست های رسانه های اجتماعی باشد.

کار آزاد

فریلنسینگ، کار بسیار بیشتری نسبت به سایر گزینه های ذکر شده می طلبد و این پتانسیل را دارد که مفیدترین باشد. ممکن است در ابتدا مشکل باشد، بنابراین بهتر است تا زمانی که مجموعه ای از مشتریان خود را ایجاد نکرده اید، با سایر منابع درآمد همکاری داشته باشید.

برای به دست آوردن اولین مشاغل مستقل خود با دستمزد، بهتر است در سایت های کاریابی تولید محتوا جستجو کنید، اما هنگامی که با تجربه تر شدید مشتریان شما آنلاین شما را پیدا می کنند.

خوشبختانه، برای تبدیل شدن به یک نویسنده محتوای مستقل تمام وقت، به مشتریان زیادی احتیاج ندارید. بسیاری از نویسندگان تنها با تعداد انگشت شماری از مشتریان معمولی کار کافی خواهند داشت.

یک کارشناس محتوای موفق چه ویژگی‌ هایی باید داشته باشد؟

یک کارشناس تولید محتوای حرفه‌ای باید بتواند در تمامی زمینه‌ها مهارت لازم برای نوشتن یک متن یونیک داشته باشد.

برای هر متنی مهارت و ابزار خاصی مورد نیاز است؛ به طور مثال کارشناسی که برای سایت‌های خبری تولید محتوا می‌کند، نیازی به استفاده از نرم‌افزار‌هایی برای ویرایش فیلم و عکس ندارد ولی فردی که برای کارخانه‌ها و شرکت‌های تبلیغاتی تولید محتوا می‌کند، نیاز ضروری به استفاده از این نرم‌افزار‌ها دارد.

به طور کلی یک کارشناس تولید محتوا باید در زمینه‌های زیر مهارت کافی را داشته باشد تا بتواند متنی زیبا و یونیک را بنویسید:
• نگارش متن به زبانی ساده و ران
• آشنای کامل با زبان انگلیسی
• آشنایی با نرم‌افزار‌های لازم برای تولید محتوا مانند word، excel و …
• آشنایی نسبی با نرم‌افزار‌های تولید محتوا
• آشنا بودن با نرم‌افزار‌های گرافیکی
• یک کارشناس محتوا باید بتواند به صورت حرفه‌ای در شبکه‌های اجتماعی و وب سایت‌ها جستجو کند.
• آشنایی با سئو
• توانا بودن در تنظیم تقویم محتوا

چگونه می ‌توان از طریق تولید محتوا کسب درآمد کرد؟

یکی از راه‌های بسیار ساده برای کسب درآمد چه در منزل و چه در محیط کار، تولید محتوا است. بسیاری از افراد با این شغل که حکم یک گنج را دارد، آشنا نیستند و نمی‌دانند که چه درآمدی می‌توان از این طریق کسب کرد و هیچ محدودیتی برای کسب درآمد در این شغل نیست.

کسب-درآمد از طریق محتوا نویسی

کارشناس تولید محتوا با آشنایی کامل با این شغل توانسته‌اند درآمد بسیار زیادی را کسب کنند اما افرادی که آشنایی کامل با این شغل ندارند، چگونه از این طریق کسب درآمد کنند؟ اگر قصد دارید از این طریق درآمدی داشته باشد باید ابتدا با این شغل آشنا شوید.

سپس به دنبال تولید متنی که مخاطب را به خود جذب کند باشید. محتوای شما باید به گونه‌ای باشد که بتواند نیاز مخاطبان را به خوبی برطرف کند و در عین حال بسیار با کیفیت باشد.

با یک آگهی در سایت‌ها، کانال‌های تلگرامی و شبکه‌های اجتماعی می‌توانید به صورت حضوری و غیر حضوری فعالیت خود را در این زمینه شروع کنید.

بازار کار تولید محتوا

با توجه به اینکه اکثر تبلیغات برای شغل‌ها از طریق کانال‌های تلگرامی و شبکه‌های مجازی انجام می‌-شود، تولید محتوا به ویژه محتوا‌های تبلیغاتی بسیار پرکاربرد شده‌اند؛ از این رو این شغل یک راه بسیار عالی برای کسب درآمد است.

از این شغل در زمینه‌های بسیار زیادی مانند پست‌های وبلاگ، خبرنامه‌های ایمیل، رسانه و شبکه‌های اجتماعی، بازاریابی‌های تصویری، طراحی‌های گرافیکی و بسیاری از موارد دیگر استفاده کرد. همچنین کارشناس تولید محتوا می‌تواند در محتوا‌های آفلاین مانند بروشور‌ها، محتوا‌های دیجیتالی و…. فعالیت کند.

دستمزد کارشناس تولید محتوا بصورت دورکاری و حضوری

دستمزد-کارشناس-محتوا

دستمزد کارشناس تولید محتوا بسته به متنی که می‌نویسد، محلی که زندگی می‌کند، فعالیتی که انجام می‌دهد متفاوت است.به صورت حدودی درآمد تولید محتوا بین 2 تا 5 میلیون است اما این درآمد رابطه مستقیمی با میزان فعالیت شما دارد. در سایت‌های خارجی حقوق افرادی که این شغل یا در زمینه‌های مرتبط فعالیت می‌کنند به شرح زیر است:

درآمد تولید محتوا به صورت دورکاری و حضوری متفاوت است. تولید محتوا به صورت دورکاری کلمه‌ای بین 30 تا 80 تومان محاسبه می‌شود و بسته به کیفیت متن شما هزینه بالا می‌رود. کارشناس تولید محتوا به صورت حضوری به دلیل حضور در شرکت و دلایل دیگر هزینه‌ی بیشتری دریافت می‌کند.

برخی از شرکت‌ها حقوقی ثابت و ماهانه برای کارشناس در نظر می‌گیرند اما برخی دیگر هزینه را به صورت کلمه‌ای و پروژه‌ای حساب می‌کنند.

وظایف کارشناس تولید محتوا چیست؟

یک کارشناس تولید محتوا برای اینکه بتواند در کار خود موفق شود باید به وظایف خود به خوبی عمل کند. برخی از وظایف یک کارشناس محتوا موارد زیر هستند:
• نوشتن محتوایی با کیفیت در زمینه‌ای که از او خواسته شده است.
• نوشتن محتوا بر اساس اصول سئو
• منتشر کردن محتوا بر اساس تقویم محتوایی که به آن داده شده است.
• ساختار‌بندی محتوا برای فهم بهتر متن
• جستجوی حرفه‌ای در رابطه با محتوایی که قرار است آن را تولید کند.
• نهایی کردن مطلب
• ویرایش محتوا

مراحل تولید محتوای مناسب چیست؟

نوشتن محتوایی جذاب و با کیفیت برای کارشناس تولید محتوا بسیار حیاتی و ضروری است. از این رو باید با مراحل تولید محتوا به صورت کامل آشنایی داشته باشد. و با دانستن این مراحل می‌توانید متنی زیبا و با کیفیت را تولید کند.
1. هدف محتوا را تعیین کنید.
2. مخاطبانی که محتوا را مطالعه می‌کنند شناسایی کنید و بر اساس نیاز آن‌ها متن را تولید کنید.
3. سایت‌های رقیب را شناسایی کنید و متنی با کیفیت ‌تر از آن‌ها بنویسید.
4. برنامه‌ریزی داشته باشید.
5. شروع به تولید محتوا کنید.
6. اقدام به غنی‌سازی محتوا کنید.
7. ویرایش محتوا
8. بهینه‌سازی محتوا با اصول سئو
9. برنامه‌ریزی برای بهینه‌سازی محتوا در آینده

دیدگاهتان را بنویسید