استراتژی تولید محتوا

استراتژی تولید محتوا

هدف ما از ارائه ی این مقاله شرح چگونگی و مراحل چیدن یک استراتژی تولید محتوا ی خوب و بهینه است. امیدواریم با مطالعه ی این مقاله پاسخ سوالات خود را در زمینه ی پیش در آمد یک محتوای خوب و مراحل آن بدست آورید.

استراتژی تولید محتوا چیست؟

در ابتدا بهتر است به چیستی استراتژی تولید محتوا بپردازیم. استراتژی محتوا در واقع مجموعه ای از اعمال است که به وسیله ی آن ها می توان به اهداف بازاریابی محتوا برسیم. در واقع استراتژی تولید محتوا از سه اصل اساسی با نام پرسونای مخاطب، برند و نقشه ی راه محتوا به وجود آمده  است. در ادامه ی مطلب هر کدام از این سه مورد به تفصیل توضیح داده خواهد شد.

همچنین ذکر این نکته نیز الزامی است که یکی از مهم ترین مراحل استراتژی سئو وب سایت برای رشد و بهبود رنگ سئو وب سایت ها ، همین استراتژی تولید محتوی است.

بزرگان حوزه ی دیجیتال بر این عقیده اند که محتوای یک سایت مهم ترین رکن و پایه اساسی یک وب سایت به شمار می آید. از همین رو متخصصان معتقد اند که باید بیشترین زمان و هزینه را روی تولید محتوا و بهینه کردن آن صرف کرد. مدیران سایت هر چه تمرکز بیشتری برای چیدن یک استراتژی تولید محتوا خوب بگذارند، به تبع نتیجه کارشان بهتر خواهد بود.

استراتژی تولید محتوا

پرسونای مخاطب چیست؟

همان طور که در بالا اشاره کردیم یکی از مهم ترین اجزای استراتژی تولید محتوا پرسونای مخاطب می باشد. پرسونا در واقع به معنای نقاب است. همه ی انسان ها در محیط های مختلف دارای نقاب های مختلف اند و رفتار های متفاوتی از خود بروز می دهند. انسان ها بسته به نوع و شرایط موجود در هر موقعیت ترجیح می دهند که چگونه رفتار کنند. به این نقاب ها، ویژگی های رفتای، الگو های رفتاری و باور های ذهنی مختلف پرسونای مخاطب گفته می شود.

برای  تدوین یک استراتژی تولید محتوا مطلوب حتما می بایست پرسونای مخاطب آن کسب و کار را به خوبی بشناسید. نویسنده ی محتوا می بایست اشراف کامل به علایق و سبک نوشتاری مورد پسند مخاطب خود داشته باشد. شناختن پرسونای مخاطب خود باعث می شود محتوا را به گونه ای بنویسید که هر چه بیشتر مخاطب را به خود جذب کرده و تاثیر پذیری او از محتوای ارائه شده را بیشتر سازید. به طور مثال اگر حوزه ی فعالیت شما در زمینه ی کودک و نوجوان است سعی کنید با لحنی دوستانه، صمیمی و به دور از اصطلاحات سخت صحبت کنید. اما اگر در زمینه ی محصولات پزشکی فعال هستید و با پزشکان و متخصصان در ارتباط اید لحن نوشته ی شما نیز می بایست رسمی و تخصصی باشد.

برندینگ

یکی دیگر از اصول اساسی که برای تدوین استراتژی تولید محتوا می بایست به آن توجه کرد بحث برندینگ و شخصیت برند مورد نظر می باشد. هر برندی در ذهن مخاطب خود با یک قالب خاص و شکل خاصی نقش بسته است. زمانی که اسم آن برند به زبان می آید، ویژگی های آن محصول می بایست به ذهن مخاطب متبادر شود. اگر چنین اتفاقی رخ دهد به این معناست که برندیگ به بهترین نحو به هدف خود رسیده است و محصول تاثیر خود را بر مخاطب گذاشته است.

توجه به نوع برند و میزان محبوبیت آن در تدوین استراتژی تولید محتوا موثر است و می بایست به آن بسیار توجه کرد. توصیه می شود محتوای تولید شده توسط شما باید درجه ای از استاندارد را داشته باشد. در غیر این صورت محتوا می تواند از میزان کیفیت برند شما بکاهد. به طور مثال مخاطب هرگز دوست ندارد شعار های ضد محیط زیست، نژاد پرستانه و … را از زبان برند محبوبش بشنود. پس بهتر است قبل از ارائه ی محتوای خود در فضای مجازی با چند نفر از متخصصین حوزه ی تولید محتوا و مدیریت شبکه های اجتماعی مشورت کنید.

استراتژی تولید محتوا و برندینگ

نقشه راه تولید محتوا

همان طور که از اسم نقشه مشخص است، همه ی ما با شنیدن این عبارت به یاد مفهوم راهنمایی و هدایت می افتیم. برای تدوین نقشه ی راه محتوا می بایست هدف خود را مشخص نماییم. نقشه ی راه به ما کمک می کند که بتوانیم اولویت ها را تشخیص دهیم و در ابتدای امر به آن ها بپردازیم. با استفاده از این نقشه که تیم تدوین استراتژی تولید محتوا آن را تهیه می کنند، می توان متوجه این امر شد که در نهایت امر قرار است چه تاثیری بر مخاطب بگذاریم و چه محتوایی را با چه قالبی در اختیار او بگذاریم. بستری که قرار است محتوای تولید شده ی ما در آن انتشار یابد نیز می بایست به دقت انتخاب شود. به طور مثال مطلب 2000 کلمه ای که برای وب سایت تولید شده است نمی تواند محتوای خوبی برای انتشار در کانال های تلگرام باشد. چرا که مخاطب این شبکه ها اغلب کم حوصله تر از آن اند که مطلبی با این تعداد کلمه را دنبال کنند.

استراتژی تولید محتوا و تاثیر آن بر سئو

یکی از مهم ترین عواملی که سبب بهبود رتبه سایت و صفحات می شود، تولید محتوای بهینه است. زمانی که محتوای ارائه شده در یک سایت همان چیزی باشد که مخاطب انتظار دارد، نرخ پرش کاربر از سایت کم می شود و هم چنین تعداد بیشتری از مراجعه کنند گان به سایت به مشتری تبدیل می شوند. به عبارت دیگر با تولید محتوای بهنیه نرخ تبدیل سایت یا همان ROI بالا می رود. این امر بدین معناست که با استفاده از استراتژی تولید محتوا توانسته اید به اهداف بازاریابی خود تا حد امکان جامه ی عمل بپوشانید.

اهمیت تعیین هدف برای تولید محتوا

یکی از مهم ترین نکاتی که در چیدن استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام و دیگر فضاهای آنلاین بسیار با اهمیت است، تعیین هدف می باشد. در تعیین هدف می بایست بسیار دقت به خرج داد. این کار نیاز مند صرف زمان زیادی است. در سایت های معتبر اغلب تیم تولید محتوا، مدیریت سایت و تیم تدوین کننده ی استراتژی با هم فکری هم و طی جلسات متعدد به جمع بندی اهداف می رسند. اگر اهداف به روشنی مشخص شده باشند و هم چنین هم سو با رفع نیاز مشتری باشند، کاربر با ورود به صفحه ی سایت شما علاوه بر اینکه مدت زمان زیادی در سایت شما خواهد ماند، ممکن است مطالب را با دوستان و آشنایان خود نیز به اشتراک بگذارد.

استراتژی تولید محتوا

توجه به ترند های روز در تولید محتوا

یکی از روش هایی که استراتژیست های محتوا برای بالا بردن نرخ تعامل و افزایش بازدید سایت از آن استفاده می کنند، تولید محتوا پیرامون اتفاقات داغی است که اکثیریت جامعه در گیر آن اند. اما در این استراتژی توجه به این نکته ضروری است که نباید محتوایی تولید شود که مخاطب شما شوکه شود و انتظار خواندن چنین محتوای بی ربطی از شما را نداشته باشد.

استفاده از موضوعات ترند و به روز در امر تولید محتوا می تواند مثل یک تیغ دو لبه عمل کند. چرا که اگر بتوانید ارتباط خوبی بین مطالب ترند شده و محتوای سایت خود ایجاد کنید می توانید نرخ بازدید از سایت خود را تا حد چشم گیری افزایش دهید. اما از سوی دیگر اگر نتوانید ارتباط صحیحی بین مطلب جدیدی که حول محور موضوعات ترند شده نوشته اید با محتوا های قبلی خود ایجاد کنید به سرعت مخاطب را از خود می رانید و او را نسبت به خود بی اعتماد می کنید.

گفتن این نکته نیز خالی از لطف نیست که بدانید 60 درصد از محتوا هایی که حول موضوعات ترند شده نوشته شده اند بازدیدی دو تا سه برابر بیشتر از حد انتظار خواهد داشت. در این نوع سبک داشتن کمی خلاقیت و ایده پردازی برای ایجاد ارتباط بین موضوعات بی ربط اغلب برای کاربر خوشایند به نظر می رسد.

به نظر می رسد که شما نوتیفیکیشن را مسدود کرده اید!
اشتراک
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments