تخفیف ویژه برای کاربران قدیمی تاپ ادورت فعال شد

مارکتینگ در دوران کرونا ویروس

  • تاثیر بیماری کرونا بر کسب و کار چه خواهد بود؟
  • کدام کسب و کارها ضربه بیشتری از بیماری کرونا خورده اند؟
  • آیا راه حلی برای حرکت رو به جلو برای کسب و کارها وجود دارد؟
  • آیا تنها کسب و کارهای اینترنتی راه حل برون رفت از این مشکل هستند؟
  • حل مشکل کسب و کار شما با استفاده از فضای مجازی چگونه ممکن است؟

چگونه مارکتینگ را در دوران ویروس کرونا پیش ببریم؟

تا به زمان نگارش این مقاله می توان گفت که یک ماه از فراگیر شدن ویروس کرونا (Coronavirus-COVID19) در دنیا گذشته است. از فاصله گزاری اجتماعی گرفته تا ماندن در خانه، شستن دست ها به طور مداوم، پوشیدن ماسک ها و دور بودن از افرادی که دوستشان داریم، همه اینها زندگی ما را دستخوش تغییر کرده است.

حتی تجارت و بیزینس ما نیز همچون بسیار دیگری از بیزینس ها از این قضیه آسیب جدی دیده است. اگر به نتایج مربوط به بازاریابی در این ماه نگاهی بیاندازیم، متوجه این تغییرات خواهیم شد. به همین دلیل در این مقاله تصمیم گرفتیم که به شما کمک کنیم تا راهبردهای موثری همچون تبلیغ در گوگل را برای تجارت خود در این دوران به جریان بیاندازید.

همچنین متوجه خواهید شد که فرصت های زیادی هم در این دوران وجود دارد که از آنها غافل بوده اید.

فرصت 1: بدون خودخواهی به دیگران کمک کنید!

آژانس تبلیغاتی تاپ ادورت نیز همانند سایز آژانس ها، هزاران مشتری در زمینه های کاری مختلف دارد. ما بسیاری از آنها را از دست داده ایم، اما هنوز به اندازه کافی ترندها و الگوهایی می بینیم که در حال اتفاق افتادن هستند.

متاسفانه مشاهده شده که طی این مدت بعضی از کسب و کارها (به خصوص آنهایی که در ابتدای راه هستند) پول زیادی را از دست داده اند. در واقع ضرر مالی در این مدت چیزی است که بسیاری از تاجران نیز در مورد آن نگران هستند. به تصویر زیر نگاه کنید.

نمودار در زمان کرونا ویروسبا بررسی کسب و کارهای مختلف و طبق نمودار بالا، نتایج نشان می دهد که ثبت نام و سفارش های جدید در ماه گذشته چقدر افت داشته است.

به یاد داشته باشید که مشتریان همان بازدیدکنندگان وب سایت و یا شبکه اجتماعی شما هستند. قطعا تمام بازدیدکنندگان برای ما پول ساز نیستند اما به تئوری ما در این زمینه کمک خواهند کرد و باعث می شوند که در نهایت مشتریان بیشتری جذب کنیم.

همانطور که می بینید، این نمودار رو به پایین است زیرا پیشنهادات افزایش یافته و به دلیل این کاهش، بخش ه و خدمات رایگان که در ادامه درباره آنها صحبت خواهیم کرد را افزایش دادیم.

نمودار در زمان کرونا ویروس

در این بخش متوجه نکته جالبی شدیم: زمانی که میزان بخش های رایگان را افزایش دادیم، بسیاری از افراد از قسمت هایی که نیاز به پرداخت پول داشت، استفاده کردند.

ایمیل های بسیار زیادی هم دریافت شده بود که بابت قرار دادن این گزینه های جدید در وب سایت تشکر کردند و در ادامه، از بخش های پرداختی، خریداری کردند.

این موضوعی است که با وجود کاهش ثبت نام ها اتفاق می افتد. اما به شرطی که بخش های رایگان را هم افزایش دهید. قبلا این کار را انجام نمی دادم اما اکنون تصمیم گرفتم از شرایطی که کرونا ویروس ایجاد کرده است، به بهترین حالت ممکن استفاده کنم.

در واقع با این کار سعی دارم به دیگران هم کمک کنم و به آنها نشان دهم که خوش شانس هستند و اکنون زمان خودم را صرف رسیدگی به نیازهای آنان می کنم.

نمودار در زمان کرونا ویروس

نکته جالب تر این است که با این کار حجم ترافیک کم کم افزایش یافته است. البته من تنها کسی نیستم که این اتفاق را تجربه می کنم.

اریک سیو تصمیم دارد به افراد آموزش دهد که چگونه کسب و کار مدیریتی خود را شروع کنند که بیش از 250 نفر در این آموزش به صورت آنلاین شرکت داشته اند.این نشان میدهد که افراد در این بازه تا چه اندازه در پی آموزش هستند.

متن در زمان کرونا ویروس

این اتفاق باعث شد که طرفداران رسانه اجتماعی افزایش پیدا کنند و همایشی با حضور 50000 مخاطب برگزار گردد. او قصد داشت به همه کمک کند و فقط به سود خودش فکر نمی کرد. فواید این کار حتی ممکن است کاملا غیر مستقیم باشد اما در تمامی موارد بدون شک با افزایش ترافیک و درخواست روبرو خواهید شد.

تنها کاری که باید انجام دهید، این است که ببینید چه چیزهایی را باید رایگان در اختیار دیگران قرار دهید. در واقع این موارد رایگان باید در مواقع سخت به مردم کمک کند و در نتیجه مخاطبان شما افزایش می یابد و این یک فایده غیر مستقیم و برد دو طرفه است که بعد از بحران کرونا نیز سودمند و موثر خواهد بود.

فرصت 2: تبلیغات هزینه دار واقعا ارزان هستند!

آخرین آمارهایی که وجود دارد، این است که تبلیغات اینترنتی روزبه روز ارزان تر می شوند.

علت آن هم این است که روشی که شبکه های بزرگ تبلیغاتی همچون گوگل ادوردز پول در می آورند، از طریق سیستم حراج و مزایده است. آنها به تجارت های کوچکی مثل درآمد برای هر کلیک (CPC) برای تبلیغات نیاز دارند تا بتوانند همکاری های بزرگ، چند بیلیون دلاری داشته باشند و پول بیشتری را صرف تبلیغات کنند.

اگر تبلیغات تجاری شما به اندازه کافی گسترده و پیشرفته نباشد، در رقابت دچار مشکل می شوید و کلیک بر روی صفحات شما کاهش می یابد.

ویروس ها باعث شده اند که افراد زمان بیشتری را آنلاین بوده و در فضای مجازی بگذرانند، به همین دلیل بسیاری از کمپانی های بزرگ مثل نتفلیکس، کیفیت سابق خود را ندارند. به عبارت دیگر، حجم ترافیک روی وبسایت بالا رفته است و تعداد تبلیغ کنندگان در فضاهای واقعی (همچون بیلبورد ها) کمتر شده است. یعنی تبلیغات در فضای واقعی ارزان تر شده و این در حالی است که میزان تبلیغات در فضای مجازی و بستر اینترنت رشد به سزایی داشته است.

هم اکنون مطالعات نشان می دهند که میزان مراودات در صنعت های خاص کاهش یافته است اما هیچ کدام از این آمارها به CPC ها نزدیک نیست. این بدان معناست که تبلیغات کلیکی بر بستر اینترنت در این بازه زمانی افزایش قابل توجهی را تجربه کرده اند.

وقتی که این مقیاس را در سطح صنایع جهانی میانگین می گیریم، تبلیغات پرداختی یا غیر رایگانی را می بینیم که ROI بیشتری نسبت به قبل دارند. به نمودار زیر نگاه کنید.

نمودار در زمان کرونا ویروس

مشتریان ما عموما ROI خودشان را از 31 درصد تا 53 درصد می بینند. این یعنی 71 افزایش در ROI.

اگر تابحال از تبلیغات پولی استفاده نکرده اید، در مورد آن فکر کنید. اگر این کار را کرده اید، یعنی در سراشیبی قرار گرفته اید اما هنوز نوآوری های زیادی در این زمینه شکل خواهد گرفت که باید خودتان را با آنها آپدیت و بروزرسانی کنید.

فرصت 3: درخواست ها کم هستند، اما هنوز هم راه حلی وجود دارد!

میزان کانورژن ها فعالیت کاربران برای بسیاری از صنعت ها رو به کاهش است. در این قسمت یک نمودار فوق العاده قرار داده ایم که ببینید بعد از شیوع کرونا، میزان رشد و افت فعالیت در این کسب و کارها به چه صورتی رقم خورده است.

نمودار در زمان کرونا ویروس

از آن موقع چیزهایی دستخوش تغییر قرار گرفته اند. برای بعضی از صنعت ها بهتر شده است اما برای بعضی دیگر مانند سفر کردن، هنوز بسیار بد است و تا مدتی هم بد باقی می ماند. ایرلاین های دلتا هم اکنون 60 میلیون دلار در روز ضرر می کنند.

اما راه حلی پیدا کرده ایم که نرخ کانورژن ها را به طور میانگین تا 12 درصد افزایش دهد.

اگر فروشگاه آنلاین یا چیزی شبیه به آن دارید، باید برنامه های هزینه ای را در کنار خدمات پیشنهاد دهید.

برنامه های پرداختی

برنامه های پرداختی، در کوتاه مدت ظرفیت اقتصادی را کاهش داده و در نتیجه مجبور نیستید که برنامه های پرداختی خود را به عنوان یک کمپانی تبلیغاتی، سازمان بندی کنید و برنامه ریزی داشته باشید. اگر در حال فروش سرویس های رایزنی هستید، می توانید در هر دوره از سال، این هزینه را قبول کنید.

اگر کتاب های دیجیتال و یا مقالات آنلاین می فروشید، می توانید پرداخت ماهانه داشته باشید.

زمانی که محصولی اینترنتی و آنلاین فروخته می شود، 19 درصد فروش بیشتری خواهد داشت.

پس بهتر است که نرخ مکالمات خود را افزایش دهید، مخصوصا اگر قصد دارید که پول نقد خود را در کوتاه مدت کاهش دهید.

فرصت 4: آموزش انجام دهید

اگر به دنبال یک فرصت مناسب هستید، باید فروش محصول شما همزمان با آموزش به مخاطبانتان باشد. زمانی که بحث آموزشی در میان باشد، افراد بیشتری به سمت شما جذب خواهند شد.

بسیاری از این آموزش ها می تواند مربوط به آنهایی باشد که کاملا ناب و منحصربفرد هستند و هیچکس تابحال آنها را تجربه نکرده است.

در این زمان قرنطینه همه در خانه هستند و تشنه کار جدید و آموزش هستند. به طور مثال فرض کنید شما یک صفحه اینستاگرام مربوط به خوراکی ها و غذاها را دارید. آقایان میخواهند آشپزی کننده و الان بهترین زمان برای شماست تا آموزش آشپزی را برای آقایان انجام دهید!!!

بسیاری از این فرصت ها نیازمند برخورداری از تکنولوژی هایی است که اکثر افراد در مورد آن چیزی نمی دانند. بنابراین باید یاد بگیرید که از محیط آنلاین برای آموزش و جذب مخاطب استفاده کنید. برای آموزش های حضوری می توانید از نرم افزارهایی همچون اسکایپ (Skype) استفاده کنید.

توجه داشته باشید که آموزش مطالب مهم و کاربردی به نوعی بازاریابی غیر مستقیم برای شما خواهد بود.

فرصت 5: گوناگونی جغرافیایی

کووید 19 یک مسئله جهانی است اما بعضی از کشورها را بیشتر از سایرین درگیر کرده است. به طورمثال؛ کره جنوبی کنترل بیشتری روی شیوع ویروس داشته است. کشورهایی مثل آمریکا و ایتالیا نیز در دسته کشورهای پر شیوع قرار دارند.

در این قسمت سئوی مربوط به کشور آمریکا در چند ماه گذشته نشان داده شده است که حجم ترافیک بالا در آمریکا به تدریج در حال بازگشت است اما هنوز به مراحل اولیه خود نزدیک نشده است اما برعکس آن، در کشور برزیل، این شیوع در حال افزایش است.

نمودار وب مستر در زمان کرونا ویروس

نمودار وب مستر در زمان کرونا ویروس

ما استراتژی خود را تغییر ندادیم، ما فقط محتوای بیشتری تولید کرده ایم. نمودار زیر مربوط به کشور هند است که افزایش خوبی را در آن مشاهده می کنید.

نمودار وب مستر در زمان کرونا ویروس

زمانی که محتواهای خود را برای مناطق دیگر ترجمه کیند، می توانید به سرعت حجم ترافیک و بازدید خود را افزایش دهید.
مطمئنا برای کشور آمریکا حدود 6 ماه زمان می برد تا نتایج را ببینند اما در کشور برزیل چنین رقابتی وجود نخواهد داشت و زودتر نتیجه خواهید گرفت.

نتیجه گیری

متاسفانه در چند ماه پیش رو، ممکن است همه چیز بدتر شود. آمار ابتلا به ویروس کرونا هر روز در حال افزایش است. تمام کاری که باید انجام دهید، این است که در خانه بمانید و فاصله گزاری اجتماعی را تمرین کنید.

اما از لحاظ مارکتینگ، بازاریابی و شغل می توانید تغییرات خوبی را به وجود بیاورید. اکنون زمان آزاد بیشتری دارید و می توانید روی این مسئله کار کنید و تمرکز داشته باشید. پس تلاش خود را افزایش دهید تا بعد از کرونا ویروس، قوی تر و موفق تر به کار خود بازگردید.
منبع : تجربیات آژانس تبلیغاتی تاپ ادورت و How to Adapt Your Marketing During the Coronavirus (COVID-19)

دیدگاهتان را بنویسید