هدف از ارائه ی این مقاله آموزش ساخت بک لینک است. امیدواریم با مطالعه ی این متن پاسخ سوالات خود را در زمینه ساخت بک لینک و تاثیر آن بر سئو سایت به دست آورید.

بک لینک چیست؟

زمانی که سایت های دیگر به صفحه ای از سایت شما لینک می دهند و یا با مقاله ای از سایت شما پیوند ایجاد می کنند، در واقع یک بک لینک برای سایت شما ایجاد شده است. و یا به هنگامی که شما برای نوشته های خود با صفحاتی از سایت های دیگر پیوند ایجاد می کنید در واقع بک لینک ایجاد کرده اید. back link به تمام لینک های ورودی ( لینک هایی که از سمت صفحات دیگر به صفحه ی شما پیوند می شود) و لینک های خروجی ( لینک هایی که از صفحه ی شما به صفحات سایت دیگر پیوند می شود) گفته می شود. در اصطلاح به لینک های داخلی inbound link و به لینک های خارجی external link گفته می شود.

لینک ها به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند. دسته ی  لینک های داخلی هستند. این پیوند ها بین دو مقاله از سایت شما با هم ایجاد می شود. در واقع لینک یکی از محتوا های گذشته ی شما به یک محتوای جدید پیوند می شود. دسته ی دوم لینک های خارجی هستند. عبارت لینک خارجی به این معناست که یک سایت دیگر محتوایی از سایت شما را به یکی از مقالات خود پیوند دهد.

ساخت بک لینک

اهمیت ساخت بک لینک

به طور کلی هر چه تعداد بک لینک ها بیشتر باشند، گوگل سایت شما را با ارزش تر و معتبر تر شناسایی می کند. اگر بک لینک های خارجی از سایت هایی که در نزد گوگل اعتبار کمی دارند و یا اسپم شناخته شده اند باشد، برای سایت ما مضر به شمار می آیند. بعضی دیگر از سایت ها هستند که ممکن است اعتبار خوبی داشته باشند از لحاظ محتوایی به سایت ما نزدیک نیستند. بک لینک از سمت این سایت ها نیز مضر به شمار می آید. توجه داشته باشید که تعداد پیوند هایی که به صفحات سایت شما می شود نیز بسیار با اهمیت است و اگر از حد معمول بیشتر شود به سئو آسیب می رسد.

ویژگی های بک لینک با کیفیت

یک backlink خوب دارای ویژگی های بسیاری است. در ادامه به تشریح نکات لازم در این زمینه می پردازیم. این موارد عبارت اند از:

کیفیت anchor text

انکر تکست ( anchor text ) متنی است که به صفحه ای دیگر لینک می شود. یک انکر تکست مناسب می بایست ارتباط معنایی نزدیکی با محتوای صفحه لینک شده داشته باشد. در صورت وجود ارتباط مناسب بین انکر تکست و صفحه ی لینک شده، موتور جست و جوی گوگل متوجه این موضوع می شود و رتبه ی آن صفحه را ارتقا می دهد. به هنگام انتخاب عبارت انکر تکست دقت داشته باشید که هیچ عنوان این عبارت دارای غلط املایی نباشد و به درستی انتخاب شده باشد.

اعتبار دامنه و صفحه

یکی دیگر از فاکتور هایی که در کیفیت بک لینک ها تاثیر گذار است، ارزش و اعتبار دامنه و صفحه ی سایتی است که به صفحه ی شما لینک داده  و پیوند ایجاد کرده است. دامین اتوریتی و پیج اتوریتی توسط شرکت MOZ ارائه می شوند. مولفه هایی که در افزایش اعتبار دامنه دخیل اند عبارت اند از: عمر دامنه، فعالیت سایت در شبکه های اجتماعی، سیگنال های دریافت شده از سمت شبکه های اجتماعی، لینک های ورودی به سایت و … . هر چه ارزش و اعتبار دامنه ی سایتی که با صفحات شما پیوند ایجاد کرده است بیشتر باشد، ارزش لینک ایجاد شده بیشتر خواهد بود و تاثیرش در سئو نیز بیشتر می شود.

نکته ی جالبی که درباره ی بک لینک ها وجود دارد این است که طبق الگوریتم های گوگل اگر سایتی دارید که سرور آن در ایران قرار دارد، بهتر است بک لینک های سایت شما نیز از طرف دامنه هایی باشد که دارای اکستنشن .IR می باشند. هر چه تعداد بک لینک ها از طرف سایت های داخلی بیشتر باشد، نشان دهنده ی این است که سایت شما در بین سایر وب سایت های آن حوزه ارزش و اعتبار بیشتری دارد. در نتیجه سبب کسب رتبه ی بهتر در رنکینگ گوگل خواهد شد.

روش های ساخت بک لینک

ایجاد بک لینک در سایت مرتبط

بک لینک هایی که از سمت سایت های رقیب و مرتبط با حوزه ی کسب و کار شما و یا متناسب با محتوای سایت شما دریافت می شود، دارای ارزش بسیاری اند. فرض کنید که شما در حوزه ی پوشاک فعالیت می کنید. حال سایت رقیب شما در همین حوزه یکی از مقالاتش را به سایت شما پیوند می دهد. در این حالت گوگل این طور برداشت می کند که سایت شما از لحاظ محتوایی نسبت به سایت رقیب برتری دارد. این دسته از بک لینک ها خیلی با ارزش اند و کم تر اتفاق می افتند. چرا که اکثر سئو کاران حرفه ای به این نکته توجه دارند که هیچ گاه به سایت های ایرانی و رقیب خود پیوند ایجاد نکنند.

کمک به درک مطلب برای کاربر

گاهی پیش می آید که سئو کاران برای رسیدن به هدف خود و بهینه کردن سایت، رعایت اصول سئو را مقدم بر رفع نیاز کاربر می دانند. به عبارت دیگر گاهی پیش می آید که سئو کار فقط به منظور رعایت اصول سئو با محتوای سایر سایت ها لینک ایجاد می کند. حتما به این نکته توجه داشته باشید صفحه ای به نوشته پیوند شود که بتواند به خوبی کاربر را هدایت کرده و به درک مطلب او کمک کند. زمانی که کاربر متوجه شود به خوبی هدایت شده است و نیازش مرتفع گردیده است به یک کاربر وفادار تبدیل خواهد شد و به شما اعتماد خواهد کرد.

 ایجاد بک لینک خروجی

برای ایجاد بک لینک خروجی تنها کافی است کلمه یا عبارت مورد نظرتان را که قصد دارید که کاربر در مورد آن اطلاعات بیشتری کسب کند را انتخاب کنید. سپس بر روی گزینه ی افزودن پیوند کلیک کنید. بعد از این کار صفحه ای برای شما به نمایش در می آید. در کارد مشخص شده آدرس صفحه مورد نظرتان را وارد کرده و سپس دکمه ی تایید را بفشارید. اگر رنگ عبارت انکر تکست انتخابی شما به رنگ آبی در آمد مشخص می شود که عمل ایجاد پیوند به درستی انجام گرفته است.

تاثیر بک لینک بر سئو سایت

یکی از دلایل اهمیت زیاد backlink ها تاثیر آن ها بر سئو سایت است. همین امر سبب شده است که وب مستران توجه زیادی به لینک های ورودی و خروجی و هم چنین کیفیت آن ها داشته باشند. وجود لینک ها در صفحات سایت علاوه تاثیر مثبت بر بهبود سئو، می تواند در ایندکس شدن مطالب سایت در موتور جست و جوی گوگل موثر باشد. زمانی که گوگل به بررسی لینک های موجود در یک متن می پردازد، ممکن است به صفحاتی بر بخورد که قبلا ایندکس نشده اند. یکی از توصیه هایی که به سئو کاران می شود این است به گاهی به مقالاتی لینک بدهند که از زمان انتشار آن ها مدت طولانی گذشته است. این اتفاق سبب ایندکس شدن و دیده شدن آن صفحات توسط گوگل می شود.

ایجاد بک لینک در شبکه های اجتماعی

اهمیت ساخت بک لینک در شبکه های اجتماعی

مطابق با الگوریتم های جدید گوگل، لینک هایی که از سمت شبکه های اجتماعی کاربر را به سمت وب سایت هدایت می کند، دارای اهمیت بالایی هستند. طبق الگوریتم کافئین گوگل زمانی که شما در صفحات اجتماعی فعالیت می کنید و لینک صفحات سایت خود را در آن انتشار می دهید، سیگنال هایی به گوگل فرستاده می شود. هر چه این سیگنال ها بیشتر باشند تاثیر بیشتری در افزایش اعتبار شما خواهد داشت.

اشتراک
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments