تولید محتوی قوی و سئو شده

Share on whatsapp
واتس اپ
Share on linkedin
لینکدین
Share on telegram
تلگرام
Share on email
ایمیل
چگونه محتوایی تولید کنیم که از نظر سئو مناسب باشد
فهرست محتوی

تولید محتوای قوی از نظر سئو

تولید محتوای قوی کاری دشوار و طاقت فرساست. به عبارت دیگر یکی از دشوارترین وظایف برنامه نویسان، تحت کنترل در آوردن قدرت سئوی سایت است؛ فرقی نمی‌کند که شما بازاریاب باشید یا یک کارآفرین حرفه ای؛ و یا فردی که برای انجام کار خود به فراگیری این رشته نیاز دارد. به هر حال مدیریت سئو ممکن است برای هر فردی گیج کننده باشد.

به بیان ساده می توان گفت که، علم سئو به اختصاص رتبه به صفحات وب سایت‌های مختلف و رعایت قوانین رتبه بندی، متناسب با الزامات و اصول موتورهای جستجو باز می‌گردد.

سئو ممکن است واژه‌ فوق العاده فنی و پیچیده‌ای به نظر برسد. در هر حال این واژه یکی از اجزای حیاتی استراتژی بازاریابی محتوا است. علاوه بر تبلیغات در گوگل ، ایجاد محتوا با توجه به قواعد سئو می‌تواند مخاطبان بیشتری را به سوی سایت شما هدایت کند. همچنین می تواند آن‌ها را از موقعیت جست و جو کننده به مشتری واقعی تبدیل کند.

در واقع هدف شما از رعایت قوانین سئو و ایجاد تولید محتوای قوی، این است که مخاطبان را از طریق رتبه بندی موتورهای جستجو، به سوی صفحه وب خود هدایت کنید. چرا که رتبه بالای سئو، شانستان را برای اینکه مشتریان، صفحه وب شما را زودتر پیدا کنند، افزایش خواهد داد. همچنین روش اصلی افزایش ترافیک سایت محسوب میشود.

راه های بسیاری برای بهبود رتبه سایت وجود دارد، اما در این مقاله، قصد داریم در درجه اول بر روی تولید محتوا تمرکز کنیم. محتوای مبتنی بر سئو، عنصر حیاتی است که شما برای دست یافتن به هدف اصلی خود، یعنی کسب رتبه بالاتر در موتورهای جست و جوست به آن نیاز دارید. این فرآیند، به طور کلی به انتخاب کلمات کلیدی و فواصل زمانی که در صفحه شما پست گذاشته می شود، بستگی دارد.

تولید محتوای قوی

شش مرحله لازم برای ایجاد تولید محتوای قوی

باز هم تأکید می کنیم، که سئو می تواند کاملا فنی باشد. با این حال، در قلب این فرایند، آنچه اهمیت دارد ایجاد محتوایی است که برای مخاطبان جالب باشد.
برای شروع، مراحلی وجود دارد که با رعایت آنها می توانید رتبه لازم را در موتورهای جستجوگر کسب نمایید:

 1. در ابتدا تصمیم بگیرید که می خواهید چگونه متنی داشته باشید

اینکه بخواهید محتوای متنوعی داشته باشید هرگز باعث بروز مشکلی در جذب مخاطبانتان نخواهد شد. تنوع محتوا به شما اجازه می دهد تا به مخاطبانی با سلایق متنوع، جذب کنید. در زیر برای نمونه برخی از انواع متون سئویی که می توانید در وب سایت خود قرار دهید ذکر شده اند:

 • مقالات: مقالات بزرگی که در یک روزنامه یا مجله معتبر چاپ شده باشند.
 • پست های وبلاگ: معمولا مقالاتی بین 1000 تا 1500 کلمه در رتبه ای بالاتر از سایر متون قرار می‌گیرند زیرا مخاطبان را به مدت طولانی تری در وبسایت شما نگاه می دارند. استفاده از سرفصل‌ها و متونی که پاسخ های صریحی را به سؤالات مخاطبان ارائه می دهند نیز می تواند در فرایند جذب مخاطب مؤثر باشد.
 • صفحات راهنما و صفحه ستون‌ها: احتمالا بسیار طولانی‌تر از پست های وبلاگ هستند؛ این صفحات برای جوابگویی به سؤالات مخاطبان درج می شوند. اینگونه متن ها می توانند در یک پست وبلاگ و یا در چندین صفحه جداگانه در سایت قرار داده شوند.
 • اینفوگرافیک‌ها: برای جذب مخاطبانی مؤثرند که تحت تأثیر محتوای بصری قرار می‌گیرند. متن اینفوگرافیک قابل جستجو نیست زیرا تنها از یک تصویر تشکیل شده است. پس مطمئن شوید که از Alt Text استفاده کرده و آن را به یک پست در وبلاگ لینک نموده اید؛ یا از راهنمای به حداکثر رساندن ارزش سئو برای محتوای بارگذاری شده استفاده کرده اید.
 • مقاله لیستی: بکاربردن مقاله های لیستی برای گنجاندن کلمات کلیدی و هدایت‌ راحت مخاطبان عالی است.
 • ویدئو‌ها: مانند اینفوگرافیک، ویدئو‌ها نیز قابل جستجو نیستند، اما شما می توانید فیلم‌ها را با یک پست آموزنده یا یک عنوان تبلیغاتی جذاب برای مخاطب به نمایش درآورید.

لیست بیان شده در بالا جامع نیست، زیرا متون بسیار متنوعی وجود دارد که می تواند در مسیر دستیابی به تولید محتوای قوی به شما کمک کند. علاوه بر این می توانید بسیاری از رسانه‌های محتوایی را با لیست بالا ترکیب کنید.

 1. شناخت دقیق مخاطبان برای تولید محتوای قوی

شناخت دقیق مخاطبان می تواند در انتخاب موضوع و نوع محتوای سئو شده کمک شایانی به شما کند. همچنین مهمترین کلمات کلیدی موجود در حوزه کسب و کار شما را در اختیارتان قرار می‌دهد. می توانید بررسی کنید و ببینید که مخاطبان شما بیشتر جستجوی خود را در حیطه چه موضوعاتی انجام می‌دهند. در نتیجه می‌توانید شما هم در آن موارد تولید محتوای قوی داشته باشید.

بهترین روش برای این کار استفاده از ابزارهای آماردهی گوگل است. به عنوان مثال سایت https://lsigraph.com کلمات کلیدی پرطرفدار و مشابه در حوزه کاری شما را ارائه می دهد. همچنین با ابزار گوگل ترندز می توانید روند میزان جستجوی کلمات را در طول زمان استخراج کنید. علاوه بر این موارد سایت https://kwfinder.com یکی از قدرتمندترین و جامع ترین آنالیزورهای موجود است که اطلاعات زیادی از کلمات کلیدی هم خانواده و مشابه در اختیار شما قرار می‌دهد.

روش دیگر این است که محتوای منتشر شده را برای بخشی از جامعه آماری خود ارسال کرده و نظر آن ها را در رابطه با آن جویا شوید. سؤالاتی از قبیل: نقاط ضعف و قوت محتوا، موضوع محتوا، تصاویر استفاده شده، مفید بودن مطالب آن و… می تواند مطرح شود. سپس موارد ذکر شده را برای بهبود اثربخشی محتوا در آن لحاظ کنید.

 1. تعیین دقیق اهداف برای روند تولید محتوای قوی

 • آیا شما واقعا به دنبال کسب درآمد هستید؟
 • آیا واقعا می خواهید بازدیدکنندگان سایت خود را به خریدار تبدیل کنید؟
 • آیا واقعا قصد دارید آوازه کسب و کارتان همه جا بپیچد و یا همه برند شما را بشناسند؟

اگر جواب شما مثبت است، باید بدانید که تنها تولید محتوای قوی و رعایت سئو سایت است که می تواند شما را برای دستیابی به این خواسته‌ها کمک کند. پس بهتر است به دنبال تنظیم اهداف عملیاتی باشید و استراتژی‌های لازم برای دستیابی به اهدافتان را از طریق متون و تولید محتوای قوی طراحی کنید.

برای مثال، اگر می‌خواهید وبینارهایی را تولید کنید که بتوانند به عنوان نقطه عطف وبسایت شما عمل کنند؛ همچنین بازدیدکنندگان بیشتری را به سوی سایت جذب نمایند، باید عناوین و عبارات خلاصه و در عین حال جذابی را انتخاب کنید. این کار برای مخاطب جذاب و سرگرم کننده است. در نهایت خواهید دید که در تحلیل‌های وبسایت، وبینارها و عناوین چگونه به شما کمک خواهند کرد و باعث هدایت درست مخاطب خواهند شد.

 1. ایجاد تقویم مقالات و تعیین محدوده زمانی برای ایجاد محتوای سئو شده

تولید محتوای قوی می‌تواند کاری فشرده و وقت‌گیر باشد. بنابراین، باید استراتژی مناسبی داشته باشید و بدانید که در چه زمان‌هایی و چگونه باید به کار تولید محتوا بپردازید. داشتن یک تقویم مطالب مهم، باعث می‌شود بتوانید جدول زمانی مناسبی را برای ایجاد محتوا ترسیم کنید و فضایی برای ذخیره و سازماندهی آن داشته باشید.
فرایند تولید محتوا را با برنامه و هدف مشخص انجام دهید. به طوری که قبل از انتشار آن تحقیقات اولیه لازم را در مورد کلمات کلیدی و عبارات مناسبی که باید در محتوا بگنجانید انجام دهید. برای شروع کار بهتر است چند نکته را در نظر بگیرید.

 • به جای اینکه هر بار یک تقویم مطلب جدید درست کنید، بهتر است از یک الگو استفاده نمایید. در مرحله بعد می توانید آن را با توجه به نیازهای خود سفارشی کنید. بسیاری از تقویم های موجود دارای صفحات گسترده ای برای ذخیره محتوا بوده و شامل لینک های مرتبط می باشند.
 • همیشه برای تولید محتوای قوی و انجام تحقیقات مناسب وقت بگذارید.
 • مطالب خود را براساس موضوع و یا نوع مطلب طبقه بندی کنید؛ چراکه این امر باعث می شود جست و جو در وبسایت شما توسط کسانی که به مطلب خاصی نیاز دارند، آسان‌تر شود.
 • همواره لیستی از کلمات کلیدی و برچسب‌های بالقوه داشته باشید. این کار، انجام تحقیق را ساده تر می کند. در این صورت شما به کلمات و عباراتی که می‌خواهید از آنها استفاده کنید دسترسی خواهید داشت.
 1. محتوای مخصوص به خودتان را داشته باشید

هنگامی که تصمیم خود را گرفتید کار را آغاز کنید. این پروسه شامل طرح‌ریزی یک برنامه جامع برای تعیین حجم محتوا، کلمه کلیدی، کلمات استراتژیک و طرز کلمه بندی است. در واقع، هدف شما توسعه محتوا توسط استفاده از جنبه های تکنیکی بهینه سازی کلمات کلیدی است.
یکی از مهم‌ترین موارد در این بخش، استفاده هوشمندانه از محتواست. به کارگیری معیارهایی که سبب می‌شوند محتوای عالی داشته باشید بهترین کاری است که می‌توانید برای داشتن محتوایی بی عیب و نقص انجام دهید.

 1. پیشرفت خود را ارزیابی کنید

تجزیه و تحلیل وب سایت می تواند به شما بگوید که عملکرد محتوا و متون آپلود شده رضایت بخش بوده است یا خیر. مواردی چون بازدیدکنندگان صفحه، میزان افزایش بازدید و رجوع به پست ها می تواند میزان موفقیت شما را نشان دهد. علاوه بر آن شما می توانید به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • آیا مردم در زیر پست ها کامنت گذاشته اند؟
 • آیا مراجعه کنندگان به خریدار تبدیل شده اند؟

این اطلاعات به شما کمک می کند تا از نتایج محتوای پست شده مطلع شوید. علاوه بر آن به سرعت متوجه خواهید شد که در چه زمینه ای پیشرفت داشته اید و در آینده باید کدام نوع از پست هایتان را تغییر داده و یا به روزتر کنید.

سخن پایانی

سئو مفهوم و فرآیند پیچیده ای نیست. هنگامی که این موضوع را متوجه شوید به سرعت آن را فرا خواهید گرفت. در راستای بهینه سازی سایت و تولید محتوای قوی، فرمولی را که برای شما مؤثر است طرح‌ریزی کنید و سپس آن را برای تمام محتوایتان به کار بگیرید. با این کار توانسته اید از عهده قسمت سخت کار برآیید. کار را با ارزیابی مخاطبان خود شروع کنید و سپس به دنبال موضوعاتی باشید که به کسب و کار شما مرتبط باشد و برای مخاطبانتان هم جذاب است. در این صورت قطعا در مسیر تولید محتوای قوی گام برداشته اید.

مشاهده منبع مقاله

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (اولین نفر باش که امتیاز میده به این مقاله)
Loading…

مقالات آموزشی
2
دیدگاه بگذارید
avatar
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی ترین محبوب ترین
Notify of
رادمهر آقایی
کاربر مهمان
رادمهر آقایی

سلام ؛ بنده برای سایت خودم که دکوراسیون داخلی است تولید محتوا میکنم ؛ میخواستم بدونم بهتره یک مقاله شامل تمام موضوعات باشه یا به صورت رشته مقاله و در چندین مقاله د رموردش توضیح بدم ؟

مریم داورزنی
Admin

بهتر است در چندین مقاله باشه؛ در این صورت شخص خسته نمیشه و برای اینکه اطلاعات و کامل و بروز رو دریافت کنه پیگیر سایت شما شود و این باعث افزایش بازدید سایت شما میشود.