تخفیف ویژه برای کاربران قدیمی تاپ ادورت فعال شد

محتوای سئو شده

اگر به تازگی با دنیای بازاریابی جستجویی در اینترنت آشنا شده اید، پس حتما نام محتوای سئو شده به گوشتان خورده است که در بازاریابی، بسیار مهم و حائزاهمیت است.
راهنمایی برای پاسخ به سه سوال افراد تازه کار:

 1. محتوای سئو شده چیست؟
 2. انواع محتواهای سئو شده کدامند؟
 3. استراتژی تولید محتوای سئو شده ما چیست؟

اگر در مورد استراتژی‌های تولید محتوا سوالی دارید که در این قسمت جوابش را پیدا نکردید، حتما سوالتان را در کامنت بپرسید تا در پست‌های بعدی به آن پاسخ دهیم.تولید محتوای سئو شده کاری دشوار و طاقت فرساست. به عبارت دیگر یکی از دشوارترین وظایف برنامه نویسان، تحت کنترل در آوردن قدرت سئوی سایت است؛ فرقی نمی‌کند که شما بازاریاب باشید یا یک کارآفرین حرفه ای؛ و یا فردی که برای انجام کار خود به فراگیری این رشته نیاز دارد.

به هر حال مدیریت سئو ممکن است برای هر فردی گیج کننده باشد.سئو ممکن است واژه‌ فوق العاده فنی و پیچیده‌ای به نظر برسد. در هر حال این واژه یکی از اجزای حیاتی استراتژی بازاریابی محتوا است. علاوه بر تبلیغات در گوگل، ایجاد محتوا با توجه به قواعد سئو می‌تواند مخاطبان بیشتری را به سوی سایت شما هدایت کند. همچنین می‌تواند آن‌ها را از موقعیت جست و جو کننده به مشتری واقعی تبدیل کند.

خب. بیایید شروع کنیم!

محتوای سئو شده چیست؟

برای اینکه بفهمیم که چه بازاریابانی به محتوای سئو شده نیاز دارند، باید قبل از هرچیز با مفاهیم زیر آشنا شویم:

 • به بهینه سازی موتور جستجو یا پروسه بهینه سازی وبسایت، سئو گفته می‌شود. با این کار مردم به راحتی از طریق موتورهای جستجو، مانند گوگل، شما را پیدا می‌کنند.
 • محتوا به معنای اطلاعاتی است که روی وب موجود است و مورد استفاده قرار می‌گیرد (انواع مختلف آن را کمی پایین تر و در ادامه معرفی می‌کنیم).
 • قرار دادن این دو مفهوم در کنار یکدیگر: محتوای سئو هر محتوایی است که هدف آن جذب و افزایش ورودی از موتور جستجو می‌باشد.

البته قصد نداریم در این مقاله همه چیز را در مورد بهینه سازی محتوا برای موتورهای جستجو بیان کنم زیرا کل این مطلب در یک مقاله نمی گنجد اما برای اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله‌های پیشنهای ما را که در همین مقاله به آن‌ها اشاره می‌کنیم، مطالعه کنید.در این قسمت یک نگاه سریع و کلی به مواردی می‌اندازیم که برای سئوی محتوای خود به آن نیاز دارید:

جستجوی کلمه کلیدی

اگر می‌خواهید با سرچ و جستجو و از طریق موتورهای جستجو، میزان بازدید سایت خود را افزایش دهید، بهترین کار جستجوی کلمه کلیدی قبل از شروع نگارش محتوا می‌باشد. از این طریق می‌توانید روی کلماتی تمرکز کنید که در مورد آن جستجو میشده و کاربران به دنبال اطلاعات ببیشتری درباره آن هستند. برای این کار میتوانید از سایت‌های پیشنهاد کلمه کلیدی مانند lsigraph، kwfinder یا ابزار رایگان تاپ ادورت استفاده کنید.

بهینه سازی کلمه کلیدی

در این قسمت باید بدانید که کجا و چگونه از کلمات کلیدی در محتوا استفاده کنید که قابلیت جستجوی آن به حداکثر برسد. (سئوموز یک راهنمای عالی برای بهینه سازی داخلی می‌باشد).

منظم سازی محتوا

محتوای روی سایت باید بصورتی منطقی نظم داده شوند. این کار نه تنها برای سئو خوب است، بلکه به بازدیدکنندگان سایت کمک می‌کند که محتواهای مرتبط به یکدیگر را راحت تر پیدا کنند. (هرچقدر که مدت زمان بیشتری در سایت شما بمانند، به نفع شما خواهد بود.)

پروموت کردن محتوا (تبلیغ و اشتراک گذاری)

کاری کنید تا محتوای جدید بیشتر در معرض دید قرار بگیرد و این کار را می‌توانید از طریق به اشتراک گذاشتن محتوا در شبکه‌های اجتماعی و ایجاد لینک‌هایی به محتوای خود، هم خارج و هم داخل سایت، انجام دهید.

نگاهی سریع بر مقاصد و اهداف

باید به یاد داشته باشیم که اگر ترافیک موتور جستجو تنها هدف شماست، احتمالا نتایج شما نیز در آن درگیر هستند. برای اینکه هم موتور جستجو را راضی نگه دارید (که باعث بهبود رتبه سایت شما در طول زمان میشود) و هم پتانسیل این را ایجاد کنید که مشتریان را به سایت خود برگردانید، باید به ارز بهینه سازی موتور جستجو ارزش بدهید. به عبارت دیگر محتوای ضعیف تولید نکنید که فقط برای امتیازگیری یا کلیک خوردن باشد زیرا این محتواها هیچ ارزشی برای کاربر موتور جستجو ندارند.

سایت‌هایی که از محتواهای ضعیف و با ارزش کم استفاده می‌کنند، بیش از بقیه در معرض پنالتی شدن یا جریمه شدن توسط گوگل قرار می‌گیرند؛محتوای ضعیف همچنین باعث افزایش هرزگویی (Spam Score) و کاهش نرخ تنبدیل سایت شما نیز می‌شود.

انواع محتوای سئو شده

محتوای سئو شده می‌تواند هر کدام از موارد زیر را شامل شود:

 • صفحات محصول – این‌ها مربوط به سایت‌های تجاری و فروش محصولات و در واقع خرده فروشی‌ها هستند. یک صفحه معرفی یا فروش محصول، می‌تواند یک صفحه با محتوای سئو شده باشد و هم یک صفحه فرود مناسب برای تبلیغات کلیکی.
 • پست‌های بلاگ – وبلاگ یکی از ساده ترین راه‌ها برای ایجاد یک جریان منظم از محتوای سئو شده است. به طور کلی، پست‌های وبلاگ جذاب تر هستند و احتمال جذب لینک بیشتری نسبت به صفحات محصول نیز دارند، بنابراین می‌توانند راهی عالی برای افزایش اعتبار سایت شما باشند. (به خاطر داشته باشید که وبلاگ‌ها بسیار انعطاف پذیر هستند و می‌توانید از آنها برای میزبانی هر یک از انواع محتوا که در این مقاله لیست کرده ایم، استفاده کنید.)
 • مقاله‌ها – در مورد مقالات، مصاحبه‌ها و بخش‌هایی با ویژگی‌های جدید فکر کنید. این نوع مطالب، بخش اصلی و عمده محتوای بیشتر روزنامه‌ها یا وبسایت‌هایی شبیه به مجله را تشکیل می‌دهند.
 • لیست‌ها – یک لیست یکی از انواع مقاله هستند که در قالب لیست ارائه می‌شوند (مثل 10 راه برای صرف انرژی کمتر یا 101 چیزی که در مورد گوگل تنفرآمیز است) آنالیز این مقالات آسان تر است بنابراین وقتی این گونه عناوین در نتایح متوتور‌های جستجو یا شبکه‌های اجتماعی به نمایش در می‌آیند، توجه کاربر را جلب کرده و باعث افزایش کلیک می‌شوند.
 • راهنماها – راهنما یک محتوای طولانی است که به طور مفصل نحوه انجام کاری را توضیح می‌دهد. (راهنماها اغلب در چندین صفحه وب تقسیم می‌شوند، اگرچه بهترین کار این است که به کاربران اجازه دهید در صورت تمایل کل مطالب طولانی را در عنوان یک صفحه واحد مشاهده کنند.) می‌توانید یک راهنمای کامل را در وب سایت خود منتشر کنید، یا می‌توانید خلاصه یا گزیده ای از آن منتشر کرده و برای بازدید از راهنمای کامل، بازدید کنندگان را ملزم به پر کردن فرم ثبت نام کنید. این می‌تواند یک راه خوب برای هدایت کردن کاربران باشد، اما به خاطر داشته باشید که الزامی کردن ثبت نام احتمالاً میزان ترافیک سئو را که می‌توانید به آن راهنما هدایت کنید کاهش می‌دهد.
 • ویدئوها – به طور کلی در وب، ویدئوهای کمتری نسبت به صفحات متنی وجود دارد. در نتیجه، می‌توان با ساخت یک ویدئو به جای مقاله برای یک کلمه کلیدی، راحت تر به صفحه اول گوگل رسید. بسته به نوع سایت یا کسب و کار، ویدئوها می‌توانند راهی عالی برای جذب و دستیابی به مخاطب باشند. در موردنحوه استفاده از محصولات خود، آموزش‌های ویدیویی ایجاد کنید. یا فرآیندی را که مربوط به تجارت شما باشد نشان دهید. به عنوان مثال، یک لوله کش می‌تواند ویدئویی بسازد که نشان می‌دهد چگونه یک سینک را قفل کنید.
 • اینفوگرافیک‌ها – اینفوگرافیک‌ها یا تصاویر با فرمت بزرگ که حاوی داده‌های زیادی (غالباً به صورت نمودار یا نمودار) در یک موضوع واحد هستند، می‌توانند تعداد زیادی از صفحه‌ها و پیوندها را به خود اختصاص دهند. با این حال، از آنجا که بسیاری از مطالب در تصویر بیان شده است و به عنوان متن توسط موتورهای جستجو قابل خواندن نیستند، بنابریان مهم است که بقیه صفحه را با دقت بهینه کنید.
 • اسلایدشو – یک اسلایدشو راهی برای نمایش مجموعه ای از تصاویر مربوط به هم است. گاهی اوقات تصاویر و عکس‌ها مهم تر از تکست هستند – مثلا زمانی که سعی دارید بگویید که ستاره‌های اسکار چه چیزی می‌پوشند. در این قسمت سئوی عنوان، کپشن‌ها و نام فایل تصاویر و …، بسیار مهم است، زیرا باید برای موتور جستجو خوشایند باشد.

Glossaries یا لغت نامه‌ها – همانطور که می‌دانید بسیاری از افراد برای فهم معانی لغات از گوگل استفاده می‌کنند. اگر در صنعت خاصی کار می‌کنید، می‌توانید در آن زمینه یک لغت نامه بسازید که راهی آسان برای افزایش ترافیک سایت است. مثلا در مورد مفاهیم آشپزی، دارویی، پزشکی، فشن و … فکر کنید و واژه نامه ایجاد کنید.

 • دایرکتوری‌ها – یک دایرکتوری یک طبقه بندی از لینک‌ها به سایت و منابعی در مورد موضوع مشخص می‌باشد. به طور مثال؛ یک وبلاگ در مورد عطر می‌تواند مکان‌هایی را که برای خرید عطر عالی هستند به شما معرفی کند و فروشگاه‌های معتبر در این زمینه را نام ببرد.

اینها فقط برخی از انواع اصلی محتوای سئو شده هستند ،بنابراین اجازه ندهید این لیست شما را محدود کند امکانات تقریباً بی پایان هستند.

چگونه استراتژی محتوای سئو شده را به کار بیاندازیم؟

اگر در حال تولید محتوا با یک رفتار آشفته و بی نظم هستید، بهتر است که روش خود را تغییر دهید. اکنون زمان این است که به روش‌های تولید محتوا و استراتژی‌های آن توجه بیشتری داشته باشید.
در این قسمت چهار مرحله را معرفی خواهیم کرد که استراتژی محتوای سئو شده را برای شما شرح می‌دهد.

اهداف خود را تعریف کنید

اول اینکه تعیین کنید چه اهدافی برای تجارت یا وبسایت خود دارید. آیا به دنبال فروش از طریق وبسایت خود هستید؟ آیا قصد دارید که از طریق تبلیغات پول در بیاورید و یا اینکه فقط می‌خواهید حجم ترافیک را بالا ببرید؟ اهداف شما تعیین می‌کنند که باید روی تولید چه نوع محتوایی تمرکز کنید.
اگر شما در درجه اول سعی در فروش محصولات دارید، تمرکز اصلی شما باید روی ایجاد صفحات جذاب و حاوی اطلاعات کامل محصولات باشد که برای جستجو و تبدیل(conversion) بهینه شده‌اند. تمرکز ثانویه شما می‌تواند محتوای وبلاگ مفیدی باشد که زمان و چگونگی استفاده از محصولات را نشان می‌دهد. همچنین لینک زدن به این صفحات در قسمت‌های مرتبط میتواند مفید باشد. (بهتر است وبلاگ کاملاً تبلیغی نباشد).

اگر سایت شما مدل تبلیغاتی دارد و هدف آن، جذب خواننده‌های جدید است، بهتر است که روی یک محتوای غنی (مثل مقاله‌های طولانی یا ویدئوهای منبعی که اطلاع رسان و جذاب باشند) تمرکز کنید. محتوای چسبان یا sticky نیز بازدیدکنندگان را در سایت شما طولانی تر نگه می‌دارد و آنها را ترغیب می‌کند تا به سایت شما برگردند.

مخاطبان خود را بشناسید

از نظرسنجی‌ها و نرم افزار تجزیه و تحلیل استفاده کنید زیرا می‌تواند به شما کمک کند تصویر بهتری از بازدید کننده یا مشتری معمولی خود داشته باشید.از پرسوناهای بازاریابی استفاده کنید که به شما نشان می‌دهد بازدیدکننده و مشتری‌های ایده آل سایت شما کدام هستند و سپس در مورد این فکر کنید که باید به دنبال تولید چه نوع محتوایی برای آن‌ها باشید.

مثلا اگر یک وبسایت B2B را راه‌انداخته اید که هدفش اجرای سطح C است، احتمالا بخواهید که برگه‌های سفید سطح بالاتری بسازید که قابل خواندن و دانلود کردن باشند.
اگر اهداف بیزینسی شما نوجوانان هستند، باید روی آپدیت کردن متن‌ها و قرار دادن عکس‌ها و ویدئوهای بیشتر تمرکز کنید و همچنین باید مطمئن شوید که سایت شما برای استفاده روی موبایل بهینه سازی شده باشد.

یک تقویم سرمقاله ایجاد کنید

هنگامی که تصمیم گرفتید که چه کسی را و چرا بعنوان هدف خود قرار داده اید می‌توانید شروع به تهیه یک تقویم سرمقاله کنید. تقویم سرمقاله برنامه ای است که نشان می‌دهد چه زمانی باید مطالب جدید منتشر کنید و نوع محتوای آن‌ها چه خواهد بود. این به شما کمک می‌کند تا به یک برنامه منظم داشته باشید انتشار مطالب جدید به طور منظم در صورت داشتن یک وبلاگ بسیار مهم است) و همچنین از عوض کردن موضوع در لحظه آخر جلوگیری خواهد کرد.
چند نکته برای ایجاد و پیوستن به تقویم سرمقاله

 • از تقویم گوگل استفاده کنید – تقویم سرمقاله ای خود را با تیم بازاریابی به اشتراک بگذارید. یادآورهایی را برای مسئولین مربوط به این قسمت تنظیم کنید تا بتوانند از زمان نزدیک شدن به ددلاین آگاه شوند.
 • ویژگی‌های جدید خلق کنید – مثلا اگر یک بلاگ غذا دارید، می‌توانید دوشنبه‌ها را به دستورپخت غذاهای بدون گوشت اختصاص دهید. معمولا بلاگ‌ها یک روز در هفته را به طور منظم به انجام کاری خاص می‌پردازند. یک دسته بندی برای هرکدام از ویژگی‌های سایت خود در یک صفحه جداگانه داشته باشید تا بازدیدکنندگان بتوانند به دستورپخت غذاهای بدون گوشت شما دسترسی داشته باشند.
 • به خودتان زمان کافی بدهید. برای تولید محتواهای پیچیده تر مانند ویدئوها و اینفوگرافیک‌ها باید به خودتان زمان کافی بدهید. این نوع محتواها اغلب به ویرایش‌های چندین باره نیاز دارند تا بتوانند بهینه سازی‌های پیچیده جستجو را انجام دهند.
 • بیش از حد برای بلند مدت برنامه ریزی نکنید – تقویم‌ها اغلب باید برای یک الی دو ماه آینده طراحی شده‌اند، زیرا ممکن است که بیش از این زمان در اهداف بازاریابی شما، بودجه و یا کارمندانتان تغییراتی به وجود بیاید، بنابراین نباید برای مدت زمان طولانی مثلا سال بعد برنامه ریزی کنید، زیرا با این کار زمان و تلاش خود را هدر می‌دهید.

آنالیز و بازبینی دوباره

در آخر باید از آنالیزگر سایت استفاده کنید. به طور منظم، محتوای سئوی خود را آنالیز کنید تا ببینید که چه مواردی کارآمدتر هستند و کدام نیستند.‌اندازه گیری‌های خوب و دقیق از میزان موفقیت مثل بازدید از صفحه، لینک ها، کامنت‌ها ( یا پست‌های بلاگ و بعضی از انواع محتواها) اشتراک گذاری‌های اجتماعی (لایک‌های فیسبوک، توئیت‌ها و …) و میزان تبدیل به شما در این امر کمک می‌کند.


آنالیز و تحلیل شما باید دو هدف داشته باشد:

 • موفقیت خود را مورد بررسی قرار دهید تا استراتژی‌های خوب را دوباره تکرار کنید. به دنبال الگوها بگردید. آیا مخاطبان شما ویدئوهای شما را دوست دارند؟ پس ویدئوهای بیشتری تولید کنید. تقویم سرمقاله ای بسازید تا روی زمان و تلاش خود برنامه ریزی داشته باشید.
 • زمانی را برای آپدیت کردن و ارتقای محتواهای قدیمی قرار دهید. اگر سعی کردید یک مقاله را برای یک کلمه کلیدی خاص بهینه کنید، اما متوجه شدید با تغیر آن کلمه کلیدی، ترافیک بیشتری به دست می‌آورید، دوباره وارد آن شوید و دوباره آن را برای کلمه کلیدی جدید بهینه کنید. برای مثال ممکن است با قرار دادن آن کلمه کلیدی در عنوان، ترافیک را به میزان قابل توجهی افزایش دهید.

تجزیه و تحلیل وب سایت می‌تواند به شما بگوید که عملکرد محتوا و متون آپلود شده رضایت بخش بوده است یا خیر. مواردی چون بازدیدکنندگان صفحه، میزان افزایش بازدید و رجوع به پست‌ها می‌تواند میزان موفقیت شما را نشان دهد. علاوه بر آن شما می‌توانید به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • آیا مردم در زیر پست‌ها کامنت گذاشته‌اند؟
 • آیا مراجعه کنندگان به خریدار تبدیل شده‌اند؟

این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا از نتایج محتوای پست شده مطلع شوید. علاوه بر آن به سرعت متوجه خواهید شد که در چه زمینه ای پیشرفت داشته اید و در آینده باید کدام نوع از پست هایتان را تغییر داده و یا به روزتر کنید.

نتیجه گیری

سئو مفهوم و فرآیند پیچیده ای نیست. هنگامی که این موضوع را متوجه شوید به سرعت آن را فرا خواهید گرفت. در راستای بهینه سازی سایت و تولید محتوای قوی، فرمولی را که برای شما مؤثر است طرح‌ریزی کنید و سپس آن را برای تمام محتوایتان به کار بگیرید. با این کار توانسته اید از عهده قسمت سخت کار برآیید. کار را با ارزیابی مخاطبان خود شروع کنید و سپس به دنبال موضوعاتی باشید که به کسب و کار شما مرتبط باشد و برای مخاطبانتان هم جذاب است. در این صورت قطعا در مسیر تولید محتوای قوی گام برداشته اید.


منبع مقاله:searchenginejournal , wordstream

4 دیدگاه دربارهٔ «محتوای سئو شده»

 1. سلام ؛ بنده برای سایت خودم که دکوراسیون داخلی است تولید محتوا میکنم ؛ میخواستم بدونم بهتره یک مقاله شامل تمام موضوعات باشه یا به صورت رشته مقاله و در چندین مقاله د رموردش توضیح بدم ؟

  پاسخ
  • بهتر است در چندین مقاله باشه؛ در این صورت شخص خسته نمیشه و برای اینکه اطلاعات و کامل و بروز رو دریافت کنه پیگیر سایت شما شود و این باعث افزایش بازدید سایت شما میشود.

   پاسخ
 2. سلام وقت بخیر، مرسی از مطالب مفیدتون
  ممنون میشم ابزار رایگانی برای تشخیص محتوای کپی معرفی کنین.

  پاسخ
  • سلام ، ابزار خوبی برای زبان فارسی وجود نداره ، بهترین راه این هست که قسمت هایی از متن رو داخل گوگل سرچ کنید و ببینید که از سایت خاصی کپی شده یا خیر ، البته با وب سایت Duplichecker هم میتونید این کار رو به سادگی انجام بدید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید