بازاریابی خلاق

در این مقاله قصد داریم در رابطه با بازاریابی خلاق و روش های نوین جلب نظر مخاطب و تبدیل کردن او به مشتری مطالبی را عنوان کنیم. امید است با مطالعه این مقاله پاسخ سوالات خود را در زمینه بازاریابی خلاق بدست آورید.

بازاریابی خلاق چیست؟

بازاریابی خلاق  یا همان  business dictionary در واقع عبارت است از استفاده کردن از ایده های جذاب در طراحی و اجرا طوری که توجه مخاطب را به خود معطوف سازد. بازاریابی خلاق به طور کلی زاییده و نتیجه ی هم فکری یک تیم متشکل از کپی رایتر ها، مدیر هنری استارتاپ ، طراح گرافیک و یک مدیر خلاق است. استفاده از خلاقیت در تمام مراحل تولید، بسته بندی، بازاریابی و فروش می تواند تاثیر به سزایی در میزان استقبال مشتریان داشته باشد. خلاقیت در هر یک از این موارد ذکر شده را در ادامه توضیح خواهیم داد.

خلاقیت در تولید

زمانی می توان گفت که یک محصول در خط تولید خود خلاقیت به خرج داده که مشتری به هنگام استفاده از آن محصول تجربه ای متفاوت از دفعات قبلی که از آن محصول به او دست می داده داشته باشد. به طور مثال شرکت فولکس واگن در عصری که همه به دنبال اتوموبیل های بزرگ و عظیم الجثه بودند، دست به تولید ماشین های کوچک و مینیمال زد.

یکی از راه های رسیدن به یک ایده ی خلاقانه در تولید، استفاده از روش ترکیب است. به این صورت که با ترکیب دو محصول مجزا به یک کالایی دست یابیم که حداقل خاصیت هر دوی آن محصولات را داراست. به طور مثال در گذشته فقط نوشابه های گاز دار در فروشگاه ها موجود بود اما امروزه تولید کننده با استفاده از فرمولاسیون خاص به ترکیبی دست یابیند که هم آبمیوه ی طبیعی باشد و هم مثل نوشابه گازدار باشد.

خلاقیت در بسته بندی

خلاقیت در بسته بندی محصول از مواردی است که بسیاری از تولید کنندگان حول محور آن مانوور می دهند. هدف خلاقیت در بسته بندی، سهولت استفاده برای مصرف کننده به هنگام استفاده از محصول مورد نظر است. مثالی که می توان در این رابطه زد، بسته بندی ماکارونی هایی است که تا چندی پیش فرد برای استفاده از باقی مانده ماکارونی مجبور بود بسته را در نایلون قرار دهد تا ماکارونی ها در معرض هوا قرار نگیرند. اما به تازگی بر روی بسته بندی برخی از ماکارونی ها چسب هایی قرار دارد که شما می توانید به میزان مورد نظر ماکارونی را طبخ کنید و نگران فساد باقی محتویات داخل پاکت نباشید چرا که با چسباندن  برچسب از ورود هوا جلوگیری خواهد شد.

توجه داشته باشید که بسته بندی بخشی از هویت برند شماست و خلاقیت در بسته بندی نباید آن قدر عجیب و غریب باشد که مشتری به هنگام جست و جو در قفسه های فروشگاه به سختی محصول شما را شناسایی و انتخاب نماید.

خلاقیت در بازاریابی

یکی از مهم ترین زمینه هایی که خلاقیت در اجرای آن از اهمیت بالایی برخوردار است، خلاقیت در بازاریابی و تبلیغت است. به همین دلیل برند های مطرح دنیا سالانه بخش مشخصی از درآمد خود را به تبلیغات اختصاص می دهند. امروزه تبلیغات آنلاین بسیار موثر از تبلیغات های محیطی و آفلاین شناخته می شوند. در گذشته خلاقیت در تبلیغات های محیطی بسیار کار سختی بود چرا که در محیط فیزیکی محدودیت های مکانی و زمانی زیادی وجود دارد و اجرایی ساختن امور خلاقانه هزینه بسیار زیادی می برد. اما امروزه در فضا های تحت وب و آنلاین به راحتی می توان یک ایده ی خلاقانه را اجرایی و وایرال ساخت.

به طور مثال یکی از کمپین های خلاقانه که توجه مخاطبان زیادی را به خود جلب کرد، کمپین شکلات اسنیکرز با شعار u are not u when u are hungry بود. این کمپین قدیمی جز اولین کمپین هایی بود که بسیار مورد اقبال قرار گرفت و در سبک خود نوین بود.

بازاریابی خلاق

ضرورت استفاده از خلاقیت در بازاریابی

امروزه به دلیل ظهور و پیدایش برند های مختلف و وجود تنوع در محصولات، مشتری تمایل بیشتری به خرید کالایی دارد که حس مثبتی از آن دریافت کند. عوامل زیادی هستند که انتخاب محصول را برای مشتری سخت کرده اند. این موارد عبارت اند از: بسته بندی متفاوت محصولات، گسترش روحیه مصرف گرایی، کوتاه شدن چرخه حیات محصول، استفاده از دنیای دیجیتال در شناساندن محصول، وجود تنوع و تمایز در یک محصول خاص، کیفیت و قیمت های متغیر کالا ها و…

در نهایت این خلاقیت است که نظر مخاطب را به خود جلب می کند و می شود گفت خلاقیت آن قدر با اهمیت است که اگر یک  محصول مولفه های مدنظر مشتری را پاسخگو نباشد، او حاضر است برای یک بار هم که شده  از محصولی استفاده کند که نظرش را به خود جلب کرده است.

ضرورت استفاده از خلاقیت در بازاریابی

فقر ایده خلاقانه

یکی از بزرگترین مسائلی که تیم های ایده پردازی با آن روبرو هستند فقر ایده ی جدید است، چرا که جهان با سرعت شگفتی آوری در حال پیشرفت است و هر چیز که در ذهن شما می گذرد می تواند ذهن بسیاری دیگر را به خود مشغول کرده باشد. یک ایده پرداز خوب باید در وهله ی اول دانش تخصصی و در گام بعد دانش عمومی خود را ارتقا دهد و این مطالعه است که سبب شکل گیری یک تفکر رشد یافته و خلاق می شود.

کتاب بازاریابی خلاق اثر فیلیپ کاتلر با بیانی جذاب و خواندنی به ذکر راه ها و روش های پیاده سازی بازاریابی خلاق می پردازد. در این کتاب بیان می شود که در دنیای بی رحم بازاریابی امروز که به نوعی جنگ خوانده می شود کسی پیروز میدان است که به جای پافشاری بر متود قبلی خود ترفندی جدید رو کند و کارزار را به نفع خود به سرانجام رساند.

تدوین استراتژی بازاریابی خلاق

همانند همه ی امور دیگر بهتر است که در ابتدای کار بخش های مختلف و ابعاد و زوایای متنوع کار مشخص شود تا به سادگی بتوان به طرح کلی یک بازاریابی خلاق دست یافت. این طرح کلی باید به تایید تیم گرافیست نیز برسد چرا که ممکن است از نظر مدیر تیم خلاقیت ایده تایید شده باشد اما نظر طراحان و مجریان بر این باشد که اجرایی ساختن طرح کار غیر ممکنی است. در تدوین استراتژی بازاریابی خلاق به موارد زیر توجه نمایید.

تعیین هدف و یا اهداف کلی

قبل از هر کاری می بایست دور نما و مقصد را تعیین نمود و سپس گام برداشت. هدف بازاریابی خلاقانه وفادار ساختن مشتری نیست بلکه پاسخ به نیاز های جدیدی است که در بازار شکل  گرفته و این پاسخ ممکن است مشتریان جدیدی را برای بازار ما تامین کند. گاهی ممکن است یک برند تصمیم بگیرد خود خلق نیاز کند.

نیازی که مشتری پس از شناسایی ویژگی های محصول جدید آن ها را در خود حس کند و اقدام به خرید نماید. به هر حال اهداف ممکن است گوناگون باشند اما توجه داشته باشید که اهداف هم سو با هم انتخاب شوند و باهم در تضاد نباشند. به طور مثال به هنگام تولید یک محصول خلاقانه جدید نمی توان انتظار داشت جامعه ی هدف افزایش پیدا کنند حتی ممکن است در ابتدای فروش برخی از مشتریان گذشته نیز به دلیل عدم آشنایی با محصول جدید از خرید محصول ما امتناع ورزند.

تعیین جامعه هدف

بعد از این که اهداف خود را انتخاب نمودید حال نوبت این می رسد که جامعه ی هدف خود را از میان حاضران در بازار تعیین نمایید. این کار فواید زیادی دارد  و شما با شناسایی ویژگی های قشری که قرار است محصول جدید برای آن ها ارائه دهید بهتر خواهید توانست با زبان خودشان محصول را معرفی کنید. به طور مثال یک محصول ممکن است مورد استفاده ی کودکان قرار گیرد اما جامعه ی هدف ما والدین آن ها باشد چرا که آن ها خرید نهایی را انجام می دهند.

تعیین نکات کلیدی

تعیین نمایید که در اجرای طرح مورد نظر خود باید به چه مواردی پاسخ دهید و چه مواردی لازم است برای مخاطب روشن سازی شود تا در نهایت اقدام به خرید نماید.

تدوین استراتژی بازاریابی خلاق

برتری ایده نسبت به رقبا

حال ایده ی خلاقانه ی خود را بسنجید و بگرید که آیا این ویژگی آنقدر بزرگ است که بتواند ما را از سایر رقبا متمایز سازد و یا خیر؟ محصول ما چه نفعی به مخاطب می رساند؟ از چه روشی می توان مشتری را وسوسه کرد تا الگوی خرید خود را بشکند و ترغیب به خرید محصولی شود که هیچ تجربه ای در استفاده از آن ندارد؟ پاسخ به این سوال ها متناسب به نوع کسب و کار شما متفاوت است.

تحلیل واکنش مشتری

بعد از رسیدن به یک نتیجه ی کلی و ایده خلاقانه حال در حجم کوچکی طرح را اجرایی کنید و از مخاطب بخواهید نظر واقعی خود را بیان کند. با این کار هم نقاط ضعف و هم نقاط قوت مشخص خواهند شد و شما با اصلاح و یا تقویت آن ها بهتر خواهید توانست به نتیجه ی مطلوب برسید.

اشتراک
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments