تبلیغات فرهنگی

در این مقاله قرار است راجع به انواع و اقسام مدل های تبلیغات فرهنگی مطالبی عنوان شود. امید است با مطالعه ی این متن پاسخ سوالات خود را در زمینه تبلیغات فرهنگی و روش های تاثیر گذار کردن آن دریافت نمایید.

تبلیغات فرهنگی چیست ؟

تبلیغ فرهنگی گونه ای از دسته بندی های وسیع تبلیغات است که در آن هدف فرهنگ سازی و ایجاد تغییر در رفتار مشتری و جهت بخشی او به سمت فعالیت های مثبت و شیوه های درست زندگی می باشد. در این قبیل تبلیغات توجه به محیط زیست و حفاظت از آن، توجه به حفظ سلامت، رفتار خوش با اطرافیان ، تاکید بر گسترش تعامل و معاشرت با هم نوعان، توجه به بیماران، انجام فعالیت های خیر خواهانه و …. مورد توجه قرار می گیرد.

رسالت اجتماعی و فرهنگ تبلیغات

تبلیغات فرهنگی که در جهت فرهنگ سازی و رواج دادن امور حسنه و نیکو در بین اقشار جامعه هست، دست به انجام امور خیر خواهانه می زند. به این عمل انجام رسالت اجتماعی و یا همان مسئولیت اجتماعی گفته می شود. در زبان لاتین مخفف رسالت اجتماعی CSR خوانده می شود. اکثر برند های معروف دنیا نیز برای برندینگ و شناساندن برند خود در قابی مثبت و خیر خواه از فعالیت های CSR استفاده می کنند.

زمانی انجام فعالیت های خیر خواهانه و در جهت ادای مسئولیت اجتماعی موثر و تاثیر گذار شناخته می شود که هم سو و در جهت حوزه ی فعالیت آن کسب و کار باشد. به طور مثال یک شرکت ساخت و ساز ساختمان در چین به منظور تحقق اهداف خود در زمینه رسالت اجتماعی دست به اقدام جالبی زده است که برای همگان موجب شگفتی است. این شرکت با انجام تحقیقاتی موفق به ساخت ماده ای پوششی برای خرچنگ های بدون  سر پناه شده است. این شرکت لوگو و نام تجاری خود را نیز بر روی این آلونک ها درج کرده است. با این عمل هم به اهداف محیط زیستی اهمیت داده و هم توانسته است توجه مخاطبان بسیاری را به سمت خود جلب نماید.

تبلیغات فرهنگی چیست

عوامل تاثیر گذار بر اثر بخشی تبلیغات فرهنگی

هدف اصلی از انجام تبلیغات فرهنگی تغییر رفتار مخاطب می باشد. در صورتی که این هدف محقق نشود تمام تلاش های صورت گرفته به هدر می رود و به نوعی می توان گفت تبلیغات اثر بخش نبوده و حتی در برخی موارد ضد تبلیغ صورت پذیرفته است.

در ادامه به ذکر و تشریح برخی از عوامل موثر در اثر بخشی تبلیغات فرهنگی می پردازیم. این موارد عبارت اند از:

نوع رسانه انتشار دهنده

برای انتشار تبلیغات فرهنگی بهتر است از رسانه های جمعی استفاده کرد. چرا که با انتشار تبلیغات در این بستر ها می توان جمع کثیری از مردم جامعه را با خود همراه ساخت. برخی از تبلیغات های فرهنگی به قدری خوب و موثر اند که مخاطب خود تصمیم به اشتراک گذاری آن در دیگر فضا های مورد دسترس خود می کند. وایرال شدن یک تبلیغات سبب بیشتر دیده شدن و تاثیر گذاری بیشتر آن می شود.

توجه داشته باشید که اگر مایل به استفاده از بنر های تبیلیغاتی هستید، مکان هایی را برای نصب این بنر ها انتخاب کنید که تردد بیشتری در آن نواحی اتفاق بیافتد. استفاده از بنر ها در سطح شهر سبب مشارکت بیشتر مردم و همزاد پنداری آن ها برای انجام امور خیر می شود. هر چه بیننده حس بهتری از پیام شما دریافت کند بیشتر ترغیب می شود که شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری کند. تصاویر زیر نمونه ای از تبلیغات فرهنگی در مترو ، نشان می دهد.

تبلیغات فرهنگی در مترو

طراحی پیام تبلیغاتی

ویژگی همه ی تبلیغات های خوب این است که دارای جذابیت و چالش برای مخاطب باشد. پیام ها باید به گونه طراحی و انتخاب شوند که تا حد زیادی مخاطب را با خود در گیر کنند و او را همراه خود سازند. محققان بیان داشته اند که شما برای انتقال پیام تبلیغاتی تنها 3 تا 5 ثانیه زمان دارید تا پیام مورد نظر خود را مورد توجه مخاطب قرار دهید. اما همه ی ما پیام هایی را به یاد داریم که تا مدت ها ذهن ما را درگیر خود کرده اند و در ذهن حک شده اند. این قببیل پیام های فرهنگی موثر ترین نوع تبلیغات اند.

تبلیغات فرهنگی

 احساس مخاطب را بر انگیزاند

اکثرا تبلیغات فرهنگی با محوریت محیط زیست و کمک به هم نوع صورت می گیرند. ویژگی این دو حوزه این است که احساسات مخاطب و بیننده را تا حد زیادی بر می انگیزاند. مخاطب زمانی که متوجه می شود برند مورد نظر و مورد علاقه ی او به حوزه ی محیط زیست و دیگر مسائل اجتماعی اهمیت می دهد احساس خوشنودی و رضایت نسبت به آن برند در ذهنش شکل می گیرد. این نوع تاثیر سبب می شود که مخاطب عادی یک برند تبدیل به یک مشتری وفادار شود.

وجود ارتباط بین تبلیغ و حوزه ی کاری

درباره تبلیغات فرهنگی موارد و و نکاتی وجود دارد که رعایت آن ها سبب تاثیر گذاری بیشتر و تحقق سریعتر اهداف می شود. یکی از نکاتی که می بایست حتما مورد توجه قرار گیرد، وجود تناسب بین محتوای پیام ارائه شده با جنس و نوع کسب و کار است. به عبارت دیگر یک تبلیغ رسالت اجتماعی زمانی نظر مخاطب را به سمت خود جلب می کند که ارتباط تنگاتنگی با حوزه ی فعالیت شما داشته باشد. مثلا اگر حوزه فعالیت شما در زمینه کتاب فروشی است برای ادای رسالت اجتماعی خود می توانید از تولید فایل های صوتی کتاب برای افراد نابینا استفاده نمایید. انجام این عمل هم انسان دوستانه است و هم سبب ایجاد حس مثبت در مخاطب نسبت به شما می شود.

چالش های تبلیغات فرهنگی

موارد استفاده از تبلیغات فرهنگی بسیار زیاد و متعدد می باشد. علاوه بر صنایع مختلف که در جهت ادای مسئولیت و رسالت اجتماعی خود گام بر می دارند، برخی از نهاد ها به منظور اهداف دیگری دست به این اقدامات می زنند. شهرداری ها یکی از فعال ترین بخش های جامعه در حوزه ی تبلیغات فرهنگی به شمار می آید. این نهاد با انجام و طرح ریزی امور خیر خواهانه، در صدد گسترش رفاه تمام اقشار جامعه است. انجام امور مسئولیت اجتماعی نهاد های دولتی با چالش های زیادی رو به رو است. از جمله آن می توان به عدم هماهنگی کار و رفتار مسئولان با محتوای پیام فرهنگی شان اشاره کرد. اکثر ما مسئولینی را دیده ایم که خوب حرف می زنند اما زمانی که پای عمل به میان می آید، کم تر کسی آستین بالا می زند و دست به کار می شود.

تبلیغات فرهنگی

یکی دیگر از نارسایی ها در حوزه ی تبلیغات فرهنگی، نا هماهنگ بودن این نوع برنامه ها با نیاز های حقیقی و واقعی اقشار جامعه است. ممکن است انجام برخی امور خیر خواهانه مشکلات را ریشه کن نکند و فقط به مدت کوتاهی سبب تسکین درد های قشر ضعیف شود. پس بهتر است این اعمال به صورت مداوم اجرا شود تا تاثیر بهتری بگذارد.

یکی دیگر از نارسایی های این حوزه انتخاب نا درست رسانه برای پوشش این نوع تبلیغات است. در تبلیغات فرهنگی می بایست از رسانه های جمعی استفاده کرد تا تاثیر گذاری چند برابر شود. این رسانه ها می توانند رسانه های آنلاین و آفلاین باشند. اگر تبلیغات فرهنگی به درستی به اجرا در آید، مردم در گسترش و وایرال کردن محتوای پیام آن تبلیغ کوتاهی نخواهند کرد و خود به عنوان یک مارکتر در رساندن پیام به دست جامعه هدف کمک خواهند کرد.

اشتراک
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments