تخفیف ویژه برای کاربران قدیمی تاپ ادورت فعال شد

PR یا روابط عمومی دیجیتال و دلیل اهمیت آن برای سئو و ساخت لینک

اگر از روابط عمومی دیجیتال یا DPR به عنوان بخشی از استراتژی ساخت لینک استفاده نمی کنید، یعنی فرصت بزرگی را برای بهره بردن از مزایای رقابتی و بهتر و مطرح شدن در کار خود از دست داده اید. خب بیایید نگاهی به نتایج کمپین روابط عمومی دیجیتال بیاندازیم و آن را از لحاظ کیفیت، قابلیت ویرایش و لینک‌های ایجاد شده مورد بررسی قرار دهیم.

قطعا شما هم می‌دانید که برای موفقیت در بیزینس خود نیاز به روابط عمومی درست و صحیح دارید که در این قسمت از تاپ ادورت در این باره توضیح مفصل و جامع خواهیم داد:

قطعا شما هم با استفاده از برند سازی و روابط عمومی دیجیتال صحیح، از رقبای خود جلو می‌افتید و بازخورد‌های بی نظیری را به دست می‌‌آورید و به این ترتیب می‌توانید برند خود را در جامعه مطرح کنید.

در ادامه به بخش PR دیجیتال، کمی عمیق تر می‌شویم و به شما کمک می‌کنیم تا متوجه شوید که چرا PR تاکتیک یا روشی است که برای رشد صفحه خود، هرگز نباید نادیده اش بگیرید.

همچنین به موارد زیر هم‌ نگاهی خواهیم داشت:

 • روابط عمومی دیجیتال چیست؟
 • روابط عمومی دیجیتال به عنوان روشی برای ساخت یک لینک
 • 5 تاکتیک مختلف در روابط عمومی دیجیتال
 • آیا روابط عمومی دیجیتال فقط برای کسب و کار‌های B2c (مدل کسب و کار بیزنس به مصرف کننده) و برند‌های مهیج و جذاب برای مشتری‌ها است؟
 • ارزیابی میزان موفقیت روابط عمومی دیجیتال

روابط عمومی یا PR دیجیتال چیست؟

روابط عمومی دیجیتال یک نوع استراتژی در بازاریابی آنلاین است که توسط مشاغل برای افزایش حضور آنلاین خود استفاده می‌شود. آژانس‌های روابط عمومی دیجیتال با روزنامه نگاران، وبلاگ نویسان و اینفلوئنسر‌ها ارتباط برقرار می‌کنند و برای بدست آوردن بک لینک با کیفیت بالا، از رسانه‌های اجتماعی و بهبود بهینه سازی موتور جستجو SEO خود بیانیه‌های مطبوعاتی آنلاین ارسال می‌کنند.

شما نیاز دارید که سرمایه‌ها و پکیج‌های دارای قابلیت لینک دهی (که گاهی اوقات link bait نامیده می‌شوند) را ایجاد کنید و آن‌ها را در اختیار روزنامه نگاران مربوطه و انتشارات قرار دهید تا برای نوشتن محتوا و لینک زدن، تشویق شان کنید.

موفقیت روابط عمومی دیجیتال وابسته به ایده‌های ناب و عالی است که روزنامه نگاران می‌خواهند ان را پوشش دهند، با ایجاد سرمایه‌ها و پکیج‌های با ارزش و مهیج، لینک‌ها را دریافت می‌کنند تا ارزش ویرایشی را هم به مقاله بدهند.

روابط ‌عمومی دیجیتال اعتماد و اعتبار، نرخ‌های تبدیل و ارزش وجودی یک کسب ‌و‌ کار را افزایش می‌‌دهد.

روابط عمومی دیجیتال در مورد تولید محتوایی است که موضوعات خوبی را روایت می‌کنند که در واقع وبلاگ نویسان یا روزنامه نگاران می‌خواهند آن‌ها را پوشش دهند و به آن‌ها لینک بزنند.

برای این که به شما کمک کنیم تا این تاکتیک را متوجه شوید، می‌خواهیم اول آن را با یک راهبرد دیگر برای ساخت لینک… پست مهمان (در این روش یک نوشته یا مطلب را به طور خاص برای یک سایت پر بازدید آماده می‌کنید و در عوض آن، در متن نوشته برای خود بک لینک قرار می‌دهید) مقایسه کنیم.

اکنون باید یک مورد را شفاف سازی کنیم: ما تضمین نمی کنیم که پست‌های مهمان به عنوان یک تاکتیک موثر سئو به خوبی عمل کند زیرا گوگل از سال 2014 اعلام کرده است که چیزی به عنوان تاکتیک را برای سئو کنار بگذارید و فقط به دنبال تولید محتوای واقعی و جذاب باشید و چیزی که مخاطبان می‌خواهند را در اختیارشان بگذارید. و دیگر به دنبال تاکتیک خاصی نگردید؛ که مانند قبل جوابگو نخواهند بود. اما از طرفی سئوکار‌ها معتقدند که فرآیند لینک سازی همچنان ارزش زیادی دارد. و چه درست و چه غلط، روش آن هم این گونه است.

روابط عمومی دیجیتال (PR)

 • لینک‌ها قابلیت ویرایش دارند (Google’s link schemes guidelines را برای یادگیری بیشتر در مورد چگونگی پیشنهادات گوگل برای دریافت لینک‌ها ببینید)، یعنی روزنامه نگار یک تصمیم در مورد قابل ویرایش بودن یا نبودن لینک در خارج از نوع محتوا می‌گیرد.
 • لینک‌ها برای اضافه کردن ارزش ویرایشی به یک مقاله یا یک منبع سایت اضافه می‌شوند – آن‌ها از طریق ایجاد محتوای عالی، دریافت می‌گردند، نه به دلیل دست به دست شدن پول.
 • لینک‌ها معمولا از محتواهایی با اعتبار بالا به دست می‌آیند. به روزنامه ها، منابع صنعتی و دیگر منابع معتبر فکر کنید.
 • رقیبان نمی توانند به راحتی لینک‌های دریافت شده با روابط عمومی دیجیتال که ماهیت این تاکتیک است را کپی کنند.

پست مهمان:

 • این لینک‌ها در محتوای نوشته شده توسط صاحب سایت، جاگذاری می‌شوند (یا در حاشیه سایت) که وبسایت به آن لینک زده است. این لینک‌ها قابل ویرایش نیستند و باید مشخصه rel=”nofollow” به آن‌ها اضافه شود.
 • به صورت کاملا رایگان آپلود می‌شوند و نیازی به پرداخت هزینه نیست.
 • کیفیت سایت‌های لینک گذاری معمولا بدون بزرگنمایی، کیفیت پایینی دارد و اغلب به سایت لینک شده مربوط نمی شود.
 • اعتبار سایت از طرف گوگل افزایش می‌یابد.
 • رقیبان بسیار راحت لینک‌های پست مهمان را از طریق شناسایی این ابزار آنالیزگر لینک، کپی می‌کنند.
 • ترافیک و بازدید سایت تا حد زیادی افزایش پیدا خواهد کرد.

مقایسه روابط عمومی دیجیتال با روابط عمومی سنتی

یکی از بزرگترین موارد سردرگم کننده در مورد روابط عمومی دیجیتال، مقایسه است که اغلب با روابط عمومی سنتی انجام می‌شود- و محدودیت‌های بین روابط عمومی سنتی و روابط عمومی دیجیتال را کمی نامفهوم می‌کند اما در واقع هدف اصلی هر دوی آن‌ها اجرای برنامه‌های روابط عمومی برای برقراری ارتباط، تبلیغات و اطلاع‌ رسانی است. بازخورد و تاثیر گذاری روابط عمومی دیجیتال هرگز با روابط عمومی سنتی قابل مقایسه نیست. در واقع بازاریابی و روابط عمومی سنتی در حال تبدیل شدن به بازاریابی دیجیتال هستند. مهم ترین تفاوت بین روابط عمومی دیجیتال و روابط عمومی سنتی در انتخاب رسانه‌‌ها و ابزار‌ها و نوع مخاطب جستجو است. یکی دیگر از تفاوت‌های بین این دو بازاریابی در ماندگاری تبلیغات است که در نوع سنتی کوتاه مدت تر می‌باشد.

شما نیز در ابتدا باید ببینید به چه شناختی از برند و مخاطبا‌نش می‌رسید و بر اساس آن برنامه‌های روابط عمومی خود را در رسانه‌های مختلف اجرایی کنید.

روابط عمومی دیجیتال در مورد خالص سازی سرمایه‌های دارای قابلیت لینک زدن، برای دریافت بک لینک‌ها است که روی قابل مشاهده بودن یک وبسایت و سئو اثر بسزایی می‌گذارد. KIP یا (شاخص‌های کلیدی عملکرد) تاکتیکی است که نشان می‌‌دهد چگونه یک شرکت در دستیابی به اهداف کلیدی و مهم کسب و کار موثر عمل کرده است.

از طرف دیگر، روابط عمومی سنتی اکثر اوقات بر اساس شاخص‌های کلیدی عملکرد، برای افزایش اگاهی سازی از برند است. ارزیابی و گزارش روی اثر واقعی، کار سختی است و اغلب بر ایجاد استوری‌های برند و تولید محصولات تکیه می‌کند. همچنین مکانی برای تمرکز روی رسانه آفلاین است، در حالی که روابط عمومی دیجیتال معمولا انتشارات آنلاین را هدف می‌گیرد.

روابط عمومی دیجیتال به عنوان یک تاکتیک برای ساخت لینک

روابط عمومی دیجیتال بدون شک، موثرترین تاکتیک در ساخت لینک است که می‌توانید از آن برای غلبه کردن به بعضی از رایج ترین چالش‌ها و موانع مسیر سئو استفاده کنید:

 • درجه بندی ساخت لینک بدون توافق بر سر لینک‌های دریافت شده
 • دریافت لینک‌های قابل ویرایش
 • دریافت لینک هایی از انتشارات مربوطه و کیفیت بالا

اما روابط عمومی دیجیتال چیزی فراتر از لینک‌ها است، اگرچه سئو اغلب خود به عنوان یک تاکتیک برای دستیابی به این مهم محسوب می‌شود.

مزایای دریافت لینک به صورت روابط عمومی دیجیتال

در این قسمت از تاپ ادورت به معرفی 6 دلیل که چرا روابط عمومی دیجیتال باید بخشی از استراتژی شما برای ساخت لینک باشد، خواهیم پرداخت:

 • دریافت لینک‌های معتبر از انتشارات درجه یک

هیچ راه برتر دیگری برای قرار دادن لینک‌های معتبر از انتشارات درجه یک نسبت به روابط عمومی وجود ندارد.

مطمئنا، شما نیاز دارید که به طور مداوم این لینک‌ها را با یک سرعت مشخص دریافت کنید و از رقیبانتان پیشی بگیرید.

همه لینک‌ها یکسان و مشابه نیستند. بدون لینک‌های معتبر، نمی توانید در امتیاز گرفتن برای کلمات کلیدی رقابتی خوب عمل کنید، اما روابط عمومی دیجیتال می‌تواند در اخذ این لینک‌ها به شما کمک بسزایی کند.

 • دستیابی به مزیت رقابتی با لینک هایی که رقبا نمی توانند آن را کپی کنند

تاکتیک هایی مثل پست مهمان و ساخت لینک مخصوص منابع، شما را با یک بازی موش و گربه ای با رقبا تنها می‌گذارد.

شما یک لینک را در یک صفحه منبع قرار می‌دهید، رقیب شما لینک را ردیابی می‌کند و به وبمستر می‌رسد و به آن موارد دیگر را پیشنهاد می‌دهد.

قصد ما این نیست که این لینک‌ها را بی ارزش جلوه دهیم (بلکه این لینک‌ها ارزشمند هستند) اما اگر رقیبتان مکان‌های لینک و استقرار لینک‌های یکسان را دنبال کند، هیچ کدام در رقابت پیروز نخواهید شد.

اغلب بسیار آسان است که پروفایل لینک افراد دیگر را کپی کنیم. یا حداقل برای بخشی از لینک‌ها این کار را انجام دهیم. شخصی را که لینک می‌کند، پیدا کنید، با او ارتباط بگیرید و از او لینک درخواست کنید و ببینید که چرا باید این لینک‌ها را اضافه کنید. این کار برای رقابت با آژانس ها، کمپانی‌ها و سایرین بسیار کارآمد است.

نکته: اگر می‌خواهید به تلاش‌ها و پیگیری‌های ساخت لینک توسط رقیبان دسترسی داشته باشید، از ابزار ساخت لینک ** SEMrush** استفاده کنید تا این فرصت‌ها را پیدا کنید!

** سایت SEMRush یکی از منابع شناخته ‌شده در دیجیتال مارکتینگ است که به کمک ابزار‌های مختلف آن می‌‌توانید کار‌های بسیار زیادی انجام دهید.**

هوشمندانه پیش بروید و از تاکتیکی استفاده کنید تا به گرفتن لینک هایی کمک کند که کپی کردن آن‌ها آسان نیست: روابط عمومی دیجیتال.

 • بهبود سئو و افزایش رتبه بندی و ترافیک سایت

انتشار محتوا در وب سایت‌های معتبر و دریافت لینک، رتبه بندی شما را برای کلمات کلیدی افزایش می‌دهد. هر چه جایگاه شما در گوگل بالاتر باشد ترافیک وب سایتتان افزایش خواهد یافت.

بعضی از سئو کارها توجهی به این موضوع ندارند اما شما باید به آن توجه کنید. چرا گوگل مسیر اعتباردهی یکسانی را در یک لینکی که در مقایسه با ترافیک‌های بالای لینک‌های دیگر، هیچ بازخوردی نگرفته است را طی می‌کند؟

اما جدا از ساخت لینک، ترافیک ارجاعی به معنای افزایش تعداد کاربران روی وبسایت شماست. افرادی که می‌توانند در آینده مشتری شما باشند. این افراد را به لیست‌های هدفمندی خود اضافه کنید یا راه هایی را برای ثبت نام آن‌ها در لیست ایمیل خود در نظر بگیرید.

روابط عمومی دیجیتال قرار گرفتن در معرض آنلاین شما را ایجاد می‌کند، زیرا این امکان را به شما می‌دهد تا از رسانه‌های مختلف پیروز میدان شوید که این کار خود باعث افزایش ترافیک ارجاعی وب سایت شما خواهد شد. ترافیک ارجاعی یکی از فواید روابط عمومی دیجیتال است که دیگر تاکتیک‌های ساخت لینک، نمی توانند آن را پیشنهاد دهند. اما با بکارگیری روابط عمومی دیجیتال می‌توانید لینک هایی را از انتشارات مربوطه و درجه اول برای بررسی سرمایه گزاری در این تاکتیک مستقر کنید و به اهداف بزرگتر خود در مارکتینگ دست یابید.

فقط به فکر ساخت لینک توسط خودتان نباشید؛ یک راهبرد صحیح می‌تواند ترافیک بالایی را از راه‌های مختلف ایجاد کند تا اینکه فقط امتیاز ارگانیک را افزایش دهد.

 • ایجاد آگاهی از برند و معرفی بیزینس یا تجارت خود

زمانی که از روابط عمومی دیجیتال برای گرفتن لینک‌ها از بهترین انتشارات استفاده می‌کنید که مخاطبان هدفشان با شما موازی هستند، یعنی بیزینس خود را در یک موقعیت عالی قرار می‌دهید. می‌توانید بیزینس خود را در معرض دید ده‌ها هزار خواننده از طریق کمپین قرار دهید.

این خوانندگان ممکن است بیزینس شما را نشناسند اما دنبال کردن شما به معنای این است که آگاهی شان از شما و برندتان بالاتر برود. شاید این تبدیل از یک راه صحیح اجرا نشود. ساخت یک برند می‌تواند کانال فروش شما را ارتقا دهد.

و برای افرادی که می‌دانند شما چه کسی هستید، باید به فکر یک یاداوری باشید تا زمانی که مشتریان (یا مشتریان هدف) در حال استفاه از محتوای انلاین هستند، بدانند که شما وجود دارید. هیچ تاکتیک دیگری در ساخت لینکی در این مقیاس، شما را در معرض دید مخاطب هدف قرار نمی دهد.

 • جلب اعتماد مخاطب به عنوان یک متخصص

چندین سال است که سئو کارها در مورد E-T-A (تخصص، اعتبار و اعتماد) صحبت می‌کنند. البته چیزی که در مورد آن هیچ جا به اندازه کافی صحبت نشده است، این است که لینک‌ها به موقعیت بیزینس شما و افرادشان به عنوان متخصص کمک می‌کنند.

انتشارات درجه اول در بخش شما، که به عنوان یک متخصص روی یک موضوع خاص به شما لینک می‌کنند، یک سیگنال قوی هستند که شما صدای ان‌ها می‌باشید و ارزش شنیده شدن مخصوصا در مورد مقیاس‌ها را دارید.

ویژگی برتری در انتشارات صنعتی، همچنین به جلب اعتماد برای مخاطبان کمک می‌کند.

روابط عمومی دیجیتال می‌تواند به شما کمک کند تا پوشش دهی خوبی را از سمت مخاطبان ایجاد کنید که بتوانید با افتخار راجع به آن صحبت کنید. همچنین به شما اجازه می‌دهد که محل این ویژگی‌ها را به اشتراک بگذارید.

 • ایجاد اعتماد به برند

به کار بردن روابط عمومی دیجیتال باعث می‌شود که با جستجوی نام شما ؛ فقط جنبه‌های خوب برندتان نمایش داده شود. تولید محتوای جذاب و کسب نظرات مثبت و بی طرف باعث ارتقای برند شما در فضای مجازی و آنلاین خواهد شد. محتوای ارزشمند و مفید به موتور‌های جستجو این مطلب را می‌رساند که شما منبع مفیدی از اطلاعات هستید.

 • ایجاد انگیزه اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی اغلب به عنوان کانال‌های مختلف بازاریابی شناخته می‌شوند اما حقیقت این است که آن‌ها می‌توانند با یکدیگر برای ایجاد یک موفقیت بزرگ کار کنند.

روابط عمومی دیجیتال می‌تواند یک کاتالیزگر برای رقم زدن این اتفاق باشد.

زمانی که استوری‌ها را تولید می‌کنید و در مورد آن‌ها صحبت می‌کنید، اگر در مورد آن در کانال‌های اجتماعی صحبت نکنید، فرصت بزرگی را از دست داده اید.

اگر در مورد یک برند یا در مورد یک فرد در کمپین خود صحبت می‌کنید، آن‌ها را در شبکه‌های اجتماعی هم تگ کنید. این دقیقا کاری است که Cosmetify با کمپین فهرست cosmetify انجام داد که توجه هدا بیوتی را به خود جلب کرد. در نتیجه این استوری با 48 میلیون دنبال کننده هدا بیوتی به اشتراک گذاشته شد و فقط یک توئیت آن با 230 هزار لایک امتیاز گرفت.

5 تاکتیک مختلف در روابط عمومی دیجیتال

اکنون که با کمپین ها، محتوای تعاملی، و حتی روابط عمومی محصولات آشنا شدیم، دیدیم که حقیقت این است که روابط عمومی دیجیتال یک مبحث جداگانه و کامل برای تمام راهبرد‌ها و تاکتیک‌ها نیست.

تاکتیک‌های مختلفی وجود دارند. موفقیت زمانی حاصل می‌شود که بدانیم کدام تاکتیک را در چه زمانی استفاده کنیم. خب بیایید به پنج تاکتیک مختلف در مورد روابط عمومی دیجیتال نگاهی بیاندازیم که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. همه آن‌ها برای همه نوع تجارت مناسب نیستند، پس زمان بگذارید تا دریابید که کدام یک برای صنعت شما مناسب تر است.

1-استفاده از مطالعات تحقیقاتی داده محور

روزنامه نگارها عاشق مطالعات تحقیقاتی داده محور هستند، بنابراین شاید هیچ جای تعجبی نباشد که این رایج ترین تاکتیک مورد استفاده در روابط عمومی دیجیتال است.

داده یا دیتا یک راه عالی برای یافتن موضوع است و حق این انتخاب را دارید که از داده‌های خودتان استفاده کنید (اگر به اندازه کافی خوش شانس باشید و این داده‌ها در دسترستان باشد) یا از داده‌های طرف سوم یا شخص ثالث استفاده کنید (در مورد داده‌های اجتماعی، The Census Bureau و موارد مشابه) فکر کنید تا کمپین‌ها را بسازید.

روزنامه نگار‌ها موضوعات منحصربفرد و جدیدی را می‌خواهند و کمپین‌های تحقیقاتی داده محور، یک راه عالی برای انجام این کار هستند.

2-ایجاد کمپین‌های خلاقانه

گاهی اوقات یک کج فهمی وجود دارد که کمپین بدون داده با مشکل و سختی مواجه می‌شود. اما لزوما این گونه نیست.

از آنجایی که داده می‌تواند یک راه عالی برای ساخت یک روش باشد، در نتیجه کمپین‌های خلاقانه یک راه موثر برای رسیدن به آن چیزی هستند که روزنامه نگاران می‌خواهند آن را پوشش دهند.

در مورد تصویرسازی، تصورات پیشگویانه یا شاهکارهای خلاقانه ای فکر کنید که مردم راجع به آن‌ها صحبت می‌کنند. از آن جایی که همه ما دوست داریم همه این کارها را عالی انجام دهیم، به همین دلیل گاهی اوقات پیدا کردن یک ایده عالی از بین گزینه‌های مختلف به یک کار سخت تبدیل می‌شود که البته ما در تاپ ادورت در این باره به شما کمک خواهیم کرد.

3-موج سواری خبری یا نیوزجکینگ

موج سواری خبری در مورد مشاهده اخبار و واکنش نشان دادن به موضوعات هیجان انگیز با بینش‌های تخصصی، نظرات و پیشنهادات است.

این یک تاکتیک عالی است که به تولید محتوای پیچیده ای نیاز ندارد. پکیج لینک شده همراه با موج سواری خبری، معمولا یک راه عالی در پیشرفت تجارت شماست.

اما برای موثر واقع شدن این تکنیک، سه آیتم مورد نیاز است:

 • موضوع جدیدتان باید سر و صدا به پا کند. بعضی از انتشارات می‌خواهند در مورد چیز هایی صحبت کنند که روزنامه نگار‌ها نیاز دارند آن‌ها را از متخصصان یاد بگیرند تا در مقاله هایشان استفاده کنند.
 • باید از روزنامه نگار‌ها برای پوشش موضوعی و خبری استفاده کنید و نظرات و بینش هایی را از افراد متخصص دریافت کنید. انجام این کار نیاز به ارزش دادن به موضوع دارد که به سادگی از خاطره‌ها نرود.
 • باید سریع باشید. نمی توانید یک جا بنشینید و 24 ساعت بعد کامنت‌ها را ارسال کنید. هرچقدر که سریع تر بتوانید یک کامنت عالی در صندوق ورودی روزنامه نگار بگذارید، فرصت موفقیت شما افزایش پیدا می‌کند.

4- روابط عمومی در مورد راهبرد‌های تخصصی و مدیریت افکار

مردم، دانش‌ها و مهارت هایشان یک راه موثر برای دریافت یک پوشش دهی مرتبط و عالی است، حتی زمانی که نتوانند از این طریق یک خبر عالی و هیجان انگیز را ارائه دهند. امروزه روزنامه نگار‌ها بیش از همیشه به دنبال متخصصانی در رشته خودشان هستند که پیشنهادات و راهنمایی‌ها را برای آموزش خوانندگان ارائه دهند.

با متخصصان محصول و خدمات در مورد کسب و کار خودتان، زمانی را به گفتگو بنشینید و درباره چیزهایی که مخاطبان نیاز دارند بدانند، سوالات رایج که احتمالا پرسیده می‌شود یا موضوعات داغ صحبت کنید. سپس آن را به یک بینش حرفه ای تبدیل کنید.

راهکار‌ها و پیشنهادات را با روزنامه نگارها به اشتراک بگذارید، یک راه ارتباطی با آن‌ها بسازید، این گونه قادر خواهید بود به طور مداوم لینک هایی را ایجاد کنید و با دیگر تاکتیک‌ها پوشش دهی داشته باشید، زیرا احتمالا هنگام نوشتن مقالات راجع به موضوعات مشابه با رشته شما به آن‌ها نیاز خواهد بود.

در بسیاری از موارد، می‌توانید چیزی را که روزنامه نگار‌ها در زمان‌های خاصی از سال، در موردش صحبت می‌کنند را حدس بزنید، استفاده از تقویم نیز برنامه ریزی برای بینش‌های حرفه ای را در طول کار آسان تر می‌کند و به شما کمک می‌کند تا بفهمید در چه زمانی، چه چیزی را ارسال کنید.

همه چیزی که برای شروع این تاکتیک نیاز دارید، بینش هایی از افرادی است که پیشنهاد یا راهنمایی را ارائه می‌دهند (که فراتر از چیزی است که با یک جستجوی ساده در گوگل مشخص باشد… یادتان باشد). این راهکارها را با روزنامه نگار‌ها به اشتراک بگذارید و با آن‌ها همکاری کیند و برای ایجاد و تولید محتوا و مقالات مهیج به آن‌ها کمک کنید.

5-روابط عمومی درباره محصولات

روابط عمومی محصول اغلب به گونه ای است که با روابط عمومی سنتی ارتباط زیادی دارد. اما حقیقت اینجاست که ردپاها در حال محو شدن هستند و محصولات شما (یا مخصوصا قرارداد‌ها یا موضوعات شما در مورد محصولات) می‌توانند به دریافت لینک‌ها کمک کنند.

لینک‌های محصولات اغلب مطالب خلاصه شده و موجز حائز اهمیت از هزینه را به علت ماهیت تاکتیک جلو می‌برد. در انتهای روز اگر فردی در مورد محصولات شما در یک مقاله صحبت کرد و این لینک‌ها کلیک خوردند، یعنی بعضی از این کاربران قصد خرید دارند.

اما فقط نیاز به پیدا کردن یک موضوع را فراموش نکنید.

محصولات به خودی خود یک موضوع ناب محسوب نمی شوند، اما نمونه هایی عالی در مورد آخرین فروش‌های شما می‌توانند موضوع تان باشند. همانطور که محصولات می‌توانند به شما کمک کنند که یک مشکل رایج را در مورد مخاطب و بیزینس خود حل و فصل کنید.

پس سعی کنید که فراتر از خود محصولات پیش بروید. زمان بگذارید و در مورد چیزی فکر کنید که یک روزنامه نگار ممکن است در مورد محصول شما بنویسد و مشخصا اینکه چرا بعضی از افراد می‌خواهند در مورد آن‌ها مطلب بخوانند.

خودتان را جای خواننده قرار دهید و به دنبال راه هایی جذاب برای به نمایش گذاشتن محصولات باشید و خودتان را برای چالش‌های پیش رو آماده کنید.

آیا روابط عمومی دیجیتال فقط برای کسب و کار های B2c (مدل کسب و کار بیزنس به مصرف کننده) و برند‌های مهیج و جذاب است ؟

یکی از رایج ترین فرضیات در مورد روابط عمومی دیجیتال این است که آن‌ها فقط برای کسب و کار به مصرف کننده و برند‌های “مهیج” مناسب هستند و اما این موضوع از حقیقت دور نیست. شما باید بفهمید که مخاطبانتان به چه چیزی توجه می‌کنند و موضوعاتی را انتخاب کنید که برای آن‌ها جالب تر است.

بیزنس‌های کسب و کار به کسب و کار یا B2B اغلب موج سواری خبری و روابط عمومی بینش‌های حرفه ای را در ترکیب با مطالعات تحقیقاتی با جزئیات پیدا می‌کنند که به آن‌ها برای پرورش افکار کمک می‌کند و یک راه موثر برای روابط عمومی دیجیتال هستند تا لینک‌ها آتوریتی و پوشش دهی خوبی داشته باشند. ضمن اینکه بیزینس‌های کسب و کار به مصرف کننده معمولا قادر هستند که طیف وسیع تری از تاکتیک‌ها را به کار ببرند.

همه این‌ها در نهایت به یک ایده عالی و فهم نوع محتوایی که مخاطب می‌خواهند به صورت آنلاین از آن استفاده کنند، ختم می‌شود. اگرچه که روابط عمومی دیجیتال به عنوان یک تاکتیک می‌تواند برای کمپانی‌های کسب و کار به کسب و کار (و حتی SaaS) و برند‌های کسب و کار به مصرف کننده هم موثر باشد.

پس باید باهوش باشید و مخاطب خود را بشناسید.

باهوش باشید و موضوعات مورد علاقه آن‌ها را بشناسید.

بررسی و اندازه گیری میزان موفقیت روابط عمومی دیجیتال

هیچ شکی در تاثیرگزاری روابط عمومی دیجیتال به عنوان یک تاکتیک ساخت لینک وجود ندارد، اما این مهم است که چگونه باید موفقیت کمپین‌ها را اندازه گیری کنید تا اثر حقیقی را نشان دهد و سرمایه گزاری‌های بعدی را بهبود ببخشید؟!

به همین دلیل استاندارد هایی را برای ثبت روابط عمومی دیجیتال به شما پیشنهاد می‌کنیم که شامل موارد زیر هستند:

دریافت لینک ها

باید لینک هایی را گزارش کنید که کمپین شما آن‌ها را دریافت کرده است، سپس قادر خواهید بود که پوشش دهی لینک‌ها را با استفاه از ابزار آنالیز بک لینک به نام Semrush انتخاب کنید. URL کمپین‌ها (فرض کنید که یک بخش از محتوا رامنتشر کرده اید) یا صفحه ای که ارتقا پیدا کرده را وارد کنید و وارد تب بک لینک‌ها شوید تا همه صفحات وب را که لینک خورده اند، مشاهده کنید.

از AS (درجه آتوریتی) لینک هایی که دریافت می‌شوند، نوت برداری کنید. همچنین می‌توانید از ابزار نمایش برند Semrush استفاده کنید که به شما کمک می‌کند تا پوشش دهی جدیدی را انتخاب کنید که شامل بخش هایی است که لینک نکرده اید.

فروش و ترافیک ارجاعی

شاید این مورد ساده به نظر برسد اما اگر ترافیک ارجاعی (و فروش‌های مرتبط) که پوشش دهی لینک دارند و به پکیج کمپین ارسال می‌شوند را آنالیز نمی کنید، احتمالا فرصت نمایش اثرات گسترده تر حاصل از تلاش هایتان را از دست می‌دهید. می‌توانید این اثرات را اندازه بگیرید و از طریق آنالیزگر گوگل، ان‌ها را گزارش کنید.

آنالیز استاندارد‌های دیگر

البته استانداردهای زیادی هستند که می‌توانید آن‌ها را برای اجرای کمپین روابط عمومی دیجیتال ثبت کنید اما لینک‌های دریافتی، پوشش داده شده و ترافیک ارجاعی احتمالا آسان ترین راه برای نمایش دادن هستند.

زمان بگذارید و استاندارد هایی که برای سهام داران در تجارت شما اهمیت دارند را بشناسید و حتما از روشی گزارش کنید که موفقیت وسیع تری را بعد از تلاش‌های مربوط به روابط عمومی دیجیتال، به دست آورید.

برعکس تاکتیک‌های رایجی که برای ساخت لینک استفاده می‌شود، حقیقت این است که روابط عمومی دیجیتال می‌تواند از راهبرد‌های دیگر موثر تر باشد.


منبع مقاله: semrush.com

دیدگاهتان را بنویسید