تخفیف ویژه برای کاربران قدیمی تاپ ادورت فعال شد

دامین آتوریتی یا اعتبار دامنه

 • دامین اتوریتی (Domain Authority) چیست؟
 • دامین اتوریتی به چه عواملی بستگی دارد؟
 • برای افزایش اعتبار دامنه یا همان دامین اتوریتی باید چه کاری انجام داد؟

در این نوشته قصد داریم تا درمورد دامین آتوریتی یا اعتبار دامنه مطالبی را برای شما عنوان نماییم. همچنین قرار است راه‌های افزایش دامین اتوریتی را نیز برای شما برشماریم. امید است با مطالعه توصیه‌های ارائه شده در این مقاله، بتوانید رتبه سایت خود را ارتقا دهید.

اعتبار دامنه یا دامین اتوریتی (Domain Authority) چیست ؟

دامین اتوریتی یا DA یک مقیاس امتیازگیری در موتور جستجو می‌باشد که توسط موسسه Moz ارائه شده است و رتبه یا جایگاه یک سایت را در صفحات نتایج جستجو یا SERPs را پیشگویی می‌کند.

امتیاز اعتبار دامنه از 1 تا 100 متغیر است و هر چقدر دامین اتوریتی بالاتر باشد، توانایی سایت برای کسب رتبه خوب در نتایج موتور جستجو بیشتر است.

دامین اتوریتی با ارزیابی چند فاکتور، از جمله لینک دهی دامنه اصلی یا ریشه و تعداد کل لینک ها، تعیین میشود. از این نمره می‌توان هنگام مقایسه وب سایت‌ها یا بررسی “قدرت در رتبه بندی” یک وب سایت در طول زمان استفاده کرد.

یک نکته مهم: Domain Authority معیاری نیست که گوگل در تعیین رتبه بندی نتایج جستجو از آن استفاده کند.

چگونه می‌توان دامین اتوریتی را بررسی کرد؟

برای بررسی دامین اتوریتی میتوانید از لینک اکسپلورر، mozbar (ابزار رایگان سئویی) و قسمت تحلیل نتایج جستجو در کیورد اکسپلورر ابزار موز استفاده کنید. معیارDomain Authority در ده‌ها پلفرم بازاریابی آنلاین و سئو در سراسر وب گنجانده شده است.

با استفاده از این لینک هم می‌توانید اعتبار دامنه سایت خود را بصورت رایگان بررسی کنید

امتیاز اعتبار دامنه چگونه تعیین میشود؟

برای اندازه گیری اعتبار دامنه از یک لگاریتم 100 نقطه‌ای استفاده میشود. این لگاریتم بصورتی است که در آن، افزایش اعتبار از 20 تا 30 بسیار راحت تر افزایش اعتبار از 70 به 80 است.

یک دامین آتوریتی خوب به چه چیزی گفته می‌شود؟

به طور کلی، سایتهایی که دارای با تعداد بسیار زیاد پیوندهای خارجی باکیفیت هستند، (مانند ویکی پدیا یا Google.com ) در صدر مقیاس Domain Authority قرار دارند ک در حالی که مشاغل کوچک و وب سایتهای با لینک ورودی کمتر ممکن است DA بسیار پایین تری داشته باشند . وب سایت‌های برند همیشه با امتیاز دامین اتوریتی 1 شروع به کار می‌کنند.

اینکه دامین اتوریتی، پیش بینی کننده قدرت سایت شما در رتبه بندی است، توجه داشته باشید که این حرف به این معنا نیست افزایش دامین اتوریتی را بعنوان هدف برای خود در نظر بگیرید. به امتیاز دامین اتوریتی وبسایت رقبای خود در نتایج جستجو نگاه کنید و هدف خود را، کسب نمره بالاتر از رقبای خود قرار دهید.

این نمره بهتر است هنگام انجام تحقیق در نتایج جستجو و تعیین اینکه کدام سایتها دارای پروفایل پیوندی قدرتمندتر / مهم تر از سایرین هستند، به عنوان یک معیار مقایسه‌ای (نه نمره مطلق و مشخص) مورد استفاده قرار گیرد. از آنجا که این یک ابزار مقایسه‌ای است، لزوماً هیچ دامنه خوب یا بدی وجود ندارد و همه چیز کاملا نسبی است.

به عنوان عوامل مهم در تعیین رتبه DA برای وب سایت شما می‌توان به این عوامل اشاره نمود:

 • داشتن لینک از صفحه اصلی دامنه (Root Domain)
 • بالا بودن میزان اعتبار ماز یا ماز رنک (MOZRank)
 • بالا بودن اعتماد ماز یا ماز تراست (MOZTrust)
 • وجود محتوا با کیفیت (Quality Content)
 • سینگال از شبکه‌های اجتماعی (Social Signal)
 • بهینه بودن ساختار سایت برای موتورهای جستجو (Technical SEO)
 • وجود توازن میان لینک‌های فالو و نوفالو (Nofollow Links)
 • برند منشن یا اشاره شدن به نام برند (Brand Mention)

چرا دامین آتوریتی سایت دائما در حال تغییر است؟

دامین آتوریتی و پیج آتوریتی، برایند مجموعه‌ای از عوامل هستند در نتیجه پیدا کردن اینکه نمره دامین اتوریتی بر اثر کدام یکی از این عوامل کاهش یا افزایش پیدا کرده است فرآیندی بسیار سخت و تقریبا غیر ممکن است. اما به احتمال زیاد یکی از این عوامل باعث تغییر دامین اتوریتی شما شده اند.

 • بک لینک‌های سایت شما اخیرا بسیار بیشتر شده، اما هنوز توسط ربات‌های پایش Mozscape مشاهده نشده اند. ممکن است منتظر چندین آپدیت برای Mozscape باشید تا بک لینک‌های خود را مشاهده کنید.
 • سایت‌های با آتوریتی بالا، افزایش لینک‌های زیادی داشته باشند و این مسئله با توجه به نسبی بودن دامین اتوریتی بر روی دامین آتوریتی شما نیز تاثیر گذاشته باشد.
 • از سایت‌هایی بک لینک دریافت کرده اید که ارتباطی با رتبه بندی گوگل ندارند و به عبارت دیگر، سایت‌های بی کیفیتی هستند.
 • بعد از پایش ربات‌های Mozscape، تعداد بک لینک‌های شما افزایش یا کاهش داشته باشد.
 • از آنجایی که دامین اتوریتی یک عدد صحیح است، در نتیجه نتایج به سمت نزدیک رند خواهند شد. مثلا اگر 20.4 نمره شما باشد، DA=20 برای شما نمایش داده خواهد شد و اگر 20.6 نمره شما باشد، DA=21 برای شما نمایش داده خواهد شد. این عامل می‌تواند سبب تغییر این نمره در وب سایت شما گردد.

مقایسه دامین اتوریتی با پیج اتوریتی

در حالی که دامین اتوریتی قدرت رتبه بندی کل دامنه و زیر دامنه‌ها را اندازه گیری می‌کند. پیج اتوریتی، قابلیت و توانایی هر صفحه وب را اندازه گیری می‌کند.

یکی از راه‌های بهبود پیج اتوریتی در صفحات سایت، استفاده از لینک‌های صفحه است. به طور مثال اگر شما از صفحاتی که اعتبار بالایی دارند به صفحه خود لینک بزنید، می‌توانید ارزش و اعتبار صفحه خود را نیز را ارتقا دهید.

دامین اتوریتی براساس داده‌های مربوط به فهرست Link Explorer اندازه گیری میشود و برای این محاسبات آن ده‌ها عامل در نظر گرفته میشوند. این محاسبه به تنهایی از مدل یادگیری ماشین برای پیشگویی بهترین الگوریتم استفاده می‌کند که بسیار به دیتای لینک ما با هزاران نتایج جستجوی واقعی و امتیازگیری شبیه می‌باشد که می‌توانیم به عنوان یک مقیاس استاندارد از آن استفاده کنیم.

از آن جایی که آتوریتی بر اساس محاسبات دستگاه یادگیری می‌باشد، نمره سایت شما اغلب ممکن است کم و زیاد میشود و نمره‌های مربوط به دیتا که در محاسبه استفاده می‌شود، تغییر میکنند.

به طور مثال؛ اگر فیس بوک یک میلیارد لینک دریافت کند، پیج اتوریتی و دامین اتوریتی همه سایت‌های دیگر ممکن است کمی در رابطه با فیس ‌بوک افت داشته باشد. به همین دلیل به یاد داشته باشید که همیشه باید از دامین اتوریتی به عنوان یک مقیاس مرتبط برای مقایسه کردن لینک سایت‌های دیگر استفاده کنید تا بتوانید نمره ارزشی دقیقی را برای بهره مندی از تلاش‌های سئوی داخلی به دست بیاورید.

چگونه دامین اتوریتی را افزایش دهیم ؟

تأثیر مستقیم بر اعتبار دامنه دشوار است. این مجموعه از معیارها و داده‌های پیوندی ساخته شده است که همگی روی نمره اعتبار دامنه تأثیرگذار هستند. این نمره به معنای قدرت رقابتی وبسایت در نتایج جستجوی Google است.

از آنجا که گوگل فاکتورهای زیادی را در نظر می‌گیرد و از آن جایی که گوگل عوامل زیادی را در محاسبه خود دخیل می‌کند، استانداردی که سعی دارد آن را محاسبه کند نیز باید فاکتورهای زیادی را در نظر بگیرد.

راه کار‌های بسیار زیادی جهت افزایش میزان عدد دامین آتوریتی یک سایت موجود است. در ادامه به توضیح و تشریح برخی از این عوامل می‌پردازیم. این موارد عبارت اند از:

1. تولید محتوای سئو شده

محتوای ارائه شده در یک سایت مهم ترین جزء مجموعه یک سایت است. طوری که گفته می‌شود محتوا به عنوان پادشاه یک سایت است. این میزان اهمیت نشان می‌دهد که می‌بایست هزینه و دقت بسیاری جهت تولید محتوای سئو شده و با کیفیت صرف کرد.

محتوای ارائه شده باید به قدری جذاب باشد که مخاطب را جذب کند و یا او را مجاب سازد که لینک صفحه را به دوستان و آشنایان خود معرفی نماید. به صراحت می‌توان گفت که تولید و ارائه محتوای با کیفیت و جذاب می‌تواند اصلی ترین عامل بر افزایش ترافیک سایت و بهبود دامین اتوریتی یک وب سایت گردد.

2. داشتن بک لینک‌های با کیفیت و معتبر

یکی از موثر ترین عواملی که بر بهبود دامین آتوریتی می‌تواند تاثیر بگذارد، استفاده از بک لینک‌های مرتبط با سایت است. بک لینک‌های معتبر را می‌توانید با پرداخت هزینه تهیه و خریداری کنید. بعضی از وب مستران این طور تصور می‌کنند که اگر سایتشان دارای بک لینک‌های متعدد و زیادی باشد، اعتبار دامنه آن‌ها به همان میزان بالا می‌رود.

اما لازم به ذکر است که بگوییم این تصور کاملا اشتباه می‌باشد. اگر یک سایت بک لینک‌های با کیفیت اما با تعداد کم هم دارا باشد، می‌تواند دامین آتوریتی خوبی در بین سایر رقبا و موتور‌های جست و جو دارا باشد.

سعی کنید بک لینک‌های خود را از لینک‌هایی که قدمت و اعتبار بالایی در گوگل دارند، بگیرید. چرا که توجه گوگل و دیگر موتور‌های جست و جو به این سایت‌ها بیشتر از سایرین است.

به بیانی ساده، تعداد و کیفیت بک لینک‌ها در نمره DA شما بسیار اثرگذار است.

3. فعالیت در شبکه‌های اجتماعی

هر چه سایت شما توسط شبکه‌های اجتماعی در دسترس بیشتر معرفی شود، کاربران بیشتری با سایت شما آشنا می‌شوند و از محتوای ارائه شده توسط سایت بازدید می‌کنند. هر چه میزان بازدید از یک سایت بیشتر باشد، رتبه سایت در رنکینگ جهانی جایگاه بهتری را به خود اختصاص خواهد داد.

یکی از توصیه‌هایی که به مدیران سایت می‌شود، داشتن فعالیت موازی در شبکه‌های اجتماعی است. چراکه این فعالیت مستمر و مناسب در این حیطه می‌تواند به مستقیم بر بهبود سایت شما و اعتبار دامنه آن بیافزاید.

4. میزان جست و جوی برند شما توسط کاربران

از دیگر مولفه‌های اساسی که در تعیین و بهبود اعتبار دامنه یک سایت یا همان دامین آتوریتی موثر است، میزان جست و جوی سایت شما توسط کاربران در بین موتور‌های جست و جو می‌باشد. هر چه میزان جست و جوی کاربر و در نهایت بازدید او از سایت بیشتر باشد، نشان از این قضیه است که محبوبیت سایت شما در بین کاربران بسیار است.

این محبوبیت خود دلیلی بر بالا بودن میزان دامین آتوریتی سایت شما می‌باشد.

5. طول عمر دامنه

هرچه طول عمر دامنه شما بیشتر باشد، نمره DA شما نمره بالاتری خواهد بود چراکه این موضوع می‌تواند باعث افزایش اعتبار فعالیت شما باشد.

6. توجه به سئوی داخلی و خارجی

سئو کاران برای بهبود سئو داخلی سایت می‌بایست اعمال متعددی انجام دهند. برخی از این اعمال عبارت اند از:سئو تکنیکال (Technical SEO)، لینک سازی داخلی سایت، توجه به آدرس صفحه، افزایش سرعت سایت از جمله بهینه سازی تصاویر سایت، توجه به کلمات وعبارات کلیدی به کار گرفته شده در متن و ….

رعایت چند نکته دیگر نیز می‌تواند در بهبود سئو داخلی سایت و در نهایت دامین اتوریتی موثر باشد. به طور مثال توجه به عناوین و تیتر‌های به کار رفته در متن و استفاده از کلمات کلیدی در این تیتر ها، استفاده از کلمات هم خانواده با کلمه کیدی در متن و بولد کردن آن ها، نوشتن توضیح متا درباره متن و محتوای تولید شده به صورتی که کلیت محتوا را بیان کند.

عوامل تاثیر گذار بر سئو خارجی سایت اغلب در کنترل ما نمی باشد. اما می‌شود با استفاده از راه کارهایی کنترل آن را به دست گرفت و رنک سایت خود را در بین سایر سایت‌ها در موتور جست و جو ارتقا داد.

نمره اسپم اسکور (Spam Score)

نمره اسپم وب سایت‌ها می‌تواند در کنار دامین اتوریتی وب سایت، با دقت بالایی میزان کیفیت وب سایت شما را مشخص کند. در رابطه با این نمره می‌توان گفت، اسپم اسکور نمره‌ای از 27 خط قرمزی است که در سایت‌های جریمه شده توسط گوگل دارند. اگر سایت شما به یکی از این 27 مورد شبیه باشد، یک امتیاز منفی میگیرید.

هر چه تعداد این شباهت‌ها بیشتر باشد، اسپم اسکور سایت شما هم زیاد میشود. توجه داشته باشید که درصد بالای Spam Score به معنی احتمال جریمه شدن سایت شما است. بالا بودن امتیاز اسپم نشان دهنده این است که ساختار سایت شما به روش‌های مخرب و کلاه سیاه شبیه است.


دیدگاهتان را بنویسید