تخفیف ویژه برای کاربران قدیمی تاپ ادورت فعال شد

تبلیغات موثر

در این مقاله قرار است در رابطه با ویژگی‌های یک تبلیغات موثر و هم چنین روش‌های تاثیر گذار کردن یک تبلیغ مطالبی را ارائه دهیم. امید است با مطالعه ی این متن پاسخ سوالات خود را در زمینه ی اثر بخشی تبلیغات دریافت نمایید.

تبلیغات موثر در کسب و کار

تبلیغات عمدتا با اهدافی هم چون، برندینگ، فروش بیشتر، بازاریابی محصول جدید، افزایش تعامل و ایمپرشن مخاطب و … اجرا می‌شوند.

هر یک از این اهداف می‌توانند محور کار ما باشند و تبلیغات برای نیل به آن هدف خاص طراحی و اجرا شود.به میزانی که بعد از اجرای تبلیغات به هدف مورد نظر دست یابیم به همان میزان تبلیغات موثر بوده است و تاثیر خود را بر مخاطب گذاشته است. پس می‌توان این طور عنوان کرد که میزان تاثیر گذاری یک تبلیغات به هدف آن بستگی دارد.

ممکن است از یک پیام تبلیغاتی بازدید زیادی شود اما هدفش بازدید مخاطبان نباشد پس می‌توان گفت آن تبلیغات به میزان کافی موثر نبوده است. از طرفی ممکن است یک تبلیغات ضد تبلیغ شناخته شود اما موثر باشد و به هدف خود که همان دیده شدن است دست یابد. طبق گفته‌ها می‌توان نتیجه گرفت که میزان تاثیر گذاری یک تبلیغات موثر به هدف آن بستگی دارد.

پیشنهاد ویژه برای سال ۱۴۰۰
تخفیف 30% کارمزد بر روی شارژ 300 دلاری
همین امروز با شارژ اکانت گوگل ادز 30 درصد تخفیف بگیرید.

ارزیابی تاثیر تبلیغات در جذب مشتری

اگر تبلیغاتی با هدف فروش بیشتر محصولات طراحی و اجرا شود، می‌توان از روی آمار و ارقام مربوط به فروش محصول پس از پخش و انتشار تبلیغات به اثر گذاری آن پی برد. گاهی اوقات هدف از اجرا و پیاده سازی تبلیغات آشنایی بیشتر مخاطبان با محصول است.

در این صورت می‌توان از طریق توزیع پرسشنامه بین جامعه خریداران و یا با استفاده از روش‌های پرس و جوی میدانی راجع به رضایت مشتریان اطلاعات کسب کرد. هر چه آگاهی مردم از محصول بیشتر باشد به این معناست که پیام مورد نظر فراگیر شده و تبلیغات موثر بوده است.

تبلیغات موثر در جذب مشتری

موانع تبلیغات موثر

عوامل بسیاری ممکن است دست به دست هم دهند تا از میزان تاثیر گذاری یک تبلیغ کاسته شود و پیام تبلیغاتی تبدیل به یک محتوای غیر موثر شود. در ادامه به شرح و توضیح برخی از این عوامل می‌پردازیم.

اغراق و بزرگ نمایی

یکی از بزرگترین آفت‌های کسب و کار‌ها بزرگ نمایی و اغراق همراه با کمی دروغ در شناساندن محصول به کاربر می‌باشد.

در برخی از تبلیغات دیده می‌شود که محصول به نوعی فرا واقعی و اغراق شده ارائه می‌شود در حالی که مخاطب از میزان کیفیت آن محصول آگاه است.

زمانی که مخاطب پیام تبلیغاتی را دریافت می‌کند در ذهنش مقایسه‌ای بین پیام تبلیغاتی و محصول واقعی انجام می‌دهد و یک ذهیت منفی راجع به آن برند درون خود حس می‌کند. همین امر سبب بی اعتماد شدن مشتری نسبت به برند مورد نظر می‌شود. به نوعی می‌توان گفت اغراق بیش از حد در تبلیغات نه تنها سبب تاثیر گذاری بیشتر آن نمی شود بلکه نوعی ضد تبلیغ هم اتفاق افتاده است.

تکیه بر سود حاصل از تبلیغات

همان طور که قبل تر اشاره شد یکی از روش‌هایی که می‌شود با استفاده از آن میزان تاثیر گذاری یک تبلیغات موثر را تشخیص داد، توجه به آمار و ارقام مربوط به فروش بعد از اجرای تبلیغات است.

توصیه می‌شود اگر می‌خواهید از این روش استفاده کنید توجه داشته باشید که از یک نوع تبلیغات استفاده کنید. اگر هم زمان با هم علاوه بر تبلیغات تلویزیونی در یک نمایشگاه هم شرکت کرده اید و یک کمپین تبلیغاتی هم ران کرده اید، امکان محاسبه سود حاصل از تبلیغات صورت گرفته بسیار دشوار است. چرا که شما نمی دانید کدام یک از روش‌های تبلیغاتی شما مشتری را ترغیب به خرید کرده است.

عدم استفاده از خلاقیت

یک تبلیغات زمانی بیشترین تاثیر گذاری را بر مخاطب خود دارد که او را به چالش بکشاند و همراه خود کند. تبلیغات چریکی مارکتینگ و پارتیزانی به دلیل بالا بودن میزان خلاقیت مخاطب را به شگفتی وا می‌دارد و سبب می‌شود تا مدت‌ها نام برند مورد نظر در ذهن او باقی بماند.

متخصصان این نوع تبلیغات را تبلیغات موثر می‌دادند. اما به علت ایده پردازی‌های بسیاری که می‌بایست قبل از به اجرا در آوردن تبلیغات پارتیزانی کرد، هزینه ی این نوع تبلیغات بسیار زیاد است و اغلب برند‌های بزرگ و شناخته شده از آن استفاده می‌کنند.

هدف این برند‌ها جهت استفاده از این مدل تبلیغات وفادار کردن مشتریان گذشته شان است.

بهترین روش‌های تبلیغات موثر

راه‌ها و روش‌های متنوعی برای داشتن یک تبلیغات موثر وجود دارد که بسته به نوع فعالیت و حوزه کسب و کار می‌توان از این روش‌ها استفاده نمود. در ادامه برخی از روشهای آنلاین و آفلاین تبلیغاتی را توضیح خواهیم داد.

فعالیت در شبکه‌های اجتماعی

امروزه یکی از موثرترین انواع تبلیغات اینترنتی ، تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی می‌باشد. شبکه‌های اجتماعی را می‌توان به عنوان بستری برای رشد و شناساندن کسب و کار‌ها در هر حوزه‌ای دانست.

امروزه به دلیل گستردگی استفاده از شبکه‌های اجتماعی، فعایت و حضور مستمر در آنها می‌تواند عامل مهمی بر جذب مخاطب باشد.

بسیاری از آژانس‌های تبلیغاتی امکان تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی از جمله تلگرام و اینستاگرام را فراهم می‌آورند. می‌توان با صرف هزینه‌ای نچندان زیاد در این شبکه‌ها برای کسب و کار خود تبلیغات کرد و تا حد زیادی توجه مخاطب را جذب نمود.

تبلیغات در رسانه‌های آفلاین

تلویزیون به علت گسترش بسیار زیاد و دسترسی آسان به استفاده از آن حتی برای روستاییان و مناطق دور افتاده ی کشور، بستر مناسبی برای تبلیغات به شمار می‌آید.

هر چه فراگیری بستر انتشار یک پیام تبلیغاتی گسترده تر و وسیع تر باشد احتمال دیده شدن آن محتوا توسط جامعه هدف مورد نظر بیشتر است. به تبع هر چه میزان بازدید از یک تبلیغ بیشتر شود تبلیغات موثر تر خواهد بود.

درست است که هزینه ی اجرای پیام‌های بازرگانی که از تلویزیون به اجرا در می‌آیند بسیار زیاد و هنگفت است اما به دلیل جامعیت زیاد و فراگیر بودن آن به راحتی می‌توان نام برند مورد نظر را بر سر زبان‌ها انداخت.

لذا اگر به درستی و با درایت فراوان محتوای پیام بازرگانی طراحی و تهیه گردد، تاثیر گذاری پیام بسیار بیشتر از هنگامی است که از دیگر بستر‌های انتشار، تبلیغات به اجرا در آمده است.

تبلیغات موثر

تبلیغات در وب سایت ها

امروزه پلت فرم‌های بسیاری هم چون دیوار و شیپور برای تعامل بهتر و بیشتر مخاطب با فروشنده ایجاد شده اند. با قرار دادن آگهی در این گونه فضا‌ها که هم مورد رصد متقاضیان کالا و هم رقبا می‌باشد می‌توان یک تبلیغات موثر برای محصول خود داشته باشید.

مزیت دیگری که این قبیل سایت‌ها دارند رایگان بودن آن هاست. لازم به ذکر است که قرار دادن آدرس وب سایت مورد نظر خود در قسمت مشخصات فروشنده، یک بک لینک رایگان و مناسب برای سایت شما نیز به وجود خواهد آمد که از نظر سئویی بسیار با اهمیت است.

به طور کلی تبلیغات زمانی موثر خوانده می‌شود که هم منافعی عاید مشتری و مخاطب شود و در او حس گول خوردن به وجود نیاید و هم زمانی که تبلیغات کننده متحمل هزینه‌های غیر منطقی تبلیغات نشود.

با استفاده از روش‌های تبلیغات رایگان شما می‌توانید هزینه‌ای که برای انجام تبلیغات کنار گذاشته بودید را صرف کیفیت بیشتر محصول خود کنید. اما توجه داشته باشید که همیشه ارزان ترین راه بهترین راه نیست و تاثیر گذاری نیازمند صرف هزینه است.

دیدگاهتان را بنویسید