تخفیف ویژه برای کاربران قدیمی تاپ ادورت فعال شد

آموزش تبلیغات در فیسبوک

 • تبلیغات در فیسبوک چیست و مناسب چه کسانی است؟
 • انواع و روش‌های تبلیغات در فیسبوک کدامند؟
 • چگونه در فیسبوک تبلیغ کنیم؟
 • میزان تاثیر و موفقیت تبلیغات در فیسبوک چقدر است؟
 • چگونه سن و جنسیت مخاطبان را در تبلیغات فیسبوکی تعیین کنیم؟
 • چگونه جایگاه نمایش تبلیغ فیسبوک خود را مشخص کنیم؟
 • هزینه تبلیغات در فیسبوک چقدر است؟
 • مدل‌های پرداخت هزینه تبلیغات در فیسبوک کدامند؟

تبلیغات در فیسبوک باعث می‌شود شما سود بیشتری در کسب و کار خود کسب کنید چرا که افراد بیشتری تبلیغات شما را می‌بینند و با محصولات و خدماتتان بیشتر آشنا می‌شوند. در این مقاله از تاپ ادورت به تمامی سوالات فوق پاسخ داده و مراحل انجام تبلیغات در فیسبوک را به شما آموزش می‌دهیم.

در این پروسه باید کاملاً حواس جمع عمل کنید و همه موارد را زیر نظر داشته باشید.

تبلیغات در فیسبوک برای چه کسانی مناسب است؟

اگر برایتان سوال پیش آمده است که چگونه می‌توانید در فیس بوک تبلیغات کنید و اهداف این تبلیغات چییست ادامه مطلب را از دست ندهید:

همانطور که گفته شد اگر قصد دارید فروش بین المللی داشته باشید و محصولات خود را صادر کنید، تبلیغات در فیس بوک گزینه ایده آلی خواهد بود. پس از هدف گزاری در فیس بوک و تنظیم علایق کاربران می‌توانید بر اساس کوچه، خیابان، شهر، منطقه و … تبلیغات کسب و کار خود را نمایش دهید.

در این میان توجه داشته باشید که مدت زمان نمایش تبلیغات شما به بودجه ای که تعیین کرده اید بستگی دارد. اینستاگرام نیز یکی از برنامه‌های زیرمجموعه فیس بوک است و شما می‌توانید با تبلیغ در آن نیز با یک تیر دو نشان بزنید.

آموزش تصویری تبلیغات در فیسبوک

برای شروع تبلیغات باید اکانت تجاری فیس بوک را ایجاد کرده و سپس طبق مراحل زیر پیش بروید:

مرحله 1: اول از همه حساب تبلیغاتی و صفحه تجاری خود را بسازید

برای اینکه بتوانید یک اکانت تبلیغاتی خوب داشته باشید، اول باید مشتریان خود را شناسایی کنید. سپس ببینید که این مشتریان به چه چیزهایی علاقه دارند. با در نظر گرفتن ادبیات آن‌ها سعی کنید که درگیرشان کنید. دغدغه‌هایشان را بشناسید و کاری کنید که آنها بیشتر وارد صفحه شما شوند. مثلاً می‌توانید آگهی تبلیغاتی بسازید که باعث می‌شود مشتریان بیشتری وارد صفحه تان شوند و عملکرد بهتر و موثرتری داشته باشند.

میزان تاثیر تبلیغ در فیسبوک

محققان به این نتیجه رسیده‌اند که افرادی که در فیس بوک شروع به تبلیغ می‌کنند،۵۲۲ درصد تاثیر مفیدتری را نسبت به قبل از انجام تبلیغات و یا تبلیغات غیر فیسبوکی احساس می‌کنند. همچنین آمار دیگری برای اثبات برتری ابن نوع تبلیغات وجود دارد که عبارتند از:

 • ۷۷% طرفدار بیشتر برای صفحه
 • ۹۶ درصد کلیک بیشتر برای صفحه
 • ۱۲۶ درصد تأثیر بیشتر صفحه
 • ۹۰ درصد طرفدار بیشتر
 • ۱۱۱ درصد فن پیج بیشتر

به قسمت facebook ads manager رفته و هدف خود را مشخص کنید. در این جا فیس بوک روش هایی را برای بازاریابی بهتر شما طراحی کرده که می‌توانید مطابق نیاز خود هر یک از آنها را انتخاب کنید.

ساخت صفحه تجاری در فیسبوک

فیسبوک پیکسل دقیقاً در همین جا باید شروع به کار کند. باید آن را به طور کامل انعطاف‌پذیر کنید. در هر صورت برای سوددهی تبلیغات فیس بوک باید از فیسبوک پیکسل استفاده کنید. فیس بوک پیکسل هرگونه فعالیت انجام شده در سایت شما را ردیابی می‌کند و باعث می‌شود که بتوانید با لیستی از فعالیت‌ها و اقدامات ارزشمند مواجه شوید و ببینید که چه کاره هستید و در کجای راه قرار گرفته‌اید. اگر احساس می‌کنید که هنوز چیزی در وبسایت شما کم است، می‌توانید آن را اضافه کنید.

حال به پایین صفحه رفته و کمپین خود و بودجه آن را بهینه سازی کنید. شما باید هدفی را در نظر داشته باشید. به عنوان مثال قصد دارید لایک‌های صفحه خود را افزایش دهید یا تعاملات آن زیاد شوند.

تعیین هدف کمپین تبلیغاتی فیسبوک

اگر اولین بار است قصد تبلیغات فیسبوکی دارید باید بر روی set up ad account کلیک کرده و اکانت خود را راه اندازی کنید. در نهایت گزینه continue را انتخاب کنید.

تعیین هدف کمپین تبلیغاتی فیسبوک

مرحله 2: مخاطبان ایده آل‌تان را شناسایی کنید

درست است که فیس بوک در حال حاضر تقریباً ۲ میلیارد کاربر فعال دارد اما به این معنا نیست که آن‌ها می‌خواهند نسبت به محصول شما یا خدماتتان اقدامی انجام دهند. در واقع شما باید علاقه مخاطب ایده‌آل خود را شناسایی کنید و ببینید چه کسانی جذب خدمات یا محصولات شما می‌شوند و سپس از ترکیب اطلاعات جامعه شناسی، رفتار شناسی، شناخت سلیقه و علایق، و اطلاعات جغرافیایی استفاده کنید و ببینید که چگونه باید عمل کنید. حال می‌توانید با در نظر گرفتن همه این پارامترها، مشتریان خود را پیدا کنید و ببینید که برای آنها باید چه برنامه ای را در نظر بگیرید.

برای شناسایی بهتر مخاطب خود در فیسبوک، باید اینفوگرافی موجود در هدف گیری آگهی فیس بوک را کنترل کنید.

در این قسمت موقعیت مکانی، سن، جنسیت یا زبان خود را انتخاب کنید. برای بالابردن بازدهی تبلیغات خود می‌توانید یک جامعه آماری را در نظر بگیرید و افرادی را که متمایل هستید را انتخاب کنید.

تعیین مخاطبان هدف در تبلیغات در فیسبوک

امتیاز ارتباطی در تبلیغات فیس بوک چیست؟

امتیاز ارتباطی فیس بوک یعنی تخمین و برآورد کیفیت آگهی که در فیس بوک قرار داده می‌شود. این امتیاز بر اساس بازخورد مثبت و منفی توسط مخاطبان است. در واقع ارتباط برقرار کردن شما با آنها را مورد بررسی قرار می‌دهد. هر چقدر شما در این مقوله امتیاز بالاتری داشته باشید، هزینه شما برای تبلیغ کاهش پیدا می‌کند. پس افزایش این امتیاز به شدت کمک کننده خواهد بود.

مرحله 3: جایگاه نمایش تبلیغ خود را مشخص کنید

سپس وقت آن است که مشخص کنید تبلیغات‌تان در کجا نمایش داده شوند. اگر تازه کار هستید این انتخاب را به صورت خودکار انتخاب کنید اما اگر حرفه ای هستید، می‌توانید نوع دستگاه کاربر، پلتفرم مخاطب، سیستم عامل (اندروید،IOS) و جایگاه (صفحه اصلی، استوری، سایت‌های خارج از فیس بوک و …) را نیز مشخص کنید.

تعیین جایگاه تبلیغ فیسبوک

مرحله 4: بهینه سازی اختصاص بودجه و قیمت گذاری

رقابت در فیسبوک اصلا آسان نیست. بیشتر بودجه شما باید به کمپین‌هایی اختصاص داده شود که برای تان سود آور هستند. از طرفی باید به ساخت برند هم توجه کنید و ببینید که تا چه حد برای شما سود آور است. اول از همه باید دانش خود را در این زمینه بالا ببرید. به این صورت که باید بدانید که چه مخاطبی را هدف بگیرید، چگونه تبلیغات خلاقانه بسازید و یا چه قیمتی پیشنهاد دهید.

مزایده فیس بوک

معمولاً در مزایده تبلیغاتی فیس بوک شخصی برنده است که بالاترین قیمت را پیشنهاد می‌کند. معمولاً تعیین قیمت بر اساس سه عامل زیر انجام می‌شود:

 • قیمت تبلیغ کننده
 • کیفیت و ارتباط آگهی
 • نسبت عملکرد برآورد شده

همه این سه مورد به شما نشان می‌دهد که تبلیغات فیسبوک چقدر می‌تواند موثر واقع شود و به سایت شما ارزش بدهد.

دراین مرحله باید بودجه خود را در نظر گرفته و مشخص کنید که برای کمپین خود چقدر قصد هزینه دارید .سپس دکمه شروع را زده و اطلاعات مربوط را وارد کنید. در نظر داشته باشید که برای کاهش هزینه‌های تبلیغات فیسبوک می‌توانید تبلیغات خود را زمان بندی کنید. بدان صورت که فقط در زمان آنلاین بودن مخاطب تبلیغات نمایش داده شوند.

مشخص کردن میزان بودجه کمپین تبلیغاتی فیسبوک

مرحله 5: انتخاب بهترین فرمت آگهی

حال باید ببینید که چه فرمتی از آگهی و تبلیغ برای شما بهترین است. تقریباً بیش از ده‌ها فرمت تبلیغ در فیسبوک وجود دارد که شما می‌توانید از آنها استفاده کنید. باید اول یک تبلیغ خلاقانه ایجاد کنید. سپس پیشنهادات و مخاطبانتان را در نظر بگیرید و متنی برای تبلیغ به وجود بیاورید. هر چقدر که شناخت مخاطب از برند شما کمتر باشد، شما می‌توانید تبلیغ را ساده تر بگیرید. پس بیش از حد سختگیر نباشید.

حال تبلیغ خود را بسازید و فرمت آن را مشخص کنید. هر آنچه که می‌خواهید به تبلیغ خود اضافه کنید و زمانی که احساس رضایت کردید بر روی گزینه CONfirm کلیک کرده و منتظر ایمیل تایید فیس بوک باشید.

پیشنمایش تبلیغ فیسبوک

مرحله 6: در فیس بوک بازاریابی مجدد کنید (remarketing)

خب حال که فیس بوک پیکسل را نصب کرده‌اید و تمام شش مرحله قبل را به انجام رسانده‌اید، باید ببینید که چگونه باید از تبلیغات فیس بوک پول در بیاورید. باید ببینید که مخاطب سایت شما چه کسی است و سپس اطلاعات بیشتری از او به دست بیاورید تا بتوانید او را به یک مشتری خوب و وفادار تبدیل کنید.

به عنوان مثال به دنبال کسانی بگردید که در مورد سایت یا محصول‌تان، کتابچه دانلود کرده اند. احتمالاً این افراد محصول شما را مورد بررسی قرار داده و احتمال اینکه از شما خرید کنند بیشتر است. برای جذب این مشتریان باید از ریمارکتینگ استفاده کنید. ریمارکتینگ یا بازاریابی یکی از موثرترین روش‌ها برای افزایش نرخ تبدیل بازدیدکننده به مشتری است.

مرحله 7: بهینه سازی کنید

خب حال به مرحله اصلی رسیدیم. مرحله‌ای که باید خودتان را نشان دهید. اگر در این مرحله تداوم کافی نداشته باشید، به جایی نمی‌رسید. باید به دنبال عوض کردن مخاطب و قیمت‌ها باشید. راه‌های خلاقانه را در پیش بگیرید و همیشه حرفی برای گفتن داشته باشید. از کلمات کلیدی قدرتمندتر استفاده کنید و کسب و کارتان را به خوبی مدیریت کنید.

مرحله 8: مخاطبان جدید و با کیفیت‌تر را هدف بگیرید

حال برای اینکه کیفیت کارتان افزایش پیدا کند و بیش از حد به دنبال متقاعد کردن دیگران برای خرید باشید، باید ببینید که مخاطبان جدید و باکیفیت شما چه کسانی هستند. اگر این مخاطبان را پیدا کنید، زمان و پول کمتری برای تبلیغ پرداخت خواهید کرد. همین شما را وارد یک مسیر پر از سود می‌کند. مخاطبانی را پیدا کنید که واقعا به شما علاقه دارند. از طریق آنها میتوانید مخاطبان خوب زیاد دیگری را هم به دست بیاورید.

مرحله 9: برنده باشید

حال باید کمپین خود را از دیگران متمایز کنید. قهرمان آگهی‌های خودتان باشید و از رقیبان خود پیشی بگیرید

انواع تبلیغات فیسبوک کدامند؟

انواع مختلفی از تبلیغات در فیس بوک وجود دارد که شما می‌توانید از این طریق فروش خود را افزایش دهید:

 1. تبلیغات از طریق عکس ساده ترین نوع تبلیغ می‌باشد اما از طرفی می‌تواند خسته کننده به نظر برسد.
 2. تبلیغات از طریق ویدئو نیز می‌تواند گزینه خوبی باشد زیرا محصول یا تیم شما را به خوبی نمایش می‌دهد و می‌تواند به صورت زمان دار یا استوری هدف شما را نمایش دهد. در این روش لازم نیست از محصول خود فیلمبرداری کنید زیرا نمادهای گرافیکی مانند گیف (Gif) یا انیمیشن نیز می‌تواند توجه مخاطب را جلب کند.
 3. یکی از جدیدترین تبلیغات فیس بوکی، تبلیغات بنری است که تنها نمایش آن در تلفن همراه امکان پذیر است. این نوع از تبلیغ پولی بوده و بازدید از یک ویدئوی معمولی را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.
 4. تبلیغات Carousel نیز نوع دیگری از تبلیغات بوده که شما می‌توانید حداکثر 10 فیلم یا عکس را بارگزاری کرده و محصولات خود را حتی به صورت پانوراما به طور گسترده تری نمایش دهید.
 5. تبلیغات اسلایدی نیز گزینه محبوب دیگری می‌باشد که حتی می‌توانید متن یا عکس ثابتی را به ویدئوی خود اضافه کرده و بازدید را افزایش دهید. تنها مشکلی که در این روش وجود دارد، مربوط به سرعت اینترنت است؛ بنابراین ممکن است برای افرادی که مشکل اینترنت دارند این تبلیغ به خوبی بارگزاری نشود.
 6. تبلیغات کلکسیونی (Collection) نیز امکان گسترده ای را برای شما فراهم می‌آورند بدان صورت که چندین محصول را به نمایش درمی آورید و خریدار یا مشتری می‌تواند بر روی هر یک از آنها کلیک و محصول انتخابی را برگزیند. مهم‌ترین مزیت این نوع تبلیغ آن است که حتی در شرایطی که سرعت اینترنت خوب نباشد هم به مخاطب نمایش داده می‌شود.
 7. اگر فردی قصد خرید از محصول شما را داشته و به صفحه شما مراجعه کرده است اما فرایند خرید محصول را تکمیل نکرده، نوع دیگری از تبلیغات به نام ” Dynamic Product Ads” به نمایش در می‌آید و دقیقا تبلیغ همان محصول را در فیس بوک نمایش می‌دهد.
 8. درنهایت شما می‌توانید از طریق استوری اینستاگرام و پیام رسان‌های دیگر نیز تبلیغات خود را به خوبی انجام دهید. مزیت این تبلیغات آن است که کاربران بسیاری جذب محصول یا صفحه شما می‌شوند زیرا ماهانه میلیون‌ها نفر از این پیام رسان‌ها استفاده می‌کنند.

مدل‌های پرداخت هزینه تبلیغات در فیسبوک

۱۱ مدل مختلف برای تبلیغات و پرداخت هزینه تبلیغات در فیسبوک وجود دارد که در این قسمت آنها را به اختصار به شما توضیح می‌دهیم:
Clicks to Website: در این روش پرداخت هزینه هنگامی که کار بر روی تبلیغ شما کلیک می‌کند، و وارد سایتتان می‌شود، شما مجبورید هزینه را پرداخت کنید.

Website Conversions: در این روش هنگامی که کاربر وارد تبلیغ شما می‌شود و سایت را باز می‌کند و برای هدفی که شما تعیین کرده‌اید، یک عمل یا اقدام انجام می‌دهد، هزینه‌ای را از شما کم می‌کنند. منظور از هدف می‌تواند ثبت نام در سایت، دانلود فایل مورد نظر یا خرید یک محصول باشد. به این صورت که در صفحه مورد نظر شما که خرید این محصول قرار گرفته است، یک عدد کد قرار میدهند. در نتیجه می‌توانند هر گونه اقدامی که کاربر انجام می‌دهد را ردیابی کنند و تحت نظر داشته باشند. البته بعضی از سایت‌های تجاری هستند که معمولاً کد فروش یا صفحه تشکر از خرید مخصوص دارند که همین باعث زیر نظر قرار دادن اقدامات مشتری می‌شود‌.

Page Post Engagement: در این روش تبلیغاتی، هنگامی که پست شما توجه کاربر را به خودش جلب کند، یعنی کاربر اقدامی در مورد پست انجام دهد، به عنوان مثال پست را لایک کند، کامنت بگذارد یا آن را با دیگران به اشتراک بگذارد، فیس بوک از شما مقداری هزینه دریافت می‌کند.

Page Likes: در این روش فیس بوک به شما کمک می‌کند تا تعداد لایک‌های صفحه خود را افزایش دهید و در قبال آن از شما هزینه دریافت می‌کند. در این روش، فیس بوک کمک می‌کند که تعداد لایک‌های صفحه شما افزایش پیدا کند.

App Installs: همانطور که از نام این روش پیداست، در چنین مدلی هر نرم‌افزار موبایل یا دسکتابی که توسط کاربران نصب می‌شود فیس بوک از شما هزینه می‌گیرد.

App Engagement: در این روش هنگامی که کاربر از اپلیکیشن شما استفاده کند؛ (فرقی ندارد که نحوه استفاده از اپلیکیشن شما چگونه باشد)، در هر صورت از شما هزینه کم می‌شود.

Offer Claims: در این مدل هم نمایش هرگونه تخفیف یا موارد پیشنهادی باعث می‌شود که فیس بوک از شما هزینه بگیرد.

Event Responses: در این روش به طور کلی از شما هزینه می‌گیرند. علت آن هم ترویج رویداد‌های فیس بوکی شما می‌باشد.

Video Views: این روش این گونه است که تبلیغ فیلم شما در فیس بوک قرار می‌گیرد. سپس تعداد کسانی که فیلم را مشاهده می‌کنند باعث اخذ هزینه از فیس بوک می‌شوند.

Dynamic Product Ads: در این روش هنگامی که کاربران وب سایت تجاری سایت شما را جستجو می‌کنند، می‌توانند محصولات مرتبط را ببینند. همین نمایش محصولات مرتبط باعث گرفتن هزینه از شما می‌شود.

اشتباه هدر دهنده ی هزینه در تبلیغات فیس بوک (+ نحوه جلوگیری از آن ها)

بستر تبلیغات فیس بوک تقریباً یک دهه است که وجود دارد و طی آن، چندین اشتباه تکراری را پشت سر گذاشته است. بهترین روش‌ها می‌آیند و می‌روند، ویژگی‌های جدید دائماً اضافه می‌شوند و انجام یک اشتباه ساده که می‌تواند به راحتی باعث شود کمپین‌های تبلیغاتی شما به اهداف تعیین شده نرسند.

در این پست، قصد داریم هفت اشتباه رایج را که تبلیغ کنندگان هنگام اجرای تبلیغات فیس بوک مرتکب می‌شوند، شرح دهیم:

برای هر اشتباه، نحوه اجتناب از آنها را توضیح می‌دهیم و منابعی را ارائه می‌دهیم که می‌تواند به شما کمک کند.

از این 7 اشتباه در تبلیغات فیسبوک خودداری کنید

برخی از بهترین درس هایی که می‌آموزیم از اشتباهات است. اما الزامی نیست تا این درس‌ها از اشتباهات خود شما باشند! در اینجا متداول ترین مواردی که دیده شده توسط ما جمع آوری شده که می‌توانید از آنها یاد بگیرید.

استفاده از Ad Creative قدیمی

تا به حال در فیس بوک بوده اید و احساس کرده اید که همان تبلیغات تکراری را بارها و بارها مشاهده کرده اید؟ برای همه ما رخ داده است. برای شما خوشایند نیست، پس چرا مخاطبان خود را در معرض چنین تجربه آزاردهنده ای قرار دهیم؟

خسته‌کننده بودن تبلیغات نه تنها می‌تواند باعث کاهش بازخورد با این خصوصیات شود، بلکه ارتباطات ذهنی منفی با نام تجاری تان در ذهن مشتریان بالقوه خود ایجاد می‌کنید.

اگرچه ساخت Ad Creative جدید به احتمال زیاد یکی از وقت گیرترین اقدامات برای تبلیغات اجتماعی است، اما روشهایی وجود دارد که می‌تواند به کاهش زمان Ad Creative بیشتر کمک کند:

از دیگر تبلیغات الهام بگیرید

مشاهده سایر Ad Creative‌های فیس بوک می‌تواند راهی عالی برای ایده گرفتن برای پست‌های جدید باشد. تبلیغات حتی لازم نیست از کسب و کار شما باشد زیرا شما بیشتر بدنبال طرح بندی، نوع بیان و ایده‌های خلاقانه هستید. فیسبوک صفحه مخصوص خود را دارد که دقیقا صفحه ” الهام تبلیغات فیس بوک” نام گذاری شده است، علاوه بر آن تعداد زیادی هم پست‌های وبلاگ از آژانس‌های مختلف وجود دارد که می‌توانید با یک جستجوی ساده Google آن‌ها را پیدا کنید.

الهام گرفتن از دیگر تبلیغات

از تصاویر آماده (Stock Image) استفاده کنید.

یک تصور غلطی که به آن برخورده ایم این است که همه Ad Creative‌ها باید کاملاً منحصر به فرد و به صورت سفارشی ساخته شوند. اگرچه مطمئناً تحقق این امر یک رویاست، اما وقتی تعداد زیادی سایت برای عکس‌های آماده باکیفیت رایگان یا با هزینه کم وجود دارند که می‌توان بارها از آن‌ها استفاده کرد. از عکس‌های پیش آماده در Ad Creative‌های خود شرمنده نباشید زیرا بعضی از آنها واقعا خوب هستند.

اهرم ابزار طراحی

اگر وقت ایجاد تبلیغات جدید را دارید اما استفاده از فتوشاپ یا Adobe Illustrator را بلد نیستید، هنوز گزینه هایی برای ایجاد طرح‌های متنوع وجود دارد. سایتهایی مانند Canva، Crello و … به شما این امکان را می‌دهد با استفاده از الگوهای از پیش آماده فقط با چند کلیک سریع تبلیغات جدید Facebook خود را طراحی کنید. این ابزار‌ها بسیار کاربرپسند هستند و می‌تواند در وقت شما صرفه جویی کنند.

معرفی ابزار طراحی بنر تبلیغاتی

استفاده از عکس‌های حرفه ای پولی

اگر وقت ندارید که حتی با عکس‌های از پیش آماده و ابزار هایی مانند Canva، به ساخت Ad Creative‌های جدید کار کنید، ممکن است استفاده از سرویسی مانند Design Pickle برای شما پیشنهاد مناسبی باشد. آنها گزینه‌های مختلفی را ارائه می‌دهند که می‌توانند به شما کمک کنند Ad Creative‌های جدید را به طور منظم و با هزینه ای نسبتاً کم به دست آورید.

بهینه سازی برای هدف اشتباه

فیس بوک روش‌های مختلفی برای بهینه سازی اهداف شما دارد و برای برخی، این گزینه‌ها گیج کننده است.

بهینه سازی برای هدف اشتباه در تبلیغات فیسبوک

در مرحله اول، کمپین‌های مختلف، هر کدام اهداف و اقدامات خاص خود را دارند و برای آنها بهینه سازی می‌کنند. انتخاب هدف مناسب کمپین‌ها می‌تواند گامی عظیم در جهت‌گیری درست تبلیغ باشد.

علاوه بر اقدامات مرحله کمپین، تنظیمات Optimization & Delivery نیز وجود دارد که می‌تواند تقریباً برای همه کمپین‌ها انجام شود.

تنظیمات Optimization & Delivery

به عنوان مثال، در یک کمپین Conversions (تبدیل)، شما می‌توانید از لیست کشویی بالا برای تعیین سطح بهینه سازی تبلیغ استفاده کنید. براساس آنچه می‌خواهید، مطمئن شوید که اقدامات صحیحی را نیز در اینجا انتخاب کرده اید.

عدم درک درست کنترل بودجه

وقتی صحبت از مدیریت بودجه می‌شود، فیس بوک در حوزه تبلیغات دیجیتال گسترده ترین گزینه‌ها را دارد. این گزینه‌های مختلف ابزاری عالی برای تبلیغ کنندگان فصلی است، اما برای کسانی که آشنایی چندانی ندارند، می‌تواند کاملا گیج کننده باشد.

ننظیمات بودجه در تبلیغات فیسبوک

به عنوان مثال بودجه‌های روزانه به تعادل هزینه‌ها کمک می‌کند تا روز به روز با ثبات تر باشد، اما در همین حال که کمپین شما همچنان تلاش می‌کند تا بیشترین اهداف تبدیل (Conversion Objective) ممکن را برای شما بدست آورد، تلاش می‌کند تا صرف نظر از عملکرد تبدیل (Conversion Performance)، کل بودجه هر روز شما را مصرف کند.

از طرف دیگر، بودجه‌های مادام العمر به شما کمک می‌کند تا طی چند روز مطابق اهداف خود بهینه شوید، اما همیشه هزینه روزانه را به هدف نمی‌رساند و به تعادل رسیدن را دشوارتر می‌کند.

لازم به ذکر نیست که برای نتیحه ی بهتر باید از برنامه ریزی تبلیغات و سایر ابزارها استفاده کنید.

تقسیم بندی بیش از حد مخاطبان

اگر در گذشته از تبلیغات موتور جست و جو استفاده کرده باشید، به احتمال زیاد میل بیشتری به داشتن کمپین هایی با ساختارهای مرتب و کاملاً دسته بندی شده و گروه‌های تبلیغاتی با طبقه بندی‌های معین داشته باشید، تا بتوانید آن‌ها را برای رسیدن به اهداف خود، بهینه سازی کنید.

اما گاهی اوقات، محدود کردن بیش از حد بر مخاطبان می‌تواند به ضرر تبلیغات فیس بوک باشد. درست مانند اهداف بهینه سازی (objective optimization) ما باید اطمینان حاصل کنیم که داده‎های کافی برای فیس بوک وجود دارد که طبق آن ادامه دهد و به موفقیت برسد.

اگر مخاطبان خود را بیش از حد تقسیم بندی کرده و آنها را در مجموعه‌های مختلف تبلیغات(ad set) قرار دهید، به احتمال زیاد هرگز از مرحله آموزشی تبلیغات فیس بوک فراتر نخواهید رفت.

این امر می‌تواند باعث از دست دادن KPI‌ها شود و به طور کلی به میزان درستی از مخاطبان نرسید.

علاوه بر این، هرچه مخاطبان شما در فیس بوک کمتر باشند، CPM بیشتری نیز پرداخت خواهید کرد. این بدان معنی است که اگر گزینه‌های هدف گذاری را به 10 مجموعه تبلیغ مختلف و نه 3-4 مورد تقسیم کنید، رسیدن به همان مخاطب گران تر تمام می‌شود.

در صورت امکان، سعی کنید مسیر هدایت مخاطبان خود را منطقی نگه دارید، اما آنها را خیلی محدود نکنید. بسته به حساب کاربری، می‌توانید از بین 2 تا 40 میلیون کاربر مخاطب، یک میزان حدودی را انتخاب کنید تا متمرکز پیش بروید و داده‌های عملکردی کافی برای بهینه سازی در اختیار فیس بوک قرار دهید.

بررسی نکردن همپوشانی مخاطبان

البته، فقط اینکه مخاطبان خود را بیش از حد تقسیم بندی نمی‌کنید، به معنای این نیست که دیگر خطری وجود ندارد. در انتهای دیگر این مساله اشتباهات دیگری وجود دارد که ممکن است مرتکب آن‌ها شوید.

با وجود همه گزینه‌های مختلف هدف گذاری که فیس بوک ارائه می‌کند، ایجاد تعداد زیادی مخاطب مختلف که سعی در دسترسی به کاربران یکسانی را دارند آسان است. مشکل این است که، گاهی اوقات کاربران در چندین گزینه مختلف هدف قرار می‌گیرند و بر اساس تنظیمات شما، در چندین گروه مختلف نشان داده می‌شوند.

این به چند دلیل می‌تواند باعث بروز مشکلات شود:

 • ممکن است مشخص نباشد که کدام گزینه‌های هدف گذاری بهتر کار می‌کنند. کاربرانی که همزمان در چندین مورد متفاوت طبقه بندی میشوند می‌توانند تغییر طبقه بندی دهند و فیس بوک جدیدترین مخاطبانی را که وارد طبقه بندی شده اند برای دیدن تبدیل (Conversion) انتخاب می‌کند، که این موارد، همیشه کسانی نیست که بیشترین تأثیر را داشته باشند.
 • اگر از چندین مجموعه آگهی یا کمپین مختلف به کاربران تبلیغ می‌کنید، خستگی تبلیغاتی (Ad creative fatigue) می‌تواند خیلی سریعتر اعمال شود. اعداد فرکانسی که می‌بینیم فقط با آن مجموعه آگهی یا کمپین مرتبط است، بنابراین درک کامل اثرگذاری آن در چنین سطحی می‌تواند دشوار باشد.

 

برای جلوگیری از این مسئله، فیس بوک ابزاری به نام ابزار همپوشانی مخاطب دارد که به شما امکان می‌دهد از بین مخاطبان، مخاطبان ذخیره شده، شبیه و شخصی سازی شده را در بخش مدیریت مخاطبان فیس بوک خود مقایسه کنید.

 

کنترل مکان نمایش به جای شخصی سازی

شبکه‌های فیس بوک و اینستاگرام بسیار گسترده هستند و این بدان معناست که تبلیغات شما می‌تواند در محل‌های مختلفی در سراسر وب نشان داده شود.

هنگامی که کاربران به قسمت Placements از کنترل مجموعه آگهی می‌رسند، انتخاب اینکه تبلیغات در کدام بخش نمایش داده شود بسیار وسوسه انگیز است. اما همیشه به نفع شما نیست.

تعیین جایگاه تبلیغ فیسبوک

اول از همه، صرف نظر از اینکه از کدام مکان تبلیغات خود را ارائه می‌دهید مخاطبانی که شما هدف قرار می‌دهید همیشه یکسان خواهند بود. اغلب اوقات شنیده می‌شود مردم نگران هستند که نشان دادن تبلیغات در شبکه مخاطب (Audience Network ) به این معنی است که شما کاربران جدید را هدف قرار خواهید داد. این درست نیست. مخاطبان همیشه به گزینه‌های هدف گذاری مشابه همان اندازه اعتماد میکنند که به سایر گزینه‌ها اعتماد خواهند کرد.

اشتباهات event prospecting

دوم، حذف مکان‌ها به الگوریتم فیس بوک گزینه‌های کمتری برای کار در راستای نتیجه دلخواه شما می‌دهد. از آنجا که مخاطب یکسان است، فیس بوک گاهی اوقات تبلیغات را به یک مخاطب در سطح پایین تر با هزینه کمتر ارائه می‌دهد که می‌تواند به درآمدزایی بیشتر برای شما کمک کند. همانطور که در بالا مشاهده شد، اگرچه این کمپین خدمات کمی به این تنظیم مکان دارد، اما بازدهی خوبی دارد که بدون آن قابل دستیابی نبود.

راه برای غلبه بر این مشکل این است که حداقل در ابتدا در همه مکان‌ها ظاهر شوید و از ابزارهای فیس بوک استفاده کنید که به شما امکان می‌دهد تبلیغات خود را با توجه به هر مکان شخصی سازی کنید. این امر تضمین می‌کند که Ad Creative‌های شما بدون توجه به اینکه در کجا ظاهر می‌شوند، به نظر خوب بیایند که به شما امکان تصمیم گیری مبتنی بر داده در مورد اینکه کدام محل‌های نمایش را نگه دارید و کدام را حذف کنید می‌دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سفارشی سازی تبلیغات فیس بوک بر اساس محل نمایش، این ویدئو را ببینید.

عدم هدایت درست مخاطبان از مرحله کشف تا خرید

آخرین اشتباهی که معمولاً در فیس بوک می‌بینم عدم پیگیری است. فیس بوک برای اهداف مختلف، کمپین‌های مختلفی دارد که هرکدام تمرکز ویژه خود را دارند، اما در بهترین موارد، همه این کمپین‌ها برای ایجاد یک تجربه ی خوب برای خریدار با یکدیگر هماهنگی کامل دارند.

اگر برای معرفی نام تجاری از کمپین‌های Reach، Engagement یا بازدید ویدئو استفاده می‌کنید، در حالت ایده آل، لیست‌های بازاریابی مجدد از کاربرانی که زمانی با آن کمپین‌ها برخورد داشته اند ایجاد می‌کنید و بعداً آنها را با روش‌های دعوت به عمل، از میان تا پایین قیف مورد هدف جذب خود قرار می‌دهید.

این کار می‌تواند به سادگیِ آوردن آنها به وبسایت شما، تحت عنوان مطالب به روز رسانی شده و یا پر کردن فرم برای نهایی کردن عضویت یا تهیه اشتراک و یا به پیچیدگیِ درخواست یک نسخه ی نمایشی یا خرید در صفحه فرود باشد.

وقتی ماجرا به اینجا می‌رسد، همه ما برای بدست آوردن مشتری، از بازاریابی آنلاین استفاده می‌کنیم، بنابراین اگر وقت خود را صرف ساختن بازاریابی عالی می‌کنید، چرا آنها را در مراحل واقعی به سمت تبدیل شدن به مشتری‌های به الفعل هدایت نمی‌کنید؟

از این اشتباهات تبلیغات فیس بوک اجتناب کنید و به اهداف خود برسید

کارهای زیادی وجود دارد که اگر در فیس بوک انجام دهید میتواند باعث ایجاد مشکل شود، اما تقریباً همیشه راه حل‌های آسان وجود دارد. اگر دیدید که کمپین‌های فیس بوک شما آنطور که دوست دارید نتیجه نمی‌گیرند، قبل از اینکه تصور کنید توطئه ای در کار است، مطمئن شوید که مرتکب چنین خطاهای رایجی نشده باشید.

بنابراین، به جای انجام این اشتباهات، حتما موارد زیر را انجام دهید:

 • برای الهام گرفتن و خلق Ad creative‌های جدید از ابزار هایی مثل، Facebook Ads Inspiration، Canva یا حتی عکس‌های از پیش آماده استفاده کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که درک روشنی از اهداف کمپین دارید تا بتوانید بهینه سازی‌های مناسب را انجام دهید.
 • اطمینان حاصل کنید که تفاوت‌های ظریف کنترل بودجه را درک کرده اید.
 • مخاطبان هدف خود را بین 2 تا 40 میلیون کاربر نگه دارید تا اطلاعات کافی جمع آوری کنید.
 • برای اطمینان از اینکه چندین بار تبلیغات یکسانی را برای کاربران یکسانی ارائه نمی‌دهید، از ابزار همپوشانی مخاطبان استفاده کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که از نمایش در همه محل‌های نمایش‌ها شروع کرده و پس از جمع آوری داده‌های کافی، آنها را اصلاح کنید.
 • کمپین‌های خود را به گونه ای تنظیم کنید که هرکدام قسمت متفاوتی از کمک به هدایت یک خریدار یکسان را پوشش دهد.

اشتباهاتی هستند که بخ شخصه مرتکب شده یا دیده باشید؟ در کامنت‌ها برای ما بنویسید!

دیدگاهتان را بنویسید