تبلیغات در فیسبوک

آموزش تبلیغات در فیسبوک

 • تبلیغات در فیسبوک چیست و مناسب چه کسانی است؟
 • انواع و روش های تبلیغات در فیسبوک کدامند؟
 • چگونه در فیسبوک تبلیغ کنیم؟
 • میزان تاثیر و موفقیت تبلیغات در فیسبوک چقدر است؟
 • چگونه سن و جنسیت مخاطبان را در تبلیغات فیسبوکی تعیین کنیم؟
 • چگونه جایگاه نمایش تبلیغ فیسبوک خود را مشخص کنیم؟
 • هزینه تبلیغات در فیسبوک چقدر است؟
 • مدل های پرداخت هزینه تبلیغات در فیسبوک کدانمند؟

تبلیغات در فیسبوک باعث می‌شود شما سود بیشتری در کسب و کار خود کسب کنید چرا که افراد بیشتری تبلیغات شما را می‌بینند و با محصولات و خدماتتان بیشتر آشنا می‌شوند. در این مقاله از تاپ ادورت به تمامی سوالات فوق پاسخ داده و مراحل انجام تبلیغات در فیسبوک را به شما آموزش می دهیم.

در این پروسه باید کاملاً حواس جمع عمل کنید و همه موارد را زیر نظر داشته باشید.

تبلیغات در فیسبوک برای چه کسانی مناسب است؟

اگر برایتان سوال پیش آمده است که چگونه می توانید در فیس بوک تبلیغات کنید و اهداف این تبلیغات چییست ادامه مطلب را از دست ندهید:

همانطور که گفته شد اگر قصد دارید فروش بین المللی داشته باشید و محصولات خود را صادر کنید، تبلیغات در فیس بوک گزینه ایده آلی خواهد بود. پس از هدف گزاری در فیس بوک و تنظیم علایق کاربران میتوانید بر اساس کوچه، خیابان، شهر، منطقه و … تبلیغات کسب و کار خود را نمایش دهید.

در این میان توجه داشته باشید که مدت زمان نمایش تبلیغات شما به بودجه ای که تعیین کرده اید بستگی دارد. اینستاگرام نیز یکی از برنامه های زیرمجموعه فیس بوک است و شما می توانید با تبلیغ در آن نیز با یک تیر دو نشان بزنید.

آموزش تصویری تبلیغات در فیسبوک

برای شروع تبلیغات باید اکانت تجاری فیس بوک را ایجاد کرده و سپس طبق مراحل زیر پیش بروید:

مرحله 1: اول از همه حساب تبلیغاتی و صفحه تجاری خود را بسازید

برای اینکه بتوانید یک اکانت تبلیغاتی خوب داشته باشید، اول باید مشتریان خود را شناسایی کنید. سپس ببینید که این مشتریان به چه چیزهایی علاقه دارند. با در نظر گرفتن ادبیات آن ها سعی کنید که درگیرشان کنید. دغدغه‌هایشان را بشناسید و کاری کنید که آنها بیشتر وارد صفحه شما شوند. مثلاً می‌توانید آگهی تبلیغاتی بسازید که باعث می‌شود مشتریان بیشتری وارد صفحه تان شوند و عملکرد بهتر و موثرتری داشته باشند.

میزان تاثیر تبلیغ در فیسبوک

محققان به این نتیجه رسیده‌اند که افرادی که در فیس بوک شروع به تبلیغ می‌کنند،۵۲۲ درصد تاثیر مفیدتری را نسبت به قبل از انجام تبلیغات و یا تبلیغات غیر فیسبوکی  احساس می کنند. همچنین آمار دیگری برای اثبات برتری ابن نوع تبلیغات وجود دارد که عبارتند از:

 • ۷۷% طرفدار بیشتر برای صفحه
 • ۹۶ درصد کلیک بیشتر برای صفحه
 • ۱۲۶ درصد تأثیر بیشتر صفحه
 • ۹۰ درصد طرفدار بیشتر
 • ۱۱۱ درصد فن پیج بیشتر

به قسمت facebook ads manager رفته و هدف خود را مشخص کنید. در این جا فیس بوک روش هایی را برای بازاریابی بهتر شما طراحی کرده که می‌توانید مطابق نیاز خود هر یک از آنها را انتخاب کنید.

ساخت صفحه تجاری در فیسبوک

فیسبوک پیکسل دقیقاً در همین جا باید شروع به کار کند. باید آن را به طور کامل انعطاف‌پذیر کنید. در هر صورت برای سوددهی تبلیغات فیس بوک باید از فیسبوک پیکسل استفاده کنید. فیس بوک پیکسل هرگونه فعالیت انجام شده در سایت شما را ردیابی می‌کند و باعث می‌شود که بتوانید با لیستی از فعالیت‌ها و اقدامات ارزشمند مواجه شوید و ببینید که چه کاره هستید و در کجای راه قرار گرفته‌اید. اگر احساس می‌کنید که هنوز چیزی در وبسایت شما کم است، می‌توانید آن را اضافه کنید.

حال به پایین صفحه رفته و کمپین خود و بودجه آن را بهینه سازی کنید. شما باید هدفی را در نظر داشته باشید. به عنوان مثال قصد دارید لایک های صفحه خود را افزایش دهید یا تعاملات آن زیاد شوند.

تعیین هدف کمپین تبلیغاتی فیسبوک

اگر اولین بار است قصد تبلیغات فیسبوکی دارید باید بر روی set up ad account کلیک کرده و اکانت خود را راه اندازی کنید. در نهایت گزینه continue را انتخاب کنید.

تعیین هدف تبلیغ در فیس بوک

مرحله 2: مخاطبان ایده آل‌تان را شناسایی کنید

درست است که فیس بوک در حال حاضر تقریباً ۲ میلیارد کاربر فعال دارد اما به این معنا نیست که آن ها می‌خواهند نسبت به محصول شما یا خدماتتان اقدامی انجام دهند. در واقع شما باید علاقه مخاطب ایده‌آل خود را شناسایی کنید و ببینید چه کسانی جذب خدمات یا محصولات شما می شوند و سپس از ترکیب اطلاعات جامعه شناسی، رفتار شناسی، شناخت سلیقه و علایق، و اطلاعات جغرافیایی استفاده کنید و ببینید که چگونه باید عمل کنید. حال می‌توانید با در نظر گرفتن همه این پارامترها، مشتریان خود را پیدا کنید و ببینید که برای آنها باید چه برنامه ای را در نظر بگیرید.

برای شناسایی بهتر مخاطب خود در فیسبوک، باید اینفوگرافی موجود در هدف گیری آگهی فیس بوک را کنترل کنید.

در این قسمت موقعیت مکانی، سن، جنسیت یا زبان خود را انتخاب کنید. برای بالابردن بازدهی تبلیغات خود می‌توانید یک جامعه آماری را در نظر بگیرید و افرادی را که متمایل هستید را انتخاب کنید.

تعیین مخاطبان هدف در تبلیغات در فیسبوک

امتیاز ارتباطی در تبلیغات فیس بوک چیست؟

امتیاز ارتباطی فیس بوک یعنی تخمین و برآورد کیفیت آگهی که در فیس بوک قرار داده می‌شود. این امتیاز بر اساس بازخورد مثبت و منفی توسط مخاطبان است. در واقع ارتباط برقرار کردن شما با آنها را مورد بررسی قرار می‌دهد. هر چقدر شما در این مقوله امتیاز بالاتری داشته باشید، هزینه شما برای تبلیغ کاهش پیدا می‌کند. پس افزایش این امتیاز به شدت کمک کننده خواهد بود.

مرحله 3: جایگاه نمایش تبلیغ خود را مشخص کنید

سپس وقت آن است که مشخص کنید تبلیغات‌تان در کجا نمایش داده شوند. اگر تازه کار هستید این انتخاب را به صورت خودکار انتخاب کنید اما اگر حرفه ای هستید، می‌توانید نوع دستگاه کاربر، پلتفرم مخاطب، سیستم عامل (اندروید،IOS) و جایگاه (صفحه اصلی، استوری، سایت های خارج از فیس بوک و …) را نیز مشخص کنید.

تعیین جایگاه تبلیغ فیسبوک

مرحله 4: بهینه سازی اختصاص بودجه و قیمت گذاری

رقابت در فیسبوک اصلا آسان نیست. بیشتر بودجه شما باید به کمپین‌هایی اختصاص داده شود که برای تان سود آور هستند. از طرفی باید به ساخت برند هم توجه کنید و ببینید که تا چه حد برای شما سود آور است. اول از همه باید دانش خود را در این زمینه بالا ببرید. به این صورت که باید بدانید که چه مخاطبی را هدف بگیرید، چگونه تبلیغات خلاقانه بسازید و یا چه قیمتی پیشنهاد دهید.

مزایده فیس بوک

معمولاً در مزایده تبلیغاتی فیس بوک شخصی برنده است که بالاترین قیمت را پیشنهاد می‌کند. معمولاً تعیین قیمت بر اساس سه عامل زیر انجام می‌شود:

 • قیمت تبلیغ کننده
 • کیفیت و ارتباط آگهی
 • نسبت عملکرد برآورد شده

همه این سه مورد به شما نشان می‌دهد که تبلیغات فیسبوک چقدر می‌تواند موثر واقع شود و به سایت شما ارزش بدهد.

دراین مرحله باید بودجه خود را در نظر گرفته و مشخص کنید که برای کمپین خود چقدر قصد هزینه دارید .سپس دکمه شروع را زده و اطلاعات مربوط را وارد کنید. در نظر داشته باشید که برای کاهش هزینه های تبلیغات فیسبوک می‌توانید تبلیغات خود را زمان بندی کنید. بدان صورت که فقط در زمان آنلاین بودن مخاطب تبلیغات نمایش داده شوند.

مشخص کردن میزان بودجه کمپین تبلیغاتی فیسبوک

مرحله 5: انتخاب بهترین فرمت آگهی

حال باید ببینید که چه فرمتی از آگهی و تبلیغ برای شما بهترین است. تقریباً بیش از ده‌ها فرمت تبلیغ در فیسبوک وجود دارد که شما می‌توانید از آنها استفاده کنید. باید اول یک تبلیغ خلاقانه ایجاد کنید. سپس پیشنهادات و مخاطبانتان را در نظر بگیرید و متنی برای تبلیغ به وجود بیاورید. هر چقدر که شناخت مخاطب از برند شما کمتر باشد، شما می توانید تبلیغ را ساده تر بگیرید. پس بیش از حد سختگیر نباشید.

حال تبلیغ خود را بسازید و فرمت آن را مشخص کنید. هر آنچه که می‌خواهید به تبلیغ خود اضافه کنید و زمانی که احساس رضایت کردید بر روی گزینه CONfirm کلیک کرده و منتظر ایمیل تایید فیس بوک باشید.

پیشنمایش تبلیغ فیسبوک

مرحله 6: در فیس بوک بازاریابی مجدد کنید (remarketing)

خب حال که فیس بوک پیکسل را نصب کرده‌اید و تمام شش مرحله قبل را به انجام رسانده‌اید، باید ببینید که چگونه باید از تبلیغات فیس بوک پول در بیاورید. باید ببینید که مخاطب سایت شما چه کسی است و سپس اطلاعات بیشتری از او به دست بیاورید تا بتوانید او را به یک مشتری خوب و وفادار تبدیل کنید.

به عنوان مثال به دنبال کسانی بگردید که در مورد سایت یا محصول‌تان، کتابچه دانلود کرده اند. احتمالاً این افراد محصول شما را مورد بررسی قرار داده و احتمال اینکه از شما خرید کنند بیشتر است. برای جذب این مشتریان باید از ریمارکتینگ استفاده کنید. ریمارکتینگ یا بازاریابی یکی از موثرترین روش‌ها برای افزایش نرخ تبدیل بازدیدکننده به مشتری است.

مرحله 7: بهینه سازی کنید

خب حال به مرحله اصلی رسیدیم. مرحله‌ای که باید خودتان را نشان دهید. اگر در این مرحله تداوم کافی نداشته باشید، به جایی نمی‌رسید. باید به دنبال عوض کردن مخاطب و قیمت ها باشید. راه های خلاقانه را در پیش بگیرید و همیشه حرفی برای گفتن داشته باشید. از کلمات کلیدی قدرتمندتر استفاده کنید و کسب و کارتان را به خوبی مدیریت کنید.

مرحله 8: مخاطبان جدید و با کیفیت‌تر را هدف بگیرید

حال برای اینکه کیفیت کارتان افزایش پیدا کند و بیش از حد به دنبال متقاعد کردن دیگران برای خرید باشید، باید ببینید که مخاطبان جدید و باکیفیت شما چه کسانی هستند. اگر این مخاطبان را پیدا کنید، زمان و پول کمتری برای تبلیغ پرداخت خواهید کرد. همین شما را وارد یک مسیر پر از سود می‌کند. مخاطبانی را پیدا کنید که واقعا به شما علاقه دارند. از طریق آنها میتوانید مخاطبان خوب زیاد دیگری را هم به دست بیاورید.

مرحله 9: برنده باشید

حال باید کمپین خود را از دیگران متمایز کنید. قهرمان آگهی‌های خودتان باشید و از رقیبان خود پیشی بگیرید

انواع تبلیغات فیسبوک کدامند؟

انواع مختلفی از تبلیغات در فیس بوک وجود دارد که شما می‌توانید از این طریق فروش خود را افزایش دهید:

 1. تبلیغات از طریق عکس ساده ترین نوع تبلیغ می‌باشد اما از طرفی میتواند خسته کننده به نظر برسد.
 2. تبلیغات از طریق ویدئو نیز می‌تواند گزینه خوبی باشد زیرا محصول یا تیم شما را به خوبی نمایش می‌دهد و می‌تواند به صورت زمان دار یا استوری هدف شما را نمایش دهد. در این روش لازم نیست از محصول خود فیلمبرداری کنید زیرا نمادهای گرافیکی مانند گیف (Gif) یا انیمیشن نیز میتواند توجه مخاطب را جلب کند.
 3. یکی از جدیدترین تبلیغات فیس بوکی، تبلیغات بنری است که تنها نمایش آن در تلفن همراه امکان پذیر است. این نوع از تبلیغ پولی بوده و بازدید از یک ویدئوی معمولی را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.
 4. تبلیغات Carousel نیز نوع دیگری از تبلیغات بوده که شما می‌توانید حداکثر 10 فیلم یا عکس را بارگزاری کرده و محصولات خود را حتی به صورت پانوراما به طور گسترده تری نمایش دهید.
 5. تبلیغات اسلایدی نیز گزینه محبوب دیگری می‌باشد که حتی می‌توانید متن یا عکس ثابتی را به ویدئوی خود اضافه کرده و بازدید را افزایش دهید. تنها مشکلی که در این روش وجود دارد، مربوط به سرعت اینترنت است؛ بنابراین ممکن است برای افرادی که مشکل اینترنت دارند این تبلیغ به خوبی بارگزاری نشود.
 6. تبلیغات کلکسیونی (Collection) نیز امکان گسترده ای را برای شما فراهم می آورند بدان صورت که چندین محصول را به نمایش درمی آورید و خریدار یا مشتری می‌تواند بر روی هر یک از آنها کلیک و محصول انتخابی را برگزیند. مهم‌ترین مزیت این نوع تبلیغ آن است که حتی در شرایطی که سرعت اینترنت خوب نباشد هم به مخاطب نمایش داده می‌شود.
 7. اگر فردی قصد خرید از محصول شما را داشته و به صفحه شما مراجعه کرده است اما فرایند خرید محصول را تکمیل نکرده، نوع دیگری از تبلیغات به نام ” Dynamic Product Ads” به نمایش در می آید و دقیقا تبلیغ همان محصول را در فیس بوک نمایش می‌دهد.
 8. درنهایت شما می‌توانید از طریق استوری اینستاگرام و پیام رسان‌های دیگر نیز تبلیغات خود را به خوبی انجام دهید. مزیت این تبلیغات آن است که کاربران بسیاری جذب محصول یا صفحه شما می‌شوند زیرا ماهانه میلیون ها نفر از این پیام رسان ها استفاده می‌کنند.

مدل های پرداخت هزینه تبلیغات در فیسبوک

۱۱ مدل مختلف برای تبلیغات و پرداخت هزینه تبلیغات در فیسبوک وجود دارد که در این قسمت آنها را به اختصار به شما توضیح می دهیم:

Clicks to Website

در این روش پرداخت هزینه هنگامی که کار بر روی تبلیغ شما کلیک می‌کند، و وارد سایتتان می شود، شما مجبورید هزینه را پرداخت کنید.

Website Conversions

در این روش هنگامی که کاربر وارد تبلیغ شما می‌شود و سایت را باز می‌کند و برای هدفی که شما تعیین کرده‌اید، یک عمل یا اقدام انجام می دهد، هزینه‌ای را از شما کم می‌کنند. منظور از هدف می‌تواند ثبت نام در سایت، دانلود فایل مورد نظر یا خرید یک محصول باشد. به این صورت که در صفحه مورد نظر شما که خرید این محصول قرار گرفته است، یک عدد کد قرار میدهند. در نتیجه می‌توانند هر گونه اقدامی که کاربر انجام می‌دهد را ردیابی کنند و تحت نظر داشته باشند. البته بعضی از سایت‌های تجاری هستند که معمولاً کد فروش یا صفحه تشکر از خرید مخصوص دارند که همین باعث زیر نظر قرار دادن اقدامات مشتری می‌شود‌.

Page Post Engagement

در این روش تبلیغاتی، هنگامی که پست شما توجه کاربر را به خودش جلب کند، یعنی کاربر اقدامی در مورد پست انجام دهد، به عنوان مثال پست را لایک کند، کامنت بگذارد یا آن را با دیگران به اشتراک بگذارد، فیس بوک از شما مقداری هزینه دریافت می‌کند.

Page Likes

در این روش فیس بوک به شما کمک می‌کند تا تعداد لایک های صفحه خود را افزایش دهید و در قبال آن از شما هزینه دریافت می‌کند. در این روش، فیس بوک کمک می کند که تعداد لایک های صفحه شما افزایش پیدا کند.

App Installs

همانطور که از نام این روش پیداست، در چنین مدلی هر نرم‌افزار موبایل یا دسکتابی که توسط کاربران نصب می‌شود فیس بوک از شما هزینه می‌گیرد.

App Engagement

در این روش هنگامی که کاربر از اپلیکیشن شما استفاده کند؛ (فرقی ندارد که نحوه استفاده از اپلیکیشن شما چگونه باشد)، در هر صورت از شما هزینه کم می‌شود.

Offer Claims

در این مدل هم نمایش هرگونه تخفیف یا موارد پیشنهادی باعث می‌شود که فیس بوک از شما هزینه بگیرد.

Event Responses

در این روش به طور کلی از شما هزینه می گیرند. علت آن هم ترویج رویداد های فیس بوکی شما می‌باشد.

Video Views

این روش این گونه است که تبلیغ فیلم شما در فیس بوک قرار می‌گیرد. سپس تعداد کسانی که فیلم را مشاهده می‌کنند باعث اخذ هزینه از فیس بوک می‌شوند.

Dynamic Product Ads

در این روش هنگامی که کاربران وب سایت تجاری سایت شما را جستجو می‌کنند، می‌توانند محصولات مرتبط را ببینند. همین نمایش محصولات مرتبط باعث گرفتن هزینه از شما می‌شود.

به نظر می رسد که شما نوتیفیکیشن را مسدود کرده اید!
اشتراک
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments