تخفیف ویژه برای کاربران قدیمی تاپ ادورت فعال شد

فیلتر مخاطبان در تبلیغات گوگل ادز (custom audience)

مقدمه

 • Custom Audiences یا مخاطبان سفارشی در گوگل ادز چیست؟
 • انواع مخاطبان سفارشی گوگل ادوردز کدامند؟
 • چگونه مخاطبان سفارشی را در کمپین ادوردز ایجاد کنیم؟
 • مخاطبان سفارشی، کاربران را بر چه اساسی فیلتر می‌کند؟

در طول سال ها، شاهد اضافه شدن امکانات مختلف در Google Ads بوده‌ایم. برخی از این ویژگی‌ها موقت، و برخی موارد هم، ارائه نسخه هایی تغییر یافته از ویژگی‌های موجود بوده‌اند.یکی از این ویژگی‌ها که به تازگی نسبتاً تغییر کرده است، انواع گزینه‌های هدف گیری (targeting) درDisplay Network است.

مخاطبان سفارشی در گوگل ادز چیست؟

بخش مخاطبان هدف، یک امکان از امکانات Google است که به بازاریابان اجازه می‌دهد، افرادی را که در حال حاضر در مورد موضوعات، محصولات و راه حل‌های خاصی در وب جستوجو می‌کنند، با استفاده از تبلیغات نمایشی یا تبلیغات ویدیویی YouTube هدف قرار دهند.

و مخاطبان منتخب (Google مخاطبان سفارشی را اینطور تعریف می‌کند که به تبلیغ دهندگان اجازه می‌دهد بررسی کنند، در هر صفحه وب می‌خواهند به چه کسی برسند.

با در نظر گرفتن علاقه‌های اخیر مشتریان و علایق مداوم آنها، پیام شما همیشه به کاربران علاقمند به آن می‌رسد) ترکیب شده‌اند و “مخاطبان سفارشی” یا Custom Audiences را تشکیل داده‌اند.

به جای انتخاب از لیست گزینه‌های از پیش تعیین شده Google، ما می‌توانیم مخاطبان خود را بر اساس علایق و در برخی موارد، سابقه جستجوی آنها لیست بندی کنیم.

ما با استفاده از ویژگی “مخاطبان سفارشی” در گوگل ادز، بهره بسیاری از این نوع تبلیغات برده ایم، بنابراین می‌خواهیم تمام گزینه‌های موجود را برای استفاده از عملکرد بهتر تبلیغات گوگل در اختیار شما قرار دهیم. که عبارتند از:

 • علاقه و رفتار
 • انواع وب سایت‌های مرور شده
 • انواع برنامه‌های دانلود شده
 • دسته مکان‌های فیزیکی بازدید شده

گزینه‌های مخاطبان سفارشی در گوگل ادز

مخاطبان سفارشی برای تبلیغات نمایشی و تبلیغات YouTube استفاده می‌شوند. بیایید معنی هر نوع هدف‌گذاری و چگونگی استفاده از آن را بررسی کنیم.

ما همچنین استراتژی هایی برای استفاده بیشتر از آنها ارائه می‌دهیم و به شما نشان می‌دهیم که چگونه مخاطبان سفارشی را در حساب ادوردز خود تنظیم کنید.

هدف قرار دادن مخاطبان گوگل ادز بر اساس علایق و رفتار

اولین کادر ارائه شده برای ما، بخش هدف قرار دادن کاربران براساس علایق یا رفتارهای آن‌هاست. وقتی روی بخش پشتیبانی می‌روید، توضیحاتی که Google ارائه می‌دهد به شرح زیر است:

«علایقی را به صورت کلمات کلیدی یا عباراتی وارد کنید، که مشتری ایده آل شما را نشان دهند. تبلیغات شما بر اساس رفتار و فعالیت هایشان، مانند برنامه هایی که استفاده می‌کنند، یا نوع محتوایی که به صورت آنلاین جستجو می‌کنند، به افرادی که احتمالاً علاقه مند هستند یا قصد خرید چیزی با کلمات کلیدی شما را دارند، خواهد رسید.”

آنچه ما در اینجا می‌خواهیم انجام دهیم این است که تقریباً از هدف گذاری مشابه کلمات کلیدی برای یافتن کاربرانی استفاده می‌کنیم که یا در مورد موضوعات خاص جست‌وجو کرده‌اند یا در Google، به محصول، راه حل، خدمتی علاقه نشان داده‌اند.

فیلتر مخاطبان گوگل ادز بر اساس علایق و رفتار

به عنوان مثال، اگر می‌خواهید کاربرانی را که به دنبال خرید یک ماشین دست دوم هستند هدف قرار دهید، ممکن است چیزی مانند “بهترین ماشینهای دست دوم” را تایپ کنید، سپس Google عبارات دیگری را که در جستوجوهای دیگر کاربران دیده است به شما نشان می‌دهد. هر چه که کلمات کلیدی بیشتری اضافه می‌کنید، نمودار بینش مخاطب را بر اساس مخاطبی که برای ورود انتخاب کرده اید، دقیق‌تر تنظیم می‌کنید.

Google properties در برابر Google Display Network

یکی از بهترین ویژگی‌های این مخاطبان سفارشی زمانی است که قصد دارید از این لیست در زیر مجموعه‌های متعلق به Google استفاده کنید.

در این قسمت دو گزینه به شما ارائه می‌شود که برای ایجاد لیست مخاطب باید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید:

گزینه‌های ایجاد لیست مخاطبان سفارشی گوگل ادز

گزینه اول در اینجا به این معنی است که شما همانطور که قبلاً ذکر شد، کاربران را بر اساس علاقه و قصد خرید آنها هدف قرار خواهید داد.

اما گزینه دوم جالب تر است چرا که افرادی را مورد هدف قرار می‌گیرد که اصطلاحات مورد نظر شما را در گوگل جستجو کردند.

این بدان معناست که تا زمانی که که تبلیغ شما در زیر مجموعه‌های گوگل اجرا شود، شما به طور موثر روی هر یک از اصطلاحاتی که اضافه می‌کنید (و اصطلاحات “مشابه” آن ها) مشغول انجام ریتارگتینگ هستید.

زیر مجموعه‌های مد نظر شامل موارد زیر است:

 • YouTube
 • Google Discover
 • Gmail

از دست ندهید: تبلیغات در گوگل ادز

متأسفانه، Google Display Network جزو این زیر مجموعه‌ها نیست. هر وب سایت متعلق به کاربران یا شرکت‌های دیگری است که برای کسب درآمد از طریق نمایش تبلیغات در وبسایت خود باید در Google AdSense شرکت کنند.

در پایان، ما می‌توانیم افراد را براساس آنچه آنها در Google جستجو کرده‌اند، مورد هدف مجدد (ریتارگتینگ) قرار دهیم. در این صورت، هنگامی که آنها در YouTube فیلم مشاهده می‌کنند، ایمیل‌های خود را بررسی می‌کنند یا موضوعات جدید را در تلفن همراه بررسی می‌کنند، تبلیغات خود را در مقابل آنها قرار می‌دهیم. این یعنی قدرت مطلق!

افرادی که انواع وب سایت‌ها را مرور می‌کنند

در زیر بخش کلمات کلیدی، یک عنوان جدید به نام Expand audience by also including وجود دارد که بعد از آن لیستی شامل سه نوع هدف قرار دادن را پیشنهاد می‌کند.

مورد اول: افرادی هستند که انواع وب سایت‌ها را مرور می‌کنند.

فیلتر مخاطبان ادوردز براساس سایت هایی که بازدید کرده‌اند

برای این بخش، Google از شما می‌خواهد انواع وب سایت هایی را که احتمالا مورد بازدید مخاطبین شما قرار می‌گیرند، در قالب URL ارائه دهید.

همانطور که ذکر شد، از این طریق تبلیغات شما در این وبسایت‌ها نمایش داده نمی‌شود، بلکه تنها به منظور استفاده از رفتار مخاطبان آن سایت‌ها برای یافتن کاربران جدید به کار گرفته می‌شود.

اگر سایت هایی که مشتری‌های شما معمولا در آن‌ها فعال هستند را می‌شناسید، این ویژگی می‌تواند نوع بسیار قدرتمندی برای هدف قرار دادن باشد.

بهتر است از سایت‌های عمومی و گسترده دور شوید و در عوض بر سایت هایی که از نظر زمینه کاری و موضوعی به شما مرتبط هستند تمرکز کنید.

برای مثالی که در بالا آورده شد، اتومبیل دست دوم، بهتر است وب سایت نمایشگاه اتومبیل دست دوم محلی را هدف قرار دهید، تا وب سایت‌های بزرگتر مثل فورد، شورولت یا فولکس واگن.

مطمئناً، کاربران در این سایت‌ها ممکن است علاقه‌مند به خرید ماشین باشند اما می‌توانند دلایل زیاد دیگری به غیر از خرید ساده یک ماشین دست دوم برای بازدید از آن سایت‌ها هم داشته باشند.

افرادی که از انواع اپلیکیشن‌ها استفاده می‌کنند

گزینه هدف گذاری بعدی بسیار شبیه به گزینه‌های وب سایت است اما به جای آن اپلیکیشن‌ها را شامل می‌شود.

فیلتر مخاطبان ادوردز براساس اپلیکیشن ها

برای شروع، چند شرکتی را که می‌دانیم برای بسیاری از کاربران هنگام یافتن اتومبیل دست دوم مهم هستند را وارد می‌کنیم:

ساخت مخاطبان سفارشی در گوگل ادرودز

همانطور که نام‌ها را تایپ می‌کنیم، Google به طور خودکار لیستی را جمع‌آوری می‌کند و برنامه هایی را پیشنهاد می‌دهد که براساس مضامین جستجو برای ما کاربردی است.

می توانیم به استفاده از برنامه هایی شبیه Kelley Blue Book ادامه دهیم، که کمک می‌کند ارزش یک ماشین دست دوم را تعیین کنید.

یا می‌توانیم روش دیگری را در نظر بگیریم و برنامه هایی مانند Credit Karma را دربر بگیریم که همچنین ممکن است کاربرانی را پیدا کند که سعی می‌کنند، بررسی کنند بودجه ی کافی برای خرید یک ماشین را دارند.

به انواع برنامه هایی که ممکن است کاربران برای کمک به خرید در محصولات خود یا نشان دادن علاقه به محصول یا خدمات شما استفاده کنند و اینکه چگونه می‌توانید از آن برای ایجاد مخاطب سفارشی استفاده کنید، فکر کنید.

افرادی که از مکان‌های خاصی بازدید کرده‌اند

آخرین نوع گزینه هدف گذاری بر روی انواع مکانهایی است که مشتریان شما اخیراً از آنها بازدید کرده‌اند.

این گزینه دسته‌ای از مکان‌های فیزیکی را هدف قرار می‌دهد و بسته به افرادی که می‌خواهید به آنها دسترسی پیدا کنید، می‌تواند بسیار مفید باشد.

برای مثال اتومبیل دست دوم ما، دو جستجوی سریع انجام داده‌ایم:

ایجاد مخاطبان سقارشی

هر یک از این عبارات، مکان‌های فیزیکی را باز کرده که می‌توانند بسیار ارزشمند باشند. “نمایندگی‌های فروش اتومبیل” برای اهداف ما در زمینه‌ی جستجوی “ماشین دست دوم” بسیار مهم‌اند اما حتی در جستجوی کلی تر “نمایندگی خودرو”، گزینه‌های جالب در مورد برندهای خاص وجود دارد.

اگر ماشین دست دوم خیالیِ ما فقط با یک برند تجاری سروکار دارد، یا اگر ما مدیر تجارت اتومبیل دست دوم در نمایندگی یک برند خاص باشیم، این‌ها می‌توانند گزینه‌های عالی‌ برای هدف گذاری باشند.

چگونه مخاطبان سفارشی را در گوگل ادز تنظیم کنیم؟

کلمه‌ی مخاطبان سفارشی ممکن است حاکی از این باشد که این موارد را در بخش مدیریت مخاطب خود ایجاد می‌کنید، اما در واقع اینطور نیست.

برای ساخت مخاطبان سفارشی، باید کار خود را با ایجاد یک Display جدید یا کمپین ویدیویی یا رفتن به یک گروه تبلیغاتی موجود آغاز کنید.

پس از ورود به برگه مخاطبان، روی دکمه + آبی رنگ کلیک کنید.

پایین لیست، مخاطبان سفارشی را به عنوان گزینه مشاهده خواهید کرد.

تعیین هدف با مخاطبان سفارشی

اگر مخاطبان سفارشی ایجاد کرده باشید، می‌توانید آنها را از لیست بالا انتخاب کنید. اگر نه، می‌توانید با انتخاب “+ مخاطب سفارشی” در پایین لیست، مورد جدیدی ایجاد کنید.

افزودن مخاطبان سفارشی جدید سپس این مخاطب ساز به شما ارائه می‌شود.

مخاطبان سفارشی جدید

با مخاطبان سفارشی از کلمه کلیدی فراتر بروید

اگرچه گزینه‌های هدف گیری گوگل با برخی از فرکانس‌ها همچنان تغییر می‌کنند، اما ما فکر می‌کنیم در حال حاضر استفاده از ویژگی مخاطبان سفارشی می‌تواند در صرفه جویی بودجه تبلیغات بسیار موثر باشد.

گزینه‌های مختلف هدف گذاری وجود دارند که فراتر از صرفا منافع گسترده هستند. ما به طور موثر Search Retargeting را در شبکه‌های تحت مالکیت Google داریم اما همچنین می‌توانیم افراد را بر اساس وب سایت ها، برنامه‌ها و مکان‌های فیزیکی خاصی که بازدید کرده‌اند هدف قرار دهیم.

این دقیقا همان فراتر رفتن از کلمه کلیدی است. دفعه دیگر که می‌خواهید هدف خود را در Google ایجاد کنید، امتحان کردن مخاطبان سفارشی را از دست ندهید تا ببینید چگونه می‌تواند برای شما موثر باشد.


دیدگاهتان را بنویسید