تخفیف ویژه برای کاربران قدیمی تاپ ادورت فعال شد

16 اشتباه گوگل ادز که بودجه را هدر می دهد

در این مقاله اشتباهات رایجی که افراد در تنظیمات گوگل ادز انجام داده و باعث هدر رفتن بودجه آنها می شود را بررسی خواهیم کرد. این لیست از اشتباهات توسط کارشناسان پشتیبانی تاپ ادورت و در نتیجه تجربه چندین ساله در تعامل با مشتری ایجاد شده است.

اشتباهات رایج در گوگل ادز

با وجود اینکه تاثیر دلار بر تبلیغات گوگل کم و ناچیز است (به دلیل مزایده ای بودن سیستم تبلیغات در گوگل ادز) اما اشتباه در تنظیمات گوگل ادز ممکن است شما را در مزایده های نامربوط شرکت داده و بودجه شما را هدر دهد. در این مقاله به اشتباهات رایج در گوگل ادز و روش رفع آنها می پردازیم.

پیشنهاد ویژه برای سال ۱۴۰۰
تخفیف 30% کارمزد بر روی شارژ 300 دلاری
همین امروز با شارژ اکانت گوگل ادز 30 درصد تخفیف بگیرید.

با اعمال تنظیمات مناسب، محل دقیق نمایش تبلیغتان را مشخص کنید تا تبلیغ فقط برای مشتریان بالقوه ی شما، نمایش داده شود. بطور مثال فرض کنیم ما می خواهیم کلاه زمستانی زنانه بفروشیم، پس حضور مردان و کسانیکه به دنبال لباس های تابستانه هستند در سایت اشتباه است. همچنین نمایش تبلیغ در شهرهای گرمسیر نیز سودمند نخواهد بود. پس ما می خواهیم تبلیغ را فقط باید به خانم هایی که به دنبال کلاه زمستانی هستند، نمایش دهیم.
شاید اینجا برای شما سوال پیش بیاید: من که اینکارو انجام دادم، پس چرا ضرر کردم؟؟!! در جواب به عنوان کارشناس تبلیغات در گوگل باید بگوییم نکاتی وجود دارد که در هیچ آموزشی ذکر نشده و فقط برحسب تجربه در مجموعه تاپ ادورت به دست آمده است. در ادامه این نکات را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

مورد اول: توجه نکردن به اعشار قیمت ها

شاید بارها و بارها دیده ایم که مشتریان در هنگام تعیین بودجه و هزینه ی هر کلیک، به اعشار توجه نمی کنند. برای اعشار حتما باید از نقطه استفاده کرد. گوگل ادز به طور خودکار اجازه افزایش ده برابر و بیشتر از آن را به شما نمی دهد. بلکه باید پس از دو بار تایید، قیمت مورد نظر خود را ثبت کنید. به طور مثال اگر مد نظر دارید هزینه یک کلیک را 8 سنت قرار دهید حتما باید عدد “0.08” را وارد کنید و اگر مد نظر دارید عدد 80 سنت را وارد کنید باید عدد “0.8” را وارد کنید

مورد دوم: انتخاب استراتژی نامناسب برای تبلیغ

یکی از اشتباهات گوگل ادز که بسیار رخ می دهد، انتخاب استراتژی های پرداخت نامناسب در تبلیغ است. استراتژی های متفاوتی برای انجام تبلیغات و در نهایت محاسبه هزینه تبلیغات وجود دارد. پیشنهاد ما مناسب ترین آن ها یعنی حالت دستی یا Manual است. در حالت استراتژی دستی و یا Manual قیمت تمامی کلمات کلیدی را خود شما وارد می کنید. در مقاله زیر می توانید با استراتژی های مختلف گوگل ادوردز آشنا شوید.

مورد سوم: عدم استفاده از افزونه های تبلیغاتی

یکی از راه هایی که با آن می توان امتیاز کیفیت تبلیغ را افزایش داد و در نتیجه هزینه تبلیغات گوگل را کاهش داد، استفاده از افزونه های تبلیغاتی گوگل ادز است. استفاده از افزونه های تبلیغاتی گوگل ادز مناسب می تواند در جذب مشتری و کاهش هزینه های تبلیغاتی به شما کمک کند. لازم به ذکر است که بر اساس بیان تجربیات کاربری از طرف گوگل، با قرار دادن افزونه های تبلیغاتی، علاوه بر افزایش میزان ورودی به تبلیغ، میزان اعتماد مشتریان به تبلیغ نیز افزایش پیدا می کند. در نتیجه با افزایش نرخ CTR، از میزان هزینه ها کاسته شده و با هزینه کمتر می توانید کلیک بیشتری دریافت نمایید.

مورد چهارم: عدم استفاده از افزونه تماس در تبلیغ گوگل

یکی از اشتباهاتی که به خصوص برای مشاغل خدماتی عموما رخ می دهد، استفاده نکردن از افزونه تماس است. افزونه تماس این امکان را به مشتری می دهد که بلافاصله بعد از دیدن تبلیغ و با کلیک بر روی شماره تلفن، به صورت مستقیم با شما تماس بگیرد. تاپ ادورت پیشنهاد می کند که حتما از این افزونه تبلیغاتی گوگل ادز استفاده نمایید.

مورد پنجم: عدم استفاده از کلمات کلیدی دینامیک

برای بهبود امتیاز کیفیت تبلیغ گوگل بهتر است از کلمات کلیدی دینامیک استفاده کرد. در این روش یک کلمه دینامیک در عنوان یا متن تبلیغ قرار می دهید که با توجه به عبارت جستجوی کاربر و کلمات کلیدی شما، تغییر می کند. این موضوع باعث می شود تا کاربر دقیقا همان عبارتی را که جستجو کرده است در تبلیغ دیده و با اعتماد بیشتری بر روی تبلیغ کلیک کند.

مورد ششم: عدم توجه به آمارهای گوگل

همه مشتریان تاپ ادورت دسترسی کامل به اکانت اصلی گوگل ادز را دارند. یکی از اشتباهات در تنظیمات گوگل ادز این است که نسبت به آمار گوگل، بی تفاوت باشید. روزانه به آمار توجه کنید و نقاط قوت و ضعف اکانت را شناسایی کنید و آنها را بلافاصله رفع کنید. مواردی از قبیل تنظیم کلمات کلیدی، کلمات کلیدی منفی و … از جمله این موارد می باشد. این مهارت نیاز به تجربه و تخصص بالایی دارد، در نتیجه قبل از هرکاری کاملا اطلاعات کسب کنید.

مورد هفتم: عدم استفاده از تمام قسمت های متن تبلیغ

هر متن تبلیغ شامل سه عنوان و دو متن توضیحات است. گاهی اوقات عنوان سوم و متن دوم نمایش داده نمی شود در نتیجه برخی افراد نسبت به این دو جایگاه بی تفاوت هستند. این کار یکی دیگر از اشتباهات رایج در گوگل ادز است. حتما تمام قسمت های تبلیغ را کاملا پر کنید و نکات دارای اهمیت بیشتر را در قسمت عنوان اول و دوم و متن اول جایگذاری کنید. سعی کنید تمامی نقاط قوت خود را در تبلیغ بنویسید تا هم در جذب مشتری و هم در کاهش هزینه (در اثر افزایش امتیاز کیفیت) موفق شوید.

نکته بسیار مهم
توجه داشته باشید؛ با افزایش تعداد کلمات گوگل نمره تبلیغ را افزایش داده و در نتیجه آن هزینه تبلیغ به ازای هر کلیک دریافتی کاهش پیدا خواهد کرد.

مورد هشتم: عدم توجه به نرخ CTR

یکی از مهم ترین پارامترهایی که باید به آن توجه شود نرخ CTR است. این نرخ به معنی نسبت کلیک به تعداد نمایش است. به بیانی دیگر یعنی چند درصد افرادی که تبلیغ شما را دیده اند برروی آن کلیک کرده و وارد آن شده اند. هرچه این نسبت بیشتر باشد امتیاز کیفیت تبلیغ بالاتر بوده و در نتیجه میزان هزینه تبلیغ کاهش خواهد یافت. برای افزایش نرخ CTR حتما از متن های جذاب برای تبلیغات خود استفاده کنید. همچنین می توانید از نمادها و اشکال و اعداد نیز در متن تبلیغ استفاده کنید تا در جذب مخاطب بهتر عمل کنید.

مورد نهم: عدم زمانبندی تبلیغ گوگل

یکی از امکانات فوق العاده تبلیغات گوگل ادوردز، امکان استفاده از زمانبندی برای تبلیغ گوگل است که حتما از آن استفاده کنید. می توان گفت بزرگترین اشتباه در تنظیمات گوگل ادز استفاده نکردن از زمانبندی تبلیغ است. با زمانبندی می توان طوری عمل کرد که تبلیغ فقط در ساعات خاصی از طول روز به طور مثال تنها در ساعات کاری نمایش داده شود و ساعاتی که قادر به خدمات رسانی نیستید تبلیغ نمایش داده نشود. این موضوع باعث می شود تا هزینه مصرفی این ساعات ذخیره شده و کلیک بی حاصلی نداشته باشید.

مورد دهم: عدم توجه به کاربران موبایل

پیش از انجام تبلیغات در گوگل، در طراحی سایت خود باید دقت کنید که سایت شما برای کاربران موبایل نیز مناسب و قابل استفاده باشد. بر اساس آمار منتشر شده توسط گوگل در حدود 50 الی 60 درصد مشتریان کسب و کارها از موبایل جهت مشاهده سایت مقصد استفاده می کنند. این رقم در برخی کسب و کارها تا 90 درصد نیز افزایش می یابد. بنابراین کاربران موبایل را جدی بگیرید. در سیستم گوگل ادز می توان سهم نمایش برای کاربرات موبایل را افزایش داد.

یک نکته مهم:
شما می توانید مشخص کنید که سهم نمایش تبلیغ شما به چه میزان میان موبایل، تبلت و سیستم کامپیوتر تقسیم گردد. پیشنهاد میکنیم حتما از این قابلیت بسته به شرایط کاری خود استفاده کنید.

مورد یازدهم: انتخاب صفحه فرود نامناسب

سعی کنید برای تبلیغتان دقیقا همان صفحه فرودی را انتخاب کنید که هدف تبلیغ است. به عنوان مثال برای تبلیغ تعمیر یخچال، دقیقا صفحه تعمیر یخچال را قرار دهید تا وقتی مشتری وارد صفحه شد احساس کند که راه را درست آمده و متخصص تعمیر یخچال خود را پیدا کرده است. انتخاب صفحه فرود کاملا وابسته به کسب و کار شماست و معمولا استفاده از صفحه اول مناسب نمی باشد. در صورتی که خدمات متفاوتی دارید حتما سعی کنید که برای هر یک از خدمات خود صفحه فرود جداگانه ای طراحی کنید.

مورد دوازدهم: انتخاب کلمات کلیدی نامناسب

انتخاب کلمات کلیدی نامناسب یکی از اشتباهات وحشتناک گوگل ادز است و بودجه تبلیغ را هدر می دهد. کلماتی را باید انتخاب کنید که مربوط به کسب و کار شماست. استفاده از کلمات نزدیک به کسب و کار را کنار بگذارید و کلماتی کاملا مرتبط با کسب و کار را انتخاب کنید. برای یافتن کلمات کلیدی حتما از ابزاری همچون گوگل کیورد پلنر، گوگل ترند و سایر ابزارهای موجود در اینترنت استفاده کنید.

مورد سیزدهم: استفاده نکردن از گروه آگهی های مختلف

استفاده نکردن از گروه آگهی های متعدد یکی از اشتباهات بزرگ در تبلیغات گوگل است. سعی کنید برای هر گروه از خدمات و محصولات خود یک گروه آگهی جدا داشته باشید. به عنوان مثال برای یک تعمیر کار لوازم خانگی، تعمیر یخچال و تعمیر ماشین لباسشویی دو گروه اگهی متفاوت هستند که باید جدا از هم ساخته شوند.

مورد چهاردهم: استفاده نکردن از خاصیت bmm برای کلمات کلیدی

زمانی هست که شما میخواهید یک عبارت را به عنوان کلمه کلیدی معرفی کنید و می خواهید هر ترکیبی از این عبارت نمایش داشته باشد و هم اینکه عبارات نزدیک نمایش نداشته باشد. به عنوان مثال “تعمیر ماشین لباسشویی”. میخواهید که هر ترکیبی از این سه کلمه نمایش داده شود به شرط آنکه حتما این سه کلمه داخل عبارت باشد.

به طور مثال “هزینه تعمیر ماشین لباسشویی” یا “قیمت تعمیر ماشین لباسشویی ”

+تعمیر +ماشین +لباسشویی

مورد پانزدهم: استفاده نکردن از کلمات کلیدی منفی

یکی از بزرگترین اشتباهات در تبلیغات گوگل ادز استفاده نکردن از کلمات کلیدی منفی است. کلمات منفی از ورود کرابران غیرمرتبط به سایت جلوگیری می کند. به عنوان مثال فرض کنید شما تعمیرکار یخچال در تهران هستید و فقط در تهران سرویس می دهید، پس اسامی تمامی شهرها را باید به عنوان کلمه کلیدی منفی وارد کنید که اگر کسی “تعمیر یخچال در اصفهان” را جستجو کرد، تبلیغ شما برای او نمایش داده نشود. همچنین برندها و مسائل نامربوط نیز می تواند به عنوان کلمه کلیدی منفی معرفی شود.

مورد شانزدهم: فقط از Broad برای کلمات کلیدی استفاده کردن

نوع broad تمامی کلمات نزدیک به کلمه کلیدی را جذب می کند و بهتر است که از این نوع استفاده نکنید. زیرا هزینه زیادی را هدر می دهد. انتخاب کلمه کلیدی کاملا مربوط به کسب و کار شماست و باید با دقت فراوان انتخاب شود.

2 دیدگاه دربارهٔ «16 اشتباه گوگل ادز که بودجه را هدر می دهد»

دیدگاهتان را بنویسید