تخفیف ویژه برای کاربران قدیمی تاپ ادورت فعال شد

الگوریتم های گوگل

ما قصد داریم در این مقاله در رابطه با انواع و اقسام الگوریتم گوگل مطالبی را برای شما به نمایش بگذاریم. امیدواریم شما خواننده عزیز با مطالعه این مطالب پاسخ اکثر سوالات خود را در زمینه چگونگی عمل الگوریتم های گوگل به دست آورید.

الگوریتم گوگل چیست؟

الگوریتم های گوگل در واقع راه ها و مولفه هایی هستند که گوگل با استفاده از آن ها سایت ها را رتبه بندی می کند. موتور جست و جوی گوگل از این الگوریتم ها برای ارائه پیشنهاد های بهتر و نمایش هر چه نزدیک تر به موضوع مورد نظر کاربر،استفاده می نماید. تا چندین سال پیش الگوریتم های گوگل به ندرت تغییر می کردند. شرکت گوگل در بازه زمانی های طولانی مدت و چند ساله دست به آپدیت این الگوریتم ها می زد.

به طور مثال اگر یک سایتی در یک کلمه ی کلیدی خاص رتبه ی یک گوگل قرار می گرفت، تا مدت های زیادی این رتبه برای آن سایت تضمین شده بود و دچار تغییر نمی شد. هم چنین این روند کند در به روز رسانی شدن الگوریتم ها کار متقلبان و کلاه برداران را بسیار راحت کرده بود. چرا که این افراد با دانستن چگونگی رتبه بندی گوگل کاری هایی در سایت خود انجام  می دادند و بدون اینکه گوگل متوجه شود باعث ارتقا در رتبه ی سایت خود می شدند. اما الگوریتم های جدید گوگل صد ها عامل و فاکتور های متنوع را شامل می شوند. هر کدام از این فاکتور ها نقش به سزایی در بهبود رتبه ی سایت دارند.

 

الگوریتم های مهم گوگل

در ادامه به توضیح در رابطه با چند مورد از مهم ترین الگوریتم های گوگل می پردازیم. توجه به هر یک از این الگوریتم ها می تواند سهم به سزایی در بهبود رتبه ی شما داشته باشد.

الگوریتم گوگل

الگوریتم گوگل پاندا

بیش از هشت سال پیش یعنی در اوایل سال 2011  یکی از الگوریتم های گوگل به نام  الگوریتم پاندا رو نمایی شد. هدف پاندا به نمایش در آوردن سایت هایی است که رتبه بالایی در رتبه بندی گوگل کسب کرده اند. طبق این الگوریتم زمانی که کاربر موضوعی را در موتور جست و جو سرچ می کند، سایت هایی که دارای رنک بالایی در رتبه بندی هستند،در صفحه اول گوگل و اولین پیشنهادات برای کاربر به نمایش می گذارد.

الگوریتم پاندا به این صورت است که اگر یک صفحه از سایت از نظر محتوایی بررسی شود و کیفیت آن تایید نگردد، از دید گوگل تمامی صفحات سایت بی کیفیت شناسایی می شوند. این امر خود سبب می شد که سایت نتواند رتبه خوبی از جانب گوگل دریافت کند.اغلب سئو کاران تمامی فاکتور ها و عواملی که توسط الگوریم پاندا مورد بررسی قرار می گیرند را نمی دانند. از همین رو تلاش می کنند تا جایی که می توانند سایت خود را از جنبه های مختلف از جمله محتوا، عکس ها، لینک ها و … بهینه کنند.

یکی از مواردی که در الگوریتم پاندا بسیار تاثیر گذار است؛ محتوای بهینه است. محتوایی از دید این الگوریتم گوگل بهینه است که مخاطب به هنگام مطالعه آن دانش جدیدی کسب و کند. علاوه بر این مورد سایت هایی که مقالاتی با تعداد کلمات بیشتر ارائه می دهند، با کیفیت تر شناسایی می شوند. هم چنین توصیه می شود که از ارائه مطالب کپی شده در وب سایت خود خود داری نمایید.

 

الگوریتم پنگوئن

یکی دیگر از الگوریتم های موتور جست و جوی گوگل الگوریتم پنگوئن می باشد. پنگوئن تمام تمرکزش بر روی لینک های غیر طبیعی سایت است. این الگوریتم اغلب در سایت هایی که قصد دارند با فریب دادن گوگل از لینک های غیر طبیعی استفاده کنند، کاربرد دارد. علاوه بر توجه الگوریتم پنگوئن به لینک های غیر طبیعی به موارد دیگری هم چون تغییر مسیر های گول زننده، لینک های پنهانی، محتوای پنهانی، بارگذاری صفحات با کلمات کلیدی بی ربط و … توجه می کند.

لینک ها برای اعتبار بخشیدن به یک سایت بسیار مهم تلقی می شوند. به طور مثال اگر لینک سایت شما در چندین سایت معتبر قرار داده شود، این امر به این معناست که سایت شما دارای اعتبار بالایی است. یکی دیگر از مواردی که در الگوریتم پنگوئن بسیار مورد اهمیت قرار می گیرد توجه به انکر تکست می باشد. انکر تکست در واقع همان عبارتی است که به سایت دیگر پیوند می شود. ارتباط بین انکر تکست و سایتی که به آن لیک داده شده هر چه بیشتر باشد، الگوریتم پنگوئن آن محتوا را بیشتر تایید می کند. این الگوریتم گوگل با بررسی کردن لینک هایی که به انکر تکست پیوند می شوند، کیفیت صفحات را بررسی کرده و آن ها را رتبه بندی می کند. حال اگر بعد از بررسی لینک های پیوند شده توسط الگوریتم پنگوئن کیفیت تایید نشود، سایت شما کاهش رتبه چشمگیری را شاهد خواهد بود.

الگوریتم مرغ مگس خوار

الگوریتم مرغ مگس خوار در اواخر سال 2013 شروع به فعالیت نمود. این الگوریتم گوگل کاری بسیار متفاوت با دیگر الگوریتم ها انجام می دهد. هدف این الگوریتم درک بهتر پرس و جو ها و query های کاربران می باشد. الگوریتم مرغ مگس خوار به هنگامی که شما عبارت بهترین کفش فروشی در ایران را جست و جو می کنید، متوجه می شود که کاربر می خواهد کفش فروشی های چه موقعیت مکانی را مشاهده کند. به همین سبب فقط کفش فروشی های ایران را برای شما به نمایش خواهد گذاشت. به عبارت دیگر گوگل با استفاده از الگوریتم مرغ مگس خوار بهتر قادر به درک خواسته ی کاربر می شود و در نهایت پیشنهادات ارادئه شده ی خود را نیز با نیاز کاربر هم سو می کند.

الگوریتم گور خر

الگوریتم گور خر گوگل وظیفه ی نظارت بر روی فروشگاه های اینترنتی را بر عهده دارد. این الگوریتم با شناسایی سایت های کلاه برداری اینترنتی باعث می شود کاربران کمتری از سوی این این سایت ها خسارت ببینند. الگوریتم گور خر به طور اختصاصی برای سنجش کیفیت فروشگاه های اینترنتی طراحی و ساخته شده اند. از جمله مواردی که سبب می شود الگوریتم گور خر رتبه و امتیاز قابل قبولی به سایت شما بدهد، استفاده از کد های تخفیف برای مشتریان، آسان بودن مراحل خرید کالا، مشخص بودن قیمت کالا ها، وجود امکان مقایسه بین کالا های سایت شما با دیگر رقبا و …. می باشد.

مهم ترین عاملی که سبب جلب توجه الگوریتم گورخر به فروشگاه اینترنتی شما می باشد، داشتن گواهی SSL می باشد. علاوه بر آن اگر شما دارای یک فروشگاه واقعی هستید، آدرس و موقعیت مکانی آن را نیز در سایت خود قرار دهید. این امر سبب می شود اعتماد کاربر بیشتر جلب شود.

 

 

الگوریتم کبوتر

این الگوریتم گوگل همان طور که از اسمش مشخص است، می تواند نزدیک ترین مکان ها را به شما پیشنهاد کند. به طور مثال اگر شما عبارت یک رستوران خوب را سرچ کنید، موتور جست و جوی گوگل نزدیک ترین رستوران به محل زندگی و موقعیت مکانی شما برایتان به نمایش می گذارد. این در حالی است که اگر همین عبارت را در یک شهر دیگر سرچ کنید تمامی پیشنهادات متفاوت خواهند بود. نتیجه کار الگوریتم کبوتر برای کاربران بسیار خوشایند است. اما از نظر صاحبان سایت ممکن است مطلوب نباشد. چرا که ممکن است برخی از مشتریان راه دور را از دست بدهند و سایت شان برای تمامی کاربران به نمایش گذاشته نشود.

سئو کاران با رعایت اصول سئو ی محلی می توانند سایت خود را در منطقه و محل سکونت خودشان، در رتبه بندی خوبی قرار دهند.

الگوریتم کافئین

الگوریتم گوگل کافیین بسیار شبیه به الگوریتم مرغ مگس خوار است. بیشتر توجه این الگوریتم بر روی شبکه های اجتماعی است. هر چه میزان فعالیت سایت در شبکه های اجتماعی بیشتر و بهتر باشد، از نظر الگوریتم کافئین سایت دارای رتبه و اعتبار بهتری است. پس توصیه می شود در کنار مدیریت سایت به شبکه های اجتماعی و تولید محتوای متنی و تصویری در این فضا ها نیز بپردازید. این عمل علاوه بر شناساندن کار شما به کاربران سبب بهبود سئو ی سایت شما می شود.

جدید ترین الگوریتم گوگل

الگوریتم ریسپانسیو بودن یکی از جدید ترین الگوریتم های گوگل که اخیرا اضافه شده است، توجه به ریسپانسیو بودن سایت برای کامپیوتر، موبایل و تبلت ها می باشد. امروزه حجم بسیاری از کاربران با گوشی موبایل سایت ها را زیر و رو می کنند، به همین دلیل بهینه سازی سایت برای موبایل بیش از پیش حائز اهمیت شده است.

الگوریتم گوگل

 

الگوریتم rank brain

الگوریتم rank brain زمانی به کار می رود که گوگل می خواهد مفهوم عبارت سرچ شده توسط کاربر را درک نماید. گوگل می تواند عبارات جست و جو شده را همانند یک مغز انسان تحلیل و تجزیه کند و سپس موضوعات نزدیک به خواسته کاربر را برای او به نمایش بگذارد. مطابق این الگوریتم اگر کاربران بر روی سومین یا چهارمین پیشنهاد گوگل کلیک کنند، پس از مدتی آن پیشنهاد جز پیشنهادات اولیه برای کاربران به نمایش در می آید. این امر به این معناست که هر چه نرخ کلیک سایت شما بیشتر باشد، رنک شما در رتبه بندی گوگل بالا تر می رود.

یکی دیگر از مولفه هایی که در الگوریتم rank brain موثر است، کم بودن نرخ پرش کاربر می باشد. یعنی اگر کاربری که به سایت شما وارد می شود مدت زمان زیادی را در سایت شما بگذاراند، رتبه ی بهتری از آن شما خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید