ربات گوگل

قصد ما از ارائه ی این مقاله توضیح در رابطه با ربات گوگل و نحوه ی عمل و فرآیند کار آن می باشد. امیدواریم با مطالعه ی این متن حداکثر اطلاعات مورد نیاز در این زمینه را کسب نمایید.

ربات گوگل چیست؟

Google bot در واقع یک خزنده است که وظایف متعددی بر عهده دارد. این ربات با بررسی صفحات و شناسایی آن ها قادر است که صفحات را در دسته بندی های  مختلف قرار دهد. به عبارت دیگر وظیفه ی مهم ربات گوگل ایندکس کردن صفحات وب سایت ها می باشد. وظیفه ی وب مستران این است که توجه ربات های گوگل را به سمت سایت خود جلب کنند. سئو کاران نیز با بهبود سئوی سایت این کار را انجام می دهد. جلب کردن نظر و توجه ربات های موتور جست و جو به سمت وب سایت مورد نظر از طرق مختلف اتفاق می افتد. به طور مثال از طریق لینک های موجود در سایت، سایت مپ ها، لینک های موجود در سایت، در خواست های مربوط به ایندکس شدن صفحات و … عمل ایندکس شدن سهولت می یابد.

ربات گوگل چیست

عمل ایندکس شدن مطالب توسط ربات گوگل

یکی از بزرگترین وظایفی که بر عهده ی رباط گوگل می باشد، عمل ایندکس شدن است. این موضوع به قدری اهمیت دارد که اگر صفحه یا سایتی توسط Google bot  ایندکس نشود در واقع می توان گفت چنین صفحه ای اصلا وجود ندارد. ربات گوگل قادر است محتوای هر صفحه از سایت را تشخیص دهد و آن را در دسته بندی و طبقه ی مخصوص به همان موضوع قرار دهد. اهمیت این موضوع به این خاطر است که کاربر با سرچ کردن در موتور جست و جوی گوگل به راحتی و به سرعت بتواند موضوع مورد نظر و دیگر موضوعات مرتبط با آن را مشاهده نماید.

توجه داشته باشید که اگر عمل ایندکس شدن توسط ربات گوگل انجام نشده باشد، شما می بایست صفحات خود را به صورت دستی ایندکس نمایید. این عمل به این معناست که شما با ارسال درخواستی برای گوگل از او می خواهید که سایت شما را مورد بررسی و شناسایی قرار دهید.

چگونگی شناسایی سایت توسط Google bot

همان طور که پیش تر اشاره شد، یکی از راه های جلب کردن توجه Google bot به سمت سایت خود، استفاده از نقشه ی سایت می باشد. برای این کار می بایست، برای سایت خود یک نقشه بسازید و آدرس تمامی صفحات سایت خود را در آن قرار دهید. سپس می بایست این نقشه ی تهیه شده را در گوگل وب مستر تولز به ثبت برسانید. با انجام این کار، Google bot به سرعت وارد سایت شما می شود و تک تک لینک ها و صفحاتی که در سایت مپ موجود هستند را بررسی می نماید. ربات گوگل  با در نظر گرفتن میزان سئو ی سایت و مولفه های دیگر، به سایت شما یک رتبه اختصاص می دهد.

مورد دیگری که موجب کشاندن Google bot به سایت شما می شود؛ لینک سازی داخلی است. شما با انجام این کارمی توانید به معرفی صفحات دیگر سایت خود بپردازید. همین امر خود توجه ربات گوگل را علاوه بر صفحه ای که در حال بررسی است به سمت دیگر صفحات لینک شده جلب می کند.

برای اینکه متوجه شوید که ربات گوگل چگونه سایت شما را شناسایی می کند می بایست در کنسول سرچ گوگل یا همان گوگل وب مستر تولز، ابزار های fetch را مورد بررسی قرار دهید تا اطلاعات لازم را به دست آورید.

googleboy یا ربات گوگل

آوردن ربات گوگل به صفحات سایت

گاهی اوقات برای جلب کردن توجه Google bot به صفحات وب سایت می بایست اعمالی انجام شود. گاهی اوقات انجام این اعمال سبب بروز مشکلات عدیده ای می شوند. به طور مثال تصور کنید برای اینکه بتوان سئوی صفحه را ارتقا بخشید می بایست حد اکثر 16 بار از کلمه ی کلیدی استفاده نمایید. درست است که این امر باعث بهبود سئو ی سایت و کشاندن ربات گوگل به صفحات سایت شما می شود. اما کاربر ممکن است با خواندن این متن و مشاهده ی تکرار بیش از حد کلمه ی کلیدی ارتباط بر قرار نکند و اقدام به ترک سایت نماید. در موارد دیگر نیز اندازه ی طول جمله برای بهبود سئو می بایست کوتاه تر باشند. این در حالی است که کوتاه کردن طول جمله در بعضی موارد سبب می شود مفهوم به خوبی منتقل نگردد.

طراحان UX همواره به دنبال این اند که سایت به گونه ای طراحی شود که کاربر پسند باشد و بتواند مخاطب را به خود جلب کند. این در حالی است که تمام تلاش متخصصان سئو بر این است که سایت را تا حدی بهینه کنند که از نظر موتور جست و جوی گوگل خوشایند باشد.

گوگل به دنبال سایت هایی است که هم کاربر پسند باشند و هم از سئوی مطلوبی برخور دار باشند. پس رمز موفقیت ایجاد تعادل بین کاربر پسند کردن سایت و رعایت اصول سئو است.

انواع Google bot

گوگل ربات های مختلفی برای انجام وظایف متعددی طراحی و ایجاد کرده است. یکی از این ربات ها ADS bot می باشد. این ربات گوگل تمامی تبلیغات های موجود در صفحات سایت های مختلف بررسی و شناسایی می کند. سپس با درجه بندی کیفیت آن ها به هر سایت رتبه ای اختصاص می دهد.

نام بات دیگر گوگل Google bot mobile  می باشد. این ربات گوگل قادر است نسخه ی موبایلی سایت ها را ایندکس و شناسایی کند. سپس مطابق با جست و جو های کاربر سایت هایی را به او پیشنهاد می کند که برای نمایش در تلفن همراه طراحی شده اند. در کنار همین بات ربات دیگری با نام Google bot desktop  وجود دارد. وظیفه ی این بات گوگل بررسی نسخه ی دستک تاپی سایت ها می باشد.

Google bot video  و Google bot image   دو مورد دیگر از ربات های کاربردی گوگل می باشند. وظیفه ی این ربات ها شناسایی و بررسی کیفیت عکس ها و ویدئو های موجود در صفحات سایت می باشد. اگر شما به هنگام قرار دادن تصاویر در سایت قسمت متن جایگزین تصاویر را پر کنید، این ربات ها بهتر خواهند توانست صفحه ی شما را شناسایی و رتبه بندی کنند.

یکی دیگر از ربات های گوگل رباتی با نام Google bot news می باشد. این ربات به سایت های خبری سر می زند و محتوای آن ها را ایندکس می کند. سپس بر حسب میزان کیفیت مطالب به دسته بندی و ایندکس کردن این صفحات می پردازد.

توجه داشته باشید که اگر در محتوای سایت خود از عکس ها و ویدئو ها و … استفاده نمایید تشخیص صفحه ی سایت توسط ربات ها ساده تر و سریع تر خواهد شد. نکته ی دیگری که قابل اهمیت است توجه به بازه زمانی انتشار پست های سایت می باشد. هر چه این زمان ها کوتاه تر و نزدیک به هم باشد، رتبه سایت بهتر خواهد شد.

 

انواع ربات گوگل

اهمیت بهینه سازی سایت برای ربات های گوگل

یکی از فوایدی که سر زدن ربات های گوگل برای سایت به ارمغان می آورند، مشخص کردن اشکالات و ایرادات سایت است. با مشخص شدن این ایرادات سئو کاران و مدیران سایت به راحتی متوجه این موضوع می شوند که سایت آن ها بیشتر در چه قسمت هایی دچار ضعف و اشکال است. با رفع سریع و به موقع این اشکالات شما قادر خواهید بود رتبه سایت خود را بهبود بخشید. توجه داشته باشید که عدم توجه به اشکلات و اخطار هایی که گوگل به شما تذکر می دهد، سبب جریمه شدن و اخطار های بیشتر از سمت گوگل می شود. این عمل در نهایت منجر به کاهش رتبه در رنکینگ گوگل خواهد شد.

فایده دیگری که ربات های جست و جو برای سایت دارند این است که این ربات پس از شناسایی و ایندکس کردن صفحات سایت شما، آن را از لحاظ کیفیت رتبه بندی می کنند. زمانی که کاربر موضوعی نزدیک به موضوعات ارائه شده در سایت شما را در موتور سرچ گوگل جست و جو می کند، گوگل سایت شما را در پیشنهادات اولیه خود برای کاربر به نمایش می گذارد. این اتفاق سبب افزایش ورودی از گوگل خواهد شد.

اشتراک
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments