تخفیف ویژه برای کاربران قدیمی تاپ ادورت فعال شد

ابزارهای بازاریابی گوگل (Google Marketing Platform)

  • ابزارهای بازاریابی گوگل چگونه کار می‌کنند؟
  • معرفی گوگل آنالیتیکس و آنالیتیکس 360
  • معرفی سرچ ادز 360
  • معرفی (display and video 360)
  • معرفی دیتا استودیو 360
  • معرفی گوگل آپتیمایز و آپتیمایز 360
  • معرفی تگ منیجر و تگ منیجر 360

در مقاله “ ابزارهای بازاریابی گوگل (Google Marketing Platform) ” به تمامی سوالات فوق پاسخ خواهیم داد.

پلتفرم بازاریابی گوگل، مجموعه ای از ابزارهای بازاریابی گوگل است که با هم ترکیب می‌شوند تا انتقال و به اشتراک گذاری داده‌ها بهتر انجام شود . اگر از برنامه‌های گوگل استفاده می‌کنید، احتمالا قبلا به این برنامه برخورد کرده باشید، ولی نسبت به آن هیچ گونه شناختی نداشته اید . شما می‌توانید برای دسترسی به تمامی برنامه‌ها و محصولات گوگل با آدرس جیمیل خود از پلتفرم بازاریابی گوگل دیدن کنید. پس از ورود به این پلتفرم با صفحه ای به شکل زیر روبرو خواهید.

ابزارهای پلتفرم بازاریابی گوگل

تصویر فوق ابزارهایی را نشان می‌دهد که قبلاً توسط یک حساب استفاده شده است و همچنین پیشنهاداتی برای افزودن سایر راه حل‌های Google Marketing Platform به شما ارائه می‌کند. علاوه بر محصولات، به ابزارهای پلتفرم عمومی نیز دسترسی خواهید داشت که در بالای این تصویر با عنوان Integration Center نشان داده شده است. با استفاده از این ابزار میتوانید پیوندهای محصول را برای اشتراک اطلاعات و داده‌های مخاطبان، افزودن و حذف کاربران مدیریت کنید و همچنین ابزارها یا محصولاتی که اخیرا به آن‌ها دسترسی داشته اید، مشاهده کنید.

اگر چند حساب کاربری مختلف دارید، Integration Center، برای نمای کلی محصولات متصل به یکدیگر، مفید است. استفاده از این قسمت، بسیار راحت تر از این است که وارد تک تک حساب‌های کاربری شوید.

Administration برای مدیریت تعداد زیاد حساب ها، عالی است.این گزینه، نمای کلی ای از اینکه افراد که به چه چیزی دسترسی دارند، به شما ارائه می‌دهد تا بتوانید به راحتی ببینید کجا باید افراد را اضافه یا حذف کنید. این قسمت بعنوان یک داشبورد واحد برای مدیریت همه کاربران شما عمل می‌کند.

اکنون که به درکی کلی از آنچه در بخش ابزارهای پلتفرم موجود است، دست یافتید، به بررسی نحوه کارکرد هر کدام از آن‌ها برای مشاغل کوچک میپردازیم و توضیح میدهیم راه حل‌ها و ابزارهای بازاریابی گوگل با هم کار می‌کنند.

برخی از این ابزار ها، مانند Analytics 360, Optimize, Surveys, Search Ads and Display & Video 360 گزینه‌های شرکتی و پولی هستند که در ادامه به تک تک آن‌ها خواهیم پرداخت.

نمای کلی ابزارهای بازاریابی گوگل

برنامه (Analytics and analytics 360)

بعنوان یکی دیگر از ابزارهای بازاریابی گوگل، میتوانیم به گوگل آنالیتیکس اشاره کنیم که در دو نسخه رایگان و پولی (360) ارائه شده است. با کمک آنالیتیکس 360، کاربران می‌توانند به قابلیت‌های حرفه ای دسترسی داشته باشند؛ قابلیت هایی نظیر آنالیز پیشرفته، گزارشات اختصاصی یا بدون نمونه، گزارش بیگ کوئری گوگل (Google BigQuery) و اسناد مبتنی بر داده که در نسخه رایگان برنامه آنالیتیکس به این قابل دسترسی نیستند. آنالیتیکس 360 برای سازمان‌های بزرگ طراحی و تولید شده است؛ سازمان هایی که به دنبال ادغام و ترکیب شدن با ابزارهایی نظیر بیگ کوئری و Salesforce هستند. هم چنین با استفاده از نسخه پولی این برنامه می‌توانید گزارشاتی دقیق تر و مفصل تر و هم چنین مدلسازی اسنادی انجام داد.

اما ویژگی جالب توجه Analytics 360، این است که میتوانید در آن لیستی از محصولات و فعالیت‌های مربوطه را در یک نگاه مشاهده کنید.

برای مثال در تصویر زیر گزارشی از سه وبسایت مختلف نمایش داده شده که میتوان با مشاهده آن، فهمید که در 30 روز اخیر تعداد کاربران افزایش یافته است.

تصویر نمونه از داشبورد گوگل مارکتینگ پلتفرم

برنامه سرچ ادز 360 (search ads 360)

بسیاری از مشاغل برای فعالیت هایی فراتر از اجرای تبلیغات گوگل، از امکانات این موتور جستجو استفاده می‌کنند. با Search Ads 360، آژانس‌ها می‌توانند چندین پلتفرم مورد استفاده برای تبلیغات پولی را مدیریت کنند.

Google Marketing Platform، برای ردیابی کانورژن‌ها از پلتفرم‌های مختلف، از Floodlight استفاده می‌کند. Floodlight تگی است که کلیه فعالیتهای یک سایت را ردیابی می‌کند و گزارشات کاملی را ارائه می‌دهد. این تگ، با استفاده از یک کوکی DoubleClick، بازدیدهای مکرر از یک مرورگر خاص را نیز تشخیص می‌دهد.

کاربران در search ads 360

برنامه پخش ویدئو 360 (display and video 360)

قبلا نام این برنامه دابل کلیک بید منیجر بود که امروزه نام آن به نمایش و پخش ویدئو تغییر پیدا کرده است. این برنامه ابزاری یکپارچه و واحد است که خلاقیت ها، داده‌ها و رسانه‌ها را کنار هم قرار می‌دهد تا کمپین‌های به هم پیوسته را عملی و اجرا کنند. این ابزار واحد روند برنامه ریزی کمپین‌ها را تسهیل می‌کند، خلاقیت‌ها را مدیریت می‌کند، از داده‌های مخاطبان کمک می‌گیرد، با داده‌های موجود کار می‌کند و عملکرد کمپین‌ها را بررسی می‌کند.

آنچه قبلاً به عنوان مناقصه پیشنهاد DoubleClick شناخته می‌شد، اکنون Display & Video 360 است، “ابزاری واحد و یکپارچه که به تیم‌های خلاقیت و تیم‌های داده و رسانه ای کمک می‌کند تا باهم کار کنند.” این ابزار واحد روند برنامه ریزی کمپین ها، مدیریت خلاقیت ها، استفاده از داده‌های مخاطبان، کار با موجودی کالاها و ارزیابی عملکرد کمپین‌ها را ساده می‌کند.

برنامه دیتا استودیو (data studio)

Google Data Studio (GDS) ابزاری عالی و رایگان برای تجسم داده‌ها است که به شما امکان می‌دهد داشبوردهای تعاملی و گزارش‌های سفارشی و زیبا ایجاد کنید.

استفاده از اکثر ویژگی‌های Data Studio آسان است و به شما امکان اشتراک و برنامه ریزی آسان گزارش‌ها را می‌دهد. ما از Data Studio برای ردیابی KPI‌های کلیدی مشتریان، تصویرسازی ترندها و مقایسه عملکردی در طول زمان استفاده می‌کنیم.

ویژگی Data Blending به شما امکان می‌دهد چندین منبع داده را در Data Studio جمع کرده و یک نمودار تعاملی برای کاوش کاربران فراهم می‌کند.

تصویر نمونه از داشبورد دیتا استودیوی گوگل

برنامه آپتیمایز و آپتیمایز 360 (optimize and optimize 360)

درست مانند سایر ابزارهای بازاریابی گوگل، optimize هم یک نسخه رایگان و یک نسخه پولی (360) دارد که شامل ویژگی سفارشی سازی مخاطب Google Analytics و ویژگی‌های آزمایشگاهی پیشرفته تر است.

هر دو نسخه Optimize، دارندگان وب سایت را قادر می‌سازد تا وبسایت خود را تست کنند. Optimize با Google Analytics ادغام شده است تا به راحتی تشخیص دهد که کدام یک از آزمایشات روی وب سایت عملکرد بهتری داشته اند. همچنین می‌تواند همراه با Google Ads برای ساخت صفحات فرود سفارشی استفاده شود. با استفاده از نتایج حاصل از این آزمایش ها، دارندگان وب سایت می‌توانند به شخصی سازی تجربه کاربری وبسایت خود بپردازند.

برنامه نظر سنجی (surveys)

آیا می‌خواهید راهی به ذهن مخاطبان هدف خود داشته باشید؟ با Google Surveys می‌توانید دقیقاً همین کار را انجام دهید. اطلاعات را برای اجرای سریعتر از آنچه می‌توانید جمع آوری کنید. ایجاد نظرسنجی سفارشی و شناسایی مخاطبان برای آن آسان است. پس از انجام این کار، Google آن را برای پاسخگویی افراد هنگام مرور اینترنت ارسال می‌کند. هنگام انجام تجزیه و تحلیل، سنگین نیستیم زیرا Google نمودارها و نمودارهایی را در توضیح داده‌های جمع آوری شده ارائه می‌دهد.

آیا می‌خواهید هر چه سریع تر راهی به ذهن مخاطبان خود پیدا کنید و ذهنشان را بخوانید ؟ با برنامه نظر سنجی گوگل می‌توانید به راحتی این کار را انجام دهید. این برنامه به شما کمک می‌کند تا هر چه سریع تر داده‌ها و اطلاعات مورد نظر خود را جمع آوری کنید. سرعت این برنامه از برنامه قدیمی نظرسنجی میدانی بسیار بالاتر است. با کمک این برنامه به راحتی و با سرعت می‌توانید پرسشنامه خود را طراحی و مخاطبان خاص خود را هم شناسایی کنید. زمانی که این کار را انجام دادید، گوگل به طور خودکار این نظر سنجی را برای مخاطبان ارسال می‌کند و آن‌ها هم به محض بالا آمدن مرورگر خود می‌توانند به این پرسش‌ها پاسخ دهند. تجزیه و تحلیل داده‌های به دست آمده کار بسیار دشواری نیست، چرا که گوگل داده‌های جمع آوری شده را به صورت جدول و نمودار در اختیار شما قرار می‌دهد .

تصویر survey، یکی از ابزارهای بازاریابی گوگل

تگ منیجر و تگ منیجر 360 (tag manager and tag manager 360)

تگ منیجر یکی از برنامه‌های رایگان گوگل است که برای بسیاری از کسب و کارهای کوچک ابزاری بسیار مناسب و عالی محسوب می‌شود. از مزایای تگ منیجر 360 می‌توان به امکانات جدیدش اشاره کرد که عبارتند از ” تایید گردش کار (Approval workflows) ” و قسمت هایی برای اجراهای مقیاس بالا (Zones for large-scale)” و هم چنین دسترسی کنترل شده و منظم به تگ ها. اگر مجبورید در سطوح مختلف مجوز بدهید، چندین کانتینر با تنظیمات بسیار مشابه دارید یا برای مدیریت بهتر نیاز به امکانات بیشتر دارید، پیشنهاد میکنیم حتما تگ منیجر را به 360 ارتقا دهید.

نتیجه گیری

بدون شک هیچ از ما تمامی برنامه هایی که گوگل روانه بازار می‌کند را دوست نداریم؛ به اعتقاد ما این برنامه‌ها همیشه هم مفید و سودمند نبوده اند. ولی این برنامه جدید گوگل مفید بنظر می‌رسد چرا که معتقدیم که این پلتفرم توانسته است به هدف خود، یعنی ارائه یک راه حل واحد برای بازاریابی متقابل برسد.

این ابزار به ویژه برای تیم هایی که بصورت غیرحضوری با یکدیگر کار می‌کنند مفید است. در این تیم‌ها برخی از کارکنان کمپین‌های پولی ایجاد می‌کنند، برخی دیگر ارزیابی‌ها را انجام می‌دهند و گروه دیگری نیز این آزمایشات را مدیریت می‌کنند.

دسترسی به همه چیز از یک مکان می‌تواند همکاری را برای شما و تیمتان آسان کند. شما می‌توانید از این ویژگی هم در نسخه رایگان و هم نسخه 360 این ابزارها استفاده کنید.


  • منبع
  • supermetrics.com – Everything you need to know about Google Marketing Platform