در این مقاله قصد داریم در رابطه با ابزار جی تی متریکس و کاربردهای آن مطالبی را ارائه دهیم. امید است با مطالعه این مقاله اطلاعات مفیدی راجع به این امکان یاهو و گوگل بدست آورید.

جی تی متریکس چیست؟

یکی از معروف ترین و کاربردی ترین ابزارهای شرکت یاهو و گوگل ابزار جی تی متریکس می باشد. این ابزار کاربردی جهت اندازه گیری دقیق میزان سرعت سایت و عوامل موثر بر سرعت سایت را بررسی می نماید. ابزار GT metrix به آنالیز و تحلیل عوامل تاثیر گذار بر سرعت وب سایت می پردازد. و سپس قادر است راه کار هایی جهت رفع مشکلات مربوط به کم بودن سرعت سایت ارائه دهد.

سرعت واقعی یک سایت در واقع میانگین سرعت لود شدن صفحات سایت در چند روز مختلف می باشد. این ابزار با اندازه گیری میانگین سرعت سایت راهکار هایی جهت بهبود سرعت سایت ارائه می دهد. علاوه بر اندازه گیری میزان سرعت سایت ویژگی های دیگری در این ابزار وجود دارد که استفاده از آن برای مدیران سایت با اهمیت است. یکی از این ویژگی ها رایگان بودن و دردسترس بودن ابزار GT metrix می باشد.

جی تی متریکس

اهمیت سرعت سایت در بهبود سئو

طبق فاکتورهای ارائه شده از سمت گوگل یکی از پنج موردی که در بهبود سئوی سایت بسیار با اهمیت است، سرعت لود شدن صفحات سایت می باشد. به همین خاطر است که توجه به سرعت سایت و عوامل افزایش دهنده آن برای مدیران سایت و وب مستران از اهمیت بالایی بر خوردار است. مدیران برای بهبود سئو و رتبه سایت می توانند از ابزار ها و افزونه های متنوعی استفاده نمایند.

اما می بایست به حقیقت اشاره کرد که در حال حاضر جامع ترین و کاربردی ترین ابزار جهت بررسی فعالیت های سایت ابزار جی تی متریکس می باشد. با استفاده از این ابزار کاربردی و رایگان که گوگل در اختیار ما قرار داده است به راحتی می توان رنکینگ و سئوی سایت را تا حد بسیار زیادی بهبود بخشید. هم چنین این موضوع را در نظر داشته باشید که اگر سرعت لود شدن مطالب سایت تا حد ممکن کوتاه باشد، امکان پرش کاربر از سایت تا حد زیادی کاهش خواهد یافت.

ویژگی های ابزار جی تی متریکس

ابزار آنالیز جی تی متریکس دارای مزایا و ویژگی های بسیاری برای سئو کاران و مدیران وب سایت ها می باشد. این ابزار قادر است اطلاعات مربوط به سایت را در اختیار مدیران قرار دهد به همین دلیل استفاده از آن برای هر دارنده سایتی با اهمیت است.

از جمله اطلاعاتی که می توان از ابزار جی تی متریکس به دست آورد، آنالیز و تحلیل جزئیات سرعت لود شدن سایت، مشخص کردن عوامل دخیل در کاهش سرعت لود شدن سایت، ارائه راه حل های کاربردی برای رفع عوامل موثر در کاهش سرعت سایت، ارائه اطلاعات آنالیز شده به صورت روزانه، ماهیانه و سالانه.

یکی از نکاتی که مدیران سایت می بایست به آن توجه داشته باشند این است که تنها بررسی سرعت لود شدن یک صفحه از سایت کافی نیست بلکه می بایست تمامی صفحات سایت را مورد آنالیز و بررسی قرار داد. با استفاده از راه کارهای ارائه شده توسط ابزار GT metrix می توان سرعت سایت را تا حد چشمگیری بالا برد. هم چنین این ابزار ما را در جهت بهبود سئوی سایت نیز کمک خواهد نمود.

جی تی متریکس

اجزای جی تی متریکس

اگر می خواهیم بدانیم که ابزار GT metrix از چه اجزایی تشکیل شده است می بایست آن را به طور دقیق مورد بررسی قرار دهیم. اجزای این ابزار عبارت اند از:

Page speed score

مولفه Page speed score در ابزار جی تی متریکس در واقع نشان دهنده میزان بهینه بودن کدهای سایت می باشد. هر چه قدر درصد بهینه بودن کد ها بالا تر باشد، می توان این طور نتیجه گیری کرد که سایت از بهینگی مطلوبی بر خوردار است. در این بخش از ابزار جی تی متریکس عوامل موثر در کاهش و کندی سرعت سایت مشخص می شود. در نهایت نیز راه حل هایی جهت رفع این مشکلات ارائه می گردد.

یکی از اشکالات رایج که سبب کند شدن بیش از حد سرعت لود شدن سایت می گردد، عدم بهینه سازی عکس های سایت است. با رفع این اشکال و optimize کردن عکس های به کار گرفته شده در صفحات سایت می توان سرعت سایت را تا حد چشم گیری بالا برد. این اتفاق خود می تواند یکی از مهم ترین عوامل بهینگی سایت و بهبود رتبه الکسای سایت گردد.

Yslow score

قسمت Yslow score در ابزار GT metrix در واقع سرعت بارگذرای مطالب سایت را بر اساس استاندارد ها و مولفه های یاهو بررسی می کند. بالا بودن میزان سرعت سایت در این قسمت نشان دهنده بالا بودن رتبه سایت از نظر سئو می باشد.

Page detail

یکی از قسمت های Page detail مربوط به زمان بارگذرای کامل سایت بر حسب ثانیه می باشد. این قست با نام page load time نشان داده شده است. قسمت بعدی که در Page detail مشاهده می شود قادر است حجم واقعی هر یک از صفحات سایت را آنالیز و تحلیل کند و مقدار آن را به نمایش بگذارد. این قسمت با نام total page site مشخص شده است.

نام قسمت دیگری که در Page detail قابل مشاهده می باشد، بخش request می باشد. این قسمت در واقع میزان درخواست های هاست برای بارگذرای قسمت های مختلف سایت را نشان می دهد. هرچه میزان ریکوئست های هاست و مرورگر تعداد کم تری باشد، فشار کمتری به هاست وارد می شود. نتیجه این اتفاق افزایش چشم گیر و قابل توجه میزان بارگذاری مطالب سایت می باشد.

جی تی متریکس

History

یکی دیگر از قسمت هایی که در ابزار جی تی متریکس موجود است، بخش history می باشد. در این بخش می توان با مشاهده سرعت سایت و عوامل تاثیر گذار بر آن در دوره های مختلف اطلاعات بسیاری کسب کرد. این قسمت یکی از بخش های محبوب و در دسترس برای استفاده مدیران سایت و وب مستران می باشد. این افراد با مطالعه و آنالیز این بخش از ابزار جی تی متریکس می توانند اطلاعات مفیدی از گذشته سایت برای تعیین اهداف و استراتژی های آینده به دست آورند.

Time line

در این بخش از ابزار جی تی متریکس می توان زمان لود شدن هر بخش از اطلاعات سایت را مورد بررسی قرار داد. هم چنین می توان با استفاده از این نمودار ارائه شده تمهیدات لازم جهت رفع مشکلات افزایش مدت زمان لود شدن سایت را اتخاذ نمود.

تاثیر بهینه سازی عکس ها در شاخص جی تی متریکس

یکی از ایرادات اساسی که GT metrix از اغلب سایت ها می گیرد، عدم توجه به بهینه سازی تصاویر مورد استفاده در مقالات سایت می باشد. بهینه سازی کار بسیار ساده و کم هزینه ای است. شما می توانید با استفاده از ابزار ها و یا سایت های آنلاین مربوط به بهینه سازی تصاویر عمل بهینه سازی عکس های سایت را به سادگی و با صرف کم ترین زمان ممکن انجام دهید.

یکی از سایت های آنلاین و معروفی که در این زمینه ارائه خدمت می کند سایت imagecompressor.com می باشد. با بهینه کردن و کم حجم نمودن تصاویر سایت می توان سرعت لود شدن سایت را تا حد بسیار زیادی ارتقا بخشید و در آمارهای جی تی متریکس رشد چشم گیری را مشاهده نمود.

اشتراک
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments