بازاریابی چریکی

در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با یکی از جذاب ترین انواع تبلیغات یعنی بازاریابی چریکی و پارتیزانی برای شما مطالبی را ارائه دهیم. امید است با مطالعه ی این مقاله اطلاعات جامعی در باره این مدل از تبلیغات خلاقانه بدست آورید.

روش های جدید بازاریابی

در گذشته های نه چندان دور به منظور دست یابی به اهداف بازاریابی از بر پا کردن بنر های بزرگ تبلیغات در سطح شهر استفاده می کردند. این روش بسیار متداول و پر مخاطب بود؛ اما پس از مدت کوتاهی جذابیت خود را از دست داد و برای چشم مخاطب عادی به نظر می رسید. عیب بزرگ این است که مخاطب چون خود را در معرض تبلیغات می بیند خیلی کم پیش می آید که به خرید محصول ترغیب شود.

به طور کلی هدف اصلی بازاریابی تغییر عقاید مخاطبان نسبت  به یک محصول و یا کالا و ترغیب آن ها به خرید محصولی که ما ارائه می دهیم می باشد . بعضا پیش می آید که مخاطب تا به حال از آن محصول استفاده نکرده باشد، در این صورت می بایست در او احساس نیاز به استفاده از آن کالا یا خدمت را ایجاد نمود.

بازاریابی چریکی چیست

بازاریابی چریکی چیست ؟

نام دیگر بازاریابی پارتیزانی گوریلا مارکتینگ است. در این نوع از بازاریابی با صرف کم ترین هزینه و صرفا اندکی خلاقیت می توان تبلیغاتی ارائه کرد که از نظر مخاطب جذاب باشد و برای درک آن ذهن او را به چالش بکشد. همان طور که می دانید ویژگی بارز و اصلی چریک ها غیر قابل پیش بینی بودن آن هاست.

چریک ها سربازانی هستند که به صورت غافل گیر کننده دشمن را مورد هجمه قرار می دهند. این سربازان در جا هایی که حتی دشمن گمان نمی برد کمین کرده و برای غافلگیری او از هر ابزاری که در دسترس دارند بهره می گیرند. یک تبلیغات زمانی تبلیغات چریکی خوانده می شود که بتواند مخاطب را از جایی که گمان نمی برد غافل گیر کند.

اصول بازاریابی چریکی

سنگ بنا و مولفه ی اصلی بازاریابی چریکی را خلاقیت و نوآوری شکل می دهد. در بازاریابی پارتیزانی هدف اصلی ایجاد مشتری جدید نیست؛ بلکه بیشتر تمرکز بر روی مشتریانی است که قبلا از ما کالایی خریداری کرده اند. به همین دلیل در بازاریابی چریکی اطلاعات مشتریان جمع آوری می شود. بازاریابی چریکی مجموعه ای متشکل از هنر های مختلف از جمله: گرافیک ، موسیقی، و عکاسی است.

افراد اغلب به هنگام این که متوجه شوند مورد هجمه تبلیغات قرار گرفته اند به آن ها بی اعتنایی می کنند. این در حالی است که در بازاریابی چریکی و پارتیزانی مشتری به ندرت متوجه این امر می شود که تبلیغاتی صورت گرفته است. همین امر خود باعث می شود این روش تبلیغاتی تاثیری چندین برابری نسبت به تبلیغات عادی داشته باشد.

مراحل طراحی  تبلیغات خلاقانه

همان طور که میدانید، تبلیغات چریکی و پارتیزانی جزء خلاقانه ترین و جذاب ترین تبلیغات به شمار می آیند. پس برای طراحی یک تبلیغات پارتیزانی مناسب می بایست مراحل متعددی را پشت سر گذاشت. در ادامه به توضیح درباره ی هر کدام از این موارد خواهیم پرداخت.

 

شناسایی ظرفیت بازار و مشتریان

گام نخست برای شروع طراحی این قبیل تبلیغات این است که به طور کامل به شناسایی ظرفیت بازار و مشتریان بپردازیم. در این مرحله می بایست با استفاده از روش های مختلف به کسب اطلاعات درباره ی نیاز های مشتری و خواسته های او بپردازیم. برای کسب این اطلاعات حتی ممکن است مجبور شوید از روش های میدانی استفاده کنید. پیدا کردن نقاط ضعفی که نیاز مشتری هستند اما تا به حال هیچ یک از رقبا آن ها را پوشش ندادند نیز می بایست در این مرحله اتفاق بیافتد.

مراحل بازاریابی چریکی

آنالیز اطلاعات

مرحله ی دوم کمی سخت تر از مرحله اول می باشد. چرا که در این مرحله لازم است اطلاعات جمع آوری شده را تجزیه و تحلیل نمایید. انجام تجزیه و تحلیل های لازم نیازمند فرد متخصصی است که در زمینه ی بازاریابی دارای دانش و مهارت حرفه ای باشد. در این مرحله می بایست به انجام سیاست گذاری و هم چنین تعیین اهداف بازاریابی چریکی پرداخته شود.

طراحی راهکار

در مرحله سوم لازم است با استفاده از خلاقیت راه کار هایی طراحی شوند که بتوان از طریق آن ها اهدافی که در مرحله ی قبل مشخص شده اند، عملی گردند. هر چه ایده ها خلاقانه تر باشند و ذهن مخاطب را درگیر چالش های خود کنند، ارزشمند تر اند. برای دست یابی به ایده های خلاقانه می شود از روش هایی مثل طوفان فکری استفاده نمود. مهم ترین اتفاقی که در این مرحله می افتد این است که می شود با کمی فکر و خلاقیت به ایده هایی دست یافت که بتوان از طریق آن احتمال تبدیل مخاطب به مشتری را تا حد زیادی افزایش داد.

نکته ای توجه به آن حائز اهمیت است این است که در بازاریابی چریکی هدف جلب توجه مشتریان سابق ماست. به عبارت دیگر در این نوع بازاریابی تلاش می شود کسانی که از قبل ما را می شناختند نسبت به کسب و کار ما وفادار شوند. اما توجه داشته باشید که اگر ایده ها بسیار خلاقانه باشند قشر زیادی از مردم که حتی با نوع کسب و کار شما آشناییت ندارند، توجه شان جلب شود.

اجرا و پیاده سازی ایده

گام بعدی مرحله ی اجرا و پیاده سازی ایده ها است. در این مرحله طراحی های صورت گرفته می بایست  به درستی اجرایی شوند تا تبیلیغات اثربخش واقع شود. اطلاعاتی که در مرحله ی اول کسب کرده اید در این مرحله به شما بسیار کمک خواهند کرد. شما در این مرحله می بایست مکان های مناسب برای پیاده سازی طرح ها پیدا کنید و با قرار دادن بنر ها و یا ماکت های طراحی شده در آن مکان ها توجه هر چه بیشتر مخاطبان را به خود جلب کنید.

دریافت بازخورد

این مرحله گام آخری است که باید طی شود تا بتوان گفت یک تبلیغات چریکی به صورت اصولی به پایان رسیده است. در این مرحله محققان به بررسی و دریافت بازخورد از مشتریان و مخاطبان می کنند. اجرای این مرحله بسیار با ارزش و مهم است چرا که اگر شما بخواهید از این نوع بازاریابی باز هم استفاده کنید، می بایست نقاط ضعف کار های قبلی تان را پوشش دهید و در عوض به تقویت نقاط مثبت کار خود بپردازید.

بازاریابی چریکی

ویژگی های یک تبلیغ چریکی خوب

متخصصان حوزه ی تبلیغات و بازاریابی در رابطه با بازاریابی چریکی عنوان کرده اند که این نوع تبلیغات اگر به درستی اجرا شود می تواند هم چون ویروس همه گیر شود. این عبارت به این معناست که اگر یک تبلیغات آن قدر قوی و موثر اجرا شود، هر یک از مخاطبان خود یک بازارایاب برای آن کسب و کار به شمار می آیند. مخاطبان با دست به دست کردن و انتشار تبلیغات های خلاقانه در بین آشنایان خود در شبکه های اجتماعی نقش بازاریاب را برای آن کسب و کار ایفا می کنند و سبب گسترش تبلیغات می شوند. در نمونه های موفق بازاریابی پارتیزانی دیده شده است که یک تبلیغ محلی توانسته است گسترش پیدا کند و جهانی شود. اگر این اتفاق بیافتد می توان گفت که این شیوه ی تبلیغاتی به درستی اجرا شده است و اهداف خود رسیده است.

ویژگی دیگری که یک تبلیغات خوب می بایست داشته باشد این است که می بایست مخاطب خود را غافلگیر سازد. تبلیغات باید به صورت نا محسوس اجرا شود و اگر مخاطب حس کند در معرض تبلیغ قرار گرفته است هرگز حس اعتماد در او ایجاد نخواهد شد.

اشتراک
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments