افزایش سرعت سایت، صفر تا 100

  • افزایش سرعت سایت به چه دلیل پر اهمیت است؟
  • افزایش سرعت سایت چه تاثیری بر سئوی سایت دارد؟
  • ابزارهای رایگان بررسی سرعت سایت کدام ها هستند؟
  • پارامترهای موثر بر سرعت سایت چه مواردی هستند؟

فرض کنید که هم اکنون برای کسب و کار خود یک وبسایت جدید ساخته اید. روزها و هفته های زیادی را برای طراحی و تولید و ساعات بی شماری را برای ویرایش سپری کرده اید اما یک مشکل وجود دارد: متوجه می شوید وبسایت جدید و زیبایتان، سرعت لازم را ندارد.

زمانی که صحبت از نرخ تبدیل وبسایت و بهینه سازی برای موتور جستجوگر می رسد، سرعت سایت یک عامل حیاتی محسوب می شود. اگر وبسایت شما، سرعت خوبی نداشته باشد، کاربران قبل از آن که به مشتری تبدیل شوند (یا اصطلاحا conversion اتفاق بیفتد)، از سایت خارج خواهند شد.

اما افزایش سرعت سایت کار راحتی نیست. معمولا شناسایی عواملی که باعث کاهش سرعت سایت شده اند، مشکل است. چراکه این عوامل هر چیزی میتوانند باشند، از اشکال کدی گرفته تا تصاویر یا عنصر بزرگ. در واقع لازم است تا شما طیف گسترده ای از پارامترهای مهم را بررسی کنید.

مرجع بررسی سرعت سایت

به منظور آنالیز و بررسی سرعت وب سایت از 2 مرجع بسیار مهم می توانید استفاده کنید.

مورد اول: سایت جی تی متریکس – Gtmetrix.com

در مقاله حاضر به پارامترهای google pagespeed insight و بررسی این سنجشگر پرداخته شده است. در رابطه با تحلیل سرعت با جی تی متریکس نسخه جدید دو مقاله مفصل در تاپ ادورت منتشر شده که می توانید به این دو مقاله مراجعه کنید.

معرفی جی تی متریکس نسخه جدید و بررسی تمام پارامترها
بررسی تمام خطاهای Gtmetrix و معرفی راه حل برطرف کردن آنها

مورد دوم: وب سایت سنجش سرعت سایت گوگل – google pagespeed insight

خوشبختانه گوگل این ابزار را بصورت رایگان در اختیارتان قرار می دهد تا بتوانید مشکل سایت خود شناسایی کنید اما متاسفانه راه حل های دقیقی برای رسیدن به امتیاز 100% ارائه نمی دهد.

در این مقاله بررسی میکنیم که چگونه بالاترین نمره ممکن را در Google pagespeed insight برای افزایش سرعت سایت بگیرید.

دلایل اهمیت افزایش سرعت سایت

سرعت صفحه یک فاکتور مهم برای امتیازگیری صفحه در نتایج موتور جستجو است. اگر وبسایت شما با 10 صفحه ارگانیک برتر برابر نباشد، در صفحه اول گوگل قرار نخواهید گرفت. کاربران موتور جستجو نیز به سادگی روی صفحه دوم کلیک نخواهند کرد. اینکه نتایج حاضر در صفحه اول گوگل اکثریت کلیک ها را از آن خود می کنند، امری واضح و بدیهی است. بنابراین تمرکز کردن روی سرعت صفحه تقریبا برابر با داشتن یک کمپانی موفق و وبسایتی با نرخ تبدیل بالاست.

Backlinko اخیرا مطالعه ای را روی یک میلیون از صفحات نتایج موتور جستجو انجام داده است. هدف از این تحقیقات، یافتن ویژگی مشترک بین نتایج موجود در 10 صفحه برتر گوگل بوده است. آنها به سرعت دریافتند که میانگین سرعت بارگذاری صفحات، عاملی بزرگ برای رسیدن رتبه بالاتر است:

اهمیت افزایش سرعت سایت

سایت های حاضر در جایگاه های برتر گوگل، همگی دارای یک ویژگی مهم بودند: سرعت بالای صفحات سایت

آنها به خوبی بهینه سازی شده و با توجه به فاکتور سرعت طراحی شده بودند. علاوه بر این مشخص شد سایت های حاضر در صفحه اول گوگل، نسبت به صفحات دوم و سوم از نرخ پرش کمتری برخوردارند و ارتباط تنگانگی بین وبسایت های پرسرعت و نرخ پرش پایین وجود دارد.

نرخ پرش و سرعت سایت

آنها فهمیدند هرچقدر زمان بارگیری صفحه بالاتر برود، احتمال خروج کاربر و افزایش نرخ پرش سایت، نیز بالاتر خواهد رفت.

افزایش سرعت سایت

بعبارت دیگر اگر صفحه شما برای لود شدن، 10 ثانیه زمان ببرد، احتمال اینکه کاربر سایت شما را قبل از لود شدن ترک کند، بیش از 120 درصد افزایش پیدا می کند.

بر اساس نمودارهای نمایش داده شده وبسایت هایی با امتیاز بالا در صفحه اول گوگل، همگی سرعت لود شدن زیر 3 ثانیه دارند اما طبق آخرین گزارش گوگل، بیشتر وبسایت ها در صنایع مختلف، کند هستند.

سرعت سایت در صنایع مختلف
زمان میانگین لود شدن اکثر سایت ها، هشت ثانیه بوده و در صنعت تکنولوژی، حتی به 11 ثانیه هم می رسد. اما هنوز هم بهترین و بالاترین سرعت زیر سه ثانیه است و این یعنی اگر می خواهید در صفحه اول گوگل باشید، سایت شما باید در کمتر از 3 ثانیه بارگیری شود.

مطالعه دیگری نشان می دهد که نرخ تبدیل یک وبسایت تجاری به طور میانگین بین 1 الی 2 درصد است. بنابراین زمانی که سرعت وبسایت از دو ثانیه به یک ثانیه برسد، میزان درآمد برای هر بازدید از صفحه با افزایش 100 درصدی روبرو خواهد بود. رسیدن سرعت سایت شما به کمتر از دو ثانیه می تواند ترافیک سایت و در نتیجه آن درآمد شما را دو برابر کند.

افزایش نرخ تیدیل و سرعت سایت

چهار راهکار برای کسب نمره عالی سرعت از گوگل

دریافت نمره 100 درصد از گوگل برای سرعت، اصلاً کار راحتی نیست و نمی توان این کار را یک شبه انجام داد. به همین دلیل باید زمان زیادی را برای دست یافتن به چنین امر مهمی سپری کنید و میزان ترافیک و نرخ تبدیل سایت خود را افزایش دهید. در این قسمت 4 راهکار اصلی را به شما معرفی می کنیم که می تواند نمره سرعت سایت شماره به 100 درصد برساند.

راهکار اول: فشرده سازی تصاویر سایت

بزرگترین علت کاهش سرعت صفحه و نمره پایین، تصاویر بزرگ است. اطلاعات گوگل بنچمارک نشان می دهد که بهترین حالت برای سایز صفحه و حجم آن برابر با کمتر از 500 کیلوبایت است. گوگل به این نتیجه رسیده است که حجم صفحه ای که فقط برابر با 1.49 مگابایت است (در مقایسه با سایز میانگین یک تصویر با کیفیت HD)، هفت ثانیه برای باز شدن صفحه زمان می گیرد.

وزن صفحات سایت

زمانی که قصد داشتیم این مشکل را در سایت خودمان حل کنیم، تاثیر زیادی روی سرعت سایت احساس کردیم. یکی از تکنیک های مهم بهینه سازی تصاویر سایت ، فشرده سازی حجم آن هاست که با آن می توانید به طور میانگین 50 درصد یا بیشتر، سایز تصاویر را کاهش دهید.

اما اگر از وردپرس استفاده می کنید، یکی از بهترین راهکارها برای انجام آن، بدون صرف زمان، استفاده از پلاگین بوده و یکی از محبوب ترین افزونه ها برای، فشرده سازی و بهینه سازی تصویر، WP Smush است.

بهینه سازی تصاویر

این پلاگین ویژگی های جذاب رایگانی دارد و می تواند به طور اتوماتیک ، تصاویر را فشرده کند. این افزونه قادر است که گالری شما را روی وردپرس اسکن کند و تصاویری که قابل فشرده سازی هستند را شناسایی کند.

همچنین در ادامه اگر می خواهید تصاویر جدیدی را برای سایت خود فشرده سازی کنید، می توانید آن ها را مستقیماً به پلاگین آپلود کنید. می توانید بالای 50 تصویر را به طور همزمان به پلاگین بفرستید. این ابزار یکی از سریع ترین ابزارها در مارکت می باشد.

اگر به قسمت تنظیمات این افزونه بروید، می توانید تنظیمات فشرده سازی خودکار را فعال کنید تا تصاویر هنگام بارگذاری نیز فشرده سازی شوند.

اگر این تنظیمات را فعال کنید، دیگر نباید نگران فشرده سازی دوباره عکس ها باشید. و اگر همه تصاویر موجود را در سایت خود فشرده می کنید، دیگر لازم نیست هر بار هنگام آپلود کردن درباره آنها نگران باشید.

اما اگر اگر از وردپرس استفاده نمی کنید چه کاری باید انجام دهید؟

اگر با پلاگین ها آشنا نیستید یا دوست ندارید از آنها برای سایت خود استفاده کنید ، می توانید از ابزارهای رایگان مانند Compress JPEG ، Optimizilla ، Tinypng و موارد دیگر استفاده کنید. هر دو ابزار سریع و رایگان هستند که به شما امکان می دهد تا حداکثر 20 تصویر را در یک بارگذاری فشرده سازی کنید.

به تصویری که برای نمونه فشرده سازی کردیم دقت کنید تا متوجه شوید این ابزارها چقدر موثر است. همانطور که مشاهده می کنید با استفاده از Optimizilla فقط در دو ثانیه حجم فایل 68٪ کاهش یافت و اندازه آن از 380KB به 120KB رسید در حالیکه تفاوت کیفیتی چندانی ندارد! شما می توانید از همه این ابزارها به صورت رایگان استفاده کنید و اگر نمی توانید از افزونه استفاده کنید ، حتماً آنها را پیاده سازی کنید.

بهینه ساز تصاویر آنلاین

راهکار دوم: استفاده از کش مرورگر (browser caching)

کشینگ مرورگر یکی از ابزارهایی است که بدون نیاز به فعالیت تخصصی تاثیر زیادی بر روی سرعت صفحه و سرعت سایت دارد. هنگام بارگیری صفحات سایت شما، ممکن است FETCH کردن منابع مدتی زمان ببرد. در این قسمت باید همه تصاویر، عناصر صفحه و کدهای HTML بارگیری شوند. هربار کاربری وارد سایت شما بشود این روند و پروسه دوباره اجرا خواهد شد، درنتیجه ممکن است بارگیری صفحه زمان زیادی لازم داشته باشد.

دقیقا همین جاست که کشینگ مرورگر به کمک شما می آید. درواقع کشینگ می تواند منابع لود شده پیشین را به حافظه مرورگر بسپارد. در نتیجه لود شدن دوباره آنها زمان کمتری لازم دارد چراکه اطلاعات سایت قبلا بر روی مرورگر کاربر ثبت شده است.

به عنوان یک نکته اثرگذار نیز می توان گفت پس از کش اولیه، زمانی که یک بازدید کننده به صفحه جدیدی از وب سایت شما سر می زند، اطلاعات مورد نیاز مانند لوگو و فوتر نیاز به لود شدن دوباره نخواهند داشت.

اما چگونه باید کش مرورگر را فعال کنید؟

برای سایت های وردپرسی می توانید از W3 Total Cache استفاده کنید. این افزونه بیش از یک میلیون نصب فعال دارد و محبوب ترین افزونه حافظه پنهان است. این افزونه می تواند عملکرد سایت شما را تا 10 درصد بهبود ببخشد. مهم تر از همه اینکه این پلاگین به شما کمک می کند تا به نتایج بهتری در PageSped Insight دست پیدا کنید. این ابزار همچنین میتواند Html ، CSS و جاوا اسکریپت را فشرده سازی کند که منجر به صرفه جویی 80 درصدی در پهنای باند شما خواهد شد.

افزونه افزایش سرعت سایت

راهکار سوم: فشرده سازی HTML ، CSS و JS

فشرده سازی html ، به معنای حذف یا اصلاح کدهای غیرضروری یا تکراری وب سایت است، البته فشرده سازی html تاثیری بر نحوه پردازش سایت شما توسط مرورگر نخواهد داشت. خوشبختانه امکانات پلاگین های وردپرسی تا حدی زیاد است که دیگر نیازی به کدنویسی دوباره برای ترمیم آن ها ندارید. یکی از بهترین ابزارها برای این کار،افزونه HTML Minify است.

افزونه فشرده سازی کدها

با نصب و فعالسازی این افزونه می توانید با یک تیر چند نشان بزنید. همانطور که قبل تر اشاره کردیم PageSpeed ​​Insights google توصیه می کند HTML ، JavaScript و CSS را در سایت خود فشرده سازی کنید بنابراین بهتر است تنظیمات “Minify HTML” + “Inline JavaScript” را فعال کنید. نکته جالب در مورد این افزونه این است که نحوه عملکرد هر کدام از تنظیمات موجود را به شما می گوید.

تنظیمات minify html

راهکار چهارم: فعالسازی AMP (بهینه سازی برای موبایل)

عبارت AMP مخفف صفحات سریع شده موبایل است. این پروسه توسط گوگل با هدف افزایش سرعت سایت در موبایل، اجرا می شود. Amp با ایجاد یک فرمت open source محتوای اضافه را حذف میکند و باعث می شود صفحات سایت شما سریع تر در تلفن همراه بارگیری شود. این ویژگی به کاربران اجازه می دهد که تجربه بهتری از وب سایت در موبایل داشته باشند و از بارگذاری ویژگی های غیر ضروری دوری کنند.

اگر از مرورگر گوشی همراه خود استفاده می کنید، احتمالا تاکنون روی مقاله ای بر پایه AMP کلیک کرده اید. این مقاله ها به شکل زیرنمایش دارند:

فعالسازی AMP

آنها غالباً به بخش “Top Stories” نتایج جستجوی Google منتقل می شوند و به دلیل عدم وجود قالب بندی پیچیده و سنگین بلافاصله بارگیری می شوند. زمانیکه یک کاربر Google روی یکی از این مقالات AMP کلیک می کند، محتوا را بصورت زیر مشاهده می کند:

amp stories

این یک نسخه ساده شده از وب سایت واقعی است که به کاربر امکان می دهد بدون ترک صفحه وب و کلیک روی صفحه بعدی، بین story های مختلف حرکت کند. به عنوان مثال ، می توانید به سادگی به سمت چپ یا راست بکشید تا مقالات بعدی را به ترتیب بخوانید:

این ویژگی، تجربه کاربری استفاده از سایت در موبایل را بهبود می بخشد. خوشبختانه روزهایی که باید 10 ثانیه برای بارگذاری یک سایت منتظر بمانید، سپس دوباره به صفحه نتایج جستجو بروید و 10 ثانیه دیگر برای بارگذاری سایت بعدی صبر کنید، گذشته است. با این قابلیت می توانید بدون کلیک روی دکمه برگشت، یک باره به محتوای چندین مقاله دسترسی پیدا کنید.

مزایای AMP

بنابراین، به جرات می توان گفت AMP می تواند تبدیل ها و سرعت موبایل را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. همچنین به شما فرصتی می دهد تا در PageSpeed ​​Insights Google امتیاز بیشتری کسب کنید. اگر می خواهید استفاده از AMP را در سایت خود شروع کنید، میتوانید از راه کدنویسی و افزونه های وردپرسی استفاده کنید.

تاثیر amp در افزایش سرعت سایت

یکی از محبوب ترین افزونه ها، AMP for WP است. این افزونه بیش از 80،000 نصب فعال دارد و از پشتیبانی و به روزرسانی برخوردار است.

AMP for WP دارای یک صفحه ساز AMP است که از قابلیت drag and drop پشتیبانی می کند.

افزونه amp for wp

این روش از ساده ترین راه ها برای ایجاد محتوای AMP محور است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که افزونه را در داشبورد وردپرس خود دانلود، نصب و فعال کنید.

سپس میتوانید از این صفحه ساز برای افزودن و انتشار پست های جدیدتان استفاده کنید.

تنظیمات amp
AMP روشی اثبات شده برای افزایش سرعت سایت شما در تلفن همراه است و می تواند به شما کمک کند سرعت خود را به کمتر از یک ثانیه کاهش دهید.

نتیجه گیری و جمع بندی

زمانیکه صحبت از نرخ تبدیل سایت می شود ، سرعت همیشه نقش بزرگی را ایفا می کند. کاربران 10 ثانیه صبر نمی کنند تا سایت شما بارگیری شود. آنها از سایت شما خارج شده و دوباره به نتایج گوگل برمی گردند تا نتیجه بعدی را انتخاب کنند.

گوگل نیز اهمیت ویژه ای به تجربه کاربران می دهد. بنابراین اگر سایت شما کند باشد و گوگل مشاهده کند که کاربران، مدام در حال خروج از سایت شما هستند، رتبه پایینی در صفحه نتایج به سایت شما اختصاص خواهد داد.

رسیدن به امتیاز 100% در Google’s PageSpeed ​​Insights باید از اولویت های اصلی شما هنگام بهینه سازی سایت باشد. برای شروع، ابتدا باید تشخیص دهید که چه چیزی در سرعت سایت شما اختلال ایجاد می کند.

دلیل آن، تصاویر، عناصر صفحه، متن بیش از حد، کد نویسی بد یا همه موارد است؟

  1. معمولاً تصاویر بخش عمده کار شما خواهند بود. با فشرده سازی و بهینه سازی تصاویر با یک افزونه یا فشرده ساز آنلاین، شروع کنید.
  2. در مرحله بعدی ، از یک افزونه برای اعمال حافظه پنهان مرورگر استفاده کنید. می توانید افزونه هایی پیدا کنید که به سایت شما کمک کند خیلی سریعتر بارگیری شود و از درخواست های مبتنی بر سرور کمتری استفاده کنید.
  3. فشرده سازی یا minify کردن کدهای سایت را در نظر بگیرید. این مرحله به شما کمک می کند تا کدهای غیر ضروری را که باعث کند شدن سایت شما می شود، حذف کنید.
  4. در آخر ، AMP را اجرا کنید تا صفحات شما در موبایل فوراً بارگیری شود.

این موارد، ابزارهای اثبات شده ای در بهبود وضعیت سرعت سایت هستند.

بهترین راه های افزایش سرعت سایت خود پیدا کرده اید؟ تجربیات خود را با با ما به اشتراک بگذارید.


منبع : neilpatel

اشتراک
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
به نظر می رسد که شما نوتیفیکیشن را مسدود کرده اید!