تخفیف ویژه برای کاربران قدیمی تاپ ادورت فعال شد

راهنمای کامل سئو اینستاگرام

 • سئو اینستاگرام چیست؟
 • چرا سئو اینستاگرام اهمیت دارد؟
 • چطور اینستاگرام را با موفقیت پیاده سازی کنیم؟
 • سئو اینستاگرام در گوگل به چه معناست؟
 • چگونه پیج اینستاگرام را در گوگل ثبت کنیم؟
 • چگونه نام کاربری و بیو پروفایل اینستاگرام را بهینه کنیم؟
 • چگونه آمار اینستاگرام را تجزیه تحلیل کنیم؟

در پایان این مقاله پاسخ‌های تمام سوالات فوق را خواهید گرفت.

نظر سایرین برای رشد پیج اینستاگرام چیست؟

با پرسیدن از ده بازاریاب شبکه‌های اجتماعی درباره نحوه افزایش نرخ مشاهده (Reach) اینستاگرام، پاسخ‌های متفاوتی دریافت شد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • “تمرکز من روی ساخت محتوای ویدئویی کوتاه است.”
 • “من سعی می‌کنم هر چقدر می‌توانم لایو بگذارم.”
 • “من قالب‌های مختلف تبلیغات را امتحان می‌کنم.”

نظرات این چنینی همیشه وجود دارد و هر ساله هم بیشتر می‌شود. در سال 2021 هستیم و در حال حاضر ده‌ها تاکتیک مختلف برای رشد و افزایش تعداد مخاطبان اینستاگرام وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها بهره ببرید. مثل تبلیغ متقابل، هشتگ گذاری، استوری ها، ریلز و موارد دیگر. اما جدیدترین روش، سئو اینستاگرام است.

ما با سئوی وبسایت‌ها و رتبه بندی‌های موتور جستجو آشنا هستیم اما یادتان باشد که پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی هم به طور گسترده از توابع جستجو استفاده می‌کنند. بهره گیری از تکنیک جستجو به عنوان روشی برای افزایش نرخ مشاهده، بهترین راه پیشرفت در رقابت‌های اینستاگرامی است.

سئو اینستاگرام چیست؟

سئو اینستاگرام فرایند بهینه سازی محتوا به منظور بالا بردن رتبه پروفایل در نتایج جستجوی اینستاگرام است. و با اینکه ممکن است جذابیت لایو یا تبلیغات چرخ و فلکی (CAROUSEL ADS) را نداشته باشد، اما ارزش وقت گذاشتن را دارد. با پیروی از بهترین روش‌های سئو اینستاگرام، که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت، می‌توانید شانس دیده شدن توسط کاربرانی که دنبال کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار شما می‌گردند را افزایش دهید.

مثلا کلمه کلیدی کیک تولد را در نظر بگیرید.این کلمه را در نوار جستجو اینستاگرام تان تایپ کنید، با نتایج زیر روبرو خواهید شد:

جستجوی هشتگ در اینستاگرام

 

به قسمت tags بروید تا لیست نتایج جستجوی پیشنهادی برای تان باز شود:

 

هشتگ‌ها

 

با انتخاب گزینه #کیکتولدپسرانه، وارد این صفحه خواهید شد:

نتایج جستجوی هشتگ در اینستاگرام

 

و اگر روی اولین عکس گوشه بالایی سمت چپ کلیک کنید، وارد این پست می‌شوید:

پست بهینه سازی شده اینستاگرام

 

تصویر زیبایی است، نه؟ خب اگر گشتی در صفحه ای که این عکس در آن پست شده بزنید، می‌بینید که متعلق به یک کسب و کار کوچک است.

این کسب و کار به جای این که به تبلیغات بپردازد، با بهینه کردن محتوایش بر اساس کلمه کلیدی مرتبط “کیکتولدپسرانه” ما را خیلی راحت نسبت به محصولاتش آگاه می‌کند. صاحب این صفحه این کار را انجام داده است زیرا می‌داند کاربرانی که این کلمه کلیدی را جستجو می‌کنند، احتمالا به محصولات یا خدمات کیک پزی علاقمند هستند.

این نمونه ای عملی از سئو اینستاگرام است!

قبل از این که موضوع را ادامه دهیم، باید تاکید کنم که تبلیغات در اینستاگرام یکی از روش‌های موثر برای بسیاری از مشاغل است. سئو اینستاگرام هم باید به عنوان مکمل تبلیغات و نه یک جایگزین در راستای برجسته کردن کسب و کار و صفحه تان باشد.

باید به این نکته هم اشاره کنم که سئو اینستاگرام منحصرا مربوط به رتبه بندی پست‌های شخصی با کلمات کلیدی بلند (مثل کیک تولد پسرانه) نیست. بیایید دوباره نگاهی به پیشنهاد هایی که موقع جستجوی کلمه “کیک تولد” در نوار جستجو مشاهده می‌کنیم، بیندازیم:

جستجوی هشتگ در اینستاگرام

 

به جای این که لیست نتایج هشتگ و پیشنهادی‌ها را باز کنید، می‌توانید خیلی راحت وارد یکی از پروفایل‌های مربوط به کیک تولد شوید، زیرا ظاهر شدن این پروفایل‌ها در بالای لیست پیشنهاد‌ها تصادفی نیست و نشان می‌دهد که آن‌ها صفحات پر بازدیدی هستند. این هم یکی دیگر از نتایج سئو اینستاگرام است که در عمل می‌بینید.

چرا سئو اینستاگرام اهمیت دارد؟

سئو اینستاگرام اهمیت فوق العاده ای دارد زیرا امکان وصل شدن به افرادی را برایتان فراهم می‌کند که به طور جدی در جستجوی محتوای مرتبط با کسب و کار شان هستند.

تصور کنید هر بار که یک کاربر کلمه کلیدی مرتبط با کسب و کار شما را تایپ می‌کند، این شانس را دارید تا به خاطر سئوی خوبتان روی او تاثیر مثبت گذاشته و باعث بازدید از صفحه یا حتی سایت تان شوید. سئو اینستاگرام کلید استفاده از این فرصت‌ها است و خیلی راحت می‌تواند کاربران را تبدیل به مشتریان بالقوه کند.

همه این هایی که گفتیم درست، اما یک سوال اساسی در این جا مطرح می‌شود و آن هم این است که آیا مردم واقعا با این روش از اینستاگرام برای تعامل با کسب و کارها استفاده می‌کنند؟ آیا واقعا ارزش دارد که برای کسب رتبه بالاتر در نتایج جستجو، محتوایتان را بهینه کنید؟

بله صد در صد. طبق گزارش سایت Adespresso بیش از 200 میلیون کاربر اینستاگرام هر روز به پروفایل مربوط به یک کسب و کار سر می‌زنند. 66 درصد این بازدیدکنندگان کاربرانی هستند که هنوز پروفایل هایی که می‌بینند را فالو نمی کنند. علاوه بر این 60 درصد تمام کابران اینستاگرام می‌گویند که از طریق این پلتفرم در مورد محصولات جدید اطلاعات به دست می‌آورند.

مشخصا بسیاری از افراد، به ویژه مشتریان بالقوه تان، اینستاگرام را راهی برای کشف کسب و کار ها، برند‌ها و محصولات جدید می‌دانند.

در واقع جستجوی کلمات کلیدی خاص تنها یکی از روش هایی است که کاربران می‌توانند از طریق آن کسب و کارهای جدید را کشف کنند. تبلیغات اینستاگرام و قسمت اکسپلور آن هم باعث این شناخت و کشف می‌شوند. به عبارت دیگر، سئو اینستاگرام همه چیز نیست و تمام کار‌ها را نمی کند.

با این وجود این تنها راه برقراری ارتباط اساسی و ارگانیک با مشتریان بالقوه ای است که به محتوا یا کسب و کارتان علاقه جدی نشان می‌دهند و ممکن است برای خرید محصول از شما دست به کار شوند. تبلیغات روش ارگانیکی نیست و شما را به مشتریان بالقوه جدی وصل نمی کند. کشف شما از طریق اکسپلور ارگانیک است اما باز هم احتمال اقدام مثبت از جانب کاربر وجود ندارد.

حالا که فهمیدید سئو اینستاگرام چه ارزشی برای بازاریابان دارد، به چهار نکته کمک کننده که باعث می‌شود در سئو صفحه تان در اینستاگرام موفق باشید، توجه کنید.

4 نکته که به شما کمک می‌کند در سئو اینستاگرام موفق باشید

با مطالعه و تمرین این نکات، هدف نهایی که کسب بالاترین رتبه ممکن برای پست‌های شخصی و پروفایل تان به وسیله کلمات کلیدی با اهمیت است را در ذهن بسپارید.

مورد اول: کلمات کلیدیتان را شناسایی و اولویت بندی کنید

می خواهید کدام کلمات کلیدی رتبه بالاتری داشته باشند؟ برای پاسخ دادن به این سوال لازم است قبل از هر چیز یک تغییر جزئی در پروفایل یا محتوای اینستاگرام تان ایجاد کنید.

با هم فکری بقیه، مطمئن شوید بین کلمات کلیدی نسبتا گسترده یا همان اصلی و کلمات کلیدی نسبتا خاص یا طولانی تمایز قائل هستید.

 • کلمات کلیدی کوتاه (اصلی) مثل کیک تولد به صورت مکرر جستجو می‌شوند و معمولا برای کاربر خیلی تجاری نیستند و کسب و کار خاصی را در ذهن تداعی نمی کنند.
 • کلمات کلیدی طولانی مثل کیک تولد پسرانه به ندرت جستجو می‌شوند و معمولا از نظر کاربر هدف تجاری پشت شان است.

برای شما کدام مهم تر است، افزایش بازدید از پروفایل یا نرخ تبدیل بیشتر؟ اگر مورد اول باشد، احتمالا باید کلمات کلیدی کوتاه را بیشتر از کلمات کلیدی طولانی در اولویت قرار دهید. و اگر دومی است، باید برعکس عمل کنید.

البته می‌توانید این دو هدف را با هم پیش ببرید و با افزایش بازدید از پروفایل تان نرخ تبدیل را هم بیشتر کنید. این کار منطقی است و اکثر شما پروفایل یا محتوای تان را هم با کلمات کلیدی کوتاه و هم بلند بهینه می‌کنید. به زودی به این موضوع می‌پردازیم اما فعلا به خاطر داشته باشید همه بهینه سازی‌ها تاثیر یکسانی ندارند و به همین دلیل است که اولویت بندی کلمات کلیدی اهمیت دارد.

نکته: اگر در پیدا کردن کلمات کلیدی مشکل دارید، کافیست نوار جستجوی اینستاگرام را باز کنید و کلمات مرتبط با کسب و کارتان را جستجو کنید.

مورد دوم: KPI یا شاخص‌های کلیدی عملکرد را مشخص کنید

قبل از این که بهینه سازی را شروع کنید، یک سوال دیگر هست که باید جوابش را بدانید و آن هم این است که چطور می‌خواهید تاثیر کارهایی که برای سئو اینستاگرام انجام داده اید را بسنجید؟ ارزیابی این تاثیر بخش مهمی از فرایند است زیر باعث می‌شود تا بفهمید که کدام بهینه سازی‌ها موفق و کدام ناموفق بوده اند.

برای اینکه خودتان را به موفقیت نزدیک کنید، لازم است چند شاخص کلیدی عملکرد تعیین کنید. با Instagram Insights یا همان ابزار تجزیه و تحلیل بومی که در پروفایل کسب و کارتان هست، می‌توانید KPIهایی مثل موارد زیر را هم در سطح پروفایل و هم در سطح پست‌های شخصی مشخص کنید:

 • ایمپرشن یا بازدیدها
 • نرخ مشاهده
 • بازدیدها از پروفایل
 • فالوئرها
 • کلیک‌های وبسایت

وقتی متوجه شدید که می‌خواهید کدام KPI را مدیریت کنید، می‌توانید تاثیر ناشی از بهینه سازی را اندازه بگیرید.

مورد سوم: نام کاربری و بیو پروفایل تان را بهینه سازی کنید

حالا که می‌دانید چه کلمات کلیدی را می‌خواهید هدف قرار دهید و قصد دارید چطور نرخ بازگشت سرمایه تان را رصد کنید، وقت آن است تا هم کل پروفایل و هم پست‌های شخصی تان را بهینه کنید.

بیایید با پروفایل شروع کنیم. ما قصد داریم نام کاربری و بیوی تان را بهینه کنیم. یادتان می‌آید گفتیم همه بهینه سازی‌ها ارزش یکسانی ندارند؟ خب، نام کاربری و بیو گزینه‌های خوبی هستند. بهینه سازی این دو مشخصه می‌تواند تاثیر به سزایی در سئو صفحه اینستاگرام تان داشته باشد. بهینه کردن نام کاربری ساده است. فقط لازم است کلمه کلیدی که به نظرتان ارزشمند است را در آن بگنجانید.

ممکن است که برخی از شما با شنیدن این حرف نگران شوید زیرا از قبل اسم خوبی برای کسب و کارتان انتخاب کرده اید اما کلمه کلیدی هدف در آن وجود ندارد. خوشبختانه اینستاگرام این امکان را برایتان فراهم می‌کند تا نام کسب و کار و نام کاربری تان را از هم جدا کنید.

در صورت امکان سعی کنید هم نام برند و هم کلمه کلیدی هدف را در نام کاربری بگنجانید. مثلا اگر صاحب یک کسب و کار تجارت الکترونیک به نام nili هستید و می‌خواهید در زمینه کلاه رتبه بالایی بگیرید، نام کاربری اینستاگرام تان را kolahbynili یا nilihats بگذارید.

بهینه سازی بیو اینستاگرام هم به همین سادگی است. بیو این فرصت را در اختیارتان قرار می‌دهد تا کلمات کلیدی ارزشمند و مهمی که نمی توانستید در نام کاربری بیاورید را در این بخش بگنجانید. مثلا صاحب این پروفایل می‌خواهد کلمه کلیدی کلاه رتبه کسب کند.

بهینه سازی bio در اینستاگرام

 

با نام کاربری و بیو بهینه شده، پروفایل اینستاگرامتان از نظر سئو کلا وضعیت خوبی دارد. حالا با بحث در مورد بهینه سازی پست‌های شخصی این مقاله را به پایان می‌رسانیم.

مورد چهارم: کپشن‌ها و هشتگ‌های پست‌های شخصی تان را بهینه کنید

آیا بهینه سازی یک پست شخصی به اندازه بهینه کردن نام کاربری و بیو مهم است؟

البته که نه!

اما بیایید به مثال اصلی که برای نشان دادن سئوی اینستاگرام به صورت عملی زدیم، برگردیم.

پست بهینه سازی شده اینستاگرام

 

اگر شخصی که این تصویر را پست کرده از کپشنی با هشتگ کیک تولد پسرانه استفاده نمی کرد، ممکن بود ما هرگز پروفایل یا محصولاتش را نبینیم. خب چیز کمی نیست! و با توجه به اینکه بهینه کردن کپشن‌ها کار جزئی و ساده ایست اما نباید در انجامش کوتاهی کنید.

همانطور که مشاهده می‌کنید، هشتگ گذاری نقش مهمی را در بالا بردن رتبه کلمه کلیدی “کیک تولد پسرانه” در این پست ایفا می‌کند. البته مشخص است که این کلمه تنها کلمه کلیدی هدف فردی که این پست را گذاشته نبوده است.

به طور کلی وقتی یک پست شخصی را بهینه می‌کنید، باید:

 • برای هدف قرار دادن یک کلمه کلیدی خاص و باارزش از متن اصلی کپشن استفاده کنید.
 • برای تاکید روی آن کلمه کلیدی و هدف قرار دادن کلمات کلیدی فرعی از هشتگ‌ها استفاده کنید.

مثلا اگر می‌خواستید پستی که با کلمه کلیدی کیک تولد پسرانه رتبه بندی می‌شود را بهینه تر کنید، می‌توانستید جمله دیگری به متن اصلی کپشن اضافه کنید: “برای مشاهده نمونه‌های بیشتر از کیک‌های تولد پسرانه از دیگر پست‌های ما نیز دیدن کنید”

علاوه براین یکسری نکات لازم است که در کپشن نویسی اینستاگرام به آن‌ها دقت کنید.این نکات عبارتند از:

 • کپشن را با انشانویسی اشتباه نگیرید و سعی کنید در کپشن اطلاعات موردنیاز کاربر را خوانا و مفید بنویسید
 • تیپ،شخصیت،علایق،طرزفکر و نوع مخاطب خود را شناسایی کنید
 • هدف خود را از کپشن مشخص کنید
 • از گزافه گویی در کپشن پرهیز کنید و سعی کنید با ترکیب متن و ایموجی‌های جذاب میل مخاطب را افزایش دهید.

در سئو اینستاگرام کوتاهی نکنید

سئو اینستاگرام یک تاکتیک فوق العاده موثر و بدون هزینه برای کسانی است که می‌خواهند نرخ مشاهده و بازدید از پروفایل یا وبسایت شان را بالا ببرند و نرخ تبدیل را افزایش دهند. شاید به اندازه تبلیغات پولی نتیجه نداشته باشد، اما نرخ بازگشت سرمایه بالقوه حیرت آور خواهد بود. اگر مایلید از رسانه‌های اجتماعی به عنوان یک موتور رشد برای کسب و کارتان استفاده کنید، بدون شک سئو اینستاگرام روشی منطقی است.

سئو اینستاگرام در گوگل

محبوبیت در اینستاگرام برای فروش بیشتر کافی نیست.سئو ایسنتاگرام در گوگل باعث می‌شود مخاطبان بیشتری به پیچ شما سر بزنند.به همین دلیل دیده شدن و ایندکس شدن اکانت اینستاگرام در گوگل به سادگی میسر نیست زیرا برای ثبت پیچ ایسنتاگرام در گوگل باید مراحل زیر را طی کنید:

 • شناسایی کلمات کلیدی مهم
 • انتخاب نام کاربری براساس برند و کلمات کلیدی
 • بهینه سازی پروفایل با کلمات کلیدی
 • بهینه سازی کپشن‌ها براساس کلمات کلیدی
 • بهینه سازی هشتگ‌ها براساس کلمات کلیدی
 • عمومی کردن اکانت اینستاگرام
 • تبدیل اکانت اینستاگرام به حالت بیزینسی
 • استفاده از لینک‌های اینستاگرام در سایت
 • معرفی برند خود به گوگل

معرفی اکانت اینستاگرام به گوگل کار سختی نیست زیرا کافیست کلمات کلیدی مهم حوزه کاری و برند خود را از طریق سرچ در گوگل یا اینستاگرام شناسایی کنید.

تجزیه و تحلیل اینستاگرام

با آگاهی لازم در مورد سئو اینستاگرام میتوانید دراین شبکه مجازی موفق شوید.علاوه براین لازم است با کمک اعداد و ارقام،اشکالات و تاثیرگذاری مطالب خود را بسنجید.تجزیه و تحلیل اینستاگرام به شما کمک میکند تا عوامل موثر رشد پیج خود را کشف و مدیریت کنید. بدین منظور میتوانید از ابزارهای رایگان و پولی مختلفی برای تجزیه و تحلیل اینستاگرام استفاده کنیدد که به سئو پیج اینستاگرام شما کمک بسزایی میکند:

Instagram insights

این ابزار که رایگان است میتواند اطلاعات مربوط به عملکرد پیج ،کمپین ها،پست‌ها و فالوورها را به شما نشان دهد.همچنین اطلاعات دقیق تری راجع به روز و ساعتی که مخاطبان شما بیشترین ارتباط را با اینستاگرام دارند بفهمید.

آمار اینستاگرام insights

iconoquare

این نرم افزار به شما کمک میکند تا بفهمید کدام محتوا شما موثر واقع شده است.شما میتوانی تعاملات ونظرات،تعداد فالوورهای روزانه و برتر را شناسایی کنید.این ابزار به صورت رایگان وپولی در گوگل پلی و اپ استور در اختیار شماست.

اپلیکیشن iconosquare برای تحلیل آمار insta

plan

با کمک این ابزار علاوه بر اینکه می‌توانید زمان انتشار و عملکرد محتوای اکانت اینستاگرام خود را آنالیز کنید، بلکه با استفاده از ویژگی منحصر بفرد ارائه تجزیه و تحلیل آمار براساس رنگ در این اپلیکیشن،خواهید توانست ترکیب رنگی که فالوورهای شما دوست دارند را در استوری‌ها یا پست‌های خود، طراحی و ایجاد کنید.

اپلیکیشن plann برای تحلیل آمار اینستاگرام

نکاتی که لازم است راجع به اینستاگرام بدانید:

 • هرگز بیش از 20 تگ برای هر پست خود نداشته باشید.
 • تعداد منشن کردن درهر پست نباید به بیش از 10 نفر برسد.
 • اگر پیج شما دراول راه است هرگز بیش از 150 نفر در روز و 10 نفر در ساعت را نباید فالو یا آنفالو کنید.
 • تعداد متوسط کامنت‌های شما در روز برای هرپیچ 180-200 عدد است.با پیشرفت اکانت میتوانید این تعداد را افزایش دهید.
 • از ارسال کامنت تکراری برای پست‌های مختلف پرهیز کنید.
 • اگر حیطه کاری شما رقابتی است سعی کیند فعالیت زیاد و مداومی در پیج رقبا داشته باشید.
 • کامنت موثر کامنتی است که ترکیبی از ایموجی و متن و منشن باشد.

منبع مقاله:

wordstream.com – Instagram Seo

دیدگاهتان را بنویسید