لینک سازی داخلی

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
لینک سازی داخلی

در این مقاله قصد داریم در رابطه با لینک سازی داخلی مطالبی را برای شما عنوان سازیم. امید است با مطالعه این مقاله مطالبی درباره ی لینک سازی داخلی، اهمیت لینک سازی و چگونگی لینک سازی داخلی و تاثیر آن بر میزان اعتبار و رتبه ی سایت ارائه دهیم.

لینک سازی چیست؟

لینک سازی چگونه است
لینک سازی به معنی ایجاد ارتباط بین دو موضوع مرتبط و متناسب با هم می باشد. اگر بخواهیم به زبان ساده بیان کنیم، لینک های داخلی مسیرهای کوتاه و خیابان های فرعی در یک شهر هستند. برای رفتن از نقطه A به B می توان از مسیر اصلی حرکت کرد، اما این میانبر ها و خیابان های فرعی هستند که می توانند ما را با صرف کمترین زمان به مقصد برسانند. در وب سایت ها ایجاد ارتباط بین موضوعات از طریق لینک سازی انجام می شود.

لینک سازی داخلی به این معنا است که مطلبی از یک سایت به مطلب دیگری از همان سایت مرتبط شود. این اتفاق باعث می شود که کاربران با کلیک کردن بر روی این لینک های ایجاد شده، به راحتی می توانند به دیگر صفحات مرتبط با همان موضوع ارتباط گیرند. در واقع می توان گفت لینک سازی این امکان را به کاربر می دهد که به راحتی به تمام مقالاتی که مربوط به موضوع مورد مطالعه اش است، دست یابد.


انواع لینک های داخلی

وجود هر نوع لینک در صفحات سایت که به نوعی بتواند مسیر حرکت کاربر را تعیین نماید، لینک داخلی محسوب می شوند. به طور مثال تمامی لینک هایی که در منوی اصلی سایت، محتوای متنی و… وجود دارند، یک نوع لینک داخلی به شمار می آیند.

وجود این لینک ها علاوه بر تسهیل دسترسی کاربر به محتواهای مرتبط، باعث می شود که ربات های  موتور جست و جو از جمله گوگل به راحتی بتواند به محتوای سایت شما دسترسی پیدا کند. همین اتفاق باعث بهبود رتبه ی سایت شما در رتبه بندی گوگل می شود.

اهمیت لینک سازی داخلی

وجود لینک سازی داخلی در شناخته شدن محتوای صفحه نقش بسیار مهمی دارد. زمانی که شما یک محتوای جدید در یک صفحه ایجاد می کنید، با برقراری لینک بین برخی از واژه های مقاله ی جدید با مقالاتی که قبل تر در سایت منتشر کرده اید، می توانید کار ربات های گوگل را تا حد زیادی آسان نمایید. اگر هیچ گونه لینک داخلی در محتوای جدید شما وجود نداشته باشد و یا در نقشه ی سایت( سایت مپ) هیچ نشانی از این صفحه نباشد، ربات های خزنده ی گوگل هرگز از وجود چنین صفحه ای در سایت شما با خبر نخواهند شد. در نتیجه گوگل و سایر موتور های جست و جو محتوای سایت شما را به کاربران پیشنهاد نخواهند کرد. این امر خود موجب کاهش بازدید از سایت و کاهش رتبه ی سایت می شود.

بهترین روش برای لینک سازی داخلی

اغلب سئو کاران محتوا، تصورشان بر این است که پیدا کردن  محتوای مرتبط با مقاله ی جدید کار دشواری است. اگر به صورت سطحی به این قضیه نگاه کنیم این گونه برداشت می شود که برای ایجاد لینک داخلی می بایست به تمام موضوعاتی که در سایت انتشار یافته است، تسلط و آگاهی داشته  باشیم. علاوه بر این موضوع برخی از سایت ها وجود دارند که چندین نویسنده کار تولید محتوای آن ها را انجام می دهد. در این حالت اطلاع از موضوعات نوشته شده توسط سایر نویسندگان کار سختی به نظر می رسد.

باید گفت که روش بسیار ساده ای جهت لینک سازی داخلی وجود دارد. این روش به این صورت است که شما عنوان مقاله ی جدید را به همراه نام سایت مورد نظر و پیشوند site  در موتور جست و جوی گوگل سرچ کنید. از آن جایی که گوگل آنالیتیکس قادر است محتوای همه ی صفحات سایت شما را بررسی کند و از روی کلمات کلیدی مفهوم کلی مقاله را درک کند، می تواند صفحه یا صفحاتی که مرتبط با موضوع مقاله ی جدید هستند را به شما معرفی کند. به طور مثال میخواهیم مقاله سئو کلاه سفید را در سایت جستجو کنیم:

سئو کلاه سفید site:topadvert.net

با استفاده از همین روش ساده شما می توانید لینک سازی داخلی را انجام دهید.

انجام لینک سازی داخلی مزایای بسیاری برای سایت شما دارد. از جمله ی این مزایا می توان به بروز رسانی شدن مقالات قدیمی تر سایت اشاره کرد. همچنین موجب می شود مقالات جدید هم دارای لینک های مرتبط  شوند.

معایب صفحات بدون لینک داخلی

اگر لینک سازی داخلی برای صفحه ای صورت نگیرد، به این معناست که آن صفحه اصلا وجود خارجی ندارد و بی ارزش خوانده می شود. قبل تر هم اشاره شد که برای بهتر دیده شده صفحه و شناسایی آن توسط موتور جست و جو حتما وجود سه تا چهار لینک داخلی الزامی است. گاهی اوقات لینک سازی به صورت اصولی انجام نشده است و لینک دهی به صفحات غیر مهم اتفاق افتاده است. در این حالت بهتر است که این لینک ها را پاک کنید. با انجام این کار متوجه می شوید که سئوی داخلی تا حد زیادی بهبود خواهد یافت.
لینک بیلدینگ داخلی

انکر تکست چیست؟

حتما به هنگام اسکرول کردن یک صفحه با کلماتی مواجه شده اید که زیر آن ها خط کشیده شده است. به احتمال خیلی زیاد این کلمات به صورت بولد شده و رنگی در متن خود نمایی می کنند. باید بگوییم که این عبارات مشخص شده انکر تکست (anchor text) می باشند. کاربران قادر اند با کلیک کردن بر روی انکر تکست ها وارد صفحه ی مرتبط با محتوایی که در حال مطالعه هستند، بشوند. توجه داشته باشید که درانکر تکست ها هیچ گونه غلط املایی یا اشکالی وجود نداشته باشد چراکه وجود هر نوع مشکلی در این عبارات به راحتی دیده می شود و به چشم می آید.

بهبود سئو سایت با لینک سازی داخلی

از جمله عوامل تاثیر گذار دربهبود سئوی سایت و کاهش رتبه الکسا، وجود لینک سازی داخلی می باشد. در ادامه به توضیح و تشریح چندین مورد از ویژگی های یک لینک داخلی مناسب می پردازیم. این موارد عبارت اند از:

توجه به صحت صفحه ی لینک شده

خیلی اوقات اتفاق می افتد آدرس صفحه ای که در کارد مشخص شده ی ایجاد پیوند وارد می کنید، دچار خطا و اشتباه باشد. این خطا را ارور 404 میگویند برای جلوگیری از وجود لینک های شکسته در سایت باید توجه به صحت آدرس صفحه ی لینک شده اهمیت زیادی داد. توصیه می شود که قبل از تایید لینک، از صحت آدرس وارد شده مطمئن شوید.

لینک دهی به مرتبط ترین محتوا

هرچه میزان دقت در انتخاب لینک های داخلی بیشتر باشد، تاثیر لینک سازی بر بهبود سئو بیشتر می شود. برای موتورهای جست و جو، ایجاد ارتباط بین محتواهای مرتبط از اهمیت بالایی برخوردار است. توجه داشته باشید که هر چه محتوای لینک شده به یکدیگر نزدیک تر باشند، رتبه ی سایت ارتقا می یابد.

لینک دهی به مربوط ترین محتوا

استفاده از لینک های HTML

یکی از نکات ضروری که رعایت آن در لینک سازی اهمیت بالایی دارد، استفاده از لینک هایی با کدهای HTML می باشد. این کد ها در مقایسه با کدهای جاوا اسکریپت از اولویت بالا تری برخوردار اند.

اگر می خواهید به تصاویر موجود در محتوا لینک دهید، بهتر است عکسی انتخاب شود که دارای متن جایگزین تصویر باشد. برای برقراری لینک نیز کافی است محتوای جدید مرتبط با متن جایگزین تصویر باشد. لازم است به این نکته نیز توجه داشته باشید که میزان تاثیر گذاری لینک هایی که به متن مقالات قبلی داده می شود، بیشتر از لینک هایی است که به تصاویر قبلی داده می شوند.

مقالات آموزشی