بازاریابی بین المللی

در این مقاله قصد داریم در رابطه با بازاریابی بین المللی که یکی از مهم ترین و پر سود ترین اشکال بازاریابی است؛ مطالبی را برای شما عنوان کنیم. امید است با مطالعه ی این مقاله پاسخ سوالات خود را در زمینه ی بازاریابی بین الملل و انواع آن بدست آورید.

بازاریابی بین المللی چیست؟

به طور کلی به عمل بازاریابی فرایندی پیچیده شامل مراحلی از جمله تحقیقات بازاری، شناسایی جامعه هدف و نیازمندی های او، کسب اطلاعات راجع به سلیقه مشتری، قیمت گذاری، تبلیغات و توزیع و در نهایت ایجاد انگیزه خرید در مخاطب و تبدیل او به مشتری می باشد.

بازاریابی بین المللی چیست

تفاوت بازاریابی داخلی و بین المللی

در بالا ویژگی هایی ذکر شد که برای موفق بودن در هر نوع از بازاریابی باید آن ها را عملی ساخت. حال اگر هر یک از این مراحل در خارج از مرز های مشخص شده کشور باشد و یا این که معامله با شخص حقیقی یا حقوقی در بیرون از مرز ها انجام شود بازاریابی بین المللی نامیده می شود.

مدیریت بازاریابی بین المللی

بازاریابان بین المللی همواره با چالش ها و مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند و به دنبال پیدا کردن راهی برای خروج از این چالش ها می باشند. یک بازاریاب موفق موظف است که با تکیه بر علایق و سلایق جامعه ی هدف خود دست به ترغیب او بزند. وجود اقلیم های متعدد در سراسر دنیا، نیازمندی های متعددی را برای مردمان جهان پدید آورده است. از طرفی فرهنگ و تمدن هر کشور نیز اقتضاعات خاص خود را می طلبد. از همین رو بازاریابی بین المللی را عوامل متعددی تحت تاثیر قرار می دهد که مدیریت این شرایط گاه سخت و غیر ممکن می شود. برای مدیریت بهتر در این نوع بازاریابی بهتر است بازاریاب فردی متخصص و حرفه ای باشد تا بتواند به سرعت شرایط را طوری تغییر دهد که به نفع کسب و کار باشد.

سطوح مختلف بازاریابی بین المللی

در بازاریابی بین الملل زمانی موفقیت حاصل می شود که بتوانیم درک درستی از محیط های مناسب سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی جامعه هدف خود داشته باشیم. بازاریابان برای توضیح شرایط احتمالی و کنترل بهتر آن، برای بازاریابی خارجی چندین سطح تعیین نموده اند. این سطوح عبارت اند از:

بازاریابی صادرات

به کلیه فعالیت ها و مسائلی است که یک شرکت دولتی و یا شرکت خصوصی به هنگام فروش کالا و یا ارائه ی خدمت به یک کشور دیگر با آن درگیر است بازاریابی صادرات گفته می شود. کالای صادر شده هم می تواند فیزیکی باشد و هم غیر فیزیکی؛ مانند آموزش های غیر حضوری.

موضوع مهم در رابطه با موضوع بازاریابی بین المللی انتخاب کشور مقصد است. تشخیص وجود ارتباط بین شرایط فرهنگی موجود در آن کشور و کالای مورد نظر از ویژگی های یک بازاریاب موفق و متخصص است. شرکت صادر کننده موظف است کالای خود را مطابق با خواسته و نیاز مردمان کشور مقصد طراحی و تولید کند.

بازاریابی بین المللی

بازاریابی چند منطقه ای

در بازاریابی خارجی شناخت شرایط حاکم بر جامعه مدنظر و طراحی محصول مطابق با نیاز های آن کشور کار دشواری است. از این رو برخی از شرکت های بازرگانی به دلیل این که هزینه های صورت گرفته جهت طراحی یک محصول خاص جبران شود، جامعه ی هدف خود را بزرگ تر می کنند و به نحوی نیاز های یک منطقه و یا چند منطقه ی نزدیک به هم را تامین می نمایند.

بازاریابی جهانی

حد اعلای بازاریابی بین المللی، بازاریابی جهانی است. پیاده سازی فلسفه این نوع بازاریابی بسیار دشوار و سخت است چرا که باید پاسخ گوی نیاز تمام ملیت های جهان با تمام اختلافات و تضاد های آن ها بود. تنها شرکت های بزرگ هم چون اپل می توانند در این مدل از بازاریابی موفق باشند و به نتیجه ی مطلوب برسند. یک دلیل عمده برای موفقیت این قبیل شرکت ها وجود دارد و آن هم نیاز سازی است. یک شرکت تولید کننده ی لوازم دیجیتالی به جای این که به دنبال این باشد که مخاطب چه چیز را احتیاج دارد و سپس دست به تولید آن بزند؛ ابتدا خود محصولی می سازد و در ذهن مخاطب حس نیاز نسبت به آن محصول ایجاد می نماید. در این صورت است که می توان به سود های انبوه رسید و در هر جای جهان مشتریانی با نیاز های یکسان داشت.

آشنایی با اصطلاحات بازاریابی بین الملل

در بحث بازاریابی بین الملل از ابزار های سیاست گذاری متعددی استفاده می شود. دانستن روش ها و ابزار های سیاست گذاری لازمه موفقیت در این حوزه می باشد. در ادامه به ذکر چندین مورد از این اصطلاحات خواهیم پرداخت.

تعرفه ی گمرکی

تعرفه ی گمرکی عبارت است از مبلغی که به عنوان حق الورود و یا حق الخروج از کشور مبدا به کشور مقصد توسط اداره ی گمرک دریافت می شود. این نوع مالیات که بر میزان واردات و صادرات کالا نظارت می کند عبارت است از حقوق گمرکی، سود بازرگانی و ….

اصطلاحات بازاریابی بین المللی

سهمیه بندی

سهمیه بندی عملی است که از طرف دولت جهت کنترل میزان واردات به کشور اجرا می شود. بر اساس آن میزان کالا های وارداتی سهمیه بندی می شود و به نوعی محدود می گردد تا مردم هر کشور از کالا ها و خدمات موجود در کشور خود استفاده نمایند. این نوع محدودیت ممکن است ماهیانه و فصلی باشد بر مواد غذایی اعمال شود و یا حتی ممکن است در برخی موارد خاص دائمی گردد.

تحریم تجاری

تحریم تجاری نیز نوعی محدودیت و سهمیه بندی به شمار می آید که طی آن کشور های مبادله کننده نمی توانند به هر میزان که مایل اند بین خود صادرات و واردات انجام دهند. این نوع سیاست های مغرضانه ممکن است از سمت کشور های سلطه جو، سازمان های بین المللی و جهانی به برخی کشور ها ابلاغ شود و آن ها را از هر نظر محدود نماید.

کنترل ارز

کنترل ارز نیز از دیگر عوامل محدود کننده ی میزان صادرات و واردات به شمار می آید. کنترل ارزی بیشتر از سمت کشور های وارد کننده اعمال می شود به این صورت که فقط از کشور هایی کالا دریافت کننده که ارزش پولشان با پول کشور خودشان برابر و یکسان باشد. کشور ها از این طریق بر میزان کالا های وارد شده نظارت و کنترل می کنند.

محدودیت های خاص

برخی کشور ها ممکن است شرایط خاصی داشته باشند که انجام عادی روند بازاریابی بین المللی را مختل سازد. به طور مثال ممکن است یک کشور در زمینه ی بهداشت سخت گیری های عجیب و غریبی داشته باشد به نحوی که خواسته های او متفاوت از استاندارد های جهانی بهداشت باشد. در این صورت گفته می شود که محدودیت های غیر تعرفه ای اتفاق افتاده است.

بازار مشترک

اصطلاح دیگری که در بین بازاریابان بین المللی بسیار رایج است مسئله ی بازار مشترک است. عده ای از کشور ها برای سهولت در امر صادرات و واردات بین خود برخی از محدودیت ها را برداشته اند و به نوعی بازار مشترک ایجاد کرده اند. در این قبیل کشور ها نیروی انسانی و سرمایه به آسانی در گردش است و کشور های عضو می توانند بدون محدودیت با هم به مبادله بپردازند. این کشور ها به نوعی اتحادیه گمرکی ایجاد کرده اند و اگر کشور دیگر و غیر عضو بخواهد با آن ها مبادله ای داشته باشد می بایست تعرفه مشخص شده ای را پرداخت نماید.

اشتراک
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments