راه های جلوگیری از کلیک اضافه در گوگل ادز

Share on whatsapp
واتس اپ
Share on linkedin
لینکدین
Share on telegram
تلگرام
Share on email
ایمیل
کلیک اضافه
فهرست محتوی

آشنایی با کلیک اضافه در گوگل ادز

احتمالا بارها با این مسئله مواجه شده اید که بودجه شما سریع به اتمام رسیده ولی بازخورد مناسبی از تبلیغات ندیده اید!!! برای مثال کل بودجه روزانه شما فقط در یک ساعت مصرف شده، در حالی که در روزهای قبل این بودجه در کل روز مصرف می شد. بهتر است بدانید در این زمان ها برروی تبلیغات گوگل شما کلیکِ اضافه شده است، یعنی شخص و یا رباتی پشت سرهم برروی تبلیغ گوگل شما کلیک کرده است، که موجب شده تا بودجه روزانه به اتمام برسد. این موضوع شاید کمی شما را از انجام تبلیغات دلسرد کند و از خود بپرسید آیا راهی برای جلوگیری از کلیک اضافه در گوگل ادز وجود دارد یا خیر؟؟؟ باید گفت بله وجود دارد ولی نخست اجازه بدهید تا دلایل این استدلال که گوگل با اینگونه کلیک ها مبارزه می کند را برای شما بیان کنم.

دلایل مبارزه گوگل با کلیک اضافه

گوگل بزرگترین شرکت تبلیغاتی دنیا است و برای اینکه جایگاه خود را در جهان حفظ کند باید اعتماد مشتریان را  جلب کند. کلیک های اضافه شاید در کوتاه مدت پول بیشتری برای گوگل داشته باشد ولی در بلند مدت مشتری از ادامه تبلیغات منصرف شده و به کلی از گوگل خواهد رفت… . در این صورت گوگل تمامی مشتریان خود را کم کم از دست می دهد که این موضوع کاملا برخلاف قوانین تجارت می باشد. پس گوگل سعی می کند با شناسایی کلیک اضافه در تبلیغات گوگل و جلوگیری از مصرف بی رویه، بودجه مشتری خود را حفظ کند و هر روز تجارت خود را مستحکم تر نماید. بنده به عنوان پارتنر رسمی گوگل در ایران می توانم این موضوع را به جدیت بیان کنم که گوگل کاملا شفاف و کاملا منصفانه عمل می کند و از هرگونه هزینه اضافی در اکانت شما جلوگیری می کند. چرا که اگر اینگونه نبود گوگل چنین پیشرفت چشمگیری نداشت.

انواع تقلب ها در تبلیغات گوگل

در ابتدا سه راه برای انجام کلیک اضافه را شرح می دهیم، سپس راه های جلوگیری گوگل از کلیک اضافه را برای شما عزیزان بیان می کنیم.

انواع راه های کلیک اضافی در گوگل ادز

1- کلیک دستی: در این روش رقبا با کلیک های زیاد برروی تبلیغات باعث هدر رفتن بودجه خواهند شد.

2- استفاده از ربات ها: با استفاده از ربات ها کلیک های زیادی برروی تبلیغات انجام می شود که باعث هدر رفتن بودجه خواهد شد.

3. کلیک های تکراری: کلیک هایی که توسط مشتریان گاها به صورت تکراری برروی تبلیغات انجام می شود.

تقلب از سوی شرکت های ارائه دهنده تبلیغات

برخی از شرکت های تبلیغات گوگل با ارائه پنل های فارسیِ کد نویسی شده موجب عدم شفافیت می شوند. گوگل ایران را تحریم کرده است و به آی پی های ایرانی اجازه ورود به پنل گوگل ادز را نمی دهد پس محال است پنل فارسی مربوط به شرکت گوگل باشد. این پنل ها توسط کدنویسان داخلی نوشته شده است و در کدنویسی احتمال انجام هر تقلبی ممکن است. به عنوان مثال می توان طراحی کرد که هزینه مصرف شده را برای کاربر بیشتر نمایش دهد و یا کلیک های بیشتری را نمایش دهد. به این دلیل پنل های فارسی مورد اطمینان نمی باشد. شرکت تاپ ادورت پنل اصلی گوگل ادز را در اختیار مشتریان قرار می دهد و در این صورت مشتریان مستقیم با خود گوگل در ارتباط هستند و آمار و داده ها را بدون هیچ واسطه ای دریافت می کنند.

راه های جلوگیری از مصرف بی رویه بودجه توسط گوگل

1- اولا گوگل کاربر یا رباتی را که زیاد جستجو کند، را شناسایی می کند و دیگر برای او تبلیغات را نمایش نمی دهد. یعنی اگر شما چندین بار پشت سرهم یک موضوع را جستجو کنید در مرحله اول تبلیغی برای شما در بالای صفحه اول گوگل  نمایش داده نخواهد شد و در مرحله دوم به طور کل تبلیغ گوگل برای شما نمایش داده نخواهد شد.

2- اگر تبلیغ نمایش داده شود و شخص وارد سایت شود ولی بعد از آن گوگل فرد را کلیک اضافی شناسایی کند، در این صورت مبلغِ کسر شده بعد از دو الی سه روز به حساب شما بازخواهد گشت. این کلیک ها به عنوان invalid clicks شناسایی می شوند.

3- در طول روز گوگل کلیک های دریافتی را در بازه های منظم، بررسی می کند و اگر هرز و اضافی شناخته شود لیست invalid clicks آپدیت خواهد شد.

4- حتی مشتریانی که در طی روز دوباره وارد سایت شده اند، نیز شناسایی می شوند و مبلغ اضافی دوباره باز خواهد گشت. هر مشتری به هر تعدادی که در طول روز وارد سایت شود، یک کلیک حساب می شود.

5- اگر به داده ها مشکوک هستید و بعد از چند روز مبلغی به حساب شما واریز نشد می توانید با ارسال درخواست از گوگل بخواهید که اکانت شما را بررسی کند و پاسخ دهد.

برای بررسی invalid clicks می توانید کمپین مورد نظر خود را انتخاب کنید سپس از قسمت columns گزینه ی modify columns را انتخاب کنید:

invalid clicks

حال گزینه performance  را انتخاب کنید تا لیست ستون داده ها مشخص شود.

کلیک هرز

در پنجره باز شده می توانید داده هایی که میخواهید برای شما نمایش داده شود را انتخاب کنید. دقت کنید اگر اکانت شما تازه راه اندازی شده است ممکن است گزینه invalid clicks موجود نباشد، چون هنوز کلیک اضافه دریافت نکرده اید.

کلیک زیادی

حال در ستون مقابل کمپین ها یا کلمات و یا هر ساختار گوگل ادز می توانید تعداد کلیک اضافه مربوط به آن را مشاهده کنید.

آموزش مسدود کردن آی پی رقبا

شاید حساس باشید و به گوگل اطمینان کامل نداشته باشید در اینصورت می توانید به حالت دستی هم این کار را انجام دهید. برای شروع باید آی پی های ورودی سایت را پیدا کنید و آی پی ای که بیش از حد وارد یک صفحه شده است را حذف کنید. گوگل ادز و گوگل آنالیتیکس به دلیل مسائل امنیتی آی پی ورودی های سایت را نمایش نمی دهد بنابراین شما باید از ابزارهای موجود استفاده کنید.

ابزارهای شناسایی آی پی ورودی سایت

برخی از ابزارهای بررسی آی پی ورودی سایت:

  • matomo.org
  • clicky.com
  • Awststs.org
  • atatcounter.com
  • وبگذر
  • پنل مدیریت سایت (قسمت cpanel) :  یک افزونه به نام awsasts.org  وجود دارد.
  • افزونه های موجود در وردپرس

 بعد از شناسایی آی پی هایی که تعداد زیاد و مشکوک وارد سایت شده اند می توانید آی پی رقبا را هم پیدا کنید تا از ورود آنها پیشگیری کنید. این کار به این صورت است که یک ایمیل به رقیبتان بفرستید که ایشان پاسخ دهد، بعد از پاسخ در قسمت هدر ایمیل آی پی رقیبتان را می توانید ببینید. 

  • در ادامه یکی از روش های معمول برای به دست آوردن آی پی های ورودی در سایت هایی که با وردپرس نوشته شده است را معرفی خواهیم کرد.

ابتدا وارد پیشخوان وردپرس سایت خود شوید.

نشانگر موس را روی افزونه ها برده و سپس روی “افزودن” یا add new کلیک کنید .

یافتن آی پی ورودی به وردپرس

 

در قسمت جستجوی افزونه عبارت WP Statistics را جستجو کنید. سپس طبق تصویر زیر، روی “دکمه هم اکنون نصب کن” کلیک کنید تا افزونه نصب شود.

یافتن آی پی ورودی

 

صبر کنید تا افزونه نصب شود سپس روی “فعال نمایید” کلیک کنید.

افزونه یافتن آی پی

 

تنظیمات پیشفرض افزونه را بدون تغییر ذخیره کنید. در این حالت افزونه آمار وردپرس برای سایت شما فعال شده و کافیست برای دیدن آی پی کاربران، نشانگر موس را روی آمار وردپرس برده و سپس روی برترین بازدیدکنندگان کلیک کنید. در این قسمت میتوانید به ترتیب آمار کسانیکه بیشترین بازدید را در هرروز داشته اند، را مشاهده کنید.

جلوگیری از کلیک هرز

 

 مسدود کردن آی پی های تکراری

برای شروع وارد کمپین مورد نظر شوید و از نوار سمت چپ گزینه setting را انتخاب کنید. بعد از آن در پایین صفحه برروی گزینه Additional settings  کلیک کنید تا تمامی تنظیمات برای شما نمایش داده شود. حال آخرین گزینه را مطابق تصویر انتخاب کنید.

مسدود کردن آی پی

اکنون در پنجره باز شده آی پی مورد نظر و یا رنج آی پی های مورد نظر را وارد کنید و در نهایت برروی Save کلیک کنید.

مسدود کردن رقبا

و اما یک راهکار کلی:

برای نجایت یافتن از ربات های ویرانگر می توایند آی پی کشور هایی که عمدتا این ربات ها از آنجا می باشد را بلاک کنید. برای اینکار وارد قسمت تنظیمات لوکیشن شوید و کشورهای هند، پاکستان، بنگلادش و کشورهای آمریکای مرکزی را حذف کنید. عمل دیگر محدود کردن کسانیکه جنسیت و سن آنها معلوم نیست در قسمت Demographic می باشد.

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (اولین نفر باش که امتیاز میده به این مقاله)
Loading…

مقالات آموزشی
4
دیدگاه بگذارید
avatar
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی ترین محبوب ترین
Notify of
محمود غفاری
کاربر مهمان
محمود غفاری

سلام ممنون از مطلب خودتون واقعا کاش میشد فرهنگ سازی کرد در این زمینه که این کلیک کردن رو تبلیغ همدیگه ی دور باطله و موجب ضرر و زیان همه میشه

جلال
کاربر مهمان
جلال

سلام ممنون بابت مقاله مفیدتان
چقدر زمان میبره تا هزینه ی کلیک های هرز به حساب برگرده؟

علی پارسا
Admin

سلام خواهش میکنم
هزینه های کلیک های هرز در تبلیغات گوگل از یک ساعت تا چند روز دیده شده که برگشته به حساب. یعنی زمان مشخصی نداره. زمان های مختلفی دیده شده که هزینه ی کلیک های هرز به حساب برگشته است.