تخفیف ویژه برای کاربران قدیمی تاپ ادورت فعال شد

لینک بیلدینگ

 • لینک بیلدینگ یا همان لینک سازی چیست؟
 • تفاوت لینک سازی داخلی با لینک سازی خارجی در چیست؟
 • نکات مهمی که باید برای لینک بیلدینگ در نظر بگیریم چه مواردی هستند؟
 • اجزا و ساختار یک لینگ بیلدینگ درست چه مواردی هستند؟
 • تاثیر لینک بیلدینگ بر سئو چه مقدار است؟

در این نوشته قصد داریم چگونگی ایجاد لینک های با کیفیت و تاثیر این لینک ها بر رتبه سایت را شرح دهیم.

لینک بیلدینگ چیست؟

به فرایند ایجاد ارتباط بین نوشته یک سایت با محتوای سایت دیگر یا محتوای قدیمی همان سایت، لینک بیلدینگ یا لینک سازی گفته می شود.

به طور کلی دو نوع لینک سازی داخلی و لینک سازی خارجی داریم. تفاوت این دو نوع از لینک دهی این است که در لینک سازی داخلی، پیوند به محتوایی داده می شود که در گذشته از همین سایت انتشار یافته است. اما در لینک سازی خارجی ایجاد لینک با محتوای سایت های دیگر انجام می شود.

اجزا و ساختار یک لینک درست

اساسا هر لینک از اجزای ثابتی تشکیل شده است. این اجزا عبارت اند از:

ساختار یک عنصر a در html

 • تگ لینک – anchor tag

تگ لینک نقطه آغاز یک لینک است و با کارکتر a شروع می شود. تگ لینک به گوگل و سایر موتور های جست و جو می گوید که در این نوشته لینکی به یک سایت دیگر وجود دارد.

بعضی از لینک ها با کارکتر هشتگ شروع می شوند. این لینک ها حاکی از این اند که به صفحه دیگری از همین صفحه ای که در حال مطالعه آن هستید لینک داده شده است.

 • مقصد لینک – hyperlink referral

بعد از تگ لینک مقصد لینک نوشته می شود. در این بخش اغلب آدرس سایتی که به آن اشاره شده است، عنوان می شود. در برخی موارد به جای آدرس یک سایت، می توان آدرس یک فایل یا عکس را در این قسمت قرار داد.

 • متن قابل مشاهده لینک

این بخش از لینک به صورت واضح برای کاربران قابل مشاهده می باشد. کاربران زمانی که می خواهند بر روی لینکی کلیک کنند در واقع بر روی همین قسمت کلیک می کنند. اغلب این قسمت از لینک در لینک بیلدینگ به یک رنگ دیگر در می آید. این امر سبب می شود این قسمت از دیگر قسمت های لینک متمایز شود.

 • پایان تگ لینک

همانند شروع لینک، توسط یک حرف لینک به پایان می رسد. به این کد، کد پایان تگ لینک می گویند. این قسمت برای کاربران قابل مشاهده و شناسایی نمی باشد.

تاثیر لینک سازی بر سئو سایت

عوامل بسیار زیادی بر بهبود سئو سایت تاثیر گذار است. اغلب کارشناسان این حوزه معتقد اند که لینک سازی نسبت به سایر عوامل تاثیر گذار اهمیت بالا تری دارد. لینک بیلدینگ موجب می شود به سرعت از رقیبانتان فاصله بگیرید و آن ها را پشت سر بگذارید. اما باید بدانید که کار بسیار دشواری را در پیش داردید. چرا که هر لینکی با کیفیت نیست و نتایج خوبی را برای سایت در پی نخواهد داشت.


عوامل موثر بر سئو سایت
Domain-Level, Keyword-Agnostic Features :DLKAF
میزان تاثیر : 20.94 درصد – (کیفیت لینک های متصل به دامنه، کیفیت و میزان اعتبار لینک های متصل به دامنه، سطح دامنه در PageRank)
Page-Level Link Features :PLLF
میزان تاثیر : 19.15 درصد – (PageRank، TrustRank، کمیت لینکیِ لینک ها، میزان توزیع متن لینک ها، کیفیت منابع لینک ها و … )
Page-Level, Keyword-Agnostic Features : PLKWAF
میزان تاثیر : 14.94 درصد – (طول محتوا، خوانا بودن محتوا، سرعت بارگیری، خاص بودن محتوا)
Page-Level KW & Content Features :PLKAF
میزان تاثیر : 9.8 درصد – ( TF*IDF (فراوانی وزنی تی‌اف-آی‌دی‌اف)، نحوه قرارگیری محتوا، کمیت محتوا و ارتباط موضوعی با وب سایت و … )
Domain-Level Brand Features :DLBF
میزان تاثیر : 8.59 درصد – (استفادۀ آفلاین از دامنه/برند، اشاره به نام تجاری/دامنه در اخبار و رسانۀ سایت، انجمن نهاد و … )
User, Usage, & Traffic Query Data :UU
میزان تاثیر : 8.06 درصد – (ترافیک موجود از مرورگرها، نوارهای ابزار و …)
Social Metrics :SM
میزان تاثیر : 7.24 درصد – (کیفیت و کمیت لینک های توئیت شده، میزان به اشتراک گذاری در فیسبوک/گوگل پلاس و …)
Domain-Level Keyword Usage :DLKU
میزان تاثیر : 6.98 درصد – (تطابق دقیق کلمات کلیدی دامنه ها، تطابق نسبی کلمات کلیدی دامنه ها و …)
Domain-Level, Keyword-Agnostic Features :DLKAF
میزان تاثیر : 5.21 درصد – (طول نام دامنه، افزونه ها، زمان پاسخگویی دامنه بر HTTP و …)

یک نکته مهم: نوع اعتبار لینک

 • rel=follow : لینک هایی که به موتور جستجو می فهمانند آن ها را دنبال کند و وارد صفحه مقصد بشود. در این حالت انتقال اعتبار از سایت مبدا به سایت مقصد انجام می شود.
 • rel=nofollow : اگر داخل سایت خود خواستید برای کاربران لینکی قرار بدهید اما گوگل آن را دنبال نکند و به اعتبار شما لطمه نزند از NoFollow استفاده کنید. توجه داشته باشد اگر بک لینک های شما از نوع nofollow باشد هیچ امتیازی ندارد.
 • rel=noopener : بهتر است لینک های خارجی را با این اتریبیوت تنظیم کنیم تا خزنده گوگل از سایت ما خارج نشود و به سراغ خزش سایت ثانویه نرود.
 • rel=norefferer : اگر در ابزارهای تحلیلگر، کاربران بر روی لینک هایی که به صورت norefferer تعریف شده اند کلیک کنند، ورودی آنها را به صورت مستقیم یا اصطلاحا direct نمایش می دهد.
 • rel=sponsored : برای لینک های تبلیغاتی استفاده می شود و در ازای قرار دادن آن پول دریافت می کنند.
 • rel=UGC : عبارت UGC مخفف محتوای تولید شده توسط کاربر است. برای لینک هایی که توسط کاربران ایجاد شده پیشنهاد میشود. مانند بخش نظرات و انجمن ها
 • rel=next : اگر محتوای شما چند بخش است از این نوع لینک استفاده کنید.این نوع به ادامه ی مطلب اشاره می کند و گوگل همه ی لینک ها را دنبال می کند.
 • rel=alternate : اگر متنی را از جایی کپی کردید برای لینک دادن به منبع اصلی از این نوع لینک استفاده کنید.

نکات مهم لینک بیلدینگ

در این قسمت چند نکته مهم را در رابطه با لینک بیلدینگ با هم بررسی میکنیم.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

گوگل بسیار علاقه مند به ایجاد تعامل است. هرچه میان وب سایت شما و سایر وب سایت ها ارتباط بیشتری برقرار باشد و کاربران بیشتری به وب سایت شما قدم بگذارند، گوگل به شما توجه بیشتری خواهد کرد. یکی از ساده ترین راه های ایجاد تعامل و ارتباط بین کاربران ایجاد لینک در شبکه اجتماعی های مختلف است. این کار موجب شده تا کاربران مختلف وارد وب سایت شما شده و از مطالب وب سایت شما استفاده کنند. در نتیجه انجام این مورد بدون شک رتبه و جایگاه شما در جست و جوی گوگل بهبود پیدا خواهد کرد.

محل ایجاد لینک یا همان لینک های همسایه

اینکه شما از چه وب سایت هایی لینک دریافت کرده اید اهمیت بسیار زیادی دارد. چنانچه سایت هایی که به شما لینک داده اند جزو سایت های اسپم (spam) باشند یعنی اینکه وب سایت های بی ارزشی به شما لینک داده اند در نتیجه ارزش وب سایت شما نیز کم و کمتر خواهد شد. اما چنانچه وب سایت هایی که به شما لینک داده اند از ارزش بالایی برخوردار باشند شما نیز نزد گوگل با ارزش تر شده و جایگاه بالاتری پیدا خواهید کرد.

تجدید و نو کردن لینک های قدیمی

به این نکته توجه داشته باشید که گوگل از آبدیت و به روزرسانی مطالب به خصوص مطالب قدیمی استقبال می کند. این موضوع در رابطه با لینک های صفحات نیز صدق کرده و نیاز است که به صفحات قدیمی وب سایت لینک های جدیدی داده شود. این مورد باعث به روز شدن اعتبار صفحات نزد گوگل خواهد شد. پس حتما سعی کنید صفحات را دور نندازید و لینک های جدیدی برای آنها بسازید.

چه کاری انجام دهیم تا به وب سایت ما لینک دهند؟

پیشنهاد میکنیم با تولید محتوی خوب و قوی و همچنین تولید محتوی به روز و جدید کاری کنید که مطالب شما برای خوانندگان از ارزش بالایی برخوردار شود. در ادامه با دعوت آنها به انجام لینک دهی و ارجاع به صفحات شما می توانید از لینک بیلدینگ خوبی برخوردار شوید.

اهمیت لینک بیلدینگ

یکی از مهم ترین وظایف یک سئو کار محتوا، ایجاد لینک های با کیفیت برای سایت است. هر چه در انتخاب این لینک ها بیشتر دقت شود میزان تاثیر گذاری آن بر بهبود سئو ی سایت بیشتر است. لینک بیلدینگ موجب می شود موتور های جست و جو، به راحتی بتوانند صفحات سایت شما را شناسایی کنند و ببینند. زمانی که یک کاربر کلمه ای را سرچ می کند، موتور های جست و جو می توانند با استفاده از لینک های موجود در سایت، صفحات سایت شما را به کاربر پیشنهاد کند. همین امر خود موجب افزایش ترافیک وب سایت و افزایش ورودی از گوگل می شود.

سئو کاران عقیده دارند، لینک سازی از دشوار ترین قسمت های کار آن ها است. به همین خاطر اغلب آن ها زمان و دقت زیادی را برای این کار صرف می کنند. باید گفت که عقیده ی این دست سئو کاران بسیار درست است؛ چرا که با داشتن لینک های با کیفیت گام بزرگی در جهت بهبود سئو و رتبه سایت می توان برداشت.

رتبه بندی سایت بر اساس کیفیت لینک ها

همان طور که در بالا اشاره شد، یکی از بزرگترین مزایای لینک بیلدینگ بهبود رتبه سایت در گوگل می باشد. توسط شرکت گوگل آپشنی با عنوان page rank ارائه شد. ساز و کار این امکان گوگل به این صورت است که تمامی لینک ها و بک لینک های موجود در یک سایت مورد بررسی قرار می گیرند. سپس میزان کیفیت این لینک ها تعیین می شود. از برآیند نتایج حاصل شده رتبه ی کلی سایت تعیین می شود.

واضح است که هرچه لینک های موجود در سایت با کیفیت تر و بیشتر باشند، رتبه ی سایت در درجات بالا تری قرار خواهد گرفت. این بررسی ها توسط گوگل و دیگر موتور های جست و جو موجب شده است که سئو کاران، محتوای خود را بیشتر به سایت هایی لینک دهند که به لحاظ کیفیت در درجات بالا تری از سایت خودشان قرار دارند.

لینک دهی مناسب و با کیفیت باعث می شود که کاربر احساس رضایت بیشتری در خود حس کند. چرا که در قسمت هایی که محتوای شما به طور کامل و واضح نمی تواند نیاز کاربر را رفع کند، او به راحتی می تواند به یک محتوای مرتبط دسترسی پیدا کند و از آن استفاده کند.

تحلیل بک لینکها

اهمیت لینک ها برای موتور های جست و جو

موتور های جست و جو برای دو منظور از لینک ها استفاده می کنند. اول برای پیدا کردن راحت تر و بهتر وب سایت ها و صفحات جدید منتشر شده در آن ها؛ مورد دوم برای تعیین و رتبه بندی سایت های برتر. به عبارت دیگر لینک ها به راحتی ربات های موتور جست و جوی گوگل را به سمت صفحات سایت هدایت می کنند.

این امر موجب سهولت در ایندکس شدن سایت می شود. زمانی که این ربات ها وارد سایت می شوند، بیشتر از این که به محتوا توجه کنند به لینک های موجود در سایت توجه می کنند و آن ها را مورد بررسی قرار می دهند. هرچه این لینک ها معتبر تر باشد، رنک سایت بالا تر می باشد.

اهمیت لینک بیلدینگ در برند سازی

یکی دیگر از فواید متعدد لینک بیلدینگ، این است که شما می توانید کسب و کار خود را به کاربران و سایر رقبای فعال در حوزه ی کاری خود بشناسانید. گاهی اوقات پیش می آید که شما در نوشته های  خود به یک سایت معتبر لینک می دهید. همین امر خود باعث می شود بتوانید ارتباط نزدیک تری با مدیران آن سایت برقرار کنید و از آن ها بخواهید که در مقالات خود از به سایت شما نیز لینک دهند. این امر باعث افزایش چشم گیر میزان بازدید کنندگان سایت شما می شود.

اهمیت لینک بیلدینگ در ایندکس شدن سایت

یکی از مولفه ها و عوامل بسیار تاثیر گذار در کوتاه کردن مدت زمان ایندکس شدن در گوگل، لینک بیلدینگ و کیفیت آن است. به طور کلی لینک سایت باید به گونه ای باشد که توسط گوگل به راحتی قابل شناسایی باشد تا ربات های موتور جست و جو بتوانند به راحتی آن صفحه را بررسی کرده و مطالب آن را ایندکس نمایند. هر چه قدر یک صفحه در شبکه های اجتماعی، سایر صفحات سایت و یا سایت های دیگر پیوند شود، احتمال ایندکس شدن صفحه در موتور های جست و جو بالا تر می رود.

دیدگاهتان را بنویسید