ایندکس دستی

در این مقاله قصد داریم اطلاعات کاربردی و مفیدی در زمینه ی ایندکس دستی مطالب در گوگل در اختیار شما قرار دهیم. هم چنین قبل از ورود به بحث اطلاعاتی راجع به مفهوم ایندکس و اهمیت آن برای شما ارائه خواهیم داد. امید است با مطالعه ی این مقاله، پاسخ بسیاری از سوالات شما در زمینه ی ایندکس دستی مطالب و صفحات سایت در گوگل داده شود.

ایندکس چیست؟

به لحاظ لغوی ایندکس( index) به معنای فهرست شدن و یا شناخته شدن می باشد. هنگامی که گفته می شود یک محتوا یا یک سایت در گوگل ایندکس شده است، به این معناست که آن مطلب توسط موتور های جست و جوی گوگل دیده شده است. هر اطلاعاتی که در گوگل ثبت شود در واقع به نحوی ایندکس شده است. اگر موتور جست و جوی گوگل را به یک مغز تشبیه کنیم، اطلاعاتی که در آن ایندکس می شوند همان خاطرات و یادواره هایی هستند که از گذشته ها  در ذهن به ثبت رسیده اند و باقی مانده اند. همان طور که شما در هر زمان که اراده کنید می توانید خاطرات گذشته را به یاد  آورید، اطلاعاتی که در گوگل ایندکس شده اند قابل دسترسی و شناسایی می باشند.

گاهی اوقات ممکن است بعضی از صفحات یک سایت در گوگل ایندکس نشوند. به عبارت دیگر برخی صفحات ممکن است از دید موتور جست و جو مخفی مانده باشد. در این حالت می بایست به صورت دستی این صفحات را در گوگل ایندکس کنیم. در ادامه به آموزش ایندکس دستی مطالب در گوگل خواهیم پرداخت.

آموزش ایندکس دستی مطالب

اهمیت ایندکس دستی مطالب و صفحات

ایندکس شدن صفحات یک سایت در گوگل از اهمیت بسیاری برخوردار است. چرا که برای تولید یک محتوای بهینه شده ممکن است مدیران یک سایت هزینه های بسیاری متقبل شده باشند. هم چنین مدت زمانی که صرف می شود تا یک محتوا قابل عرضه در سایت بشود، می تواند بسیار زیاد باشد. حال تصور کنید بعد از گذشت زمان طولانی و صرف هزینه های بسیاری جهت تولید محتوا آن صفحه در گوگل ایندکس نشود. این به معنی هدر رفتن تمامی تلاش هایی است که انجام داده اید. چرا که با ایندکس نشدن صفحه در گوگل در واقع ربات های گوگل آن صفحه را ندیده اند و این دیده نشدن به معنای عدم وجود آن صفحه به شمار می آید.

اهمیت دسته بندی در ایندکس مطالب

یکی از دغدغه های اساسی سئو کاران، ایندکس شدن تمامی صفحاتشان در گوگل می باشد که برای آن تلاش بسیاری می کنند. وقتی به یک کتابخانه مراجعه می کنید می بینید که کتاب های هر قفسه دسته بندی شده و شماره گذاری شده اند. اگر این دسته بندی ها وجود نداشته باشد، پیدا کردن یک کتاب در بین هزاران کتاب کار ناممکنی است. پس این مثال به روشنی نشان می دهد که اهیمت دسته بندی شدن و ایندکس شدن چقدر بالاست و نیازمند دقت بسیار می باشد.

روش های ایندکس شدن صفحات در گوگل

نقشه ی سایت در شناساندن صفحات یک سایت در گوگل کمک بسیاری می کند. با مشخص بودن نقشه سایت و لینک های موجود در سایت گوگل به راحتی قادر است به بررسی لینک ها بپردازد و صفحات را در دسته بندی های مخصوص به خود قرار دهد. اگر می خواهید متوجه شوید که آیا صفحات سایت شما در گوگل دیده شده است یا خیر می توانید از ابزار گوگل آنالیتیکس استفاده نمایید. این ابزار کاربردی اطلاعات مفیدی در رابطه با تعداد بازدید ها، سرعت سایت، میزان ماندن هر کاربر در سایت و …. را در اختیار شما می گذارد. علاوه بر این اطلاعات می تواند برای شما نمایش دهد که آیا صفحه ی مورد نظر شما در گوگل ایندکس شده است یا خیر. وب مستران از گوگل آنالیتیکس برای تحلیل فعالیت سایت استفاده می کنند.

 

روش های ایندکس مطالب در گوگل

 

آموزش ایندکس دستی صفحات در گوگل

اگر با استفاده از ابزار گوگل آنالیتیکس و یا گوگل وبمستر تولز متوجه شدید که صفحاتی از سایت شما ایندکس نشده اند، می توانید از ابزار fetch as google استفاده نمایید. این ابزار کاربردی در کنسول سرچ گوگل قرار دارد. برای استفاده از آن می بایست به اکانت گوگل وب مستر تولز سایت خود وارد شده و سپس از منوی سمت چپ گزینه ی crawl را انتخاب کنید. سپس می بایست روی گزینه ی fetch as google کلیک کنید. با انجام این عمل در واقع شما ربات های موتور جست و جوی گوگل را به آدرسی که تعیین نموده اید، آورده اید.

در روش ایندکس دستی می بایست آدرس همان صفحه از سایت را در قسمت مشخص شده در کادر fetch وارد نمایید. در این مرحله توجه داشته باشید که آدرس می بایست به صورت صحیح و کامل وارد شود تا ربات های موتور جست و جوی گوگل را دچار خطا نکند. بعد از وارد نمودن آدرس سایت گزینه ی fetch and render را انتخاب کرده تا در خواست ایندکس شدن به پایان برسد. بعد از گذشت چند لحظه پیغامی با عنوان submit to index نمایان خواهد شد. با کلیک کردن بر روی این گزینه صفحه ی شما در گوگل ایندکس شده است. با انجام این مراحل ساده می توان به راحتی صفحات ایندکس نشده را در گوگل به ثبت رسانید.

ایندکس شدن صفحات به روز رسانی شده در گوگل

گاهی اوقات ممکن است محتوای بعضی از صفحات سایت را به روز رسانی کنید. بعد از انجام فرایند به روز رسانی می بایست ربات های موتور جست را از آپدیت شدن مطالب سایت آگاه نمود. برای انجام این کار در اصطلاح می بایست صفحه را ping نمود. برای  پینگ نمودن صفحات به روز رسانی شده می توانید از سایت  pingomatic.com  و یا سایت ایندکس دستی و fetch صفحاتاستفاده کنید. با ورود به این سایت ها و ارائه در خواست پینگ برای موتور های جست و جو به راحتی می توانید صفحات به روز رسانی شده را قابل شناسایی کنید تا موتور های جست و جو به راحتی بتوانند این صفحات را ببینند.

عوامل موثر بر زمان ایندکس شدن مطالب سایت در گوگل

تاثیر شبکه های اجتماعی بر ایندکس شدن سایت

فعالیت در شبکه های اجتماعی سهم به سزایی در شناسایی کسب وکار شما و جذب مخاطب دارد. علاوه بر این موارد زمانی که شما لینک وب سایت خود را در شبکه های اجتماعی قرار می دهید گوگل متوجه ی این امر می شود. زیرا به هنگام ایندکس شدن گوگل تمام صفحات و شبکه هایی که لینک سایت شما در آن موجود است را بررسی می کند و سپس به سایت شما رتبه می دهد. حال اگر لینک های بسیاری از سایت شما در شبکه های اجتماعی در سایت شما وجود داشته باشد توجه گوگل به سمت سایت شما بیشتر جلب خواهد شد.

تاثیر محتوای سایت بر ایندکس شدن صفحات

محتوا مهم ترین رکن یک سایت به شمار می آید که برای تولید آن لازم است زمان بسیار زیادی را صرف نمود. اگر محتوا بهینه نباشد و از استاندارد های سئو برخوردار نباشد در ایندکس شدن با مشکل مواجه خواهیم شد. برای ایندکس شدن یک محتوا می بایست از کلمات و عبارات کلیدی بسته به طول متن استفاده نمود. استفاده از کلمات کلیدی و بولد کردن آن ها در نوشته، سیگنال هایی به گوگل ارسال می شود که موتور جست و جو بتواند آن محتوا را شناسایی و ایندکس نماید.

وجود لینک و آدرس های متناسب و مرتبط با محتوا نیز سهم بسیار زیادی در ایندکس شدن سایت دارند. به طور کلی می توان گفت سئو کردن محتوا می تواند مهم ترین عامل در دیده شدن محتوا توسط موتور های جست و جو باشد.

اشتراک
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments