ساخت اکانت پرو

ساخت اکانت موز پرو (march 2020)

در این مقاله آموزش ساخت اکانت moz و آنالیز 0 تا 100 % آن شرح داده خواهد شد. قبل از هر چیزی توضیح مختصری در رابطه با اکانت موز باید داده شود. پیشنهاد می کنیم حتما افزونه MozBar را بر روی مرورگر خود نصب کنید تا به بسیاری از امکانات به راحتی دسترسی داشته باشید.

اکانت موز پرو Moz pro چیست ؟

موز ابزار سئو است که به وسیله آن می توانید سایت خود را بهینه کنید تا بدون نیاز به تبلیغات در گوگل (گوگل ادوردز)، در صفحه اول گوگل حضور داشته باشید. موز به شما این امکان می دهد که راهکارهای بهبود سئو داخلی را بیابید، فرصت های ایجاد بک لینک رایگان و موثر را پیدا کنید، رقبای خود را مورد ارزیابی قرار داده و از بیشمار مزیت دیگر بهره مند شوید. توجه داشته باشید که تقریبا در تمامی بخش های مورد بررسی شما می توانید که اطلاعات نمایش داده شده را به صورت PDF یا CSV ذخیره نمایید.

ثبت نام در سایت برای ساخت اکانت موز پرو

برای ساخت اکانت موز پرو نیاز به یک ایمیل، آدرس معتبر در خارج از کشور و یک کارت اعتباری از یک بانک معتبر در خارج از کشور (به دلیل وجود تحریم علیه ایران). حال که این مشخصات را دارید به سایت Moz مراجعه کنید. قیمت ماهانه ساخت اکانت موز پرو 149 دلار است. ولی موز دارای نسخه رایگان بوده که یک ماه به طور رایگان به شما سرویس خواهد داد. بعد از ورود، برای ساخت اکانت موز پرو همانند تصویر زیر بر روی این دکمه کلیک کنید.

حال مشخصات ایمیل، آدرس و کارت اعتباری خود را وارد کنید.

ایجاد کمپین در ساخت اکانت موز پرو

در هر اکانت موز شما می توانید 10 کمپین ایجاد کنید، یعنی این اکانت را برای ده سایت مختلف استفاده نمایید. در اینجا ما ساخت یک کمپین را برای شما عزیزان به صورت تصویری آموزش خواهیم داد.

توجه داشته باشید که پس از اتمام مراحل تنظیمات اولیه در حدود 15 الی 30 دقیقه زمان خواهد برد تا خزش Moz بر روی وب سایت شما انجام شود. گزارش ها یکی پس از دیگری آماده می شوند و ایمیل آماده شدن گزارشات نیز برای شما ارسال خواهد شد.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که کراول هر لحظه در سایت شما انجام نمی گردد. بلکه به صورت هفتگی تجدید می شود. البته این امکان وجود دارد که کاربر تا 10 بار در ماه بتواند کراول سایت را به صورت دستی انجام دهد.

اکانت موز

معرفی سایت در موز پرو

در اولین مرحله از ساخت کمپین، باید سایت خود را به موز پرو تعریف کنید. یک نام برای خود انتخاب کنید و آدرس سایت را همانند تصویر زیر در کادر مربوطه وارد کنید.

اکانت موز پرو

اتصال گوگل آنالیتیکس به موز پرو

یکی از گام های مهم در ساخت اکانت موز پرو اتصال گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) به اکانت موز پرو است. با انجام این کار عملیات تحلیل داده ها و بررسی سایت با سرعت و دقت بیشتری انجام گیرد.

moz pro

انتخاب شبکه جستجو در موز پرو

نیاز است تا موتور جستجوی مورد نظر خود را انتخاب کنید. پیشنهاد تاپ ادورت این است که همه ی موتورها را انتخاب کنید.

سئوموز

معرفی کلمات کلیدی در موز پرو

این مرحله خیلی مهم است زیرا مشتریان شما با جستجو کلمات کلیدی به سایت شما می رسند. پس مهم است تا بدانید روی چه کلماتی باید کار کنید تا مشتریان شما روز به روز افزایش یابد. محدودیت برای کلمات کلیدی در ساخت اکانت موز پرو 900 عدد است.

 

کلمات کلیدی

معرفی رقیب در اکانت موز پرو

در این مرحله باید سه مورد از بهترین رقیب هایتان را اضافه کنید تا Moz شما را با آنها مقایسه کند. براساس این مقایسه آماری به شما داده خواهد شد که می توانید با استفاده از

آن، سئو سایت خود را بهبود بخشید.

رقیب در اکانت موز

 

خرید اکانت موز پرو

اگر اطلاعات لازم و کارت اعتباری ندارید تا نسبت به ساخت اکانت موز پرو اقدام کنید، تاپ ادورت این کار را برای شما انجام می دهد تا بتوانید به راحتی از خدمات موز استفاده کنید و  به بهبود سئو سایت خود را بپردازید. همچنین اگر به پشتیبانی سئو نیاز دارید می توانید از خدمات پشتیبانی ماهانه سئو استفاده کنید. در انتها و پس از انجام تنظیمات این قسمت سایت شما در لیست خزش قرار گرفته و شما چنین تصویری را مشاهده خواهید کرد.

اکانت موز

آشنایی با اکانت موز پرو

بعد از ساخت اکانت موز پرو ، (توجه داشته باشید که در هر اکانت می توانید ده کمپین بسازید و سایت های مختلف را مورد تحلیل و ارزیابی قرار دهید) هنگامی که وارد اکانت موز پرو شوید در سمت چپ نمایشگر یک منو وجود دارد.

منوی Dashboard

اولین گزینه در این منو Dashboard است. در این گزینه شما شاخص های SEO را مشاهده خواهید نمود. حال به معرفی تک تک این موارد می پردازیم:

SEARCH VISIBILITY: این آمار نشان دهنده کلیک هایی است که شما و رقیبانتان پس از رتبه بندی سئو در موتورهای جست و جو گر دریافت کرده اید، این آمار به طور پیش فرض براساس آمار یک هفته ی گذشته است.

VISITS: در این قسمت امکان نمایش ترافیک سایت برای شما فراهم شده است. اطلاعات این بخش نیز از طریق گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) به صورت مفصل و جامع تر در دسترس است. بطور پیشفرض این اطلاعات، در یک هفته گذشته نمایش داده می شوند.

DOMAIN AUTHORITY: دامین اتوریتی (Domain authority) اعتبار دامنه سایت شما و رقیبانتان را نمایش می دهد. این عدد به سایت های معتبری که به سایت شما لینک داده اند مربوط بوده و هرچه سایت های با اعتبار بیشتری به سایت شما لینک بدهند، این عدد بالاتر خواهد بود. با ایجاد بک لینک های مناسب میتوان این عدد را به خوبی افزایش داد. توجه داشته باشید که یکی از مهم ترین اعداد ابزار سئو این عدد به همراه پیج اتوریتی (Page authority) است.

EXTERNAL LINKS: می توان گفت یکی از مهم ترین آمارهایی که اکانت موز پرو به نشان می دهد این است که لینک های خارجی که به سایت شما لینک داده اند را مشخص می کند. این مورد بدان جهت با اهمیت است که شما می توانید لینک های بی ارزش که به سایت شما داده شده است را مشخص کرده و با حذف آنها اعتبار سایت را افزایش دهید.

TOP NATIONAL KEYWORDS: کلمات کلیدی که بهترین عملکرد را برای سایت شما داشته اند را می توانید در این قسمت ملاحظه کنید.

Desktop vs. Mobile Search Visibility این بخش که تقریبا به تازگی به اکانت موز اضافه شده است نشان می دهد که چه مقدار از بازدیدهای وب سایت شما توسط دستگاه تلفن همراه انجام شده و به چه میزان توسط کامپیوترهای خانگی صورت گرفته است.

INSIGHTS: در این قسمت می توانید پیشرفت های سایت را ملاحظه فرمایید. پیشنهاد می کنیم چنانچه شما مایل هستید تا اطلاعات بیشتری در این باره کسب کنید حتما مقالات آکادمی موز را مطالعه کنید.

منوی Ranking

 1. در سربرگ Rankings شما می توانید رنکینگ و محل قرار گیری هر کدام از کلمات کلیدی خود را با ذکر لینک آن کلمه کلیدی مشاهده کنید. با گذشت زمان شما در این قسمت می توانید تغییرات ایجاد شده را نیز مشاهده نمایید. حال اگر شما تعداد تمامی کلمات کلیدی خود را داشته باشید می توانید در این قسمت وضعیت روشنی از کلمات کلیدی وب سایت خود پیدا کنید.
 2. در سربرگ Engines شما وضعیت کلمات کلیدی خود را در موتورهای جست و جو گر مختلف می توانید مشاهده کنید. به طور مثال می توانید مشاهده کنید که به ازای کلمه کلیدی مورد نظر شما سایت در چه جایگاهی در موتور جست و جوگر موبایل گوگل (Google Mobile)، موتور جست و جوگر گوگل (Google)، موتور جست و جوگر یاهو (Yahoo) و موتور جست و جوگر بینگ (bing) دارد.
 3. همچنین در قسمت Competition شما می توانید وضعیت قرار گیری کلمات وب سایت خود را نسبت به رقبا مشخص کنید. به طور مثلا برای فلان کلمه کلیدی شما در چه جایگاهی هستید و رقیبان شما در چه جایگاهی هستند.

در این بخش 3 زیر بخش وجود دارد که هر یک به تفکیک بیان می شود.

Analyze a Keyword: در این قسمت شما می توانید کلمه کلیدی مورد نظر خود را وارد کرده و اطلاعات پیرامون این کلمه را مطالعه نمایید.

 • Keyword: کلمه کلیدی مورد نظر را نشان می دهد.
 • Current Highest Ranking Position: جایگاه فعلی کلمه کلیدی را نمایش می دهد.
 • Difficulty: میزان رقابت پذیر بودن این کلمه و اینکه آیا سرمایه گذاری بر روی این کلمه کلیدی ارزشمند است؟
 • Volume: حجم جست و جوی مربوط به این کلمه کلیدی
 • Your Performance: عملکرد کلمه کلیدی مورد نظر را برای وب سایت شما و رقبایتان را بر روی نمودار و طی زمان نشان می دهد.
 • SERP Analysis: وضعیت فعلی و واقعی موتور جست و جو را نشان می دهد که شما به ازای کلمه کلیدی حاضر در چه جایگاهی قرار دارید؟

SERP Features:

Landing Pages: برای دسترسی به اطلاعات این قسمت لازم است که حتما اکانت شما به گوگل آنالیتیکس متصل باشد.

منوی Page Optimization

در قسمت Track & Monitor شما می توانید کلمه کلیدی مورد نظر خود را در صفحه فرود آن کلمه مورد آنالیز قرار داده و با توجه به امتیاز کسب شده و راه حل های پیشنهادی در مسیر بهبود امتیاز و اصلاح اشکالات قدم بردارید.

همچنین در قسمت Discover شما میتوانید تمامی کلمات را به همراه صفحه فرود و امتیاز کسب شده و همچنین جایگاه آن کلمه مشاهده کنید. با کلیک بر روی ذره بین می توانید جزئیات بررسی شده هر صفحه را مشاهده کنید.

در جزئیات ذکر شده فاکتورهای مثبت و منفی برای شما ذکر می گردد تا بتوانید صفحه خود را اصلاح کنید.

نکته مهم اینکه در این صفحه نیز مانند تمامی صفحات میتوانید گزارش به دست آمده را در فرمت های CSV و PDF ذخیره کنید.

منوی Site Crawl

یکی از مهم ترین امکاناتی که موز در اختیار شما قرار می دهد این قسمت است. در این قسمت شما میتوانید اطلاعات مختلفی که در نتیجه خزش سنجشگر موز در وب سایت شما به دست آمده است را مشاهده کنید.

ساخت اکانت موز

 • Missing Description : صفحاتی که توضیحات متای آنها موجود نیست.
 • Missing or Invalid H1 : صفحاتی که H1 آنها وجود ندارد و یا به درستی تعریف نشده است.
 • URL Too Long : آدرس URL این صفحات بلند است. البته دقت داشته باشید که تغییر آدرس یک صفحه بدون ریدایرکت 301 نباید که انجام شود.
 • Title Too Long : صفحاتی که عناوین طولانی دارند.
 • Duplicate Content : صفحاتی که محتوی تکراری دارند.
 • Duplicate Titles : صفحاتی که عناوین تکراری دارند.
 • 4xx Error : صفحاتی که ارورهای دسته 400 را دارند. همانند ارور 404.
 • Redirect Chain : صفحاتی که مشکل در ریدایرکت شدن دارند.
 • Multiple Titles : صفحاتی که عنوان یکسان با هم دارند.
 • Title Too Short : صفحاتی که عنوان کوتاه دارند.
 • Thin Content : صفحاتی که محتوی کوتاهی دارند.
 • Slow Load Time : صفحاتی که سرعت لود پایینی دارند.
 • Redirect to 4xx : صفحاتی که با ریدارکت ارور های 400 مواجه هستند
 • Missing Title : صفحاتی که دارای عنوان نیستند.
 • 5xx Error : لینک های با ارور از خانواده 500.
 • Description Too Long : متای توضیحات زیادی برای این صفحات نوشته شده است.

مواردی که در بالا ذکر شد هر کدام در دسته بندی های مشخص قرار می گیرند که در ستون کناری به نام های زیر آمده است. به طور مثال:

Redirect Issues :در این بخش شما تمام ارورهای مربوط به ریدایرکت ها را مشاهده خواهید نمود.

Content Issues : با کلیک بر روی این گزینه شما می توانید مشکلات مربوط به دسته های {All Content Issues} – {Duplicate Content} – {Duplicate Titles} – {Thin Content} – {Slow Load Time} – {Missing or Invalid H1} را مشاهده کنید.

سایر بخش های این دسته عبارتند از : Critical Crawler Issues ، Crawler Warnings ، Metadata Issues

منوی Links

این قسمت یکی از مهم ترین و اساسی ترین اطلاعات مورد نیاز را در اخیار شما قرار می دهد. در این قسمت شما می توانید یک نمای کلی از اطلاعاتی همانند Domain Authority ، Spam Score ، Total links و … را مشاهده کنید.

آموزش موز

این قسمت شامل زیر بخش هایی است که هر کدام دسته بندی خاصی را به شما نمایش خواهند داد.

Inbound Links: لینک هایی که به وب سایت شما ارجاع داده شده است در این قسمت مشخص خواهد گردید.

Linking Domains: دامنه هایی که به وب سایت شما لینک داده اند در این قسمت مشخص می گردد.

Anchor Text: در این قسمت می توانید مشاهده کنید که به ازای چه کلماتی بیشترین لینک ها به سایت شما داده شده است. همچنین مشخص می گردد به برای آن کلمه کلیدی ، از کدام سایت ها ورودی دریافت شده است.

Top Pages: در این قسمت بهترین صفحات شما بر اساس PA)Page Authority) بیان شده است و شما می توانید مشاهده کنید که برترین صفحات وب سایت شما کدام صفحات هستند. همچنین تعداد External Links چه تعداد است و برخی اطلاعات دیگر.

Discovered and Lost: در این قسمت شما می توانید تعداد لینک هایی که به سایت شما داده شده و یا از بین رفته است را در طول مدت زمانی که اکانت شما در حال تحلیل است، مشاهده نمایید. Discovered برای لینک های کشف شده و Lost برای لینک های از بین رفته خواهد بود.

Opportunities: در این قسمت مقالاتی معرفی شده است که می تواند ارزش بسیار بالایی برای شما داشته باشد. این مقالات منابع فوق العاده ای برای آموزش کامل اکانت موز پرو  هستند :

Spam Score: در این قسمت نموداری وجود دارد که مشخص میکند نمره اسپم (Spam Score) سایتهایی که به سایت شما لینک داده اند چه مقدار بوده و از چه تجمعی برخوردار است. شما با بررسی این نمودار و حذف سایت هایی که نمره اسپم بالایی دارند می توانید اعتبار سایت خود را افزایش دهید.

آموزش موز

منوی Site Traffic

در این قسمت شما می توانید ترافیک وب سایت خودتان را مشاهده کنید. لازم به ذکر است که اطلاعات این قسمت مستقیما از گوگل آنالیتیکس استخراج شده است. در نتیجه برای مشاهده اطلاعات در این قسمت حتما بایستی  اکانت خود را به به گوگل آنالیتیکس متصل نمایید.

منوی Custom Reports

در این قسمت شما می توانید گزارشات دلخواه خود را ایجاد کرده و آنها را دانلود نمایید. البته گزارشاتی که خود اکانت موز به شما ارائه می دهد به اندازه کافی کامل هستند و تقریبا نیازی به استفاده از این گزینه نخواهید داشت.

منوی Campaign Settings

تب General: در این قسمت شما می توانید تنظیمات مختلفی که در هنگام ساخت سایت ایجاد کرده بودید را تغییر دهید.

 • در قسمت Site Basics شما نام و آدرس وب سایت خودتان را می توانید تغییر دهید. همچنین می توانید تنظیمات مربوط به ایمیل های ارسال شده از طرف اکانت موز را انجام دهید.
 • در قسمت Competitor Sites شما می توانید سایت های رقیب را که در ابتدای تنظیمات معرفی کرده بودید تغییر دهید. حتی نام انتخابی آنها را نیز می توانید در این قسمت تغییر دهید.
 • و در نهایت در قسمت Branded PDF Reports Logo شما می توانید لوگوی خود را قرار دهید تا در گزارشاتی که با فرمت PDF قابلیت ذخیره شدن را دارند لوگوی خود را به صورت اتوماتیک قرار دهید.

تب Rankings: در قسمت Search Engine Settings شما می توانید موتورهای جست و جوگر خود را مجددا تنظیم نمایید. همچنین در قسمت Manage Labels می توانید لیبل های خود را تنظیم نمایید.

نکته دیگر اینکه شما از قسمت Keyword Exceptions و کلیک بر روی Manage Keywords می توانید کلمات کلیدی وب سایت خودتان را مجددا تنظیم کنید. پس از کلیک بر روی Manage Keywords باید بر روی add Keywords کلیک کنید و کلمات کلیدی جدید را معرفی کنید. توجه داشته باشید که می توانید فایل CSV نیز به موز تعریف کنید.

تب Site Crawl: در قسمت Site Crawl Manage Ignored Issues شما می توانید مشخص کنید که چه مشکلاتی برای شما اهمیت ندارند و از موز میخواهید که این مشکلات را برای سایت شما نادیده بگیرد.

تب Traffic: شما می توانید اتصال اکانت خود به گوگل آنالینیکس را انجام دهید تا ترافیک موجود را بررسی کنید.

به نظر می رسد که شما نوتیفیکیشن را مسدود کرده اید!
اشتراک
Notify of
guest
4 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
ساره تقوی
ساره تقوی
2020-03-09 6:11 ب.ظ

فرق بین موز و الکسا در چی هست؟ چون میبینم که موز هم مثل الکسا لینک هارو میده

مریم داورزنی
مریم داورزنی
2020-03-09 6:16 ب.ظ

الکسا هرچند که بک لینکهارو هم نمایش میده اما بیشتر تمرکزش روی کلمات کلیدی هست. این در حالیه که قدرت MOZ در بررسی بک لینک ها و لینک های خروجی ، ورودی و داخلی سایت هستش. همچنین موز میتونه اشکالاتی که در ساختار لینک دهی شما وجود داره رو هم مشخص کنه.

لیلا شهبازی
لیلا شهبازی
2020-03-10 4:07 ب.ظ

برای ساخت اکانت باید از آی پی سایر کشورها استفاده کرد؟

علی پارسا
علی پارسا
2020-03-10 4:09 ب.ظ

بله برای ورود به موز هم مانند تبلیغات گوگل نیاز به استفاده از آی پی سایر کشورها می باشد