تخفیف ویژه برای کاربران قدیمی تاپ ادورت فعال شد

نتورک مارکتینگ یا بازاریابی شبکه‌ای

نتورک مارکتینگ یا بازاریابی شبکه‌ای

بازاریابی شبکه‌ای یا نتورک مارکتیگ که این روز‌ها به نوعی از بازایابی دهان به دهان تبدیل شده است، در کشور ما نیز ذهن بسیاری از افراد را به سمت خود سوق داده است. جوان‌‌هایی که سودای ثروتمند شدن یک شبه را در سر دارند، در مورد نتورک مارکتینگ و بازاریابی شبکه‌ای بحث و صحبت می‌کنند. در حقیقت این کار از طریق زیر مجموعه‌هایی که همیشه و در هر شرایطی برایشان پول‌ سازی می‌کنند، مهیا می‌شود اما از طرفی برخی از شرکت‌های دارای مجوز هم هستند که با توجه به فعالیت و تلاش هر فردی، پورسانت آزاد می‌کنند.

به همین منظور در این مقاله از تاپ ادورت قصد داریم در مورد بازاریابی شبکه‌ای یا نتورک مارکتینگ و حقایقی که در این باره وجود دارد، صحبت کنیم.

بازاریابی یا نتورک مارکتینگ چند سطحی (MLM) چیست؟

بازاریابی چند سطحی (MLM) یکی از زیر مجموعه‌های رشته بازاریابی بوده و کانال فروش خود را بر شبکه‌های انسانی و اجتماعی استوار کرده است. استراتژی این نوع بازاریابی چنین است که شما تعدادی از محصولات یک شرکت را خریداری کرده و در هر مکانی که می‌خواهید به فروش می‌رسانید و در ازای آن سود خود را دریافت خواهید کرد.

هر فردی می‌‌تواند در ازای دریافت پورسانت از شرکت مورد نظر محصولات شان را به فروش برساند. البته این بازاریابی ساختار خاص خود را نیز دارد. در این ساختار، فرد بازاریاب باید افرادی را به عنوان زیرشاخه یا بازاریاب به شرکت معرفی کند و هر چه تعداد زیر مجموعه بیشتر باشد و بیشتر فعالیت کنند، سود بیشتری به شما خواهد رسید.

به عبارت دیگر، هر چقدر زیر مجموعه‌های فعال تری داشته باشید که بتوانند فروش بیشتری را ایجاد کنند به نفع شما خواهد بود. اصل اساسی در بازاریابی شبکه‌ای این است که زیر مجموعه‌های فعالی داشته باشید و در غیر این صورت خودتان به تنهایی نمی‌ توانید درآمد زیادی داشته باشید. شما با ساختار هرمی‌ای که شبکه‌هایی از نیرو‌های انسانی را شامل می‌شود به صورت تصاعدی بر سود خود اضافه می‌کنید. تبلیغات نیز در این تکنیک به صورت چهره به چهره و کلامی صورت می‌گیرد.

درک بازاریابی چند سطحی

بازاریابی چند سطحی یک استراتژی تجاری مشروع است. متاسفانه مشکل برنامه‌های هرمی برخی از شرکت‌های غیر مجاز است که با استفاده از پول افراد تازه استخدام شده به افراد بالاتری آن پول را پرداخت می‌کنند. این طرح شامل سو استفاده از افراد با تظاهر به مشروعیت در بازاریابی چند سطحی یا شبکه‌ای است که متاسفانه برخی از شرکت‌ها از آن استفاده می‌کنند اما بسیاری از شرکت‌ها هم هستند که به صورت کاملا قانونی و با پلن در آمدزایی حساب شده کار می‌کنند.

حال سوال مهمی پیش می‌آید، آیا بازاریابی شبکه‌ای همان شرکت هرمی است؟!

آیا بازاریابی شبکه‌ای همان شرکت هرمی است؟

شرکت‌های هرمی از جمله گلدکوئست آن دسته از شرکت‌‌هایی هستند که اعضا متعهد هستند افرادی را به شرکت معرفی کرده و در ازای سرمایه گذاری آن فرد پورسانت دریافت کنند. در واقع در این شرکت‌ها محصولی را خرید و به فروش نمی ‌رسانند و سرمایه گذاری فرد به عنوان کمیسیون بین افراد بالاتر در این هرم تقسیم می‌‌شود. در این ساختار هر چه به راس هرم نزدیک شوید، سود بیشتری دریافت خواهید کرد. اگر نیز در سطوح پایین هرم باشید، هرگز سودی نخواهید داشت، البته باید توجه کنید که با سرمایه گذاری در این شرکت‌ها متضرر نشوید.

تفاوت این شرکت‌ها با بازاریابی شبکه‌ای این است که در نتورک مارکتینگ بیس کار بر فروش محصول و زیرمجموعه گیری است و سپس می‌توان در ازای معرفی فرد جدید سود یا پورسانت دریافت کرد. این بیس تنها دلیلی است که به بسیاری از شرکت‌هایی که در ایران به این صورت فعالیت می‌کنند مجوز کسب و کار داده اند.

آیا نتورک مارکتینگ قانونی است؟

مسئله‌ای که در تعیین مشروعیت و قانونی بودن یک شرکت بازاریابی چند سطحی وجود دارد، این است که آیا این شرکت محصولات خود را در درجه اول به مصرف کنندگان می‌‌فروشد یا به اعضای آن که برای خرید محصولات خود باید اعضای جدید جذب کنند؟ فعالیت‌های هرمی در اکثر کشور‌های جهان غیر قانونی تلقی می‌شود اما به واسطه تفاوت شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای با هرمی این فعالیت در برخی کشور‌ها قانونی است.

چند سالی است که این شرکت‌ها می‌توانند با دریافت مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت فعالیت کنند. شما با بررسی نماد شرکت می‌توانید به قانونی یا غیر قانونی بودن کار شرکت پی ببرید. اگر رنگ این نماد سبز بود یعنی مجاز به فعالیت است. اگر زرد بود یعنی مجاز به فعالیت یک ماهه برای رفع ایراد و در پایان اگر قرمز بود یعنی موقتا به مدت شش ماه تعلیق شده است. رنگ سیاه هم نشان دهنده اتمام مجوز فعالیت آن شرکت می‌‌باشد.

به همین منظور کمیته‌ای مرکب از نمایندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت، نیروی انتظامی و سایر دستگاه‌‌های امنیتی و قضایی تشکیل شده است تا قانونی بودن این فعالیت را تایید یا نقض کند. مصرف‌کنندگان می‌توانند با توجه به رنگ لگوی الکترونیکی که بر روی سایت این شرکت‌‌ها قرار دارد و یا با مراجعه به سامانه الکترونیکی networkmarketing.mimt.gov.ir از قانونی بودن فعالیت و عملکرد این شرکت‌ها مطلع شوند.

همچنین می‌‌توانند از طریق سامانه استعلام پیامکی ۳۰۰۰۶۰۸۲ با وارد نمودن اسم شرکت (به صورت فارسی یا انگلیسی) و ارسال پیامک به شماره فوق پاسخ استعلام را بلافاصله دریافت کنند.

بازاریابی شبکه‌ای در ایران

در ایران شرکت‌هایی وجود داشتند که قصد داشتند به صورت قانونی نتورک مارکتینگ را انجام دهند که روز به روز به تعداد آن‌ها افزوده می‌شد. به همین دلیل برخی از مسئولین بر آن شدند که قانونی بودن و چگونگی انجام این امر را دریابند.

برخی از نمایندگان ایرانی به آمریکا اعزام شدند و موفق شدند که بررسی‌های لازم را انجام دهند و آموزش‌های لازم را برای راه اندازی چنین کسب و کاری در ایران بیاموزند. لازم به ذکر است که این نمایندگان موفق به اخذ مدرک بین المللی از دانشگاه‌های آمریکا شدند سپس، نمایندگان طرحی را در مجلس و دولت مطرح کردند که بازاریابی شبکه‌ای در کشور مورد تأیید قرار گرفته و به طور رسمی در سال ۱۳۹۰ شروع به فعالیت کردند.

بازاریابی شبکه‌ای یا نتورک مارکتینگ هیچ مشکل و منع قانونی ندارد و هر شرکتی می‌تواند فعالیت اش را به صورت قانونی در ایران به این شیوه آغاز کند.

هم اکنون نیز شرکت‌هایی نظیر بادران، پنبه ریز و بیز MLM جزو معروف ترین شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای در ایران هستند و هر کسی که در ایران بخواهد کار نتورک مارکتینگ را شروع کند از یکی از این شرکت‌ها باید اقدام کند.

بازاریابی شبکه‌ای در ایران تا به حال رشد بسیار خوبی داشته و می‌تواند در آینده نیز پیشرفت قابل توجهی داشته باشد.

ای-نتورک چیست؟

در این روزهایی که به سر می‌‌بریم و با همه گیری کووید-19 تقریبا تمامی کسب و کار‌ها اینترنتی عمل می‌‌کنند و در حقیقت هیچ کسب و کاری بدون تبلیغات اینترنتی نیز قادر به پیشرفت و جذب مشتری نیست، به همین دلیل بسیاری از کسب و کار‌های نو پا به سایت ای- نتورک مراجعه می‌کنند و با پرداخت هزینه‌ای از آن‌ها تبلیغات موثر می‌‌خواهند.

به عبارت دیگر‌ای – نتورک شرکتی است که در زمینه تبلیغات آنلاین و دیجیتال مارکتینگ فعالیت دارد. هدف اصلی این سایت مراجعه کسب و کار‌های مختلف و استفاده از خدمات آن ها، رشد و رونق گرفتن از طریق تبلیغات گسترده است.

شرکت‌های مجاز نتورک مارکتینگ

یک سری افراد علاقه مند به شروع فعالیت بازاریابی شبکه‌ای هستند و برایشان این سوال پیش می‌آید که بهترین شرکت برای فعالیت بازاریابی شبکه‌ای کدام است. به همین منظور در ادامه اسامی چند شرکت برتر نتورک مارکتینگ که توسط گوگل ترند جمع آوری شده است را به شما معرفی خواهیم کرد:

 • بادران گستران

بادران گستران یک شرکت تولیدی ایرانی با کارخانجات متعدد است که کالا‌های مختلف بسیاری از قبیل محصولات سلولزی، آرایشی بهداشتی، غذایی و… را تولید می‌کند. فعالیت این شرکت بر پایه بازاریابی شبکه‌ای استوار است و پلن درآمدزایی قوی هم دارد.

 • مروارید پنبه ریز

شرکت خرید اینترنتی مروارید پنبه ریز یکی از باسابقه ترین شرکت‌های نتورک مارکتینگ در ایران می‌‌باشد که بیشتر در حوزه محصولات آرایشی و بهداشتی فعالیت می‌‌کند.

 • بازاریابیان ایران زمین (بیز)

این شرکت نیز یکی از نتورک مارکتینگ‌های MLM است که عمده محصولات آن را کالاهایی با محوریت بهداشت و سلامت فردی تشکیل می‌دهند. تولیدات این مجموعه، شامل کالا‌هایی با کیفیت مانند پودر مباتو اسپری زعفران نیز می‌‌شود.

 • تلاش کارانس سرمایه وزین (تکسو)

تکسو یک مرکز تجاری چند وجهی است که فعالیت آن تولید محصولاتی نظیر نوشیدنی‌‌های گرم مانند چای، دمنوش و قهوه، ادویه و چاشنی‌های خوراکی، عسل و مشتقات آن، مراقبت شخصی شامل: مراقبت از بدن، مراقبت از مو، زیبایی و… می‌‌شود.

اسامی دیگر شرکت‌های دارای مجوز بازاریابی شبکه‌ای عبارتند از:

 • سیمرغ عصر تجارت
 • پارس نیوشا نیک
 • کارآفرینان پیشرو باورس
 • راه سوم پارسیان
 • میراث نفیس دست ها
 • آویژه سگال
 • نیک پوشان رادین
 • زندگی سبز دماوند
 • شبکه تلاش آفرینان تجارت

نتورکر کیست و ویژگی‌های او چیست؟

اگر بخواهیم بگوییم نتورکر کیست، ابتدا باید به معنای لغوی آن پی ببریم که منظور از نت یعنی شبکه و ورکر به معنای بازاریاب است. نتورکر یا بازاریاب اینترنتی (شبکه ‌ای) شخصی است که خودش از محصولات یک شرکت استفاده کرده و پس از رضایت، آن را به اطرافیان خود معرفی می‌کند و طی قراردادی که با شرکت تولید کننده بسته، پورسانت یا درصدی از فروش آن محصول را دریافت می‌کند. ‌شما نیز برای این که بتوانید یک بازاریاب موفق باشید، باید یکسری اصول و مهارت را فرا گرفته و به کار بگیرید تا به موفقیت برسید.

اصول و راهکار برای بازاریاب حرفه‌ای شدن

 • یک نتورکر موفق اندیشه بزرگی دارد

به منظور موفقیت در بازاریابی باید به این نکته توجه کنید که ذهن و تفکر شما زندگی تان را می‌‌سازد بنابراین اگر اندیشه‌ی بزرگ و وسیعی داشته باشید، می‌‌توانید به آرزو‌های بزرگ خود دست یابید. علاوه بر این،یک نتورکر موفق باید رویا پرداز خوبی نیز باشد زیرا رویاپردازی قسمتی از بازاریابی شبکه‌ای است و از این طریق می‌توان قدم‌های بزرگ تری برداشت. نتورکرهای موفقی با چنین ویژگی هرگز از داشتن اندیشه‌ی بزرگ نمی‌ترسند زیرا خود را قدرتمند تر از آن می‌‌بینند که ترس به آن‌‌ها غلبه کند بنابراین از هدف خود نیز دست نمی‌کشند.

 • پشتکار دارند و صبور هستند

یک نتورکر خوب می‌داند که همه افراد دفعه اول و حتی دفعه دهم، نظر مثبتی نخواهند داشت بنابارین، موفقیت در این کار جز با صبوری ممکن نمی ‌شود.

 • همیشه حضور دارند

نتورکر‌های موفق همیشه حضور دارند زیرا براساس گفته‌ی داگ فایربیو: “بازاریابان شبکه‌ای برتر همیشه حضوری محسوس دارند. در هر موضوعی حضور دارند، در جلسات، در مکالمات و در کنفرانس‌‌های تلفنی و مهم‌تر از همه اینکه آن‌ها همیشه هر جا که لازم است حضور دارند.”

 • براساسsteam پیش می‌روند

نتورکر‌های موفق، دارای 5 ویژگی هستند که اگرحروف اولشان را به هم بچسبانید به آن STEAM می‌گویند: “فروشندگانی” که “معلم و مربی”هستند، “مشتاق”اند و دارای “نگرش” مثبت و معطوف به موفقیت هستند که نهایتا خواستار کسب “پول ” بیشتری نیز هستند.

 • سازنده اند

راه اندازی یک تجارت رضایت بخش و سودآور در بازاریابی شبکه ای، باید از نخستین فرد شروع شود و با توجه آگاهانه تا تک تک افراد پیش برود. نتورکر‌های موفق، اهمیت خودسازی ذهنی، جسمی و عاطفی را خوب می‌‌فهمند و می‌دانند که باقی مجموعه هم با الگو برداری از آن‌ها ساخته می‌‌شود. بدین منظور کافیست مطالعه کنید، فیلم‌‌های ویدئویی ببینید، در سمینار‌ها شرکت کنید و …

 • یک نتورکر موفق به نکات مثبت توجه دارد

یک بازریاب می‌داند که بازاریابی شبکه‌ای نیز مانند هر فعالیت دیگر عیب‌ها و نقص‌های خود را خواهد داشت اما او می‌کوشد تا مثبت اندیش باشد و به نکات مثبت توجه کند و در نتیجه مطمئنا با ذهن مثبت خویش موفقیت را جذب می‌کند.

 • این افراد از انرژی فوق العاده‌ای برخوردارند

یک نتورکر موفق همیشه شاداب و پر انرژی است. او برای داشتن آینده‌ای روشن تلاش می‌کند و نا امیدی در ذهن او جایی ندارد. این افراد با انگیزه ی فراوانی که دارند در راستای رسیدن به اهداف خویش قدم بر می‌دارند.

 • نتورکر‌ها نسبت به کاری که انجام می‌‌دهند، تعهد دارند

یک نتورکر موفق نسبت به کاری که انجام می‌دهد، تعهد دارد و در قبال آن خود را مسئول می‌‌داند.

 • نتورکر‌ها کارشان را با رضایت کامل قلبی انجام می‌دهند

این افراد هرگز به پشت سرشان نگاه نمی‌کنند و هدف شان موفق کردن زیرمجموعه شان است.

 • نتورکر‌های موفق با افتخار راجع به شغل‌ شان صحبت می‌کنند

بازاریابان شبکه‌ای هیچ وقت فعالیت خود را پنهان نمی‎کنند و به صنعت و شغلی که در اختیارشان قرار گرفته، افتخار می‌کنند.

نتورکرهای موفق دنیا

 • جیم ران: جیمز ران، معروف به جیم ران متولد ۲۵سپتامبر ۱۹۳۰میلادی، کارآفرین، نویسنده و سخنران آمریکایی است. او تا سن ۲۵ سالگی مانند همه اقشار متوسط مقروض، به بی راهه می‌‌رفت و نمی‌توانست راهی برای رسیدن به آرزو‌های خود بیاید. کار‌های او تأثیر مستقیمی بر آفرینش و گسترش افراد دیگرکه در صنعت رشد شخصی فعالیت داشتند، از قبیل آنتونی رابینز، مارک ویکتُر هنسن، برایان تریسی، دارن هاردی و جک کنفیلد داشت.
 • اریک وور: او بیش از ۲۵ سال است که مسئولیت رهبری در حرفه‌ی بازاریابی شبکه‌ای را بر عهده دارد. او در مدت فعالیت حرفه‌ای اش در بازاریابی شبکه‌ای بیش از ۱۵ میلیون دلار درآمد داشته و مجموعه‌ای با ۵۰۰،۰۰۰ زیرشاخه در بیش از ۶۰ کشور دنیا ساخته است.
 • دکستر یاگر: سرگذشت دکستر یاگر یک داستان موفقیت واقعی از فقر تا ثروت است زیرا او یکی از موفق ترین افراد در صنعت بازاریابی شبکه‌ای است و توانسته بزرگترین مجموعه در تاریخ MLM را به وجود آورد.
 • رندی گیج: او با کار بر روی مهارت ،استعداد‌ها و شناخت نقاط قوت و ضعف خودش و البته تلاش بی پایان توانست راه خود را به دنیایی که آرزویش بود، باز کند. حالا او صاحب ثروتی بی کران و خانه، ویلا و ماشین و لباس‌های گران قیمت است و زندگی رویایی خودش را دارد.
 • بیل گیتس: بیل گیتس کارآفرین، بازرگان، سرمایه ‌دار، نیکوکار و مدیر ارشد اجرایی آمریکایی است که در سال ۱۹۷۵ با مشارکت پل آلن شرکت مایکروسافت را تأسیس نمود. وی تا مارس ۲۰۱۷ با دارایی خالص ۸۶ میلیارد دلار، به‌ عنوان ثروتمندترین فرد جهان شناخته می‌‌شد.

نتورکر‌های موفق ایران

 • الهام دریک: این بانوی جوان ایرانی 20 سال قبل به آمریکا مهاجرت کرد و در همان ابتدای جوانی به استعداد و علاقه خود در فن بیان و سخن‌وری پی برد، با پیروی از علایق خود توانست به یک سخنران فعال و ساعی، با قدرت انتقال بسیار بالا تبدیل شود و یکی از نتورکر‌های موفق است.
 • رضا مسگرلو: در سال ۲۰۰۸ تصمیم گرفت تا از شغل مدیریت دولتی خود انصراف دهد تا بتواند وقت آزاد بیشتری رو با فرزندانش بگذراند. او در طول این سه سال خانه ماندن بدون هیچ فعالیتی از طرف خودش تقریبا ۳۰۰۰ عضو پیدا کرده بود و حدود ۷٫۵ میلیون دلار فروش کلی داشت سپس وقتی متوجه شد تقریبا دو سوم مسیر رو برای تبدیل شدن به یک میلیونر طی کرده با تمام تلاش شروع به کار پاره وقت کرد تا کارش را بهبود دهد. او یکی از ۵ نفر پردرآمد ترین‌های کمپانی هست که درآمد یک ماهشان از درآمد یک سال برخی اعضا بیشتر هست.
 • محمدرضا بهرامی راد: او در شرکت بادران گستران فعال است و چند صد هزار نفر در شهر‌های مختلف ایران زیرمجموعه دارد. ایشان بیش از 13 سال است که به تدریس مهارت‌های زندگی و اصول موفقیت در بازاریابی شبکه‌ای مشغول است. همچنین دارای چندین لوح و مدرک مربوط به بازاریاب برتر، نخبه بازاریابی شبکه ای، کارآفرین برتر نیز می‌باشد و علاوه بر این چندین سال است که به عنوان نفر اول بازاریابی شبکه‌ای شناخته شده است.
 • حمیده باقری: او یکی از نتورکر‌های محبوب و موفق ایرانی و از جمله بهترین نتورکر‌های زن ایرانی است و حالا مدیرعامل پنبه ریز است.

کمپانی نتورک مارکتینگ

بازاریابی جنبه مهمی است که باید به اندازه کافی در دنیای دیجیتال افزایش یابد. با نوآوری‌های جدید و جدیدترین ایده ها، بازاریابی شبکه‌ای به محض ورود چنین اقداماتی منحصر به فرد می‌شود. پس از صرف وقت و تلاش زیاد، Epixel Solutions،( یک شرکت پیشرو در زمینه تولید نرم افزار MLM،) لیستی از برترین شرکت‌ها / مشاغل / سازمان‌های MLM را تهیه کرده است. بازاریابی چند سطحی یکی از بهترین مدل‌های تجاری برای افزایش فروش محصول و در نتیجه ایجاد نام تجاری است.

در ادامه لیستی از چند شرکت برتر بازاریابی چند سطحی با در نظر گرفتن درآمد سال قبل، شرایط فعلی بازار و پیش بینی‌های آینده ذکر شده است:

 • Amway برای کشور آمریکا
 • NATURA COSMETICOS از برزیل
 • HERBALIFE از آمریکا
 • VORWERK از برزیل
 • INFINITUS از چین
 • AVON PRODUCTS از آمریکا
 • COWAY از کره جنوبی
 • MARY KAY از امریکا
 • MELALEUCA از آمریکا
 • FOREVER LIVING از آمریکا

اسامی دیگر شرکت‌ها را نیز می‌توانید از سایت زیر بدست آورید:

epixelmlmsoftware.com

انواع نتورک مارکتینگ

بعضی‌ افراد به اشتباه بیان می‌کنند که نتورک مارکتینگ همان فروش مستقیم یا دایرکت سلینگ است. در واقع تنها بخش مارکتینگ یا فروش در بازاریابی شبکه‌ای به صورت فروش مستقیم انجام می‌گیرد. یعنی فروش مستقیم زیر مجموعه‌ی نتورک مارکتینگ است.

روش توزیع کالا در نتورک مارکتینگ عبارت است از:

 • فروش از طریق کانال‌های توزیع: در این روش محصولات شرکت از طریق نمایندگان انحصاری، عمده فروش ‌ها، خرده فروش ‌ها، مغازه دار‌ها در نهایت به دست مشتری می‌رسد.
 • فروش مستقیم (تک سطحی): در این روش شرکت، نماینده‌ای را جذب کرده و آن نماینده به قیمت عمده محصولات را از شرکت می‌خرد و به قیمت تک به افراد می‌فروشد و به همین ترتیب شرکت‌ها افراد دیگری را جذب می‌کردند که آن‌ها هم همین کار را تکرار کنند. آوون، شرکت محبوب زیبایی، از بازاریابی شبکه‌ای تک سطحی استفاده می‌کند.
 • در برخی از برنامه‌های وابسته آنلاین، بابت ترافیکی که به وب سایت شرکت وابسته می‌دهید، حقوق دریافت می‌‌کنید. برنامه‌های وابسته به ازای هر کلیک (PPC) و پرداخت به ازای هر سرب (PPL) نمونه‌های دیگری از شبکه‌های تک سطحی هستند.
 • فروش مستقیم (چند سطحی): در این روش شرکت به فرد کالایی را می‌دهد که علاوه بر مصرف شخصی، میتوانید آن را به دیگران هم توصیه کنید، در ضمن می‌‌توانید افراد علاقه‌مند را هم جذب کرده تا آن‌ها هم همین کار را تکرار کنند و علاوه بر مصرف شخصی‌شان به افراد دیگر توصیه کنند. این روش طبق آخرین آمار منتشر شده از انجمن‌های DSA و WFDSA ، ۱۴۴ میلیون نفر در سراسر دنیا عضو فعال دارد و گردش مالی بیش از ۱۸۰ بیلیون دلار دارد.

آینده نتورک مارکتینگ در ایران

بازاریابی شبکه‌ای از سال 2009 در ایران به عنوان یک مدل تجاری شناخته شده و بسیاری از افراد از همان زمان به این کار مشغول هستند. به طور کلی می‌‌توان گفت که برای رسیدن به درآمد قابل توجه در این مدل، هر بازاریاب باید محصولاتی را بفروشد اما در کنار آن و برای افزایش درآمد خود نیز می‌تواند فروشندگان دیگری را نیز به شبکه خود جذب کند.

تصور داشتن شغلی از آن خود برای اکثر مردم ایجاد دلهره کرده زیرا برایشان مستلزم بیرون آمدن از حاشیه امن خود و مواجه شدن با امور غیرقابل پیش‌بینی و خطراتی است، اما با این وجود، داشتن کاری که کاملا از آن خود شخص باشد، تنها راهی است که امکان تسلط بر خود و شرایط را برایش فراهم می‌کند و او را از لحاظ مالی یا … به موفقیت حتمی می‌‌رساند.

بر اساس تحقیقات انجام شده، تنها یک درصد از جمعیت دنیا دولتمند هستند. از این تعداد، 74درصد صاحب کار خودشان هستند. بهترین و آسان ‌ترین راه برای شروع یک کار خانگی، نتورک مارکتینگ است. امروزه کلمه نتورک مارکتینگ به گوش اکثر مردم دنیا خورده است. مطمئنا بازاریابی شبکه‌ای گام بعدی در تکامل تجارت آزاد است.

حال این انتخاب نهایی شماست که نتورک مارکتینگ را به عنوان پیشگام این صنعت عظیم پرچم دار می‌کنید و به اطرافیان خود پیشنهاد می‌‌دهید و در کنار معرف خود به آزادی مالی می‌‌رسید؛ یا اینکه خارج از گود بوده و رشد معرف و دوستان خود را می‌‌بینید و در سال‌‌های بعد، اطرافیان تان نتورک ‌مارکتینگ را به شما پیشنهاد می‌دهند.

نتورک مارکتینگ حدود ۲۰ سال است که در ایران فعالیت می‌کند و یک کار نسبتا جدید محسوب می‌‌شود. این کار نیز مانند هر پدیده جدیدی که وارد یک جامعه می‌شود، یک درصد جامعه آن را قبول و استفاده کرده، به درآمد‌های خوب می‌رسند. در حال حاضر1 -10 درصد جامعه نتورک را تحت عنوان شغل قبول کرده‌اند، وقتی این میزان از جمعیت به ۱۰ درصد برسد، ۹۰ درصد جامعه مجبور هستند آن را به عنوان یک شغل قبول کنند که به آن قانون 1990 می‌گویند.

با وجود پایین بودن سطح آگاهی جامعه نسبت به نتورک، عموم مردم دیدگاهی منفی نسبت به این شغل دارند. نگاه منفی مردم به نتورک به دلیل تصویر اشتباهی بوده که از دهه ۷۰ و ۸۰ در ذهن مردم کاشته شده است زیرا شرکت‌های هرمی نظیر گلدکوئست سر مردم کلاه گذاشتند و باعث شده این ذهنیت در میان مردم به وجود بیاید.

با این حال، نتورک مارکتینگ یکی از سخت‌ ترین مشاغل دنیا محسوب می‌‌شود زیرا با افراد زیاد و متفاوتی در ارتباط خواهید بود و باید با هر فرد متناسب با شخصیت او رفتار کنید. نتورک کاری فیزیکی نیست، بلکه یک کار فکری است. در نتورک کسانی موفق می‌شوند که ذهن بزرگ و نگرش خوبی داشته باشند. به عبارت صریح تر، نتورک همانند بذری است که الان آن را می‌کارید و پس از چند سال آن را برداشت خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید