بازاریابی غیرحضوری

در این نوشته قرار است در رابطه با انواع بازاریابی غیر حضوری و مزایا و معایب آن مطالبی را برای شما عنوان سازیم. امید است با مطالعه این مقاله پاسخ سوالات خود را در زمینه ی پیشرفته ترین نوع بازاریابی یعنی دیجیتال مارکتینگ و دیگر روش های آن بدست آورید.

بازاریابی غیر حضوری چیست ؟ 

کارشناسان و صاحب نظران حوزه تبلیغات و بازاریابی این مدل از بازاریابی را ارائه محصول و یا خدمت به مشتری به صورت غیر حضوری و از طریق بستر هایی هم چون اینترنت، تماس تلفنی ، ایمیل و … بیان داشته اند. امروزه استفاده از بازاریابی ویزیتوری منسوخ شده است و اکثر کسب و کار ها به انواع مختلف بازاریابی غیر حضوری پناه آورده اند.

انواع مدل های بازاریابی غیر حضوری

بازاریابی غیر حضوری برعکس بازاریابی های حضوری و کلامی انواع متعدد و روش های مختلفی دارد. در ادامه به ذکر چندین مورد از انواع آن می پردازیم.

بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ شیوه ای است که در آن بازاریاب با جمع آوری آدرس ایمیل جامعه ی هدف، ایمیلی با محتوا ی اخبار جدید از کسب و کار خود برای آن ها ارسال می نماید. جمع آوری آدرس ایمیل امری مهم و ضروری است و اگر در انتخاب آن دقت کافی به خرج ندهید درصد موفقیت شما افت خواهد کرد. در گذشته بسیار رایج بود که لیستی از آدرس های ایمیل به فروش می رسید و ایمیل بدون توجه به ذائقه ی افراد برایشان ارسال می شد اما نتیجه ی نهایی کار مطلوب نبود. امروزه دیجیتال مارکتر ها با طراحی لندینگ پیج هایی جهت دریافت ایمیل از کاربران خود سبب تعامل بیشتر آن ها می شوند. از طرفی این که مخاطب با اراده ی خود آدرس ایمیلش را وارد می کند حس بهتری به هنگام توجه به ایمیل های ما خواهد داشت.

بازاریابی تلفنی یا تله مارکتینگ

مدل دیگر از بازاریابی غیر حضوری تله مارکتینگ یا همان بازاریابی تلفنی است. در این شیوه بازاریاب می بایست با جامعه هدف تماس حاصل کرده و با صحبت های خود ظرف مدت 1 دقیقه پیام خود را که می تواند تبلیغات و یا اخبار جدید کسب و کار باشد، ارائه دهد. درست است که این نوع بازاریابی بسیار سخت و مشکل است چرا که انتقال حس از طریق خطوط تلفن سخت است اما این مهارت بازاریاب است که بتواند با لحن خوب و سخنوری شنونده را به مشتری تبدیل کند. نکات مهم بازاریابی تلفنی که حتما باید رعایت شوند عبارت اند از: رعایت ادب و احترام، استفاده از واژگان مناسب، نوت برداری از صحبت های مشتری، توجه به زمان برقراری تماس و…

پیدا کردن شماره تلفن افراد جامعه ی هدف در تله مارکتینگ همانند ایمیل مارکتینگ کار مهم و دشواری است. بهتر است شماره تلفن افراد را با اجازه خودشان دریافت کنید و نه به صورتی که با پرداخت هزینه ای از برخی مراکز لیست شماره ها را تهیه نمایید.

بازاریابی غیر حضوری

بازاریابی شبکه های اجتماعی

امروزه به دلیل فراگیر شدن رسانه های جمعی در بین اقشار مختلف جامعه، رویکرد بازاریابی بسیاری از کسب و کار ها به سمت سوق پیدا کرده است که از طریق ساخت اکانت و مدیریت آن در شبکه های اجتماعی با مخاطبان خود ارتباط بگیرند. موفقیت این نوع بازاریابی که به تازگی رونق گرفته است بسیار بیشتر از روش های قدیمی است.

اینستاگرام یکی از این شبکه های اجتماعی پر طرفدار در تمام دنیاست. این شبکه ی اجتماعی امکان به اشتراک گذاری عکس و متن را به طور همزمان فراهم آورده است. عیب ثبت سفارش از طریق دایرکت اینستاگرام این است که در نسخه ی دستکتاپ این اپلیکیشن امکان چت کردن وجود ندارد و مدیر این شبکه ی اجتماعی می بایست از طریق صفحه ی کوچک موبایل به سفارش ها رسیدگی کند. اما اگر کسب و کار شما بزرگ و پر درآمد است می توانید برای مدیریت شبکه های اجتماعی از ابزارهایی مانندbuffer , hootsuite استفاده نمایید.

بازاریابی محتوایی

تکیه ی اصلی بازاریابی محتوایی بر انتشار محتوا در بستر هایی هم چون وبلاگ ها و وب سایت هاست. محتوا انواع مختلفی دارد از جمله محتوای ویدئویی، متنی، عکس ها و پادکست ها. توجه داشته باشید محتوایی بهینه است که هم از لحاظ سئو در حد مطلوب قرار داشته باشد و هم از لحاظ خوانایی و توانایی در انتقال مطلب استاندارد باشد. توجه داشته باشید داشتن وب سایت با نام دامنه ی مناسب و انتشار مطالب آموزنده و مفید در هر کسب و کاری ضروری است و باعث اعتبار بخشی به کار شما خواهد شد.

جهت راحتی حال کاربران خود حتما صفحات و لندینگ پیج های مخصوص در وب سایت خود قرار دهید تا مشتری به راحتی قادر باشد سفارش خود را به ثبت برساند.

انواع بازاریابی غیر حضوری

بازاریابی پیامکی

اغلب کسب و کار هایی که از طریق بازاریابی پیامکی قصد دارند استراتژی های خود را پیاده سازی کنند و به اهداف خود برسند، از مخاطب می خواهند عددی را به سر شماره ای که آن ها معرفی می کنند ارسال نمایند. ثبت سفارش با ارسال پیامک از طرف مخاطب انجام می گیرد، سپس بازاریابان و مسئولان فروش با مخاطب تماس حاصل کرده و سایر اطلاعات لازم جهت ثبت سفارش را از او دریافت می کنند. مزیت انجام این کار تهیه لیستی از شماره تماس های مشتریان بالقوه است. این شماره ها به ما این امکان را می دهند که راحت تر با مخاطب ارتباط بگیریم و او را از اخبار جدید کسب و کار خود آگاه سازیم.

مزایا ی بازاریابی غیر حضوری

مدل هایی که از بازاریابی غیر حضوری در بالا به آن پرداخته شد، هرکدام دارای مزایا و معایبی نسبت به روش های حضوری هستند. در ادامه به ذکر چند مورد از این نوع بازاریابی خواهیم پرداخت.

این نوع بازاریابی از لحاظ هزینه بسیار به صرفه است. بازاریابی غیر حضوری نیاز به تجهیزات فیزیکی و سرمایه ی فیزیکی ندارد چرا که شما می توانید از نیروی دورکار و یا فریلنسر ها اسفاده کنید. در این نوع بازاریابی ها نیاز نیست که بازاریاب دارای ویژگی های ظاهری خاصی باشد و یا محدودیت سنی برای آن ها وجود ندارد. هم چنین در این روش بازاریاب لازم نیست مسافت زیادی را طی کند تا به مشتری برسد و محصول را ارائه کند و یا این که مدت زمانی در مغازه بنشیند و منتظر مشتریان شود.

در اکثر مدل های بازاریابی غیر حضوری هم چون ایمیل مارکتینگ و بازاریابی پیامکی شما با صرف کمترین زمان و کمترین زمان اطلاعات مربوط به کسب و کار خود را برای آن ها ارسال می کنید.

معایب بازاریابی غیر حضوری

عدم اعتماد مشتریان

یکی از عمده ترین و مشکل ساز ترین عیبی که در این مدل از بازاریابی وجود دارد این است که مشتریان کمتر به کار های غیر حضوری و غیر ملموس اعتماد می کنند. به طور کلی اکثر انسان ها زمانی ترغیب به خرید یک کالا می شوند که آن را با دست لمس کنند و یا با چشم ببینند. این دست افراد کم تر به عکس های موجود در فضای مجازی اعتماد می کنند و آن ها را اغراق می دانند.

گاهی ممکن است استراتژی یک کسب و کار به این صورت باشد که کالا انبار نشود بلکه با ثبت سفارش از طرف مشتری اقدام به تهیه کالا از طرف فروشنده صورت گیرد. در این روش احتمال دارد فروشنده به سرعت قادر به تهیه کالا نباشد و نتواند سر وقت آن را به دست مصرف کننده برساند. در این موارد اعتمادی که از بین رفته است ممکن است فرد خریدار را برای همیشه نسبت به این گونه خرید ها بدبین کند.

عدم ارائه تصویر در بازاریابی تلفنی

مشکل دیگر بازاریابی غیر حضوری این است که در برخی از روش ها هم چون بازاریابی تلفنی و پیامکی، بازاریاب صرفا می بایست به توصیف کالا بپردازد و دیگر قادر نیست تصویر کالا را برای او به نمایش در آورد و این امر در زمینه ی اقناع مشتری مشکل ایجاد می کند.

دسترسی اینترنتی

از دیگر معایب بازارایابی های غیر حضوری این است که اگر یک کسب و کار صرفا در شبکه های اجتماعی یا وب سایت به فعالیت بپردازد، زمانی که قطعی اینترنت به هر دلیلی رخ دهد او هیچ گونه درآمدی نخواهد داشت. از رو باید گفت تمام تخم مرغ هایتان را در یک سبد قرار ندهید و سعی کنید اگر راهی برایتان بسته شد راه های دیگر در نظر داشته باشید.

به دلیل عدم وجود مکان فیزیکی تعهد دورکاران به کار تا حد زیادی وجود ندارد و امنیت شغلی در این گونه کار ها کمتر وجود دارد.

اشتراک
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments