امتیاز کیفیت تبلیغ در گوگل یا QS

Share on whatsapp
واتس اپ
Share on linkedin
لینکدین
Share on telegram
تلگرام
Share on email
ایمیل
امتیاز کیفیت در تبلیغات گوگل
فهرست محتوی

امتیاز کیفیت تبلیغ گوگل (Quality Score)

امتیاز کیفیت تبلیغات گوگل ادز یا Quality Score یکی از مفاهیم مهم در تبلیغات گوگل ادوردز و از جمله مهم‌ترین اعدادی است که در حساب ادوردز خود با آن برخورد می‌کنید. همچنین امتیاز کیفیت تبلیغ گوگل معیاری است که از سال 2005 مبنای رده بندی سایت ها، در موتور جستجوی گوگل قرار گرفته است.

این امتیاز عامل تعیین‌کننده رتبه تبلیغات (Ad Rank) یا همان سیستم امتیازدهی به متن تبلیغ است. به عبارت بهتر روشی است که گوگل از طریق آن مشخص می کند تبلیغات کلیکی شما تا چه اندازه نیازهای مشتریان احتمالی تان را برآورده می کند.

در این سیستم هر چه بهتر نیازهای مشتریان خود را برآورده کنید، یعنی هرچقدر امتیاز کیفیت شما بالاتر باشد، هزینه تبلیغات ادوردز شما کاهش می یابد و شانس بالاتری برای نمایش تبلیغ خود در جایگاه های بهتر خواهید داشت.

به صورت تکنیکی quality Score امتیازی بین یک تا 10 است که گوگل به آگهی شما می دهد و عامل تعیین کننده رتبه تبلیغات شما است. این امتیاز بر اساس فاکتورهای متعددی مشخص می شود که اصلی ترین آنها این موارد است:

  • نرخ کلیک یا همان CTR تبلیغات شما
  • مرتبط بودن هر کدام از کلیدواژه ها به گروه تبلیغاتی خود
  • کیفیت و ارتباط صفحات فرود با متن تبلیغ و کلمات کلیدی گوگل ادز
  • مرتبط بودن متن تبلیغات با زمینه کاری سایت و کلمات کلیدی
  • سابقه عملکرد اکانت گوگل ادوردز
  • به طور کلی وقتی مشتری کلمه ی مورد نظر خود را جستجو میکنه باید متن تبلیغی مرتبط به نیاز خودش را مشاهده کنه و وقتی وارد سایت شد باید حس کنه چیزی که به دنبال آن بوده را پیدا کرده.

این موارد به تشریح در ادامه مورد بیان قرار خواهد گرفت.

نتیجه گیری :

هرچه امتیاز کیفیت تبلیغ در گوگل بالاتر بوده و به 10 نزدیک تر باشد، شما هزینه کمتری برای هر کلیک پرداخت خواهید کرد!

ذکر این نکته ضروری است که هیچ کس نمیداند که کدام یک از این موارد ارزش بالاتری نسبت به سایرین دارند، اما بر حسب تجربه ی ما می توان گفت نرخ کلیک یا همان CTR ارزشمندترین این موارد است. این موضوع هم به سادگی قابل درک است چراکه اگر تبلیغات نمایش داده شود و نفرات روی تبلیغ شما کلیک کنند به طور حتم تبلیغ شما مورد توجه جست و جو کنندگان بوده و برای آنها ارزشمند بوده است.

شکل زیر به صورت آماری کاملا شفاف بیان میکند که با افزایش امتیاز کیفیت چگونه مقدار هزینه های شما به ازای هر کلیک کاهش پیدا میکند.

چگونه امتیاز کیفیت تبلیغ در گوگل ادوردز یا Quality Score را مشاهده کنم؟

امکان جالبی که شما با دسترسی به پنل گوگل ادوردز در اختیار خواهید داشت این است که می توانید کیفیت نمره تبلیغ خود را به سادگی مشاهده کرده و با افزایش نمره کیفیت تبلیغ در گوگل علاوه بر کاهش هزینه ها، جذب مشتری خود را نیز بالاتر ببرید.

این موضوع به 2 روش ممکن است. پیشنهاد ما روش اول است چرا که می توانید بر تمامی موارد به صورت یک جا تسلط داشته باشید.

روش اول: نمایش ستون امتیاز کیفیت تبلیغ گوگل ادوردز یا Quality Score

بدین منظور در قسمت کلمات کلیدی خود (keywords) برروی گزینه Column که در شکل زیر نمایش داده شده است کلیک کنید.

امتیاز کیفیت تبلیغ در گوگل

در ادامه بر روی گروه Quality Score کلیک کنید تا گزینه هایی که در رابطه با نمره کیفیت تبلیغ وجود دارد برای شما نمایان شود. حال بر اساس گزینه های انتخاب شده در شکل زیر عمل کنید و در انتها گزینه Apply را انتخاب کنید.

امتیاز کیفیت تبلیغ در گوگل

با کشیدن اسکرول انتهای صفحه به سمت راست، می توانید گزینه هایی که نمایش داده شده است را مشاهده کنید. مقدار امتیاز کیفی از ۱ تا ۱۰ تغییر می‌کند. اگر مقدار امتیاز بین ۱ تا ۴ باشد، کیفیت امتیاز ضعیف، اگر بین ۵ تا ۷ باشد به این معنی است که امتیاز کیفیت تبلیغ متوسط است و امتیاز ۸ تا ۱۰ عالی است.

در تصویر زیر نشان داده شده است که امتیاز کیفیت تبلیغ در یک ستون به صورت عدد نمایش داده می شود. امتیاز که شما در این ستون می بینید، نشان دهنده کیفیت کلی کلیدواژه شماست. در این قسمت همچنین سایر پارامترهای تاثیرگذار بر نمره کیفیت تبلیغ نیز به صورت کیفی نمره گزاری شده و به شما می گوید که هر کلمه کلیدی در چه وضعیتی به سر می برد.

امتیاز کیفیت تبلیغ در گوگل

روش دوم: نمایش از طریق ستون Status

با قرار دادن نشانگر موس بر روی ستون Status نیز می توان امتیاز نمره کیفیت تبلیغ در گوگل را مشاهده نمود. البته این روش برای چک کردن چند کلمه مناسب است اما برای کنترل کلی نمره QS پیشنهاد نمیگردد.

عوامل مؤثر در امتیاز کیفیت یا همان Quality Score

برای محاسبه امتیاز کیفیت تبلیغ فاکتورهای متعددی دخیل هستند. از بین این عوامل، یک سری را می توان بهبود بخشید و دستکاری کرد ولی تعدادی را نیز نمی توان تغییر داد. به دلیل پیچیده بودن مدل محاسباتی که گوگل دارد، مدل دقیقی از میزان و تأثیر هر کدام از این عوامل در دسترس نیست. فاکتورهایی که در تعیین امتیاز کیفی تبلیغات گوگل نقش دارند عبارتند از:

 

1) مرتبط بودن متن آگهی تبلیغ (Ad relevance)

تعداد مشاهده شدن کلمه کلیدی مورد نظر در متن تبلیغ، میزان مرتبط بودن تبلیغ را تعیین می کند. این ویژگی بسیار شبیه سئو است، به این معنا که مطابقت بین کلید واژه با تبلیغات شما را نشان می دهد. کلمات کلیدی شما باید بیشترین ارتباط را با آگهی و صفحه فرود شما داشته باشند.

2) تجربه کاربر در صفحۀ فرود (Landingpage experience)

مرتبط بودن صفحۀ فرود (صفحه ای که وقتی کاربر روی تبلیغ کلیک کند، به آن صفحه می رود) از جمله عوامل تأثیرگذار بر امتیاز کیفیت است. به گونه ای که در این صفحه کلمه کلیدی اصلی چندین بار باید بکار برده شده باشد. همچنین ترجیحاً کلمه کلیدی در عناوین متن به کار رفته باشد تا امتیاز بالاتری حاصل شود.
صفحات فرود حاوی pop-up و همچنین صفحات تنها و مستقل، امتیاز کیفیت پائینی خواهند داشت.

3) مدت زمان باز شدن صفحۀ فرود (Landing Time)

اگر مدت زمان باز شدن صفحۀ فرود طولانی باشد، امتیاز کیفیت کاهش می یابد. برای بهبود و یا به عبارتی دیگر کاهش زمان لود سایت، می توانید به ابزارهای اندازه گیری زمان لود سایت همچون وب سایت های جی تی متریکس و وب سایت هایی از این قبیل مراجعه کنید.

در این سایت ها، اشکالات سایت خود را چک کرده و آنها را برطرف کنید. بعنوان مثال برای برطرف کردن اشکالات خیلی رایج می توان به کاهش حجم عکس ها و کاهش کدهای موجود در سایت اشاره کرد.

4) عملکرد تبلیغ در گسترۀ جغرافیایی

به عنوان مثال اگر شاخص CTR تبلیغ شما در یک منطقۀ جغرافیایی مانند اصفهان پایین باشد و مردم آن منطقه رغبت کمتری برای مشاهده محتویات تبلیغ شما داشته باشند،

در اینصورت امتیاز کیفی شما برای کلمه کلیدی مورد نظر، در آن منطقه کاهش می یابد. می توانید کلمات کلیدی خود را در یک موقعیت جغرافیایی خاص به نمایش بگذارید و نکته مهم این است که با استفاده از این امکان، می توانید تبلیغات خود را متناسب با مشتریان طراحی کنید.

5) عملکرد تاریخچه ای تبلیغ

تبلیغاتی که در مدت زمان طولانی فعال باشند، ممکن است تحت تأثیر گذر زمان قرار بگیرند. این تاثیر ممکن است مثبت یا منفی باشد. پس همواره تبلیغ خود را طی زمان چک کرده و هیچگاه آن را رها نکنید.

6) ارتباط کلمه کلیدی مناسب با تبلیغ

کلمه کلیدی ای که شما انتخاب کرد اید می بایستی که مرتبط با متن تبلیغ شما و همچنین صفحه فرود تبلیغ شما باشد. این بدان معنی است که اگر شما به طور مثال “تعمیرات ماشین لباسشویی” را پوشش می دهید ، کلمه کلیدی “فروش ماشین لباسشویی” برای تبلیغ شما مناسب نبوده و به طور حتم نمی تواند امتیاز تبلیغ بالایی را رقم بزند.

 

راه های افزایش امتیاز کیفی تبلیغ گوگل

پیش از اینکه با راهکارهای افزایش کیفیت تبلیغ گوگل آشنا شوید، باید با ساختار گوگل ادز آشنایی کامل داشته باشید. اگر در مورد ساختار گوگل ادوردز به طور کامل آگاهی ندارید بهتر است تا مقاله معرفی ساختار گوگل ادوردز را در ابتدا مطالعه کنید.

1- ساخت گروه آگهی های مناسب

هر گروه آگهی در کمپین، باید بر روی یک محصول یا یک سرویس تمرکز کند تا تبلیغات شما بیشتر مرتبط با مشتریان باشد. به طور مثال برای یک فروشگاه لباس، گروه آگهی تی شرت مردانه و پیراهن مردانه باید جدا باشد. در کل کلمات تعریف شده تبلیغ گروه آگهی، به طور کامل باید با گروه آگهی در ارتباط باشد. برای ساخت گروه آگهی می توانید فیلم آموزشی ساخت گروه آگهی و نوشتن تبلیغ گوگل را تماشا کنید.

2- انتخاب کلمات کلیدی مناسب

به طور کلی برای افزایش امتیاز کیفی تبلیغ گوگل سه عامل: صفحه فرود(بهینه سازی صفحه فرود)، کلمات کلیدی و گروه آگهی (تبلیغ گوگل) به طور کامل باید با هم در ارتباط باشند. بعد از ساخت گروه آگهی، باید کلمات کلیدی مناسب را برای تبلیغ استفاده کنید. کلمات را به گونه ای انتخاب کنید که بیشترین ارتباط را با صفحه فرود و آگهی شما داشته باشد. برای انتخاب کلمات کلیدی مناسب و با آمار جستجوی بالا، مقاله انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای تبلیغ را مطالعه فرمایید.

3- قرار دادن کلمات کلیدی در متن تبلیغ

برای افزایش امتیاز کیفی تبلیغ گوگل، حتما باید کلمات کلیدی تعریف شده را در متن تبلیغ جای دهید. این عامل نقش بسیار مهمی در افزایش امتیاز کیفی تبلیغ گوگل شما خواهد داشت.

4- نوشتن تبلیغات ساده و جذاب

سعی کنید در صورت امکان محصولات و خدمات خود را به صورت خیلی ساده و کوتاه در متن تبلیغ بیان کنید.

امتیاز کیفیت گوگل ادز

5- استفاده از افزونه های تبلیغاتی گوگل

استفاده درست از افزونه های تبلیغاتی گوگل ، با جلب توجه مشتری و همچنین دربرگرفتن فضای بیشتری از صفحه جستجو می تواند در افزایش امتیاز کیفی تبلیغ گوگل تأثیر گذار باشد.

6- استفاده از چندین تبلیغ در یک گروه آگهی

در هر گروه آگهی سعی کنید از چند تبلیغ گوگل استفاده کنید تا متن تبلیغی که بیشترین تاثیر را در جذب مشتری داشته است را شناسایی نمود.

7- به طور منظم عملکرد کمپین خود را بررسی کنید

به طور مرتب آمار گوگل ادوردز و کمپین را بررسی کنید تا عملکرد تبلیغ ها و کلمات کلیدی را مشاهده و تحلیل کنید. با این کار ایراد های کمپین را می توانید در سریع ترین زمان ممکن دریابید و نسبت به رفع آن اقدام کنید.

چه کسی جایگاه تبلیغ ادوردز بالاتری خواهد داشت؟

جالب است بدانید که برای یک حساب کاربری بیش از یک امتیاز کیفیت تبلیغات گوگل ادوردز یا QS تعریف می‌شود. اما شما به عنوان آگهی‌ دهنده تنها می‌توانید امتیاز کیفی کلیدواژه‌ های خود را ببینید و بکوشید آنها را بهتر کنید.

این امتیاز کیفی تعیین کننده این امر است که آیا کلیدواژه ای که برای خود برگزیده اید، واجد شرایط شروع رقابت و شرکت در مزایده است یا خیر. بقیه امتیازهای کیفی که به حساب‌تان مربوط می‌شوند از دید شما مخفی‌ اند، اما گوگل برای محاسبات خود از آن‌ها نیز استفاده می‌کند.

زمانی که کاربری کلمه ای را در گوگل سرچ می کند، اگر آن عبارت با کلیدواژه های شما مطابقت داشته باشد، گوگل ادوردز برای این که شما صلاحیت شرکت در آن مزایده را داشته باشید، به کلیدواژه مورد نظر شما امتیاز کیفی می دهد. حال اگر این امتیاز کیفی در سطح پایینی باشد، تبلیغ شما نمایش داده نمی شود.

در این جا اهمیت کیفیت امتیاز تبلیغ به خوبی قابل درک است. در این شرایط حتی اگر هزینه انتخابی شما برای کلمات بالا باشد و یا حتی اگر تنها فردی باشید که در آن حوزه خاص آگهی ادوردز داده باشید، بازهم تبلیغ شما نمایش نخواهد داشت.

شما در شکل زیر مشاهده می کنید که تبلیغ نفر شماره 1 با QS بالاتر و هزینه کمتر توانسته جایگاه بهتری را برای نمایش تبلیغ به دست آورد.

در صورت نبود تبلیغ با کمترین هزینه لینک اول هستیم؟

بله درسته که سیستم تبلیغات گوگل به صورت مزایده ای است ولی باید خاطر نشان کرد که سایت هایی که به صورت طبیعی رشد کردن هم در این مزایده تاثیرگذارند. یعنی اهمیت این سایت هاهم مانند پولی می باشد که شما پرداخت می کنید. پس در زمینه هایی که حساسیت بالا بوده با کمترین هزینه نمیتوانید لینک اول باشید لذا باید کمی هزینه های کلمات را افزایش دهید. گاهی اوقات هم ممکن هست تبلیغی وجود داشته باشد اما شما نبینید اونم به دلایل زیر:

Adwords Quality Score

0 0 vote
Article Rating
امتیاز به مقاله

سپاسگزاریم که با ارسال نظر ما را در ارائه خدمات بهتر یاری می کنید.

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (اولین نفر باش که امتیاز میده به این مقاله)
Loading…
مقالات آموزشی مرتبط
اشتراک
Notify of
guest
2 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
سپهر
سپهر
2019-08-03 12:36 ب.ظ

با تشکر از شما مطالب این صفحه خیلی کاربردی و کامل بود

رضا محمدی
Admin
2019-08-05 4:24 ب.ظ
Reply to  سپهر

خواهش میکنم.
از صفحات دیگر ماهم دیدن فرمایید.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x