تخفیف ویژه برای کاربران قدیمی تاپ ادورت فعال شد

ریمارکتینگ

ریمارکتینگ تبلیغات هوشمندانه ای است که در نهایت ممکن است باعث خرید شما شود. تبلیغات ریمارکتینگ وب سایت باعث میشود که شما با دیدن تبلیغ مداوم یک سایت در وبسایت های دیگر نهایتا به سراغ محصول و یا خدمات مورد نظر رفته و سفارش دهید. همراه ما باشید تا بدانیم ریمارکتینگ چیست و چگونه میتوان در گوگل ادز از این امکان ویژه استفاده کرد.

ریمارکتینگ وب سایت با گوگل ادز

برای شروع ابتدا باید بدانیم ریمارکتینگ چیست؟ فرض کنید وارد سایتی شده اید و یک ساعت مچی را برای خرید انتخاب کرده اید اما با توجه به قیمت آن در این لحظه از خرید منصرف شده اید اما همچنان تمایل به خرید دارید. بعد از چند روز در حالی که در سایت های دیگری مشغول به جستجو هستید، در قسمت کناری سایت، ساعت مچی که انتخاب کرده بودید را خواهید دید که با قیمت دیگری و با تخفیف به شما نمایش داده می شود.

این مساله ممکن است چندین بار و در سایتهای مختلف تکرار شود و حتی ممکن است ساعت مورد علاقه خود را در سایتی با ۲۰ درصد تخفیف مشاهده کنید. به این روش فروش ریمارکتینگ می گویند و در فروش محصولات بسیار موثر است. ریمارکتینگ عنصری قوی در بازاریابی اینترنتی است که قدرت فروش را چندین برابر می کند.

یکی از ویژگی های عالی ریمارکتینگ وب سایت، استفاده ی آن در سیستم تبلیغات گوگل می باشد. در سیستم تبلیغات گوگل (گوگل ادوردز) بازاریابی مجدد یا ریمارکتینگ این امکان را فراهم میکند تا تبلیغات گوگل خود را علاوه بر مشتریان در معرض دید افرادی قرار دهید که از سایت شما قبلا بازدید کرده اند. در این مقاله مراحل انجام ریمارکتینگ وب سایت بصورت تصویری در پنل جدید گوگل ادز آموزش دادهمی شود. ریمارکتینگ در دو مرحله انجام می شود:

 1. ساخت لیست جامعه هدف
 2. ساخت کمپین display برای ریمارکنیگ

مراحل انجام ساخت لیست جامعه هدف

در اولین گام باید لیست افرادی که می خواهید بازاریابی مجدد روی آنها انجام شود را در پنل گوگل ادز معرفی کنید. به عنوان مثال افرادی که وارد سایت شده اند ولی وارد صفحه ی تماس با ما نشده اند. برای شناسایی این افراد توسط گوگل ادز، باید یک کد را در سایت قرار دهد تا این افراد شناسایی شوند.

این کد را خود گوگل در اختیار شما قرار می دهد. بعد از معرفی ویژگی افراد مورد نظر، گوگل ادز کد و محل قرار گرفتن آنها در سایت را برای شما مشخص می کند. تمامی این مراحل در ادامه توضیح داده شده است.

ساخت جامعه هدف در پنل گوگل ادز

ابتدا وارد اکانت گوگل ادوردز شوید.

از منوی و از ستون Shared library، روی گزینه Audience manager کلیک کنید.
ریمارکتینگ وب سایت
در صفحه ی ظاهر شده لیست ریمارکتینگ را می توانید مشاهده کنید. برای تعریف ریمارکتینگ وب سایت جدید برروی آیکون آبی رنگ + کلیک کنید. در اینجا با پنج نوع از ریمارکتینگ مواجه می شوید. در ادامه هرکدام از آنها را تعریف می کنیم.

انتخاب ریمارکتینگ

 1. Website visitors: زمانیکه می خواهید تمامی بازدیدکنندگان سایت را مورد هدف قرار دهید، باید از این گزینه ی ریمارکتینگ وب سایت استفاده کنید.
 2. Mobile app users: زمانیکه می خواهید افرادی که از اپلیکیشن شما استفاده می کنند را مورد هدف قرار دهید، باید از این گزینه ی ریمارکتینگ وب سایت استفاده کنید.
 3. Customer emails: زمانیکه می خواهید افرادی را که ایمیل آنها را دارید، مورد هدف قرار دهید باید از این گزینه استفاده کنید.
 4. YouTube users: این گزینه برای مورد هدف قرار دادن کاربران یوتیوب استفاده می شود.
 5. Custom combination: زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که می خواهید ترکیبی از حالت های بالا را استفاده کنید.

با استناد بر تجربه، تاپ ادورت پیشنهاد می کند که از حالت اول یعنی Website visitors استفاده نمایید. زیرا با توجه به شرایط کسب و کارها در ایران بهترین گزینه، این گزینه بوده و بیشترین نتیجه را حاصل خواهد کرد. در نتیجه گزینه Website visitors را انتخاب کنید.

تنطیمات ریمارکتینگ وب سایت

اجازه دهید قبل از معرفی بخش های بالا یک دید کلی نسبت به هدف در ریمارکتینگ وب سایت در گوگل ادز خدمت شما ارائه دهیم. سایت شما دو حالت کلی می تواند داشته باشد:
1- فروشگاه اینترنتی
2- سایت خدماتی
گروه تاپ ادورت سعی دارد تا با ریمارکتینگ وب سایتِ کسانیکه وارد سایت شما شده اند ولی خرید و یا سفارش انجام نداده اند را دوباره به سوی وب سایت شما هدایت کند تا شانس شما برای فروش بیشتر شود. در حالت سایت فروشگاهی هدف افرادی هستند که محصولات را دیده اما خرید نکرده اند. (ملاک خرید کردن مشتری، مشاهده صفحه خرید را با موفقیت انجام شد توسط او می باشد.)
در حالت دوم که سایت خدماتی است، هدف افرادی هستند که وارد سایت شده اند ولی سفارش خدمات را انجام نداده اند. (ملاک سفارش خدمات بازدید مشتری از صفحه ی تماس با ما و ارتباط با ما سایت شما می باشد.) حالت آخر هم هدف قرار دادن تمام افرادی است که از سایت شما دیدن کرده اند.
توجه: در حالتی که شماره تماس در کل صفحات وجود دارد و برای سفارش خدمات الزامی به ورود به صفحه تماس با ما وجود ندارد، ریمارکتینگ وب سایت علاوه بر کسانیکه که مشتری نشده اند، افرادی که مشتری شما شده اند را نیز مورد هدف قرار می دهد.
حال به معرفی بخش های مختلف در تصویر بالا می پردازیم.

 • Audience name: در این بخش نام مناسب برای ریمارکتینگ وب سایت خود انتخاب کنید.
 • List members: باید مخاطبانی که قصد دارید مورد هدف قرار دهید را انتخاب کنید.

مخاطبان ریمارکتینگ

Visitors of a page:

این دسته مخاطبان افرادی هستند که از یک صفحه دلخواه سایت شما دیدن کرده اند.

Visitors of a page who did not visit another page:

افرادی که وارد سایت شده اند اما وارد صفحات دلخواه شما (مانند: خرید با موفقیت انجام شد یا تماس با ما) نشده اند. به اصطلاح افرادی که خرید و سفارش خود را تکمیل نکرده اند.

Visitors of a page who also visited another page:
افرادی که وارد صفحه فرود و صفحات دیگر سایت شما شده اند. مانند کسانیکه محصولات و یا خدمات متنوع شما را دیده اند.
Visitors of a page who also visited during specific dates:
افرادی را مورد هدف قرار می دهد که در یک بازه ی دلخواه از سایت شما دیدن کرده اند. مانند فروش های ویژه که در زمان های خاص انجام می شود.
Visitors of a page with a specific tag:
افرادی که قبلا از ریمارکتینگ تگ استفاده نموده اند.

برای مثال مخاطبان گروه اول را مورد هدف قرار می دهیم. Visitors of a page گزینه ی انتخابی ما می باشد. اگر گزینه های دیگر را انتخاب کنید لینک صفحات مورد نظر خود را باید وارد کنید.

 • Initial list size: گوگل ادز افرادی که طی 30 روز گدشته از سایت شما دیدن کرده اند را در این لیست جمع آوری می کند. البته در صورتی است که ریمارکتینگِ وب سایت به سایت اضافه کرده باشید.
 • Membership duration: مقدار زمانی است که می خواهید مخاطبان خود را در لیست نگه دارید. حداکثر این مقدار 18 ماه یا 540 روز می باشد.
 • Description: در این بخش می توانید توضیحات دلخواه خود را وارد کنید.

معرفی تگ ریمارکتینگ وب سایت

بعد از آنکه تنظیمات ریمارکتینگ وب سایت را انجام دادید، باید تگ ریمارکتینگ وب سایت را در سایت خود معرفی کنید. این مرحله برای جمع آوری داده از مخاطبان سایت می باشد. بدیهی است برای اینکه گوگل ادز بتواند اطلاعات مخاطبان شما را جمع آوری کند باید به سایت دسترسی داشته باشد. در ادامه مراحل لازم را شرح می دهیم.

برای شروع باید از قسمت Audience manager برروی گزینه ی Audience sources کلیک نمایید. هنگامی که کلیک کنید با تعدادی از تگ هایی که در گوگل ادز وجود دارد روبرو خواهید شد که در تصویر زیر آنها را به طور کامل می بینید.

تگ های گوگل ادز

این مقاله مربوط به ریمارکتینگ وب سایت در گوگل ادز می باشد، پس در قسمت AdWords tag روی SET UP TAG کلیک می کنیم و وارد قسمت تنطیمات تگ ریمارکتینگ می شویم.

دو قسمت مختلف را ملاحظه می کنید. قسمت اول برای جمع آوری اطلاعات استاندارد و قسمت دوم برای جمع آوری اطلاعات خاص و ویژه است. قسمت اول برای کسب و کارهای مختلف کاملا پاسخگو می باشد در نتیجه روی آن کلیک می کنیم.

قسمت های تگ ریمارکتینگ

گزینه ی user id برای جمع آوری اطلاعات در مرورگرهای مختلف به صورت متمرکز می باشد.

در مرحله بعد تگ ریمارکتینگ و نحوه ی قرار دادن آن در سایت به طور کامل نمایش داده شده است. تگ ریمارکتینگ از دو کد Global site tag و Event snippet تشکیل شده است که باید در داخل تگ head قرار دهید. Global site tag باید در تمامی برگه های سایت قرار گیرد و پارامترهایی که از بازدیدکنندگان می‌خواهید جمع‌آوری کنید در Event Snippet قرار خواهد گرفت.

تگ وب سایت

در آخر برروی continue کلیک کنید. بعد از چند روز می توانید از قسمت Audience sources اطلاعات مربوط به ریمارکتینگ وب سایت را ملاحظه و بررسی نمایید. استفاده از ریمارکتینگ می تواند برای افزایش مشتری مفید باشد و پیشنهاد می کنیم که از آن استفاده نمایید.

ساخت کمپین display برای ریمارکنیگ

در این مرحله باید کمپین تبلیغاتی برای بازاریابی مجدد یا همان ریمارکتینگ وب سایت را بسازیم. جامعه هدف آماده است و به عنوان مثال ما افرادی که وارد سایت تاپ ادورت شده اند اما وارد صفحه ی شارژ اکانت گوگل ادز نشده اند و همچنین تمامی افرادی که از طریق گوگل ادز وارد سایت شده اند را می خواهیم مورد هدف قرار دهیم. لیست اهداف ساخته شده را در تصویر زیر مشاهده می کنید.

ساخت کمپین display برای ریمارکنیگ

 • برای شروع به صفحه ی کمپین ها بروید و برروی آیکون ساخت کمپین جدید کلیک نمایید. در قسمت اول هدف خود از تبلیغات را انتخاب کنید و سپس در قسمت بعد گزینه ی Display را انتخاب کنید.

بازاریابی وب سایت

 • بعد از انتخاب گزینه ی Standard display campaign در قسمت بعدی باید آدرس سایت خود را وارد کرده و در آخر روی دکمه آبی رنگ کلیک کنید. حال وارد تنظیمات کمپین شده اید.
 • در قسمت Campaign name، نام کمپین خود را وارد کنید.
 • در قسمت Locations، به دلیل وجود محدودیت برای کشور ما گزینه ی تمامی کشورها را انتخاب کنید. (اگر قصد تبلیغ در سایر کشورها را دارید، می توانید آنها را انتخاب کنید).
 • در قسمت Languages: زبان های مورد نظر را وارد کنید.
 • در قسمت Bidding: هزینه ای که میخواهید برای هر تبدیل و یا اقدام بپردازید را وارد کنید. می توانید از شکل زیر کمک بگیرید.

ریمارکتینگ گوگل ادز

 • در قسمت Budget: بودجه روزانه مورد نظر را وارد کنید.
 • در قسمت Ad group name: نام گروه آگهی را وارد کنید.
 • در قسمت Audiences یا همان جامعه هدف فعلا یک گزینه را به دلخواه انتخاب کنید. در آخر باید ویرایش و جامعه هدف های مورد نظر را تعیین کنیم.

تعیین کاربران هدف در ریمارکتینگ ادوردز

 • در قسمت Targeting expansion نیز می توانید به گوگل اجازه دهید که جامعه هدف بیشتری را برای شما انتخاب کند.
 • اگر در قسمت bidding گزینه ی دستی را انتخاب کرده باشید. در قسمت Ad group bid باید هزینه ی پیشفرض برای پرداخت را وارد کنید.
 • در نهایت در قسمت Create your ads نیز باید تبلیغ بنری خود را بسازید که نیازمند عکس و فیلم و توضیحات می باشد. در سمت راست صفحه نمایش می توانید پیش نمایش تبلیغ را مشاهده کنید.
 • حال روی create campaign کلیک نمایید.

هنوز کار به پایان نرسیده و باید جامعه هدف خود برای ریمارکتینگ وب سایت را تعیین کنیم. برای اینکار از نوار بالا گزینه ی Tools را انتخاب و به قسمت Audience manager بروید.

 • جامعه هدف یا اهداف را انتخاب و روی Add to از نوار بالا کلیک کنید.

ریمارکتینگ وب سایت

 • آدرس کمپین جدید را وارد و در آخر گزینه ی Targeting را انتخاب کنید. با کلیک بروی ADD AUDIENCES کار تمام خواهد شد.

Targeting for remarketing

دیدگاهتان را بنویسید