تخفیف ویژه برای کاربران قدیمی تاپ ادورت فعال شد

استراتژی سئو

  • استراتژی سئوی وب سایت ما چگونه باید باشه؟
  • سئو از کجا باید شروع بشه و به کجا باید برسه؟
  • مراحلی که برای انجام سئو باید طی بشه چی هستش؟
  • کدوم یکی از کارهای سئو دارای اولویت هستش؟
  • مهمترین کاری که باید انجام بشه برای انجام سئو چی هستش؟

هدف ما از ارائه این مقاله پرداختن به موضوع استراتژی سئو و راهکار‌های بهبود آن است. امید است با مطالعه این متن پاسخ سوالات خود را در زمینه استراتژی سئو و چگونگی داشتن یک وب سایت بهینه بدست آورید.

سئو چیست ؟

سئو (SEO) مخفف عبارت بهینه سازی سایت برای موتور‌های جست و جو می‌باشد. به بیانی ساده سئو عبارت است از انجام برخی امور که سبب می‌شود توجه موتور‌های جست و جو به سمت سایت ما جلب شود.

بهینه سازی سایت و سئو یک کار بسیار تخصصی است و نیازمند صرف زمان و هزینه‌های بسیاری است. انجام هر فعلی که سبب شود سرعت سایت افزایش یابد، مدت زمانی که کاربر در سایت می‌ماند افزایش یابد، نرخ پرش کاربر کاهش یابد و … باعث جلب توجه موتور‌های جست و جو به سمت سایت می‌شود.

به طور کلی سئو به دو دسته خارجی و داخلی تقسیم بندی می‌شود. سئو داخلی مربوط به طراحی، ساختار و محتوای سایت می‌باشد. سئوی خارجی سایت نیز مربوط به بک لینک‌ها و سیگنال هایی است که از طریق سوشال مدیا دریافت می‌شود. سئو کاران برای تدوین استراتژی سئو بیشتر مدت زمان خود را صرف امور مربوط به سئو داخلی سایت و مخصوصا تولید محتوای بهینه می‌کنند.

تدوین استراتژی سئو سایت

استراتژی سئو یکی از مهم ترین عواملی است که در شناخته شدن کسب و کار شما در بستر اینترنت می‌تواند تاثیر به سزایی داشته باشد. نتیجه این امر نیز بی شک افزایش درآمد و سود کسب و کار شما خواهد بود. پس اهمیت دادن به تدوین استراتژی تولید محتوا امری عقلانی و منطقی است. در ادامه به چندین نوع استراتژی سئو سایت اشاره خواهد شد. این موارد عبارت اند از:

تولید محتوای بهینه

عوامل بسیار زیادی در دیده شدن ما توسط موتور‌های جست و جو تاثیر گذار اند. یکی از مهم ترین عواملی که در تدوین یک استراتژی سئو مناسب موثر است، تولید محتوای مطلوب و بهینه برای سایت می‌باشد. برای تولید محتوای بهینه می‌بایست استراتژی تولید محتوا داشته باشیم.

در تدوین یک استراتژی تولید محتوای مناسب می‌بایست موارد بسیار زیادی همچون: آنالیز وب سایت رقبا، کلمات کلیدی محبوب در بین مخاطبان، توجه به کلید واژه‌های پیشهادی گوگل و … تحلیل و بررسی شوند تا در نهایت به یک برنامه مدون و بهینه برسیم.

توجه به محتوای مقالات ارائه شده در سایت علاوه بر این که از طریق گوگل کاربران بسیاری به سمت سایت ما هدایت می‌کند هم چنین می‌تواند مدت زمان ماندن کاربر در سایت را افزایش دهد که این خود یکی از مولفه‌های مهم در بهبود سئو و رتبه سایت است.

اولین قدم برای تولید محتوای بهینه مشخص نمودن کلمات کلیدی و محبوب در بین کاربران است. توجه داشته باشید که چگالی و توزیع کلمات کلیدی در متون شما در سئو شدن سایت بسیار با اهمیت است. توصیه می‌شود که تعداد دفعات تکرار کلمات کلیدی را متناسب با اندازه مقاله بین 13 تا 16 مرتبه قرار دهید.

افزایش سرعت سایت

یکی از مهم ترین دستاورد هایی که یک سایت بهینه دارد کم بودن مدت زمان لود شدن صفحات سایت است. سئو کاران همواره در تلاش اند تا با انجام اعمالی سرعت لود شدن مطالب سایت خود را کاهش دهند. هرچه این زمان کوتاه تر باشد میزان bounce rate کاهش می‌یابد.

یکی از مهم ترین مولفه هایی که رعایت آن بر افزایش سرعت سایت تاثیر گذار است، بهینه سازی تصاویر سایت است. برای انجام این امر می‌توان از سایت‌های image compressor استفاده نمود.

یکی دیگر از عواملی که در میزان سرعت سایت تاثیر گذار است لوکیشن سرور سایت می‌باشد. به طور مثال اگر سرور سایت شما در ایران قرار داشته باشد و کاربر با فیلتر شکن به سایت وارد شود مدت زمان لود شدن سایت نسبت به زمانی که بدون فیلتر شکن به سایت وارد شود بیشتر است.

اطلاعات مربوط به سرعت سایت خود را می‌توانید در سایت GT metrics بدست آورید. این سایت علاوه بر نمایش دادن سرعت لود شدن سایت اشکالات شما را در بهبود سرعت سایت گوشزد می‌کند. رفع این خطا‌ها تا حد زیادی بر میزان بالا بردن سرعت سایت شما موثر باشد.

فعالیت در شبکه‌های اجتماعی

یکی دیگر از استراتژی‌های سئو که بیشتر مربوط به حوزه سئو خارجی می‌شود، فعالیت در شبکه‌های اجتماعی است. امروزه به دلیل پر مخاطب بودن شبکه‌های اجتماعی مثل تلگرام و اینستاگرام در بین مردم دنیا فعالیت در این فضا‌ها نیز در دیده شدن و شناخته شدن فعالیت شما بسیار موثر اند.

شما با فعالیت در این شبکه‌ها و ارائه محتوای مطلوب می‌توانید به راحتی کاربر را از طریق وجود لینک هایی که در پست‌ها قرار داده اید به سمت سایت خود هدایت کنید. در نتیجه می‌توانید به هدف اصلی خود که فروش بیشتر است نائل شوید.

یکی از الگوریتم‌های گوگل که اخیرا ارائه شده است الگوریتم کافئین است. مطابق با این الگوریتم گوگل، زمانی که شما محتوایی را با لینک مربوط به سایت خود در شبکه‌های اجتماعی نشر می‌دهید، سینگنال هایی به موتور جست و جوی گوگل فرستاده می‌شود. هر چه میزان این سیگنال‌ها بیشتر باشند به این معناست که حضور شما در شبکه‌های اجتماعی بیشتر است. در نتیجه گوگل سایت شما را در رتبه بهتری نسبت به رقیب شناسایی می‌کند.

نقش لینک بیلدینگ در تدوین استراتژی سئو

از دیگر مواردی که در تدوین استراتژی سئو می‌بایست به آن توجه بسیار داشت موضوع لینک بیلدینگ است. لینک بیلدینگ عبارت است از ایجاد ارتباط و پیوند بین محتوایی که به تازگی قرار است انتشار دهیم با محتوایی که قبلا در سایت منتشر شده است. لینک بیلدینگ به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم بندی می‌شود.

در لینک دهی خارجی پیوند بین محتوای جدید سایت ما با محتوای گذشته یک سایت دیگر ایجاد می‌شود. در حالیکه در لینک دهی داخلی همین ارتباط با محتوای گذشته سایت خودمان ایجاد می‌شود. در لینک بیلدینگ توجه به انکر تکست بسیار با اهمیت است. توجه داشته باشید که متن انتخاب شده برای انکر تکست بسیار نزدیک و متناسب با محتوای صفحه ای باشد که به آن لینک می‌دهیم.

به روز رسانی محتوای سایت

به روز رسانی کردن و دوباره انتشار دادن پست‌ها و مقالات قبلی سایت یکی از اموری است که می‌تواند در دیده شدن مطالب مهم سایت تاثیر گذار باشد. بعضی از مقالات از بار محتوایی خوبی بر خوردار اند اما ممکن است بنا به دلایل متعددی تعداد کاربر زیادی از آن بازدید نکرده باشد. یکی از این دلایل می‌تواند ایندکس نشدن صفحات در موتور جست و جوی گوگل باشد.

انتشار مجدد پست‌ها و به روز رسانی محتوای سایت خود باعث رفع این مشکلات می‌شود. محتوایی که قرار است باز نشر شود با صرف زمان کمتری نسبت به تولید محتوای جدید شما را به هدف خود که همان دیده شدن در موتور جست و جوی گوگل و سئو شدن است نزدیک می‌کند. عده ای که برای مدت نه چندان زیادی در وب سایت خود فعالیت نداشتند با به روز رسانی پست‌های گذشته خود می‌توانند اعتماد کاربر را دوباره جلب کنند.

طراحی ساختار سایت

طراحی سایت و نحوه نمایش صفحات آن در دستگاه‌های مختلفی که کاربر از طریق آن به سایت سر می‌زند در سئو شدن سایت بسیار با اهمیت است. بهتر است به هنگام طراحی سایت به این امر توجه داشت که سایت به صورت ریسپانسیو و واکنش پذیر راه اندازی شود.

بسته به نوع کسب وکار رفتاری که کاربر و مخاطب هر حوزه ای از خود نشان می‌دهد متفاوت است. ممکن است کاربرانِ برخی سایت‌ها تمایل بیشتری به استفاده از PC‌ها داشته باشند اما برخی از حوزه‌های دیگر کاربرانی داشته باشند که تمایلشان بیشتر به استفاده از موبایل و تلفن هوشمند برای چک کردن سایت باشد.

بنابراین بهینه سازی سایت برای موبایل اقدامی است که نادیده گرفتن آن تاثیر بدی بر سئوی سایت خواهد داشت. تحلیل رفتار کاربر می‌بایست در نوع طراحی سایت لحاظ گردد. طراحی سایت به نحوی ویترین کار شماست. هر چه میزان جذابیت این ویترین و دسترسی به گزینه‌های آن برای مخاطب راحت تر باشد، میزان بازدید از سایت و در نتیجه سئو سایت ارتقا خواهد یافت.

دیدگاهتان را بنویسید