تخفیف ویژه برای کاربران قدیمی تاپ ادورت فعال شد

معرفی ابزار سئو

ابزار سئو با بررسی فاکتور های لازم، سئو داخلی و سئو خارجی سایت شما را بررسی خواهند کرد. به کمک این ابزار ها شما میتونید سایتتان را همان طور که گوگل میبیند و آنالیز میکند، ببینید و آنالیز کنید. در این مقاله قصد داریم به معرفی چند ابزار سئو بپردازیم. امید است با مطالعه ی این مقاله، اطلاعاتی راجع به ابزار های موجود برای سئو کردن سایت و محتوای سایت خود به دست آورید.

وظیفه ی ابزار های سئو چیست؟

ابزار های کاربردی و در دسترس سئو، جهت بهینه سازی راحت تر و سریع تر سایت طراحی شده اند. این ابزار ها هم به صورت رایگان هم به صورت پولی به بازار های دیجیتال مارکتینگ عرضه شده اند. هر یک از شما می توانید بسته به نیاز خود و حوزه ی فعالیت سایت مورد نظر، از این ابزار ها بهره ببرید. ابزار های سئو شما را در رسیدن به اهداف کلی و سیاست هایی که برای سایت در نظر گرفته اید، نزدیک می کنند و آن ها را قابل دستیابی می سازند.

چرا باید به سئو سایت اهمیت داد؟

داشتن یک سایت بهینه و شناخته شده در بین کاربران، یک آرزو برای همه ی گرداننده های سایت می باشد. دستیابی به این هدف خوشایند مستلزم رعایت اصول و نکاتی است. رعایت اصول سئو سایت شما را برای موتور های جست و جو قابل رویت می کند. به مجرد اینکه فردی موضوعی را در گوگل جست و جو کند، موتور جست و جو در اولین پیشنهادات خود سایت هایی را ارائه می دهد که اصول و چارچوب های سئو را تا حد امکان رعایت کرده باشند. با رعایت این اصول آسان می توان شانس دیده شدن و پیشنهاد شدن سایت خود را برای کاربر به بالا ترین حد برسانید.

 

معرفی چند ابزار سئو

در ادامه چند ابزار پر کاربرد سئو برای شما معرفی خواهد شد. نحوه ی استفاده و به کار گیری این ابزار ها نیز به صورت خلاصه در زیر آمده است. این موارد عبارت اند از:

گوگل آنالیز

با استفاده از این ابزار سئو شما می توانید، تمام اطلاعات موجود درباره ی کاربران و بازدید کنندگان سایت خود به دست آورید. گوگل آنالیز اطلاعات ارائه شده ی خود را به صورت مرتبط در چندین دسته بندی و نمودار به نمایش در می آورد. این امر سبب تحلیل و مقایسه ی بهتر داده ها می شود. به طور مثال گوگل آنالیز، به صورت جداگانه زمان دقیق مراجعه ی هر کاربر به سایت را مشخص می کند. در قسمت دیگری از این ابزار، تعداد کاربران حاضر در سایت، جنسیت این افراد، میزان زمان ماندن آنها در سایت و… به نمایش در می آید.

بخش دیگری نیز وجود دارد که نشان می دهد کاربران از چه طریقی به سایت شما دسترسی پیدا کرده اند و هم چنین آماری دقیق و جزئی از ترافیک سایت را در اختیار گرداننده ی سایت قرار می دهد. به طور مثال برای شما نشان می دهد که آیا کاربر به طور مستقیم در موتور جست و جو، آدرس سایت شما را  سرچ کرده و وارد شده است، و یا از طریق لینک های به اشتراک گذاشته شده در شبکه های اجتماعی به سایت دسترسی پیدا کرده است.

در قسمت دیگری از این ابزار شما می توانید رفتار بازدید کنندگانتان به هنگام ورود به سایت مشاهده کنید. به عبارت دیگر به راحتی می توان متوجه شد که کدام قسمت های سایت برای کاربر با اهمیت تر و جذاب تر می باشد.

بخشی در ابزار گوگل آنالیز تعبیه شده است که نشان می دهد چند درصد از کاربران ورود یافته به سایت به مشتری تبدیل شده اند، در واقع با مشاهده ی آیتم های سایت متقاعد به خرید محصول شده اند.

گوگل آنالیتیکس

ابزار Google page speed insights

یکی از مهم ترین راهکار های حفظ برتری نسبت به رقبا، داشتن حداکثر سرعت بارگذاری اطلاعات در سایت می باشد. برای آگاهی پیدا کردن از میزان سرعت کنونی سایت، می بایست آدرس سایت خود را در ابزار Google page speed insights وارد کنید. سپس اطلاعاتی همچون میزان سرعت سایت، نکاتی برای رفع مشکلات بروز یافته در سایت و … برای شما ارئه خواهد شد.

در نهایت یک رتبه بین صفر تا صد به سایت شما داده می شود. هرچه این رتبه به صد نزدیک تر باشد، نشان دهنده ی این موضوع است که عملکرد سایت شما در حد مطلوبی قرار دارد. توجه داشته باشید که سرعت بارگذاری اطلاعات را هم برای گوشی های هوشمند و هم دستکتاپ ها بررسی کنید، و رتبه ی هر یک را به دقت تحلیل نمایید. اگر در این قسمت از رتبه ی بالایی برخور دار نبودید، می بایست در قسمت consider fixing از راه حل های ارائه شده، جهت بر طرف کردن مشکلات خود استفاده نمایید.

page speed insights

ابزار similar web

استفاده از این ابزار سئو، یک دید گسترده و دقیق از وضعیت خود و رقبا به شما ارائه می دهد. ابزار similar web با ارائه ی نمودار های آماری و جداول متنوع، اطلاعات جامعی از جزئی ترین اتفاقات سایت شما نسبت به رقبا ارائه می کند. داشتن این اطلاعات کمک شایانی در جهت پیشبرد اهداف و استراتژی ها خواهد کرد. پس می بینیم که یکی از مهم ترین ابزار ها جهت بهینه سازی سایت و سئو، همین ابزار similar web می باشد.

 

ابزار SEO site checkup

از دیگر های ابزار های کاربردی جهت بالا بردن سئوی سایت، ابزار SEO site checkup می باشد. استفاده از این ابزار برخلاف تصور خیلی ها، کار بسیار ساده ایست. این ابزار اطلاعاتی از جمله، نحوه ی برطرف کردن مشکلات مرتبط با سئو، ارسال گزارش های مرتبط با سئو و بررسی جایگاه رقبا در اختیار شما قرار می دهد.

برای استفاده از این ابزار فقط کافی است، آدرس سایت مورد نظر خود را در قسمت سرچ وارد کرده و سپس نتایج به دست آمده را تجزیه و تحلیل نمایید. ابزار SEO site checkup به سایت شما یک نمره اختصاص می دهد. در واقع این نمره، به این معنا است که یک سئو کار حرفه ای سایت شما را بررسی کرده و به آن نمره ای اختصاص داده است. از دیگر کاربرد های این ابزار این است که راه حل هایی جهت بهبود سئوی سایت، به شما پیشنهاد می کند. شما با به کار گیری این راه حل های پیشنهادی، می توانید بسیار سریع از خطرات احتمالی که ممکن است سایت شما را به خطر بیاندازد، دور شوید.

 

ابزار social mention

برای افزایش ترافیک سایت و میزان بازدید بیشتر از سایت، کمک گرفتن از سوشال مدیا ها و یا همان شبکه های اجتماعی، نقش به سزایی دارد. این شبکه ها با گسترش فراوانی که در سراسر جهان دارند و همچنین به خاطر دسترسی آسان به آنها، باعث دیده شدن بهتر کسب و کار شما می گردد. این فضاها به راحتی می توانند یک برند معروف از کسب و کار شما بسازند.

ابزار social mention این امکان را برای شما فراهم می کند که بتوانید در آن واحد به تحلیل و بررسی اطلاعات موجود در رسانه های اجتماعی خود، داشته باشید. این اطلاعات می تواند حاوی، هشتگ ها، کلمات محبوب و کلیدی در بین کاربران، میزان بازدید از مطلب و میزان به اشتراک گذاری آن در بین سایر کاربران باشد. لازم به ذکر است که شما بدون استفاده از این ابزار هم می توانید به این اطلاعات دست یابید، اما مدت زمانی که لازم است صرف این موضوع کنید بسیار زیاد خواهد بود، زیرا حجم اطلاعات بسیار بالا است. پس با کمک گرفتن از این ابزار سئو، به راحتی و با صرف حداقل زمان، شما قادر خواهید بود به اطلاعات ارزشمندی دست یابید.

ابزار Google keyword planner

انتخاب کلمه ی کلیدی مناسب و مطمئن می تواند تا حد زیادی شما را به اهداف تولید محتوای خود نزدیک سازد. اگر در انتخاب عبارات و کلمات کلیدی دچار خطا شوید، به منزله ی این است که تمامی تلاش شما برای تولید محتوا بیهوده و بی ثمر بوده است. حتی اگر نوشته ی شما از لحاظ استاندارد های سئو دارای بهینگی بالایی باشد. یکی از ابزار های تحت وب و رایگانی که شرکت گوگل در اختیار ا قرار داده است، ابزار Google keyword planner است.

مزیت استفاده از این ابزار نسبت به دیگر ابزار های انتخاب کننده ی کلمه ی کلیدی، این است که ابزار Google keyword planner توسط شرکت گوگل ارائه و کنترل می شود. از همین رو می توان با خیال راحت به داده هایی که در اختیار ما می گذارد اطمینان کرد.

گوگل کیورد پلنر

برای استفاده از ابزار Google keyword planner کافی است نام این ابزار را در گوگل سرچ کنید. سپس عبارت مورد نظر خود را در اولین کادر مستطیلی وارد نمایید. بعد از انجام این کار بر روی دکمه ی get ideas کلیک نمایید. گوگل عبارات و ایده های بسیاری در رابطه با موضوعی که وارد کرده اید در اختیار شما می گذارد. هم چنین شما قاد رخواهید بود میانگین جست و جوی کلمات کلیدی در هر ماه و لیست واژه های ترند شده را نیز با استفاده از ابزار Google keyword planner بدست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید