تخفیف ویژه برای کاربران قدیمی تاپ ادورت فعال شد

تفاوت گوگل ادوردز و سئو

 • سئو و گوگل ادز چی هستن و اصلا تفاوت گوگل ادوردز و سئو در چی هستش؟!
 • کدوم یکی بهتره و باید بر روی اون تمرکز کرد؟
 • هزینه کدوم کمتره و یا بهتر بگیم، کدوم یکی از این دو مورد باید مورد استفاده قرار بگیره؟
 • شرایط استفاده از سئو و گوگل ادز چیه؟!

به این سوالات در این مقاله پاسخ خواهیم داد، با ما همراه باشید.

تفاوت گوگل ادوردز و سئو چیست؟

یکی از بیشترین سؤالاتی که برای مخاطبان وجود دارد این است که برای جذب ترافیک بیشتر به سوی سایت و حضور در صفحه اول گوگل، ارزش تبلیغ در گوگل (google adwords) بیشتر است یا سئو؟ به عبارت کلی تر تفاوت گوگل ادوردز و سئو در چیست؟با اینکه سئو و ادوردز هر دو یک هدف را دنبال می‌کنند، اما تفاوت بسیار زیادی در نوع کارکرد آنها وجود دارد، ممکن است بپرسید کدام یک از این روش‌ها برای بازاریابی وبسایت بهتر است و تاثیر بیشتری دارد؟ و کدام یک سایت شما را به صفحه اول موتورهای جستجو می‌برد؟ در ادامه ما تفاوت کامل سئو و تبلیغات کلیکی را برای شما بیان می‌کنیم تا خودتان بهترین ابزار را انتخاب کنید.

در عکس زیر کلیتی از مقایسه گوگل ادز و سئو برای شما آورده شده که در ادامه با جزئیات ذکر خواهند شد.

گوگل ادوردز یا سئو

حضور در صفحه اول گوگل چطور ممکن است؟

تفاوت گوگل ادوردز و سئو از جمله موارد حساس و بحث برانگیز در حوزه تبلیغات درگوگل است. پیش از بیان این تفاوت باید بدانید که در کسب و کارهای اینترنتی، برای دیده شدن و قرار گرفتن در صفحه اول گوگل دو راه مهم و مؤثر پیش روی خود دارید:
1. تبلیغ در گوگل (گوگل ادوردز)
2. سئو سایت (بهینه سازی سایت در موتورهای جستجو)

پیشنهاد ویژه برای سال ۱۴۰۰
تخفیف 30% کارمزد بر روی شارژ 300 دلاری
همین امروز با شارژ اکانت گوگل ادز 30 درصد تخفیف بگیرید.

تفاوت اول: محل نمایش تبلیغ در گوگل و سئو در سایت

وقتی کلمه کلیدی مرتبط با تبلیغ شما در گوگل جست و جو می‌شود، تبلیغ کلیکی گوگل در بالاترین جایگاه مانند نتایج طبیعی نشان داده می‌شود. سایت‌هایی که در اول آدرس خود عبارت سبزرنگ Ad را دارند، سایت‌هایی هستند که توسط گوگل ادوردز در این جایگاه قرار گرفته اند و سایت‌های دیگر با استفاده از سئو در نمایش صفحه اول جای گرفته اند.

نکته مهم: محل قرار گرفتن وب سایت‌های گوگل ادز بصورت غیراختیاری بوده و با سیستم مقایسه و سنجش خودکار گوگل ترتیب تبلیغات مشخص می‌شود.

گوگل برای نمایش ترتیب تبلیغات از دو پارامتر اصلی استفاده می‌کند، یکی میزان هزینه پیشنهادی بابت هر کلیک و پارامتر دوم Quality Score یا امتیاز کیفی تبلیغ که تاثیر بیشتری نسبت به پارامتر اول دارد.

گوگل ادوردز یا سئو

تفاوت دوم: هزینه تبلیغ در گوگل و سئو

سئو

لازم است بدانید که با استفاده از سئو، نیازی به پرداخت هزینه بابت کلیک بر روی لینک وبسایتتان ندارید. به طور کلی سئو به جز هزینه ی زمان و تلاش، رایگان است ولی باید مراحل انجام سئو و همچنین قوانین آن را به خوبی آموخته باشید. با این کار، شما به صورت دائمی ترافیک مؤثری از مخاطبان خودتان را به وبسایت وارد می‌کنید. استفاده از سئو، برای شما در آینده نرخ بازگشت سرمایه بیشتری داشته و سود بسیار زیادی برای کسب و کار شما ایجاد خواهد کرد.
توجه داشته باشید که در هر مرحله ای که سایت با توجه به تلاش‌های شما و فعالیت‌های رقبا، رشد می‌کند، نیاز به تلاش و وقت بیشتری نسبت به اول کار دارید. ممکن است زمانی شما تخصص و یا زمان لازم برای این کار را نداشته باشید، در این صورت می‌توانید این کار را به متخصصان سئو بسپارید. آنها در ازای دریافت هزینه، رتبه سایت شما را بهبود می‌بخشند.

گوگل ادز

برخلاف سئو، تبلیغ در گوگل برای جذب ترافیک به گونه ای دیگر عمل می‌کند. گوگل ادوردز به صورت فوری به شما اجازه می‌دهد که تبلیغات خود را به افرادی که در جستجوی کالا یا خدمات شما هستند نشان دهید. همانطور که در بالا ذکر شد، تبلیغ در گوگل از سیستم پرداخت کلیکی استفاده می‌کند، به این معنی که شما می‌بایست تعیین کنید که چه مبلغی را به ازای هر کلیک برای تبلیغات خود پرداخت کنید.
به طور مثال اگر شما به ازای هر کلیک 2 سنت پرداخت کنید، می‌توانید با 20 دلار نزدیک به 1000 کلیک بازدید کننده را به وب سایت خود هدایت کنید.

گوگل ادوردز یا سئو

تفاوت سوم: زمان رسیدن به هدف

باید توجه داشته باشید که سئو وب سایت فعالیت زمان بری بوده و حداقل زمانی نزدیک به 6 ماه لازم است تا شما بتوانید به جایگاه‌های بالای صفحه اول گوگل برسید. طی این مدت شما علاوه بر تولید محتوی باید فرآیند بهینه سازی وب سایت خودتان را نیز انجام بدهید که فرآیندی تخصصی و زمان بر خواهد بود. البته بسته به میزان فعالیت رقبا ممکن است این زمان بیشتر هم شود. به صورت مثال برای کلمه کلیدی طراحی سایت، شما زمانی نزدیک به یک سال حداقل بایستی صرف کنید تا بتوانید به صفحه اول گوگل برسید.

موضوع زمان در گوگل ادوردز اما به صورت دیگری رقم خورده می‌خورد. شما پس از ساخت اکانت گوگل ادز و شارژ اکانت گوگل ادز می‌توانید بلافاصله تبلیغ خود را در صفحه اول گوگل مشاهده کنید. رسیدن به صفحه اول گوگل با گوگل ادز به یک پروسه 2 الی 3 ساعته نیاز دارد.

تفاوت چهارم: هدف گیری تعداد کلمات

با استفاده از سئو شما در هر صفحه می‌توانید بر روی یک کلمه کلیدی به خصوص تمرکز کنید. البته کلمات نزدیک و هم خانواده هم رشد خواهد داشت ولی کلمه ای که تمرکز شما بر روی آن است بیشترین میزان رشد را از آن خود خواهد کرد.

شما در گوگل ادز می‌توانید تعداد بی شماری از کلمات کلیدی را به صورت آنی و در لحظه مورد هدف قرار دهید و تمام مشتریانی که در این طیف وجود دارند را به خود جذب کنید. این مورد به خصوص برای فروشگاه‌های اینترنتی همچون فروشگاه لباس، فروشگاه کتانی و … بسیار حائز اهمیت است.

گوگل ادوردز یا سئو

تفاوت پنجم: استفاده از افزونه‌های تبلیغاتی

شما در گوگل ادز می‌توانید افزونه‌هایی به متن تبلیغاتی خود اضافه کنید. افزونه‌هایی همچون افزونه تماس، سایت لینک‌ها و مواردی که مفصلا در مقاله افزونه‌های تبلیغاتی گوگل ادز مورد آموزش و بررسی قرار گرفته اند. این امکان در حالت سئو تقریبا وجود ندارد. هرچند به ازای افزودن اسکیماها شما می‌توانید برخی اطلاعات را به وب سایت اضافه کنید اما نمایش آنها چندان دائمی و قابل اعتماد نخواهد بود.

برای اطلاع بیشتر در این مورد پیشنهاد میکنیم حتما با کارشناسان تاپ ادورت در تماس باشید.

 

آیا می‌توانی از سئو و ادوردز در کنار هم استفاده کرد؟

بله، باید بگوییم نه تنها این امکان وجود دارد بلکه استفاده از این دو در کنار هم یکی از اصلی ترین فعالیت‌هایی است که شما می‌توانید به منظور افزایش بهره وری از وب سایت خودتان داشته باشید.

دلیل این مورد هم این است که شما با استفاده از گوگل ادز می‌توانید به سرعت و طیف گسترده ای از کلمات کلیدی را مورد هدف قرار داده و اقدام به جذب مشتری کنید. حال آنکه شاید وب سایت شما به ازای تمامی کلمات کلیدی هدف، در لینک‌های بالا قرار نداشته باشد. البته نکته دیگر اینکه حتی اگر به لینک‌های بالا رسیده باشید رقبای شما با استفاده از تبلیغات گوگل ادز به جایگاه‌های بالاتر از شما رسیده و مشتریان شما را به خود جذب خواهند کرد.

نکته مهم: حتی اگر با استفاده از گوگل ادز به نتیجه رسیدید سئو را فراموش نکنید و حتما طی زمان فرایند‌های بهینه سازی وب سایت خود را پی بگیرید.

آیا استفاده از گوگل ادز به سئو سایت هم کمک می‌کند؟

باید بگوییم خیر، استفاده از گوگل ادز تاثیر مستقیم بر روی وب سئو وب سایت شما ندارد. اما با استفاده از ابزار کیورد پلنر می‌توانید تحقیق کلمات کلیدی خود را به درستی انجام دهید. از طرفی با استفاده از تحلیل نتایج تبلیغات خودتان می‌توانید سئو وب سایت خود را در مسیر درستی هدایت کنید.

چه تفاوتی بین عملکرد سئو و تبلیغات گوگل ادز وجود دارد؟

سئو با استفاده از تکنیک‌هایی که به معنای تنظیم با الگوریتم گوگل است، موجب می‌شود تا یک وب سایت رتبه بندی خوبی در موتورهای جستجو داشته باشد. در سئو شما باید بر روی انتخاب کلمات کلیدی مناسب برای مطالب و صفحات سایت خود تمرکز کنید و با اینکار، موتورهای جستجو وبسایت شما را شناسایی کرده و براساس پارامترها و الگوریتم‌های از پیش تعیین شده آن را رتبه بندی می‌کنند. توجه داشته باشید که سئو می‌تواند یکی از بهترین و سودآورترین روش‌ها برای وبسایت و کسب و کار اینترنتی شما باشد.

در آن سوی دیگر تبلیغ در گوگل برای شما این امکان را ایجاد می‌کند تا تبلیغ وبسایت و کسب و کارتان را، در بالای نتایج جستجوی گوگل نشان دهید. به این صورت بیشتر دیده شده و ترافیک مؤثری از مخاطبان و علاقمندان به کسب و کار خودتان را ایجاد می‌کنید. میزان هزینه‌های پرداخت کلیکی در ادوردز، براساس تعداد کلیک است و این مبلغ طبق میزان رقابت در کلمه ای که می‌خواهید برای آن تبلیغ کنید محاسبه می‌شود و وابسته به رتبه آگهی شماست.

در تبلیغات کلیکی گوگل شما می‌توانید در هر لحظه تبلیغات خود را از نظر عنوان، متن و سایر المان‌ها ویرایش کنید. تغییرات اعمال شده در عرض چند دقیقه در موتور جستجوی گوگل اعمال خواهد شد. در صورتی که این کار در سئو بسیار زمان بر است. شما در تبلیغات کلیکی گوگل می‌توانید کلمات متعددی را برای نمایش تبلیغات خود انتخاب کنید در صورتی که برای سئو باید بر روی تک تک کلمات کار کنید و هرکدام از کلمات زمان زیادی را برای کسب رتبه نیاز دارند.

گوگل ادوردز یا سئو

تعداد نمایش‌ها و تبدیل ها

اگر از لحاظ بازگشت سرمایه سئو و گوگل ادوردز را با هم مقایسه کنیم، هر دوی این روش‌ها به مقدار کافی بازدید کننده و مشتری‌های سایت را بالا می‌برند ولی تفاوت این دو در زمان کسب نتیجه است. در صورتی که شما زمان کوتاهی دارید، تبلیغ در گوگل بهترین گزینه برای شما است.

به طور مثال اگر فروش ویژه بهاره دارید و یا می‌خواهید مقداری از اجناس خود را سریع بفروشید و یا خدماتی ارائه می‌دهید که قصد دارید در کوتاه ترین زمان داوطلب‌هایی برای آن جمع آوری کنید، می‌توانید از ادوردز استفاده کنید. ولی اگر زمان طولانی در اختیار دارید سئو می‌تواند برای شما سودمند باشد.

مثلا صاحب تجارتی هستید که مادام العمر ارائه خدمات و فروش دارد. مانند ایران خودرو، نوکیا، سامسونگ و یا سایت‌های خبری. حتی اگر شما در صفحه اول هستید ولی جایگاه اول را ندارید برای رسیدن به جایگاه اول می‌توانید در مقطعی از زمان از تبلیغ در گوگل استفاده کنید.

نکته مهم: به این نکته توجه داشته باشید که استفاده از “بهینه سازی موتورهای جستجو” یا همان سئو و “تبلیغات کلیکی گوگل” یا همان گوگل ادوردز به ذات و ماهیت کسب و کار شما بستگی دارد و هر کسب و کار اینترنتی می‌تواند براساس نوع فعالیت خود، از این دو روش باهم یا به طور جداگانه در کمپین بازاریابی اینترنتی استفاده کند.

کلام آخر

 • دو تفاوت اصلی گوگل ادز و سئو در چیست؟
  پس از انجام سئو سایت و رسیدن به جایگاه‌های برتر شما لازم نیست به ازای کلیک بر روی وب سایت خودتان هزینه ای پرداخت کنید، البته طی این فرایند چندین ماه به طول می‌انجامد. اما در گوگل ادز شما بلافاصله و در عرض چند ساعت می‌توانید فروش خود را شروع کنید و تبلیغات خود را در صفحه اول گوگل داشته باشید. البته لازم به ذکر است که این موضوع نیازمند هزینه است که به ازای هر کلیک هزینه ناچیزی از حساب شما کسر خواهد شد.
 • آیا تبلیغات در گوگل تاثیری بر سئو سایت دارد؟
  باید بگوییم به صورت مستقیم خیر، اما با استفاده از ابزارهای گوگل ادز می‌توانید سئوی وب سایت خود را در مسیر درستی به جلو ببرید.
 • بهتر است از گوگل ادز استفاده کنیم و یا سئو سایت؟
  ادوردز و سئو دو بال شما هستند که این قابلیت را به شما می‌دهند تا در فروش اینترنتی بتوانید موفق عمل کرده و سود زیادی کسب کنید.

4 دیدگاه دربارهٔ «تفاوت گوگل ادوردز و سئو»

 1. به نظر شما بهتره که آدم روی کدوم سرمایه گذاری کنه و بازدهی کدوم بیشتر؟ به نظر میاد با شرایط این روزا و قیمت دلار سئو بهتر باشه!

  پاسخ
  • سلام خدمت شما کاربر گرامی، متاسفانه بخاطر شرایط موجود در کشور ما شارژ اکانت گوگل ادز تقریبا سخت شده، اما باید این موضوع رو در نظر بگیرید که شما برای داشتن مشتری و یا کاربر سایتتون نیاز به تبلیغ دارید و چه بستری مناسب تر از تبلیغات گوگل. سرمایه گذاری روی سئو سایتتون نیازمند صبر و دانش بسیار زیادی هست که البته هزینه های سئو هم به صورت جداگونه باید حساب کنین تا ساییتون اون بازدهی مدنظرتون رو داشته باشه. به صورت کلی پیشنهاد ما تبلیغات گوگل هست که در کنارش پشتیبانی ماهانه سئو سایتتون رو هم انجام بدید.

   پاسخ
 2. یه سوال داشتم از خدمتتون، ما الان لینک پنجم گوگل هستیم وقتی از تبلیغات گوگل استفاده کنیم میایم لینک اول؟

  پاسخ
  • تبلیغات گوگل و سئو کامل جدا از هم هستند. در صفحه نمایش گوگل 10 جایگاه برای سئو هست، 4 جایگاه در بالا برای تبلیغات و چهار جایگاه در پایین برای تبلیغات. زمانی که شما از تبلیغات استفاده می کنید، علاوه بر جایگاه سئویی یک جایگاه تبلیغات هم پیدا می کنید. به عنوان مثال برای شما که لینک پنجم هستید و هیچ تبلیغی وجود ندارد. زمانی که از تبلیغات استفاده می کنید، علاوه بر لینک پنجم در سئو لینک اول تبلیغات هم برای شما خواهد بود یعنی در کل لینک اول و ششم صفحه اول برای شما خواهد بود.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید