سایت لینک

هدف از ارائه ی این مقاله بحث پیرامون موضوع سایت لینک و تاثیر آن بر افزایش بازدید سایت است. همچنین با مطالعه ی این مقاله اطلاعاتی در رابطه با اهمیت، مزایا و معایب sitelink ها کسب خواهید کرد.  امید است با خواندن این متن پاسخ سوالات خود را در زمینه ی سایت لینک و طریقه ی ایجاد آن بدست آورید.

سایت لینک چیست ؟

sitelink ها لینک هایی هستند که در موتور های جست و جو پایین تر از لینک اصلی سایت به نمایش در می آیند. این لینک های نمایش داده شده باعث می شوند کاربران به صفحات دیگری از همان سایت وارد شوند و اطلاعات بیشتری در رابطه با موضوعی که به جست و جوی آن پرداخته اند کسب کنند. دلیل استفاده گوگل از این الگوریتم نمایش صفحات دیگر سایت برای کاربران می باشد.

برای مجهز نمودن سایت خود به سایت لینک می بایست بر روی سئو و محتوای سایت کار کرد. چرا که هیچ راه دیگری برای قرار دادن site link صفحات دیگر خود در زیر URL اصلی وجود ندارد. تنها راه موجود این است که گوگل سایت شما را معتبر تشخیص دهد و محتوای آن را برای کاربر مفید شناسایی کند. در این صورت تشخیص می دهد که برای کدام سایت ها و چه صفحاتی از آن ها سایت لینک قرار دهد.

سایت لینک چیست

مزایای استفاده از سایت لینک

در ادامه ی مطلب به چندین مورد از مزایایی که استفاده از سایت لینک ها برای فزایش بازدید سایت دارد عنوان می کنیم. این موارد عبارت اند از:

افزایش احتمال کلیک بر روی لینک توسط کاربر

سایت ها بر اساس اعتبار و ارزشی که دارند می توانند تعداد site link های متعددی در زیر URL خود داشته باشند. بعضی از سایت ها که از اعتبار بالایی نیز بر خوردار اند حدود 5 الی 6 sitelink برایشان به نمایش در می آید. علاوه بر این مورد برای این قبیل سایت ها یک کادر مخصوص جست و جوی کاربر تعبیه شده است. کاربران با استفاده از این قسمت می تواند به جست و جوی مطالب مرتبط با موضوعی که به دنبال آن هستند در سایت مورد نظر بپردازند.

تخصیص فضای هر چه بیشتر به یک سایت منجر به افزایش احتمال کلیک کاربران بر روی لینک های مرتبط با سایت می شود. زمانی که یک کاربر با استفاده از تلفن همراه به جست و جوی سایتی می پردازد ممکن است تمام صفحه به سایتی که از site link استفاده کرده است تخصیص یابد. همین امر موجب می شود احتمال کلیک کاربر بر روی لینک هایی از سایت شما بیشتر شود و احتمال دیده شدن سایت بالا تر رود. هر چه میزان کلیک کاربران بر روی صفحات یک سایت بیشتر باشد، نرخ Total Visit که یکی از شاخص های مورد بررسی توسط سایت الکسا می باشد افزایش می یابد. نتیجه ی این امر نیز افزایش رتبه و اعتبار سایت خواهد بود.

 

سهولت جست و جو برای کاربران

به طور کلی در صفحات اصلی هر سایت توضیحاتی در رابطه با نوع کسب و کار و تشریح برخی توضیحات در رابطه با اهداف سایت عنوان می شود. اغلب خدمات ارائه شده توسط سایت در دیگر صفحات نمایش داده می شوند. وجود سایت لینک ها موجب می شود که کاربر به طور مستقیم به قسمتی از سایت که نیاز او را رفع می کند ورود پیدا کند و سر در گم نگردد. بعضا پیش می آید که به هنگام جست و جو کردن نام تجاری یک محصول و یا خدمت، در زیر URL اصلی لینک های مهم ترین صفحات سایت به نمایش در می آید. به طور مثال اگر شما نام دانشگاهتان را در موتور جست و جو سرچ کنید، آدرس پرتال سایت نیز در زیر لینک اصلی سایت نشان داده می شود. و یا احتمالا برای شما پیش آمده است که به هنگام جست و جوی یک اپلیکیشن در قسمت زیر لینک اصلی، لینک های مربوط به ساخت اکانت، ورود به حساب کاربری و…. به نمایش در می آید.

مزایای سایت لینک

قرار گرفتن لینک های صفحات سایت در زیر لینک صفحه ای اصلی این امکان را فراهم می آورد که مخاطب به طور مستقیم به صفحاتی غیر از صفحه اصلی رجوع کند. همین امر خود سبب افزایش بازدید تمامی صفحات سایت می شود. اما ایرادی که در این زمینه وجود دارد این است که اغلب سایت ها فقط صفحه ی اصلی شان از کیفیت و جذابیت بالایی برخوردار است. زمانی که کاربر به طور مستقیم وارد صفحاتی غیر از صفحه ی اصلی می شوند توقع دارند که تمام صفحات از کیفیت و جذابیت صفحه ی نخست برخوردار باشند. در غیر این صورت دیدگاه شان نسبت به سایت تغییر می کند.

طبق آنالیز ها و تحلیل هایی که بر روی رفتار کاربران در هنگام وجود سایت لینک ها مشاهده شده است که نرخ کلیک کاربران به میزان 64 درصد نسبت به زمانی که این لینک ها وجود ندارند افزایش می یابد.

 

معتبر شناخته شدن سایت

از دیگر فواید site link ها این  است که سایت مورد نظر از دید کاربران معتبر و با ارزش شناخته می شود. دلیل و فلسفه ی اصلی نمایش site link ها برای برخی از سایت ها این است که از نظر موتور جست و جوی گوگل این سایت ها معتبر شناخته می شوند. به همین علت چندین صفحه ی پر بازدید دیگر از آن سایت برای کاربر به نمایش در می آید. مخاطبان زمانی که می بینند به بخش زیادی از صفحه پیشنهاد گوگل به یک سایت مخصوص اختصاص یافته است نا خود آگاه  این تصور در ذهنشان شکل می گیرد که این سایت از سایر سایت ها معتبر تر است. در نتیجه با کلیک بر روی هر یک از لینک های موجود وارد صفحه ی مورد نیاز خود می شوند.

 

معایب سایت لینک

یکی از معایب sitelink ها این است که گوگل به انتخاب خود صفحاتی از سایت را در زیر URL اصلی سایت به نمایش در می آورد. به عبارت دیگر مدیر سایت هیچ کنترلی بر انتخاب صفحات ندارد. این اتفاق باعث می شود که گاهی اوقات صفحاتی با محتوای غیر مهم در زیر آدرس اصلی سایت قرار گیرند. برای جلوگیری از پیامد های این اتفاق می بایست تمام محتوای سایت شما درجه ای از استاندارد را داشته باشد تا اگر زمانی آدرس یکی از صفحات در زیر لینک اصلی سایت ظاهر شد لطمه این به اعتبار سایت وارد نشود. سال های گذشته وب مستران با استفاده از کنسول سرچ گوگل صفحاتی از سایت را که از نظر کیفیت محتوایی در درجه درجات پایین قرار داشت، در رتبه های پایین تر برای نمایش قرار می دادند. اما باز هم تا حد زیاد و به طور چشم گیر کنترل دقیقی بر sitelink نداشند.

اخیرا در سال 2016 گوگل این امکان  را برای مدیران سایت فراهم آورده که بتوانند کنترل اندکی بر لینک های مدنظر برای نمایش در زیر آدرس اصلی سایت داشته باشند.

سایت لینک

 

تاثیر سایت لینک بر برندینگ

وجود site link ها برای معرفی خدمت و یا محصولی که در سایت ارائه می شود بسیار موثر است. به این صورت که گوگل با قرار دادن صفحاتی از سایت با عنوان درباره ما یا معرفی محصول در زیر لینک اصلی امکان شناخته شدن نوع فعالیت سایت و محصولات ارائه شده را برای کاربر فراهم می آورد. کاربران به هنگام مشاهده توضیحات و لینک ها با صرف کم ترین زمان ممکن اطلاعات خوبی از سایت و هدف آن کسب می کند. این اتفاق به نوبه خود نوعی برندینگ و شناساندن کسب و کار به کاربران و تبدیل کردن آن ها به مشتری است.

اشتراک
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments