امنیت سایت خود را چگونه افزیش دهیم؟

امنیت سایت

چرا امنیت سایت بسیار مهم است؟ به گفته سایت wordfence، در هر دقیقه ۹۰ هزار حمله و در روز بیش از ۱۰۲ هزار سایت هک می شوند. چیزی که بدیهی ست این است که هکرها تبعیضی برای سایت کوچک یا بزرگ قائل نیستند. چند سال پیش، یکی از بزرگترین آژانس های خبری جهان به دلیل اجرای نسخه قدیمی وردپرس هک شد. اهمیت امنیت وبسایت انقدر وسیع است که ساعت ها میتوان در مورد آن نوشت، اما در این مقاله ما راهکارهایی برای تقویت امنیت سایتتان قرار داده ایم. همراه ما باشید.

چه سایتی امن خوانده می شود؟

به طور کلی زمانی گفته می شود که یک سایت ایمن است؛ که بتواند تمامی خدماتی که برایش تعریف شده است را به طور کامل و به دور از هر گونه مشکل انجام دهد. برای ایجاد این ایمنی رعایت یکسری مسائل حائز اهمیت است. از جمله ی این موارد می توان به امنیت شبکه، توجه به امنیت سرور، سیستم عامل امن و هم چنین نرم افزار های مورد استفاده و… اشاره نمود.

امنیت سایت

اهمیت ایمنی سایت

برای راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی، زیر ساخت های معتددی لازم است. یکی از مهم ترین و قابل توجه ترین مسائل، امنیت سایت می باشد. ایمن بودن سایت هم به نفع کاربر و هم به نفع دارنده ی سایت است. چراکه اگر سایت ایمن نباشد اطلاعات شخصی کاربر به خطر می افتد. همچنین اگر یک سایت از ایمنی لازم برخوردار نباشد، تمام هزینه هایی که برای راه اندازی و تکمیل سایت انجام شده است، توسط هکرها به هدر خواهد رفت.


برای سایت های معتبر که دنبال کننده های زیادی هم دارند، توجه به مسائل ایمنی سایت از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که این ایمنی می تواند حافظ اعتبار سایت و اعتماد بیشتر کاربران باشد. نگرانی بزرگ گرداننده های سایت اکثرا در خصوص مسایل امنیت سایت بوده است؛ چراکه هرروزه روش های نوین و جدیدی جهت آسیب به بخش های متنوع یک سایت فراگیر می شود.

امنیت وبسایت چه ارتباطی با تبلیغات گوگل دارد؟

گوگل همیشه به فکر کاربران خود بوده و به تبلیغ کنندگان اجازه نمیدهد که تبلیغات، محتوا یا مقصدی که سعی در فریب کاربر را دارد اجرا کنند و به نمایش درآورند. وقتی سایت شما ویروسی باشد از نظر گوگل جایی در صفحه اول ندارید و نمیتوانید از تبلیغات گوگل استفاده کنید.

نرم افزارهای مخرب یا ناخواسته

این شرایط برای تبلیغات شما و هر نرم افزاری که سایت یا برنامه شما میزبان آن باشد، اعمال می شود:نرم افزارهای مخرب یا “بدافزار” که ممکن است به یک کامپیوتر، دستگاه یا شبکه دسترسی غیرمجاز آسیب برساند یا به آن دسترسی پیدا کند

انواع ویروس ها و بدافزار ها: ویروس های رایانه ای، باج افزارها، کرم ها، اسب های تروجان، ریشه کیت ها، keylogger ها، شماره گیران، جاسوس افزارها، نرم افزار امنیتی سرکش و سایر برنامه ها یا برنامه های مخرب

راهکار های افزایش امنیت سایت

برای افزایش امنیت وب سایت باید به موارد متعددی توجه نمود. در ادامه به توضیح ۷ مورد از راهکار های افزایش امنیت سایت خواهیم پرداخت. این موارد عبارت اند از:

۱- اهمیت استفاده از هاست ایمن

یکی از مهم ترین راه کار ها برای برقراری امنیت در سایت، استفاده از هاست های مطمئن است. هاست بستری را فراهم می آورد که سایت بتواند بر مبنای آن به فعالیت بپردازد. حال هرچه این بستر امن تر و مطمئن تر باشد، به تبع ساز و کار های سایت نیز به درستی قابل اجرا خواهند بود. سعی کنید هاست مورد نظر خود را از مراکز معتبر و مطمئن خریداری نمایید. چراکه در غیر این صورت هم هزینه ی صورت گرفته به هدر خواهد رفت، و هم سایت دچار مشکلات جبران ناپذیر خواهد شد.

سرور مورد استفاده می بایست مجهز به استفاده از فایروال های قدرتمند و غیر قابل نفوذ باشد. این امر خود می تواند تا حد بسیار زیادی از ورود مخرب ها جلوگیری نماید و امنیت سایت را چندین برابر نماید. دیتابیس خود را به طور جدا گانه بر روی یک سرور دیگر نگه داری نمایید، در این صورت اگر مشکلی برای سرور سایت پیش آید، هیچ مشکلی متوجه دیتابیس شما نخواهد بود، و امنیت همواره برقرار خواهد بود.

امنیت هاست

۲- استفاده از اینترنت مطمئن 

اینترنت از دیگر زیر ساخت هایی است که می تواند حافظ امنیت سایت باشد. استفاده از اینترنت مطمئن هم مزایایی برای کاربر و هم مزایای بسیاری برای کارفرما خواهد داشت. اینترنت به مشابه یک پل ارتباطی بین کاربر و گرداننده ی سایت است. کاربر همه ی اطلاعات و حتی نیاز خود را از طریق این پل ارتباطی به گوش مدیران سایت می رساند. حال اگر در این مسیر شنود های جاسوسی وجود داشته باشد، باعث خیانت به اعتماد مشتری و کاربر می شود. علاوه بر آن آسیب های جدی نیز متوجه سایت می گردد.

بهتر است بدانید؛ برای جلوگیری از هک شدن وای فای، می بایست وی پی اس را غیر فعال کنید. سپس فایل روال مورد نظر را فعال نمایید. استفاده از ssl که یک پروتوکل ایجاد کننده ی امنیت در فضای اینترنت می باشد، در بالا بردن امنیت سایت بسیار موثر است. این پروتکل امنیتی اجازه نمی دهد که اطلاعات رد و بدل شده بین کاربر و سایت در دسترس سوء استفاده گران قرار بگیرد.

۳- استفاده از سیستم عامل با امنیت بالا

مدیران سایت باید به چندین نکته بسیار اهمیت دهند. آن ها می بایست توجه داشته باشند که نرم افزار های اصلی را روی سایت خود نصب و استفاده نمایند. در غیر این صورت استفاده از سیستم عامل های دستکاری شده می تواند، امنیت سایت را هم برای کاربر و هم برای سایت به خطر بیاندازد. استفاده از نسخه های کرک شده و دستکاری شده، هم حقوق شرکت تولید کننده ی نرم افزار های اصلی را ضایع می سازد و هم امنیت سایت را تا حد چشمگیری تنزل می دهد.

۴- بالابردن امنیت سایت با استفاده از سیستم مدیریت محتوا

یکی از راه کارهای بالا بردن ایمنی سایت، استفاده از سیستم مدیریت محتوا می باشد. در صورت استفاده از این سیستم ، شما قادر خواهید بود که از ورود انواع بدافزار ها و اسپم کننده ها، به محتوای سایت خود جلوگیری نمایید. اما در غیر این صورت عوامل مخل کننده ی امنیت به راحتی می توانند به سایت نفوذ کرده و محتوا را دستکاری کرده و محتوای مورد نظر خود را جایگزین نمایند.

۵- استفاده از رمز عبور مناسب برای امنیت وبسایت

یکی از الزامی ترین نکاتی که باید رعایت شود؛ انتخاب یک رمز عبور مناسب برای سایت می باشد. پسورد مورد نظر می بایست حداقل دارای هشت کاراکتر باشد. در انتخاب این کاراکتر ها لازم است از عدد، حروف کوچک و بزرگ الفبا و هم چنین علامت هایی مثل: علامت توجه، دات و پرانتز و… استفاده نمود. توجه داشته باشید که رمز عبور می بایست هر چند مدت یک بار مجددا تعویض شود. چراکه اگر رمز قبلی به دست اخلالگران سایت افتاد، با عوض کردن آن دیگر جایی برای نگرانی وجود نداشته باشد.

توجه داشته باشید که به هنگام نمایش اخطار برای کاربری که رمز عبور یا پسورد خود را اشتباه  وارد کرده است، دقیقا ذکر نکنید که کدام یک از این دو اشتباه اند. چرا که این کار باعث می شود هکر ها به راحتی تمکزشان را روی یکی از این دو مورد قرار دهند و به راحتی بتوانند کار خود را انجام دهند.

استفاده از رمز عبور مناسب

۶- استفاده از نرم افزار های آپدیت شده برای افزایش امنیت سایت

هر نسخه ای از نرم افزار ها دارای تعدادی باگ می باشند. این باگ ها سبب اختلال در اجرای درست برنامه می گردند. استفاده از نرم افزار هایی که آپدیت شده اند، باعث می شود ما از نسخه ای استفاده کنیم که طی به روز رسانی، باگ های مورد گرفته شده اند و مطمئن باشیم که سیستم عامل مورد نظر با کارایی بالا مشغول به کار است.

۷- مدیریت فایل های آپلود شده

بعضی از سایت ها حوزه ی فعالیتشان به صورتی است که کاربر می بایست یک فایل را در سایت آپلود کند. به طور مثال برخی از سایت های کاریابی برای دریافت رزومه ی افراد، قسمتی به اسم آپلود فایل دارند که کاربر می بایست از آن طریق رزومه ی خود را ارسال نماید. حال برخی از هکر ها با استفاده از این روش اقدام به ارسال برخی از فایل های نامناسب و دارای کد های مخرب می کنند. همین اتفاق سبب می شود که امنیت سایت تا حد زیادی به خطر بیافتد.

در سیستم عامل لینوکس این امکان به شما داده می شود که محل ذخیره سازی فایل های دریافت شده را محدود نمایید. این اتفاق باعث می شود از نفوذ اطلاعات داخل فایل ها  به سایر نقاط سایت جلوگیری شود.

زهرا غفوریان
زهرا غفوریان
فعال و علاقه مند در حوزه دیجیتال مارکتینگ هستم و چند سالی هست که با مجموعه تاپ ادورت همراه شدم تا بتونم تو این زمینه به پیشرفت بیشتری برسم.

دیدگاه ها بسته شده است

۰۲۱-۶۶۴۰۲۹۴۲
شماره تلفن همراه خود را وارد کنید تا با شما تماس بگیریم.