تخفیف ویژه برای کاربران قدیمی تاپ ادورت فعال شد

انتخاب شعار تبلیغاتی

هدف ما از ارائه این مقاله توضیح در رابطه با ویژگی‌های بهترین و مناسب ترین شعار تبلیغاتی است. امید است با مطالعه این متن پاسخ سوالات خود را جهت انتخاب یک اسلوگان مناسب برای کمپین‌های تبلیغاتی خود بدست آورید.

اسلوگان یا شعار تبلیغاتی چیست؟

اسلوگان یا شعار تبلیغاتی جمله ای آهنگین و پر معنا در رابطه با برند و هم راستا با هدف کمپین تبلیغاتی است. یکی از مهم ترین ارکان داشتن یک تبلیغ موثر، شعار تبلیغاتی خاص و جذاب است. شعار انتخابی می‌بایست به صورتی باشد که به راحتی در ذهن مخاطب ثبت گردد و خوش آوا باشد.

ریشه کلمه اسلوگان (slogan) به استکاتلند بر می‌گردد. در گذشته‌های دور زمانی که سربازان قصد ورود به میدان جنگ را داشتند، جلماتی را با صدای بلند و همه باهم فریاد می‌زدند.

هدف از هم خوانی و سر دادن این شعار‌ها آگاه سازی حریف از ورود سربازان به میدان جنگ بود. یک شعار تبلیغاتی خوب نیز می‌بایست همانند شعارهایی که سربازان جنگی فریاد می‌زدند به قدری جذاب باشند تا نظر همه را به خود جلب کنند و به نوعی برای رقیب حکم رجز خوانی و به مبارزه طلبی داشته باشد.

اهمیت انتخاب شعار تبلیغاتی

در شکل گیری هویت برند یک کسب و کار عوامل متعددی دخیل و دست اندر کار اند. لوگوی یک برند به نحوی در شکل گیری هویت بصری برند بسیار موثر است. شعار تبلیغاتی و یا همان اسلوگان در شکل گیری هویت کلامی برند بسیار موثر می‌باشد.

در تبلیغات دهان به دهان که از مهم ترین انواع تبلیغات به شمار می‌آید فرد به سختی خواهد توانست لوگوی یک برند را برای شخص دیگری بیان کند. اما صدا و آوا به راحتی قابل انتقال به دیگران می‌باشد.

بعضی از برند‌ها برای وایرال شدن کمپین تبلیغاتی خود از شعار‌های نا متعارف و خلاف عرف و اخلاق استفاده می‌کنند. ممکن است در بازه زمانی کوتاه مدت نظر بسیاری از افراد را به خود جلب کنند اما در نهایت سبب بدبین شدن افراد نسبت به برند می‌شود و ذهنیتی منفی از برند در ذهن مخاطب شکل می‌گیرد.

توجه داشته باشید که رفع ابهام و یا ذهنیت منفی که راجع به برند در اذهان عمومی شکل گرفته است بسیار کار سختی است و حتی ممکن است منجر به تغییر نام برند گردد.

تفاوت تگ لاین و اسلوگان در چیست؟

تگ لاین شعار کلی و اصلی یک برند است که چکیده ای از هویت آن برند را به گوش مخاطب می‌رساند. اغلب کسب و کار‌ها با شروع فعالیت خود یک شعار با معنا و خوش آوا برای برند خود انتخاب می‌کنند.

به ندرت پیش می‌آید که برندی تصمیم به تعویض و یا تغییر این شعار کند. اما اسلوگان شعاری مخصوص یک بازه زمانی خاص و یا یک محصول و خدمت خاص یک کسب و کار می‌باشد. هر کمپین تبلیغاتی یک شعار مناسب بسته به هدفی که دارد، برای خود انتخاب می‌کند.

به طور مثال برای شرکت اپل شعار متفاوت فکر کنید یک تگ لاین به شمار می‌آید و شعار قدرت سبکی یک اسلوگان است که برای محصول آی پد در نظر گرفته شده است. شرکت اپل با انتخاب چنین شعار تبلیغاتی برای خود توانست در بازه کوتاه مدت یک ساله سود سهام خود را بیش از سه برابر افزایش دهد.

به طور کلی شعار تبلیغاتی کمک بسیار زیادی به تاثیر گذار کردن تبلیغات و هم چنین القای بهتر هدف کمپین‌ها می‌کند. گاهی اوقات نیز پیش می‌آید که شعار آن قدر زیبا و زیرکانه انتخاب می‌شود که یک کمپین تبلیغاتی خوب بر پایه آن شکل بگیرد.

شعار تبلیغاتی اپل

به طور مثال دو شرکت ارج و آزمایش که هر دو در یک حوزه و صنعت در حال فعالیت اند و به نوعی رقیب محسوب می‌شوند، و هر کدام از آن‌ها در پی جلب نظر مخاطب به سمت خود می‌باشند. سال‌ها پیش شرکت ارج با استفاده از یک اسلوگان بسیار زیرکانه سبب شگفتی مخاطبان شد و توجهات بسیاری را به خود جلب کرد.

شعار تبلیغاتی ارج این بود که : ” آزمایش ثابت کرد که ارج بهترین است. در این شعار از نام رقیب حسن استفاده شده است و با ایجاد ایهام ذهن مخاطب را به خود جلب می‌کند و باعث می‌شود تا مدت‌ها در ذهن او باقی بماند.

ویژگی‌های شعار تبلیغاتی موثر

کپی رایتینگ برای یک تصویر گرافیکی و یا یک کمپین گسترده تبلیغاتی امری مهم است و نیازمند صرف زمان زیادی است. در ادامه به توضیح و ذکر نکاتی در رابطه ویژگی‌های یک شعار تبلیغاتی خوب و مناسب خواهیم پرداخت. این موارد عبارت اند از:

بیان کردن ویژگی‌های محصول

یک اسلوگان خوب می‌بایست به مخاطب یک دید کلی از ویژگی‌های محصول ارائه کند و ذهن مخاطب را نسبت به محصول و کاربرد آن باز تر کند. به عبارت دیگر با استفاده از اسلوگان مناسب می‌توان رغبت و تمایل مخاطب برای خرید محصول را چند برابر کرد.

کوتاه و مختصر بودن

یکی دیگر از ویژگی‌های اساسی یک شعار تبلیغاتی مناسب کوتاه و مختصر بودن آن است. در یک اسلوگان می‌بایست از لغاتی استفاده کرد که درک و فهمش برای مخاطب دشوار نباشد. از طرفی سادگی بیش از حد یک اسلوگان می‌تواند سبب بی توجهی مخاطب نسبت به کمپین تبلیغاتی شود. به طور کلی بهتر است از واژه‌های آشنا اما پر معنا و مرتبط با هدف خود استفاده کرد.

کمک گرفتن از یک کپی رایتر حرفه ای که با اصول و قواعد زبان فارسی به طور کامل آشناست، می‌تواند شما را در این راه بسیار کمک کند.

 

مستتر بودن نکته ای خاص در متن انتخابی

قرار نیست در اسلوگان حرف یا کلامی به مخاطب دیکته شود. شعار تبلیغاتی خوب شعاری است که ذهن مخاطب را تا حدی به خود درگیر سازد و او را با خود همراه سازد. مخصوصا در کمپین‌های تبلیغاتی که به صورت تیزینگ و یا اوپنینگ طراحی می‌شوند، اهمیت و ضرورت استفاده از اسلوگان مناسب در موفقیت و یا عدم موفقیت کمپین موثر است.

وجود ارتباط مفهومی بین طراحی گرافیک و اسلوگان

همه ما در سطح شهر بنر‌ها و بیلبورد‌های بسیاری را مشاهده کرده ایم که کپی رایتینگ و شعار تبلیغاتی انتخاب شده هیچ ارتباطی با طراحی گرافیکی نداشته اند. این تضاد و تعارض سبب سر در گمی مخاطب و عدم القای پیام مورد نظر به او می‌شود.

به طور مثال اگر در شعار تبلیغاتی خود از کلمه ارگانیک و طبیعی استفاده می‌کنید، طراحی گرافیک نباید اغراق شده و دور از واقعیت باشد. بهتر است از تصاویر طبیعی استفاده شود.

شعار تبلیغاتی نایک

چند نمونه شعار تبلیغاتی موفق

در ادامه به ذکر چند مورد از شعار های تبلیغاتی موفق از برند‌های داخلی خواهیم پرداخت. اکثر نکاتی که در بالا عنوان شدند می‌توانید در بطن این شعار‌های تبلیغاتی موفق ببینید. به طور مثال:

  • چیتوز موتوری: یک گاز خوشمزه
  • بانک شهر: ایران یک شهر دارد
  • ایرا رادیاتور: پشتم گرمه
  • دیوار: یک تعویض طلایی
  • بانک پارسیان: هر آن پارسیان
  • رایتل: از سرعت واقعی لذت ببرید

توجه کنید که در همه این شعار‌ها رعایت اصل اختصار و کوتاه نویسی مورد توجه قرار گرفته است. توصیه می‌شود اسلوگان انتخاب شده از چهار واژه بیشتر نشود.

دیدگاهتان را بنویسید