بازاریابی پیامکی

در این مقاله قرار است در رابطه با بازاریابی پیامکی ، مزایا و معایب آن بیشتر بدانیم. امید است  با مطالعه‌ی این متن پاسخ سوالات خود را در زمینه‌ی sms مارکتینگ بدست آورید.

بازاریابی پیامکی چیست ؟

امروزه در دسترس قرار گرفتن موبایل‌ها و تلفن‌های همراه برای تمام اقشار جامعه، سبب ایجاد کانالی برای انتقال پیام کسب و کارها به جامعه هدف شود. امروزه گوشی‌های موبایل جزء جدایی ناپذیر زندگی ما شده اند و حتی می‌توان گفت به عنوان عضوی از بدن به شمار می‌آیند. همین نزدیکی تکنولوژی و دخالت در روند زندگی طبیعی سبب شده است که بسیار از کسب و کارها بستر را مناسب دیده و از طریق تلفن های همراه پیام خود را به گوش مخاطب برسانند.

به هنگام نصب یک بیلبورد تبلیغاتی در سطح شهر امکان تردد تمام افراد جامعه هدف از آن مسیر دور از تصور است و یا حتی با فرض اینکه تمام افراد جامعه هدف ما از گذرگاه آن بیلبورد عبور کنند باز هم غیر ممکن است که همه‌ی آن ها به محتوای بیلبورد توجه کنند. گاهی با صرف هزینه کمتر و ارسال پیام به هر یک از مخاطبان جامعه هدف خود سریعتر به هدف خواهیم رسید اما گاهی نیز برعکس اتفاق می‌افتد. در ادامه با جزییات بیشتر به تشریح این مسائل می‌پردازیم.

بازاریابی پیامکی چیست

 

نحوه جمع آوری شماره تلفن افراد جامعه هدف

اگر لیست افرادی که قرار است پیام ما به گوش آنها برسد درست و دقیق تهیه شود، بزرگترین گام در تبلیغات پیامکی را برداشته اید. در اصطلاح به فرایند جمع آوری اطلاعات از مخاطبان تهیه lead generation گفته می‌شود. لید جنریشن در واقع مشتریان راغب کسب و کار ما هستند که می‌توان آنها را با اندکی تلنگر از مخاطب به مشتری تبدیل نمود. برای جمع آوری لیدها می‌توان در صفحه‌ی فرود قسمتی تعبیه کرد که کاربر به هنگام ورود به سایت اطلاعات تماس خود را وارد نماید. روش دیگری که برای جمع آوری لیست جامعه هدف از آن استفاده می‌شود گرفتن شماره تماس از افراد به هنگام خرید یک محصول می‌باشد.

 

موارد استفاده از بازاریابی پیامکی

یکی از ابزارهای در دسترس مدیران هر کسب وکاری برای اطلاع رسانی به مشتریان خود و یا آگاه کردن آنها از اخبار جدید کسب و کار و حتی ارائه کدهای تخفیف، استفاده از بازاریابی پیامکی است.ز بازاریابی پیامکی می توان برای اطلاع رسانی به مخاطبان و آگاه کردن آنان از اخبار و اطلاعیه ها استفاده نمود. همین امر سبب حفظ رابطه با مشتری می شود و اورا به برند شما وفادار می سازد.

مزایای بازاریابی پیامکی

از عمر بازاریابی پیامکی بیشتر از دو دهه نمی‌گذرد. این نوع بازاریابی علی رغم پیشرفت تکنولوژی و رواج یافتن روشهای نوین بازاریابی هنوز هم در برخی موارد کارآمد است. با ایجاد بسترهای تحت وب اکثر مردم تصور می‌کنند که عمر بازاریابی پیامکی و دیگر راه‌های انقال پیام به روش آفلاین به پایان آمده است. اما باید گفت بازاریابی پیامکی نمرده است و هنوز هم فواید و مزایایی با خود به همراه دارد. در ادامه به برخی از این فواید اشاره خواهیم نمود.

وفادار ساختن مشتریان به خود

یکی از مهم ترین فواید بازاریابی پیامکی وفادار ساختن مشتری به برند خود می‌باشد. زمانی که پیام اختصاصی برای مخاطب فرستاده می‌شود احساس مهم بودن به او دست می‌دهد. وجود همین حس سبب می‌شود ارتباط نزدیکی با شما و برند تان احساس کند. زمانی که مشتری عادی به مشتری وفادار بدل می‌شود، اتفاق مهم تر این است که او خواهد توانست قشر زیادی را ترغیب به خرید از ما کند چرا که علاقه مند است حس خوبی که از ما دریافت نموده است را با سایر آشنایان خود نیز تقسیم کند از این رو آنها را نیز تشویق به تجربه این حس خواهد نمود.

افزایش brand awareness

مبحث  افزایش آگاهی از برند بسیار مهم و حیاتی است. اگر چرخه حیات یک کسب و کار را شامل مرحله بازاریابی، برندینگ و فروش تقسیم کنیم، برند آگاهی مربوط به مرحله برندینگ خواهد شد. با یک مثال بهتر می‌توان مفهوم آن را شرح داد. تصور کنید شما صاحب برند یک خمیر دندان هستید. استفاده از این نوع محصول نیاز تمام افراد جامعه است از این رو بازار گسترده ای وجود دارد و برند های متنوعی در حال فعالیت اند. حال اگر از فردی در جامعه سوال شود که نام سه برند خمیر دندانی که به ذهنت می‌رسد را بگو اگر نام خمیر دندان شما را نیاز به زبان آورد به این معناست که در زمینه برند آگاهی تلاش خوبی و نتیجه بخشی نموده اید.

راه های متنوعی برای افزایش آگاهی از برند وجود دارد که یکی از موثر ترین آنها استفاده از بازاریابی پیامکی است. با استفاده از اس‌ام‌اس مارکتینگ می‌توان در ساعاتی از شبانه روز که حتی ممکن است مخاطب نیازی به محصول ما نداشته باشد نام برند خود را به او یادآوری کنیم. علاوه بر این از فواید برند آگاهی ارتباط موثر و مداوم با مخاطب و سرانجام وفادار ساختن او به برند خود می‌باشد.

ُsms مارکتینگ

در دسترس بودن

از مهم ترین ویژگی های مثبت استفاده از پیامک کوتاه برای رساندن پیام خود به گوش افراد جامعه هدف، در دسترس بودن آن است. هر فردی با هر سطح از دغدغه و مشغله کاری حداقل روی ده ها بار به صفحه گوشی خود نگاه می‌کند اما همین فرد ممکن است کمتر پیش آید که به ایمیل های خود سری بزند و یا در شبکه های اجتماعی وقت بگذراند. از همین رو بازاریابی پیامکی امکان ایجاد تعامل با مشتری از ساده ترین مسیر را فراهم می‌سازد. آمارها نشان می‌دهد بیشتر از 95 درصد از پیامک های تبلیغاتی دیده می‌شوند این درحالی است که در روشهای دیگر در خوش بینانه ترین حالت این عدد به کمتر از 50 درصد هم می‌رسد.

افزایش راحتی مخاطب

برخی از کسب و کارها برای راحتی مخاطبان خود کدهای تخفیف اختصاصی آنها را در قالب پیام کوتاه برایشان ارسال می‌نماید. مخاطب دیگر لازم نیست در ایمیل خود به دنبال یافتن کد تخفیف باشد و بسیار ساده تر خواهد توانست خواسته خود را برطرف سازد. خبر نامه های پیامکی در کوتاه ترین زمان و به صورت اختصاصی اخبار لازم را به گوش مخاطب خود می‌رسانند و احتمال تعامل مشتری با این مدل از بازاریابی به مراتب بیشتر از روش های دیگر است. بیش از 70 درصد از کسانی که کد تخفیف خرید و یا استفاده از خدمتی را دریافت می‌کنند از آن استقبال می‌نمایند. اما توجه داشته باشید ارسال کدهای تخیف برای مخاطب دارای مناسبت باشد و بداند که چرا به او کد تخفیف ارائه شده است. در غیر این صورت او تصور می‌کند در زمان هایی که کد تخفیف ندارد هزینه ای بیشتر از ارزش واقعی کالا می‌پردازد و در اصطلاح قیمت ها برای او شکسته می‌شوند. پس توجه داشته باشید که مناسبت ارسال کد تخفیف را برای مخاطب شرح دهید و بهتر است ارسال این کدها بیشتر از سه بار در ماه نباشد.

مزایای بازاریابی پیامکی

معایب بازاریابی پیامکی

یکی از بزرگترین معایبی که بازاریابی پیامکی می‌تواند داشته باشد این است که نمی‌توان در طراحی و اجرای آن از نقش و رنگ و تصویر استفاده نمود. این امر خود سبب کاهش تعامل خواهد شد و باید تمرکزتان بر روی کپی رایتینگ و محتوای پیام باشد و از طریق آن به جذب و ترغیب مخاطب بپردازید.

نکته دیگر این است که بسیاری از مردم پیامک های تبلیغاتی خود را مسدود نموده و قاعدتا اگر این افراد جزء جامعه هدف ما باشند استفاده از اس‌‌ام‌اس مارکتینگ برای آن ها فایده ای نخواهد داشت.


اشتراک
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments