تخفیف ویژه برای کاربران قدیمی تاپ ادورت فعال شد

بازاریابی شبکه های اجتماعی به چه معناست؟

بازاریابی در شبکه های اجتماعی یک راه بسیار قدرتمند برای تجارت در تمام انواع می باشد و می‌ تواند مشتریان زیادی را جذب کند. مشتریان شما هم اکنون با برندهای مختلفی در شبکه‌های اجتماعی سروکار دارند.

اگر مستقیم با مخاطبان خود در شبکه اجتماعی مثل فیسبوک، توییتر و اینستاگرام و پینترست صحبت نکنید، بسیاری از آن ها را از دست می دهید. بازاریابی در شبکه های اجتماعی می تواند موفقیت قابل توجهی را برای تجارت شما رقم بزند و همچنین برند شما را از بقیه جدا کند و فروش شما را تا حد زیادی بالا ببرد.

بازاریابی شبکه اجتماعی چیست؟

بازاریابی شبکه اجتماعی یک نوع بازاریابی اینترنتی است که درگیر تولید و به اشتراک گذاشتن محتوا روی شبکه‌ های اجتماعی می باشد و باعث می‌ شود که اهداف بازاریابی برند تحقق پیدا کند.

بازاریابی شبکه اجتماعی شامل فعالیت هایی مثل پست متن، عکس، ویدئو و دیگر محتواها می باشد که به مخاطب انگیزه می دهد. هپچنین می‌ توان تبلیغات پولی را نیز در آن قرار داد.

به همین دلیل این مقاله راهنما را برای شما فراهم کردیم تا بازاریابی شبکه اجتماعی را به شما معرفی کنیم و راهکارهایی را در مورد آن به شما ارائه دهیم. با این راهکارها می توانید بازاریابی شبکه اجتماعی خودتان را ارتقا دهید.

با برنامه ریزی شروع کنید.

قبل از اینکه شروع به ساخت کمپین های بازاریابی شبکه اجتماعی کنید، باید اهداف تجاری خود را مشخص کنید. راه اندازی یک کمپین بازاریابی شبکه اجتماعی بدون داشتن یک استراتژی اجتماعی در ذهنتان، مانند این است که بدون نقشه در یک جنگل گشت و گذار کنید. ممکن است در این گشت و گذار اوقات خوشی سپری کنید اما قطعا مسیر را گم خواهید کرد.

در این قسمت سوالاتی را مطرح می ‌کنیم که هنگام تعریف اهداف خود برای بازاریابی شبکه اجتماعی باید از خودتان بپرسید:

  • دوست دارید از بازاریابی شبکه اجتماعی چه چیزهایی به دست بیاورید؟
  • مخاطب هدف شما کیست؟
  • مخاطب هدف شما قرار است در کجا قرار بگیرد و چگونه می خواهد از شبکه اجتماعی استفاده کند؟
  • دوست دارید چه پیام هایی از طریق بازاریابی شبکه اجتماعی شما به مخاطبانتان ارسال شود؟

نوع تجارت شما می تواند اطلاعات زیادی را در مورد استراتژی بازاریابی شبکه اجتماعی در اختیار قرار بدهد.

یک پست درباره ی طبیعت در اینستاگرام

نمونه‌ای از کمپانی هایی که بازاریابی شبکه اجتماعی خود را در اینستاگرام راه اندازی کرده اند، بسیار زیاد می باشد. مثلاً تجارت های مربوط به مسافربری و بازرگانی که ویژگی های بصری خود را در پلتفرم های اجتماعی مثل اینستاگرام یا پینترست به اشتراک می گذارند و ارزش کاری خود را نشان می‌ دهند. شرکت های بازاریابی و تجاری نیز در توییتر و لینکدلن بسیار موثر هستند.

بازاریابی شبکه اجتماعی چگونه به شما کمک می کند که به اهداف بازاریابی خود برسید؟

بازاریابی شبکه اجتماعی در تحقق برخی از اهداف به شما کمک می‌ کند که عباراتد از:

هرچه مخاطبان شما در شبکه های اجتماعی بیشتر و علاقه مند به برند شما شوند، دستیابی به اهداف دیگر بازاریابی برای شما برای شما آسان تر خواهد بود!

بهترین ترفند های بازاریابی در شبکه های اجتماعی

اگر اکنون آماده هستید که بازاریابی شبکه اجتماعی خود را شروع کنید، در این قسمت با ما همراه باشید که نکاتی را در این مورد به شما توضیح میدهیم.

برنامه ریزی محتوای شبکه اجتماعی

همانطور که قبلا هم گفتیم، داشتن یک برنامه برای بازاریابی شبکه اجتماعی ضروری می باشد. جستجوی کلمات کلیدی و رقابت به شما کمک می کند که ایده های محتوایی مختلف در ذهنتان تصورسازی کنید که مخاطب هدف شما را به سر ذوق و هیجان می آورد. تحقیق کنید که دیگر تجارت ها در حوزه کاری شما چگونه باعث هیجان بیشتر مشتری در شبکه اجتماعی می گردند؟

داشتن یک محتوای عالی

ارتباط یکپارچه و پایدار با دیگر بازاریابی های آنلاین باعث می‌ شود که بازاریابی شبکه اجتماعی شما موفق شود . مطمئن باشید که به طور منظم پست می‌ گذارید و اطلاعات ارزشمندی را به مشتریان خود ارائه می دهید و باعث می شوید که به آن ها کمک کنید و آن ها را سر ذوق بیاورید. محتواهایی که در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارید، می‌ تواند شامل عکس‌ ها، ویدئوها، اینفوگرافیک ها و راهنماها و غیره باشد.

بازاریابی در فیسبوک

یک تصویر برند سازگار

استفاده از شبکه های اجتماعی برای بازاریابی باعث می شود تا تصویر برند شما در پلتفرم های شبکه اجتماعی مختلف نشان داده شوند. از آنجا که هر پلتفرم محیط منحصر به فرد خودش را دارد، هویت اصلی برند شما، چه سرگرم کننده، دوستانه یا قابل اعتماد، باید ثابت باقی بماند.

شبکه اجتماعی برای پروموت محتوا

شبکه اجتماعی کانال عالی برای به اشتراک گذاشتن بهترین محتواهای وبلاگ و سایتتان با خوانندگان است. زمانی که وفادارانه شبکه اجتماعی را دنبال کنید، قادر خواهید بود که محتوای جدید پست کنید و مطمئن باشید که خوانندگان شما از خواندن آنها لذت می برند. علاوه بر آن محتوای عالی در وبلاگ به شما کمک می‌ کند که فالوورهای بیشتری به دست بیاورید. بازاریابی محتوا بسیار هیجان انگیز است و فواید زیادی برای تجارت شما خواهد داشت.

به اشتراک گذاری لینک ها

از آنجایی که استفاده از شبکه اجتماعی برای بازاریابی، یک راه عالی برای نشان دادن خاص بودن شما می باشد، پس محتوای اورجینال و مربوط به خودتان، راهی برای افزایش فالوور و طرفداران علاقه نسبت به برند شما است. همچنین فرصتی برای پیوند دادن به مطالب دیگر نیز می باشد.

اگر منابع دیگر اطلاعات مفید و ارزشمندی ارائه می دهند که فکر می کنید مخاطب هدف شما از آن لذت می برد، در لینک دادن به آن ها تعلل نکنید. این کار می‌ تواند اعتماد مخاطب را جلب کنید.حتی ممکن است منابعی که به آنها لینک داده اید نیز به شما لینک بدهند.

پیگیری رقبا

بسیار مهم است که همیشه مراقب رقیبان خود باشید، زیرا آن ها می‌ توانند دیتاهای ارزشمندی را برای کلمه های کلیدی در شبکه های اجتماعی به وجود بیاورند. اگر رقیبان شما از کانال های بازاریابی شبکه اجتماعی یا تکنیک هایی استفاده می‌ کنند که ظاهراً کار آمد است، شما هم آن را انجام دهید اما به شکلی بهتر!

آنالیز بازاریابی توییتر

اندازه گیری موفقیت با استفاده از آنالیز گرها

شما نمی توانید میزان موفقیت استراتژی بازاریابی شبکه اجتماعی را بدون بررسی و پیگیری آمارهای ثبت شده اندازه گیری کنید. Google Analytics به عنوان یک ابزار بازاریابی شبکه اجتماعی به طرز عالی می توانند به شما کمک کنند که تکنیک های موفق بازاریابی خود را بشناسید و بفهمید کدام یک از تکنیک ها بهتر است کنار گذاشته شوند.

تگ های ردیابی را برای کمپین های بازاریابی شبکه اجتماعی خود تعیین کنید تا بتوانید به درستی آنها را نظارت کنید. و حتما از اطلاعات تحلیلی موجود در هر بستر اجتماعی برای اطلاعات بیشتر درباره اینکه کدام یک از محتوای اجتماعی شما بهترین عملکرد را در جذب مخاطبانتان دارد ،استفاده کنید.

مدیریت بحران شبکه اجتماعی

همیشه همه چیز برای برندها در شبکه های اجتماعی به راحتی پیش نمی رود. بهتر است که یک راهنما درنظر بگیرید تا کارمندان در هنگام بروز مشکلات از آن استفاده کرده و مشکل را حل کنند.

انتخاب بهترین پلتفرم شبکه های اجتماعی برای بازاریابی

در این قسمت به شما می گوییم که چگونه از شبکه اجتماعی برای بازاریابی از طریق یک پلتفرم خاص و کاربری متفاوت استفاده کنید. پلتفرم های بازاریابی مختلف شبکه‌ های اجتماعی به دیدگاه های مختلف نیاز دارند و بهتر است استراتژی منحصر به فرد خود را برای هر پلت‌فرم به کار بگیرید.

محبوب ترین شبکه های اجتماعی

استفاده از فیسبوک برای بازاریابی شبکه اجتماعی

فیسبوک محیط کاملاً دوستانه ای دارد اما نیاز به استراتژی بازاریابی فعال شبکه اجتماعی خواهد داشت. باید کار خود را از طریق تولید یک فن پیج تجاری در فیس بوک شروع کنید.

شاید بخواهید که توجه دقیقی به نقشه راه داشته باشید. این یکی از اصلی‌ ترین و حیاتی‌ ترین جنبه‌ها در تجربه کاربری با فیس‌بوک می باشد. فیسبوک مکانی است که افراد به داخل آن می‌ روند تا احساس آرامش و ریلکسی کنند و با دوستانشان صحبت کنند.

بنابراین باید فعالیت شما نیز کاملاً دوستانه باشد. به یاد داشته باشید که دسترسی آسان به فیسبوک گاهی اوقات محدود می شود. بنابراین باید از استراتژی تبلیغی فیس بوک به صورت پولی استفاده کنید که می تواند تاثیر بیشتری روی حضور کنونی شما در فیس بوک داشته باشد.

استفاده از گوگل پلاس برای بازاریابی شبکه اجتماعی

گوگل پلاس یک رقیب وارد شده در صحنه برای فیس بوک می باشد اما هم اکنون مخاطبان بسیار زیادی دارد. گوگل پلاس برای همه کارآمد خواهد بود اما بعضی از اتحادیه‌ ها به شدت در آن فعال می باشند. در گوگل پلاس می توانید تصاویر را آپلود کرده و به اشتراک بگذارید. همچنین عکس ها و لینک ها را داخل آن قرار دهید تا تمام مخاطبان آن ها را مشاهده کنند.

همچنین می توانید از گزینه های مفید دیگری در گوگل پلاس استفاده کنید که به شما اجازه می دهد تا فالوورهای خود را به بخش ها و گروه های کوچک تر تقسیم کنید. شما می توانید با توجه به سلیقه هر گروه اطلاعات متفاوتی را با آن ها به اشتراک بگذارید.

همچنین می‌توانید یک گروه super-fan ایجاد کنید و تخفیف های بزرگ خود را با آن گروه به اشتراک بگذارید. توجه داشته باشید که گوگل برنامه‌ هایی را برای اجاره گوگل‌ پلاس اعلام کرده است، پس محتاطانه برنامه ریزی کنید.

استفاده از پینترست برای بازاریابی شبکه اجتماعی

پینترست یکی از سریع ترین پلتفرم های بازاریابی شبکه اجتماعی می باشد که رشد بسیار زیادی داشته است. پلتفرم پینترست روی محور عکس و تصویر است و برای خرده فروشان بسیار مناسب است‌. تاجران نیز می‌ تواند برای مزایا و موفقیت اهداف خود از این پلتفرم استفاده کنند.

پینترست به تاجران اجازه می دهد که محصولات و پیشنهادات خاص خود را ارائه دهند، جذابیت های خود را به دیگران نشان دهند و از پست های خاص استفاده کنند. زمانی که استراتژی پینترست را ارتقا می دهید، به یاد داشته باشید که مخاطب اصلی این شبکه اجتماعی خانم ها هستند.

استفاده از توییتر برای بازاریابی شبکه اجتماعی

توییتر یک ابزار عالی برای بازاریابی شبکه اجتماعی می باشد که به شما اجازه می دهد اقدامات زیادی را در این وب سایت انجام دهید. می توانید توییت های مربوط به صنعت و حوزه خود را نیز دنبال کنید و از تجربه آن ها نیز استفاده کنید تا فالوور های آن ها به صفحه شما وارد شوند.

ترکیب توییت های رسمی در مورد تخفیف ها، گزینه های خاص و اخبار هیجان انگیز باید با توییت های آگاه سازی در مورد برند انجام بگیرد. زمانی که یک مشتری نکته جالب و خوبی را در مورد شما می گوید، می توانید آن را ریتوییت کنید.

همچنین فراموش نکنید تا جایی که می‌توانید به سوالات مشتریان پاسخ دهید. استفاده از توییتر به عنوان یک ابزار شبکه اجتماعی، ارتباط خوبی را به وجود می‌ آورد. بنابراین تا جایی که می‌ توانید تعامل خود را با دنبال کنندگانتان افزایش دهید.

استفاده از لینکدین برای بازاریابی شبکه اجتماعی

LinkedIn یکی از سایتهای حرفه ای برای بازاریابی شبکه های اجتماعی است. LinkedIn Groups یک مکان عالی برای ورود به گفتگوی حرفه ای با افراد در صنایع مشابه است و مکانی را برای به اشتراک گذاری مطالب با افراد هم فکر فراهم می کند.

همچنین راهی عالی برای پست کردن اقدامات شما در زمینه شغلی‌تان می باشد. مشتریان را تشویق کنید تا در پروفایل لینکدین خود، شما را recommend یا توصیه کنند.

توصیه ها باعث می شود برند شما برای مشتریان جدید معتبرتر و قابل اعتماد تر به نظر برسد.همچنین بخش سؤالات LinkedIn را مرور کنید. ارائه پاسخ به سوالات کمک می کند تا بعنوان یک رهبر شناخته شوید و اعتماد کاربران را جلب کنید.

استفاده از یوتیوب برای بازاریابی شبکه اجتماعی

یوتیوب یک مکان عالی برای تولید و به اشتراک گذاشتن محتوای ویدئویی می باشد. همچنین می تواند یک ابزار اجتماعی قدرتمند برای بازاریابی محسوب شود. بسیاری از تجارت ها سعی دارند که محتوای ویدیویی را با هدف مشتریان بیشتر در این راستا به اشتراک بگذارند.

البته که ممکن است گزینه های شما در این پلتفرم کمی محدود باشد. بهتر است که روی تولید یک ویدیوی ساختاری، آموزشی و کاربردی تمرکز کنید. این ویدئوهای آموزشی فواید بسیار زیادی برای امتیازگیری در صفحه نتایج گوگل دارند. پس نباید قدرت محتوای ویدیویی را نادیده بگیرید.

ابزارهای شبکه اجتماعی بر اساس لوکیشن

شبکه های اجتماعی مبتنی بر لوکیشنa

پلتفرم‌ های شبکه اجتماعی مانند Yelp و FourSquare از بهترین پلتفرم ها برای اجرای بازاریابی در شبکه اجتماعی می باشند. می توانید در این سایت ثبت نام کنید و محل و لوکیشن خود را اعلام کنید. سپس با تخفیف ها و جایزه های مربوط به ناحیه خودتان آشنا شوید.

به یاد داشته باشید که این مخاطبان همیشه تلفن به دست هستند، بنابراین می توانید برای آن ها مطالبی بنویسید و پست هایی هم قرار دهید. داشتن تعداد زیادی دیدگاه مثبت در پروفایل خود میتواند به طور چشمگیری به ورود بازدیدکنندگان احتمالی به پروفایل شما کمک کند!

بازاریابی شبکه اجتماعی با استفاده از ردیت

ردیت مانند سایر شبکه های اجتماعی مشابه Stumble Upon یا digg می باشد. هر صفحه در این شبکه اجتماعی در ماه می تواند بیشتر از ۲ بیلیون بازدید بخورد‌. ردیت پتانسیل بازاریابی بسیار عالی دارد اما باید توجه داشته باشید که حتماً محتواهای جالب و منحصر به فرد تولید کنید که افراد مشتاق استفاده و بازدید از آن ها باشند. پست کردن روی ردیت بسیار عالی خواهد بود و می تواند جایگاه شما را ارتقا دهد.

اگر محتوایی دارید که فکر می‌ کنی مخاطبان از آن لذت می‌ برند پس قطعاً برای به دست آوردن ترافیک بالا از انتشار آن در ردیت دریغ نکنید. استفاده از شبکه اجتماعی در بازاریابی بیش از آنچه فکر کنید، می تواند ترافیک بازدید سایت شما را بالا ببرد و مشتریان بسیار زیادی را برای شما بسازد. همچنین می‌ توانند یک ارزش را برای فهم بهتر و یادگیری مخاطبان هدف شما ایجاد کنند.

تبلیغات پولی در شبکه های اجتماعی

ما تبلیغات در شبکه های اجتماعی را دوست داریم زیرا این یک روش بسیار مقرون به صرفه برای گسترش دسترسی محسوب میشود و اگر آن را به درستی انجام دهید، می توانید با هزینه ای بسیار کم، مطالب و پیشنهادات خود را در مقابل جمعیت عظیمی از کاربران قرار دهید.

اکثر پلتفرم های رسانه های اجتماعی قابلیت های هدفگذاری بسیار چشمگیری را ارائه می دهند . این قابلیت به شما اجازه می دهد تا بودجه خود را دقیقاً بر روی انواع افرادی که به احتمال زیاد به تجارت شما علاقه مند هستند صرف کنید. در زیر چند نکته و منابع برای شروع کار با بازاریابی پولی در رسانه های اجتماعی آورده شده است:

در مورد تبلیغ در چهار شبکه اجتماعی اصلی (فیس بوک، توئیتر، گوگل پلاس و لینکدلن) اطلاعات کسب کنید و فواید و معایب آن ها را بشناسید.

ایجاد تبلیغات فیس بوک موثر

اگر بدانید که چگونه به درستی از فیس بوک استفاده کنید، این شبکه اجتماعی یکی از قدرتمندترین ها برای پلتفرم های تبلیغاتی و پیش بردن اهداف تجاری شما می باشد. هدف فیس بوک فقط ارتقای آگاهی سازی از برند نیست، بلکه فواید بسیار ارزشمندی را برای شما خواهد داشت.

اگر هم اکنون در فیسبوک تبلیغ می کنید و به دنبال ذخیره پول و زمان هستید حتما در مورد تبلیغات اجتماعی ورد استریم اطلاعات کسب کنید که یک پیشنهاد جدید می باشد و می تواند تبلیغات شما داخل فیسبوک را آسان‌تر و اثرگذارتر کند‌.

چگونه تبلیغات توییتر را ایجاد کنیم؟

بسیاری از تجارت ها هنوز در مورد چگونگی پیشبرد اهداف تجاری و بازاریابی روی توییتر به عنوان یک پلتفرم پولی مطمئن نیستند. اگر نمی دانید که دقیقا در حال انجام چه کاری هستید و چه تصمیمی دارید، بهتر است پول خود را هدر ندهید. یاد بگیرید که چگونه در تبلیغ کردن در توییتر استاد شوید و بعد به انجام این کار بپردازید.

منبع مقاله : wordstream.com

دیدگاهتان را بنویسید