تبلیغات خاص

در این مقاله قصد داریم در رابطه با تبلیغات خاص و چگونگی طراحی و اجرای یک تبلیغات مطالبی را برای شما عنوان کنیم. امید است با مطالعه این مقاله پاسخ سوالات خود را در زمینه ی تبلیغات خاص و خلاقانه بدست آورید.

جایگاه تبلیغات در برندینگ

از گذشته های دور تا به امروز، همه ی کسب و کار ها به دنبال این بوده اند تا بتوانند خود را به بهترین نحو به بیننده بشناسانند و او را تبدیل به مشتری کنند. هر کسب  وکاری بسته به نوع محصولی که ارائه می دهد سه عصر را پشت سر می گذارد. این سه دوره عبارت اند از دوره فروش، برندینگ و بازاریابی. توالی این سه ممکن است گاهی اوقات پس و پیش شود و همه ی این ها بستگی به محصول دارد. به طور مثال برای کالا های لوکس بهتر است اولین مرحله بر روی برندیگ کالا وقت گذاشت چرا که مشتری پول خود را صرف خرید یک کالای لوکس که نام برند آن برایش آشنا نیست نخواهد کرد.

در هر یک از این سه مرحله ی فروش، برندینگ و یا بازاریابی این تبلیغات خاص و خلاقانه است که سبب برتری شما نسبت به رقبایتان خواهد شد.

انواع تبلیغات خاص

استراتژی های مختلفی در بازاریابی محصول به کار گرفته می شوند. از مهم ترین استراتژی های مورد استفاده استراتژی کششی ( pull ) و فشاری ( push ) می باشند. بسته به نوع کسب و کار می توان از یک یا هردوی این استراتژی ها برای اجرای تبلیغات استفاده کرد.

انتخاب هر یک از این استراتژی های کششی و فشاری نوع خاصی از تبلیغات را می طلبد. که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم.

تهیه هدایای تبلیغاتی خاص برای مشتریان

زمانی که یک کسب وکار از استراتژی فشاری در بازاریابی خود استفاده می کند، تمرکزش بر روی خرده فروشان و راضی نگه داشتن زنجیره تامین است. به عبارت دیگر او لازم است رضایت واسطه های خود و خرده فروشان را جلب کند. برای انجام این کار می توان هدیه هایی برای خرده فروشان در نظر گرفت. این هدیه ها می تواند از قبیل طراحی بنر برای سر در مغازه ها و یا تهیه ی لباس های فرم برای کارکنان فروشگاه ها باشد. توجه داشته باشید که بر روی این هدیه ها نام برند می بایست حک شود چرا که هدف ما شناساندن برند خود به افراد زنجیره تامین است. هدف از تهیه ی این هدایا نیز ایجاد حس وفاداری در ذهن جامعه ی هدف خود و هم چنین نشان دادن مشتری مداری خود می باشد.

تبلیغات در رسانه های اجتماعی

به هنگام استفاده از استراتژی کششی، مشتریان نهایی مورد هدف قرار می گیرند و ما می بایست تمرکز خود را برای ترغیب آن ها به خرید جلب کنیم. نمایش تبلیغات در شبکه های اجتماعی و هم چنین رسانه ی ملی سبب ایجاد حس نیاز مشتری به کالا و محصول ما می شود. زمانی می توان گفت که در پیاده سازی این استراتژی موفق عمل کرده ایم که مشتری به هنگام مراجعه به فروشگاه سراغ محصول ما را از فروشنده بگیرد و سپس خرده فروش سفارش محصول به ما بدهد.

برای داشتن یک تبلیغات خاص که مخاطب را به خود جلب کند می توانید از موشن گرافیک کمک بگیرید. آمار ها نشان می دهند که موشن گرافیک ها هشتاد درصد بیشتر از سایر ویدئو ها مخاطب را به خود جلب می سازد. البته باز هم می گوییم که این ها همه به جامعه ی هدف شما و به نوع کسب وکار شما بستگی دارد. اگر جامعه ی هدف شما دارای رسمیت زیاد باشد استفاده از موشن گرافیک حتی می توان ضد تبلیغات هم به شمار آید.

تبلییغات خاص در شبکه های اجنماعی

هرم اثر بخشی تبلیغات خاص

متخصصان و صاحب نظران حوزه ی تبلیغات بر این عقیده اند که یک تبلیغات خاص زمانی اثر بخش است که بتواند پنج اثر بر مخاطب خود بگذارد. در ادامه به توضیح این اثرات خواهیم پرداخت.

آگاهی از برند

اولین تاثیری که یک تبلیغات خاص بر مخاطب می گذارد این است که مخاطب با محصول و نام برند کالا آشنا می شود. چیزی که بیشرین تاثیر را در ایجاد حس مثبت در مخاطب دارد رنگ ها و تصاویر موجود در بسته بندی و هم چنین کپی رایتینگ مورد استفاده می باشد. اگر بتوانید مخاطب را با طراحی خود همراه سازید توانسته اید در ذهن او یک حس اعتماد نسبت به برند خود ایجاد کنید. در این صورت زمانی که مخاطب به بازار می رود ممکن است از بین گزینه های موجود کالای شما را که به گوشش آشناست انتخاب کند حتی اگر تجربه ی قبلی در استفاده از کالای شما نداشته باشد.

ایجاد علاقه در مخاطب نسبت به محصول

در این مرحله از تبلیغات برای ایجاد حس علاقه در مخاطب می بایست به این سوال پاسخ دهیم که مخاطب دوست دارد ما را چگونه ببیند. در واقع باید به دنبال این باشیم که دریابیم چه عواملی سبب ایجاد رغبت بیشتر در مخاطب می شود. در این مرحله باید ویژگی های جامعه ی هدف خود را به خوبی بشناسیم تا بتوانیم محتوای تبلیغاتی مورد توجه آن ها تهیه کنیم. به طور مثال برای داشتن  تبلیغ خاص در حوزه ی کفش ورزشی باید بدانیم که مخاطب ما علاقه به جنب و جوش و هیجان دارد. از همین جهت می توان در تبلیغات از حرکات نمایشی و پارکور برای نشان دادن محصول خود استفاده کنیم.

جلب اعتماد مخاطب

تاثیر دیگری که یک تبلیغات خاص لازم است بر مخاطب بگذارد، این است که می بایست اعتماد او را نسبت به محصول به خود جلب کند. برای ایجاد حس اعتماد بهتر است بسته به حوزه و فعالیت کسب و کار خود از گواهی نامه ها و تاییدیه های مربوط به حوزه ی مورد نظر استفاده کنید و در معرض دید مشتری قرار دهید.

ایجاد رغبت در مخاطب برای خرید

در این مرحله و مرحله ی بعدی با توجه به احساسات و تاثیرات مثبتی که مخاطب در مراحل قبلی از محصول و برند ما دریافت کرده است، حس رغبت به خرید محصول در او ایجاد می شود. در واقع می توان میزان موفقیت در پیاده سازی مراحل قبل را در این مرحله مشاهده نمود. چرا که در این مرحله مخاطب احساس نیاز به داشتن محصول مورد نظر ما را در خود حس می کند. در مرحله ی ایجاد رغبت بهتر است ویژگی های محصول و هم چنین مزایا، کاربرد و برتری های محصول خود را نسبت به سایر رقبا بازگو کنیم و حق انتخاب را به خود مشتری دهیم.

عکس تبلیغات خاص

خرید محصول

موفقیت در این مرحله تمام تلاش ما را برای اجرای یک تبلیغات خاص به نتیجه می رساند. برای سهولت در خرید می بایست آدرس وب سایت و دیگر راه های ارتباطی خود را به طور دقیق و شفاف برای مخاطب بیان کنید. این اطلاعات می تواند بر روی بنر تبلیغاتی و یا در انتهای تیزر تبلیغاتی شما درج شود.

مدل های تبلیغات خاص

به طور کلی به هر نوع تبلیغاتی که مخاطب را شگف زده کند و دری وارد شود که مخاطب انتظار آن را ندارد، در دسته بندی تبلیغات خاص قرار می گیرد. یکی از مشهور ترین مدل های تبلیغات خاص تبلیغات چریکی است. اسلحه چریک روابط عمومی اوست. این جمله به این معناست که اگر تبلیغات بتواند به خوبی جامعه ی هدف را مورد تاثیر قرار دهد، مردم خود سعی در وایرال کردن آن می کنند.

نوع دیگری از تبلیغات خاص استفاده از ایده های خلاقانه با هدف ادای مسئولیت اجتماعی است. توصیه می شود کسب و کار هایی از این روش برای تبلیغات خود استفاده کنند که در مرحله ی برندینگ باشند و در واقع نو پا و نو ظهور نباشند. هم چنین محتوای این نوع تبلیغات می بایست مرتبط با حوزه ی کسب و کار شما باشد تا بیشترین تاثیر گذاری را داشته باشید.

اشتراک
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments